tracker - en to sv translation catalogue (105 entries)

en: Unrecognized options
sv: Okända flaggor

en: Location of the database
sv: Plats för databasen

en: DIR
sv: KAT

en: Specify the DBus name of this endpoint
sv: Ange DBus-namnet för denna ändpunkt

en: NAME
sv: NAMN

en: Specify the ontology name used in this endpoint
sv: Ange namnet på ontologin som används i denna ändpunkt

en: Specify a path to an ontology to be used in this endpoint
sv: Ange en sökväg till en ontologi att använda i denna ändpunkt

en: HTTP port
sv: HTTP-port

en: Whether to only allow HTTP connections in the loopback device
sv: Huruvida endast HTTP-anslutningar ska tillåtas i loopback-enheten

en: Use session bus
sv: Använd sessionsbuss

en: Use system bus
sv: Använd systembuss

en: List SPARQL endpoints available in DBus
sv: Lista SPARQL-ändpunkter tillgängliga i DBus

en: List network-local HTTP SPARQL endpoints
sv: Lista nätverkslokala HTTP SPARQL-ändpunkter

note: TRANSLATORS: these are commandline arguments
en: --list can only be used with --session or --system
sv: --list kan endast användas med --session eller --system

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: One “ontology” or “ontology-path” option should be provided
sv: En flagga ”ontology” eller ”ontology-path” ska tillhandahållas

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: --http-port cannot be used with --dbus-service
sv: --http-port kan inte användas tillsammans med --dbus-service

en: Creating HTTP endpoint at %s…
sv: Skapar HTTP-ändpunkt på %s…

en: Listening to SPARQL commands. Press Ctrl-C to stop.
sv: Lyssnar efter SPARQL-kommandon. Tryck Ctrl-C för att stoppa.

note: Carriage return, so we paper over the ^C
en: Closing connection…
sv: Stänger anslutning…

en: Creating endpoint at %s…
sv: Skapar ändpunkt på %s…

en: Could not own DBus name
sv: Kunde inte äga DBus-namn

en: DBus name lost
sv: DBus-namn förlorat

en: Opening database at %s…
sv: Öppnar databas på %s…

en: Creating in-memory database
sv: Skapar databas i minne

en: New database created. Use the “--dbus-service” option to share this database on a message bus.
sv: Ny databas skapad. Använd flaggan ”--dbus-service” för att dela denna databas på en meddelandebuss.

en: Create a SPARQL endpoint
sv: Skapa en SPARQL-ändpunkt

en: FILE
sv: FIL

en: Connects to a DBus service
sv: Ansluter till en DBus-tjänst

en: DBus service name
sv: DBus-tjänstenamn

en: Output results format: “turtle”, “trig” or “json-ld”
sv: Format för utdataresultat: ”turtle”, ”trig” eller ”json-ld”

en: RDF_FORMAT
sv: RDF-FORMAT

en: Connects to a remote service
sv: Ansluter till en fjärrtjänst

en: Remote service URI
sv: URI till fjärrtjänst

en: Output TriG format which includes named graph information
sv: Skriv ut TriG-format som inkluderar information om namngivna grafer

note: TRANSLATORS: Those are commandline arguments
en: Specify one “--database”, “--dbus-service” or “--remote-service” option
sv: Ange en flagga ”--database”, ”--dbus-service” eller ”--remote-service”

en: No error given
sv: Inget fel gavs

en: Could not establish a connection to Tracker
sv: Kunde inte etablera en anslutning till Tracker

en: Unsupported serialization format “%s”
sv: Serialiseringsformatet ”%s” stöds inte

en: Could not run query
sv: Kunde inte köra sökfråga

en: Export data from a Tracker database
sv: Exportera data från en Tracker-databas

en: failed to exec “%s”: %s
sv: misslyckades med att exekvera ”%s”: %s

en: Get help on how to use Tracker and any of these commands
sv: Få hjälp med om hur man använder Tracker och dessa kommandon

en: Read TriG format which includes named graph information
sv: Läs TriG-format som inkluderar information om namngivna grafer

en: Could not run import
sv: Kunde inte köra import

en: Import data into a Tracker database
sv: Importera data till en Tracker-databas

en: Available tracker3 commands are:
sv: Tillgängliga tracker3-kommandon är:

en: See “tracker3 help <command>” to read about a specific subcommand.
sv: Se ”tracker3 help <kommando>” för att läsa om ett specifikt underkommando.

en: “%s” is not a tracker3 command. See “tracker3 --help”
sv: ”%s” är inte ett tracker3-kommando. Se ”tracker3 --help”

en: Path to use to run a query or update from file
sv: Sökväg att använda för att köra en sökfråga eller uppdatera från fil

en: SPARQL query
sv: SPARQL-fråga

en: This is used with --query and for database updates only.
sv: Detta används endast med --query och för databasuppdateringar.

en: Retrieve classes
sv: Hämta klasser

en: Retrieve class prefixes
sv: Hämta klassprefix

en: Retrieve properties for a class, prefixes can be used too (e.g. rdfs:Resource)
sv: Hämta egenskaper för en klass, prefix kan även användas (t.ex. rdfs:Resource)

en: CLASS
sv: KLASS

en: Retrieve classes which notify changes in the database (CLASS is optional)
sv: Hämta klasser som aviserar ändringar i databasen (KLASS är valfritt)

en: Retrieve indexes used in database to improve performance (PROPERTY is optional)
sv: Hämta index som används i databasen för att förbättra prestandan (EGENSKAP är valfri)

en: PROPERTY
sv: EGENSKAP

en: Retrieve all named graphs
sv: Hämta alla namngivna grafer

en: Describe subclasses, superclasses (can be used with -s to highlight parts of the tree and -p to show properties)
sv: Beskriv subklasser, superklasser (kan användas med -s för att markera delar av trädet och -p för att visa egenskaper)

en: Search for a class or property and display more information (e.g. Document)
sv: Sök efter en klass eller egenskap och visa mer information (t.ex. dokument)

en: CLASS/PROPERTY
sv: KLASS/EGENSKAP

en: Returns the shorthand for a class (e.g. nfo:FileDataObject).
sv: Returnera genvägen för en klass (t.ex. nfo:FileDataObject).

en: Returns the full namespace for a class.
sv: Returnera hela namnrymden för en klass.

en: Provides an argument for a query parameter.
sv: Tillhandahåller ett argument för en frågeparameter.

en: PARAMETER:TYPE:VALUE
sv: PARAMETER:TYP:VÄRDE

note: To translators: This is to say there are no * search results found. We use a "foo: None" * with multiple print statements, where "foo" * may be Music or Images, etc.
en: None
sv: Inga

en: Could not create tree: subclass query failed
sv: Kunde inte skapa träd: subklassfråga misslyckades

en: Could not create tree: class properties query failed
sv: Kunde inte skapa träd: fråga för klassegenskaper misslyckades

en: Invalid argument string %s
sv: Ogiltig argumentsträng %s

en: Invalid parameter type for argument %s
sv: Ogiltig parametertyp för argument %s

en: Could not list classes
sv: Kunde inte lista klasser

en: No classes were found
sv: Inga klasser hittades

en: Classes
sv: Klasser

en: Could not list properties
sv: Kunde inte lista egenskaper

en: No properties were found
sv: Inga egenskaper hittades

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Could not find notify classes
sv: Kunde inte hitta aviseringsklasser

en: No notifies were found
sv: Inga aviseringar hittades

en: Notifies
sv: Aviserar

en: Could not find indexed properties
sv: Kunde inte hitta indexerade egenskaper

en: No indexes were found
sv: Inga index hittades

en: Indexes
sv: Index

en: Could not list named graphs
sv: Kunde inte lista namngivna grafer

en: No graphs were found
sv: Inga grafer hittades

en: Named graphs
sv: Namngivna grafer

en: Could not search classes
sv: Kunde inte söka efter klasser

en: No classes were found to match search term
sv: Inga klasser hittades som matchade sökvillkoret

en: Could not search properties
sv: Kunde inte söka efter egenskaper

en: No properties were found to match search term
sv: Inga egenskaper hittades som matchade sökvillkoret

en: Could not get UTF-8 path from path
sv: Kunde inte få tag på UTF-8-sökväg från sökvägen

en: Could not read file
sv: Kunde inte läsa filen

en: Could not run update
sv: Kunde inte köra uppdatering

en: Done
sv: Klar

en: No results found matching your query
sv: Inga resultat hittades som matchade din sökfråga

en: Results
sv: Resultat

en: File and query can not be used together
sv: Fil och fråga kan inte användas samtidigt

en: The --list-properties argument can only be empty when used with the --tree argument
sv: --list-properties-egenskapen kan endast vara tom om den används med --tree-argumentet

en: Query and update the index using SPARQL or search, list and tree the ontology
sv: Fråga och uppdatera indexet med SPARQL eller sök, lista och visa ontologin som ett träd

en: Path to use to run a query from file
sv: Sökväg att använda för att köra en sökfråga från fil

en: SQL query
sv: SQL-fråga

en: Failed to initialize data manager
sv: Misslyckades med att initiera datahanterare

en: Empty result set
sv: Inga resultat

en: A database path must be specified
sv: En databassökväg måste anges

en: Query the database at the lowest level using SQL
sv: Fråga databasen vid den lägsta nivån med SQL
