trove-dashboard VERSION - en to id translation catalogue (337 entries)

en: <strong>Please note:</strong> It may be necessary to reboot the database instance for this new configuration group to take effect.
id: <strong>Please note:</strong> Mungkin perlu untuk reboot instance database bagi kelompok konfigurasi baru untuk memulai berpengaruh.

en: <strong>Please note:</strong> The value specified in the Volume Size field should be greater than 0, however, some configurations do not support specifying volume size. If specifying the volume size results in an error stating volume support is not enabled, enter 0.
id: <strong>Harap dicatat:</strong> Nilai yang ditentukan dalam kolom Volume Size harus lebih besar dari 0, namun, beberapa konfigurasi tidak mendukung menentukan ukuran volume. Jika penentuan hasil ukuran volume dalam kesalahan yang menyatakan dukungan volume tidak diaktifkan, masukkan 0.

en: A backup must be selected!
id: Sebuah cadangan harus dipilih!

en: A master instance must be selected!
id: Sebuah instance utama harus dipilih!

en: A new name or new password or new host must be specified.
id: Sebuah nama baru atau password baru atau host baru harus ditentukan.

en: Accessible
id: Accessible (dapat diakses)

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Active
id: Active (aktif)

en: Add
id: Add (pemambahan)

en: Add Instance
id: Add Instance (tambah instance)

en: Add Parameter
id: Add Parameter (penambahan parameter)

en: Advanced
id: Advanced (lanjutan)

en: Allow the user to connect from this host only. If not provided this user will be allowed to connect from anywhere.
id: Izinkan pengguna untuk menghubungkan dari host ini saja. Jika tidak izin ini,  pengguna ini akan diizinkan untuk terhubung dari mana saja.

en: Allowed Host
id: Allowed Host (diizinkan host)

en: Applicable only if the volume size is specified.
id: Berlaku hanya jika ukuran volume ditentukan.

en: Applied changes to server
id: Perubahan yang diterapkan ke server

en: Apply Changes
id: Apply Changes (penerapan perubahan)

en: At least one of the new fields must be changed.
id: Setidaknya satu kolom baru harus diubah.

en: Attach Configuration Group
id: Attach Configuration Group (pelekatan grup konfigurasi)

en: Attaching Configuration group "%s"
id: Melekatkan grup Konfigurasi "%s"

en: Availability Zone
id: Availability Zone (ketersediaan zona)

en: Available networks
id: Jaringan yang tersedia

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Backup
id: Backup (pencadangan)

en: Backup Database
id: Backup Database (cadangan database)

en: Backup Details
id: Backup Details (rincian cadangan)

en: Backup Duration
id: Backup Duration (jangka cadangan)

en: Backup File
id: Backup File (file cadangan)

en: Backup File Location
id: Backup File Location (lokasi file cadangan)

en: Backup Name
id: Backup Name (nama cadangan)

en: Backup Overview
id: Backup Overview (ikhtisar cadangan)

en: Backups
id: Backups (cadangan)

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Blocked
id: Blocked (diblokir)

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Building
id: Building (pembangunan)

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Building
id: Building (pembangunan)

en: Cancel
id: Cancel (pembatalan)

en: Cannot disable root access: %s
id: Tidak dapat menonaktifkan akses root: %s

en: Cannot grow cluster.  No instances specified.
id: Tidak bisa tumbuh cluster. Tidak ada instance yang ditentukan.

en: Character Set
id: Character Set (set karakter)

en: Choose a new instance flavor.
id: Pilih flavor instance baru.

en: Choose initial state.
id: Pilih keadaan awal.

en: Close
id: Close (tutup)

en: Cluster Name
id: Cluster Name (nama kluster)

en: Cluster Size
id: Cluster Size (ukuran kluster)

en: Clusters
id: Clusters (kluster)

en: Collation
id: Collation (pemeriksaan)

en: Comma separated list of databases to create
id: Daftar dipisahkan koma dari database untuk membuat

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Completed
id: Completed (lengkap)

en: Configuration Defaults
id: Configuration Defaults (default konfigurasi)

en: Configuration Group
id: Configuration Group (grup konfigurasi)

en: Configuration Group Instances
id: Configuration Group Instances (instance grup konfigurasi)

en: Configuration Group Name
id: Configuration Group Name (nama grup konfigurasi)

en: Configuration Group Values
id: Configuration Group Values (nilai grup konfigurasi)

en: Configuration Groups
id: Configuration Groups (grup konfigurasi)

en: Confirm the current replica is to be promoted as the new replica source.
id: Konfirmasi replika saat ini adalah untuk dipromosikan sebagai sumber replika baru.

en: Connection Examples
id: Connection Examples (contoh koneksi)

en: Connection Information
id: Connection Information (informasi koneksi)

en: Container
id: Container (kontainer)

en: Create Backup
id: Create Backup (buat cadangan)

en: Create Configuration Group
id: Create Configuration Group (buat grup konfigurasi)

en: Create Database
id: Create Database (buat database)

en: Create User
id: Create User (buat user)

en: Create an optional initial user. This user will have access to all databases you create.
id: Buat pengguna awal opsional. Pengguna ini akan memiliki akses ke semua database yang Anda buat.

en: Created
id: Created (dibuat))

en: Created configuration group
id: Dibuat grup konfigurasi

en: Created database "%s".
id: Database yang dibuat "%s".

en: Created user "%s".
id: Dibuat pengguna "%s".

en: Current Replica
id: Current Replica (salinan saat ini)

en: Current Replica Source
id: Current Replica Source (sumber salinan saat ini)

en: Current Size (GB)
id: Current Size (GB) (ukuran saat ini)

en: Current Task
id: Current Task (tugas saat ini)

en: DATABASE
id: DATABASE (database)

en: Database
id: Database (database)

en: Database Access
id: Database Access (akses database)

en: Database Access for: {{ user_name }}@{{user_host}}
id: Database Access untuk: {{ user_name }}@{{user_host}}

en: Database Backups
id: Database Backups (cadangan database)

en: Database Info
id: Database Info (info database)

en: Database Instance
id: Database Instance (instance database)

en: Database Name
id: Database Name (nama pengguna)

en: Database Port
id: Database Port (port database)

en: Databases
id: Databases (database)

en: Datastore
id: Datastore (penyimpanan data)

en: Datastore Version
id: Datastore Version (versi penyimpanan data)

en: Defaults
id: Defaults (default)

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Delete Failed
id: Delete Failed (penghapusan kegagalan)

en: Deleted cluster is not recoverable.
id: Cluster dihapus tidak dapat dipulihkan.

en: Deleted instances are not recoverable.
id: Instance yang dihapus tidak dapat dipulihkan.

en: Description
id: Description (deskripsi)

en: Details
id: Details (rincian)

en: Disable Root
id: Disable Root (menonaktifkan root)

en: Discard Changes
id: Discard Changes (pembuangan perubahan)

en: Download
id: Download (pengunduhan)

en: Download Backup
id: Download Backup (mengunduh cadangan)

en: Edit User
id: Edit User (edit user)

en: Enable Root
id: Enable Root (mengaktifkan root)

en: Error applying changes
id: Kesalahan menerapkan perubahan

en: Error creating database backup.
id: Kesalahan menciptakan backup database.

en: Error deleting database on instance.
id: Kesalahan menghapus database pada instance.

en: Error downloading log file: %s
id: Kesalahan men-download file log: %s

en: Error getting configuration group list.
id: Kesalahan mendapatkan daftar grup konfigurasi.

en: Error getting database backup list.
id: Kesalahan mendapatkan daftar backup database.

en: Error resetting parameters: %s
id: Kesalahan ulang (resetting) parameter: %s

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Failed
id: Failed (kegagalan)

en: Fault
id: Fault (kesalahan)

en: Go
id: Go (jalan)

en: Grow Cluster
id: Grow Cluster (pertumbuhan kluster)

en: Has Root Ever Been Enabled
id: Has Root Ever Been Enabled (apakah root pernah diaktifkan)

en: Host
id: Host (host)

en: Host or IP that the user is allowed to connect through.
id: Host atau IP dimana pengguna diperbolehkan untuk terhubung melalui.

en: ID
id: ID (id)

en: Incremental
id: Incremental (penambahan)

en: Incremental Backup
id: Incremental Backup (cadangan inkremental)

en: Info
id: Info (informasi)

en: Information
id: Information (informasi)

en: Initial Admin User
id: Initial Admin User (user admin awal)

en: Initial Databases
id: Initial Databases (database awal)

en: Initial Volume Size
id: Initial Volume Size (ukuran volume awal)

en: Initial admin user to add
id: Awal user admin untuk menambahkan

en: Instance Name
id: Instance Name (nama instance)

en: Instance Type
id: Instance Type (tipe instance)

en: Instances
id: Instances (instance)

en: Launch
id: Launch (meluncurkan)

en: Launch Cluster
id: Launch Cluster (peluncuran kluster)

en: Launch Database
id: Launch Database (peluncuran database)

en: Launch Instance
id:  Launch Instance (peluncuran instance)

en: Launched %(count)s named "%(name)s".
id: Diluncurkan %(count)s named "%(name)s".

en: Launched cluster "%s"
id: Diluncurkan klaster "%s"

en: Locality
id: Locality (lokalitas)

en: Log
id: Log (catatan)

en: Log Contents
id: Log Contents (konten catatan)

en: Log Length
id: Log Length (panjang catatan)

en: Log length must be a nonnegative integer.
id: Panjang log harus berupa bilangan integer positif.

en: Log:
id: Log (catatan):

en: Logs
id: Logs (catatan)

en: Manage Access
id: Manage Access (mengelola akses)

en: Manage Root
id: Manage Root (mengelola root)

en: Manage Root Access
id: Manage Root Access (mengelolaan akses root)

en: Management Console
id: Management Console (konsol pengelolaan)

en: Master Instance Name
id: Master Instance Name (nama instance induk)

en: Message
id: Message (pesan)

en: Move networks from 'Available Networks' to 'Selected Networks' by clicking the button, or dragging and dropping. You can change the NIC order by dragging and dropping as well.
id: Pindah jaringan dari 'Available Networks' ke 'Selected Networks' dengan mengklik tombol, atau menyeret dan menjatuhkan (drag and drop). Anda dapat mengubah urutan NIC dengan menyeret dan menjatuhkan juga.

en: Name
id: Name (nama)

en: Network
id: Network (jaringan)

en: Network attached to instance.
id: Jaringan terpasang untuk instance.

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: New
id: New (baru)

en: New Flavor
id: New Flavor (flavor baru)

en: New Host
id: New Host (host baru)

en: New Name
id: New Name (nama baru)

en: New Password
id: New Password (password baru)

en: New Size (GB)
id: New Size (GB) (ukuran baru)

en: New password for cluster access.
id: Password baru untuk akses cluster.

en: New size for volume must be greater than current size.
id: Ukuran baru untuk volume harus lebih besar dari ukuran saat ini.

en: No availability zones found
id: Tidak ada zona ketersediaan ditemukan

en: No backups available
id: Tidak ada backup yang tersedia

en: No configuration groups available
id: Tidak ada grup konfigurasi yang tersedia

en: No configurations available
id: Tidak ada konfigurasi yang tersedia

en: No flavors available
id: Tidak ada flavor tersedia

en: No instances available
id: Tidak ada instance yang tersedia

en: No volume type
id: Tidak ada jenis volume

en: None
id: None (tak satupun)

en: Not Assigned
id: Not Assigned (tidak ditugaskan)

en: Not Found
id: Not Found (tidak ditemukan)

en: Not available
id: Not available (tidak tersedia)

en: Note: Enable root access on an instance.  If the root user is already enabled then a new password is generated.
id: Catatan: Aktifkan akses root pada sebuah instance. Jika user root sudah diaktifkan maka password baru yang dihasilkan.

en: Number of Instances
id: Number of Instances (jumlah instance)

en: Number of Shards
id: Number of Shards (jumlah serpihan)

en: Number of instances in the cluster.
id: Jumlah instance dalam cluster.

en: Number of instances in the cluster. (Read only)
id: Jumlah instance dalam cluster. (read only)

en: Number of shards. (Read only)
id: Jumlah serpihan. (Read only)

en: Old Flavor
id: Old Flavor (flavor lama)

en: Optional Backup Description
id: Optional Backup Description (deskripsi cadangan opsional)

en: Optional character set for the database.
id: Set karakter opsional untuk database.

en: Optional collation type for the database.
id: Tipe pemeriksaan opsional untuk database.

en: Optional comma separated list of databases user has access to.
id: Daftar dipisahkan koma opsional di database pengguna memiliki akses ke.

en: Optional datastore specific type of the instance.
id: Tipe tertentu datastore opsional untuk instance.

en: Optional datastore specific value that defines the relationship from one instance in the cluster to another.
id: Nilai tertentu datastore opsional yang mendefinisikan hubungan dari satu instance dalam cluster ke instance yang lain.

en: Optional host of user.
id: Host opsional pengguna.

en: Optional name of the instance.
id: Nama opsional instance.

en: Optional parent backup
id: Backup indukn opsional

en: Optionally choose to create this database using a previous backup, or as a replica of another database instance.
id: Secara opsional memilih untuk membuat database ini menggunakan cadangan sebelumnya, atau sebagai replika contoh database lain.

en: Optionally provide a character set and collation for the database.
id: Secara opsional menyediakan set karakter dan pemeriksaan untuk database.

en: Optionally provide a comma separated list of databases to create:
id: Secara opsional memberikan daftar dipisahkan koma dari database untuk membuat:

en: Optionally provide the host of the user and a list of databases the user is granted access to.
id: Secara opsional menyediakan host  pengguna dan daftar database dimana pengguna diberikan akses ke database itu.

en: Overview
id: Overview (ikhtisar)

en: PASSWORD
id: PASSWORD (password)

en: Parameter
id: Parameter (parameter)

en: Parameters
id: Parameters (parameter)

en: Parent Backup
id: Parent Backup (cadangan induk)

en: Password
id: Password (password)

en: Password (required)
id: Password (wajib)

en: Password for root user must be specified.
id: Password untuk user root harus ditentukan.

en: Password for root user.
id: Password untuk user root.

en: Password is only visible immediately after the root is enabled or reset.
id: Password hanya terlihat segera setelah akar diaktifkan atau reset.

en: Please note:</strong> The new value must be greater than the existing volume size.
id: Harap dicatat:</strong> Nilai baru harus lebih besar dari ukuran volume yang ada.

en: Promote
id: Promote (promosi)

en: Promote to Replica Source
id: Promote to Replica Source (promosi sumber replika)

en: Promoted replica "%s" as the new replica source.
id: Replika dipromosikan "%s" sebagai sumber replika baru.

en: Property
id: Property (properti)

en: Publishable (bytes)
id: Publishable (yang patut diterbitkan) (bytes)

en: Published (bytes)
id: Published  (diterbitkan) (bytes)

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Rebooting
id: Rebooting (melakukan reboot)

en: Removed instances from cluster.
id: Instance dihapus dari cluster.

en: Replica Count
id: Replica Count (jumlah salinan)

en: Replicas
id: Replicas (salinan)

en: Replicate from Instance
id: Mereplikasi dari Instance

en: Replication
id: Replication (tiruan)

en: Reset Parameters
id: Reset Parameters (pengaturan ulang parameter)

en: Reset Root Password
id: Reset Root Password (mengatur ulang password root)

en: Resize Database Instance
id: Resize Database Instance (perubahan ukuran instance database)

en: Resize Database Volume
id: Resize Database Volume (perubahan ukuran volume database)

en: Resize Instance
id: Resize Instance (perubahan ukuran instance)

en: Resize Volume
id: Resize Volume (perubahan ukuran volume)

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Resizing
id: Resizing (perubahan ukurang)

en: Resizing instance "%s"
id: Mengubah ukuran instance "%s"

en: Resizing volume "%s"
id: Perubahan ukuran volume "%s"

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Restart Required
id: Restart Required (restart diperlukan)

en: Restarted instances will lose any data not saved in persistent storage.
id: Instance yang direstart akan kehilangan data tidak disimpan dalam penyimpanan persisten.

en: Restore Backup
id: Restore Backup (pengembalian cadangan)

en: Restore from Backup
id: Restore dari Backup

en: Return to Log List
id: Return to Log List (kembali ke daftar catatan)

en: Root Enabled
id: Root Enabled (root diaktifkan)

en: Root Password
id: Root Password (password root)

en: Root password updated for cluster "%s"
id: Password root diperbarui untuk cluster "%s"

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Saving
id: Saving (penyimpanan)

en: Scheduled backup "%(name)s".
id: Backup dijadwalkan"%(name)s".

en: Scheduled growing of cluster.
id: Dijadwalkan pertumbuhan cluster.

en: Select a backup to restore
id: Pilih cadangan untuk mengembalikan

en: Select a configuration group
id: Pilih grup konfigurasi

en: Select a configuration group to attach to the database instance.
id: Pilih grup konfigurasi untuk melekat pada instance database.

en: Select a master instance
id: Pilih instance induk

en: Select a new flavor
id: Pilih flavor baru

en: Select a parameter and provide a value for the configuration parameter.
id: Pilih parameter dan memberikan nilai untuk parameter konfigurasi.

en: Select backup
id: Pilih backup

en: Select configuration
id: Pilih konfigurasi

en: Select configuration group
id: Pilih grup konfigurasi

en: Select datastore type and version
id: Pilih tipe datastore dan versi

en: Select instance
id: Pilih instance

en: Select parent backup
id: Pilih cadangan induknya

en: Select the instance(s) that will be removed from the cluster.
id: Pilih instance yang akan dihapus dari cluster.

en: Selected networks
id: Jaringan yang dipilih

en: Shrinking a cluster is not recoverable.
id: Menyusut cluster tidak dapat dipulihkan.

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Shutdown
id: Shutdown (mematikan)

en: Size
id: Size (size)

en: Size of image to launch.
id: Ukuran image untuk memulai.

en: Size of the volume in GB.
id: Ukuran volume dalam GB.

en: Source for Initial State
id: Source untuk Initial State

en: Specify a new flavor for the database instance.
id: Tentukan flavor baru untuk instance database.

en: Specify a new name, new password or new host name for the user.
id: Tentukan nama baru, password baru atau nama host baru bagi pengguna.

en: Specify the details for launching an instance.
id: Tentukan rincian untuk meluncurkan sebuah instance.

en: Specify the details for the database backup.
id: Tentukan rincian untuk backup database.

en: Specify the details of the instance to be added to the cluster.
id: Menentukan rincian instance yang akan ditambahkan ke cluster.

en: Specify the instances to be added to the cluster.  When all the instances are specified click 'Grow Cluster' to perform the grow operation.
id: Tentukan instance yang akan ditambahkan ke cluster. Ketika semua instance yang klik ditentukan 'Grow Cluster'  untuk melakukan operasi tumbuh.

en: Specify the name of the new database.
id: Tentukan nama database baru.

en: Specify the name of the new user and password.
id: Tentukan nama pengguna dan password baru.

en: Specify the new root password for vertica cluster.
id: Tentukan password root baru untuk cluster vertica.

en: Specify the new volume size for the database instance.
id: Tentukan ukuran volume baru untuk instance database.

en: Specify the number of replicas to be created
id: Tentukan jumlah replika yang akan dibuat

en: Specify whether future replicated instances will be created on the same hypervisor (affinity) or on different hypervisors (anti-affinity). This value is ignored if the instance to be launched is a replica.
id: Menentukan apakah instance yang direplikasi masa depan akan dibuat pada hypervisor yang sama (afinitas) atau pada hypervisors berbeda (anti-afinitas). Nilai ini diabaikan jika instance yang akan diluncurkan adalah replika.

en: Specify whether instances in the cluster will be created on the same hypervisor (affinity) or on different hypervisors (anti-affinity).
id: Menentukan apakah instance di cluster akan dibuat pada hypervisor yang sama (afinitas) atau pada hypervisors berbeda (anti-afinitas).

en: Specs
id: Specs (spesifikasi)

en: Status
id: Status (keadaan)

en: Status if root was ever enabled for an instance.
id: Keadaan jika root pernah diaktifkan untuk sebuah instance.

en: Successfully added parameter
id: Berhasil ditambahkan parameter

en: Successfully disabled root access.
id: Berhasil menonaktifkan akses root.

en: The 'Instance Type' and 'Related To' fields are datastore specific and optional.  See the Trove documentation for more information on using these fields.
id: Kolom 'Instance Type' dan 'Related To'  adalah datastore spesifik dan opsional. Lihat dokumentasi Trove untuk informasi lebih lanjut tentang menggunakan kolom ini.

en: The flavor must be specified.
id: Flavor harus ditentukan.

en: The name field is optional.   If the field is left blank a name will be generated when the cluster is grown.
id: Kolom nama adalah opsional. Jika Kolom ini dibiarkan kosong maka nama akan dihasilkan ketika cluster tumbuh.

en: The number of instances must be greater than 1.
id: Jumlah instance harus lebih besar dari 1.

en: The number of shards must be greater than 1.
id: Jumlah serpihan harus lebih besar dari 1.

en: There was a problem enabling root.
id: Ada masalah mengaktifkan root.

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dibatalkan.

en: Type
id: Type (tipe)

en: Type and version of datastore.
id: Tipe dan versi datastore.

en: USERNAME
id: USERNAME (username)

en: Unable to %(action)s: %(objs)s
id: Tidak bisa %(action)s: %(objs)s

en: Unable to create list of parameters.
id: Tidak dapat membuat daftar parameter.

en: Unable to determine if instance root is enabled.
id: Tidak dapat menentukan apakah instance akar diaktifkan.

en: Unable to find backup!
id: Tidak dapat menemukan cadangan (backup) !

en: Unable to find configuration group!
id: Tidak dapat menemukan grup konfigurasi!

en: Unable to find master instance!
id: Tidak dapat menemukan instance utama!

en: Unable to get configuration data.
id: Tidak dapat mendapatkan data konfigurasi.

en: Unable to get database backup data.
id: Tidak dapat mendapatkan data backup database.

en: Unable to get databases data.
id: Tidak dapat mendapatkan data database.

en: Unable to get instances data.
id: Tidak dapat mendapatkan data instance.

en: Unable to get user access data.
id: Tidak dapat mendapatkan akses data pengguna.

en: Unable to get user data.
id: Tidak dapat mendapatkan data pengguna.

en: Unable to grow cluster: %s
id: Tidak dapat tumbuh klaster: %s

en: Unable to launch %(count)s named "%(name)s".
id: Tidak dapat meluncurkan %(count)s named "%(name)s".

en: Unable to list database backups for parent.
id: Tidak dapat mendaftar backup database untuk induknya.

en: Unable to list database instances to backup.
id: Tidak dapat mendaftar instance database untuk backup.

en: Unable to load {0} log
    {1}
id: Tidak bisa memuat {0} log
    {1}

en: Unable to load {0} log for instance "{1}".
id: Tidak bisa memuat {0} log untuk instance "{1}".

en: Unable to obtain datastore versions.
id: Tidak dapat memperoleh versi datastore.

en: Unable to obtain datastores.
id: Tidak dapat memperoleh datastores.

en: Unable to obtain flavors.
id: Tidak dapat memperoleh flavor.

en: Unable to obtain information on root user
id: Tidak dapat memperoleh informasi tentang root user

en: Unable to obtain list of parameters.
id: Tidak dapat memperoleh daftar parameter.

en: Unable to remove instances from cluster: %s
id: Tidak dapat menghapus instance dari gugus: %s

en: Unable to retrieve accessible databases.
id: Tidak dapat mengambil database yang dapat diakses.

en: Unable to retrieve availability zones.
id: Tidak dapat mengambil zona ketersediaan.

en: Unable to retrieve cluster details.
id: Tidak dapat mengambil rincian cluster.

en: Unable to retrieve database clusters.
id: Tidak dapat mengambil cluster database.

en: Unable to retrieve database instances.
id: Tidak dapat mengambil instance database.

en: Unable to retrieve database size information.
id: Tidak dapat mengambil informasi ukuran database.

en: Unable to retrieve databases.
id: Tidak dapat mengambil database.

en: Unable to retrieve details for backup: %s
id: Tidak dapat mengambil rincian untuk backup: %s

en: Unable to retrieve details for configuration group: %s
id: Tidak dapat mengambil rincian untuk kelompok konfigurasi: % s

en: Unable to retrieve details for database cluster: %s
id: Tidak dapat mengambil rincian untuk cluster database: %s

en: Unable to retrieve details for database instance: %s
id: Tidak dapat mengambil rincian untuk instance database: %s

en: Unable to retrieve details for parent backup: %s
id: Tidak dapat mengambil rincian untuk backup induknya: %s

en: Unable to retrieve flavors.
id: Tidak dapat mengambil flavor.

en: Unable to retrieve instance details.
id: Tidak dapat mengambil rincian instance.

en: Unable to retrieve list of logs.
    %s
id: Tidak dapat mengambil daftar log.
    %s

en: Unable to retrieve networks.
id: Tidak dapat mengambil jaringan.

en: Unknown
id: Unknown (tidak diketahui)

en: Updated
id: Updated (diperbarui)

en: Updated user "%s".
id: Diperbarui pengguna "%s".

en: User Name
id: User Name (nama user)

en: Username (required)
id: Username (wajib)

en: Users
id: Users (pengguna)

en: Value
id: Value (nilai)

en: Value must be "true" or "false".
id: Nilai harus "true" atau "false".

en: Value must be a number between %(min)s and %(max)s.
id: Nilai harus berupa angka antara %(min)s dan %(max)s.

en: Value must be a number greater than or equal to %s.
id: Nilai harus berupa angka lebih besar dari atau sama dengan %s.

en: Value must be a number less than or equal to %s.
id: Nilai harus berupa angka kurang dari atau sama dengan %s.

en: Value must be a number.
id: Nilai harus berupa angka

en: Value must be of type %s.
id: Nilai harus dari tipe %s.

en: Values
id: Values (nilai)

en: View Full Log
id: View Full Log (melihat catalan seluruhnya)

en: View Log
id: View Log (melihat catatan)

en: Volume
id: Volume (volume)

en: Volume Size
id: Volume Size (ukuran volume)

en: Volume Type
id: Volume Type (tipe volume)

en: You are not allowed to %(action)s: %(objs)s
id: Anda tidak diizinkan untuk %(action)s: %(objs)s

en: You can perform an incremental backup by specifying a parent backup. <strong>However,</strong> not all databases support incremental backups in which case this operation will result in an error.
id: Anda dapat melakukan incremental backup dengan menetapkan cadangan induknya. <Strong> However,</ strong> tidak semua database mendukung incremental backup dalam hal operasi ini akan mengakibatkan kesalahan.

en: You must select a datastore type and version.
id: Anda harus memilih jenis datastore dan versi.

en: You must select a flavor.
id: Anda harus memilih sebuah flavor.

en: You must specify a password if you create a user.
id: Anda harus menentukan password jika Anda membuat user.

en: You must specify at least one database if you create a user.
id: Anda harus menentukan setidaknya satu database jika Anda membuat user.
