Trove Dashboard Release Notes - en to id translation catalogue (17 entries)

en: Added support for logging features in the dashboard. This includes listing logs that can be retrieved and viewing, publishing and stop collection of log contents.
id: Dukungan diitambahkan untuk fitur login di dashboard. Ini termasuk log daftar yang dapat diambil dan dilihat, penerbitan dan menghentikan koleksi isi log.

en: Adds support for restricting the launch instance datastore field to the datastore and datastore version that the backup is relevant to.  It also populates the restored backup as the only option in the advanced step backup field.
id: Menambahkan dukungan untuk membatasi launch instance datastore field ke datastore dan versi datastore yang sesuai dengan backup. Ini juga mengisi backup yang dipulihkan sebagai satu-satunya pilihan di backup field langkah lanjutan.

en: Bug Fixes
id: Bug Fixes (perbaikan kesalahan)

en: Current Series Release Notes
id: Current Series Release Notes (catatan rilis Current Series)

en: Display all endpoints in the dashboard's cluster details endpoint list.
id: Menampilkan semua endpoint dalam daftar rincian endpoint klaster dashboard.

en: Django 2.0 is now supported and Django versions older than 1.11 are no longer supported aligning with Django versions supported by horizon. Note that Django 1.11 is still supported and this is the only version when you use python 2.7.
id: Django 2.0 sekarang didukung dan versi Django yang lebih tua dari 1.11 tidak lagi didukung menyelaraskan dengan versi Django yang didukung oleh horizon. Perhatikan bahwa Django 1.11 masih didukung dan ini adalah satu-satunya versi ketika Anda menggunakan python 2.7.

en: Enable cluster grow and shrink panels for pxc.
id: Aktifkan klaster tumbuh dan ciutkan panel untuk PXC.

en: Enable cluster support for MariaDB and Cassandra.
id: Aktifkan dukungan klaster MariaDB dan Cassandra.

en: New Features
id: New Features (fitur baru)

en: Newton Series Release Notes
id: Newton Series Release Notes (catatan rilis Newton Series)

en: Pike Series Release Notes
id: Catatan Rilis Seri Pike

en: Queens Series Release Notes
id: Catatan Rilis Seri Queens

en: Search
id: Search (mencari)

en: Support configuration groups in the dashboard. This includes creating and deleting groups; adding, editing and removing parameters; attaching and detaching groups to running instances; and specifying a group during instance creation.
id: Mendukung kelompok konfigurasi di dashboard. Ini termasuk membuat dan menghapus kelompok; menambahkan, mengedit dan menghapus parameter; menghbungkan dan memisahkan kelompok untuk menjalankan instance; dan menentukan kelompok selama pembuatan instance.

en: The current caching initializes the instance list for the grow cluster manager each time a new process would instantiate the manager.  Changed to manager to only initialize on creation.
id: Caching saat ini menginisialisasi daftar instance bagi manajer klaster tumbuh setiap kali proses baru akan menginstantiate manajer. Diubah menjadi manajer hanya menginisialisasi pada pembuatan.

en: Trove Dashboard Release Notes
id: Trove Dashboard Release Notes (catatan rilis Trove Dashboard)

en: Upgrade Notes
id: Catatan Upgrade
