transmission-remote-gtk - en to it translation catalogue (378 entries)

en: Remotely manage the Transmission BitTorrent client
it: Gestisci da remoto il Transmission BitTorrent client

en: Transmission Remote Gtk allows you to remotely manage the Transmission BitTorrent client using its RPC interface. You can use it to to manage torrents (start/stop/verify/reannounce/remove/remove and delete), add new ones (it works as a .torrent fle handler from a webbrowser), and configure settings on transmission-daemon.
it: Transmission Remote Gtk consente di gestire in remoto il client Transmission BitTorrent utilizzando la sua interfaccia RPC. Puoi usarlo per gestire i torrent (avviare/arrestare/verificare/rinnovare/rimuovere/rimuovere ed eliminare), aggiungerne di nuovi (funziona come un gestore di file .torrent da un browser Web) e configurare le impostazioni sul demone di trasmissione.

en: Bug fix release to fix install paths
it: Rilascio di correzione di bug per correggere i percorsi di installazione

en: Minor release for user facing functionality, but a lot of behind the scene changes
it: Rilascio minore per funzionalità rivolte all'utente, ma molti cambiamenti dietro le quinte

en: Allow custom headers to be sent to the daemon
it: Consentito l'invio di intestazioni personalizzate al demone

en: Uses native glib notifications and not libnotify
it: Utilizzo delle notifiche glib native e non libnotify

en: Fixes to windows support
it: Correzioni al supporto Windows

en: Automatically paste magnet links from clipboard
it: Incolla automaticamente i magnet link dagli appunti

en: Various other fixes to GTK3 support and the build system behind the scenes
it: Varie altre correzioni al supporto GTK3 e al sistema di compilazione dietro le quinte

en: Minor release, but quite a few bugfixes and enhancements from 2 and a half years
it: Rilascio minore, ma alcune correzioni di bug e miglioramenti da 2 anni e mezzo

en: Clarify port forwarding label, ref issue #125
it: Chiarita l'etichetta di inoltro porte, rif problema #125

en: Torrent add dialog should get focus
it: La finestra di dialogo di aggiunta del torrent dovrebbe essere attiva

en: Static GPrivate and clean up after pool thread
it: Static GPrivate e pulitura dopo il thread del pool

en: Add CI with github actions
it: Aggiunto CI con le azioni github

en: torrent-rename-path support to rename remote path
it: supporto torrent-rename-path per rinominare il percorso remoto

en: fix screenshot, OARS rating, and other issues so appdata validates
it: corretti screenshot, valutazione OARS e altri problemi in modo che appdata venga convalidata

en: Issue #80 - config file can be symlink
it: Problema #80 - il file di configurazione può essere un collegamento simbolico

en: Mutex protect trg_client_get_session_id
it: Protezione mutex trg_client_get_session_id

en: Fix some memory potential leaks
it: Corretti alcuni potenziali memory leak

en: Add support for torrent-rename-path rpc
it: Aggiunto il supporto per torrent-rename-path rpc

en: Add Hash information in Torrent Details &gt; General tab
it: Aggiute informazioni hash in Dettagli torrent &gt; tab Generale

en: link window name to an icon in app menu
it: collega il nome della finestra a un'icona nel menu dell'app

en: Fix building under GCC 10 / -fno-common
it: Corretta la compilazione in GCC 10 / -fno-common

en: Enable curl gzip compression
it: Abilitata la compressione curl gzip

en: Handle return(enter) key press in torrent-add-url dialog (#91)
it: Gestita la pressione del tasto Invio nella finestra di dialogo Aggiungi URL torrent (#91)

en: build: Allow building with gettext ≥ 0.20
it: build: Consentita la compilazione con gettext ≥ 0.20

en: This is a minor release with one bugfix:
it: Questa è una versione minore con la correzione di un bug:

en: Fix error when connecting to daemon behind a proxy, specifically nginx
it: Risolto l'errore durante la connessione al demone dietro un proxy, in particolare nginx

en: This is a minor release with some improvements:
it: Questa è una versione minore con alcuni miglioramenti:

en: Rename app-id to io.github.TransmissionRemoteGtk
it: Rinominata app-id in io.github.TransmissionRemoteGtk

en: Add configuration of alternate speed days to preferences
it: Aggiunta la configurazione dei giorni di velocità alternativi alle preferenze

en: Add menu option to copy magnet links
it: Aggiunta l'opzione di menu per copiare i magnet link

en: Add Ctrl+q keybinding to quit
it: Aggiunta la combinazione di tasti Ctrl+q per uscire

en: Fix building with GeoIP support
it: Correzione della build con il supporto GeoIP

en: Fix setting speeds in preferences
it: Correzione dell'impostazione della velocità nelle preferenze

en: Improve search behavior in file view
it: Migliora il comportamento di ricerca nella visualizzazione dei file

en: Metadata Downloading
it: Download dei metadati

en: Downloading
it: In download

en: Queued download
it: In coda per download

en: Waiting To Check
it: In attesa di verifica

en: Checking
it: Verifica in corso

en: Queued seed
it: In coda per seed

en: Seeding
it: In seed

en: Paused
it: In pausa

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: %1$s of %2$s (%3$s)
it: %1$s di %2$s (%3$s)

en: %1$s of %2$s (%3$s), uploaded %4$s (Ratio: %5$s Goal: %6$s)
it: %1$s di %2$s (%3$s), uploaded %4$s (Ratio: %5$s - obiettivo: %6$s)

en: %1$s of %2$s (%3$s), uploaded %4$s (Ratio: %5$s)
it: %1$s di %2$s (%3$s), uploaded %4$s (Ratio: %5$s)

en: %1$s, uploaded %2$s (Ratio: %3$s Goal: %4$s)
it: %1$s, uploaded %2$s (Ratio: %3$s - obiettivo: %4$s)

en: Remaining time unknown
it: Tempo restante sconosciuto

en: %s remaining
it: %s rimanenti

en: %1$s %2$s, %3$s %4$s
it: %2$s %1$s, %4$s %3$s

en: %1$s %2$s
it: %2$s %1$s

en: Idle
it: In attesa

en: Finished
it: Completato

en: Queued for verification
it: Accodato per la verifica

en: Queued for download
it: Accodato per il download

en: Queued for seeding
it: Accodato per il seed

en: Verifying data (%1$s tested)
it: Verifica dei dati (%1$s controllato)

en: Tracker gave a warning: "%s"
it: Avviso dal tracker: "%s"

en: Tracker gave an error: "%s"
it: Errore dal tracker: "%s"

en: Error: "%s"
it: Errore: "%s"

en: Downloading from %1$ | Downloading from %1$
it[0]: Download da %1$
it[1]: Download da %1$

en: Downloading metadata from %1$ | Downloading metadata from %1$
it[0]: Download metadata da %1$
it[1]: Download metadata da %1$

en: Seeding to %1$ | Seeding to %1$
it[0]: Seed a %1$
it[1]: Seed a %1$

en: A remote client to transmission-daemon.
it: Un client remoto per transmission-daemon.

en: Low
it: Bassa

en: High
it: Alta

en: Normal
it: Normale

en: Mixed
it: Mista

en: Name
it: Nome

en: Size
it: Dimensione

en: Progress
it: Avanzamento

en: Priority
it: Priorità

en: N/A
it: N/D

en: (Private)
it: (Privato)

en: (Public)
it: (Pubblico)

en: Error
it: Errore

en: Rate Down
it: Abbassa

en: Completed
it: Completato

en: Rate Up
it: Alza

en: Downloaded
it: Scaricato

en: Seeders
it: Seeder

en: Leechers
it: Leecher

en: Ratio limit
it: Limite di rapporto

en: Corrupted
it: Corrotti

en: Status
it: Stato

en: Completed At
it: Completato alle

en: Location
it: Percorso

en: Comment
it: Commento

en: Min On Start
it: Avvia minimizzato

en: This torrent has completed.
it: Questo torrent è stato completato.

en: This torrent has been added.
it: Questo torrent è stato aggiunto.

en: Connecting...
it: Connessione...

en: <big><b>%s %d torrents?</b></big>
it: <big><b>%s %d torrent?</b></big>

en: _Cancel
it: _Annulla

en: Remove
it: Rimuovi

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: Remove and delete
it: Rimuovi e cancella

en: _Delete
it: _Elimina

en: General
it: Generali

en: Trackers
it: Tracker

en: Files
it: File

en: Peers
it: Nodi

en: This application supports Transmission %g and later, you have %g.
it: Questa applicazione supporta Transmission %g e successivi, la versione in uso è %g.

en: Disconnected
it: Disconnesso

en: %d Downloading @ %s
it: %d in download @ %s

en: %d Seeding @ %s
it: %d in seed @ %s

en: Request %d/%d failed: %s
it: Richiesta %d/%d non riuscita: %s

en: No Limit
it: Nessun Limite

en: Properties
it: Proprietà

en: Copy Magnet Link
it: Copia Magnet Link

en: Resume
it: Riprendi

en: Pause
it: Pausa

en: Verify
it: Verifica

en: Re-announce
it: Ri-annuncia

en: Move
it: Sposta

en: Remove and delete data
it: Rimuovi e cancella i dati

en: Execute
it: Esegui

en: Start Now
it: Avvia Ora

en: Move Up Queue
it: In alto nella coda

en: Move Down Queue
it: In basso nella coda

en: Bottom Of Queue
it: In fondo alla coda

en: Top Of Queue
it: In cima nella coda

en: Down Limit
it: Limite download

en: Up Limit
it: Limite upload

en: Updating...
it: Aggiornamento...

en: Connect
it: Connetti

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Add
it: Aggiungi

en: Add from URL
it: Aggiungi da URL

en: Resume All
it: Riprendi tutti

en: Pause All
it: Metti tutti in pausa

en: Quit
it: Esci

en: Graph
it: Grafico

en: _View
it: _Visualizza

en: Transmission Style
it: Stile di Transmission

en: Transmission Compact Style
it: Stile Transmission compatto

en: Classic Style
it: Stile classico

en: Sort
it: Ordina

en: State selector
it: Selettore di stato

en: Directory filters
it: Filtri delle directory

en: Tracker filters
it: Filtri dei tracker

en: Directories first
it: Prima le directory

en: Torrent Details
it: Dettagli del torrent

en: _Statistics
it: _Statistiche

en: _Options
it: _Opzioni

en: _Local Preferences
it: Preferenze _Locali

en: _Remote Preferences
it: Preferenze _Remote

en: _Disconnect
it: _Disconnetti

en: _Add
it: _Aggiungi

en: Add from _URL
it: Aggiungi da _URL

en: _Quit
it: _Esci

en: _Copy Magnet Link
it: _Copia Magnet Link

en: _Resume
it: _Riprendi

en: _Pause
it: _Pausa

en: _Verify
it: _Verifica

en: Re-_announce
it: Ri-_annuncia

en: _Move
it: _Sposta

en: _Resume All
it: _Riprendi tutti

en: _Pause All
it: Metti tutti in _pausa

en: _Help
it: _Aiuto

en: _About
it: _Informazioni

en: Country
it: Nazione

en: City
it: Città

en: Down Speed
it: Velocità download

en: Up Speed
it: Velocità upload

en: Flags
it: Indicatori

en: Updates
it: Aggiornamenti

en: Update active torrents only
it: Aggiorna solo il torrent attivo

en: Full update every (?) updates
it: Aggiornamento completo ogni (?) aggiornamenti

en: Update interval:
it: Intervallo di aggiornamento:

en: Minimised update interval:
it: Intervallo di aggiornamento quando minimizzato:

en: Session update interval:
it: Intervallo di aggiornamento della sessione:

en: Torrents
it: Torrent

en: Start paused
it: Avvia in pausa

en: Options dialog on add
it: Finestra delle opzioni durante l'aggiunta

en: Delete local .torrent file after adding
it: Cancella il file .torrent locale dopo l'aggiunta

en: Commands
it: Comandi

en: Label
it: Etichetta

en: Command
it: Comando

en: Documentation for commands can be found <a href="https://github.com/transmission-remote-gtk/transmission-remote-gtk/wiki/Local-Command-usage">here</a>
it: La documentazione per i comandi può essere trovata  <a href="https://github.com/transmission-remote-gtk/transmission-remote-gtk/wiki/Local-Command-usage">qui</a>

en: Remote Download Directories
it: Cartelle di download remote

en: View
it: Vista

en: Show graph
it: Mostra grafico

en: Show in system tray
it: Mostra in system tray

en: System tray not supported.
it: Barra delle applicazioni non supportata.

en: Minimise to system tray
it: Minimizza in system tray

en: Notifications
it: Notifiche

en: Torrent added notifications
it: Notifica per l'aggiunta di un torrent

en: Torrent complete notifications
it: Notifica per il completamento di un torrent

en: Profile:
it: Profilo:

en: New
it: Nuovo

en: Delete
it: Elimina

en: Name:
it: Nome:

en: Connection
it: Connessione

en: Port:
it: Porta:

en: RPC URL Path:
it: RPC URL:

en: Username:
it: Nome utente:

en: Automatically connect
it: Connessione automatica

en: Validate SSL Certificate
it: Verifica certificato SSL

en: Retries:
it: Tentativi:

en: Headers
it: Intestazioni

en: Value
it: Valore

en: _Close
it: _Chiudi

en: Local Preferences
it: Preferenze locali

en: Actions
it: Azioni

en: Directories
it: Cartelle

en: Sun
it: Dom

en: Mon
it: Lun

en: Tue
it: Mar

en: Wed
it: Mer

en: Thu
it: Gio

en: Fri
it: Ven

en: Sat
it: Sab

en: Bandwidth limits
it: Limiti di banda

en: Down Limit (KiB/s)
it: Limite di download (KiB/s)

en: Up Limit (KiB/s)
it: Limite di upload (KiB/s)

en: Alternate limits
it: Limiti alternativi

en: Alternate speed limits active
it: Limiti alternativi attivi

en: Alternate time range
it: Intervallo di tempo limiti alternativi

en: Alternate days
it: Giorni alternativi

en: Alternate down limit (KiB/s)
it: Limite di download alternativo (KiB/s)

en: Alternate up limit (KiB/s)
it: Limite di upload alternativo (KiB/s)

en: Seed ratio limit
it: Limite rapporto seed

en: Queues
it: Code

en: Download queue size
it: Dimensione della coda di download

en: Seed queue size
it: Dimensione della coda di seed

en: Ignore stalled (minutes)
it: Ignora quelli in stallo (minuti)

en: Global peer limit
it: Limite di peer globale

en: Per torrent peer limit
it: Limite di peer per torrent

en: Retest
it: Ricontrolla

en: Port is <span font_weight="bold" fgcolor="darkgreen">open</span>
it: La porta è <span font_weight="bold" fgcolor="darkgreen">aperta</span>

en: Port is <span font_weight="bold" fgcolor="red">closed</span>
it: La porta è <span font_weight="bold" fgcolor="red">chiusa</span>

en: Port test
it: Verifica stato porta

en: Testing...
it: Verifica in corso...

en: Update
it: Aggiornamento

en: Connections
it: Connessioni

en: Peer port
it: Porta peer

en: Required
it: Richiesta

en: Preferred
it: Preferita

en: Tolerated
it: Tollerata

en: Encryption
it: Cifratura

en: Random peer port on start
it: Porta peer casuale all'avvio

en: Request forwarding of the peer port using UPnP or NAT-PMP
it: Richiedi l'inoltro della porta peer utilizzando UPnP o NAT-PMP

en: Protocol
it: Protocollo

en: Distributed Hash Table (DHT)
it: Tabella degli hash distribuita (DHT)

en: Local peer discovery
it: Scoperta dei peer locali

en: Blocklist URL:
it: URL della blocklist:

en: Environment
it: Sistema

en: Download directory
it: Directory di download

en: Incomplete download dir
it: Directory dei file incompleti

en: Torrent done script
it: Script per i torrent terminati

en: Cache size (MiB)
it: Dimensione della cache (MiB)

en: Behavior
it: Comportamento

en: Rename partial files
it: Rinomina i file incompleti

en: Trash original torrent files
it: Cestina i file torrent originali

en: Start added torrents
it: Avvia i torrents aggiunti

en: Remote Preferences
it: Preferenze remote

en: Bandwidth
it: Banda

en: Limits
it: Limiti

en: Refresh
it: Aggiorna

en: All
it: Tutti

en: Queue Down
it: Coda di download

en: Queue Up
it: Coda di seed

en: Complete
it: Completi

en: Incomplete
it: Incompleti

en: Active
it: Attivi

en: Statistics
it: Statistiche

en: Version
it: Versione

en: Download Total
it: Totale download

en: Upload Total
it: Totale upload

en: Files Added
it: Files aggiunti

en: Session Count
it: Sessioni totali

en: Time Active
it: Tempo di esecuzione

en: Statistic
it: Statistiche

en: Session
it: Sessione

en: Cumulative
it: Cumulativo

en: Connected: %s :: %s
it: Connesso: %s :: %s

en: Updating torrents...
it: Aggiornamento dei torrent...

en: Free space: %s
it: Spazio libero: %s

en: Disable alternate speed limits
it: Disabilita limiti alternativi

en: Enable alternate speed limits
it: Abilita limiti alternativi

en:  (Limit: %s)
it:  (Limite: %s)

en: Torrent files
it: File torrent

en: All files
it: Tutti i file

en: Unable to parse torrent file. File preferences unavailable, but you can still try uploading it.
it: Errore nel parsing del file torrent. Preferenze del file non disponibili, ma puoi provare a effettuare l'upload del file.

en: Unable to open torrent file: %s
it: Errore nell'apertura del file torrent: %s

en: (None)
it: (Nessuno)

en: (Multiple)
it: (Multipli)

en: Add a Torrent
it: Aggiungi un torrent

en: High Priority
it: Priorità alta

en: Normal Priority
it: Priorità normale

en: Low Priority
it: Priorità bassa

en: Skip
it: Salta

en: Add Torrent
it: Aggiungi Torrent

en: _Open
it: _Apri

en: Start _paused
it: Avvia in _pausa

en: _Torrent file:
it: File _torrent:

en: _Destination folder:
it: _Directory di destinazione:

en: Apply to all:
it: Applica a tutti:

en: Torrent _priority:
it: _Priorità del torrent:

en: Show _options dialog
it: Mostra la finestra delle _opzioni

en: You are trying to add a magnet torrent, but DHT is disabled. Distributed Hash Table (DHT) should be enabled in remote settings.
it: Stai cercando di aggiungere un magnet torrent, ma il DHT è disabilitato. La Tabella degli Hash Distribuita (DHT) dovrebbe essere abilitata nelle impostazioni remote.

en: Start Paused
it: Avvia in pausa

en: Add torrent from URL
it: Aggiungi torrent da URL

en: Total Uploading
it: Totale in upload

en: Total Downloading
it: Totale in download

en: Default
it: Predefinito

en: Location:
it: Posizione:

en: Move %s
it: Sposta %s

en: Move %d torrents
it: Sposta %d torrents

en: Activity
it: Attività

en: Torrent size:
it: Dimensione torrent:

en: Have:
it: Posseduti:

en: State:
it: Stato:

en: Running time:
it: Tempo di esecuzione:

en: Remaining time:
it: Tempo rimanente:

en: Last activity:
it: Ultima attività:

en: Error:
it: Errore:

en: Details
it: Dettagli

en: Origin:
it: Origine:

en: Comment:
it: Commento:

en: Private to this tracker -- DHT and PEX disabled
it: Privato per questo tracker -- DHT e PEX disabilitati

en: Public torrent
it: Torrent pubblico

en: Created by %1$s on %2$s
it: Creato da %1$s in data %2$s

en: Created on %1$s
it: Creato in data %1$s

en: Created by %1$s
it: Creato da %1$s

en: No errors
it: Nessun errore

en: Active now
it: Ora attivo

en: Honor global limits
it: Rispetta i limiti globali

en: Torrent priority:
it: Priorità del torrent:

en: Queue Position:
it: Posizione in coda:

en: Limit download speed (KiB/s)
it: Limite download (KiB/s)

en: Limit upload speed (KiB/s)
it: Limite upload (KiB/s)

en: Use global settings
it: Limite globale

en: Stop seeding at ratio
it: Rapporto di interruzione seed

en: Seed regardless of ratio
it: Seed indipendente dal rapporto

en: Seed ratio mode:
it: Modalità rapporto seed:

en: Seed ratio limit:
it: Limite rapporto seed:

en: Peer limit:
it: Limite di peer:

en: Multiple (%d) torrent properties
it: Proprietà di torrent multipli (%d)

en: Information
it: Informazioni

en: Done
it: Completato

en: Seeds
it: Seed

en: Sending
it: Seed in corso

en: Downloads
it: Download

en: Receiving
it: In ricezione

en: Connected
it: Connesso

en: PEX Peers
it: Peer PEX

en: DHT Peers
it: Peer DHT

en: Tracker Peers
it: Peer Tracker

en: LTEP Peers
it: Peer LTEP

en: Resumed Peers
it: Peer recuperati

en: Incoming Peers
it: Peer in ingresso

en: Peers T/I/E/H/X/L/R
it: Peer T/I/E/H/X/L/R

en: Added
it: Aggiunto

en: First Tracker
it: Primo Tracker

en: Queue Position
it: Posizione in coda

en: Last Active
it: Ultima attivita

en: Tier
it: Ordine

en: Announce URL
it: URL di annuncio

en: Seeder Count
it: Numero di seeder

en: Leecher Count
it: Numero di leecher

en: Last Announce
it: Ultimo annuncio

en: Last Result
it: Ultimo risultato

en: Last Scrape
it: Ultimo scrape

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Rename...
it: Rinomina...

en: Expand All
it: Espandi tutto

en: Collapse All
it: Contrai tutto

en: Request failed with HTTP code: %d
it: Richiesta non riuscita con codice HTTP: %d

en: None
it: Nessuno

en: %d day | %d days
it[0]: %d giorno
it[1]: %d giorni

en: %d hour | %d hours
it[0]: %d ora
it[1]: %d ore

en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti

en: %ld second | %ld seconds
it[0]: %ld secondo
it[1]: %ld secondi
