transmission-remote-gtk - en to fr translation catalogue (317 entries)

en: Metadata Downloading
fr: Téléchargement des métadonnées

en: Downloading
fr: Téléchargement en cours

en: Queued download
fr: Téléchargement en  attente

en: Waiting To Check
fr: En attente de vérification

en: Checking
fr: En cours de vérification

en: Queued seed
fr: Envoi en attente

en: Seeding
fr: Envoi

en: Paused
fr: En pause

en: Unknown
fr: Inconnu

note: %1$s is how much we've got, %2$s is how much we'll have when done, %3$s%% is a percentage of the two
en: %1$s of %2$s (%3$s)
fr: %1$s sur %2$s (%3$s)

en: %1$s of %2$s (%3$s), uploaded %4$s (Ratio: %5$s Goal: %6$s)
fr: %1$s sur %2$s (%3$s), envoyé %4$s (ratio : %5$s objectif : %6$s)

en: %1$s of %2$s (%3$s), uploaded %4$s (Ratio: %5$s)
fr: %1$s sur %2$s (%3$s), envoyé %4$s (ratio : %5$s)

en: %1$s, uploaded %2$s (Ratio: %3$s Goal: %4$s)
fr: %1$s, envoyé %2$s (ratio : %3$s objectif : %4$s)

note: %1$s is the torrent's total size, %2$s is how much we've uploaded, %3$s is our upload-to-download ratio
en: %1$s, uploaded %2$s (Ratio: %3$s)
fr: %1$s, envoyé %2$s (Ratio : %3$s)

en: Remaining time unknown
fr: Temps restant inconnu

note: time remaining
en: %s remaining
fr: %s restants

en: Idle
fr: Inactif

en: Finished
fr: Terminé

en: Queued for verification
fr: En attente de vérification

en: Queued for download
fr: En attente de téléchargement

en: Queued for seeding
fr: En attente de partage

en: Verifying data (%1$s tested)
fr: Vérification des données (%1$s testés)

en: A remote client to transmission-daemon.
fr: Un client distant pour transmission-daemon

en: Low
fr: Bas

en: High
fr: Haut

en: Mixed
fr: Mixte

en: Name
fr: Nom

note: add "size" column
en: Size
fr: Taille

en: Progress
fr: Progression

note: add "enabled" column
en: Download
fr: Télécharger

note: add priority column
en: Priority
fr: Priorité

en: N/A
fr: N/D

en: (Private)
fr: (Privé)

en: Error
fr: Erreur

en: Rate Down
fr: Vitesse de téléchargement

en: Completed
fr: Terminé

en: ETA
fr: Durée restante estimée

en: Rate Up
fr: Vitesse d'envoi

en: Downloaded
fr: Téléchargé

en: Seeders
fr: Sources

en: Uploaded
fr: Envoyé

en: Leechers
fr: Téléchargeurs

en: Status
fr: État

en: Completed At
fr: Terminé à

en: Location
fr: Emplacement

en: Comment
fr: Commentaire

en: This torrent has completed.
fr: Ce torrent est terminé.

en: This torrent has been added.
fr: Ce torrent a été ajouté.

en: No hostname set
fr: Aucun nom d'hôte défini

en: Unknown error getting settings
fr: Erreur inconnue lors de l'obtention des paramètres

en: Connecting...
fr: Connexion…

en: <big><b>Remove torrent "%s"?</b></big>
fr: <big><b>Retirer le torrent "%s" ?</b></big>

en: <big><b>Remove %d torrents?</b></big>
fr: <big><b>Retirer %d torrents ?</b></big>

en: <big><b>Remove and delete torrent "%s"?</b></big>
fr: <big><b>Retirer et supprimer le torrent "%s" ?</b></big>

en: <big><b>Remove and delete %d torrents?</b></big>
fr: <big><b>Retirer et supprimer %d torrents ?</b></big>

en: General
fr: Général

en: Trackers
fr: Traqueurs

en: Files
fr: Fichiers

en: Peers
fr: Pairs

en: This application supports Transmission %g and later, you have %g.
fr: Cette application supporte Transmission %g et ultérieur, vous avez %g.

en: Disconnected
fr: Déconnecté

en: %d Downloading @ %s
fr: %d Téléchargement @ %s

en: %d Seeding @ %s
fr: %d Envoi @ %s

en: Request %d/%d failed: %s
fr: Échec de la requête %d/%d : %s

en: No Limit
fr: Pas de limite

en: Properties
fr: Propriétés

en: Resume
fr: Reprendre

en: Verify
fr: Vérifier

en: Re-announce
fr: Annoncer de nouveau

en: Move
fr: Déplacer

en: Remove
fr: Retirer

en: Start Now
fr: Démarrer

en: Move Up Queue
fr: Monter dans la file d'attente

en: Move Down Queue
fr: Descendre dans la file d'attente

en: Bottom Of Queue
fr: Bas de la file d'attente

en: Top Of Queue
fr: Haut de la file d'attente

en: Down Limit
fr: Limite de réception

en: Up Limit
fr: Limite d'envoi

en: Updating...
fr: Mise à jour...

en: Connect
fr: Se connecter

en: Disconnect
fr: Se déconnecter

en: Add
fr: Ajouter

en: Add from URL
fr: Ajouter à partir d'une URL

en: Resume All
fr: Tout reprendre

en: Pause All
fr: Tout mettre en pause

en: Quit
fr: Quitter

en: Graph
fr: Graphique

en: _View
fr: _Affichage

en: Transmission Style
fr: Style Transmission

en: Transmission Compact Style
fr: Style Transmission Compact

en: Classic Style
fr: Style Classique

en: Sort
fr: Trier

en: State selector
fr: Sélecteur d'état

en: Directory filters
fr: Filtres de répertoire

en: Tracker filters
fr: Filtres de traqueurs

en: Torrent Details
fr: Détails du torrent

en: _Statistics
fr: _Statistiques

en: _Local Preferences
fr: Préférences _locales

en: _Remote Preferences
fr: Préférences _distantes

en: _File
fr: _Fichier

en: _Disconnect
fr: Se _déconnecter

en: _Add
fr: _Ajouter

en: Add from _URL
fr: Ajouter à partir d'une _URL

en: _Quit
fr: _Quitter

en: _Resume
fr: _Reprendre

en: _Verify
fr: _Vérifier

en: Re-_announce
fr: _Annoncer de nouveau

en: _Move
fr: _Déplacer

en: _Resume All
fr: Tout _reprendre

en: _Pause All
fr: _Tout mettre en pause

en: _Help
fr: _Aide

en: _About
fr: _À propos

en: IP
fr: Adresse IP

en: Host
fr: Hôte

en: Country
fr: Pays

en: Down Speed
fr: Vitesse de téléchargement

en: Up Speed
fr: Vitesse d'envoi

en: Flags
fr: Drapeaux

en: Updates
fr: Mises à jour

en: Update active torrents only
fr: Actualiser uniquement les torrents actifs

en: Full update every (?) updates
fr: Actualisation complète toutes les (?) actualisations

en: Update interval:
fr: Intervalle de mise à jour :

en: Minimised update interval:
fr: Interval de mise à jour minimal

en: Session update interval:
fr: Interval de mise à jour de session:

en: Start paused
fr: Commencer en pause

en: Options dialog on add
fr: Options à l'ajout

en: Delete local .torrent file after adding
fr: Supprimer le fichier .torrent local après l'ajout

en: Commands
fr: Commandes

en: Command
fr: Commande

en: Remote Download Directories
fr: Répertoires de téléchargement distants

en: Directory
fr: Répertoire

en: View
fr: Affichage

en: Show graph
fr: Montrer le graphique

en: System Tray
fr: Zone de notification

en: Show in system tray
fr: Afficher dans la zone de notification

en: Minimise to system tray
fr: Réduire dans la zone de notification

en: Torrent added notifications
fr: Notifications lors de l'ajout d'un torrent

en: Torrent complete notifications
fr: Notifications lors de la fin d'un téléchargement

en: Profile:
fr: Profil :

en: Name:
fr: Nom :

en: Connection
fr: Connexion

en: Host:
fr: Hôte :

en: Port:
fr: Port :

en: RPC URL Path:
fr: Chemin RPC URL :

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Automatically connect
fr: Se connecter automatiquement

en: Timeout:
fr: Délai :

en: Retries:
fr: Réessayer :

en: Local Preferences
fr: Préférences locales

en: Directories
fr: Répertoires

en: Bandwidth limits
fr: Limites de bande passante

en: Down Limit (KiB/s)
fr: Limite de réception (Kio/s)

en: Up Limit (KiB/s)
fr: Limite d'envoi (Kio/s)

en: Alternate limits
fr: Limites alternatives

en: Alternate speed limits active
fr: Limites de vitesse alternatives

en: Alternate time range
fr: Période alternative

en: Alternate down limit (KiB/s)
fr: Limite de réception alternative (Kio/s)

en: Alternate up limit (KiB/s)
fr: Limite d'envoi alternative (Kio/s)

en: Seed ratio limit
fr: Limite de ratio d'envoi

en: Queues
fr: Files d'attente

en: Download queue size
fr: Taille de la file d'attente de téléchargement

en: Seed queue size
fr: Taille de la file d'attente d'envoi

en: Ignore stalled (minutes)
fr: Ignorer les blocages (minutes)

en: Global peer limit
fr: Limite de pairs globale

en: Per torrent peer limit
fr: Limite de pairs par torrent

en: Retest
fr: Tester de nouveau

en: Port is <span font_weight="bold" fgcolor="darkgreen">open</span>
fr: Le port est <span font_weight="bold" fgcolor="darkgreen">ouvert</span>

en: Port is <span font_weight="bold" fgcolor="red">closed</span>
fr: Le porte est <span font_weight="bold" fgcolor="red">fermé</span>

en: Port test
fr: Test du port

en: Testing...
fr: Test...

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Connections
fr: Connexions

en: Peer port
fr: Port des pairs

en: Test
fr: Tester

en: Required
fr: Requis

en: Preferred
fr: Préféré

en: Tolerated
fr: Toléré

en: Encryption
fr: Chiffrement

en: Random peer port on start
fr: Port aléatoire au lancement

en: Peer port forwarding
fr: Redirection du port des pairs

en: Protocol
fr: Protocole

en: Peer exchange (PEX)
fr: Échange de pairs (PEX)

en: Distributed Hash Table (DHT)
fr: Table de hachage distribuée (DHT)

en: Local peer discovery
fr: Découverte de pairs locaux

en: Blocklist
fr: Liste d'exclusion

en: Blocklist URL:
fr: URL de la liste d'exclusion :

en: Environment
fr: Environnement

en: Download directory
fr: Dossier des téléchargements

en: Incomplete download dir
fr: Dossier des téléchargements incomplets

en: Torrent done script
fr: Script de fin de téléchargement

en: Cache size (MiB)
fr: Taille du cache (MiB)

en: Behavior
fr: Comportement

en: Rename partial files
fr: Renommer les fichiers incomplets

en: Trash original torrent files
fr: Mettre le fichier torrent original à la corbeille

en: Start added torrents
fr: Démarrer les torrents ajoutés

en: Remote Preferences
fr: Préférences distantes

en: Bandwidth
fr: Bande passante

en: Limits
fr: Limites

en: Request failed with HTTP code %d
fr: Echec de la requète avec le code HTTP %d

en: All
fr: Tout

en: Queue Down
fr: Déplacer vers le bas

en: Queue Up
fr: Déplacer vers le haut

en: Complete
fr: Terminé

en: Incomplete
fr: Inachevé

en: Active
fr: Actif

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Download Total
fr: Téléchargement total

en: Upload Total
fr: Total des envois

en: Files Added
fr: Fichiers ajoutés

en: Session Count
fr: Nombre de sessions

en: Time Active
fr: Temps d'activité

en: Statistic
fr: Statistiques

en: Cumulative
fr: Cumulatif

en: Updating torrents...
fr: Actualisation des torrents...

en: Free space: %s
fr: Espace libre : %s

en: Disable alternate speed limits
fr: Désactiver les limites de vitesse alternatives

en: Enable alternate speed limits
fr: Activer les limites de vitesse alternatives

en:  (Limit: %s)
fr:  (Limite : %s)

en: Down: %s%s, Up: %s%s
fr: Téléchargement : %s%s, Envoi : %s%s

en: Torrent files
fr: Fichiers torrents

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Unable to parse torrent file. File preferences unavailable, but you can still try uploading it.
fr: Impossible de lire le fichier torrent. Préférences du fichier indisponibles mais vous pouvez quand même essayer de l'ajouter.

en: Unable to open torrent file: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier torrent : %s

en: (None)
fr: (Aucun)

en: Add a Torrent
fr: Ajouter un torrent

en: High Priority
fr: Priorité élevée

en: Normal Priority
fr: Priorité normale

en: Low Priority
fr: Priorité faible

en: Skip
fr: Passer

note: window
en: Add Torrent
fr: Ajouter le torrent

en: Start _paused
fr: Démarrer en _pause

en: _Torrent file:
fr: Fichier _torrent :

en: _Destination folder:
fr: Dossier de _destination :

en: Apply to all:
fr: Appliquer à tout :

en: Torrent _priority:
fr: _Priorité du torrent :

en: Show _options dialog
fr: Afficher les _options

en: You are trying to add a magnet torrent, but DHT is disabled. Distributed Hash Table (DHT) should be enabled in remote settings.
fr: Vous essayez d'ajouter un torrent magnet mais la DHT est désactivée. La table de hachage distribuée (DHT) devrait être activée dans les préférences distantes.

en: URL:
fr: URL :

en: Start Paused
fr: Démarrer en pause

en: Add torrent from URL
fr: Ajouter un torrent depuis une URL

en: Total Uploading
fr: Envoi total

en: Total Downloading
fr: Téléchargement total

en: Default
fr: Par défaut

en: Location:
fr: Emplacement :

en: Move %s
fr: Déplacer %s

en: Move %d torrents
fr: Déplacer %d torrents

en: Activity
fr: Activité

en: Torrent size:
fr: Taille du torrent :

en: Have:
fr: Obtenu :

en: Downloaded:
fr: Téléchargé :

en: Uploaded:
fr: Envoyé :

en: State:
fr: État :

en: Running time:
fr: Temps d'exécution :

en: Remaining time:
fr: Temps restant :

en: Last activity:
fr: Dernière activité :

en: Error:
fr: Erreur :

en: Details
fr: Détails

en: Hash:
fr: Hachage :

en: Privacy:
fr: Confidentialité :

en: Origin:
fr: Origine :

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: Private to this tracker -- DHT and PEX disabled
fr: Restreint à ce traqueur -- DHT et PEX désactivés

en: Public torrent
fr: Torrent public

en: Created by %1$s on %2$s
fr: Créé par %1$s le %2$s

en: Created on %1$s
fr: Créé le %1$s

en: No errors
fr: Aucune erreur

en: Active now
fr: Actif actuellement

en: Honor global limits
fr: Honorer les limites globales

en: Torrent priority:
fr: Priorité du torrent :

en: Queue Position:
fr: Position dans la file d'attente :

en: Limit download speed (KiB/s)
fr: Limiter la vitesse de téléchargement (Kio/s)

en: Limit upload speed (KiB/s)
fr: Limiter la vitesse d'envoi (Kio/s)

en: Use global settings
fr: Utiliser les paramètres globaux

en: Stop seeding at ratio
fr: Arrêter l'envoi au ratio

en: Seed regardless of ratio
fr: Partager quel que soit le ratio

en: Seed ratio mode:
fr: Mode ratio de l'envoi :

en: Seed ratio limit:
fr: Limite de ratio de l'envoi :

en: Peer limit:
fr: Limite de pairs :

en: Multiple (%d) torrent properties
fr: Propriétés de torrents multiples (%d)

en: Information
fr: Information(s)

en: Done
fr: Terminé

en: Sending
fr: Envoi

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: Receiving
fr: Réception

en: Connected
fr: Connecté

en: PEX Peers
fr: Pairs PEX

en: DHT Peers
fr: Pairs DHT

en: Tracker Peers
fr: Pairs du traqueurs

en: LTEP Peers
fr: Pairs LTEP

en: Resumed Peers
fr: Pairs relancés

en: Incoming Peers
fr: Pairs entrants

en: Peers T/I/E/H/X/L/R
fr: Pairs T/I/E/H/X/L/R

en: Added
fr: Ajouté

en: First Tracker
fr: Premier traqueur

en: ID
fr: Identifiant

en: Queue Position
fr: Position dans la file d'attente

en: Last Active
fr: Dernière activité

en: Tier
fr: Niveau

en: Announce URL
fr: URL de l'annonce

en: Seeder Count
fr: Nombre d'envois

en: Leecher Count
fr: Nombre de téléchargements

en: Last Announce
fr: Dernière annonce

en: Last Result
fr: Dernier résultat

en: Scrape URL
fr: URL du scrape

en: Last Scrape
fr: Dernier scrape

en: Delete
fr: Supprimer

en: Ascending
fr: Croissant

en: Descending
fr: Décroissant

en: Expand All
fr: Tout afficher

en: Collapse All
fr: Tout réduire

en: JSON decoding error.
fr: Erreur du décodage du JSON

en: Server responded, but with no result.
fr: Le serveur a répondu mais sans résultat

en: None
fr: Aucun

en: %d day | %d days
fr[0]: %d jour
fr[1]: %d jours

en: %d hour | %d hours
fr[0]: %d heure
fr[1]: %d heures

en: %ld second | %ld seconds
fr[0]: %ld seconde
fr[1]: %ld secondes
