trove-dashboard VERSION - en to ja translation catalogue (383 entries)

en: %(name)s | %(RAM)s RAM | %(instances)s instances
ja: %(name)s | %(RAM)s RAM | %(instances)s インスタンス

en: <strong>Please note:</strong> The value specified in the Volume Size field should be greater than 0, however, some configurations do not support specifying volume size. If specifying the volume size results in an error stating volume support is not enabled, enter 0.
ja: <strong>注意:</strong> ボリュームサイズ欄では 0 より大きい値を指定すべきですが、設定によってはボリュームサイズの指定に対応していない場合があります。ボリュームサイズを指定した際に、ボリューム側でのサポートが有効になっていないとのエラーになる場合は、0 を入力してください。

en: A backup must be selected!
ja: バックアップを選択する必要があります。

en: A master instance must be selected!
ja: マスターインスタンスを選択する必要があります

en: A new name or new password or new host must be specified.
ja: 新しい名前、新しいパスワード、新しいホストのいずれかは指定しなければいけません。

en: Access Revoked to | Access Revoked to
ja[0]: アクセスを取り消しました

en: Accessible
ja: アクセス可能

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Active
ja: 稼働中

en: Add
ja: 追加

en: Add Instance
ja: インスタンスの追加

en: Add Parameter
ja: パラメーターの追加

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Allowed Host
ja: 許可ホスト

en: Allowed Host (optional)
ja: 許可ホスト (省略可)

en: Any Availability Zone
ja: すべてのアベイラビリティーゾーン

en: Applicable only if the volume size is specified.
ja: ボリュームサイズが指定された場合のみ有効です。

en: Applied changes to server
ja: 変更をサーバーに適用しました

en: Apply Changes
ja: 変更の適用

en: At least one network must be specified.
ja: 少なくとも 1 つのネットワークを指定する必要があります。

en: At least one of the new fields must be changed.
ja: 新しい値を指定するフィールドの少なくとも 1 つは、値が変更されていないければいけません。

en: Attach Configuration Group
ja: 設定グループの適用

en: Attaching Configuration group "%s"
ja: 設定グループ "%s" を適用中

en: Availability Zone
ja: アベイラビリティーゾーン

en: Available networks
ja: 利用可能なネットワーク

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Backup
ja: バックアップ

en: Backup Database
ja: データベースのバックアップ

en: Backup Details
ja: バックアップの詳細

en: Backup Details: {{ backup.name }}
ja: バックアップの詳細: {{ backup.name }}

en: Backup Duration
ja: バックアップ生存期間

en: Backup File
ja: バックアップファイル

en: Backup File Location
ja: バックアップファイルの場所

en: Backup Name
ja: バックアップ名

en: Backup Overview
ja: バックアップの概要

en: Backups
ja: バックアップ

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Blocked
ja: 実行待ち

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Building
ja: 作成中

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Building
ja: 作成中

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Cannot disable root access: %s
ja: ルートアクセスを無効化できません: %s

en: Cannot grow cluster.  No instances specified.
ja: クラスターを拡張できません。インスタンスが指定されていません。

en: Character Set
ja: 文字集合

en: Choose a new instance flavor.
ja: 新しいインスタンスフレーバーを選択してください。

en: Choose initial state.
ja: 初期状態を選択してください

en: Close
ja: 閉じる

en: Cluster Name
ja: クラスター名

en: Cluster Size
ja: クラスターサイズ

en: Clusters
ja: クラスター

en: Collation
ja: 照合順序

en: Comma separated list of databases to create
ja: 作成するデータベースのリスト（コンマ区切り）

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Completed
ja: 完了

en: Configuration Defaults
ja: 設定のデフォルト値

en: Configuration Group
ja: 設定グループ

en: Configuration Group Details: {{configuration.name}}
ja: 設定グループの詳細: {{configuration.name}}

en: Configuration Group Instances
ja: 設定グループのインスタンス

en: Configuration Group Name
ja: 設定グループ名

en: Configuration Group Overview
ja: 設定グループの概要

en: Configuration Group Values
ja: 設定グループ値

en: Configuration Groups
ja: 設定グループ

en: Confirm the current replica is to be promoted as the new replica source.
ja: 現在のレプリカを新しいレプリカ元に昇格することを確認してください。

en: Connection Examples
ja: 接続例

en: Connection Information
ja: 接続情報

en: Container
ja: コンテナー

en: Create Backup
ja: バックアップの作成

en: Create Configuration Group
ja: 設定グループの作成

en: Create Database
ja: データベースの作成

en: Create User
ja: ユーザーの作成

en: Created
ja: 作成時刻

en: Created configuration group
ja: 設定グループを作成しました

en: Created database "%s".
ja: データベース "%s" を作成しました。

en: Created user "%s".
ja: ユーザー "%s" を作成しました。

en: Current Replica
ja: 現在のレプリカ

en: Current Replica Source
ja: 現在のレプリカ元

en: Current Size (GB)
ja: 現在のサイズ (GB)

en: Current Task
ja: 現在のタスク

en: Database
ja: データベース

en: Database Access
ja: データベースのアクセス権

en: Database Backups
ja: データベースのバックアップ

en: Database Info
ja: データーベースの情報

en: Database Instance
ja: データベースインスタンス

en: Database Name
ja: データベース名

en: Database Port
ja: データベースのポート番号

en: Databases
ja: データベース

en: Datastore
ja: データストア

en: Datastore Version
ja: データストアバージョン

en: Defaults
ja: デフォルト値

en: Delete Backup | Delete Backups
ja[0]: バックアップの削除

en: Delete Cluster | Delete Clusters
ja[0]: クラスターの削除

en: Delete Database | Delete Databases
ja[0]: データベースの削除

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Delete Failed
ja: 削除に失敗しました

en: Delete Instance | Delete Instances
ja[0]: インスタンスの削除

en: Delete User | Delete Users
ja[0]: ユーザーの削除

en: Deleted Backup | Deleted Backups
ja[0]: バックアップを削除しました

en: Deleted Database | Deleted Databases
ja[0]: データベースを削除しました

en: Deleted User | Deleted Users
ja[0]: ユーザーを削除しました

en: Deleted cluster is not recoverable.
ja: 削除されたクラスターは元に戻すことはできません。

en: Deleted instances are not recoverable.
ja: 削除されたインスタンスは元に戻すことはできません。

en: Description
ja: 説明

en: Detach Configuration Group | Detach Configuration Groups
ja[0]: 設定グループの解除

en: Detach Replica | Detach Replicas
ja[0]: レプリカの切断

en: Detached Configuration Group | Detached Configuration Groups
ja[0]: 設定グループを解除しました

en: Details
ja: 詳細

en: Disable Log | Disable Logs
ja[0]: ログの無効化

en: Disable Root
ja: ルートの無効化

en: Disabled Log | Disabled Logs
ja[0]: ログを無効にしました

en: Discard Changes
ja: 変更の破棄

en: Discard Log | Discard Logs
ja[0]: ログの破棄

en: Discarded Log | Discarded Logs
ja[0]: ログを破棄しました

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download Backup
ja: バックアップのダウンロード

en: Edit User
ja: ユーザーの編集

en: Eject Replica Source | Eject Replica Sources
ja[0]: レプリカ元のイジェクト

en: Ejected Replica Source | Ejected Replica Sources
ja[0]: レプリカ元をイジェクトしました

en: Enable Log | Enable Logs
ja[0]: ログの有効化

en: Enable Root
ja: ルートの有効化

en: Enabled Log | Enabled Logs
ja[0]: ログを有効にしました

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Error
ja: エラー

en: Error applying changes
ja: 変更の適用中にエラーが発生しました

en: Error creating database backup.
ja: データベースのバックアップ作成でエラーが発生しました。

en: Error deleting database on instance.
ja: インスタンスからのデータベースの削除でエラーが発生しました。

en: Error downloading log file: %s
ja: ログファイルのダウンロードに失敗しました:  %s

en: Error getting configuration group list.
ja: 設定グループ一覧の取得でエラーが発生しました。

en: Error getting database backup list.
ja: データベースのバックアップ一覧の取得でエラーが発生しました。

en: Error resetting parameters: %s
ja: パラメーターのリセット中にエラーが発生しました: %s

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Failed
ja: 失敗

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Failed
ja: 失敗

en: Fault
ja: 失敗

en: Flavor
ja: フレーバー

en: Go
ja: 表示

en: Grant Access | Grant Access
ja[0]: アクセスの承認

en: Granted Access to | Granted Access to
ja[0]: アクセスを承認しました

en: Grow Cluster
ja: クラスターの拡張

en: Grow Cluster: {{cluster_name}}
ja: クラスターの拡張: {{cluster_name}}

en: Has Root Ever Been Enabled
ja: ルートを有効のままにする

en: Host
ja: ホスト

en: Host or IP that the user is allowed to connect through.
ja: このユーザーで許可される接続元のホスト名または IP アドレス

en: Incremental
ja: 差分

en: Incremental Backup
ja: 差分バックアップ

en: Info
ja: 情報

en: Information
ja: 情報

en: Initial Admin User
ja: 最初の管理ユーザー

en: Initial Databases
ja: 初期データベース

en: Initial Volume Size
ja: 初期ボリュームサイズ

en: Initial admin user to add
ja: 追加する初期管理ユーザー

en: Initialize Databases
ja: データベースの初期化

en: Instance Name
ja: インスタンス名

en: Instance Type
ja: インスタンスタイプ

en: Instances
ja: インスタンス

en: Is a Replica Of
ja: インスタンスのレプリカ元

en: Launch
ja: 起動

en: Launch Cluster
ja: クラスターの起動

en: Launch Database
ja: データベースの起動

en: Launch Instance
ja: インスタンスの起動

en: Launch instance with these networks
ja: これらのネットワークでインスタンスを起動します。

en: Launched %(count)s named "%(name)s".
ja: 名前が "%(name)s" の %(count)s を起動しました。

en: Launched cluster "%s"
ja: クラスター "%s" を起動しました。

en: Locality
ja: 局所性

en: Log
ja: ログ

en: Log Contents
ja: ログの内容

en: Log Length
ja: ログの表示行数

en: Log length must be a nonnegative integer.
ja: ログの表示行数は 0 以上の整数でなければいけません。

en: Log:
ja: ログ:

en: Logs
ja: ログ

en: Manage Access
ja: アクセス権の管理

en: Manage Root
ja: ルートの管理

en: Manage Root Access
ja: ルートアクセスの管理

en: Management Console
ja: 管理コンソール

en: Master Instance Name
ja: マスターインスタンス名

en: Message
ja: メッセージ

en: Name
ja: 名前

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network attached to instance.
ja: インスタンスに接続するネットワーク。

en: Networking
ja: ネットワーク

en: Networks
ja: ネットワーク

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: New
ja: 新規作成

en: New Flavor
ja: 新しいフレーバー

en: New Host
ja: 新しいホスト

en: New Name
ja: 新しい名前

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: New Size (GB)
ja: 新しいサイズ (GB)

en: New password for cluster access.
ja: クラスターへのアクセスに使用する新しいパスワード。

en: New size for volume must be greater than current size.
ja: 新しいボリュームサイズは現在のサイズよりも大きい必要があります。

en: No availability zones found
ja: アベイラビリティーゾーンがありません

en: No backups available
ja: バックアップがありません

en: No configuration groups available
ja: 設定グループがありません

en: No configurations available
ja: 設定がありません

en: No flavors available
ja: 利用可能なフレーバーがありません

en: No instances available
ja: インスタンスがありません

en: No volume type
ja: ボリューム種別の指定なし

en: None
ja: なし

en: Not Assigned
ja: 割り当てなし

en: Not Found
ja: 見つかりません

en: Not available
ja: 利用できません

en: Note: Enable root access on an instance.  If the root user is already enabled then a new password is generated.
ja: 注意: インスタンスでルートアクセスを有効にします。ルートユーザーがすでに有効になっている場合は、新しいパスワードが生成されます。

en: Number of Instances
ja: インスタンス数

en: Number of Shards
ja: シャード数

en: Number of instances in the cluster.
ja: クラスター内のインスタンス数。

en: Number of instances in the cluster. (Read only)
ja: クラスターのインスタンス数 (読み出し専用)

en: Number of shards. (Read only)
ja: シャード数 (読み出し専用)

en: Old Flavor
ja: 現在のフレーバー

en: Optional Backup Description
ja: バックアップの説明（省略可）

en: Optional character set for the database.
ja: (オプション) データベースで使用する文字集合。

en: Optional collation type for the database.
ja: (オプション) このデータベースでの照合順序タイプ。

en: Optional comma separated list of databases user has access to.
ja: (オプション) ユーザーがアクセスできるデータベースのコンマ区切りのリスト。

en: Optional datastore specific type of the instance.
ja: (オプション) このインスタンスのデータストア固有のタイプ。

en: Optional datastore specific value that defines the relationship from one instance in the cluster to another.
ja: (オプション) クラスター内のあるインスタンスから他のインスタンスへの関係性を定義するデータストア固有の値。

en: Optional host of user.
ja: (オプション) ユーザーのホスト。

en: Optional name of the instance.
ja: インスタンス名 (オプション)。

en: Optional parent backup
ja: 親バックアップ（省略可）

en: Optionally choose to create this database using a previous backup, or as a replica of another database instance.
ja: オプションで、以前のバックアップまたは他のデータベースインスタンスのレプリカを使用してこのデータベースを作成するように選択することもできます。

en: Optionally provide a character set and collation for the database.
ja: オプションで、このデータベースで使用する文字集合と照合順序を指定できます。

en: Optionally provide a comma separated list of databases to create:
ja: オプションで、作成するデータベースをコンマ区切りのリストで指定できます:

en: Optionally provide the host of the user and a list of databases the user is granted access to.
ja: オプションで、このユーザーのホストと、このユーザーにアクセスを承認するデータベースのリストを指定できます。

en: Overview
ja: 概要

en: Parameter
ja: パラメーター

en: Parameters
ja: パラメーター

en: Parent Backup
ja: 親バックアップ

en: Password
ja: パスワード

en: Password (required)
ja: パスワード (必須)

en: Password for root user must be specified.
ja: ルートユーザーのパスワードを指定する必要があります。

en: Password for root user.
ja: ルートユーザーのパスワード。

en: Password is only visible immediately after the root is enabled or reset.
ja: パスワードが表示されるのは、ルートを有効またはリセットした直後のみです。

en: Please note:</strong> The new value must be greater than the existing volume size.
ja: 注意</strong>: 新しいボリュームサイズは現在のサイズよりも大きくなければいけません。

en: Promote
ja: 昇格

en: Promote to Replica Source
ja: レプリカ元へ昇格

en: Promoted replica "%s" as the new replica source.
ja: レプリカ "%s" を新しいレプリカ元に昇格しました。

en: Property
ja: プロパティー

en: Publish Log | Publish Logs
ja[0]: ログの公開

en: Publishable (bytes)
ja: 公開可能なバイト数

en: Published (bytes)
ja: 公開されたバイト数

en: Published Log | Published Logs
ja[0]: ログを公開しました

en: RAM
ja: メモリー

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Rebooting
ja: リブート中

en: Related To
ja: 関連付け先

en: Remove Instance | Remove Instances
ja[0]: インスタンスの削除

en: Removed Instance | Removed Instances
ja[0]: インスタンスを削除しました

en: Removed instances from cluster.
ja: クラスターからインスタンスを削除しました。

en: Replica Count
ja: レプリカ数

en: Replica Detached | Replicas Detached
ja[0]: レプリカが切断されました

en: Replicas
ja: レプリカ

en: Replicate from Instance
ja: インスタンスから複製

en: Replication
ja: レプリケーション

en: Reset Parameters
ja: パラメーターのリセット

en: Reset Root Password
ja: ルートパスワードのリセット

en: Resize Database Instance
ja: データベースインスタンスのリサイズ

en: Resize Database Volume
ja: データベースボリュームのリサイズ

en: Resize Instance
ja: インスタンスのリサイズ

en: Resize Volume
ja: ボリュームのリサイズ

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Resizing
ja: リサイズ中

en: Resizing instance "%s"
ja: インスタンス "%s" をリサイズ中です

en: Resizing volume "%s"
ja: ボリューム "%s" をリサイズ中

en: Restart Instance | Restart Instances
ja[0]: インスタンスの再起動

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Restart Required
ja: 再起動が必要です

en: Restarted Instance | Restarted Instances
ja[0]: インスタンスを再起動しました

en: Restarted instances will lose any data not saved in persistent storage.
ja: インスタンスが再起動されると、永続ストレージに保存されていないデータはすべて失われます。

en: Restore Backup
ja: バックアップのリストア

en: Restore from Backup
ja: バックアップからのリストア

en: Return to Log List
ja: ログの一覧に戻る

en: Revoke Access | Revoke Access
ja[0]: アクセスの取り消し

en: Root Enabled
ja: ルートの有効化

en: Root Password
ja: ルートパスワード

en: Root password updated for cluster "%s"
ja: クラスター "%s" のルートパスワードを更新しました。

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Saving
ja: 保存中

en: Scheduled Shrinking of Cluster | Scheduled Shrinking of Cluster
ja[0]: クラスターの縮小を予約しました

en: Scheduled backup "%(name)s".
ja: バックアップ "%(name)s" の作成を予約しました。

en: Scheduled deletion of Cluster | Scheduled deletion of Clusters
ja[0]: クラスターの削除を予約しました

en: Scheduled deletion of Instance | Scheduled deletion of Instances
ja[0]: インスタンスの削除を予約しました。

en: Scheduled growing of cluster.
ja: クラスターの拡張を予約しました。

en: Select a backup to restore
ja: リストアするバックアップを選択してください

en: Select a configuration group
ja: 設定グループを選択してください

en: Select a configuration group to attach to the database instance.
ja: このデータベースインスタンスに適用する設定グループを選択してください。

en: Select a master instance
ja: マスターインスタンスを選択してください

en: Select a new flavor
ja: 新しいフレーバーを選択してください

en: Select a parameter and provide a value for the configuration parameter.
ja: パラメーターを選択して、設定パラメーターの値を指定してください。

en: Select backup
ja: バックアップを選択してください

en: Select configuration
ja: 設定を選択してください

en: Select configuration group
ja: 設定グループを選択してください

en: Select datastore type and version
ja: データストアの種別とバージョンを選択してください

en: Select instance
ja: インスタンスを選択してください

en: Select networks for your instance.
ja: インスタンスのネットワークを選択します。

en: Select parent backup
ja: 親バックアップを選択してください

en: Select the instance(s) that will be removed from the cluster.
ja: クラスターから削除するインスタンスを選択してください。

en: Selected networks
ja: 選択済みネットワーク

en: Shrink Cluster | Shrink Cluster
ja[0]: クラスターの縮小

en: Shrink Cluster: {{cluster_name}}
ja: クラスターの縮小: {{cluster_name}}

en: Shrinking a cluster is not recoverable.
ja: クラスターの縮小は元に戻すことはできません。

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Shutdown
ja: シャットダウン

en: Size
ja: サイズ

en: Size of image to launch.
ja: 起動するイメージの容量

en: Size of the volume in GB.
ja: GB 単位のボリュームサイズ

en: Source for Initial State
ja: 初期状態の元情報

en: Specify a new flavor for the database instance.
ja: データベースインスタンスの新しいフレーバーを指定します。

en: Specify a new name, new password or new host name for the user.
ja: 新しい名前、新しいパスワード、そのユーザーの新しいホスト名を指定してください。

en: Specify the details for launching an instance.
ja: インスタンスを起動するために詳細を指定します。

en: Specify the details for the database backup.
ja: データベースバックアップの詳細を指定します。

en: Specify the details of the instance to be added to the cluster.
ja: クラスターに追加するインスタンスの詳細を指定してください。

en: Specify the instances to be added to the cluster.  When all the instances are specified click 'Grow Cluster' to perform the grow operation.
ja: クラスターに追加するインスタンスを指定してください。追加するインスタンスをすべて指定したら、「クラスターの拡張」をクリックして拡張操作を実行してください。

en: Specify the name of the new database.
ja: 新しいデータベースの名前を指定してください。

en: Specify the name of the new user and password.
ja: 新しいユーザーの名前とパスワードを指定してください。

en: Specify the new root password for vertica cluster.
ja: vertica クラスターの新しいルートパスワードを指定します。

en: Specify the new volume size for the database instance.
ja: データベースインスタンスのボリュームの新しいサイズを指定します。

en: Specify the number of replicas to be created
ja: 作成するレプリカ数を指定します。

en: Specify whether instances in the cluster will be created on the same hypervisor (affinity) or on different hypervisors (anti-affinity).
ja: クラスター内のインスタンスが同じハイパーバイザーに作成されるか (affinity)、別のハイパーバイザーに作成されるか (anti-affinity) を指定します。

en: Specs
ja: スペック

en: Status
ja: ステータス

en: Status if root was ever enabled for an instance.
ja: インスタンスでこれまでにルートが有効にされたことがあるかのスタータス。

en: Successfully added parameter
ja: パラメーターを正常に追加しました

en: Successfully disabled root access.
ja: ルートアクセスを無効化しました。

en: The 'Instance Type' and 'Related To' fields are datastore specific and optional.  See the Trove documentation for more information on using these fields.
ja: フィールド「インスタンスタイプ」と「関連付け先」はデータストア固有で、指定は任意です。これらのフィールドの使い方に関する詳しい情報は Trove のドキュメントを参照してください。

en: The flavor must be specified.
ja: フレーバーを指定する必要があります。

en: The name field is optional.   If the field is left blank a name will be generated when the cluster is grown.
ja: 名前のフィールドはオプションです。このフィールドが空の場合、クラスターの拡張時に名前が生成されます。

en: The number of instances must be greater than 1.
ja: インスタンス数は 1 より大きくなければいけません。

en: The number of shards must be greater than 1.
ja: シャード数は 1 より大きくなければいけません。

en: There was a problem enabling root.
ja: ルートの有効化中に問題がありました。

en: This action cannot be undone.
ja: この操作は取り消せません。

en: Type
ja: 種別

en: Type and version of datastore.
ja: データストアの種別とバージョン

en: Unable to %(action)s: %(objs)s
ja: %(action)s を実行できません: %(objs)s

en: Unable to create list of parameters.
ja: パラメーターの一覧を作成できません。

en: Unable to determine if instance root is enabled.
ja: インスタンスのルートが有効になっているか判定できません。

en: Unable to find backup!
ja: バックアップが見つかりません！

en: Unable to find configuration group!
ja: 設定が見つかりません！

en: Unable to find master instance!
ja: マスターインスタンスが見つかりません。

en: Unable to get configuration data.
ja: 設定データを取得できません。

en: Unable to get database backup data.
ja: データベースバックアップの一覧を取得できません。

en: Unable to get databases data.
ja: データベースの一覧を取得できません。

en: Unable to get instances data.
ja: インスタンスのデータを取得できません。

en: Unable to get user access data.
ja: ユーザーのアクセスデータを取得できません。

en: Unable to get user data.
ja: ユーザーの一覧を取得できません。

en: Unable to grow cluster: %s
ja: クラスターを拡張できません: %s

en: Unable to launch %(count)s named "%(name)s".
ja: 名前が "%(name)s" の %(count)s が起動できません。

en: Unable to list database backups for parent.
ja: 親バックアップとなるデータベースバックアップの一覧を取得できません。

en: Unable to list database instances to backup.
ja: バックアップ候補のデータベースインスタンスの一覧を取得できません。

en: Unable to load {0} log
    {1}
ja: {0} ログをロードできません
    {1}

en: Unable to load {0} log for instance "{1}".
ja: インスタンス "{1}" の {0} ログをロードできません。

en: Unable to obtain datastore versions.
ja: データストアのバージョン一覧を取得できません。

en: Unable to obtain datastores.
ja: データストア一覧を取得できません。

en: Unable to obtain flavors.
ja: フレーバー一覧を取得できません。

en: Unable to obtain information on root user
ja: ルートユーザーの情報を取得できません。

en: Unable to obtain list of parameters.
ja: パラメーターの一覧を取得できません。

en: Unable to remove instances from cluster: %s
ja: クラスターからインスタンスを削除できません: %s

en: Unable to retrieve accessible databases.
ja: アクセス可能なデータベースの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve availability zones.
ja: アベイラビリティーゾーンを取得できません。

en: Unable to retrieve cluster details.
ja: クラスターの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve database clusters.
ja: データベースクラスターの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve database instances.
ja: データベースインスタンスを取得できません。

en: Unable to retrieve database size information.
ja: データベースのサイズ情報を取得できません。

en: Unable to retrieve databases.
ja: データベースの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve details for backup: %s
ja: バックアップの詳細を取得できません: %s

en: Unable to retrieve details for configuration group: %s
ja: 設定グループの詳細を取得できません: %s

en: Unable to retrieve details for database cluster: %s
ja: データベースクラスターの詳細を取得できません: %s

en: Unable to retrieve details for database instance: %s
ja: データベースインスタンスの詳細を取得できません: %s

en: Unable to retrieve details for parent backup: %s
ja: 親バックアップ %s の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve flavors.
ja: フレーバーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve instance details.
ja: インスタンスの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve list of logs.
    %s
ja: ログの一覧を取得できません。
    %s

en: Unable to retrieve networks.
ja: ネットワーク一覧を取得できません。

en: Unknown
ja: 不明

en: Updated
ja: 更新日時

en: Updated user "%s".
ja: ユーザー "%s" を更新しました。

en: User Name
ja: ユーザー名

en: Username (required)
ja: ユーザー名 (必須)

en: Users
ja: ユーザー

en: Value
ja: 値

en: Value must be "true" or "false".
ja: 値は True または False でなければなりません。

en: Value must be a number between %(min)s and %(max)s.
ja: 値は %(min)s から %(max)s までの数字でなければなりません。

en: Value must be a number greater than or equal to %s.
ja: 値は %s 以上でなければなりません。

en: Value must be a number less than or equal to %s.
ja: 値は %s 以下でなければなりません。

en: Value must be a number.
ja: 値は数字でなければなりません。

en: Value must be of type %s.
ja: 値のタイプは %s でなければなりません。

en: Values
ja: 値

en: View Full Log
ja: すべてのログの表示

en: View Log
ja: ログの参照

en: Volume
ja: ボリューム

en: Volume Size
ja: ボリュームサイズ

en: Volume Type
ja: ボリューム種別

en: You are not allowed to %(action)s: %(objs)s
ja: %(action)s は許可されていません:  %(objs)s

en: You can perform an incremental backup by specifying a parent backup. <strong>However,</strong> not all databases support incremental backups in which case this operation will result in an error.
ja: 親バックアップを指定することで差分バックアップを行うことができます。<strong>ただし</strong>、すべてのデータベースが差分バックアップに対応しているわけではなく、その場合にはこのバックアップ操作はエラーになります。

en: You must select a datastore type and version.
ja: データストアの種別とバージョンを選択する必要があります。

en: You must select a flavor.
ja: フレーバーを選択しなければいけません。

en: You must specify a password if you create a user.
ja: ユーザーを作成する場合は、パスワードを指定する必要があります。

en: You must specify at least one database if you create a user.
ja: ユーザーを作成する場合は、データベースを少なくとも 1 つ指定する必要があります。

en: [flavor=%(flavor)s, volume=%(volume)s, name=%(name)s, type=%(type)s, related_to=%(related_to)s, nics=%(nics)s]
ja: [フレーバー=%(flavor)s, ボリューム=%(volume)s, 名前=%(name)s, タイプ=%(type)s, 関連付け先=%(related_to)s, NIC(s)=%(nics)s]

en: instance
ja: インスタンス
