tracker master - en to be translation catalogue (110 entries)

en: Version
be: Версія

en: Unrecognized options
be: Нераспазнаныя параметры

en: Location of the database
be: Размяшчэнне базы даных

en: DIR
be: КАТАЛОГ

en: Specify the DBus name of this endpoint
be: Укажыце назву DBus для канцавога пункта

en: NAME
be: НАЗВА

en: Specify the ontology name used in this endpoint
be: Укажыце назву анталогіі, якая выкарыстоўваецца ў гэтым канцавым пункце

en: Specify a path to an ontology to be used in this endpoint
be: Укажыце шлях да анталогіі, якая будзе выкарыстоўваецца ў гэтым канцавым пункце

en: HTTP port
be: Порт НТТР

en: Whether to only allow HTTP connections in the loopback device
be: Ці трэба дазваляць толькі злучэнні HTTP у зваротнай (loopback) прыладзе

en: Use session bus
be: Выкарыстоўваць шыну сеанса

en: Use system bus
be: Выкарыстоўваць сістэмную шыну

en: List SPARQL endpoints available in DBus
be: Вывесці спіс канцавых пунктаў SPARQL даступных у DBus

note: TRANSLATORS: these are commandline arguments
en: --list can only be used with --session or --system
be: --list можна выкарыстоўваць толькі з --session або --system

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: One “ontology” or “ontology-path” option should be provided
be: Павінен быць указаны толькі адзін аргумент: «ontology» або «ontology-path»

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: --http-port cannot be used with --dbus-service
be: Нельга выкарыстоўваць --http-port разам з --dbus-service

en: Creating HTTP endpoint at %s…
be: Стварэнне канцавога пункта HTTP у %s…

en: Listening to SPARQL commands. Press Ctrl-C to stop.
be: Праслухоўванне каманд SPARQL. Націсніце Ctrl-C, каб спыніць.

note: Carriage return, so we paper over the ^C
en: Closing connection…
be: Закрыццё злучэння…

en: Creating endpoint at %s…
be: Стварэнне канцавога пункта ў %s…

en: Could not own DBus name
be: Не ўдалося захапіць назву DBus

en: DBus name lost
be: Назва DBus страчана

en: Opening database at %s…
be: Адкрыццё базы даных з %s…

en: Creating in-memory database
be: Стварэнне базы даных у памяці

en: New database created. Use the “--dbus-service” option to share this database on a message bus.
be: Новая база даных створана. Выкарыстоўвайце параметр «--dbus-service», каб даць да яе доступ шыне паведамленняў.

en: FILE
be: ФАЙЛ

en: Connects to a DBus service
be: Злучэнне з сэрвісам DBus

en: DBus service name
be: Назва сэрвісу DBus

en: Output results format: “turtle”, “trig” or “json-ld”
be: Фармат вываду вынікаў: «turtle», «trig» або «json-ld»

en: RDF_FORMAT
be: ФАРМАТ_RDF

en: Connects to a remote service
be: Злучэнне з аддаленым сэрвісам

en: Remote service URI
be: URI аддаленага сэрвісу

en: Output TriG format which includes named graph information
be: Вывесці ў фармаце TriG, які змяшчае інфармацыю пра названыя графы

note: TRANSLATORS: Those are commandline arguments
en: Specify one “--database”, “--dbus-service” or “--remote-service” option
be: Укажыце адзін з параметраў: «--database», «--dbus-service» або «--remote-service»

en: No error given
be: Памылка не ўказана

en: Could not establish a connection to Tracker
be: Не ўдалося ўсталяваць злучэнне з Tracker

en: Unsupported serialization format “%s”
be: Фармат серыялізацыі «%s» не падтрымліваецца

en: Could not run query
be: Не ўдалося выканаць запыт

en: failed to exec “%s”: %s
be: не ўдалося выканаць «%s»: %s

en: Read TriG format which includes named graph information
be: Прачытаць фармат TriG, які змяшчае інфармацыю пра названыя графы

en: Could not run import
be: Не ўдалося запусціць імпартаванне

en: Get help on how to use Tracker and any of these commands
be: Даведка па выкарыстанні Tracker і яго каманд

en: Create a SPARQL endpoint
be: Стварыць канцавы пункт SPARQL

en: Export data from a Tracker database
be: Экспартаваць даныя з базы даных Tracker

en: Import data into a Tracker database
be: Імпартаваць даныя ў базу даных Tracker

en: Query and update the index using SPARQL or search, list and tree the ontology
be: Запыт і абнаўленне індэкса праз SPARQL або пошук, вывад спіса і дрэва анталогіі

en: Query the database at the lowest level using SQL
be: Запыт да базы даных на самым нізкім узроўні праз SQL

en: “%s” is not a tracker3 command. See “tracker3 --help”
be: «%s» не з'яўляецца камандай tracker3. Глядзіце «tracker3 --help»

en: Available tracker3 commands are:
be: Даступныя каманды tracker3:

en: Additional / third party commands are:
be: Дадатковыя / староннія каманды:

en: See “tracker3 help <command>” to read about a specific subcommand.
be: Глядзіце «tracker3 help <каманда>», каб пачытаць пра пэўную падкаманду.

en: Path to use to run a query or update from file
be: Шлях, які выкарыстоўвацца для выканання запыту або абнаўлення з файла

en: SPARQL query
be: Запыт SPARQL

en: This is used with --query and for database updates only.
be: Выкарыстоўваецца з --query і толькі для абнаўлення базы даных.

en: Retrieve classes
be: Атрымаць класы

en: Retrieve class prefixes
be: Атрымаць прэфіксы класа

en: Retrieve properties for a class, prefixes can be used too (e.g. rdfs:Resource)
be: Атрымаць уласцівасці для класа, таксама можна выкарыстоўваць прэфіксы (напрыклад, rdfs:Resource)

en: CLASS
be: КЛАС

en: Retrieve classes which notify changes in the database (CLASS is optional)
be: Атрымаць класы, якія апавяшчаюць пра змены ў базе даных (КЛАС неабавязковы параметр)

en: Retrieve indexes used in database to improve performance (PROPERTY is optional)
be: Атрымаць індэксы, якія выкарыстоўваюцца ў базе даных для паляпшэння прадукцыйнасці (УЛАСЦІВАСЦЬ неабавязковы параметр)

en: PROPERTY
be: УЛАСЦІВАСЦЬ

en: Retrieve all named graphs
be: Атрымаць усе названыя графы

en: Describe subclasses, superclasses (can be used with -s to highlight parts of the tree and -p to show properties)
be: Апісанне падкласаў, надкласаў (можа выкарыстоўвацца з -s для вылучэння частак дрэва, з -p для паказу ўласцівасцей)

en: Search for a class or property and display more information (e.g. Document)
be: Пошук класа або ўласцівасці і вывад дадатковай інфармацыі (напрыклад, Document)

en: CLASS/PROPERTY
be: КЛАС/УЛАСЦІВАСЦЬ

en: Returns the shorthand for a class (e.g. nfo:FileDataObject).
be: Вяртае скарачэнне для класа (напрыклад, nfo:FileDataObject).

en: Returns the full namespace for a class.
be: Вяртае поўную прастору назваў для класа.

en: Unable to retrieve namespace prefixes
be: Немагчыма атрымаць прэфіксы прасторы назваў

en: No namespace prefixes were returned
be: Прэфіксы прасторы назваў не вернуты

en: Could not get namespace prefixes
be: Не ўдалося атрымаць прэфіксы прасторы назваў

en: No namespace prefixes were found
be: Прэфіксы прасторы назваў не знойдзены

note: To translators: This is to say there are no * search results found. We use a "foo: None" * with multiple print statements, where "foo" * may be Music or Images, etc.
en: None
be: Няма

en: Could not create tree: subclass query failed
be: Не ўдалося стварыць дрэва: памылка запыту падкласа

en: Could not create tree: class properties query failed
be: Не ўдалося стварыць дрэва: памылка запыту для ўласцівасці класа

en: Could not list classes
be: Не ўдалося вывесці спіс класаў

en: No classes were found
be: Класы не знойдзены

en: Classes
be: Класы

en: Could not list class prefixes
be: Не ўдалося вывесці спіс прэфіксаў класа

en: No class prefixes were found
be: Прэфіксы класа не знойдзены

en: Prefixes
be: Прэфіксы

en: Could not find property for class prefix, e.g. :Resource in “rdfs:Resource”
be: Не ўдалося знайсці ўласцівасць для прэфікса класа, напрыклад, :Resource у «rdfs:Resource»

en: Could not list properties
be: Не ўдалося паказаць спіс уласцівасцей

en: No properties were found
be: Уласцівасці не знойдзены

en: Properties
be: Уласцівасці

en: Could not find notify classes
be: Не ўдалося знайсці класы апавяшчэнняў

en: No notifies were found
be: Апавяшчэнні не знойдзены

en: Notifies
be: Апавяшчэнні

en: Could not find indexed properties
be: Не ўдалося знайсці праіндэксаваныя ўласцівасці

en: No indexes were found
be: Індэксы не знойдзены

en: Indexes
be: Індэксы

en: Could not list named graphs
be: Не ўдалося вывесці спіс названых графаў

en: No graphs were found
be: Графы не знойдзены

en: Named graphs
be: Названыя графы

en: Could not search classes
be: Не ўдалося знайсці класы

en: No classes were found to match search term
be: Не знойдзена класаў, якія б адпавядалі пошукаваму запыту

en: Could not search properties
be: Не ўдалося знайсці ўласцівасці

en: No properties were found to match search term
be: Не знойдзена ўласцівасцей, якія б адпавядалі пошукаваму запыту

en: Could not get UTF-8 path from path
be: Не ўдалося атрымаць шлях у UTF-8

en: Could not read file
be: Не ўдалося прачытаць файл

en: Could not run update
be: Не ўдалося запусціць абнаўленне

en: Done
be: Гатова

en: No results found matching your query
be: Не знойдзена вынікаў, якія б адпавядалі вашаму запыту

en: Results
be: Вынікі

en: File and query can not be used together
be: Нельга адначасова выкарыстоўваць файл і запыт

en: The --list-properties argument can only be empty when used with the --tree argument
be: Аргумент --list-properties можа быць пустым толькі пры выкарыстанні з аргументам --tree

en: Path to use to run a query from file
be: Шлях, які выкарыстоўвацца для выканання запыту з файла

en: SQL query
be: Запыт SQL

en: Failed to initialize data manager
be: Не ўдалося ініцыялізаваць менеджар даных

en: Empty result set
be: Пусты набор вынікаў

en: A database path must be specified
be: Павінен быць указаны шлях да базы даных
