transmageddon master - en to da translation catalogue (69 entries)

en: Transmageddon Video Transcoder
da: Transmagddon - videotranskoder

en: Video format conversion tool
da: Konverteringsværktøj til videoformater

en: Transmageddon is a simple video and audio conversion tool for GNOME created by Christian Fredrik Kalager Schaller.
da: Transmageddon er et meget simpelt video- og konverteringsværktøj til GNOME skrevet af Christian Fredrik Kalager Schaller.

en: Transmageddon homepage
da: Transmageddons hjemmeside

note: create a string to push into the listview
en: Title:
da: Titel:

en: Languages:
da: Sprog:

en: Length:
da: Længde:

en: Minutes
da: Minutter

en: Not a valid integer or fraction: %(value)s!
da: Ikke et gyldigt heltal eller brøk: %(value)s!

en: Loaded device %(device)s (%(presets)d presets)
da: Indlæst enhed %(device)s (%(presets)d forudindstillinger)

en: Fetching %(location)s
da: Henter %(location)s

en: Writing to %(file)s
da: Skriver til %(file)s

en: There was an error fetching and installing %(location)s: %(error)s
da: Der opstod en fejl under hentning og installation af %(location)s: %(error)s

en: Checking for device preset updates...
da: Tjekker for opdateringer til enhedsforudindstillinger ...

en: Device preset %(name)s is up to date
da: Enhedsforudindstilling %(name)s er opdateret

en: Found updated device preset %(name)s
da: Fandt opdatereret enhedsforudindstilling %(name)s

en: Error installing preset %(name)s from %(location)s: %(error)s
da: Fejl ved installering af forudindstilling %(name)s fra %(location)s: %(error)s

en: Found new device preset %(name)s
da: Fandt ny enhedsforudindstilling %(name)s

en: Malformed plugin version line %(line)s
da: Fejlformateret linje %(line)s i udvidelsesmodul

en: There was a problem accessing %(location)spresets.txt!
da: Der var et problem med at tilgå %(location)spresets.txt!

en: All device presets are up to date!
da: Alle enhedsforudindstillinger er opdateret!

en: Select a DVD title
da: Vælg en dvd-titel

en: Cancel
da: Afbryd

en: Select
da: Vælg

en: Select a language
da: Vælg et sprog

note: append to the menu the options
en: About
da: Om

en: Quit
da: Afslut

en: Debug
da: Fejlsøg

note: set default values for various variables
en: Transcoding Progress
da: Transkodning i gang

note: add i18n "No container"option
en: No container (Audio-only)
da: Ingen beholder (kun lyd)

note: Populate the rotatation box print("populating rotationbox")
en: No rotation (default)
da: Ingen rotation (standard)

en: Clockwise 90 degrees
da: Med uret 90 grader

en: Rotate 180 degrees
da: Roter 180 grader

en: Counterclockwise 90 degrees
da: Mod uret 90 grader

en: Horizontal flip
da: Horisontal vending

en: Vertical flip
da: Vertikal vending

en: Upper left diagonal flip
da: Vending via øverste venstre diagonal

en: Upper right diagnonal flip
da: Vending via øverste højre diagonal

en: No Presets
da: Ingen forhåndsindstillinger

en: File saved to %(dir)s
da: Fil gemt til %(dir)s

en: %(file)s saved to %(dir)s
da: %(file)s gemt til %(dir)s

en: Done Transcoding
da: Transkodning færdig

en: Writing %(filename)s
da: Skriver %(filename)s

en: Pass %(count)d Complete.
da: Gennemløb %(count)d færdig.

note: We use None here so that we in transcoder engine can differentiate between, unknown language and known language, but no language code.
en: Unknown
da: Ukendt

note: if there is no audio streams
en:   No Audio
da:   Ingen lyd

note: add a 'No Video option'
en: No Video
da: Ingen video

en: Got an invalid response from codec installer, can not install missing codec.
da: Modtog et ugyldigt svar fra codecinstallation, kan ikke installere manglende codec.

en: No Codec installer helper application available.
da: Intet hjælpeprogram tilgængelig for Codecinstallation.

en: Plugins not found, choose different codecs.
da: Udvidelsesmoduler blev ikke fundet, vælg andre codec.

en: Codec installation aborted.
da: Codecinstallation afbrudt.

en: Missing plugin installation failed.
da: Manglende udvidelsesmodul - installation mislykkedes.

en: Pass %(count)d Progress
da: Gennemløb %(count)d fremgang

note: add a 'No Audio option'
en: No Audio
da: Ingen lyd

en: Audio passthrough
da: Lydgennemløb

en: Video passthrough
da: Videogennemløb

en: (None)
da: (Ingen)

en: Choose Source File...
da: Vælg kildefil ...

en: <small>Audio Channels:</small>
    <small>Audio Codec:</small>
da: <small>Lydkanaler:</small>
    <small>Lydcodec:</small>

en: <small>Video height&#47;width:</small>
    <small>Video Codec:</small>
da: <small>Videohøjde&#47;-bredde:</small><small>Videocodec:</small>

en: <b>Presets:</b>
da: <b>Forudindstillinger:</b>

en: <b>Choose Input File:</b>
da: <b>Vælg inddatafil:</b>

en: <b>Output Format:</b>
da: <b>Uddataformat:</b>

en: <b>Choose Audio Codec</b>:
da: <b>Vælg lydcodec</b>:

en: <b>Choose Video Codec</b>:
da: <b>Vælg videocodec</b>:

en: <small>Rotate the video image if needed</small>
da: <small>Rotér videobilledet hvis nødvendigt</small>

en: _Transcode
da: _Transkod

en: Not mounted.
da: Ikke monteret.

en: Can't find %(path)s in any known prefix!
da: Kan ikke finde %(path)s i nogen kendte præfiks!
