tracker master - en to tr translation catalogue (109 entries)

en: Version
tr: Sürüm

en: Unrecognized options
tr: Tanınmayan seçenekler

en: Location of the database
tr: Veri tabanının konumu

en: DIR
tr: DİZİN

en: Specify the DBus name of this endpoint
tr: Bu uç noktanın DBus adını belirt

en: NAME
tr: AD

en: Specify the ontology name used in this endpoint
tr: Bu uç noktada kullanılan ontoloji adını belirt

en: Specify a path to an ontology to be used in this endpoint
tr: Bu uç noktada kullanılan ontolojiye yol belirt

en: HTTP port
tr: HTTP bağlantı noktası

en: Whether to only allow HTTP connections in the loopback device
tr: Loopback aygıtında yalnızca HTTP bağlantılarına izin verilmesi

en: Use session bus
tr: Oturum veri yolunu kullan

en: Use system bus
tr: Sistem veri yolunu kullan

en: List SPARQL endpoints available in DBus
tr: DBus’da kullanılabilir SPARQL uç noktalarını listele

en: List network-local HTTP SPARQL endpoints
tr: Ağ-yerel HTTP SPARQL uç noktalarını listele

note: TRANSLATORS: these are commandline arguments
en: --list can only be used with --session or --system
tr: --list yalnızca veya --system ile kullanılabilir

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: One “ontology” or “ontology-path” option should be provided
tr: Bir “ontology” veya “ontology-path” seçeneği sağlanmalıdır

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: --http-port cannot be used with --dbus-service
tr: --http-port ve --dbus-service birlikte kullanılamaz

en: Creating HTTP endpoint at %s…
tr: %s konumunda HTTP uç noktası oluşturuluyor…

en: Listening to SPARQL commands. Press Ctrl-C to stop.
tr: SPARQL komutları dinleniyor. Durdurmak için Ctrl-C’ye bas.

note: Carriage return, so we paper over the ^C
en: Closing connection…
tr: Bağlantı kapatılıyor…

en: Creating endpoint at %s…
tr: %s konumunda uç nokta oluşturuluyor…

en: Could not own DBus name
tr: DBus adı edinilemedi

en: DBus name lost
tr: DBus adı kaybedildi

en: Opening database at %s…
tr: %s konumundaki veri tabanı açılıyor…

en: Creating in-memory database
tr: Bellek içi veri tabanı oluşturuluyor

en: New database created. Use the “--dbus-service” option to share this database on a message bus.
tr: Yeni veri tabanı oluşturuldu. Bu veri tabanını, ileti veri yolunda paylaşmak için “--dbus-service” seçeneğini kullan.

note: Translators: This is a CLI command name that should not be translated.
en: endpoint
tr: uç noktası

en: Create a SPARQL endpoint
tr: SPARQL uç noktası oluştur

en: FILE
tr: DOSYA

en: Connects to a DBus service
tr: DBus hizmetine bağlanır

en: DBus service name
tr: DBus hizmet adı

en: Output results format: “turtle”, “trig” or “json-ld”
tr: Çıktı sonuçları biçimi: “turtle”, “trig” veya “json-ld”

en: Connects to a remote service
tr: Uzak hizmete bağlanır

en: Remote service URI
tr: Uzak hizmet URI’si

en: Output TriG format which includes named graph information
tr: Adlandırılmış graf bilgisini içeren TriG biçiminde çıktıla

note: TRANSLATORS: Those are commandline arguments
en: Specify one “--database”, “--dbus-service” or “--remote-service” option
tr: Şu seçeneklerden birini belirt: “--database”, “--dbus-service” veya “--remote-service”

en: No error given
tr: Hata belirtilmedi

en: Could not establish a connection to Tracker
tr: Tracker uygulamasına bağlantı kurulamıyor

en: Unsupported serialization format “%s”
tr: Desteklenmeyen serileştirme biçimi “%s”

en: Could not run query
tr: Sorgu çalıştırılamadı

note: Translators: This is a CLI command name that should not be translated.
en: export
tr: dışa aktar

en: Export data from a Tracker database
tr: Tracker veri tabanından veri aktar

en: failed to exec “%s”: %s
tr: “%s” çalıştırılamadı: %s

note: Translators: This is a CLI command name that should not be translated.
en: help
tr: yardım

en: Get help on how to use Tracker and any of these commands
tr: Tracker kullanımı ve bu komutların herhangi birisi için yardım al

en: Read TriG format which includes named graph information
tr: Adlandırılmış graf bilgisini içeren TriG biçimini oku

en: Could not run import
tr: İçe aktarım çalıştırılamadı

note: Translators: This is a CLI command name that should not be translated.
en: import
tr: içe aktar

en: Import data into a Tracker database
tr: Tracker veri tabanına veri aktar

en: Available tracker3 commands are:
tr: Kullanılabilir tracker3 komutları:

en: See “tracker3 help <command>” to read about a specific subcommand.
tr: Belirli alt komutla ilgili bilgi almak için “tracker3 help <komut>” komutuna göz at.

en: “%s” is not a tracker3 command. See “tracker3 --help”
tr: “%s”, tracker3 komutu değil. Göz at: “tracker3 --help”

en: Path to use to run a query or update from file
tr: Sorgunun çalışacağı veya dosyadan güncelleneceği yol

en: SPARQL query
tr: SPARQL sorgusu

en: This is used with --query and for database updates only.
tr: --query ile birlikte kullanılır ve yalnızca veri tabanı güncellemeleri içindir.

en: Retrieve classes
tr: Sınıfları getir

en: Retrieve class prefixes
tr: Sınıf ön eklerini getir

en: Retrieve properties for a class, prefixes can be used too (e.g. rdfs:Resource)
tr: Sınıf için özellikleri getir, ön ekler de kullanılabilir (örn. rdfs:Resource)

en: CLASS
tr: SINIF

en: Retrieve classes which notify changes in the database (CLASS is optional)
tr: Değişiklikleri veri tabanına bildiren sınıfları getir (SINIF isteğe bağlıdır)

en: Retrieve indexes used in database to improve performance (PROPERTY is optional)
tr: Veri tabanının verimliliğini arttırmak için kullanılan dizinlemeleri getir (ÖZELLİK isteğe bağlıdır)

en: PROPERTY
tr: ÖZELLİK

en: Retrieve all named graphs
tr: Tüm adlandırılmış grafları getir

en: Describe subclasses, superclasses (can be used with -s to highlight parts of the tree and -p to show properties)
tr: Alt sınıflar, süper sınıfları tanımla (ağacın bölümlerini vurgulamak için -s ve özellikleri göstermek için -p ile birlikte kullanılabilir)

en: Search for a class or property and display more information (e.g. Document)
tr: Bir sınıf veya özellik için ara ve daha fazla bilgi göster (örn. Belge)

en: CLASS/PROPERTY
tr: SINIF/ÖZELLİK

en: Returns the shorthand for a class (e.g. nfo:FileDataObject).
tr: Bir sınıfın kısaltılmış halini döndürür (örn. nfo:FileDataObject).

en: Returns the full namespace for a class.
tr: Bir sınıfın tam ad alanını döndürür.

en: Provides an argument for a query parameter.
tr: Sorgu parametreleri için argüman sağlar.

en: PARAMETER:TYPE:VALUE
tr: PARAMETRE:TÜR:DEĞER

note: To translators: This is to say there are no * search results found. We use a "foo: None" * with multiple print statements, where "foo" * may be Music or Images, etc.
en: None
tr: Hiçbiri

en: Could not create tree: subclass query failed
tr: Ağaç oluşturulamadı: alt sınıf sorgulanamadı

en: Could not create tree: class properties query failed
tr: Ağaç oluşturulamadı: sınıf özellikleri sorgulanamadı

en: Invalid argument string %s
tr: Geçersiz argüman dizgesi %s

en: Invalid parameter type for argument %s
tr: %s argümanı için geçersiz parametre türü

en: Could not list classes
tr: Sınıflar listelenemedi

en: No classes were found
tr: Herhangi bir sınıf bulunamadı

en: Classes
tr: Sınıflar

en: Could not list properties
tr: Özellikler listelenemedi

en: No properties were found
tr: Herhangi bir özellik bulunamadı

en: Properties
tr: Özellikler

en: Could not find notify classes
tr: Bildirim sınıfları bulunamadı

en: No notifies were found
tr: Herhangi bir bildirim bulunamadı

en: Notifies
tr: Bildirimler

en: Could not find indexed properties
tr: Dizinlenmiş özellikler bulunamadı

en: No indexes were found
tr: Herhangi bir dizinleme bulunamadı

en: Indexes
tr: Dizinlemeler

en: Could not list named graphs
tr: Adlandırılmış graflar listelenemedi

en: No graphs were found
tr: Herhangi bir graf bulunamadı

en: Named graphs
tr: Adlandırılmış graflar

en: Could not search classes
tr: Sınıflar aranamadı

en: No classes were found to match search term
tr: Arama terimleriyle eşleşen sınıf bulunamadı

en: Could not search properties
tr: Özellikler aranamadı

en: No properties were found to match search term
tr: Arama terimleriyle eşleşen özellik bulunamadı

en: Could not get UTF-8 path from path
tr: Yoldan UTF-8 yolu alınamadı

en: Could not read file
tr: Dosya okunamadı

en: Could not run update
tr: Güncelleme çalıştırılamadı

en: Done
tr: Tamamlandı

en: No results found matching your query
tr: Sorgunuzla eşleşen sonuç bulunamadı

en: Results
tr: Sonuçlar

en: File and query can not be used together
tr: Dosya ve sorgu birlikte kullanılamaz

en: The --list-properties argument can only be empty when used with the --tree argument
tr: --list-properties argümanı yalnızca --tree argümanı ile birlikte kullanıldığında boş olabilir

en: Query and update the index using SPARQL or search, list and tree the ontology
tr: SPARQL kullanarak veya arayarak dizinlemeyi sorgula ve güncelle, ontolojiyi listele ve ağaç yapısında göster

en: Path to use to run a query from file
tr: Dosyadan bir sorgu çalıştırmak için kullanılacak yol

en: SQL query
tr: SQL sorgusu

en: Failed to initialize data manager
tr: Veri yöneticisi başlatılamadı

en: Empty result set
tr: Boş sonuç kümesi

en: A database path must be specified
tr: Veri tabanı yolu belirtilmelidir

en: Query the database at the lowest level using SQL
tr: SQL kullanarak en düşük düzeyde veri tabanını sorgula
