tracker master - en to nds translation catalogue (135 entries)

en: Applications
nds: Programme

en: File System
nds: Dateisystem

en: Tracker Status Icon
nds: Tracker Tostandbill

en: Tracker Store
nds: Tracker Koopmannsladen

en: Launch %s (%s)
nds: %s (%s) starten

en: Email from %s
nds: E-Post vun %s

en: See document %s
    in %s
nds: Dokument ankieken %s
    in %s

en: Open file %s
    in %s
nds: Datei opmaken %s
    in %s

en: View image %s
    in %s
nds: Bill ankieken %s
    in %s

en: Watch video  %s
    in %s
nds: Film ankieken %s
    in %s

en: Open folder %s
    %s
nds: Verteeknis opmaken %s
    %s

en: with
nds: mit

en: in channel
nds: in Kanal

en: Development Files
nds: Entwickelndateien

en: Music
nds: Musik

en: Images
nds: Billers

en: Videos
nds: Filme

en: Tracker Search
nds: Tracker-Sök

en: Tracker Live Search
nds: Tracker Foortssök

en: No error given
nds: Keen Fehler geven

en: unknown time
nds: unbekannte Tied

en: less than one second
nds: weniger as eene Sekunn

en:  %d day |  %d days
nds[0]: %d Dag
nds[1]: %d Dage

en:  %2.2d hour |  %2.2d hours
nds[0]: %2.2d Stunn
nds[1]: %2.2d Stunnen

en:  %2.2d minute |  %2.2d minutes
nds[0]: %2.2d Minuut
nds[1]: %2.2d Minuuten

en:  %2.2d second |  %2.2d seconds
nds[0]: %2.2d Sekunn
nds[1]: %2.2d Sekunnen

note: then set the remaining properties
en: Path : <b>%s</b>
nds: Pad : <b>%s</b>

en: Modified : <b>%s</b>
nds: Ännert : <b>%s</b>

en: Size : <b>%s</b>
nds: Gröte: <b>%s</b>

en: Accessed : <b>%s</b>
nds: Togrip: <b>%s</b>

en: Sender : <b>%s</b>
nds: Senner: <b>%s</b>

en: Date : <b>%s</b>
nds: Dag: <b>%s</b>

en: Comment : <b>%s</b>
nds: Kommentar: <b>%s</b>

en: Categories : <b>%s</b>
nds: Rebeet : <b>%s</b>

en: Duration : <b>%s</b>
nds: Düer: <b>%s</b>

en: Genre : <b>%s</b>
nds: Rebeet: <b>%s</b>

en: Year : <b>%s</b>
nds: Johr: <b>%s</b>

note: then set the remaining properties
en: Dimensions : <b>%d x %d</b>
nds: Dimenschoonen: <b>%d x %d</b>

en: Orientation : <b>%s</b>
nds: Utrichten : <b>%s</b>

en: Author : <b>%s</b>
nds: Schriever : <b>%s</b>

en: Unknown
nds: Unbekannt

en: Tags :
nds: Slötelwöör:

note: Search For Tag
en: _Search For Tag
nds: _Sök nah Slötelwoord

note: Remove Tag
en: _Remove Tag
nds: Slötelwoord _löschen

en: Updating
nds: Frisch op

en: Emails
nds: E-Posten

en: Low battery
nds: Wenig Saft

en: Low disk space
nds: Wenig Spieker

en: Disabled
nds: Deaktivert

en: Enter value
nds: Wert ingeven

en: Select directory
nds: Verteeknis wählen

en: Directory
nds: Verteeknispad

en: File
nds: Datei

en: Search Bar
nds: Sökbalken

note: item = gtk_image_menu_item_new_with_mnemonic (_("_Indexer Preferences")); image = gtk_image_new_from_icon_name (GTK_STOCK_PREFERENCES, GTK_ICON_SIZE_MENU); gtk_image_menu_item_set_image (GTK_IMAGE_MENU_ITEM (item), image); gtk_menu_shell_append (GTK_MENU_SHELL (menu), item); g_signal_connect (G_OBJE
en: _About
nds: _Över

en: Other
nds: Annere

en: Contacts
nds: Kontakte

en: Tags
nds: Slötelwöör

en: Email Addresses
nds: E-Post-Anskrivten

en: Documents
nds: Dokumente

en: Audio
nds: Ton

en: Folders
nds: Verteeknisse

en: Fonts
nds: Schriftarten

en: Archives
nds: Archive

en: Websites
nds: Netsieten

en: Category
nds: Kategorie

en: Title
nds: Titel

en: All Files
nds: All Dateien

en: Office Documents
nds: Kontordokumente

en: Text Documents
nds: textdokumente

en: Clear the search text
nds: Söktext opklaren

en: Type:
nds: Typ:

en: Size:
nds: Gröte:

en: Modified:
nds: Ännert:

en: Title:
nds: Titel:

en: Tracker Search Tool
nds: Tracker Sökwarktüüg

en: _Search:
nds: _Sök:

en: Print version
nds: Druckverschoon

en: _Search
nds: _Sök

en: _Preferences
nds: _Eegenschapten

en: Could not open /proc
nds: Künn /proc nich opmaken

en: no error given
nds: keen Fehler geven

en: Found %d PID… | Found %d PIDs…
nds[0]: %d PID funnen…
nds[1]: %d PIDs funnen…

en: Could not open '%s'
nds: Künn '%s' nich opmaken

en: Failed
nds: Na, dat güng in dutt

en: Done
nds: Doon

en: Result: %d | Results: %d
nds[0]: Rutkamen: %d
nds[1]: Rutkamen: %d

en: Search for files
nds: Nah Dateien söken

en: Search for folders
nds: Nah Verteeknissen söken

en: Search for music files
nds: Nah Musikdateien söken

en: Search for image files
nds: Nah Billers söken

en: Search for video files
nds: Nah Filmen söken

en: Search for document files
nds: Nah Dokumenten söken

en: search terms
nds: Sökwöör

en: No files were found
nds: Keene Dateien funnen

en: File: %d | Files: %d
nds[0]: Datei: %d
nds[1]: Dateien: %d

en: Artist: %d | Artists: %d
nds[0]: Artist: %d
nds[1]: Artisten: %d

en: %d Song | %d Songs
nds[0]: %d Leed
nds[1]: %d Leeders

en: %d Second | %d Seconds
nds[0]: %d Sekunn
nds[1]: %d Sekunnen

en: No music was found
nds: Keene Musik funnen

en: Album: %d | Albums: %d
nds[0]: Pladde: %d
nds[1]: Pladden: %d

en: SPARQL query
nds: SPARQL Avfrage

en: Class: %d | Classes: %d
nds[0]: Klasse: %d
nds[1]: Klassen: %d

en: Prefix: %d | Prefixes: %d
nds[0]: Prefix: %d
nds[1]: Prefixe: %d

en: No properties were found
nds: Keene Eegenschapten funnen

en: Property: %d | Properties: %d
nds[0]: Eegenschapt: %d
nds[1]: Eegenschapten: %d

en: Could not read file
nds: Künn Datei nich lesen

en: Could not run update
nds: Künn nich opfrischen

en: Could not run query
nds: Künn nich avfragen

en: No statistics available
nds: Keene Statistiken verfögbar

en: Statistics:
nds: Statistiken:

en: Cookie is %d
nds: Cookie is %dC

en: Progress
nds: Tostand

note: Show status of all miners Translators: "Key" is in terms of a "legend". I.e. * R=Running, P=Paused, etc.
en: Key
nds: Slötel

en: [R] = Running
nds: [R] = Lööpt

en: [P] = Paused
nds: [P] = Pausert

en: [ ] = Not Running
nds: [ ] = Lööpt nich

en: Application
nds: Programm

en: Reason
nds: Grund

en: %d file | %d files
nds[0]: %d Datei
nds[1]: %d Dateien

en: Tag: %d (shown by name) | Tags: %d (shown by name)
nds[0]: Tag: %d (opwiest nah Naam)
nds[1]: Tags: %d (opwiest nah Naam)

en: Could not add tag
nds: Künn Slötelwoord nich hentofögen

en: Could not remove tag
nds: Künn Slötelwort nich löschen

en: Saved queries
nds: Spiekerte Avfragen

en: Directories
nds: Verteeknisse

en: Directories:
nds: Verteeknisse:

en: Faster
nds: Schneller

en: Files
nds: Dateien

en: General
nds: Allgemeen

en: Limitations
nds: Grenzen

en: Locations
nds: Orte

en: Slower
nds: Langsamer

en: _Disk space:
nds: _Spiekerruum:

en: _Never display icon
nds: _Lütte Billers nienich opwiesen

en: seconds
nds: Sekunnen
