tracker master - en to sr translation catalogue (114 entries)

note: Translators: this is a '|' (U+007C) separated list of common * title beginnings. Meant to be skipped for sorting purposes, * case doesn't matter. Given English media is quite common, it is * advised to leave the untranslated articles in addition to * the translated ones.
en: the|a|an
sr: један

en: Version
sr: Издање

en: Unrecognized options
sr: Непознате опције

en: Location of the database
sr: Место базе података

en: DIR
sr: ДИР

en: Specify the DBus name of this endpoint
sr: Наводи назив Д-сабирнице ове крајње тачке

en: NAME
sr: НАЗИВ

en: Specify the ontology name used in this endpoint
sr: Наводи назив онтологије коришћене у овој крајњој тачки

en: Specify a path to an ontology to be used in this endpoint
sr: Наводи путању до онтологије за коришћење у овој крајњој тачки

en: HTTP port
sr: ХТТП порт

en: Whether to only allow HTTP connections in the loopback device
sr: Да ли треба дозволити ХТТП везе само са повратног уређаја

en: Use session bus
sr: Користи сабирницу сесије

en: Use system bus
sr: Користи сабирницу система

en: List SPARQL endpoints available in DBus
sr: Исписује СПАРКуЛ крајње тачке доступне у Д-сабирници

note: TRANSLATORS: these are commandline arguments
en: --list can only be used with --session or --system
sr: „--list“ се може користити само са „--session“ или „--system“

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: One “ontology” or “ontology-path” option should be provided
sr: Треба бити достављена опција „ontology“ или „ontology-path“

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: --http-port cannot be used with --dbus-service
sr: --http-port се не може користити са --dbus-service

en: Creating HTTP endpoint at %s…
sr: Правим ХТТП крајњу тачку на „%s“…

en: Listening to SPARQL commands. Press Ctrl-C to stop.
sr: Ослушкујем за СПАРКуЛ наредбама. Притисните „Ctrl-C“ да зауставите.

note: Carriage return, so we paper over the ^C
en: Closing connection…
sr: Затварам везу…

en: Creating endpoint at %s…
sr: Правим крајњу тачку на „%s“…

en: Could not own DBus name
sr: Не могу да поседујем назив Д-сабирнице

en: DBus name lost
sr: Назив Д-сабирнице је загубљен

en: Opening database at %s…
sr: Отварам базу података на „%s“…

en: Creating in-memory database
sr: Правим базу података у меморији

en: New database created. Use the “--dbus-service” option to share this database on a message bus.
sr: Нова база података је створена. Користите опцију „--dbus-service“ да делите ову базу података на сабирници порука.

en: FILE
sr: ДАТОТЕКА

en: Connects to a DBus service
sr: Повезује се на услугу Д-сабирнице

en: DBus service name
sr: Назив услуге Д-сабирнице

en: Output results format: “turtle”, “trig” or “json-ld”
sr: Формат излазних резултата: „turtle“, „trig“ или „json-ld“

en: RDF_FORMAT
sr: РДФ_ФОРМАТ

en: Connects to a remote service
sr: Повезује се на удаљену услугу

en: Remote service URI
sr: Путања удаљене услуге

en: Output TriG format which includes named graph information
sr: Исписује ТриГ формат који обухвата информације именованог графика

en: IRI
sr: ИРИ

note: TRANSLATORS: Those are commandline arguments
en: Specify one “--database”, “--dbus-service” or “--remote-service” option
sr: Наведите једну опцију „--database“, „--dbus-service“ или „--remote-service“

en: No error given
sr: Није дата грешка

en: Could not establish a connection to Tracker
sr: Не могу да успоставим везу са Трагачем

en: Unsupported serialization format “%s”
sr: Неподржан формат серијализације „%s“

en: Could not run query
sr: Не могу да покренем упит

en: failed to exec “%s”: %s
sr: нисам успео да извршим „%s“: %s

en: Read TriG format which includes named graph information
sr: Чита ТриГ формат који обухвата информације именованог графика

en: Could not run import
sr: Не могу да покренем увоз

en: Get help on how to use Tracker and any of these commands
sr: Добавља помоћ о коришћењу Трагача и о било којој од ових наредби

en: Create a SPARQL endpoint
sr: Прави СПАРКуЛ крајњу тачку

en: Export data from a Tracker database
sr: Извози податке из базе података Трагача

en: Import data into a Tracker database
sr: Увози податке у базу података Трагача

en: Query and update the index using SPARQL or search, list and tree the ontology
sr: Пропитује и освежава попис користећи СПАРКуЛ или претрагу, списак и стабло онтологије

en: Query the database at the lowest level using SQL
sr: Пропитује базу података на нижем нивоу користећи СКуЛ

en: “%s” is not a tracker3 command. See “tracker3 --help”
sr: „%s“ није наредба трагача3. Видите „tracker3 --help“

en: Available tracker3 commands are:
sr: Доступне наредбе трагача3 су:

en: Additional / third party commands are:
sr: Додатне и наредбе трећих страна су:

en: See “tracker3 help <command>” to read about a specific subcommand.
sr: Видите „tracker3 help <наредба>“ да прочитате о нарочитој поткоманди.

en: Path to use to run a query or update from file
sr: Путања за коришћење за покретање упита или ажурирање из датотеке

en: SPARQL query
sr: СПАРКуЛ упит

en: SPARQL
sr: СПАРКуЛ

en: This is used with --query and for database updates only.
sr: Ово се користи уз „--query“ и само за ажурирања базе података.

en: Retrieve classes
sr: Довлачи разреде

en: Retrieve class prefixes
sr: Довлачи префиксе разреда

en: Retrieve properties for a class, prefixes can be used too (e.g. rdfs:Resource)
sr: Довлачи својства за разред, префикси такође могу бити коришћени (нпр. rdfs:Resource)

en: CLASS
sr: КЛАСА

en: Retrieve classes which notify changes in the database (CLASS is optional)
sr: Довлачи разреде који обавештавају измене у бази података (РАЗРЕД је изборно)

en: Retrieve indexes used in database to improve performance (PROPERTY is optional)
sr: Довлачи пописнике коришћене у бази податка за побољшање делотворности (СВОЈСТВО је изборно)

en: PROPERTY
sr: СВОЈСТВО

en: Retrieve all named graphs
sr: Довлачи све именоване графике

en: Describe subclasses, superclasses (can be used with -s to highlight parts of the tree and -p to show properties)
sr: Описује подразреде, суперразреде (може бити коришћено са „-s“ за истицање делова стабла и са „-p“ за показивање својстава)

en: Search for a class or property and display more information (e.g. Document)
sr: Тражи разред или својство и приказује више података (нпр. Документ)

en: CLASS/PROPERTY
sr: РАЗРЕД/СВОЈСТВО

en: Returns the shorthand for a class (e.g. nfo:FileDataObject).
sr: Исписује скраћеницу за разред (нпр: „nfo:FileDataObject“).

en: Returns the full namespace for a class.
sr: Исписује потпун називни простор за разред.

en: Unable to retrieve namespace prefixes
sr: Не могу да довучем префиксе назива

en: No namespace prefixes were returned
sr: Нема префикса назива

en: Could not get namespace prefixes
sr: Не могу да добавим префиксе називног простора

en: No namespace prefixes were found
sr: Нисам пронашао префиксе називног простора

note: To translators: This is to say there are no * search results found. We use a "foo: None" * with multiple print statements, where "foo" * may be Music or Images, etc.
en: None
sr: Ништа

en: Could not create tree: subclass query failed
sr: Не могу да створим стабло: упит подразреда није успео

en: Could not create tree: class properties query failed
sr: Не могу да створим стабло: упит својстава разреда није успео

en: Could not list classes
sr: Не могу да испишем разреде

en: No classes were found
sr: Нисам пронашао разреде

en: Classes
sr: Разреди

en: Could not list class prefixes
sr: Не могу да испишем префиксе разреда

en: No class prefixes were found
sr: Нисам пронашао префиксе разреда

en: Prefixes
sr: Префикси

en: Could not find property for class prefix, e.g. :Resource in “rdfs:Resource”
sr: Не могу да пронађем својство за префикс разреда, нпр. :Resource у „rdfs:Resource“

en: Could not list properties
sr: Не могу да испишем својства

en: No properties were found
sr: Нисам пронашао својства

en: Properties
sr: Својства

en: Could not find notify classes
sr: Не могу да пронађем разреде обавештења

en: No notifies were found
sr: Нисам пронашао обавештења

en: Notifies
sr: Обавештења

en: Could not find indexed properties
sr: Не могу да пронађем пописана својства

en: No indexes were found
sr: Нисам пронашао попис

en: Indexes
sr: Пописи

en: Could not list named graphs
sr: Не могу да испишем именоване графике

en: No graphs were found
sr: Нисам пронашао графике

en: Named graphs
sr: Именовани графици

en: Could not search classes
sr: Не могу да претражим разреде

en: No classes were found to match search term
sr: Нисам пронашао разреде који одговарају термину претраге

en: Could not search properties
sr: Не могу да претражим својства

en: No properties were found to match search term
sr: Нисам пронашао својства која одговарају термину претраге

en: Could not get UTF-8 path from path
sr: Не могу да добавим УТФ-8 путању за путању

en: Could not read file
sr: Не могу да прочитам датотеку

en: Could not run update
sr: Не могу да покренем ажурирање

en: Done
sr: Обављено

en: No results found matching your query
sr: Нисам пронашао ниједан резултат који одговара вашем упиту

en: Results
sr: Резултати

en: File and query can not be used together
sr: Датотека и упит не могу бити коришћени заједно

en: The --list-properties argument can only be empty when used with the --tree argument
sr: Аргумент „--list-properties“ може бити празан само када се користи са аргументом „--tree“

en: Path to use to run a query from file
sr: Путања за покретање упита из датотеке

en: SQL query
sr: СКуЛ упит

en: SQL
sr: СКуЛ

en: Failed to initialize data manager
sr: Нисам успео да покренем управника података

en: Empty result set
sr: Празан скуп резлтата

en: A database path must be specified
sr: Путања базе података мора бити наведена
