tracker master - en to kab translation catalogue (109 entries)

en: Version
kab: Lqem

en: Unrecognized options
kab: Tixtiṛiyin ur yettwaqbalen ara

en: Location of the database
kab: Adig n taffa n yisefka

en: Specify the DBus name of this endpoint
kab: Suzzeg isem n DBus n wagaz-a n uzgu

en: NAME
kab: ISEM

en: Specify the ontology name used in this endpoint
kab: Suzzeg isem n tuntulujit yettwasqedcen deg wagaz-a n uzgu

en: Specify a path to an ontology to be used in this endpoint
kab: Suzzeg abrid ɣer tuntulujit ara yettwasqedcen deg wagaz-a n uzgu

en: HTTP port
kab: Tawwurt HTTP

en: Whether to only allow HTTP connections in the loopback device
kab: Ma yella ad ttwasirgent kan tuqqniwin HTTP deg yibenk uḥerri

en: Use session bus
kab: Seqdec azrug n tɣimit

en: Use system bus
kab: Seqdec azrug n unagraw

en: List SPARQL endpoints available in DBus
kab: Bder agazen n uzgu SPARQL i yellan deg DBus

en: List network-local HTTP SPARQL endpoints
kab: Bder agazen n uzgu HTTP SPARQL idiganen ɣef uzeṭṭa

note: TRANSLATORS: these are commandline arguments
en: --list can only be used with --session or --system
kab: --list zemren kan ad ttwasqedcen akked --session neɣ --system

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: One “ontology” or “ontology-path” option should be provided
kab: Yiwet n textiṛt "tuntulujit" neɣ tutulujit-abrid" ilaq ad tettwamudd

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: --http-port cannot be used with --dbus-service
kab: --http-port ur yezmir ara ad yettwaseqdec akked --dbus-service

en: Creating HTTP endpoint at %s…
kab: Timerna n wagaz n uzgu HTTP deg %s…

en: Listening to SPARQL commands. Press Ctrl-C to stop.
kab: Sell i tiludna SPARQL. Sit ɣef Ctrl-C i useḥbes.

note: Carriage return, so we paper over the ^C
en: Closing connection…
kab: Amdal n tuqqna…

en: Creating endpoint at %s…
kab: Timerna n wagaz n uzgu deg %s…

en: Could not own DBus name
kab: Ur yezmir ara ad yesεu isem DBus

en: DBus name lost
kab: Iruḥ yisem n DBus

en: Opening database at %s…
kab: Alday n taffa n yisefka deg %s…

en: Creating in-memory database
kab: Timerna n taffa n yisefka deg tkatut

en: New database created. Use the “--dbus-service” option to share this database on a message bus.
kab: Tettwarna taffa n yisefka tamaynut. Seqdec taxtiṛt “--dbus-service” i beṭṭu n taffa-a n yisefka ɣef uzrug n yizen.

note: Translators: This is a CLI command name that should not be translated.
en: endpoint
kab: agaz n uzgu

en: Create a SPARQL endpoint
kab: Rnu agaz n uzgu SPARQL

en: FILE
kab: AFAYLU

en: Connects to a DBus service
kab: Itteqqen ɣer umeẓlu DBus

en: DBus service name
kab: Isem n umeẓlu DBus

en: Output results format: “turtle”, “trig” or “json-ld”
kab: Amasal n yigmaḍ n tuffɣa: “turtle”, “trig” neɣ “json-ld”

en: RDF_FORMAT
kab: AMASAL RDF (_F)

en: Connects to a remote service
kab: Itteqqen ɣer umeẓlu anmeggag

en: Remote service URI
kab: URI n umeẓlu anmeggag

en: Output TriG format which includes named graph information
kab: Amasal TriG n tuffɣa ideg tella telɣut n udlif yettwasemman

note: TRANSLATORS: Those are commandline arguments
en: Specify one “--database”, “--dbus-service” or “--remote-service” option
kab: Suzzeg yiwet n textiṛt “--database”, “--dbus-service” neɣ “--remote-service”

en: No error given
kab: Ulac tuccḍa i d-yettwamudden

en: Could not establish a connection to Tracker
kab: Yegguma ad isserked tuqqna ɣer Tracker

en: Unsupported serialization format “%s”
kab: Amasal n usmizrer "%s" ur yettwasefrak ara

en: Could not run query
kab: Yegguma ad isselkem tuttra

note: Translators: This is a CLI command name that should not be translated.
en: export
kab: sifeḍ

en: Export data from a Tracker database
kab: Sifeḍ isefka seg taffa n yisefka Tracker

en: failed to exec “%s”: %s
kab: yecceḍ uselkem n “%s”: %s

note: Translators: This is a CLI command name that should not be translated.
en: help
kab: tallelt

en: Get help on how to use Tracker and any of these commands
kab: Awi tallalt ɣef wamek ara tesqedceḍ Tracker akked ɣef useqdec n tiludna-a

en: Read TriG format which includes named graph information
kab: Γeṛ amasal TriG ideg tella telɣut n udlif yettwasemman

en: Could not run import
kab: Yegguma ad isselkem aktar

note: Translators: This is a CLI command name that should not be translated.
en: import
kab: kter

en: Import data into a Tracker database
kab: Kter isefka deg taffa n yisefka Tracker

en: Available tracker3 commands are:
kab: Tiludna tracker3 i yellan d:

en: See “tracker3 help <command>” to read about a specific subcommand.
kab: Wali "tallalt tracker3 <command>” i tɣuri ɣef tiludna tirnawin tuzzigin.

en: “%s” is not a tracker3 command. See “tracker3 --help”
kab: "%s" mačči d taladna n tracker3. Wali “tracker3 --help”

en: Path to use to run a query or update from file
kab: Abrid ara yettwasqedcen i uselkem n tuttra neɣ uleqqem seg ufaylu

en: SPARQL query
kab: Tuttra SPARQL

en: This is used with --query and for database updates only.
kab: Ayagi yettuseqdac s --query akked i yileqman kan n taffa yisefka.

en: Retrieve classes
kab: Tiririt n yismilen

en: Retrieve class prefixes
kab: Err-d izwiren n usmil

en: Retrieve properties for a class, prefixes can be used too (e.g. rdfs:Resource)
kab: Err-d araten i usmel, izwiren zemren daɣen ad ttwasqedcen (am. rdfs:Aɣbalu)

en: CLASS
kab: ASMEL

en: Retrieve classes which notify changes in the database (CLASS is optional)
kab: Err-d ismilen i yesselɣuyen isenfal deg taffa n yisefka (ASMIL d afrayan)

en: Retrieve indexes used in database to improve performance (PROPERTY is optional)
kab: Err-d izwiren yettwasqedcen deg taffa n yisefka i usentem n tmellit (ARAT d afrayan)

en: PROPERTY
kab: ARAT

en: Retrieve all named graphs
kab: Err-d akk idfilen yettwasemman

en: Describe subclasses, superclasses (can be used with -s to highlight parts of the tree and -p to show properties)
kab: Glem ismilen irnawen, ismilen ifellayen (zemren ad ttwasqedcen akked -s i usebruraq n yiberdan n useklu akked -p i uskan n waraten)

en: Search for a class or property and display more information (e.g. Document)
kab: Nadi asmil neɣ arat syen sken ugar n telɣut (am. Isemli)

en: CLASS/PROPERTY
kab: ASMIL/ARAT

en: Returns the shorthand for a class (e.g. nfo:FileDataObject).
kab: Yettarra-d anegzum n usmil (am. nfo:FileDataObject).

en: Returns the full namespace for a class.
kab: Yettarra-d tallunt n yisem ummid i usmil.

en: Provides an argument for a query parameter.
kab: Yettmuddu afakul i uɣewwar n tuttra.

en: PARAMETER:TYPE:VALUE
kab: AΓEWWAR:ANAW:AZAL

note: To translators: This is to say there are no * search results found. We use a "foo: None" * with multiple print statements, where "foo" * may be Music or Images, etc.
en: None
kab: Ula d yiwen

en: Could not create tree: subclass query failed
kab: Yegguma ad yernu aseklu: tuttra n usmil arnaw tecceḍ

en: Could not create tree: class properties query failed
kab: Yegguma ad yernu aseklu: tuttra n waraten n usmil tecceḍ

en: Invalid argument string %s
kab: Azrir n ufakul d arameɣtu %s

en: Invalid parameter type for argument %s
kab: Anaw n uɣewwar i ufakul %s d arameɣtu

en: Could not list classes
kab: Yegguma ad d-yebder ismilen

en: No classes were found
kab: Ulac ismilen i yettwafen

en: Classes
kab: Ismilen

en: Could not list properties
kab: Yegguma ad d-yebder araten

en: No properties were found
kab: Ulac araten yettwafen

en: Properties
kab: Iraten

en: Could not find notify classes
kab: Yegguma ad d-yaf ismilen n uselɣu

en: No notifies were found
kab: Ulac ilɣuten i yettwafen

en: Notifies
kab: Ilɣuten

en: Could not find indexed properties
kab: Yegguma ad yaf araten s umatar

en: No indexes were found
kab: Ulac imataren i yettwafen

en: Indexes
kab: Imataren

en: Could not list named graphs
kab: Yegguma ad d-ibder idfilen yettwasemman

en: No graphs were found
kab: Ulac idfilen i yettwafen

en: Named graphs
kab: Idlifen i yettwasemman

en: Could not search classes
kab: Yegguma ad indai ismilen

en: No classes were found to match search term
kab: Ulac ismilen i yettwafen yemṣadan d uferdis n unadi

en: Could not search properties
kab: Ur yezmir ara ad inadi iraten

en: No properties were found to match search term
kab: Ulac araten yettwafen mṣadan d uferdis n unadi

en: Could not get UTF-8 path from path
kab: Yegguma ad d-yawi abrid UTF-8 seg ubrid

en: Could not read file
kab: Yegguma ad d-iɣeṛ afaylu

en: Could not run update
kab: Yegguma ad isselkem lqem

en: Done
kab: Immed

en: No results found matching your query
kab: Ulac igmaḍ i yettwafen mṣadan d tuttra-k

en: Results
kab: Igmaḍ

en: File and query can not be used together
kab: Afaylu akked tuttra ur zmiren ara ad ttwasqedcen akken

en: The --list-properties argument can only be empty when used with the --tree argument
kab: Afakul --list-properties yezmer ad yili d ilem mi ara yettwaseqdec kan akked ufakul --tree

en: Query and update the index using SPARQL or search, list and tree the ontology
kab: Ttar syen leqqem amatar s useqdec n SPARQL neɣ unadi, bder syen tmizwareḍ tantulujit

en: Path to use to run a query from file
kab: Abrid ara yettwsqedcen i uselkem n tuttra seg ufaylu

en: SQL query
kab: Asesten SQL

en: Failed to initialize data manager
kab: Yecceḍ uwennez n umsefrak n yisefka

en: Empty result set
kab: Taggayt n yigmaḍ ilmawen

en: A database path must be specified
kab: Abrid n taffa n yisefka ilaq ad yettwasuzzeg

en: Query the database at the lowest level using SQL
kab: Sesten taffa n yisefka ɣef uswir adday maḍi s useqdec n SQL
