tracker - en to it translation catalogue (107 entries)

note: Translators: this is a '|' (U+007C) separated list of common * title beginnings. Meant to be skipped for sorting purposes, * case doesn't matter. Given English media is quite common, it is * advised to leave the untranslated articles in addition to * the translated ones.
en: the|a|an
it: the|a|an|il|lo|la|le|gli|i|un|uno|una

en: Version
it: Versione

en: Unrecognized options
it: Opzioni non riconosciute

en: Location of the database
it: Posizione del database

en: Specify the DBus name of this endpoint
it: Indica il nome DBus di questo endpoint

en: NAME
it: NOME

en: Specify the ontology name used in this endpoint
it: Indica il nome dell'ontologia usata con questo endpoint

en: Specify a path to an ontology to be used in this endpoint
it: Indica un percorso a un'ontologia da usare con questo endpoint

en: HTTP port
it: Porta HTTP

en: Whether to only allow HTTP connections in the loopback device
it: Indica se consentire solo connessioni HTTP sul dispositivo di loopback

en: Use session bus
it: Usa bus di sessione

en: Use system bus
it: Usa bus di sistema

en: List SPARQL endpoints available in DBus
it: Elenca endpoint SPARQL disponibili in DBus

en: List network-local HTTP SPARQL endpoints
it: Elenca gli endpoint HTTP SPARQL locali

note: TRANSLATORS: these are commandline arguments
en: --list can only be used with --session or --system
it: --list può essere usata solo con --session o --system

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: One “ontology” or “ontology-path” option should be provided
it: Un'opzione «ontology» o «ontology-path» deve essere fornita

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: --http-port cannot be used with --dbus-service
it: --http-port non può essere usata con --dbus-service

en: Creating HTTP endpoint at %s…
it: Creazione endpoint HTTP su %s…

en: Listening to SPARQL commands. Press Ctrl-C to stop.
it: In ascolto per comandi SPARQL, premere Ctrl-C per fermare.

note: Carriage return, so we paper over the ^C
en: Closing connection…
it: Chiusura connessione…

en: Creating endpoint at %s…
it: Creazione endpoint su %s…

en: Could not own DBus name
it: Impossibile appropriarsi del nome DBus

en: DBus name lost
it: Nome DBus perso

en: Opening database at %s…
it: Apertura database su %s…

en: Creating in-memory database
it: Creazione database in memoria

en: New database created. Use the “--dbus-service” option to share this database on a message bus.
it: Nuovo database creato. Usare l'opzione «--dbus-service» per condividerlo su un bus di messaggi.

en: Create a SPARQL endpoint
it: Crea un endpoint SPARQL

en: Connects to a DBus service
it: Connette a un servizio DBus

en: DBus service name
it: Nome servizio DBus

en: Output results format: “turtle”, “trig” or “json-ld”
it: Formati di uscita dei risultati: «turtle», «trig» o «json-ld»

en: Connects to a remote service
it: Connette a un servizio remoto

en: Remote service URI
it: URI servizio remoto

en: Output TriG format which includes named graph information
it: Formato di output TriG che comprende informazioni sui grafi con nome

note: TRANSLATORS: Those are commandline arguments
en: Specify one “--database”, “--dbus-service” or “--remote-service” option
it: Specificare un'opzione tra «--database», «--dbus-service» o «--remote-service»

en: No error given
it: Nessun errore fornito

en: Could not establish a connection to Tracker
it: Impossibile stabilire una connessione con Tracker

en: Unsupported serialization format “%s”
it: Formato di serializzazione «%s» non supportato

en: Could not run query
it: Impossibile eseguire l'interrogazione

note: Translators: This is a CLI command name that should not be translated.
en: export
it: esporta

en: Export data from a Tracker database
it: Esporta i dati da un database Tracker

en: failed to exec “%s”: %s
it: esecuzione di «%s» non riuscita: %s

note: Translators: This is a CLI command name that should not be translated.
en: help
it: aiuto

en: Get help on how to use Tracker and any of these commands
it: Ottieni informazioni sull'uso di Tracker e questi comandi

en: Read TriG format which includes named graph information
it: Legge il formato TriG che comprende informazioni sui grafi con nome

en: Could not run import
it: Impossibile eseguire l'importazione

note: Translators: This is a CLI command name that should not be translated.
en: import
it: importa

en: Import data into a Tracker database
it: Importa i dati in un database Tracker

en: Available tracker3 commands are:
it: Comandi tracker3 disponibili sono:

en: See “tracker3 help <command>” to read about a specific subcommand.
it: Consultare «tracker3 help <comando>» per informazioni su un sotto-comando specifico.

en: “%s” is not a tracker3 command. See “tracker3 --help”
it: «%s» non è un comando tracker3: consultare «tracker3 --help»

en: Path to use to run a query or update from file
it: Percorso da usare per eseguire un'interrogazione o un aggiornamento da file

en: SPARQL query
it: Interrogazione SPARQL

en: This is used with --query and for database updates only.
it: Viene usato solo con --query e per aggiornamenti del database.

en: Retrieve classes
it: Recupero classi

en: Retrieve class prefixes
it: Recupera prefissi delle classi

en: Retrieve properties for a class, prefixes can be used too (e.g. rdfs:Resource)
it: Recupera le proprietà di una classe, possono essere usati anche i prefissi (come "rdfs:Resource")

en: CLASS
it: CLASSE

en: Retrieve classes which notify changes in the database (CLASS is optional)
it: Recupera le classi che notificano modifiche nel database (CLASSE è opzionale)

en: Retrieve indexes used in database to improve performance (PROPERTY is optional)
it: Recupera gli indici usati nel database per migliori prestazioni (PROPRIETÀ è opzionale)

en: PROPERTY
it: PROPRIETÀ

en: Retrieve all named graphs
it: Recupera tutti i grafi con nome

en: Describe subclasses, superclasses (can be used with -s to highlight parts of the tree and -p to show properties)
it: Descrive le sotto-classi, super-classi (può essere usato con -s per evidenziare parti dell'albero e con -p per mostrare le proprietà)

en: Search for a class or property and display more information (e.g. Document)
it: Cerca una classe o una proprietà e mostra più informazoni (come "Document")

en: CLASS/PROPERTY
it: CLASSE/PROPRIETÀ

en: Returns the shorthand for a class (e.g. nfo:FileDataObject).
it: Restituisce il nome semplice di una classe (es.: nfo:FileDataObject).

en: Returns the full namespace for a class.
it: Restituisce il namespace completo di una classe.

en: Provides an argument for a query parameter.
it: Fornisce un argomento per un parametro di ricerca

en: PARAMETER:TYPE:VALUE
it: PARAMETRO:TIPO:VALORE

note: To translators: This is to say there are no * search results found. We use a "foo: None" * with multiple print statements, where "foo" * may be Music or Images, etc.
en: None
it: Nessuno

en: Could not create tree: subclass query failed
it: Impossibile creare l'albero: interrogazione sotto-classe non riuscita

en: Could not create tree: class properties query failed
it: Impossibile creare l'albero: interrogazione proprietà classe non riuscita

en: Invalid argument string %s
it: Stringa argomento %s non valida

en: Invalid parameter type for argument %s
it: Tipo di parametro non valido per l'argomento %s

en: Could not list classes
it: Impossibile elencare le classi

en: No classes were found
it: Non è stata trovata alcuna classe

en: Classes
it: Classi

en: Could not list properties
it: Impossibile elencare le proprietà

en: No properties were found
it: Non è stata trovata alcuna proprietà

en: Properties
it: Proprietà

en: Could not find notify classes
it: Impossibile trovare le classi di notifica

en: No notifies were found
it: Non è stata trovata alcuna notifica

en: Notifies
it: Notifiche

en: Could not find indexed properties
it: Impossibile trovare le proprietà indicizzate

en: No indexes were found
it: Non è stato trovato alcun indice

en: Indexes
it: Indici

en: Could not list named graphs
it: Impossibile elencare i grafi con nome

en: No graphs were found
it: Non è stato trovato alcun grafo

en: Named graphs
it: Grafi con nome

en: Could not search classes
it: Impossibile cercare le classi

en: No classes were found to match search term
it: Non è stata trovata alcuna classe che corrisponde al termine cercato

en: Could not search properties
it: Impossibile cercare le proprietà

en: No properties were found to match search term
it: Non è stata trovata alcuna proprietà che corrisponde al termine cercato

en: Could not get UTF-8 path from path
it: Impossibile ottenere un percorso UTF-8 dal percorso

en: Could not read file
it: Impossibile leggere il file

en: Could not run update
it: Impossibile eseguire l'aggiornamento

en: Done
it: Fatto

en: No results found matching your query
it: Nessun risultato trovato che corrisponda all'interrogazione

en: Results
it: Risultati

en: File and query can not be used together
it: File e interrogazioni non possono essere utilizzati assieme

en: The --list-properties argument can only be empty when used with the --tree argument
it: L'argomento --list-properties può essere vuoto se usato solamente come l'argomento --tree

en: Query and update the index using SPARQL or search, list and tree the ontology
it: Interroga e aggiorna l'indice con SPARQL o cerca ed elenca l'ontologia

en: Path to use to run a query from file
it: Percorso da usare per eseguire un'interrogazione da file

en: SQL query
it: Interrogazione SQL

en: Failed to initialize data manager
it: Inizializzazione del gestore di dati non riuscita

en: Empty result set
it: Nessun risultato

en: A database path must be specified
it: È necessario specificare il percorso di un database

en: Query the database at the lowest level using SQL
it: Interroga il database utilizzando SQL
