tracker master - en to bg translation catalogue (111 entries)

en: Version
bg: Версия

en: Unrecognized options
bg: Непознати опции

en: Location of the database
bg: Местоположение на базата от данни

en: DIR
bg: ПАПКА

en: Specify the DBus name of this endpoint
bg: Име по DBus за тази крайна точка

en: NAME
bg: ИМЕ

en: Specify the ontology name used in this endpoint
bg: Име на онтологията за тази крайна точка

en: Specify a path to an ontology to be used in this endpoint
bg: Път към отнологията, която да се ползва от тази крайна точка

en: HTTP port
bg: Порт на HTTP

en: Whether to only allow HTTP connections in the loopback device
bg: Дари връзките по HTTP да са позволени само на локалния адрес loopback

en: Use session bus
bg: Ползване на сесийната шина

en: Use system bus
bg: Ползване на системната шина

en: List SPARQL endpoints available in DBus
bg: Извеждане на крайните точки по SPARQL, които DBus може да ползва

note: TRANSLATORS: these are commandline arguments
en: --list can only be used with --session or --system
bg: опцията „--list“ изисква някоя от „--session“ или „--system“

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: One “ontology” or “ontology-path” option should be provided
bg: Опциите „--ontology“ и „--ontology-path“ са несъвместими

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: --http-port cannot be used with --dbus-service
bg: Опциите „--http-port“ и „--dbus-service“ са несъвместими

en: Creating HTTP endpoint at %s…
bg: Създаване на крайна точка по HTTP при %s…

en: Listening to SPARQL commands. Press Ctrl-C to stop.
bg: Слушане за команди по SPARQL. Натиснете Ctrl-C за спиране.

note: Carriage return, so we paper over the ^C
en: Closing connection…
bg: Затваряне на връзката…

en: Creating endpoint at %s…
bg: Създаване на крайна точка при %s…

en: Could not own DBus name
bg: Непритежавано име по DBus

en: DBus name lost
bg: Името по DBus е изгубено

en: Opening database at %s…
bg: Oтваряне на базата от данни при %s…

en: Creating in-memory database
bg: Създаване на база от данни в паметта

en: New database created. Use the “--dbus-service” option to share this database on a message bus.
bg: Създадена е нова база от данни. Ползвайте опцията „--dbus-service“, за да я споделите по шина за съобщения.

en: FILE
bg: ФАЙЛ

en: Connects to a DBus service
bg: Свързване към услуга за DBus

en: DBus service name
bg: Име на услуга за DBus

en: Output results format: “turtle”, “trig” or “json-ld”
bg: Формат на изхода с резултати: „turtle“, „trig“ или „json-ld“

en: RDF_FORMAT
bg: ФОРМАТ_ЗА_RDF

en: Connects to a remote service
bg: Свързване към отдалечена услуга

en: Remote service URI
bg: Адрес на отдалечената услуга

en: Output TriG format which includes named graph information
bg: Извеждане във формат TriG, който съдържа информация от именовани гра̀фи

en: IRI
bg: IRI (интернационализиран идентификатор на ресурс)

note: TRANSLATORS: Those are commandline arguments
en: Specify one “--database”, “--dbus-service” or “--remote-service” option
bg: Укажете точно една от опциите „--database“, „--dbus-service“ или „--remote-service“

en: No error given
bg: Не е дадена грешка

en: Could not establish a connection to Tracker
bg: Не може да се установи връзка с основния процес на индексирането

en: Unsupported serialization format “%s”
bg: Неподдържан формат за сериализация „%s“

en: Could not run query
bg: Заявката не може да се изпълни

en: failed to exec “%s”: %s
bg: неуспешно изпълнение на „%s“: %s

en: Read TriG format which includes named graph information
bg: Прочитане на данни във формат TriG, който включва информация за наименовани гра̀фи

en: Could not run import
bg: Не може да се внесе

en: Get help on how to use Tracker and any of these commands
bg: Помощ за използването на Tracker и командите му

en: Create a SPARQL endpoint
bg: Създаване на крайна точка за SPARQL

en: Export data from a Tracker database
bg: Изнасяне на данни от база от данни на Tracker

en: Import data into a Tracker database
bg: Внасяне на данни в база от данни на Tracker

en: Query and update the index using SPARQL or search, list and tree the ontology
bg: Търсене и обновяване на индекса чрез SPARQL или търсене, извеждане като списък или дърво на онтологията

en: Query the database at the lowest level using SQL
bg: Заявка към базата на ниско ниво чрез SQL

en: “%s” is not a tracker3 command. See “tracker3 --help”
bg: „%s“ не е команда на tracker3. Вижте „tracker3 --help“

en: Available tracker3 commands are:
bg: Съществуващите команди на tracker3 са:

en: Additional / third party commands are:
bg: Допълнителните команди са:

en: See “tracker3 help <command>” to read about a specific subcommand.
bg: За повече информация използвайте „tracker3 help КОМАНДА“.

en: Path to use to run a query or update from file
bg: Път за заявката или обновяване от файл

en: SPARQL query
bg: Заявка на SPARQL

en: This is used with --query and for database updates only.
bg: Използва се с опцията „--query“ и е само за промени по базата от данни.

en: Retrieve classes
bg: Получаване на класовете

en: Retrieve class prefixes
bg: Получаване на префиксите на класовете

en: Retrieve properties for a class, prefixes can be used too (e.g. rdfs:Resource)
bg: Получаване на свойствата на клас. Може да се ползват и префикси (напр. „rdfs:Resource“)

en: CLASS
bg: КЛАС

en: Retrieve classes which notify changes in the database (CLASS is optional)
bg: Получаване на класовете, които известяват за промени в базата от данни (задаването на конкретен КЛАС не е задължително)

en: Retrieve indexes used in database to improve performance (PROPERTY is optional)
bg: Получаване на индексите, които се използват в базата от данни за подобряване на производителността (задаването на конкретно СВОЙСТВО не е задължително)

en: PROPERTY
bg: СВОЙСТВО

en: Retrieve all named graphs
bg: Получаване на всички именовани гра̀фи

en: Describe subclasses, superclasses (can be used with -s to highlight parts of the tree and -p to show properties)
bg: Описание на под- и надкласовете (може да се комбинира с опцията „-s“ за оцветяване на части от дървото и „-p“ за извеждане на свойствата)

en: Search for a class or property and display more information (e.g. Document)
bg: Търсене на клас или свойство и извеждане на още информация (напр. Документ)

en: CLASS/PROPERTY
bg: КЛАС/СВОЙСТВО

en: Returns the shorthand for a class (e.g. nfo:FileDataObject).
bg: Извеждане на съкращението на клас (напр. „nfo:FileDataObject“).

en: Returns the full namespace for a class.
bg: Извеждане на пълното пространство от имена на клас.

en: Unable to retrieve namespace prefixes
bg: Префиксите за пространствата от имена не може да се получат

en: No namespace prefixes were returned
bg: Не са върнати никакви префикси за пространствата от имена

en: Could not get namespace prefixes
bg: Префиксите за пространства от имена не може да се получат.

en: No namespace prefixes were found
bg: Не са открити префикси за пространства от имена

note: To translators: This is to say there are no * search results found. We use a "foo: None" * with multiple print statements, where "foo" * may be Music or Images, etc.
en: None
bg: Няма

en: Could not create tree: subclass query failed
bg: Не може да се създаде дърво: неуспешна заявка за подклас

en: Could not create tree: class properties query failed
bg: Не може да се създаде дърво: неуспешна заявка за свойства на клас

en: Could not list classes
bg: Класовете не може да се изброят

en: No classes were found
bg: Не са открити класове

en: Classes
bg: Класове

en: Could not list class prefixes
bg: Префиксите на класовете не може да се изброят

en: No class prefixes were found
bg: Не са открити префикси на класовете

en: Prefixes
bg: Префикси

en: Could not find property for class prefix, e.g. :Resource in “rdfs:Resource”
bg: Не може да се открие свойство за префикс на клас (напр. „:Resource“ в „rdfs:Resource“)

en: Could not list properties
bg: Свойствата не може да се изведат

en: No properties were found
bg: Не са открити свойства

en: Properties
bg: Свойства

en: Could not find notify classes
bg: Класовете за известяване не може да се открият

en: No notifies were found
bg: Не са открити известители

en: Notifies
bg: Известители

en: Could not find indexed properties
bg: Не може да се намерят индексирани свойства

en: No indexes were found
bg: Не са открити индекси

en: Indexes
bg: Индекси

en: Could not list named graphs
bg: Именованите гра̀фи не може да се изброят

en: No graphs were found
bg: Не са открити гра̀фи

en: Named graphs
bg: Именовани гра̀фи

en: Could not search classes
bg: Класовете не може да се търсят

en: No classes were found to match search term
bg: Не са открити класове, които да отговарят на търсенето

en: Could not search properties
bg: Свойствата не може да се търсят

en: No properties were found to match search term
bg: Не са открити свойства, които да отговарят на търсенето

en: Could not get UTF-8 path from path
bg: Не може да се получи вариант в UTF-8 на този път

en: Could not read file
bg: Не може да се прочете файл

en: Could not run update
bg: Обновяването не може да се изпълни

en: Done
bg: Готово

en: No results found matching your query
bg: Няма резултати за заявката

en: Results
bg: Резултати

en: File and query can not be used together
bg: Опциите за файл и заявка са несъвместими

en: The --list-properties argument can only be empty when used with the --tree argument
bg: Опцията „--list-properties“ трябва да няма аргумент, когато се съчетава с аргумент на „--tree“

en: Path to use to run a query from file
bg: Път за заявката от файл

en: SQL query
bg: Заявка на SQL

en: Failed to initialize data manager
bg: Неуспешно инициализиране на управлението на данните

en: Empty result set
bg: Празен резултат

en: A database path must be specified
bg: Укажете път до базата от данни
