transmageddon master - en to he translation catalogue (67 entries)

en: Transmageddon Video Transcoder
he: ממיר וידאו Transmageddon

en: Video format conversion tool
he: כלי להמרת תסדירי (פורמטי) וידאו

en: Transmageddon Media Transcoder
he: ממיר מדיה Transmageddon

en: Easy to use audio and video transcoding application
he: יישום קל לשימוש להמרת קבצי וידאו ושמע

en: Transmageddon is an application for converting audio and video files between different formats. It allows you to either manually choose the formats you want to convert between or alternatively you can choose a predefined target and the selections will be made for you. Transmageddon supports a very wide range of formats and can also optionally function as a DVD ripping tool.
he: ‏Transmageddon הוא יישום להמרת קובצי שמע וקובצי וידאו בין תסדירים (פורמטים). הוא מאפשר לבחור ידנית בין אילו תסדירים להמיר, או לבחור מטרה מוגדרת מראש ואז התסדירים נבחרים אוטומטית. היישום תומך בטווח רחב מאוד של תסדירים ויכול גם לתפקד ככלי להעתקת תוכן מ־DVD.

en: Feature list:
he: רשימת תכונות ויכולות:

en: Wide range of media codecs
he: טווח רחב של קידודי מדיה

en: Allows extracting audio or video streams separately
he: אפשרות לקרוא זרמי שמע או וידאו בנפרד

en: Alows ripping of DVD if needed software libraries are available
he: אפשרות לקרוא מ־DVD אם ספריות התכנה הנחוצות מותקנות

en: Supports named device presets
he: תמיכה בהגדרות התקנים שמורות עם תוויות

en: Lets you add language metadata if missing
he: אפשרות להוסיף נתוני שפה אם הם חסרים

en: Can change orientation of video if necessary
he: אפשרות לשנות זווית סיבוב של וידאו אם צריך

en: Supports files with multiple audio streams
he: תמיכה בקבצים בעלי מספר זרמי שמע

en: You might want to install this application if your need to convert media files between different formats due to for example having hardware that only supports a limited range of formats.
he: יישום זה שימושי לצורך המרה של קובצי מדיה בין תסדירים שונים, למשל כדי לנגן אותם על חומרה שתומכת רק במספר מוגבל של תסדירים, או כדי להמיר מתסדיר קנייני לתסדיר חופשי ופתוח.

en: Transmageddon is a simple video and audio conversion tool for GNOME created by Christian Fredrik Kalager Schaller.
he: ‫Transmageddon הוא כלי פשוט להמרת קבצי שמע וקבצי וידאו עבור GNOME שנוצר על־ידי Christian Fredrik Kalager Schaller.

en: Transmageddon homepage
he: דף הבית של Transmageddon

en: Title:
he: כותרת:

en: Languages:
he: שפות:

en: Length:
he: אורך:

en: Minute | Minutes
he[0]: דקה
he[1]: דקות

en: Select a DVD title
he: בחירת כותרת DVD

en: Cancel
he: ביטול

en: Select
he: בחירה

en: Select a language
he: בחירת שפה

note: append to the menu the options
en: About
he: אודות

en: Quit
he: יציאה

en: Debug
he: ניפוי שגיאות

note: set default values for various variables
en: Transcoding Progress
he: מצב התקדמות ההמרה

note: add i18n "No container"option
en: No container (Audio-only)
he: ללא מכל (שמע בלבד)

note: Populate the rotatation box print("populating rotationbox")
en: No rotation (default)
he: ללא הטיה (ברירת המחדל)

en: Clockwise 90 degrees
he: הטיה ב־90 מעלות בכיוון השעון

en: Rotate 180 degrees
he: הטיה ב־180 מעלות

en: Counterclockwise 90 degrees
he: הטיה ב־90 מעלות נגד כיוון השעון

en: Horizontal flip
he: היפוך אופקי

en: Vertical flip
he: היפוך אנכי

en: Upper left diagonal flip
he: היפוך אלכסוני שמאל למעלה

en: Upper right diagnonal flip
he: היפוך אלכסוני ימין למעלה

en: No Presets
he: ללא

en: File saved to %(dir)s
he: הקובץ נשמר למיקום %(dir)s

en: %(file)s saved to %(dir)s
he: ‏%(file)s נשמר למיקום %(dir)s

en: Done Transcoding
he: ההמרה הסתיימה

en: Writing %(filename)s
he: כותב לקובץ %(filename)s

en: Pass %(count)d Complete.
he: מעבר %(count)d הושלם.

note: We use None here so that we in transcoder engine can differentiate between, unknown language and known language, but no language code.
en: Unknown
he: לא ידוע

note: if there is no audio streams
en:   No Audio
he:   אין שמע

note: add a 'No Video option'
en: No Video
he: ללא וידאו

en: Got an invalid response from codec installer, can not install missing codec.
he: התקבלה תגובה לא תקינה ממתקין הקודקים, לא ניתן להתקין את הקודק החסר.

en: No Codec installer helper application available.
he: לא נמצא יישום סיוע בהתקנת קודקים.

en: Plugins not found, choose different codecs.
he: התוספים לא נמצאו, נא לבחור קודקים אחרים.

en: Codec installation aborted.
he: התקנת הקודקים בוטלה.

en: Missing plugin installation failed.
he: התקנת תוסף חסר נכשלה.

en: Pass %(count)d Progress
he: מצב התקדמות של מעבר %(count)d

note: add a 'No Audio option'
en: No Audio
he: ללא שמע

en: Audio passthrough
he: תמסורת שמע

en: Video passthrough
he: תמסורת וידאו

en: Choose Source File...
he: בחירת קובץ מקור...

en: <small>Audio Channels:</small>
    <small>Audio Codec:</small>
he: ‏<small>ערוצי שמע:</small>
    ‏<small>קודק שמע:</small>

en: <small>Video height&#47;width:</small>
    <small>Video Codec:</small>
he: ‏<small>גובה&#47;רוחב וידאו:</small>
    ‏<small>קודק וידאו:</small>

en: <b>Presets:</b>
he: ‏<b>יעד המרה:</b>

en: <b>Choose Input File:</b>
he: ‏<b>קובץ קלט:</b>

en: <b>Output Format:</b>
he: ‏<b>תסדיר פלט:</b>

en: <b>Choose Audio Codec</b>:
he: ‏<b>קידוד שמע:</b>

en: <b>Choose Video Codec</b>:
he: ‏<b>קידוד וידאו:</b>

en: <small>Rotate the video image if needed</small>
he: ‏<small>הטיית תמונת הווידאו, אם יש צורך</small>

en: _Transcode
he: ה_מרה

en: Not mounted.
he: לא מעוגן

en: Can't find %(path)s in any known prefix!
he: לא ניתן למצוא את %(path)s באף מיקום ידוע!
