tracker - en to fi translation catalogue (47 entries)

en: Version
fi: Versio

en: Location of the database
fi: Tietokannan sijainti

en: HTTP port
fi: HTTP-portti

en: Use session bus
fi: Käytä istuntoväylää

en: Use system bus
fi: Käytä järjestelmäväylää

en: Creating HTTP endpoint at %s…
fi: Luodaan HTTP-päätepistettä %s…

en: Listening to SPARQL commands. Press Ctrl-C to stop.
fi: Kuunnellaan SPARQL-komentoja. Paina Ctrl-C pysäyttääksesi.

note: Carriage return, so we paper over the ^C
en: Closing connection…
fi: Suljetaan yhteys…

en: Creating endpoint at %s…
fi: Luodaan päätepiste %s…

en: Could not own DBus name
fi: Ei voitu omistaa DBus-nimeä

en: Creating in-memory database
fi: Luodaan muistinsisäinen tietokanta

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: Connects to a DBus service
fi: Yhdistää DBus-palveluun

en: DBus service name
fi: DBus-palvelun nimi

en: Connects to a remote service
fi: Yhdistää etäpalveluun

note: TRANSLATORS: Those are commandline arguments
en: Specify one “--database”, “--dbus-service” or “--remote-service” option
fi: Määritä yksi seuraavista valinnoista “--database”, “--dbus-service” tai “--remote-service”

en: Could not establish a connection to Tracker
fi: Yhteys Trackeriin epäonnistui

en: No error given
fi: Syytä ei määritelty

en: Could not run query
fi: Kyselyn suoritus ei onnistunut

en: Could not run import
fi: Tuontia ei voitu suorittaa

en: Create a SPARQL endpoint
fi: Luo SPARQL-päätepiste

en: Export data from a Tracker database
fi: Tuo data Tracker-tietokannasta

en: Import data into a Tracker database
fi: Tuo data Tracker-tietokantaan

en: Query the database at the lowest level using SQL
fi: Tee kyselyjä tietokantaan matalimmalla tasolla käyttäen SQL:ää

en: “%s” is not a tracker3 command. See “tracker3 --help”
fi: “%s” ei ole tracker3-komento. Kirjoita “tracker3 --help”

en: Available tracker3 commands are:
fi: Käytettävissä olevat tracker3-komennot:

en: SPARQL query
fi: SPARQL-kysely

en: CLASS
fi: LUOKKA

en: PROPERTY
fi: OMINAISUUS

note: To translators: This is to say there are no * search results found. We use a "foo: None" * with multiple print statements, where "foo" * may be Music or Images, etc.
en: None
fi: Ei mitään

en: Could not list classes
fi: Luokkia ei voitu listata

en: No classes were found
fi: Luokkia ei löytynyt

en: Classes
fi: Luokat

en: Could not list properties
fi: Ominaisuuksia ei voitu listata

en: No properties were found
fi: Ominaisuuksia ei ole löytynyt

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: No indexes were found
fi: Indeksejä ei löytynyt

en: Indexes
fi: Indeksit

en: No graphs were found
fi: Graafeja ei löytynyt

en: Could not get UTF-8 path from path
fi: Polusta ei voitu muodostaa UTF-8:n mukaista polkua

en: Could not read file
fi: Tiedoston lukeminen ei onnistunut

en: Could not run update
fi: Päivityksen suoritus ei onnistunut

en: Done
fi: Valmis

en: No results found matching your query
fi: Hakuehtoja vastaavia tuloksia ei löytynyt

en: Results
fi: Tulokset

en: SQL query
fi: SQL-kysely

en: A database path must be specified
fi: Tietokannan polku tulee määrittää
