trove-dashboard VERSION - en to fr translation catalogue (379 entries)

en: <strong>Please note:</strong> It may be necessary to reboot the database instance for this new configuration group to take effect.
fr: <strong>Note:</strong> Il peut être nécessaire de redémarrer l'instance de base de données pour prendre en compte le nouveau groupe de configuration.

en: <strong>Please note:</strong> The value specified in the Volume Size field should be greater than 0, however, some configurations do not support specifying volume size. If specifying the volume size results in an error stating volume support is not enabled, enter 0.
fr: <strong> Veuillez noter :</ strong> La valeur spécifiée dans le champ Taille de volume doit être supérieur à 0, cependant, certaines configurations ne supportent pas la spécification de la taille du volume. Si la spécification de la taille du volume génère un message d'erreur indiquant que le volume n'est pas activé, rentrez 0.

en: A backup must be selected!
fr: Vous devez sélectionner un serveur de backend !

en: A master instance must be selected!
fr: Vous devez sélectionner une instance Master !

en: A new name or new password or new host must be specified.
fr: Un nouveau nom d'utilisateur, un nouveau mot de passe ou un nouveau nom d'hôte doit être spécifié.

en: Access Revoked to | Access Revoked to
fr[0]: Accès enlevé à
fr[1]: Accès enlevés à

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Instance
fr: Ajouter une instance

en: Add Parameter
fr: Ajouter un paramètre

en: Advanced
fr: Avancées

en: Allow the user to connect from this host only. If not provided this user will be allowed to connect from anywhere.
fr: Autorise l'utilisateur à se connecter uniquement à partir de cet hôte. Si non spécifié, l'utilisateur pourra se connecter de n'importe où.

en: Allowed Host
fr: Hôte autorisé

en: Allowed Host (optional)
fr: Hôte autorisé (optionnel)

en: Any Availability Zone
fr: Toute zone de disponibilité

en: Applicable only if the volume size is specified.
fr: Applicable seulement si la taille du volume est specifiée.

en: Applied changes to server
fr: Changements appliqués sur le serveur

en: Apply Changes
fr: Appliquer les changements

en: At least one network must be specified.
fr: Au moins un réseau doit être spécifié.

en: At least one of the new fields must be changed.
fr: Au moins l'un des nouveaux champs doit être modifié.

en: Attach Configuration Group
fr: Attacher le groupe de configuration

en: Attaching Configuration group "%s"
fr: Attachement du groupe de configuration. %s

en: Availability Zone
fr: Zone de disponibilité

en: Available networks
fr: Les réseaux disponibles

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Backup
fr: Sauvegarde

en: Backup Database
fr: Sauvegarde de Base de Données

en: Backup Details
fr: Détails de la sauvegarde

en: Backup Details: {{ backup.name }}
fr: Détails de la sauvegarde: {{ backup.name }}

en: Backup Duration
fr: Durée de la sauvegarde

en: Backup File
fr: Fichier de sauvegarde

en: Backup File Location
fr: Emplacement du fichier de sauvegarde

en: Backup Name
fr: Nom de la sauvegarde

en: Backup Overview
fr: Aperçu de la Sauvegarde

en: Backups
fr: Sauvegardes

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Blocked
fr: Bloquée

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Building
fr: Construction

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Building
fr: Construction

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cannot disable root access: %s
fr: Impossible de désactiver l'accès Root : %s

en: Cannot grow cluster.  No instances specified.
fr: Impossible d'agrandir le cluster. Aucune instance n'est spécifiée.

en: Character Set
fr: Codage des caractères

en: Choose a new instance flavor.
fr: Sélectionner un nouveau gabarit d'instance.

en: Choose initial state.
fr: Sélectionner un état initial.

en: Close
fr: Fermer

en: Cluster Name
fr: Nom du cluster

en: Cluster Size
fr: Taille du cluster

en: Comma separated list of databases to create
fr: Liste des bases de données séparée par des virgules à créer

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Completed
fr: Terminé

en: Configuration Defaults
fr: Configurations par défaut

en: Configuration Group
fr: Groupe de configuration

en: Configuration Group Details: {{configuration.name}}
fr: Détails du Group de Configuration: {{configuration.name}}

en: Configuration Group Instances
fr: Instances du groupe de configuration

en: Configuration Group Name
fr: Nom du groupe de configuration

en: Configuration Group Overview
fr: Aperçu du Groupe de Configuration

en: Configuration Group Values
fr: Valueur du groupe de configuration

en: Configuration Groups
fr: Groupes de configuration

en: Confirm the current replica is to be promoted as the new replica source.
fr: Confirmer la promotion du replica en cours en tant que source de replica.

en: Connection Examples
fr: Exemples de connexion

en: Connection Information
fr: Information de connexion

en: Container
fr: Conteneur

en: Create Backup
fr: Créer une sauvegarde

en: Create Configuration Group
fr: Créer un groupe de configuration

en: Create Database
fr: Créer la base de données

en: Create User
fr: Créer un utilisateur

en: Create an optional initial user. This user will have access to all databases you create.
fr: Créer un utilisateur initial optionnel. Cet utilisateur aura accès à toutes les bases de données que vous créerez.

en: Created
fr: Créé

en: Created configuration group
fr: Groupe de configuration créé

en: Created database "%s".
fr: Base de données "%s" créée.

en: Created user "%s".
fr: Utilisateur "%s" créé.

en: Current Replica
fr: Replica courant

en: Current Replica Source
fr: Source courante du Replica

en: Current Size (GB)
fr: Taille courante (Go)

en: Current Task
fr: Tâche courante

en: DATABASE
fr: BASE DE DONNÉES

en: Database
fr: Base de données

en: Database Access
fr: Accès à la base de données

en: Database Access for: {{ user_name }}@{{user_host}}
fr: Accès à la base de données pour: {{ user_name }}@{{user_host}}

en: Database Backups
fr: Sauvegardes de Base de Données

en: Database Info
fr: Informations de la Base de Données

en: Database Instance
fr: Instance de la base de données

en: Database Name
fr: Nom de la Base de Données

en: Database Port
fr: Port de la base de données

en: Databases
fr: Bases de données

en: Datastore Version
fr: Version du datastore

en: Defaults
fr: Valeurs par défaut

en: Delete Backup | Delete Backups
fr[0]: Supprimer la Sauvegarde
fr[1]: Supprimer les Sauvegardes

en: Delete Cluster | Delete Clusters
fr[0]: Supprimer le cluster
fr[1]: Supprimer les clusters

en: Delete Configuration Group | Delete Configuration Groups
fr[0]: Supprimer un groupe de configuration
fr[1]: Supprimer des groupes de configuration

en: Delete Database | Delete Databases
fr[0]: Supprimer une Base de données
fr[1]: Supprimer les Bases de données

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Delete Failed
fr: Échec de la suppression

en: Delete Instance | Delete Instances
fr[0]: Supprimer l'instance
fr[1]: Supprimer les instances

en: Delete Parameter | Delete Parameters
fr[0]: Supprimer le paramètre
fr[1]: Supprimer les paramètres

en: Delete User | Delete Users
fr[0]: Supprimer l'utilisateur
fr[1]: Supprimer les utilisateurs

en: Deleted Backup | Deleted Backups
fr[0]: Sauvegarde Supprimée
fr[1]: Sauvegardes Supprimées

en: Deleted Configuration Group | Deleted Configuration Groups
fr[0]: Groupe de configuration supprimé
fr[1]: Groupes de configuration supprimés

en: Deleted Database | Deleted Databases
fr[0]: Base de données Supprimée
fr[1]: Bases de données Supprimées

en: Deleted Parameter | Deleted Parameters
fr[0]: Paramètre supprimé
fr[1]: Paramètres supprimés

en: Deleted User | Deleted Users
fr[0]: Utilisateur Supprimé
fr[1]: Utilisateurs Supprimés

en: Deleted cluster is not recoverable.
fr: Le cluster supprimé n'est pas récupérable.

en: Deleted instances are not recoverable.
fr: Les instances supprimées ne sont pas récupérables.

en: Detach Configuration Group | Detach Configuration Groups
fr[0]: Détacher un groupe de configuration
fr[1]: Détacher des groupes de configuration

en: Detach Replica | Detach Replicas
fr[0]: Détacher Réplica
fr[1]: Détacher Réplicas

en: Detached Configuration Group | Detached Configuration Groups
fr[0]: Groupe de configuration détaché
fr[1]: Groupes de configuration détachés

en: Details
fr: Détails

en: Disable Log | Disable Logs
fr[0]: Désactiver le journal
fr[1]: Désactiver les journaux

en: Disable Root
fr: Désactiver Root

en: Disabled Log | Disabled Logs
fr[0]: Journal désactivé
fr[1]: Journaux désactivés

en: Discard Changes
fr: Annuler les changements

en: Discard Log | Discard Logs
fr[0]: Jeter le journal
fr[1]: Jeter les journaux

en: Discarded Log | Discarded Logs
fr[0]: Journal jeté
fr[1]: Journaux jetés

en: Download
fr: Télécharger

en: Download Backup
fr: Télécharger la sauvegarde

en: Edit User
fr: Éditer l'utilisateur

en: Eject Replica Source | Eject Replica Sources
fr[0]: Éjecter la source du Replica
fr[1]: Éjecter les sources du Replica

en: Ejected Replica Source | Ejected Replica Sources
fr[0]: Éjecter la source du Replica
fr[1]: Éjecter les sources du Replica

en: Enable Log | Enable Logs
fr[0]: Activer le journal
fr[1]: Activer les journaux

en: Enable Root
fr: Activer le Root

en: Enabled Log | Enabled Logs
fr[0]: Journal activé
fr[1]: Journaux activés

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Error
fr: Erreur

en: Error applying changes
fr: Erreur à l'application de la modification

en: Error creating database backup.
fr: Erreur pendant la sauvegarde de la base de données.

en: Error deleting database on instance.
fr: Erreur lors de la suppression de la base de données sur l'instance.

en: Error downloading log file: %s
fr: Erreur lors du téléchargement du journal : %s

en: Error getting configuration group list.
fr: Erreur lors de la récupération de la liste des groupes de configuration.

en: Error getting database backup list.
fr: Erreur lors de la récupération de la liste des sauvegardes de la base de données.

en: Error resetting parameters: %s
fr: Erreur lors de la réinitialisation des paramètres: %s

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Failed
fr: Échec

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Failed
fr: Échec

en: Fault
fr: Panne

en: Flavor
fr: Gabarit

en: GB
fr: Go

en: Grant Access | Grant Access
fr[0]: Droit d'accès
fr[1]: Droits d'accès

en: Granted Access to | Granted Access to
fr[0]: Accès autorisé à
fr[1]: Accès autorisés à

en: Grow Cluster
fr: Agrandir le cluster

en: Grow Cluster: {{cluster_name}}
fr: Agrandir le cluster : {{cluster_name}}

en: Has Root Ever Been Enabled
fr: Si l'accès root a déjà été activé

en: Host or IP that the user is allowed to connect through.
fr: Hôte ou IP autorisé pour la connexion de l'utilisateur.

en: Incremental
fr: Incrémentale

en: Incremental Backup
fr: Sauvegarde incrémentale

en: Initial Admin User
fr: Utilisateur Admin initial

en: Initial Databases
fr: Bases de données initiales

en: Initial Volume Size
fr: Taille initiale du volume

en: Initial admin user to add
fr: Utilisateur admin initial à ajouter

en: Initialize Databases
fr: Initialiser les bases de données

en: Instance Name
fr: Nom de l'instance

en: Instance Type
fr: Type d'instance

en: Is a Replica Of
fr: Est un réplica de

en: Launch
fr: Démarrer

en: Launch Cluster
fr: Lancer le Cluster

en: Launch Database
fr: Lancer la base de données

en: Launch Instance
fr: Lancer Instance

en: Launch instance with these networks
fr: Démarrer l'instance avec ces réseaux

en: Launched %(count)s named "%(name)s".
fr: %(count)s instance(s) nommée(s) "%(name)s" ont été lancée(s).

en: Launched cluster "%s"
fr: Cluster "%s" démarré

en: Locality
fr: Localisation

en: Log
fr: Journal

en: Log Contents
fr: Contenu du journal

en: Log Length
fr: Longueur du journal

en: Log length must be a nonnegative integer.
fr: La longueur du journal doit correspondre à un nombre non négatif.

en: Log:
fr: Journal :

en: Logs
fr: Journaux

en: Manage Access
fr: Gérer les accès

en: Manage Root
fr: Gérer le Root

en: Manage Root Access
fr: Gérer les accès Root

en: Management Console
fr: Console de management

en: Master Instance Name
fr: Nom de l'instance Master

en: Move networks from 'Available Networks' to 'Selected Networks' by clicking the button, or dragging and dropping. You can change the NIC order by dragging and dropping as well.
fr: Déplacer les réseaux depuis "Réseaux disponibles" vers "Réseaux Sélectionnés" en cliquant sur le bouton, ou en faisant un glisser-déposer. Vous pouvez changer l'ordre des interfaces réseaux en faisant également un glisser-déposer.

en: Name
fr: Nom

en: Network
fr: Réseau

en: Network attached to instance.
fr: Réseau attaché à l'instance.

en: Networking
fr: Réseaux

en: Networks
fr: Réseaux

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: New
fr: Nouveau

en: New Flavor
fr: Nouveau gabarit

en: New Host
fr: Nouvel hôte

en: New Name
fr: Nouveau nom

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

en: New Size (GB)
fr: Nouvelle Taille (Go)

en: New password for cluster access.
fr: Nouveau mot de passe pour accès au cluster

en: New size for volume must be greater than current size.
fr: La nouvelle taille du volume doit être supérieur à sa taille actuelle.

en: No availability zones found
fr: Pas de zones de disponibilité trouvées

en: No backups available
fr: Aucune sauvegarde disponible

en: No configuration groups available
fr: Aucun groupe de configuration disponible

en: No configurations available
fr: Aucun configuration disponible

en: No flavors available
fr: Pas de gabarits disponibles

en: No instances available
fr: Aucune instance disponible

en: No volume type
fr: Pas de type de volume

en: None
fr: Aucun

en: Not Assigned
fr: Non assigné

en: Not Found
fr: Non trouvé

en: Not available
fr: Non disponible

en: Note: Enable root access on an instance.  If the root user is already enabled then a new password is generated.
fr: Note: Autorise l'accès root à une instance.  Si l'utilisateur root est déjà activé, alors un nouveau mot de passe est généré.

en: Number of Instances
fr: Nombre d'instances

en: Number of Shards
fr: Nombre de fragments

en: Number of instances in the cluster.
fr: Nombre d'instances dans le cluster.

en: Number of instances in the cluster. (Read only)
fr: Nombre d'instances dans le cluster. (En lecture seule)

en: Number of shards. (Read only)
fr: Nombre de fragments. (lecture seule)

en: Old Flavor
fr: Ancien gabarit

en: Optional Backup Description
fr: Description de sauvegarde optionnelle

en: Optional character set for the database.
fr: Codage des caractères optionnel pour la base de données

en: Optional collation type for the database.
fr: Optionnel: Type de collation pour la base de données

en: Optional comma separated list of databases user has access to.
fr: Optionnel: Liste des bases de données auxquelles l'utilisateur a accès, séparée par des virgules.

en: Optional datastore specific type of the instance.
fr: Optionnel: Type spécifique au datastore pour l'instance.

en: Optional datastore specific value that defines the relationship from one instance in the cluster to another.
fr: Optionnel: Valeur spécifique au datastore qui définie la relation d'une instance du cluster vers une autre.

en: Optional host of user.
fr: Hôte optionnel de l'utilisateur

en: Optional name of the instance.
fr: Nom optionnel de l'instance.

en: Optional parent backup
fr: Sauvegarde totale optionnelle

en: Optionally choose to create this database using a previous backup, or as a replica of another database instance.
fr: A choisi de créer cette base de données en option à l'aide d'une sauvegarde antérieure, ou en répliqua d'une autre instance de base de données.

en: Optionally provide a character set and collation for the database.
fr: Éventuellement, fournir un jeu de caractères et une collation pour la base de données.

en: Optionally provide a comma separated list of databases to create:
fr: Fournissez, optionnellement, une liste de base de données à créer, séparée par des virgules.

en: Optionally provide the host of the user and a list of databases the user is granted access to.
fr: Éventuellement, fournir l'hôte de l'utilisateur et la liste des bases de données auxquelles l'utilisateur a accès.

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: PASSWORD
fr: MOT DE PASSE

en: Parameter
fr: Paramètre

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Parent Backup
fr: Sauvegarde totale

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password (required)
fr: Mot de passe (obligatoire)

en: Password for root user must be specified.
fr: Le mot de passe pour l'utilisateur root doit être spécifié.

en: Password for root user.
fr: Mot de passe pour l'utilisateur root.

en: Password is only visible immediately after the root is enabled or reset.
fr: Le mot de passe est visible uniquement juste après l'activation de root ou sa réinitialisation.

en: Please note:</strong> The new value must be greater than the existing volume size.
fr: Veuillez noter que :</strong> La nouvelle valeur doit être plus grande que la taille du volume existant.

en: Promote
fr: Promouvoir

en: Promote to Replica Source
fr: Promouvoir la source du Replica

en: Promoted replica "%s" as the new replica source.
fr: Promouvoir le replica "%s" comme nouvelle source de replica.

en: Property
fr: Propriété

en: Publish Log | Publish Logs
fr[0]: Publier le journal
fr[1]: Publier les journaux

en: Publishable (bytes)
fr: Publiable (Octets)

en: Published (bytes)
fr: Publié (Octets)

en: Published Log | Published Logs
fr[0]: Journal publié
fr[1]: Journaux publiés

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Rebooting
fr: Redémarrage en cours

en: Related To
fr: Relatif à

en: Remove Instance | Remove Instances
fr[0]: Supprimer l'instance
fr[1]: Supprimer les instances

en: Removed Instance | Removed Instances
fr[0]: Instance supprimée
fr[1]: Instances supprimées

en: Removed instances from cluster.
fr: Instances supprimées du cluster

en: Replica Count
fr: Nombre de replicata

en: Replica Detached | Replicas Detached
fr[0]: Réplica détachée
fr[1]: Réplicas détachées

en: Replicas
fr: Réplicas

en: Replicate from Instance
fr: Réplication depuis l'instance

en: Replication
fr: Réplication

en: Reset Parameters
fr: Réinitialiser les paramètres

en: Reset Root Password
fr: Réinitialiser le mot de passe root

en: Resize Database Instance
fr: Redimensionnement de l'instance de la base de données

en: Resize Database Volume
fr: Redimensionner le Volume de base de données

en: Resize Instance
fr: Redimensionner une instance

en: Resize Volume
fr: Redimensionner un volume

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Resizing
fr: Redimensionnement

en: Resizing instance "%s"
fr: Redimensionnement de l'instance "%s" en cours

en: Resizing volume "%s"
fr: Redimensionnement du volume "%s" en cours

en: Restart Instance | Restart Instances
fr[0]: Redémarrer l'Instance
fr[1]: Redémarrer les Instances

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Restart Required
fr: Redémarrage requis

en: Restarted Instance | Restarted Instances
fr[0]: Instance Redémarrée
fr[1]: Instances Redémarrées

en: Restarted instances will lose any data not saved in persistent storage.
fr: Les instances démarrées à nouveau perdront les données qui n'auront pas été sauvegardées en stockage persistant.

en: Restore Backup
fr: Restaurer une Sauvegarde

en: Restore from Backup
fr: Restaurer depuis la sauvegarde

en: Return to Log List
fr: Revenir à la liste des journaux

en: Revoke Access | Revoke Access
fr[0]: Enlever l'accès
fr[1]: Enlever les accès

en: Root Enabled
fr: Root activé

en: Root Password
fr: Mot de passe Root

en: Root password updated for cluster "%s"
fr: Mot de passe root mis à jour pour le cluster "%s"

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Saving
fr: Sauvegarde en cours

en: Scheduled Shrinking of Cluster | Scheduled Shrinking of Cluster
fr[0]: Rétrécissement du cluster programmé,
fr[1]: Rétrécissement des clusters programmé,

en: Scheduled backup "%(name)s".
fr: Sauvegarde "%(name)s" planifiée.

en: Scheduled deletion of Cluster | Scheduled deletion of Clusters
fr[0]: Suppression du cluster programmée
fr[1]: Suppression des clusters programmée

en: Scheduled deletion of Instance | Scheduled deletion of Instances
fr[0]: Suppression de l'instances planifiée
fr[1]: Suppression des instances planifiée

en: Scheduled growing of cluster.
fr: Agrandissement du cluster programmé.

en: Select a backup to restore
fr: Sélectionnez une sauvegarde à restaurer

en: Select a configuration group
fr: Sélectionner un groupe de configuration

en: Select a configuration group to attach to the database instance.
fr: Sélectionnez un groupe de configuration à attacher à l'instance de base de données.

en: Select a master instance
fr: Sélectionner une instance Master

en: Select a new flavor
fr: Sélectionner un nouveau gabarit

en: Select a parameter and provide a value for the configuration parameter.
fr: Sélectionner un paramètre et fournir une valeur pour ce paramètre de configuration.

en: Select backup
fr: Sélectionner une sauvegarde

en: Select configuration
fr: Sélectionner la configuration

en: Select configuration group
fr: Sélectionner le groupe de configuration

en: Select datastore type and version
fr: Sélectionner le type et la version de datastore

en: Select instance
fr: Sélectionner une instance

en: Select networks for your instance.
fr: Sélectionner les réseaux pour votre instance.

en: Select parent backup
fr: Sélectionner une sauvegarde totale

en: Select the instance(s) that will be removed from the cluster.
fr: Sélectionner  le ou les instances qui seront supprimées du cluster.

en: Selected networks
fr: Réseaux sélectionnés

en: Shrink Cluster | Shrink Cluster
fr[0]: Rétrécir le cluster
fr[1]: Rétrécir les clusters

en: Shrink Cluster: {{cluster_name}}
fr: Diminuer le cluster : {{cluster_name}}

en: Shrinking a cluster is not recoverable.
fr: Un cluster rétréci n'est pas récupérable.

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Shutdown
fr: Éteindre

en: Size
fr: Taille

en: Size of image to launch.
fr: Taille de l'image à lancer.

en: Size of the volume in GB.
fr: Taille du volume en Go

en: Source for Initial State
fr: Source de l'état initial

en: Specify a new flavor for the database instance.
fr: Spécifier un nouveau gabarit pour l'instance de la base de données.

en: Specify a new name, new password or new host name for the user.
fr: Spécifier le nouveau nom, le nouveau mot de passe ou le nouveau nom d'hôte pour cet utilisateur.

en: Specify the details for launching an instance.
fr: Spécifiez les détails de démarrage d'une instance.

en: Specify the details for the database backup.
fr: Spécifiez les détails pour la sauvegarde de la base de données.

en: Specify the details of the instance to be added to the cluster.
fr: Spécifier le détail de l'instance à ajouter au cluster.

en: Specify the instances to be added to the cluster.  When all the instances are specified click 'Grow Cluster' to perform the grow operation.
fr: Spécifier les instances à ajouter au cluster.  Quand toutes les instances sont spécifiées, cliquer sur 'Agrandir le cluster' pour effectuer l'opération de croissance du cluster.

en: Specify the name of the new database.
fr: Spécifier le nom pour la nouvelle base de donnée.

en: Specify the name of the new user and password.
fr: Spécifier le nom et le mot de passe du nouvel utilisateur.

en: Specify the new root password for vertica cluster.
fr: Spécifier le nouveau mot de passe root pour le cluster vertica.

en: Specify the new volume size for the database instance.
fr: Spécifier la nouvelle taille du volume pour l'instance de base de données.

en: Specify the number of replicas to be created
fr: Spécifier le nombre de répliques à créer.

en: Specify whether future replicated instances will be created on the same hypervisor (affinity) or on different hypervisors (anti-affinity). This value is ignored if the instance to be launched is a replica.
fr: Spécifie si les prochaines instances répliquées seront créées sur le même hyperviseur (affinité) ou sur des hyperviseurs différents (anti-affinité). Cette valeur n'est pas prise en compte si l'instance à lancer est une réplique.

en: Specify whether instances in the cluster will be created on the same hypervisor (affinity) or on different hypervisors (anti-affinity).
fr: Spécifier si les instances du cluster seront créées sur le même hyperviseur (affinité) ou sur des hyperviseurs différents (anti-affinité).

en: Specs
fr: Spécifications

en: Status
fr: Statut

en: Status if root was ever enabled for an instance.
fr: Statut si l'accès root n'a jamais été activé sur une instance.

en: Successfully added parameter
fr: Paramètre ajoutée avec succès

en: Successfully disabled root access.
fr: Désactivation avec succès de l'accès Root.

en: The 'Instance Type' and 'Related To' fields are datastore specific and optional.  See the Trove documentation for more information on using these fields.
fr: Les champs 'Type d'Instance' et 'Relatif à' sont spécifiques au datastore et optionnel.  Voir la documentation Trove pour plus d'informations sur l'utilisation de ces champs.

en: The flavor must be specified.
fr: Le gabarit doit être spécifié.

en: The name field is optional.   If the field is left blank a name will be generated when the cluster is grown.
fr: Le champs nom est optionnel.  Si le champs est laissé vide, un nom sera généré lors de l’agrandissement du cluster.

en: The number of instances must be greater than 1.
fr: Le nombre d'instances doit être supérieur à 1.

en: The number of shards must be greater than 1.
fr: Le nombre de fragment doit être supérieur à 1.

en: There was a problem enabling root.
fr: Il y a eu un problème durant l'activation du root.

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action ne peut pas être annulée.

en: Type and version of datastore.
fr: Type et version du datastore.

en: USERNAME
fr: NOM D'UTILISATEUR

en: Unable to %(action)s: %(objs)s
fr: Impossible de %(action)s : %(objs)s

en: Unable to create list of parameters.
fr: Impossible de créer la liste des paramètres.

en: Unable to determine if instance root is enabled.
fr: Impossible de déterminer si l'instance Root est active.

en: Unable to find backup!
fr: Impossible de trouver la sauvegarde !

en: Unable to find configuration group!
fr: Impossible de trouver le groupe de configuration !

en: Unable to find master instance!
fr: Impossible de trouver une instance Master !

en: Unable to get configuration data.
fr: Impossible d'obtenir les données de configuration.

en: Unable to get database backup data.
fr: Impossible d'obtenir les données de sauvegarde de la base de données.

en: Unable to get databases data.
fr: Impossible d'obtenir les informations de la base de données

en: Unable to get instances data.
fr: Impossible d'obtenir les données de l'instance.

en: Unable to get user access data.
fr: Impossible d'obtenir les informations d'accès de l'utilisateur.

en: Unable to get user data.
fr: Impossible d'obtenir les informations de l'utilisateur.

en: Unable to grow cluster: %s
fr: Impossible d'agrandir le cluster : %s

en: Unable to launch %(count)s named "%(name)s".
fr: Impossible de démarrer %(count)s instance(s) nommée(s) "%(name)s".

en: Unable to list database backups for parent.
fr: Impossible de lister les sauvegardes totale des base de données.

en: Unable to list database instances to backup.
fr: Impossible de lister les instances de base de données à sauvegarder.

en: Unable to load {0} log
    {1}
fr: Impossible de charger le journal {0}
    {1}

en: Unable to load {0} log for instance "{1}".
fr: Impossible de charger le journal {0} pour l\'instance "{1}".

en: Unable to obtain datastore versions.
fr: Impossible d'obtenir les versions de datastores.

en: Unable to obtain datastores.
fr: Impossible d'obtenir les datastores.

en: Unable to obtain flavors.
fr: Impossible d'obtenir les gabarits.

en: Unable to obtain information on root user
fr: Impossible d'obtenir les informations de l'utilisateur Root

en: Unable to obtain list of parameters.
fr: Impossible d'obtenir la liste des paramètres.

en: Unable to remove instances from cluster: %s
fr: Impossible de supprimer les instances du cluster : %s

en: Unable to retrieve accessible databases.
fr: Impossible de récupérer les bases de données accessibles.

en: Unable to retrieve availability zones.
fr: Impossible de récupérer les zones de disponibilité.

en: Unable to retrieve cluster details.
fr: Impossible de récupérer les détails du cluster.

en: Unable to retrieve database clusters.
fr: Impossible de trouver les clusters de base de donnée.

en: Unable to retrieve database instances.
fr: Impossible de récupérer les instances de base de données

en: Unable to retrieve database size information.
fr: Impossible de récupérer les informations sur la taille de la base de données.

en: Unable to retrieve databases.
fr: Impossible de récupérer la base de données.

en: Unable to retrieve details for backup: %s
fr: Impossible de récupérer les détails pour la sauvegarde : %s

en: Unable to retrieve details for configuration group: %s
fr: Impossible de récupérer les détails pour le groupe de configuration: %s

en: Unable to retrieve details for database cluster: %s
fr: Impossible de récupérer les détails pour le cluster de base de données : %s

en: Unable to retrieve details for database instance: %s
fr: Impossible de récupérer les détails pour l'instance %s de base de données

en: Unable to retrieve details for parent backup: %s
fr: Impossible de récupérer les détails de la sauvegarde totale: %s

en: Unable to retrieve flavors.
fr: Impossible de récupérer les gabarits.

en: Unable to retrieve instance details.
fr: Impossible de récupérer les détails de l'instance.

en: Unable to retrieve list of logs.
    %s
fr: Impossible de récupérer la liste des journaux.
    %s

en: Unable to retrieve networks.
fr: Impossible de récupérer les réseaux.

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Updated user "%s".
fr: L'utilisateur "%s" a été mis à jour.

en: User Name
fr: Nom d'utilisateur

en: Username (required)
fr: Nom d'utilisateur (obligatoire)

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Value
fr: Valeur

en: Value must be "true" or "false".
fr: La valeur doit être "vrai" ou "faux".

en: Value must be a number between %(min)s and %(max)s.
fr: La valeur doit être entre %(min)s et %(max)s.

en: Value must be a number greater than or equal to %s.
fr: La valeur doit être un nombre plus grand ou égal à %s.

en: Value must be a number less than or equal to %s.
fr: La valeur doit être un nombre inférieur ou égal à %s.

en: Value must be a number.
fr: La valeur doit être numérique.

en: Value must be of type %s.
fr: La valeur doit être de type %s.

en: Values
fr: Valeurs

en: View Full Log
fr: Afficher le journal complet

en: View Log
fr: Afficher le journal

en: Volume Size
fr: Taille du Volume

en: Volume Type
fr: Type de Volume

en: You are not allowed to %(action)s: %(objs)s
fr: Vous n'êtes pas autorisé à %(action)s : %(objs)s

en: You can perform an incremental backup by specifying a parent backup. <strong>However,</strong> not all databases support incremental backups in which case this operation will result in an error.
fr: Vous pouvez effectuer une sauvegarde incrémentale en spécifiant une sauvegarde totale.<strong>Cependant,</strong> toutes les bases de données ne supportent pas les sauvegardes incrémentales, et dans ce cas l'opération se terminera en erreur.

en: You must select a datastore type and version.
fr: Vous devez sélectionner un type et une version de datastore.

en: You must select a flavor.
fr: Vous devez choisir un gabarit.

en: You must specify a password if you create a user.
fr: Vous devez spécifier un mot de passe si vous créez un utilisateur.

en: You must specify at least one database if you create a user.
fr: Vous devez spécifier au moins une base de données si vous créez un utilisateur.
