tracker master - en to fur translation catalogue (104 entries)

note: Translators: this is a '|' (U+007C) separated list of common * title beginnings. Meant to be skipped for sorting purposes, * case doesn't matter. Given English media is quite common, it is * advised to leave the untranslated articles in addition to * the translated ones.
en: the|a|an
fur: the|a|an|il|la|i|lis|l'

en: Unrecognized options
fur: Opzions no ricognossudis

en: Location of the database
fur: Ubicazion de base di dât

en: Specify the DBus name of this endpoint
fur: Specifiche il non DBus di chest pont finâl

en: NAME
fur: NON

en: Specify the ontology name used in this endpoint
fur: Specifiche il non de ontologjie doprât in chest pont finâl

en: Specify a path to an ontology to be used in this endpoint
fur: Specifiche un percors a une ontologjie di jessi doprât in chest pont finâl

en: HTTP port
fur: Puarte HTTP

en: Whether to only allow HTTP connections in the loopback device
fur: Indiche se permeti dome lis conessions HTTP intal dispositîf di loopback

en: Use session bus
fur: Dopre il bus de session

en: Use system bus
fur: Dopre il bus dal sisteme

en: List SPARQL endpoints available in DBus
fur: Liste i ponts finâi SPARQL disponibii tal DBus

en: List network-local HTTP SPARQL endpoints
fur: Liste i ponts finâls SPARQL HTTP locâi de rêt

note: TRANSLATORS: these are commandline arguments
en: --list can only be used with --session or --system
fur: Al è pussibil doprâ --list dome cun --session o --system

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: One “ontology” or “ontology-path” option should be provided
fur: Une opzion tra “ontology” o “ontology-path” e scugne jessi indicade

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: --http-port cannot be used with --dbus-service
fur: No si pues doprâ --http-port cun --dbus-service

en: Creating HTTP endpoint at %s…
fur: Daûr a creâ il pont finâl HTTP su %s…

en: Listening to SPARQL commands. Press Ctrl-C to stop.
fur: In scolte pai comants SPARQL. Frache Ctrl-c par fermâ.

note: Carriage return, so we paper over the ^C
en: Closing connection…
fur: Daûr a sierâ la conession…

en: Creating endpoint at %s…
fur: Daûr a creâ il pont finâl su %s…

en: Could not own DBus name
fur: Impussibil apropriâsi dal non DBus

en: DBus name lost
fur: Non DBus pierdût

en: Opening database at %s…
fur: Daûr a vierzi la base di dâts su %s…

en: Creating in-memory database
fur: Daûr a creâ la base di dâts in-memorie

en: New database created. Use the “--dbus-service” option to share this database on a message bus.
fur: Gnove base di dâts creade. Dopre la opzion “--dbus-service” par condividi cheste base di dâts suntun bus dai messaçs.

en: Create a SPARQL endpoint
fur: Cree un pont finâl SPARQL

en: Connects to a DBus service
fur: Si conet a un servizi DBus

en: DBus service name
fur: Non dal servizi DBus

en: Output results format: “turtle”, “trig” or “json-ld”
fur: Formât dai risultâts di jessude: “turtle”, “trig” o “json-ld”

en: RDF_FORMAT
fur: FORMÂT_RDF

en: Connects to a remote service
fur: Si conet a un servizi esterni

en: Remote service URI
fur: URI dal servizi esterni

en: Output TriG format which includes named graph information
fur: Formât TriG di jessude che al inclût lis informazions dai grafics cul non

note: TRANSLATORS: Those are commandline arguments
en: Specify one “--database”, “--dbus-service” or “--remote-service” option
fur: Specifiche une opzion tra “--database”, “--dbus-service” o “--remote-service”

en: No error given
fur: Nissun erôr furnît

en: Could not establish a connection to Tracker
fur: Impussibil stabilî une conession cun Tracker

en: Unsupported serialization format “%s”
fur: Formât «%s» di serializazion no supuartât

en: Could not run query
fur: Impussibil eseguî la interogazion

en: Export data from a Tracker database
fur: Espuarte dâts di une base di dâts di Tracker

en: failed to exec “%s”: %s
fur: no si è rivâts a eseguî «%s»: %s

en: Get help on how to use Tracker and any of these commands
fur: Oten informazions sul ûs di Tracker e cualsisei di chescj comants

en: Read TriG format which includes named graph information
fur: Lei il formât TriG che al inclût lis informazions dai grafics cul non

en: Could not run import
fur: Impussibil eseguî la importazion

en: Import data into a Tracker database
fur: Impuarte i dâts intune base di dâts di Tracker

en: Available tracker3 commands are:
fur: I comants tracker3 disponibii a son:

en: See “tracker3 help <command>” to read about a specific subcommand.
fur: Consultâ «tracker3 help <command>» par informazions suntun specific sot-comant.

en: “%s” is not a tracker3 command. See “tracker3 --help”
fur: “%s” nol è un comant tracker3. Consultâ “tracker3 --help”

en: Path to use to run a query or update from file
fur: Percors di doprâ par eseguî une interogazion o un inzornament furnint un file

en: SPARQL query
fur: Interogazion SPARQL

en: This is used with --query and for database updates only.
fur: Chest al ven doprât cun --query e par inzornaments de base di dâts.

en: Retrieve classes
fur: Recuperâ classis

en: Retrieve class prefixes
fur: Recuperâ prefìs des classis

en: Retrieve properties for a class, prefixes can be used too (e.g. rdfs:Resource)
fur: Al recupere lis proprietâts di une classe, a puedin jessi doprâts ancje i prefìs (p.e. rdfs:Resource)

en: CLASS
fur: CLASSE

en: Retrieve classes which notify changes in the database (CLASS is optional)
fur: Al recupere lis classis che a notifichin modifichis te base di dâts (CLASSE al è opzionâl)

en: Retrieve indexes used in database to improve performance (PROPERTY is optional)
fur: Al recupere i indiçs doprâts te base di dâts par miorâ lis prestazions (PROPRIETÂT al è opzionâl)

en: PROPERTY
fur: PROPRIETÂT

en: Retrieve all named graphs
fur: Recupere ducj i grafics cul non

en: Describe subclasses, superclasses (can be used with -s to highlight parts of the tree and -p to show properties)
fur: Al descrîf lis sot-classis, super-classis (tu lu puedis doprâ cun -s par evidenziâ parts dal arbul e cun -p par mostrâ lis proprietâts)

en: Search for a class or property and display more information (e.g. Document)
fur: Cîr une classe o une proprietât e mostre plui informazions (p.e. Document)

en: CLASS/PROPERTY
fur: CLASSE/PROPRIETÂT

en: Returns the shorthand for a class (e.g. nfo:FileDataObject).
fur: Torne il non sempliç di une classe (p.e. nfo:FileDataObject).

en: Returns the full namespace for a class.
fur: Al torne il spazi dai nons (namespace) complet di une classe.

en: Provides an argument for a query parameter.
fur: Al furnìs un argoment par un parametri di interogazion.

en: PARAMETER:TYPE:VALUE
fur: PARAMETRI:GJENAR:VALÔR

note: To translators: This is to say there are no * search results found. We use a "foo: None" * with multiple print statements, where "foo" * may be Music or Images, etc.
en: None
fur: Nissun

en: Could not create tree: subclass query failed
fur: Impussibil creâ l'arbul: interogazion sot-classe falide

en: Could not create tree: class properties query failed
fur: Impussibil creâ l'arbul: interogazion proprietât classe falide

en: Invalid argument string %s
fur: Stringhe di argoment %s no valide

en: Invalid parameter type for argument %s
fur: Gjenar di parametri pal argoment %s no valit

en: Could not list classes
fur: Impussibil listâ lis classis

en: No classes were found
fur: No je stade cjatade nissune classe

en: Classes
fur: Classis

en: Could not list properties
fur: Impussibil listâ lis proprietâts

en: No properties were found
fur: No je stade cjatade nissune proprietât

en: Properties
fur: Proprietâts

en: Could not find notify classes
fur: Impussibil cjatâ lis classis di notifiche

en: No notifies were found
fur: No je stade cjatade nissune notifiche

en: Notifies
fur: Notifichis

en: Could not find indexed properties
fur: Impussibil cjatâ lis proprietâts metudis in indiç

en: No indexes were found
fur: Nol è stât cjatât nissun indiç

en: Indexes
fur: Indiçs

en: Could not list named graphs
fur: Impussibil listâ i grafics cul non

en: No graphs were found
fur: Nol è stât cjatât nissun grafic

en: Named graphs
fur: Grafics cul non

en: Could not search classes
fur: Impussibil cirî lis classis

en: No classes were found to match search term
fur: No je stade cjatade nissune classe che e corispuint al tiermin cirût

en: Could not search properties
fur: Impussibil cirî lis proprietâts

en: No properties were found to match search term
fur: No je stade cjatade nissune proprietât che e corispuint al tiermin cirût

en: Could not get UTF-8 path from path
fur: Impussibil otignî un percors UTF-8 dal percors

en: Could not read file
fur: Impussibil lei il file

en: Could not run update
fur: Impussibil eseguî l'inzornament

en: Done
fur: Fat

en: No results found matching your query
fur: Nissun risultât cjatât che al corispuint ae interogazion

en: Results
fur: Risultâts

en: File and query can not be used together
fur: File e interogazion no puedin jessi doprâts adun

en: The --list-properties argument can only be empty when used with the --tree argument
fur: L'argoment --list-properties al pues jessi vueit nome se doprât cul argoment --tree

en: Query and update the index using SPARQL or search, list and tree the ontology
fur: Interoghe e inzorne l'indiç doprant SPARQL opûr cîr, liste e met in scjale a arbul la ontologjie

en: Path to use to run a query from file
fur: Percors di doprâ par eseguî une interogazion furnint un file

en: SQL query
fur: Interogazion SQL

en: Failed to initialize data manager
fur: No si è rivâts a inizializâ il gjestôr di dâts

en: Empty result set
fur: Cumbinazion di risultâts vueide

en: A database path must be specified
fur: Si scugne specificâ un percors pe base di dâts

en: Query the database at the lowest level using SQL
fur: Interoghe la base di dâts (a bas nivel) doprant SQL
