transmageddon master - en to id translation catalogue (67 entries)

en: Transmageddon Video Transcoder
id: Transmageddon Transkoder Video

en: Video format conversion tool
id: Alat konversi format video

en: Transmageddon Media Transcoder
id: Transmageddon Transkoder Media

en: Easy to use audio and video transcoding application
id: Aplikasi transkoding audio dan video yang mudah dipakai

en: Transmageddon is an application for converting audio and video files between different formats. It allows you to either manually choose the formats you want to convert between or alternatively you can choose a predefined target and the selections will be made for you. Transmageddon supports a very wide range of formats and can also optionally function as a DVD ripping tool.
id: Transmageddon adalah suatu aplikasi untuk mengonversi berkas audio dan video antara format-format yang berbeda. Ini memungkinkan Anda memilih secara manual antara format apa yang ingin Anda konversikan atau sebagai alternatif Anda dapat memilih suatu target yang terpradefinisi dan pilihan akan dibuatkan untuk Anda. Transmageddon mendukung pilihan format yang sangat luas dan juga dapat digunakan sebagai alat rip DVD.

en: Feature list:
id: Daftar fitur:

en: Wide range of media codecs
id: Pilihan kodek media yang luas

en: Allows extracting audio or video streams separately
id: Memungkinkan ekstraksi stream audio atau video secara terpisah

en: Alows ripping of DVD if needed software libraries are available
id: Memungkinkan rip DVD bila pustaka perangkat lunak yang diperlukan tersedia

en: Supports named device presets
id: Mendukung pratata perangkat bernama

en: Lets you add language metadata if missing
id: Memungkinkan Anda menambah metadata bahasa bila kurang

en: Can change orientation of video if necessary
id: Dapat mengubah orientasi video bila perlu

en: Supports files with multiple audio streams
id: Mendukung berkas dengan beberapa stream audio

en: You might want to install this application if your need to convert media files between different formats due to for example having hardware that only supports a limited range of formats.
id: Anda mungkin ingin memasang aplikasi ini bila Anda perlu mengonversi berkas media antara format-format yang berbeda karena misalnya memiliki perangkat keras yang hanya mendukung format terbatas.

en: Transmageddon is a simple video and audio conversion tool for GNOME created by Christian Fredrik Kalager Schaller.
id: Transmageddon adalah alat konversi video dan audio sederhana bagi GNOME, diciptakan oleh Christian Fredrik Kalager Schaller.

en: Transmageddon homepage
id: Beranda web Transmageddon

en: Title:
id: Judul:

en: Languages:
id: Bahasa:

en: Length:
id: Panjgan:

en: Minute | Minutes
id[0]: Menit

en: Select a DVD title
id: Pilih suatu judul DVD

en: Cancel
id: Batal

en: Select
id: Pilih

en: Select a language
id: Pilih suatu bahasa

note: append to the menu the options
en: About
id: Tentang

en: Quit
id: Keluar

en: Debug
id: Awakutu

note: set default values for various variables
en: Transcoding Progress
id: Kemajuan Transkode

note: add i18n "No container"option
en: No container (Audio-only)
id: Tanpa kontainer (Hanya-audio)

note: Populate the rotatation box print("populating rotationbox")
en: No rotation (default)
id: Tanpa rotasi (baku)

en: Clockwise 90 degrees
id: Searah jarum jam 90 derajat

en: Rotate 180 degrees
id: Putar 180 derajat

en: Counterclockwise 90 degrees
id: Berlawanan arah jarum jam 90 derajat

en: Horizontal flip
id: Balik horisontal

en: Vertical flip
id: Balik vertikal

en: Upper left diagonal flip
id: Balik diagonal kiri atas

en: Upper right diagnonal flip
id: Balik diagonal kanan atas

en: No Presets
id: Tak Ada Pratata

en: File saved to %(dir)s
id: Berkas disimpan ke %(dir)s

en: %(file)s saved to %(dir)s
id: %(file)s disimpan ke %(dir)s

en: Done Transcoding
id: Selesai Transkode

en: Writing %(filename)s
id: Menulis %(filename)s

en: Pass %(count)d Complete.
id: Pass %(count)d Komplit.

note: We use None here so that we in transcoder engine can differentiate between, unknown language and known language, but no language code.
en: Unknown
id: Tak dikenal

note: if there is no audio streams
en:   No Audio
id:  Tak Ada Audio

note: add a 'No Video option'
en: No Video
id: Tak Ada Video

en: Got an invalid response from codec installer, can not install missing codec.
id: Mendapat suatu respon yang tak valid dari pemasang kodek, tak bisa memasang kodek yang kurang.

en: No Codec installer helper application available.
id: Tak ada aplikasi bantu pemasang Kodek yang tersedia.

en: Plugins not found, choose different codecs.
id: Plugin tak ditemukan, pilihlah kodek lain.

en: Codec installation aborted.
id: Pemasangan kodek digugurkan.

en: Missing plugin installation failed.
id: Pemasangan plugin yang kurang gagal.

en: Pass %(count)d Progress
id: Kemajuan Pass %(count)d

note: add a 'No Audio option'
en: No Audio
id: Tak Ada Audio

en: Audio passthrough
id: Passthrough audio

en: Video passthrough
id: Passthrough video

en: Choose Source File...
id: Pilih Berkas Sumber...

en: <small>Audio Channels:</small>
    <small>Audio Codec:</small>
id: <small>Kanal Audio:</small>
    <small>Kodek Audio:</small>

en: <small>Video height&#47;width:</small>
    <small>Video Codec:</small>
id: <small>Tinggi&#47;lebar video:</small>
    <small>Kodek Video:</small>

en: <b>Presets:</b>
id: <b>Pratata:</b>

en: <b>Choose Input File:</b>
id: <b>Pilih Berkas Masukan:</b>

en: <b>Output Format:</b>
id: <b>Format Keluaran:</b>

en: <b>Choose Audio Codec</b>:
id: <b>Pilih Kodek Audio</b>:

en: <b>Choose Video Codec</b>:
id: <b>Pilih Kodek Video</b>:

en: <small>Rotate the video image if needed</small>
id: <small>Putar citra video bila diperlukan</small>

en: _Transcode
id: _Transkode

en: Not mounted.
id: Tak dikaitkan.

en: Can't find %(path)s in any known prefix!
id: Tak bisa temukan %(path)s dalam sebarang prefiks yang diketahui!
