tracker - en to ro translation catalogue (109 entries)

note: Translators: this is a '|' (U+007C) separated list of common * title beginnings. Meant to be skipped for sorting purposes, * case doesn't matter. Given English media is quite common, it is * advised to leave the untranslated articles in addition to * the translated ones.
en: the|a|an
ro: the|a|an|un|o

en: Version
ro: Versiune

en: Unrecognized options
ro: Opțiuni nerecunoscute

en: Location of the database
ro: Locația bazei de date

en: Specify the DBus name of this endpoint
ro: Specifică numele DBus al acestui punct final

en: NAME
ro: NUME

en: Specify the ontology name used in this endpoint
ro: Specifică numele ontologic utilizat în acest punct final

en: Specify a path to an ontology to be used in this endpoint
ro: Specifică o cale către o ontologie de utilizat în acest punct final

en: HTTP port
ro: Port HTTP

en: Whether to only allow HTTP connections in the loopback device
ro: Dacă să se permită conexiuni HTTP doar în dispozitivul de loopback

en: Use session bus
ro: Utilizează magistrala sesiunii

en: Use system bus
ro: Utilizează magistrala sistemului

en: List SPARQL endpoints available in DBus
ro: Listează punctele finale SPARQL disponibile în DBus

note: TRANSLATORS: these are commandline arguments
en: --list can only be used with --session or --system
ro: --list poate să fie utilizat doar cu --session sau --system

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: One “ontology” or “ontology-path” option should be provided
ro: O opțiune „ontology” sau „ontology-path” ar trebui să fie furnizată

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: --http-port cannot be used with --dbus-service
ro: --http-port nu poate fi utilizat cu --dbus-service

en: Creating HTTP endpoint at %s…
ro: Se creează punctul final HTTP la %s…

en: Listening to SPARQL commands. Press Ctrl-C to stop.
ro: Se ascultă de comenzile SPARQL. Apăsați Ctrl-C pentru a stopa.

note: Carriage return, so we paper over the ^C
en: Closing connection…
ro: Se închide conexiunea…

en: Creating endpoint at %s…
ro: Se creează punctul final la %s…

en: Could not own DBus name
ro: Nu s-a putut obține numele DBus

en: DBus name lost
ro: Nume DBus pierdut

en: Opening database at %s…
ro: Se deschide baza de date ca %s…

en: Creating in-memory database
ro: Creează o bază de date în memorie

en: New database created. Use the “--dbus-service” option to share this database on a message bus.
ro: A fost creată o nouă bază de date. Utilizați opțiunea „--dbus-service” pentru a partaja această bază de date pe o magistrală de mesaj.

en: FILE
ro: FIȘIER

en: Connects to a DBus service
ro: Se conectează la un serviciu DBus

en: DBus service name
ro: Nume de serviciu DBus

en: Output results format: “turtle”, “trig” or “json-ld”
ro: Formatul rezultatelor de ieșire: „turtle”, „trig” sau „json-ld”

en: Connects to a remote service
ro: Se conectează la un serviciu de la distanță

en: Remote service URI
ro: Serviciu URI la distanță

en: Output TriG format which includes named graph information
ro: Formatul de ieșire TriG care include informațiile de graf numit

note: TRANSLATORS: Those are commandline arguments
en: Specify one “--database”, “--dbus-service” or “--remote-service” option
ro: Specifică o opțiune „--database”, „--dbus-service” sau „--remote-service”

en: No error given
ro: Nu s-a primit nicio

en: Could not establish a connection to Tracker
ro: Nu s-a putut stabili o conexiune la Tracker

en: Unsupported serialization format “%s”
ro: Format de serializare nesuportat „%s”

en: Could not run query
ro: Nu s-a putut rula cererea

en: failed to exec “%s”: %s
ro: nu s-a putut executa „%s”: %s

en: Read TriG format which includes named graph information
ro: Formatul de citire TriG care include informațiile de graf numit

en: Could not run import
ro: Nu s-a putut rula importarea

en: Get help on how to use Tracker and any of these commands
ro: Obțineți ajutor despre cum să utilizați Tracker și oricare din aceste comenzi

en: Create a SPARQL endpoint
ro: Creează un punct final SPARQL

en: Export data from a Tracker database
ro: Exportă datele dintr-o bază de date Tracker

en: Import data into a Tracker database
ro: Importă datele într-o bază de date Tracker

en: Query and update the index using SPARQL or search, list and tree the ontology
ro: Interoghează și actualizează indexul utilizând SPARQL sau caută, listează și afișează sub formă de arbore ontologia

en: Query the database at the lowest level using SQL
ro: Interoghează baza de date la cel mai scăzut nivel utilizând SQL

en: “%s” is not a tracker3 command. See “tracker3 --help”
ro: „%s” nu este o comandă tracker3. Consultați „tracker3 --help”

en: Available tracker3 commands are:
ro: Comenzile tracker3 disponibile sunt:

en: Additional / third party commands are:
ro: Comenzile adiționale / externe sunt:

en: See “tracker3 help <command>” to read about a specific subcommand.
ro: Consultați „tracker3 help <command>” pentru a citi despre o subcomandă specifică.

en: Path to use to run a query or update from file
ro: Calea de utilizat pentru a rula o cerere sau o actualizare din fișier

en: SPARQL query
ro: Cerere SPARQL

en: This is used with --query and for database updates only.
ro: Aceasta este utilizat cu --query și doar pentru actualizări ale bazei de date.

en: Retrieve classes
ro: Întoarce clasele

en: Retrieve class prefixes
ro: Întoarce prefixele claselor

en: Retrieve properties for a class, prefixes can be used too (e.g. rdfs:Resource)
ro: Întoarce proprietăți ale claselor; și prefixele pot fi utilizate (de ex. rdfs:Resursă)

en: CLASS
ro: CLASĂ

en: Retrieve classes which notify changes in the database (CLASS is optional)
ro: Întoarce clasa care notifică schimbările din baza de date (CLASĂ este opțional)

en: Retrieve indexes used in database to improve performance (PROPERTY is optional)
ro: Preia indexurile utilizate în baza de date pentru a îmbunătăți performanța (PROPRIETATE este opțională)

en: PROPERTY
ro: PROPRIETATE

en: Retrieve all named graphs
ro: Obține toate graficele numite

en: Describe subclasses, superclasses (can be used with -s to highlight parts of the tree and -p to show properties)
ro: Descrie subclasele, superclasele (poate fi utilizat cu -s pentru a evidenția părți din arbore și -p pentru a arăta proprietățile)

en: Search for a class or property and display more information (e.g. Document)
ro: Caută o clasă sau o proprietate și afișează mai multe informații (de ex. Document)

en: CLASS/PROPERTY
ro: CLASĂ/PROPRIETATE

en: Returns the shorthand for a class (e.g. nfo:FileDataObject).
ro: Întoarce numele scurt pentru o clasă (de ex: nfo:FileDataObject).

en: Returns the full namespace for a class.
ro: Întoarce spațiul de nume complet pentru o clasă.

en: Unable to retrieve namespace prefixes
ro: Imposibil de găsit prefixele spațiilor de nume

en: No namespace prefixes were returned
ro: Nu s-a returnat niciun prefix de spațiu de nume

en: Could not get namespace prefixes
ro: Nu s-au putut obține prefixele spațiului de nume

en: No namespace prefixes were found
ro: Nu s-au găsit prefixe ale spațiului de nume

note: To translators: This is to say there are no * search results found. We use a "foo: None" * with multiple print statements, where "foo" * may be Music or Images, etc.
en: None
ro: Nimic

en: Could not create tree: subclass query failed
ro: Nu s-a putut crea arborele: interogarea subclasei a eșuat

en: Could not create tree: class properties query failed
ro: Nu s-a putut crea arborele: interogarea proprietăților clasei a eșuat

en: Could not list classes
ro: Nu s-au putut lista clasele

en: No classes were found
ro: Nu au fost găsite clase

en: Classes
ro: Clase

en: Could not list class prefixes
ro: Nu s-au putut lista prefixele claselor

en: No class prefixes were found
ro: Nu au fost găsite prefixe de clase

en: Prefixes
ro: Prefixe

en: Could not find property for class prefix, e.g. :Resource in “rdfs:Resource”
ro: Nu s-a putut găsi proprietatea pentru prefixul de clasă, de ex. :Resource în „rdfs:Resource”

en: Could not list properties
ro: Nu s-au putut lista proprietățile

en: No properties were found
ro: Nu s-a găsit nicio proprietate

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Could not find notify classes
ro: Nu s-au găsit clasele de notificare

en: No notifies were found
ro: Nu s-a găsit nicio notificare

en: Notifies
ro: Notifică

en: Could not find indexed properties
ro: Nu s-au putut găsi proprietăți indexate

en: No indexes were found
ro: Nu s-a găsit niciun index

en: Indexes
ro: Indexuri

en: Could not list named graphs
ro: Nu s-au putut lista graficele numite

en: No graphs were found
ro: Nu s-au găsit grafice

en: Named graphs
ro: Grafice numite

en: Could not search classes
ro: Nu s-au putut căuta clasele

en: No classes were found to match search term
ro: Nu au fost găsite clase care să se potrivească termenilor de căutare

en: Could not search properties
ro: Nu s-au putut căuta proprietățile

en: No properties were found to match search term
ro: Nu au fost găsite proprietăți care să se potrivească termenilor de căutare

en: Could not get UTF-8 path from path
ro: Nu s-a putut obține o cale UTF-8 din cale

en: Could not read file
ro: Nu s-a putut citi fișierul

en: Could not run update
ro: Nu s-a putut porni actualizarea

en: Done
ro: Terminat

en: No results found matching your query
ro: Pentru căutarea dumneavoastră nu a fost găsit nici un rezultat

en: Results
ro: Rezultate

en: File and query can not be used together
ro: Fișierul și cererea nu pot fi utilizate împreună

en: The --list-properties argument can only be empty when used with the --tree argument
ro: Argumentul --list-properties poate fi gol doar când este utilizat cu argumentul --tree

en: Path to use to run a query from file
ro: Calea de utilizat pentru a rula o interogare din fișier

en: SQL query
ro: Interogare SQL

en: Failed to initialize data manager
ro: Imposibil de inițializat administratorul de date

en: Empty result set
ro: Set de rezultate gol

en: A database path must be specified
ro: Trebuie specificată o cale a bazei de date
