trove-dashboard VERSION - en to tr_TR translation catalogue (389 entries)

en: %(name)s | %(RAM)s RAM | %(instances)s instances
tr_TR: %(name)s | %(RAM)s RAM | %(instances)s sunucu

en: <strong>Please note:</strong> It may be necessary to reboot the database instance for this new configuration group to take effect.
tr_TR: <strong>Lütfen dikkat:</strong>Bu yeni yapılandırma grubunun uygulanabilmsei için veritabanını yeniden başlatmanız gerekecek olabilir.

en: <strong>Please note:</strong> The value specified in the Volume Size field should be greater than 0, however, some configurations do not support specifying volume size. If specifying the volume size results in an error stating volume support is not enabled, enter 0.
tr_TR: <strong>Lütfen dikkat:</strong>Birim Boyutu alanındaki değer 0'dan büyük olmalı, ama bazı yapılandırmalar birim boyutu belirtmeyi desteklemezler. Eğer birim boyutunu belirtmek birim desteğinin etkin olmadığını söyleyen bir hata verirse, 0 girin.

en: A backup must be selected!
tr_TR: Bir yedek seçilmeli!

en: A master instance must be selected!
tr_TR: Bir ana sunucu seçilmeli!

en: A new name or new password or new host must be specified.
tr_TR: Yeni isim veya yeni parola veya yeni sunucu belirtilmeli.

en: Access Revoked to | Access Revoked to
tr_TR[0]: Erişim Kaldırıldı
tr_TR[1]: Erişim Kaldırıldı

en: Accessible
tr_TR: Erişilebilir

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Active
tr_TR: Etkin

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add Instance
tr_TR: Sunucu Ekle

en: Add Parameter
tr_TR: Parametre Ekle

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: Allow the user to connect from this host only. If not provided this user will be allowed to connect from anywhere.
tr_TR: Kullanıcının yalnızca bu istemciden bağlanmasına izin ver. Verilmezse kullanıcı her yerden bağlanabilecek.

en: Allowed Host
tr_TR: İzinli Makine

en: Allowed Host (optional)
tr_TR: İzinli İstemci (isteğe bağlı)

en: Any Availability Zone
tr_TR: Herhangi Bir Kullanılırlık Bölgesi

en: Applicable only if the volume size is specified.
tr_TR: Yalnızca birim boyutu belirtilmişse uygulanabilir.

en: Applied changes to server
tr_TR: Değişiklikler sunucuya uygulandı

en: Apply Changes
tr_TR: Değişiklikleri Uygula

en: At least one of the new fields must be changed.
tr_TR: Yeni alanların en az biri değişmeli.

en: Attach Configuration Group
tr_TR: Yapılandırma Grubu Ekle

en: Attaching Configuration group "%s"
tr_TR: Yapılandırma grubu "%s" ekleniyor

en: Availability Zone
tr_TR: Kullanılırlık Bölgesi

en: Available networks
tr_TR: Kullanılabilir ağlar

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Backup
tr_TR: Yedekleme

en: Backup Database
tr_TR: Veritabanını Yedekle

en: Backup Details
tr_TR: Yedek Ayrıntıları

en: Backup Details: {{ backup.name }}
tr_TR: Yedek Ayrıntıları: {{ backup.name }}

en: Backup Duration
tr_TR: Yedek Süresi

en: Backup File
tr_TR: Yedek Dosyası

en: Backup File Location
tr_TR: Yedek Dosyası Konumu

en: Backup Name
tr_TR: Yedek İsmi

en: Backup Overview
tr_TR: Yedek Genel Görünümü

en: Backups
tr_TR: Yedekler

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Blocked
tr_TR: Engellendi

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Building
tr_TR: İnşa Ediliyor

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Building
tr_TR: İnşa Ediliyor

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Cannot disable root access: %s
tr_TR: Kök erişimi kapatılamıyor: %s

en: Cannot grow cluster.  No instances specified.
tr_TR: Küme büyütülemiyor. Sunucu belirtilmemiş.

en: Character Set
tr_TR: Karakter Kümesi

en: Choose a new instance flavor.
tr_TR: Yeni bir sunucu niteliği seçin.

en: Choose initial state.
tr_TR: İlk durumu seçin.

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Cluster Name
tr_TR: Küme İsmi

en: Cluster Size
tr_TR: Küme Boyutu

en: Clusters
tr_TR: Kümeler

en: Collation
tr_TR: Harmanlama

en: Comma separated list of databases to create
tr_TR: Oluşturulacak veritabanlarının virgülle ayrılmış listesi

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Completed
tr_TR: Tamamlandı

en: Configuration Defaults
tr_TR: Yapılandırma Öntanımları

en: Configuration Group
tr_TR: Yapılandırma Grubu

en: Configuration Group Details: {{configuration.name}}
tr_TR: Yapılandırma Grubu Ayrıntıları: {{configuration.name}}

en: Configuration Group Instances
tr_TR: Yapılandırma Grubu Sunucuları

en: Configuration Group Name
tr_TR: Yapılandırma Grup İsmi

en: Configuration Group Overview
tr_TR: Yapılandırma Grubu Genel Görünümü

en: Configuration Group Values
tr_TR: Yapılandırma Grup Değerleri

en: Configuration Groups
tr_TR: Yapılandırma Grupları

en: Confirm the current replica is to be promoted as the new replica source.
tr_TR: Mevcut kopyanın yeni kopya kaynağı olarak terfisini onayla.

en: Connection Examples
tr_TR: Bağlantı Örnekleri

en: Connection Information
tr_TR: Bağlantı Bilgisi

en: Container
tr_TR: Kapsayıcı

en: Create Backup
tr_TR: Yedek Oluştur

en: Create Configuration Group
tr_TR: Yapılandırma Grubu Oluştur

en: Create Database
tr_TR: Veritabanı Oluştur

en: Create User
tr_TR: Kullanıcı Oluştur

en: Create an optional initial user. This user will have access to all databases you create.
tr_TR: İsteğe bağlı bir ilk kullanıcı oluşturun. Bu kullanıcının oluşturduğunuz tüm veritabanlarına erişimi olacak.

en: Created
tr_TR: Oluşturuldu

en: Created configuration group
tr_TR: Yapılandırma grubu oluşturuldu

en: Created database "%s".
tr_TR: "%s" veritabanı oluşturuldu.

en: Created user "%s".
tr_TR: "%s" kullanıcısı oluşturuldu.

en: Current Replica
tr_TR: Mevcut Kopya

en: Current Replica Source
tr_TR: Mevcut Kopya Kaynağı

en: Current Size (GB)
tr_TR: Mevcut Boyut (GB)

en: Current Task
tr_TR: Mevcut Görev

en: DATABASE
tr_TR: VERİTABANI

en: Database
tr_TR: Veritabanı

en: Database Access
tr_TR: Veritabanı Erişimi

en: Database Backups
tr_TR: Veritabanı Yedekleri

en: Database Info
tr_TR: Veritabanı Bilgisi

en: Database Instance
tr_TR: Veritabanı Sunucusu

en: Database Name
tr_TR: Veritabanı Adı

en: Database Port
tr_TR: Veritabanı Bağlantı Noktası

en: Databases
tr_TR: Veritabanları

en: Datastore
tr_TR: Verideposu

en: Datastore Version
tr_TR: Verideposu Sürümü

en: Defaults
tr_TR: Öntanımlılar

en: Delete Backup | Delete Backups
tr_TR[0]: Yedeği Sil
tr_TR[1]: Yedekleri Sil

en: Delete Cluster | Delete Clusters
tr_TR[0]: Kümeyi Sil
tr_TR[1]: Kümeleri Sil

en: Delete Configuration Group | Delete Configuration Groups
tr_TR[0]: Yapılandırma Grubunu Sil
tr_TR[1]: Yapılandırma Gruplarını Sil

en: Delete Database | Delete Databases
tr_TR[0]: Veritabanını Sil
tr_TR[1]: Veritabanlarını Sil

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Delete Failed
tr_TR: Silme Başarısız

en: Delete Instance | Delete Instances
tr_TR[0]: Sunucuyu Sil
tr_TR[1]: Sunucuları Sil

en: Delete Parameter | Delete Parameters
tr_TR[0]: Parametreyi Sil
tr_TR[1]: Parametreleri Sil

en: Delete User | Delete Users
tr_TR[0]: Kullanıcıyı Sil
tr_TR[1]: Kullanıcıları Sil

en: Deleted Backup | Deleted Backups
tr_TR[0]: Yedek Silindi
tr_TR[1]: Yedekler Silindi

en: Deleted Configuration Group | Deleted Configuration Groups
tr_TR[0]: Yapılandırma Grubu Silindi
tr_TR[1]: Yapılandırma Grupları Silindi

en: Deleted Database | Deleted Databases
tr_TR[0]: Veritabanı Silindi
tr_TR[1]: Veritabanları Silindi

en: Deleted Parameter | Deleted Parameters
tr_TR[0]: Parametre Silindi
tr_TR[1]: Parametreler Silindi

en: Deleted User | Deleted Users
tr_TR[0]: Kullanıcı Silindi
tr_TR[1]: Kullanıcılar Silindi

en: Deleted cluster is not recoverable.
tr_TR: Silinen küme geri getirilebilir değil.

en: Deleted instances are not recoverable.
tr_TR: Silinen sunucular geri getirilemez.

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Detach Configuration Group | Detach Configuration Groups
tr_TR[0]: Yapılandırma Grubunu Ayır
tr_TR[1]: Yapılandırma Gruplarını Ayır

en: Detach Replica | Detach Replicas
tr_TR[0]: Kopyayı Ayır
tr_TR[1]: Kopyaları Ayır

en: Detached Configuration Group | Detached Configuration Groups
tr_TR[0]: Yapılandırma Grubu Ayrıldı
tr_TR[1]: Yapılandırma Grupları Ayrıldı

en: Details
tr_TR: Ayrıntılar

en: Disable Log | Disable Logs
tr_TR[0]: Günlüğü Kapat
tr_TR[1]: Günlükleri Kapat

en: Disable Root
tr_TR: Root'u Kapat

en: Disabled Log | Disabled Logs
tr_TR[0]: Günlük Kapatıldı
tr_TR[1]: Günlükler Kapatıldı

en: Discard Changes
tr_TR: Değişikliklerden Vazgeç

en: Discard Log | Discard Logs
tr_TR[0]: Günlüğü Sil
tr_TR[1]: Günlükleri Sil

en: Discarded Log | Discarded Logs
tr_TR[0]: Günlük Silindi
tr_TR[1]: Günlükler Silindi

en: Download
tr_TR: İndir

en: Download Backup
tr_TR: Yedeği İndir

en: Edit User
tr_TR: Kullanıcı Düzenle

en: Eject Replica Source | Eject Replica Sources
tr_TR[0]: Kopya Kaynağını Çıkar
tr_TR[1]: Kopya Kaynaklarını Çıkar

en: Ejected Replica Source | Ejected Replica Sources
tr_TR[0]: Kopya Kaynağı Çıkarıldı
tr_TR[1]: Kopya Kaynakları Çıkarıldı

en: Enable Log | Enable Logs
tr_TR[0]: Günlüğü Etkinleştir
tr_TR[1]: Günlükleri Etkinleştir

en: Enable Root
tr_TR: Root'u Etkinleştir

en: Enabled Log | Enabled Logs
tr_TR[0]: Günlük Etkinleştirildi
tr_TR[1]: Günlükler Etkinleştirildi

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Error
tr_TR: Hata

en: Error applying changes
tr_TR: Değişiklikleri uygulamada hata

en: Error creating database backup.
tr_TR: Veritabanı yedeği oluşturmada hata.

en: Error deleting database on instance.
tr_TR: Sunucudaki veritabanının silinmesinde hata.

en: Error downloading log file: %s
tr_TR: Günlük dosyası indirilirken hata: %s

en: Error getting configuration group list.
tr_TR: Yapılandırma grubu listesi alınamıyor.

en: Error getting database backup list.
tr_TR: Veritabanı yedek listesi alınırken hata.

en: Error resetting parameters: %s
tr_TR: Parametreler yeniden ayarlanırken hata: %s

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Failed
tr_TR: Başarısız

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Failed
tr_TR: Başarısız

en: Fault
tr_TR: Arıza

en: Flavor
tr_TR: Nitelik

en: Go
tr_TR: Git

en: Grant Access | Grant Access
tr_TR[0]: Erişim İzni Ver
tr_TR[1]: Erişim İzni Ver

en: Granted Access to | Granted Access to
tr_TR[0]: Erişim Verildi
tr_TR[1]: Erişim Verildi

en: Grow Cluster
tr_TR: Kümeyi Büyüt

en: Grow Cluster: {{cluster_name}}
tr_TR: Kümeyi Büyüt: {{cluster_name}}

en: Has Root Ever Been Enabled
tr_TR: Root Hiç Etkinleştirilmiş mi

en: Host
tr_TR: Sunucu

en: Host or IP that the user is allowed to connect through.
tr_TR: Kullanıcının bağlanmasına izni olan İstemci veya IP.

en: ID
tr_TR: Kimlik

en: Incremental
tr_TR: Artan

en: Incremental Backup
tr_TR: Artırma Yedeklemesi

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: Information
tr_TR: Bilgi

en: Initial Admin User
tr_TR: İlk Yönetici Kullanıcı

en: Initial Databases
tr_TR: İlk Veritabanları

en: Initial Volume Size
tr_TR: Birim Başlangıç Boyutu

en: Initial admin user to add
tr_TR: Eklenecek ilk yönetici kullanıcı

en: Initialize Databases
tr_TR: Veritabanlarını İlklendir

en: Instance Name
tr_TR: Sunucu Adı

en: Instance Type
tr_TR: Sunucu Türü

en: Instances
tr_TR: Sunucular

en: Is a Replica Of
tr_TR: Şunun Kopyası

en: Launch
tr_TR: Başlat

en: Launch Cluster
tr_TR: Kümeyi Başlat

en: Launch Database
tr_TR: Veritabanını Başlat

en: Launch Instance
tr_TR: Sunucu Başlat

en: Launched %(count)s named "%(name)s".
tr_TR: %(count)s "%(name)s" isimli başlatıldı.

en: Launched cluster "%s"
tr_TR: "%s" kümesi başlatıldı

en: Locality
tr_TR: Çevre

en: Log
tr_TR: Günlük

en: Log Contents
tr_TR: Günlük İçeriği

en: Log Length
tr_TR: Günlük Uzunluğu

en: Log length must be a nonnegative integer.
tr_TR: Günlük uzunluğu negatif olmayan tam sayı olmalı.

en: Log:
tr_TR: Günlük:

en: Logs
tr_TR: Günlükler

en: Manage Access
tr_TR: Erişimi Yönet

en: Manage Root
tr_TR: Root'u Yönet

en: Manage Root Access
tr_TR: Kök Erişimini Yönet

en: Management Console
tr_TR: Yönetim Konsolu

en: Master Instance Name
tr_TR: Ana Sunucu İsmi

en: Message
tr_TR: İleti

en: Move networks from 'Available Networks' to 'Selected Networks' by clicking the button, or dragging and dropping. You can change the NIC order by dragging and dropping as well.
tr_TR: Ağlar 'Kullanılabilri Ağlar'dan 'Seçili Ağlar'a düğmeye tıklayarak, ya da sürükleyip bırakarak taşıyın. NIC sırasını da sürükleyip bırakarak değiştirebilirsiniz.

en: Name
tr_TR: İsim

en: Network
tr_TR: Ağ

en: Network attached to instance.
tr_TR: Ağ sunucuya eklendi.

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: New
tr_TR: Yeni

en: New Flavor
tr_TR: Yeni Nitelik

en: New Host
tr_TR: Yeni Sunucu

en: New Name
tr_TR: Yeni İsim

en: New Password
tr_TR: Yeni Parola

en: New Size (GB)
tr_TR: Yeni Boyut (GB)

en: New password for cluster access.
tr_TR: Küme erişimi için yeni parola.

en: New size for volume must be greater than current size.
tr_TR: Birimin yeni boyutu mevcut boyutundan büyük olmalıdır.

en: No availability zones found
tr_TR: Kullanılırlık bölgesi bulunamadı

en: No backups available
tr_TR: Kullanılabilir yedek yok

en: No configuration groups available
tr_TR: Kullanılabilir yapılandırma grubu yok

en: No configurations available
tr_TR: Kullanılabilir yapılandırma yok

en: No flavors available
tr_TR: Kullanılabilir nitelik yok

en: No instances available
tr_TR: Kullanılabilir sunucu yok

en: No volume type
tr_TR: Birim türü yok

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: Not Assigned
tr_TR: Atanmamış

en: Not Found
tr_TR: Bulunamadı

en: Not available
tr_TR: Kullanılabilir değil

en: Note: Enable root access on an instance.  If the root user is already enabled then a new password is generated.
tr_TR: Not: Bir sunucuya kök erişimini etkinleştir. Root kullanıcı zaten etkinse yeni parola üretilir.

en: Number of Instances
tr_TR: Sunucu Sayısı

en: Number of Shards
tr_TR: Parça Sayısı

en: Number of instances in the cluster.
tr_TR: Kümedeki sunucu sayısı.

en: Number of instances in the cluster. (Read only)
tr_TR: Kümedeki sunucu sayısı. (Salt okunur)

en: Number of shards. (Read only)
tr_TR: Parça sayısı. (Salt okunur)

en: Old Flavor
tr_TR: Eski Nitelik

en: Optional Backup Description
tr_TR: İsteğe Bağlı Yedek Tanımı

en: Optional character set for the database.
tr_TR: Veritabanı için isteğe bağlı karakter kümesi.

en: Optional collation type for the database.
tr_TR: Veritabanı için isteğe bağlı harmanlama türü.

en: Optional comma separated list of databases user has access to.
tr_TR: İsteğe bağlı, kullanıcının erişimi olan veritabanlarının virgülle ayrılmış listesi.

en: Optional datastore specific type of the instance.
tr_TR: İsteğe bağlı, sunucunun verideposuna özel türü.

en: Optional datastore specific value that defines the relationship from one instance in the cluster to another.
tr_TR: Kümedeki bir sunucudan diğerine ilişkiyi tanımlayan isteğe bağlı verideposuna özel değer.

en: Optional host of user.
tr_TR: İsteğe bağlı, kullanıcı istemcisi.

en: Optional name of the instance.
tr_TR: Sunucunun isteğe bağlı ismi.

en: Optional parent backup
tr_TR: İsteğe bağlı üst yedek

en: Optionally choose to create this database using a previous backup, or as a replica of another database instance.
tr_TR: İsteğe bağlı olarak bu veritebanını önceki bir yedekten, ya da başka bir veritabanı sunucusunun kopyası olarak başlat.

en: Optionally provide a character set and collation for the database.
tr_TR: İsteğe bağlı olarak veritabanı için bir karakter kümesi ve harman sağlayın.

en: Optionally provide a comma separated list of databases to create:
tr_TR: İsteğe bağlı olarak oluşturulacak veritabanlarının virgülle ayrılmış listesini sağlayın:

en: Optionally provide the host of the user and a list of databases the user is granted access to.
tr_TR: İsteğe bağlı olarak kullanıcı sunucusunu ve erişim olan veritabanlarının listesini sağlayın.

en: Overview
tr_TR: Genel Görünüm

en: PASSWORD
tr_TR: PAROLA

en: Parameter
tr_TR: Parametre

en: Parameters
tr_TR: Parametreler

en: Parent Backup
tr_TR: Üst Yedek

en: Password
tr_TR: Parola

en: Password (required)
tr_TR: Parola (gerekli)

en: Password for root user must be specified.
tr_TR: Root kullanıcı için parola belirtilmeli.

en: Password for root user.
tr_TR: Root kullanıcısı için parola.

en: Password is only visible immediately after the root is enabled or reset.
tr_TR: Parola yalnızca root etkinleştirildiğinde ya da sıfırlandığında görünür.

en: Please note:</strong> The new value must be greater than the existing volume size.
tr_TR: Lütfen dikkat.</strong>Yeni değer mevcut birim boyutundan büyük olmalı.

en: Promote
tr_TR: Terfi et

en: Promote to Replica Source
tr_TR: Kopya Kaynağı olarak yükselt

en: Promoted replica "%s" as the new replica source.
tr_TR: Kopya "%s" yeni kopya kaynağı olarak yükseltildi.

en: Property
tr_TR: Özellike

en: Publish Log | Publish Logs
tr_TR[0]: Günlüğü Yayımla
tr_TR[1]: Günlükleri Yayımla

en: Publishable (bytes)
tr_TR: Yayımlanabilir (bayt)

en: Published (bytes)
tr_TR: Yayımlandı (bayt)

en: Published Log | Published Logs
tr_TR[0]: Günlük Yayımlandı
tr_TR[1]: Günlükler Yayımlandı

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Rebooting
tr_TR: Yeniden başlatılıyor

en: Related To
tr_TR: Bununla İlişkili

en: Remove Instance | Remove Instances
tr_TR[0]: Sunucuyu Kaldır
tr_TR[1]: Sunucuları Kaldır

en: Removed Instance | Removed Instances
tr_TR[0]: Sunucu Kaldırıldı
tr_TR[1]: Sunucular Kaldırıldı

en: Removed instances from cluster.
tr_TR: Sunucular kümeden kaldırıldı.

en: Replica Count
tr_TR: Kopya Sayısı

en: Replica Detached | Replicas Detached
tr_TR[0]: Kopya Ayrıldı
tr_TR[1]: Kopyalar Ayrıldı

en: Replicas
tr_TR: Koypalar

en: Replicate from Instance
tr_TR: Sunucudan Geri Yükle

en: Replication
tr_TR: Çoğaltma

en: Reset Parameters
tr_TR: Parametreleri Sıfırla

en: Reset Root Password
tr_TR: Kök Parolayı Sıfırla

en: Resize Database Instance
tr_TR: Veritabanı Sunucusunu Yeniden Boyutlandır

en: Resize Database Volume
tr_TR: Veritabanı Birimini Yeniden Boyutlandır

en: Resize Instance
tr_TR: Sunucuyu Yeniden Boyutlandır

en: Resize Volume
tr_TR: Birimi Yeniden Boyutlandır

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Resizing
tr_TR: Yeniden boyutlandırılıyor

en: Resizing instance "%s"
tr_TR: "%s" sunucusu yeniden boyutlandırılıyor

en: Resizing volume "%s"
tr_TR: "%s" birimi yeniden boyutlandırılıyor

en: Restart Instance | Restart Instances
tr_TR[0]: Sunucuyu Yeniden Başlat
tr_TR[1]: Sunucuları Yeniden Başlat

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Restart Required
tr_TR: Yeniden Başlatma Gerekiyor

en: Restarted Instance | Restarted Instances
tr_TR[0]: Sunucu Yeniden Başlatıldı
tr_TR[1]: Sunucular Yeniden Başlatıldı

en: Restarted instances will lose any data not saved in persistent storage.
tr_TR: Yeniden başlatılan sunucular kalıcı depolamaya kaydedilmemiş tüm veriyi kaybeder.

en: Restore Backup
tr_TR: Yedeği Geri Yükle

en: Restore from Backup
tr_TR: Yedekten Geri Yükle

en: Return to Log List
tr_TR: Günlük Listesine Dön

en: Revoke Access | Revoke Access
tr_TR[0]: Erişimi Kaldır
tr_TR[1]: Erişimi Kaldır

en: Root Enabled
tr_TR: Root Etkin

en: Root Password
tr_TR: Kök Parolası

en: Root password updated for cluster "%s"
tr_TR: "%s" kümesi için kök parolası güncellendi

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Saving
tr_TR: Kaydediliyor

en: Scheduled Shrinking of Cluster | Scheduled Shrinking of Cluster
tr_TR[0]: Kümenin Daraltılması Zamanlandı
tr_TR[1]: Kümenin Daraltılması Zamanlandı

en: Scheduled backup "%(name)s".
tr_TR: Yedek "%(name)s" zamanlandı.

en: Scheduled deletion of Cluster | Scheduled deletion of Clusters
tr_TR[0]: Kümenin silinmesi zamanlandı
tr_TR[1]: Kümelerin silinmesi zamanlandı

en: Scheduled deletion of Instance | Scheduled deletion of Instances
tr_TR[0]: Sunucunun silinmesi zamanlandı
tr_TR[1]: Sunucuların silinmesi zamanlandı

en: Scheduled growing of cluster.
tr_TR: Kümenin genişletilmesi zamanlandı.

en: Select a backup to restore
tr_TR: Geri yüklenecek bir yedek seçin

en: Select a configuration group
tr_TR: Bir yapılandırma grubu seçin

en: Select a configuration group to attach to the database instance.
tr_TR: Veritabanı sunucusuna eklemek için bir yapılandırma grubu seçin.

en: Select a master instance
tr_TR: Bir ana sunucu seçin

en: Select a new flavor
tr_TR: Yeni bir nitelik seçin

en: Select a parameter and provide a value for the configuration parameter.
tr_TR: Bir parametre seçin ve yapılandırma parametresi için bir değer sağlayın.

en: Select backup
tr_TR: Yedek seç

en: Select configuration
tr_TR: Yapılandırma seçin

en: Select configuration group
tr_TR: Yapılandırma grubunu seçin

en: Select datastore type and version
tr_TR: Verideposu türü ve sürümü seçin

en: Select instance
tr_TR: Sunucu seçin

en: Select parent backup
tr_TR: Üst yedeği seçin

en: Select the instance(s) that will be removed from the cluster.
tr_TR: Kümeden kaldırılacak sunucu(lar)ı seçin.

en: Selected networks
tr_TR: Seçili ağlar

en: Shrink Cluster | Shrink Cluster
tr_TR[0]: Kümeyi Daralt
tr_TR[1]: Kümeyi Daralt

en: Shrink Cluster: {{cluster_name}}
tr_TR: Kümeyi Daralt: {{cluster_name}}

en: Shrinking a cluster is not recoverable.
tr_TR: Kümeyi daraltmak geri dönülebilir değildir.

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Shutdown
tr_TR: Kapalı

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Size of image to launch.
tr_TR: Başlatılacak imajın boyutu.

en: Size of the volume in GB.
tr_TR: Birimin GB olarak boyutu.

en: Source for Initial State
tr_TR: İlk Durum için Kaynak

en: Specify a new flavor for the database instance.
tr_TR: Veritabanı sunucusu için yeni nitelik belirt.

en: Specify a new name, new password or new host name for the user.
tr_TR: Kullanıcı için yeni bir isim, yeni parola veya yeni istemci belirtin.

en: Specify the details for launching an instance.
tr_TR: Sunucu başlatmak için ayrıntıları belirtin.

en: Specify the details for the database backup.
tr_TR: Veritabanı yedeği için ayrıntıları belirtin.

en: Specify the details of the instance to be added to the cluster.
tr_TR: Kümeye eklenecek sunucu ayrıntılarını belirtin.

en: Specify the instances to be added to the cluster.  When all the instances are specified click 'Grow Cluster' to perform the grow operation.
tr_TR: Kümeye eklenecek sunucuları belirtin.  Tüm sunucular belirtildiğinde büyütme işlemini başlatmak için 'Kümeyi Büyüt'e tıklayın.

en: Specify the name of the new database.
tr_TR: Yeni veritabanı ismini belirtin.

en: Specify the name of the new user and password.
tr_TR: Yeni kullanıcının ismini ve parolasını belirtin.

en: Specify the new root password for vertica cluster.
tr_TR: Vertica kümesi için yeni root parolasını belirtin.

en: Specify the new volume size for the database instance.
tr_TR: Veritabanı sunucusu için yeni birim belirt.

en: Specify the number of replicas to be created
tr_TR: Oluşturulacak kopya sayısını belirtin

en: Specify whether future replicated instances will be created on the same hypervisor (affinity) or on different hypervisors (anti-affinity). This value is ignored if the instance to be launched is a replica.
tr_TR: İlerde kopyalanan sunucuların aynı hipervizörde mi (benzeşim) farklı hipervizörlerde mi (anti-benzeşim) oluşturulacağını belirt. Bu değer başlatılacak sunucu bir kopya ise göz ardı edilir.

en: Specify whether instances in the cluster will be created on the same hypervisor (affinity) or on different hypervisors (anti-affinity).
tr_TR: Kümedeki sunucuların aynı hipervizör (benzeşim) üzerinde mi farklı hipervizörler üzerinde mi (anti-benzeşim) oluşturulacağını belirtin.

en: Specs
tr_TR: Özellikler

en: Status
tr_TR: Durum

en: Status if root was ever enabled for an instance.
tr_TR: Root daha önce sunucu için etkinleştirilmiş mi durumu.

en: Successfully added parameter
tr_TR: Parametre başarıyla eklendi

en: Successfully disabled root access.
tr_TR: Root erişimi başarıyla kapatıldı.

en: The 'Instance Type' and 'Related To' fields are datastore specific and optional.  See the Trove documentation for more information on using these fields.
tr_TR: 'Sunucu Türü' ve 'İlişkili' alanları verideposuna özeldir ve isteğe bağlıdır. Bu alanların kullanımıyla ilgili ek bilgi için Trove belgelendirmesine göz atın.

en: The flavor must be specified.
tr_TR: Nitelik belirtilmeli.

en: The name field is optional.   If the field is left blank a name will be generated when the cluster is grown.
tr_TR: İsim alanı isteğe bağlıdır. Alan boş bırakılırsa küme büyütüldüğünde bir isim üretilir.

en: The number of instances must be greater than 1.
tr_TR: Sunucu sayısı 1'den büyük olmalı.

en: The number of shards must be greater than 1.
tr_TR: Parça sayısı 1'den büyük olmalı.

en: There was a problem enabling root.
tr_TR: Root etkinleştirilirken bir sorun oldu.

en: This action cannot be undone.
tr_TR: Bu eylem geri alınamaz.

en: Type
tr_TR: Tür

en: Type and version of datastore.
tr_TR: Verideposunun türü ve sürümü.

en: USERNAME
tr_TR: KULLANICIADI

en: Unable to %(action)s: %(objs)s
tr_TR: %(action)s yapılamadı: %(objs)s

en: Unable to create list of parameters.
tr_TR: Parametre listesi oluşturulamadı.

en: Unable to determine if instance root is enabled.
tr_TR: Sunucu root'unun etkin olup olmadığı belirlenemiyor.

en: Unable to find backup!
tr_TR: Yedek bulunamadı!

en: Unable to find configuration group!
tr_TR: Yapılandırma grubu bulunamadı!

en: Unable to find master instance!
tr_TR: Ana sunucu bulunamadı!

en: Unable to get configuration data.
tr_TR: Yapılandırma verisi alınamıyor.

en: Unable to get database backup data.
tr_TR: Veritabanı yedek verisi alınamadı.

en: Unable to get databases data.
tr_TR: Veritabanı verisi alınamadı.

en: Unable to get instances data.
tr_TR: Sunucunun verisi alınamıyor.

en: Unable to get user access data.
tr_TR: Kullanıcı erişim verisi alınamadı.

en: Unable to get user data.
tr_TR: Kullanıcı verisi alınamadı.

en: Unable to grow cluster: %s
tr_TR: Küme büyütülemiyor: %s

en: Unable to launch %(count)s named "%(name)s".
tr_TR: %(count)s "%(name)s" isimli başlatılamadı.

en: Unable to list database backups for parent.
tr_TR: Üst için veritabanı yedekleri listelenemedi.

en: Unable to list database instances to backup.
tr_TR: Yedek alınacak veritabanı sunucuları listelenemedi.

en: Unable to load {0} log
    {1}
tr_TR: {0} günlüğü yüklenemedi
    {1}

en: Unable to load {0} log for instance "{1}".
tr_TR: "{1}" sunucusu için {0} günlüğü yüklenemedi.

en: Unable to obtain datastore versions.
tr_TR: Verideposu sürümleri edinilemedi.

en: Unable to obtain datastores.
tr_TR: Veridepoları edinilemedi.

en: Unable to obtain flavors.
tr_TR: Nitelikler edinilemedi.

en: Unable to obtain information on root user
tr_TR: Kök kullanıcı hakkında bilgi edinilemedi

en: Unable to obtain list of parameters.
tr_TR: Parametre listesi edinilemedi.

en: Unable to remove instances from cluster: %s
tr_TR: Sunucular kümeden kaldırılamadı: %s

en: Unable to retrieve accessible databases.
tr_TR: Erişilebilir veritabanları alınamıyor.

en: Unable to retrieve availability zones.
tr_TR: Kullanılırlık bölgesi alınamadı.

en: Unable to retrieve cluster details.
tr_TR: Küme ayrıntıları alınamıyor.

en: Unable to retrieve database clusters.
tr_TR: Veritabanı kümeleri alınamıyor.

en: Unable to retrieve database instances.
tr_TR: Veritabanı sunucuları alınamadı.

en: Unable to retrieve database size information.
tr_TR: Veritabanı boyut bilgisi alınamıyor.

en: Unable to retrieve databases.
tr_TR: Veritabanları alınamadı.

en: Unable to retrieve details for backup: %s
tr_TR: Yedek için ayrıntılar alınamadı: %s

en: Unable to retrieve details for configuration group: %s
tr_TR: Yapılandırma grubu için ayrıntılar alınamadı: %s

en: Unable to retrieve details for database cluster: %s
tr_TR: Veritabanı kümesi için ayrıntılar alınamıyor: %s

en: Unable to retrieve details for database instance: %s
tr_TR: Veritabanı sunucusu için ayrıntılar alınamadı: %s

en: Unable to retrieve details for parent backup: %s
tr_TR: Üst yedek için ayrıntılar alınamadı: %s

en: Unable to retrieve flavors.
tr_TR: Nitelikler alınamadı.

en: Unable to retrieve instance details.
tr_TR: Sunucu ayrıntıları alınamadı.

en: Unable to retrieve list of logs.
    %s
tr_TR: Günlüklerin listesi alınamadı.
    %s

en: Unable to retrieve networks.
tr_TR: Ağlar alınamadı.

en: Unknown
tr_TR: Bilinmiyor

en: Updated
tr_TR: Güncellendi

en: Updated user "%s".
tr_TR: "%s" kullanıcısı güncellendi.

en: User Name
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: Username (required)
tr_TR: Kullanıcı adı (gerekli)

en: Users
tr_TR: Kullanıcılar

en: Value
tr_TR: Değer

en: Value must be "true" or "false".
tr_TR: Değer "doğru" ya da "yanlış" olmalı.

en: Value must be a number between %(min)s and %(max)s.
tr_TR: Değer %(min)s ve %(max)s arasında bir sayı olmalı.

en: Value must be a number greater than or equal to %s.
tr_TR: Değer %s'e eşit ya da daha büyük bir sayı olmalı.

en: Value must be a number less than or equal to %s.
tr_TR: Değer %s'e eşit ya da daha küçük bir sayı olmalı.

en: Value must be a number.
tr_TR: Değer bir sayı olmalı.

en: Value must be of type %s.
tr_TR: Değer %s türünde olmalı.

en: Values
tr_TR: Değerler

en: View Full Log
tr_TR: Tam Günlüğü Göster

en: View Log
tr_TR: Günlüğü Görüntüle

en: Volume
tr_TR: Birim

en: Volume Size
tr_TR: Birim Boyutu

en: Volume Type
tr_TR: Birim Türü

en: You are not allowed to %(action)s: %(objs)s
tr_TR: %(action)s için yetkili değilsiniz: %(objs)s

en: You can perform an incremental backup by specifying a parent backup. <strong>However,</strong> not all databases support incremental backups in which case this operation will result in an error.
tr_TR: Bir üst yedek seçerek artımlı yedek alabilirsiniz. <strong>Ancak,</strong> tüm veritabanları artarak yedek alımını desteklemiyor, bu durumda bu işlem hatayla sonlanır.

en: You must select a datastore type and version.
tr_TR: Bir verideposu türü ve sürümü seçmelisiniz.

en: You must select a flavor.
tr_TR: Bir nitelik seçmelisiniz.

en: You must specify a password if you create a user.
tr_TR: Kullanıcı oluşturursanız bir parola belirtmelisiniz.

en: You must specify at least one database if you create a user.
tr_TR: Kullanıcı oluşturursanız en az bir veritabanı belirtmelisiniz.

en: instance
tr_TR: sunucu
