tracker master - en to eu translation catalogue (111 entries)

note: Translators: this is a '|' (U+007C) separated list of common * title beginnings. Meant to be skipped for sorting purposes, * case doesn't matter. Given English media is quite common, it is * advised to leave the untranslated articles in addition to * the translated ones.
en: the|a|an
eu: bat

en: Version
eu: Bertsioa

en: Unrecognized options
eu: Aukera ezezagunak

en: Location of the database
eu: Datu-basearen kokalekua

en: Specify the DBus name of this endpoint
eu: Zehaztu amaiera-puntu honen DBus izena

en: NAME
eu: IZENA

en: Specify the ontology name used in this endpoint
eu: Zehaztu amaiera-puntu honetarako erabilitako ontologia-izena

en: Specify a path to an ontology to be used in this endpoint
eu: Zehaztu amaiera-puntu honetan erabiliko den ontologia baten bide-izena

en: HTTP port
eu: HTTP ataka

en: Whether to only allow HTTP connections in the loopback device
eu: Atzera-begiztako gailuan HTTP konexioak soilik onartuzko diren ala ez

en: Use session bus
eu: Erabili saioaren bus-a

en: Use system bus
eu: Erabili sistemaren bus-a

en: List SPARQL endpoints available in DBus
eu: Zerrendatu DBus-en erabilgarri dauden SPARQL amaiera-puntuak

en: List network-local HTTP SPARQL endpoints
eu: Zerrendatu sare lokaleko HTTP SPARQL amaiera-puntuak

note: TRANSLATORS: these are commandline arguments
en: --list can only be used with --session or --system
eu: --list erabiltzeko, --session edo --system ere erabili behar da

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: One “ontology” or “ontology-path” option should be provided
eu: “Ontologia” edo “ontologia bide” bat hornitu behar da

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: --http-port cannot be used with --dbus-service
eu: --http-port ezin da erabili --dbus-service aukerarekin batera

en: Creating HTTP endpoint at %s…
eu: HTTP amaiera-puntua sortzen hemen: %s…

en: Listening to SPARQL commands. Press Ctrl-C to stop.
eu: SPARQL komandoak entzuten. Sakatu Ctrl-C gelditzeko.

note: Carriage return, so we paper over the ^C
en: Closing connection…
eu: Konexioa ixten…

en: Creating endpoint at %s…
eu: %s kokaguneko amaiera-puntua sortzen…

en: Could not own DBus name
eu: Ezin izan da DBus izenaren jabetza eskuratu

en: DBus name lost
eu: DBus izena galdu egin da

en: Opening database at %s…
eu: %s kokaguneko datu-basea irekitzen…

en: Creating in-memory database
eu: Memoria barruko datu-basea sortzen

en: New database created. Use the “--dbus-service” option to share this database on a message bus.
eu: Datu-base berria sortu da. Erabili “--dbus-service“ aukera datu-base hori mezu-bus batean partekatzeko.

note: Translators: This is a CLI command name that should not be translated.
en: endpoint
eu: amaiera-puntua

en: Create a SPARQL endpoint
eu: Sortu SPARQL amaiera-puntu bat

en: FILE
eu: FITXATEGIA

en: Connects to a DBus service
eu: DBus zerbitzu batekin konektatzen du

en: DBus service name
eu: DBus zerbitzuaren izena

en: Output results format: “turtle”, “trig” or “json-ld”
eu: Irteerako emaitzaren formatua: “turtle”, “trig“ edo “json-ld”

en: RDF_FORMAT
eu: RDF_FORMATUA

en: Connects to a remote service
eu: Urreneko zerbitzu batekin konektatzen du

en: Remote service URI
eu: Urruneko zerbitzuaren URIa

en: Output TriG format which includes named graph information
eu: Irteerako TriG formatua, izendatutako grafo-informazioa duena

en: IRI
eu: IRIa

note: TRANSLATORS: Those are commandline arguments
en: Specify one “--database”, “--dbus-service” or “--remote-service” option
eu: Zehaztu “--database“, “--dbus-service“ edo “--remote-service“ aukera

en: No error given
eu: Ez da errorerik eman

en: Could not establish a connection to Tracker
eu: Ezin izan da Tracker-ekin konektatu

en: Unsupported serialization format “%s”
eu: “%s“ serializazio-formatua onartu gabe

en: Could not run query
eu: Ezin izan da kontsulta exekutatu

note: Translators: This is a CLI command name that should not be translated.
en: export
eu: esportatu

en: Export data from a Tracker database
eu: Esportatu datuak Tracker datu-base batetik

en: failed to exec “%s”: %s
eu: huts egin du “%s” exekutatzean: %s

note: Translators: This is a CLI command name that should not be translated.
en: help
eu: laguntza

en: Get help on how to use Tracker and any of these commands
eu: Lortu Tracker eta komando hauetariko edozer nola erabiltzen den buruzko laguntza

en: Read TriG format which includes named graph information
eu: Irakurri TriG formatua, izendatutako grafo-informazioa duena

en: Could not run import
eu: Ezin izan da inportazioa exekutatu

note: Translators: This is a CLI command name that should not be translated.
en: import
eu: inportatu

en: Import data into a Tracker database
eu: Inportatu datuak Tracker datu-base batera

en: Available tracker3 commands are:
eu: Erabilgarri daduen tracker3 komandoak honakoak dira:

en: See “tracker3 help <command>” to read about a specific subcommand.
eu: Ikus “tracker3 help <komandoa>“ azpikomando zehatz bati buruz irakurtzeko.

en: “%s” is not a tracker3 command. See “tracker3 --help”
eu: “%s” ez da tracker3 komandoa. Ikus “tracker3 --help”

en: Path to use to run a query or update from file
eu: Kontsulta exekutatzeko edo fitxategitik eguneratzeko bide-izena

en: SPARQL query
eu: SPARQL kontsulta

en: This is used with --query and for database updates only.
eu: Hau datu-baseak eguneratzeko soilik erabiltzen da --query aukerarekin.

en: Retrieve classes
eu: Eskuratu klaseak

en: Retrieve class prefixes
eu: Eskuratu klaseen aurrizkiak

en: Retrieve properties for a class, prefixes can be used too (e.g. rdfs:Resource)
eu: Eskuratu klase baten propietateak, aurrizkiak ere erabiliko dira (adib. rdfs:Resource)

en: CLASS
eu: KLASEA

en: Retrieve classes which notify changes in the database (CLASS is optional)
eu: Datu-basean aldaketak jakinarazten dituzten klaseak eskuratu (KLASEA aukerakoa da)

en: Retrieve indexes used in database to improve performance (PROPERTY is optional)
eu: Datu-basearen errendimendua hobetzean erabilitako indizeak eskuratu (PROPIETATEA aukerakoa da)

en: PROPERTY
eu: PROPIETATEA

en: Retrieve all named graphs
eu: Atzitu izendatutako grafo guztiak

en: Describe subclasses, superclasses (can be used with -s to highlight parts of the tree and -p to show properties)
eu: Azaldu azpiklaseak, goi-klaseak (-s aukerarekin erabil daiteke zuhaitzaren zatiak nabarmentzeko, eta -p aukerarekin propietateak erakusteko)

en: Search for a class or property and display more information (e.g. Document)
eu: Bilatu klase edo propietate bat eta bistaratu informazio gehiago (adib. Dokumentua)

en: CLASS/PROPERTY
eu: KLASEA/PROPIETATEA

en: Returns the shorthand for a class (e.g. nfo:FileDataObject).
eu: Klase baten laburtzapena itzultzen du (adib. nfo:FileDataObject).

en: Returns the full namespace for a class.
eu: Klase baten izen-espazio osoa itzultzen du.

en: Provides an argument for a query parameter.
eu: Argumentu bat eskaintzen du kontsulta-parametro baterako.

en: PARAMETER:TYPE:VALUE
eu: PARAMETROA:MOTA:BALIOA

note: To translators: This is to say there are no * search results found. We use a "foo: None" * with multiple print statements, where "foo" * may be Music or Images, etc.
en: None
eu: Bat ere ez

en: Could not create tree: subclass query failed
eu: Ezin izan da zuhaitza sortu: azpiklasearen kontsultak huts egin du

en: Could not create tree: class properties query failed
eu: Ezin izan da zuhaitza sortu: klasearen propietateen kontsultak huts egin du

en: Invalid argument string %s
eu: Baliogabeko %s argumentu-katea

en: Invalid parameter type for argument %s
eu: Parametro mota baliogabea %s argumenturako

en: Could not list classes
eu: Ezin izan da klaserik zerrendatu

en: No classes were found
eu: Ez da klaserik aurkitu

en: Classes
eu: Klaseak

en: Could not list properties
eu: Ezin izan da propietaterik zerrendatu

en: No properties were found
eu: Ez da propietaterik aurkitu

en: Properties
eu: Propietateak

en: Could not find notify classes
eu: Ezin izan da jakinarazpenen klaserik aurkitu

en: No notifies were found
eu: Ez da jakinarazpenik aurkitu

en: Notifies
eu: Jakinarazpenak

en: Could not find indexed properties
eu: Ezin izan da indexatutako propietaterik aurkitu

en: No indexes were found
eu: Ez da indizerik aurkitu

en: Indexes
eu: Indizeak

en: Could not list named graphs
eu: Ezin izan dira zerrendatu izendatutako grafoak

en: No graphs were found
eu: Ez da graforik aurkitu

en: Named graphs
eu: Izendatutako grafoak

en: Could not search classes
eu: Ezin izan da klaserik bilatu

en: No classes were found to match search term
eu: Ez da bilaketaren terminoarekin bat datorren klaserik aurkitu

en: Could not search properties
eu: Ezin izan da propietaterik bilatu

en: No properties were found to match search term
eu: Ez da bilaketaren terminoarekin bat datorren propietaterik aurkitu

en: Could not get UTF-8 path from path
eu: Ezin izan da UTF-8 bide-izenik eskuratu bide-izenetik

en: Could not read file
eu: Ezin izan da fitxategia irakurri

en: Could not run update
eu: Ezin izan da eguneratzea exekutatu

en: Done
eu: Eginda

en: No results found matching your query
eu: Ez da zure kontsultarekin bat datorren emaitzarik aurkitu

en: Results
eu: Emaitzak

en: File and query can not be used together
eu: Fitxategia eta kontsulta ezin dira batera erabili

en: The --list-properties argument can only be empty when used with the --tree argument
eu: --list-properties argumentuak soilik hutsa izan daiteke --tree argumentuarekin batera erabiltzen bada

en: Query and update the index using SPARQL or search, list and tree the ontology
eu: Kontsultatu eta eguneratu indizea SPARQL edo bilatu, zerrendatu eta sortu zuhaitz ontologikoa

en: Path to use to run a query from file
eu: Bide-izena (kontsulta fitxategitik exekutatzeko)

en: SQL query
eu: SQL kontsulta

en: Failed to initialize data manager
eu: Huts egin du datuen kudeatzailea hasieratzean

en: Empty result set
eu: Emaitzaren multzoa hutsik

en: A database path must be specified
eu: Datu-basearen bide-izen bat zehaztu behar da

en: Query the database at the lowest level using SQL
eu: Kontsultatu datu-basea maila baxuenean SQL erabiliz
