tracker master - en to is translation catalogue (79 entries)

en: All posts
is: Allar færslur

en: By usage
is: Eftir notkun

en: unknown time
is: óþekktur tími

en: less than one second
is: minna en sekúnda

en:  %d day |  %d days
is[0]:  %d degi
is[1]:  %d dagar

en:  %2.2d hour |  %2.2d hours
is[0]:  %2.2d klukkustund
is[1]:  %2.2d klukkustundir

en:  %2.2d minute |  %2.2d minutes
is[0]:  %2.2d mínúta
is[1]:  %2.2d mínútur

en:  %2.2d second |  %2.2d seconds
is[0]:  %2.2d sekúnda
is[1]:  %2.2d sekúndur

en: No error given
is: Engin villa gefin

en: Operation not supported
is: Aðgerðin er ekki studd

note: generic
en: Initializing
is: Frumstilli

en: Processing…
is: Vinnsla…

en: Fetching…
is: Sæki…

en: Paused
is: Í bið

en: Idle
is: Aðgerðalaust

note: Translators: %s is a time string
en: %s remaining
is: %s eftir

en: unknown time left
is: óþekktur tími eftir

en: Press Ctrl+C to stop
is: Ýttu á Ctrl-C til að stöðva

en: Done
is: Lokið

en: Application
is: Forrit

en: Reason
is: Ástæða

note: Display states
en: Store
is: Geyma

en: Components
is: Einingar

en: Unrecognized options
is: Óþekktir valkostir

en: Backing up database
is: Tek öryggisafrit af gagnagrunni

en: Could not backup database
is: Gat ekki tekið öryggisafrit af gagnagrunni

en: Restoring database from backup
is: Endurheimti gagnagrunn úr öryggisafriti

en: Results
is: Niðurstöður

note: Now, delete the element recursively
en: Deleting…
is: Eyði…

en: Are you sure you want to proceed?
is: Ertu viss um að þú viljir halda áfram?

note: TRANSLATORS: This is to be displayed on command line output
en: [y|N]
is: [j|N]

note: TRANSLATORS: this is our test for a [y|N] question in the command line. * A partial or full match will be considered an affirmative answer, * it is intentionally lowercase, so please keep it like this.
en: yes
is: já

en: Removing configuration files…
is: Fjarlægi stillingaskrár…

en: Search for files
is: Leita að skrám

en: Search for folders
is: Leita að möppum

en: Search for music files
is: Leita að tónlistarskrám

en: Search for music albums (--all has no effect on this)
is: Leita að hljómplötum (--all hefur engin áhrif á þetta)

en: Search for music artists (--all has no effect on this)
is: Leita að flytjendum tónlistar (--all hefur engin áhrif á þetta)

en: Search for image files
is: Leita að myndskrám

en: Search for video files
is: Leita að myndskeiðaskrám

en: Search for document files
is: Leita að skjölum

en: Search for emails
is: Leita að tölvupóstum

en: Search for contacts
is: Leita að tengiliðum

en: Search for software (--all has no effect on this)
is: Leita að hugbúnaði (--all hefur engin áhrif á þetta)

en: Search for software categories (--all has no effect on this)
is: Leita að flokkum hugbúnaðar (--all hefur engin áhrif á þetta)

en: Search for feeds (--all has no effect on this)
is: Leita að fréttastreymum (--all hefur engin áhrif á þetta)

en: Search for bookmarks (--all has no effect on this)
is: Leita að bókamerkjum (--all hefur engin áhrif á þetta)

en: Limit the number of results shown
is: Takmarka fjölda niðurstaðna sem birtast

en: search terms
is: leitarorð

en: No contacts were found
is: Engir tengiliðir fundust

en: Contacts
is: Tengiliðir

en: No name
is: Ekkert heiti

en: No E-mail address
is: Ekkert tölvupóstfang

en: No emails were found
is: Engir tölvupóstar fundust

en: Emails
is: Tölvupóstar

en: No files were found
is: Engar skrár fundust

en: Files
is: Skrár

en: No artists were found
is: Engir flytjendur fundust

en: Artists
is: Flytjendur

en: No music was found
is: Engin tónlist fannst

en: Albums
is: Hljómplötur

en: No bookmarks were found
is: Engin bókamerki fundust

en: Bookmarks
is: Bókamerki

en: No feeds were found
is: Engin fréttastreymi fundust

en: Feeds
is: Fréttaveitur

en: No software was found
is: Enginn hugbúnaður fannst

en: Software
is: Hugbúnaður

en: No software categories were found
is: Engir hugbúnaðarflokkar fundust

en: Software Categories
is: Flokkar hugbúnaðar

note: To translators: This is to say there are no * search results found. We use a "foo: None" * with multiple print statements, where "foo" * may be Music or Images, etc. * tags found with a particular unique ID. * files found associated with multiple tags, e.g.: * *   Files: *     None * resources found
en: None
is: Ekkert

en: Properties
is: Eiginleikar

en: SQL query
is: SQL fyrirspurn

note: To translators: This is to say there are no * statistics found. We use a "Statistics: * None" with multiple print statements
en: Statistics:
is: Tölfræði:

en: Version
is: Útgáfa

en: Disk Information
is: Upplýsingar um disk

en: Configuration
is: Uppsetning

en: Data Statistics
is: Tölfræði gagna

en: No connection available
is: Engin tenging tiltæk

en: Estimated %s left
is: Áætlað %s eftir
