TQSL V2.8 - en to fi_FI translation catalogue (699 entries)

en: Callsign Certificates
fi_FI: Kutsumerkin varmenteet

en: Error while accessing certificate store
fi_FI: Virhe yritettäessä päästä varmennevarastoon

en: Error parsing certificate for issuer
fi_FI: Virhe jäsennettäessä varmennetta varmentajalle

en: Error parsing certificate for call sign
fi_FI: Virhe jäsennettäessä varmennetta kutsumerkille

en: Error parsing certificate for DXCC entity
fi_FI: Virhe jäsennettäessä varmennetta DXCC-maalle

en: Active, usable certificates
fi_FI: Aktiiviset, käyttökelpoiset varmenteet

en: Unusable: Missing Private Key
fi_FI: Käyttökelvoton: Salainen avain puuttuu

en: Incomplete Certificates - requires a matching TQ6
fi_FI: Epätäydelliset varmenteet - tarvitsevat vastaavan TQ6:n

en: Certificates replaced with a newer one
fi_FI: Uudemmalla korvatut varmenteet

en: Certificates that have expired
fi_FI: Vanhentuneet varmenteet

en: This callsign replaces my existing callsign
fi_FI: Tämä kutsumerkki korvaa nykyisen kutsumerkkini

en: This is my former callsign
fi_FI: Tämä on entinen kutsumerkkini

en: I am the QSL manager for this callsign
fi_FI: Olen tämän kutsumerkin QSL-manageri

en: This is a club callsign
fi_FI: Tämä on kerhon kutsumerkki

en: This is a DXpedition callsign
fi_FI: Tämä on DX-pedition kutsumerkki

en: This is a special event callsign
fi_FI: Tämä on erityisen tapahtuman kutsumerkki

en: None of these apply
fi_FI: Mikään näistä ei päde

en: This will create a new Callsign Certificate request file.
fi_FI: Tämä luo kutsumerkille uuden varmennepyynnön.

en: Once you supply the requested information and the request file has been created, you must send the request file to the certificate issuer.
fi_FI: Kun olet antanut pyydetyt tiedot ja varmennepyyntötiedosto on luotu, sinun täytyy lähettää pyyntötiedosto varmentajalle.

en: Certificate Issuer:
fi_FI: Varmenteen myöntäjä:

en: Error
fi_FI: Virhe

en: Email:
fi_FI: Sähköposti:

en: URL:
fi_FI: URL-osoite:

en: DXCC entity:
fi_FI: DXCC-maa:

en: Call sign:
fi_FI: Kutsumerkki:

en: Date of the first QSO you made or will make using this callsign:
fi_FI: Ensimmäisen yhteyden, jonka olet pitänyt tai tulet pitämään tätä kutsumerkkia käyttäen, päivämäärä:

en: Date of the last QSO you made or will make using this callsign:
    (Leave this date blank if this is still your valid callsign.)
fi_FI: Viimeisen yhteyden, jonka olet pitänyt tai tulet pitämään tätä kutsumerkkia käyttäen, päivämäärä:
    (Jätä tämä tyhjäksi, jos tämä on nykyinen voimassaoleva kutsusi.)

en: Zip/Postal
fi_FI: Postinumero

en: Name
fi_FI: Nimi

en: Address
fi_FI: Osoite

en: City
fi_FI: Postitoimipaikka

en: State
fi_FI: Osavaltio

en: Country
fi_FI: Maa

en: Your e-mail address
fi_FI: Sähköpostiosoitteesi

en: Note: The e-mail address you provide here is the address to which the issued Certificate will be sent. Make sure it's the correct address!
fi_FI: Huomaa: Myönnetty varmenne lähetetään tähän sähköpostiosoitteeseen. Varmista, että sähköpostiosoite on oikea!

en: You may protect this Callsign Certificate using a passphrase. If you are using a computer system that is shared with others, you should specify a passphrase to protect this Callsign Certificate. However, if you are using a computer in a private residence, no passphrase need be specified.
fi_FI: Voit suojata tämän kutsumerkin varmenteen salalauseella. Jos käytät tietokonetta, jota käyttävät muutkin henkilöt, sinun on syytä antaa salalause suojataksesi tämä kutsumerki varmenne. Kuitenkin, jos käytät tietokonetta yksityistaloudessa, salaslausetta ei ole tarvetta antaa.

en: Leave the passphrase blank and click 'Next' unless you want to use a passphrase.
fi_FI: Jätä salalause tyhjäksi ja valitse "Seuraava", jos et halua käyttää salalausetta.

en: Passphrase:
fi_FI: Salalause:

en: Enter the passphrase again for verification:
fi_FI: Anna salalause uudelleen varmistuksen vuoksi:

en: DO NOT lose the passphrase you choose! You will be unable to use the Certificate without this passphrase!
fi_FI: ÄLÄ hukkaa valitsemaasi salalausetta! Et voi käyttää varmennetta ilman tätä salalausetta!

en: Leave the passphrase blank and click 'Finish' unless you want to use a passphrase.
fi_FI: Jätä salalause tyhjäksi ja valitse "Lopeta", jos et halua käyttää salalausetta.

en: What is this Callsign Certificate for?
fi_FI: Mitä tarkoitusta varten tämä kutsumerkin varmenne on?

en: Since you have no Callsign Certificates, you must submit an 'Unsigned' certificate request. This will allow you to create your initial Callsign Certificate for LoTW use. Click 'Finish' to complete this Callsign Certificate request.
fi_FI: Koska sinulla ei ole kutsumerkkien varmenteita, sinun on lähetettävä "allekirjoittamaton" varmennepyyntö. Näin voit luoda ensimmäisen kutsumerkin varmenteesi LoTW:ia varten. Napsauta "Lopeta" lähettääksesi tämän varmennepyynnön.

en: This Callsign Certificate request requires approval using an existing Callsign Certificate.
fi_FI: Tämä kutsumerkin varmenteen pyyntö on hyväksyttävä käyttämällä olemassaolevaa kutsumerkin varmennetta.

en: Is this new certificate for a callsign where you already have a LoTW account, and you want the QSOs for this call to be added to an existing LoTW account?
fi_FI: Onko sinulla jo olemassaoleva LoTW-tili, ja haluat lisätä tämän kutsumerkin QSOt olemassaolevalle LoTW-tilillesi?

en: If so, choose a callsign below for the primary LoTW account. If not, click 'Finish', and a new LoTW account will be set up for these QSOs.
fi_FI: Jos niin on, valitse alta kutsumerkki ensisijaista LoTW-tiliäsi varten. Jos ei, valitse "Lopeta" ja näille QSO:ille luodaan uusi LoTW-tili.

en: CAUTION: Mixing QSOs for unrelated callsigns into one LoTW account can cause issues with handling awards.
fi_FI: HUOMAA: Toisiinsa liittymättömien kutsumerkkien QSO:jen lisääminen samalle LoTW-tilille voi aiheuttaa ongelmia awardien käsittelyssä.

en: The callsign is too long. Only %d characters are allowed.
fi_FI: Kutsumerkki on liian pitkä. Kutsumerkki voi olla enintään %d merkkiä pitkä.

en: You must enter a valid call sign.
fi_FI: Sinun täytyy antaa hyväksyttävä kutsumerkki.

en: You must select a DXCC entity.
fi_FI: Sinun täytyy valita DXCC-maa.

en: QSO begin date: You must choose proper values for Year, Month and Day.
fi_FI: Yhteyden alkamisaika: Sinun täytyy valita oikeat vuosi, kuukausi ja päivä.

en: QSO end date: You must either choose proper values for Year, Month and Day or leave all three blank.
fi_FI: Yhteyksien loppumisaika: Sinun täytyy valita oikeat vuosi, kuukausi ja päivä.

en: QSO end date cannot be before QSO begin date.
fi_FI: Yhteyksien loppumispäivä ei voi olla ennen alkamispäivää.

en: The date of your first QSO is before the first valid date (%hs) of the selected DXCC Entity %hs
fi_FI: Ensimmäisen yhteytesi päivämäärä on ennen ensimmäistä hyväksyttävää päivämäärää (%hs) valitulle DXCC-maalle %hs

en: The date of your first QSO is after the last valid date (%hs) of the selected DXCC Entity %hs
fi_FI: Ensimmäisen yhteytesi päivämäärä on valitun viimeisen hyväksyttävän päivämäärän (%hs) jälkeen valitulle DXCC-maalle %hs

en: The date of your last QSO is before the first valid date (%hs) of the selected DXCC Entity %hs
fi_FI: Viimeisen yhteytesi päivämäärä on ennen ensimmäistä hyväksyttävää päivämäärää (%hs) valitulle DXCC-maalle %hs

en: The date of your last QSO is after the last valid date (%hs) of the selected DXCC Entity %hs
fi_FI: Viimeisen yhteytesi päivämäärä on viimeisen hyväksyttävän päivämäärän (%hs) jälkeen valitulle DXCC-maalle %hs

en: US 1x1 callsigns must start with W, K, or N
fi_FI: USA:n 1x1-kutsumerkkien tulee alkaa kirjaimella W, K tai N

en: US 1x1 callsigns must have a number as the second character
fi_FI: USA:n 1x1-kutsumerkkien toisena merkkinä tulee olla numero

en: US 1x1 callsigns must end in letters A-Z excluding 'X'
fi_FI: USA:n 1x1-kutsumerkkien täytyy päättyä kirjaimeen A-Z, mutta ei X-kirjaimeen

en: US 1x1 callsign requests must provide an end date
fi_FI: USA:n 1x1-kutsumerkkien pyyntöjen tulee sisältää loppumispäivämäärä

note: TRANSLATORS: first argument is callsign (%s), second is the related DXCC entity name (%hs)
en: You have an overlapping Certificate for %s (DXCC=%hs) having QSO dates:
fi_FI: Sinulla on päällekkäinen varmenne %s:lle (DXCC=%hs) seuraavina QSO-päivämäärinä:

note: TRANSLATORS: here "to" separates two dates in a date range
en:  to
fi_FI:  -

en: You have already requested a Callsign Certificate for %s and can not request another until that request has been processed by LoTW Staff.
fi_FI: Olet jo pyytänyt varmennetta kutsumerkille %s, etkä voi pyytää uutta ennen kuin LoTW:n henkilökunta on käsitellyt pyynnön.

en: Please wait until you receive an e-mail bearing your requested Callsign Certificate.
fi_FI: Odota, kunnes saat sähköpostin, jossa on pyytämäsi kutsumerkin varmenne.

en: If you are sure that the earlier request is now invalid you should delete the pending Callsign Certificate for %s.
fi_FI: Jos olet varma, että aiempi pyyntö on nyt mitätön, sinun pitäisi poistaa vireillä oleva varmenne kutsumerkille %s.

en: You have already requested more than three Callsign Certificates for %s in the past 24 hours. You should submit a request only once, then wait for that request to be processed by LoTW Staff. This may take several business days.
fi_FI: Olet jo pyytäänyt yli kolmea kutsumerkin varmennetta %s:lle viimeisen 24 tunnin aikana. Kutsumerkin varmennetta tulisi pyytää vain kerran ja sitten odottaa että LoTW:n henkilökunta käsittelee pyynnön. Tämä voi kestää useita työpäiviä.

en: You cannot request a Callsign Certificate for a former callsign unless you hold a valid Callsign Certificate to be used to verify that request.
fi_FI: Et voi pyytää kutsumerkin varmennetta aikaisemmalle kutsumerkille jos sinulla ei ole olemassaolevaa kutsumerkin varmennetta jolla voit varmentaa pyyntösi.

en: The callsign %s is not currently registered in the FCC ULS database.
    If this is a newly registered call, you must wait at least one business day for it to be valid. Please enter a currently valid callsign.
fi_FI: Kutsumerkki %s ei ole tällä hetkellä voimassa FCC:n ULS-tietokannassa.
    Jos tämä kutsumerkki on rekisteröity hiljattain, sinun on odotettava vähintään yksi työpäivä jotta se olisi voimassa. Syötä tällä hetkellä voimassa oleva kutsumerkki.

en: If you are using a US callsign outside of the US persuant to CEPT, IARP or other Reciprocity arrangements, FCC rules require you to be a US Citizen.
fi_FI: Jos käytät USA:n kutsumerkkiä USA:n ulkopuolella CEPT:in, IARP:n tai muun vastavuoroisuusjärjestelyn mukaisesti, FCC:n määräykset vaativat, että olet Yhdysvaltain kansalainen.

en: Warning
fi_FI: Varoitus

en: You cannot select DXCC Entity NONE as you must sign any request for entity NONE and you have no valid Callsign Certificates that you can use to sign this request.
fi_FI: Et voi valita DXCC-maaksi TYHJÄ, koska sinun täytyy allekirjoittaa pyyntö maalle TYHJÄ ja sinulla ei ole voimassaolevia kutsumerkin varmenteita, joita voisit käyttää varmentaaksesi tämän pyynnön.

en: TQSL Error
fi_FI: TQSL-virhe

en: You have selected DXCC Entity NONE
fi_FI: Olet valinnut DXCC-maaksi TYHJÄ

en: QSO records signed using the Certificate will not be valid for DXCC award credit (but will be valid for other applicable awards). If the Certificate is to be used for signing QSOs from maritime/marine mobile, shipboard, or air mobile operations, that is the correct selection. Otherwise, you probably should use the "Back" button to return to the DXCC page after clicking "OK"
fi_FI: QSO-tiedot, jotka on allekirjoitettu tällä varmenteella eivät kelpaa DXCC-awardia varten (mutta kelpaavat muita soveltuvia awardeja varten). Jos tätä varmennetta aiotaan käyttää allekirjoittamaan kansainvälisiltä merialueilta pidettyjä yhteyksiä, alukselta pidettyjä yhteyksiä tai ilma-aluksesta pidettyjä yhteyksiä, tämä on oikea valinta. Muussa tapauksessa on suositeltavaa OK:n valitsemisen jälkeen tehdä "Takaisin"-valinta palataksesi DXCC-sivulle

en: TQSL Warning
fi_FI: TQSL-varoitus

en: You cannot request a certificate for a 1x1 callsign as you must sign those requests, but you have no valid Callsign Certificates that you can use to sign this request.
fi_FI: Et voi pyytää varmennetta 1x1-kutsulle koska sinun täytyy allekirjoittaa tämä pyyntö, mutta sinulla ei ole voimassa olevaa kutsumerkin varmennetta, jolla voisit allekirjoittaa pyynnön.

en: You cannot request a certificate for a portable callsign as you must sign those requests, but you have no valid Callsign Certificates that you can use to sign this request.
fi_FI: Et voi pyytää varmennetta portable-kutsulle koska sinun täytyy allekirjoittaa tämä pyyntö, mutta sinulla ei ole voimassa olevaa kutsumerkin varmennetta, jolla voisit allekirjoittaa pyynnön.

en: You have chosen a QSO end date for this Callsign Certificate. The 'QSO end date' should ONLY be set if that date is the date when that callsign's license expired or the license was replaced by a new callsign.
fi_FI: Olet valinnut yhteyksien päättymispäivän tälle kutsumerkin varmenteelle. Viimeisen yhteyden päivämäärä pitäisi valita VAIN jos se on päivämäärä, jolloin kutsumerkin lupa päättyi tai kutsumerkki korvattiin uudella kutsumerkillä.

en: If you set an end date, you will not be able to sign QSOs past that date, even if the Callsign Certificate itself is still valid.
fi_FI: Jos valitset päättymispäivän, et voi varmentaa yhteyksiä jotka on pidetty tuon päivämäärän jälkeen, et edes vaikka itse kutsumerkin varmenne olisi vielä voimassa.

en: If you still hold this callsign (or if you plan to renew the license for the callsign), you should not set a 'QSO end date'.
fi_FI: Jos sinulla on vielä lupa tälle kutsumerkille (tai aiot uusia luvan tälle kutsumerkille), sinun ei pitäisi asettaa "Yhteyksien päättymispäivää".

en: Do you really want to keep this 'QSO end date'?
fi_FI: Haluatko varmasti pitää tämän QSO:jen päättymispäivän voimassa?

en: You must enter your name
fi_FI: Nimesi on annettava

en: You must enter your address
fi_FI: Osoitteesi on annettava

en: You must enter your city
fi_FI: Kaupunkisi on annettava

en: This address must match the FCC ULS database.
    If this address information is incorrect, please correct your FCC record.
fi_FI: Tämän osoitteen on oltava sama kuin FCC:n ULS-tietokannassa.
    Jos tämä osoite on väärä, ole hyvä ja korjaa tiedot FCC:lle.

en: You must enter a valid email address
fi_FI: Voimassa oleva sähköpostiosoite on annettava

en: The two copies of the passphrase do not match.
fi_FI: Annetut salalauseet eivät täsmää.

en: Click 'Finish' to complete this Callsign Certificate request.
fi_FI: Valitse "Lopeta" saattaaksesi valmiiksi tämän kutsumerkin varmennepyynnön.

en: Please select a Callsign Certificate for the account where you would like the QSOs to be stored
fi_FI: Valitse kutsumerkin varmenne tilille, jolle haluat QSO:t tallennettavan

en: Please select the Callsign Certificate for your current personal callsign to validate your request.
fi_FI: Valitse nykyisen henkilökohtaisen kutsumerkkisi varmenne vahvistaaksesi pyyntösi.

en: Please select a Callsign Certificate to validate this request
fi_FI: Valitse kutsumerkin varmenne vahvistaaksesi tämän pyynnön

en: QSOs for %hs will be stored in the LoTW account for %s.
fi_FI: %hs:n QSO:t tallennetaan %s:n LoTW-tilille.

note: TRANSLATORS: This is part of an deleted DXCC entity name
en: DELETED
fi_FI: POISTETTU

en: Cancel
fi_FI: Peruuta

en: Help
fi_FI: Ohje

en: New passphrase:
fi_FI: Uusi salalause:

en: Enter again to confirm:
fi_FI: Syötä uudelleen varmistaaksesi:

en: Passphrase entries do not match
fi_FI: Annetut salalauseet eivät täsmää

en: Passphrase confirmed
fi_FI: Salalause varmistettu

en: Import completed successfully
fi_FI: Tuonti onnistui

en: OK to install
fi_FI: Valmis asentamaan

en: certificate?
fi_FI: varmenne?

en: Install Certificate
fi_FI: Asenna varmenne

en: This callsign certificate is already installed
fi_FI: Tämä kutsumerkin varmenne on jo asennettu

en: Trusted root certificate
fi_FI: Luotettu päävarmenne

en: Certificate Authority certificate
fi_FI: Varmentajan varmenne

en: Callsign Certificate
fi_FI: Kutsumerkin varmenne

en: Enter a passphrase for this callsign certificate.
fi_FI: Syötä salalause tälle kutsumerkin varmenteelle.

en: If you are using a computer system that is shared with others, you should specify a passphrase to protect this certificate. However, if you are using a computer in a private residence no passphrase need be specified.
fi_FI: Jos käytät tietokonetta, jota käyttävät muutkin henkilöt, sinun on syytä antaa salalause suojataksesi tämän varmenteen. Kuitenkin, jos käytät tietokonetta yksityistaloudessa, salasanaa ei ole tarvetta antaa.

en: This passphrase will have to be entered each time you use this callsign certificate for signing or when saving the key.
fi_FI: Tämä salalause on annettava joka kerta kun käytät tätä kutsumerkin varmennetta allekirjoitukseen tai kun tallennat avainta.

en: Leave the passphrase blank and click 'OK' unless you want to use a passphrase.
fi_FI: Jätä salalause tyhjäksi ja valitse "OK", jos et halua käyttää salalausetta.

en: New Passphrase
fi_FI: Uusi salalause

en: You will not be able to use this tq6 file to recover your callsign certificate if it gets lost. For security purposes, you should back up your certificate on removable media for safe-keeping.
fi_FI: Et voi käyttää tätä tq6-tiedostoa palauttaaksesi kutsumerkin varmenteen, jos se menee hukkaan. Turvallisuuden vuoksi sinun olisi syytä tehdä varmuuskopio varmenteestasi irrotettavalle tallennusvälineelle ja säilyttää sitä turvallisessa paikassa.

en: Would you like to back up your callsign certificate now?
fi_FI: Haluatko nyt tehdä kutsumerkin varmenteesta varmuuskopion?

en: Callsign Certificate container files (*.p12,*.P12;*.tq6;*.TQ6)|*.p12;*.P12;*.tq6;*.TQ6
fi_FI: Kutsumerkin varmenne -säilötiedostot (*.p12,*. P12;*.tq6;*. TQ6)|*.p12;*. P12;*.tq6;*. TQ6

en: Callsign Certificate container files (*.p12,*.tq6))|*.p12;*.tq6
fi_FI: Kutsumerkin varmenne -säilötiedostot (*.p12,*.tq6))|*.p12;*.tq6

en: |All files (*.*)|*.*
fi_FI: |Kaikki tiedostot (*.*)|*.*

en: Select Certificate File
fi_FI: Valitse varmennetiedosto

en: This file is not a valid P12 file
fi_FI: Tämä tiedosto ei ole pätevä P12-tiedosto

en: Loading complete
fi_FI: Lataus valmis

en: No status information available
fi_FI: Tilatietoa ei ole saatavilla

en: Enter the passphrase to unlock the .p12 file:
fi_FI: Syötä salalause avataksesi .p12-tiedoston:

en: Passphrase error
fi_FI: Virhe salalauseessa

en: Station Locations
fi_FI: Asemien sijainnit

en: NONE
fi_FI: TYHJÄ

en: UP
fi_FI: YLÖS

en: Call Sign:
fi_FI: Kutsumerkki:

en: UTC Date (YYYY-MM-DD):
fi_FI: UTC-päivämäärä (VVVV-KK-PP):

en: UTC Time (HHMM):
fi_FI: UTC-kellonaika (TTMM):

en: Mode:
fi_FI: Lähetelaji:

en: Band:
fi_FI: Taajuusalue:

en: RX Band:
fi_FI: RX-taajuusalue:

en: Frequency (MHz):
fi_FI: Taajuus (MHz):

en: RX Frequency (MHz):
fi_FI: RX-taajuus (MHz):

en: Propagation Mode:
fi_FI: Etenemismuoto:

en: Satellite:
fi_FI: Satelliitti:

en: Add QSO
fi_FI: Lisää QSO

en: Delete
fi_FI: Poista

en: QSO Frequency is invalid
fi_FI: Yhteyden taajuus on virheellinen

en: QSO Data Error
fi_FI: Virhe QSO-tiedoissa

en: QSO Frequency is out of range for the selected band
fi_FI: Yhteyden taajuus on valitun taajuusalueen ulkopuolella

en: QSO RX Frequency is invalid
fi_FI: QSO:n RX-taajuus on virheellinen

en: QSO RX Frequency is out of range for the selected band
fi_FI: QSO:n RX-taajuus on valitun taajuusalueen ulkopuolella

en: You must select a band or enter a frequency
fi_FI: Taajuusalue on valittava tai taajuus annettava

en: Call Sign cannot be empty
fi_FI: Kutsumerkki ei voi olla tyhjä

en: 'Satellite' propagation mode selected, so a Satellite must be chosen
fi_FI: "Satelliitti" etenemistapa on valittuna, joten satelliitti on valittava

en: Satellite choice requires that Propagation Mode be 'Satellite'
fi_FI: Satelliitti-valinta vaatii, että etenemismuodoksi on valittu "Satelliitti"

en: QSO Data: Invalid Mode ignored - %s
fi_FI: QSO-tiedot: Virheellinen lähetelaji jätetty huomiotta - %s

en: No QSO records
fi_FI: Ei QSO-tietoja

en: Save File
fi_FI: Tallenna tiedosto

en: ADIF files (*.adi;*.adif;*.ADI;*.ADIF)|*.adi;*.adif;*.ADI;*.ADIF|All files (*.*)|*.*
fi_FI: ADIF-tiedostot (*.adi;*.adif;*.ADI;*.ADIF)|*.adi;*.adif;*.ADI;*.ADIF|All files (*.*)|*.*

en: ADIF files (*.adi;*.adif)|*.adi;*.adif|All files (*.*)|*.*
fi_FI: ADIF-tiedostot (*.adi;*.adif)|*.adi;*.adif|All files (*.*)|*.*

en: Wrote %d QSO records to %s
fi_FI: Kirjoitettiin %d QSO-tietoa %s:iin

en: The file has not been saved. Should the QSOs be saved?
fi_FI: Tiedostoa ei ole tallennettu. Tallennetaanko QSO:t?

en: Confirm Close
fi_FI: Vahvista sulkeminen

en: One QSO Record
fi_FI: Yksi QSO-tieto

en: %d QSO Records
fi_FI: %d QSO-tietoa

en: &Properties
fi_FI: &Ominaisuudet

en: Properties
fi_FI: Ominaisuudet

en: Value
fi_FI: Arvo

en: Select Station Data
fi_FI: Valitse asematiedot

en: Save Station Data
fi_FI: Tallenna asematiedot

en: Enter a name for this Station Location
fi_FI: Syötä nimi tälle aseman sijainnille

en: Selected Station Location
fi_FI: Valittu aseman sijainti

en: New...
fi_FI: Uusi...

en: Edit...
fi_FI: Muokkaa...

en: Delete "
fi_FI: Poista "

en: TQSL Confirm
fi_FI: TQSL-varmistus

en: Call Sign
fi_FI: Kutsumerkki

en: Province
fi_FI: Maakunta

en: Continent
fi_FI: Maanosa

en: CQ Zone
fi_FI: CQ-zone

en: DXCC Entity
fi_FI: DXCC-maa

en: Grid Square
fi_FI: Lokaattori

en: IOTA ID
fi_FI: IOTA-tunnus

en: ITU Zone
fi_FI: ITU-zone

en: County
fi_FI: Kunta

en: WPX Prefix
fi_FI: WPX-prefiksi

en: You have no Station Locations defined.
fi_FI: Et ole määritellyt yhtään aseman sijaintia.

en: You must define at least one Station Location to use for signing.
fi_FI: Sinun on määriteltävä vähintään yksi aseman sijainti käyttääksesi sitä allekirjoitukseen.

en: Use the "New" Button of the dialog you're about to see to define a Station Location.
fi_FI: Käytä "Uusi"-valintaa seuraavassa valintaruudussa määrittääksesi aseman sijainnin.

en: Success
fi_FI: Onnistui

en: User Cancelled
fi_FI: Käyttäjä perui

en: Upload Rejected
fi_FI: Lähetys hylätty

en: Unexpected LoTW Response
fi_FI: Odottamaton LoTW-vastaus

en: TQSLLib Error
fi_FI: TQSLLib-virhe

en: Error opening input file
fi_FI: Virhe avattaessa syötetiedostoa

en: Error opening output file
fi_FI: Virhe avattaessa tulostetiedostoa

en: No QSOs to upload
fi_FI: Ei QSO:ja lähetettäväksi

en: Some QSOs not processed
fi_FI: Ei QSO:ja käsiteltäväksi

en: Command Syntax Error
fi_FI: Komentosyntaksivirhe

en: LoTW Connection Failed
fi_FI: LoTW-yhteys epäonnistui

en: Unknown
fi_FI: Tuntematon

en: The TQSL upload tracking database is locked
fi_FI: TQSL:n verkkoon latauksen seurantatietokanta on lukittu

en: Previously signed QSOs were detected
fi_FI: Aiemmin allekirjoitettuja QSO-tietoja havaittiin

en: Incorrect passphrase when importing P12 file
fi_FI: Virheellinen salalause tuotaessa P12-tiedostoa

en: Final Status: %hs (%d)
fi_FI: Lopullinen tila: %hs (%d)

note: TRANSLATORS: this is followed by the callsign and entity name
en: Enter the passphrase to unlock the callsign certificate for %hs -- %hs
    (This is the passphrase you made up when you installed the callsign certificate.)
fi_FI: Syötä salalause avataksesi varmenteen kutsumerkille %hs -- %hs
    (Tämä on salalause, jonka keksit, kun asensit kutsumerkin varmennetta.)

en: Enter passphrase
fi_FI: Syötä salalause

en: Signing QSO Data
fi_FI: Allekirjoitan QSO-tietoja

en: Converting
fi_FI: Muunnetaan

en: to TQSL format
fi_FI: TQSL-muotoon

en: Uploading Signed Data
fi_FI: Lähetetään allekirjoitettuja tietoja

en: Uploading signed log data...
fi_FI: Lähetetään allekirjoitettuja lokitietoja...

en: QSO Date Range
fi_FI: QSO-päivämääräalue

en: You may set the starting and/or ending QSO dates in order to select QSOs from the input file.
fi_FI: Voit asettaa yhteyksien alkamis- ja/tai loppumispäivämäärät valitaksesi tietyt yhteydet syötetiedostosta.

en: QSOs prior to the starting date or after the ending date will not be signed or included in the output file.
fi_FI: Yhteyksiä ennen alkamispäivää tai loppumispäivän jälkeen ei allekirjoiteta tai sisällytetä tulostetiedostoon.

en: You may leave either date (or both dates) blank.
fi_FI: Voit jättää jommankumman (tai molemmat) päivämäärät tyhjäksi.

en: Start Date (YYYY-MM-DD)
fi_FI: Alkamispäivämäärä (VVVV-KK-PP):

en: End Date (YYYY-MM-DD)
fi_FI: Loppupäivämäärä (VVVV-KK-PP):

en: Start date is invalid
fi_FI: Alkamispäivämäärä on virheellinen

en: End date is invalid
fi_FI: Loppupäivämäärä on virheellinen

en: Previously Signed QSOs Detected
fi_FI: Aiemmin allekirjoitettuja QSO-tietoja havaittiin

en: This log contains %d QSO(s) which appear to have been previously signed for upload to LoTW, and no new QSOs.
fi_FI: Tässä lokissa on %d QSO:a, jotka näyttävät olevan jo aiemmin allekirjoitettuja LoTW:iin lähetettäväksi, eikä uusia QSO:ja.

en: Click 'Cancel' to abandon processing this log file (Recommended).
fi_FI: Valitse "Peruuta" hylätäksesi tämän lokitiedoston käsittelyn (suositeltavaa).

en: Click 'Re-Upload QSOs' to re-process this log while allowing previously signed QSOs.
fi_FI: Napsauta "Lähetä QSO-tiedot uudestaan", jotta tämä loki ja myös aiemmin allekirjoitetut QSO-tiedot käsitellään uudelleen.

en: This log contains %d QSO(s) which appear to have been previously signed for upload to LoTW, and %d QSOs which are new.
fi_FI: Tämä loki sisältää %d QSO:a jotka näyttävät olevan jo aiemmin allekirjoitettu ja ladattu LoTW:iin, ja %d uutta QSO:a.

en: Click 'New QSOs Only' to sign normally, without the previously signed QSOs (Recommended).
fi_FI: Allekirjoittaaksesi normaalisti ilman aiemmin allekirjoitettuja QSO:ja napsauta "Vain uudet QSO:t" (Suositeltavaa).

en: Click 'Cancel' to abandon processing this log file.
fi_FI: Valitse "Peruuta" hylätäksesi tämän lokitiedoston käsittelyn.

en: This log contains %d QSO(s) which appear to have been previously signed for upload to LoTW, and one QSO which is new.
fi_FI: Tämä loki sisältää %d QSO:a jotka näyttävät olevan jo aiemmin allekirjoitettu ja ladattu LoTW:iin, ja yhden uuden QSO:n.

en: The log file you are uploading using your QSO Logging system consists entirely of previously uploaded QSOs that create unnecessary work for LoTW. There may be a more recent version of your QSO Logging system that would prevent this. Please check with your QSO Logging system's vendor for an updated version.
fi_FI: Lokitiedosto, jota lähetät QSO-lokiohjelmaasi käyttäen, koostuu ainoastaan jo aiemmin lähetetyistä QSO-tiedoista (duplikaateista), jotka aiheuttavat turhaa prosessointikuormaa LoTW:lle. Lokiohjelmastasi on mahdollisesti saatavilla uudempi versio, joka estää tämän. Tarkista lokiohjelmasi valmistajalta, onko uudempaa versiota saatavilla.

en: In the meantime, please note that some loggers may exhibit strange behavior if an option other than 'Re-Upload QSOs' is clicked. Choosing 'Cancel' is usually safe, but a defective logger not checking the status messages reported by TrustedQSL may produce strange (but harmless) behavior such as attempting to upload an empty file or marking all chosen QSOs as 'sent'
fi_FI: Huomaa, että jotkut lokiohjelmat voivat toimia oudosti jos et valitse vaihtoehtoa "Lähetä QSO-tiedot uudestaan". "Peruuta" on yleensä turvallinen vaihtoehto, mutta epätäydellinen lokiohjelma, joka ei tarkista TQSL:n tilaviestejä voi tuottaa oudon (mutta vaarattoman)tuloksen kuten yrittää lähettää tyhjää tiedostoa tai merkitä kaikki QSO-tiedot lähetetyiksi.

en: The log file you are uploading using your QSO Logging system includes some previously uploaded QSOs that create unnecessary work for LoTW. There may be a more recent version of your QSO Logging system that would prevent this. Please check with your QSO Logging system's vendor for an updated version.
fi_FI: Lokitiedosto, jota lähetät QSO-lokiohjelmaasi käyttäen, sisältää joitakin jo aiemmin lähetettyjä QSO-tietoja (duplikaatteja), jotka aiheuttavat turhaa prosessointikuormaa LoTW:lle. Lokiohjelmastasi on mahdollisesti saatavilla uudempi versio, joka estää tämän. Tarkista lokiohjelmasi valmistajalta, onko uudempaa versiota saatavilla.

en: In the meantime, please note that some loggers may exhibit strange behavior if an option other than 'Re-Upload QSOs' is clicked. 'New QSOs Only' is recommended, but a logger that does its own upload tracking may incorrectly set the status in this case. A logger that doesn't track uploads should be unaffected by choosing 'New QSOs Only' and if it tracks 'QSO sent' status, will correctly mark all selected QSOs as sent - they are in your account even though they would not be in this specific batch
fi_FI: Huomaa, että jotkut lokiohjelmat voivat toimia oudosti jos et valitse vaihtoehtoa "Lähetä QSO-tiedot uudestaan". "Vain uudet QSO-tiedot" on suositeltava vaihtoehto, mutta lokiohjelma, joka itse seuraa lähetettyjä tietoja saattaa tässä tapauksessa merkit lähetettyjen tietojen tilan väärin. Lokiohjelma, joka ei seuraa lähetettyjä tietoja, toiminee oikein valinnan "Vain uudet QSO-tiedot" kanssa, ja jos se seuraa "QSO-tiedot lähetetty" -tilaa, se merkitsee oikein kaikki valitut QSO-tiedot lähetetyiksi - ne ovat tililläsi vaikka niitä ei lähetetäkään tässä nimenomaisessa lähetyksessä

en: Choosing 'Cancel' is usually safe, but a defective logger not checking the status messages reported by TrustedQSL may produce strange (but harmless) behavior such as attempting to upload an empty file or marking all chosen QSOs as 'sent'
fi_FI: "Peruuta"-valinta on yleensä turvallista tehdä, mutta virheellisesti toimiva lokiohjelma, joka ei tarkista TQSL:n ilmoittamia tilaviestejä, voi tuottaa outoa (mutta harmitonta) käytöstä, kuten sitä että se yrittää lähettää tyhjää tiedostoa tai merkitsee kaikki valitut QSO:t lähetetyiksi.

en: New QSOs Only
fi_FI: Vain uudet QSO-tiedot

en: Re-Upload QSOs
fi_FI: Lähetä QSO-tiedot uudestaan

en: The only reason to re-sign previously signed QSOs is if a previous upload was not processed by LoTW, either because it was never uploaded, or there was a server failure
fi_FI: Ainoa syy allekirjoittaa uudelleen aiemmin allekirjoitettuja QSO:ja on että LoTW ei käsitellyt aiempaa latausta koska latausta ei todellisuudessa tapahtunut tai tapahtui palvelinvirhe

en: Are you sure you want to proceed? Click 'No' to review the choices
fi_FI: Haluatko varmasti jatkaa? Valitse "Ei", jotta voit valita uudelleen

en: Are you sure?
fi_FI: Oletko varma?

en: Errors Detected
fi_FI: Virheitä havaittu

en: Ignore
fi_FI: Jätä huomiotta

en: Your custom mode map %s conflicts with the standard mode definition for %hs and was deleted.
fi_FI: Erityinen lähetelajikuvauksesi %s on ristiriidassa peruslähetelajimääritelmän %hs kanssa ja se poistettiin.

en: Error renaming backup file %s: %hs
fi_FI: Virhe uudelleennimettäessä varmuuskopiotiedostoa %s: %hs

en: Checking for TQSL updates...
fi_FI: Tarkistetaan TQSL-päivityksiä...

en: Sign and &upload ADIF or Cabrillo File...
fi_FI: Allekirjoita ja &lähetä ADIF- tai Cabrillo-tiedosto...

en: &Sign and save ADIF or Cabrillo file...
fi_FI: Allekirjoita ja tallennna ADIF- tai Cabrillo-tiedosto...

en: &Test Signing an ADIF or Cabrillo file...
fi_FI: &Kokeile allekirjoittaa ADIF- tai Cabrillo-tiedosto...

en: &Backup Station Locations, Certificates, and Preferences...
fi_FI: &Varmuuskopioi asemien sijainnit, varmenteet ja asetukset...

en: &Restore Station Locations, Certificates, and Preferences...
fi_FI: &Palauta asemien sijainnit, varmenteet ja asetukset...

en: Create &New ADIF file...
fi_FI: Luo &uusi ADIF-tiedosto...

en: &Edit existing ADIF file...
fi_FI: &Muokkaa olemassaolevaa ADIF-tiedostoa...

en: &Preferences...
fi_FI: &Asetukset...

en: Display or Modify &Preferences...
fi_FI: Näytä tai muokkaa &asetuksia...

en: Language
fi_FI: Kieli

en: Dia&gnostic Mode
fi_FI: Dia&gnoosimoodi

en: E&xit TQSL	Alt-X
fi_FI: Sulje TQSL	Alt-&X

en: &Display Station Location Properties
fi_FI: &Näytä aseman sijaintitiedot

en: &Edit Station Location
fi_FI: &Muokkaa aseman sijaintia

en: &Add Station Location
fi_FI: &Lisää aseman sijainti

en: &Restore a Deleted Station Location
fi_FI: &Palauta poistettu aseman sijainti

en: &Contents
fi_FI: &Sisältö

en: Display &Documentation
fi_FI: Näytä &ohjeet

en: Check for &Updates...
fi_FI: Tarkista &Päivitykset...

en: &About
fi_FI: &Tietoja

en: &File
fi_FI: &Tiedosto

en: &Station Location
fi_FI: &Aseman sijainti

en: Callsign &Certificate
fi_FI: &Kutsumerkin varmenne

en: &Help
fi_FI: &Ohje

en: Log Operations
fi_FI: Lokitoiminnot

en: Status Log
fi_FI: Tilatiedot

en: Sign a log and upload it automatically to LoTW
fi_FI: Allekirjoita loki ja lähetä automaattisesti LoTW:iin

en: Sign a log and save it for uploading later
fi_FI: Allekirjoita loki, tallenna ja lähetä myöhemmin

en: Create an ADIF file for signing and uploading
fi_FI: Muodosta ADIF-tiedosto allekirjoittamista ja lähettämistä varten

en: Log in to the Logbook of the World Site
fi_FI: Kirjaudu Logbook of the Word -palveluun

en: Select a Station Location to process
fi_FI: Valitse aseman sijainti tehdäksesi muutoksia

en: Create a new Station Location
fi_FI: Luo uusi aseman sijainti

en: Edit a Station Location
fi_FI: Muokkaa aseman sijaintia

en: Delete a Station Location
fi_FI: Poista aseman sijainti

en: Display Station Location Properties
fi_FI: Näytä aseman sijaintitiedot

en: Select a Callsign Certificate to process
fi_FI: Valitse kutsumerkin varmenne tehdäksesi muutoksia

en: Load a Callsign Certificate
fi_FI: Lataa kutsumerkin varmenne

en: Save a Callsign Certificate
fi_FI: Tallenna kutsumerkin varmenne

en: Renew a Callsign Certificate
fi_FI: Uudista kutsumerkin varmenne

en: Display a Callsign Certificate's Properties
fi_FI: Näytä kutsumerkin varmenteen tiedot

en: Add Station Location
fi_FI: Lisää aseman sijainti

en: About
fi_FI: Tietoja

en: Log File
fi_FI: Lokitiedosto

en: Log files (*.log)|*.log|All files (*.*)|*.*
fi_FI: Lokitiedostot (*.log)|*.log|Kaikki tiedostot (*.*)|*.*

en: Error opening diagnostic log %s: %hs
fi_FI: Virhe avattaessa diagnosointilokia %s: %hs

en: Log File Error
fi_FI: Virhe lokitiedostossa

note: TRANSLATORS: uncommon error - error in a station location, followed by the ignore message that follows.
en: The invalid data was ignored.
fi_FI: Virheelliset tiedot jätettiin huomiotta.

en: Location data error
fi_FI: Virhe paikkatiedossa

en: Edit Station Location : %hs - %s
fi_FI: Muokkaa aseman sijaintia : %hs - %s

en: Edit Station Location
fi_FI: Muokkaa aseman sijaintia

en: Close
fi_FI: Sulje

en: Open File
fi_FI: Avaa tiedosto

en: Please choose a callsign for this Station Location
fi_FI: Valitse kutsumerkki tälle aseman sijainnille

en: Select Callsign
fi_FI: Valitse kutsumerkki

en: There are no valid callsign certificates for callsign
fi_FI: Ei ole voimassaolevia kutsumerkin varmenteita kutsulle

en: in entity
fi_FI: maassa

en: Signing aborted.
fi_FI: Allekirjoittaminen keskeytetty.

en: Signing using Callsign %hs, DXCC Entity %hs
fi_FI: Varmistetaan käyttäen kutsumerkkiä %hs, DXCC-maata %hs

en: Another copy of TQSL is signing a log
fi_FI: Toinen TQSL:n kopio allekirjoittaa lokia

en: TQSL must wait for other running copies of TQSL to exit before signing ...
fi_FI: Ennen allekirjoittamista TQSL joutuu odottamaan kunnes muut TQSL:n kopiot lopettavat toimintansa...

en: Aborting due to user cancelling
fi_FI: Keskeytetään käyttäjän perumisen vuoksi

en: Cancelled
fi_FI: Peruttu

en: QSOs: %d
fi_FI: QSO:ja: %d

en: Previously Signed: %d
fi_FI: Aiemmin allekirjoitettu: %d

en: Errors: %d
fi_FI: Virheitä: %d

en: Previously signed: %d
fi_FI: Aiemmin allekirjoitettu: %d

en: This log has too many previously uploaded QSOs. Please only upload new QSOs or break the log into smaller pieces (50,000 QSOs or less).
fi_FI: Tässä lokissa on liian monta aiemmin lähettyä QSO-tietoa. Lähetä vain uusien QSO:jen tiedot tai jaa loki pienempiin palasiin (enintään 50 000 QSO:a).

en: on line %d
fi_FI: rivillä %d

en: Your QTH Details changed for this QSO.
    
    Originally these were: %s
    Now they are:%s
    
    Please verify that you intended to change this QSO!
fi_FI: QTH-tietosi muuttuivat tälle QSO:lle.
    
    Alunperin ne olivat: %s
    Nyt ne ovat: %s
    
    Varmista, että halusit muuttaa tämän QSO:n!

en: Click 'Ignore' to continue signing this log while ignoring errors.
fi_FI: Valitse "Jätä huomiotta" jatkaaksesi tämän lokin varmentamista ja jättääksesi virheet huomioimatta.

en: Click 'Cancel' to abandon signing this log.
fi_FI: Valitse "Peruuta" hylätäksesi tämän lokin allekirjoittamisen.

en: Signing cancelled
fi_FI: Allekirjoittaminen peruttu

en: Duplicate QSO detected
fi_FI: Duplikaatti-QSO:ja havaittu

en: Signing aborted
fi_FI: Allekirjoittaminen keskeytetty

en: Signing aborted due to errors
fi_FI: Allekirjoittaminen keskeytetty virheiden vuoksi

en: %s: %d QSOs were outside the selected date range
fi_FI: %s: %d QSO:a oli valitun päivämääräalueen ulkopuolella

en: All QSOs are previously signed; aborted
fi_FI: Kaikki QSO:t on jo allekirjoitettu; keskeytetty

en: %d of %d QSOs are previously signed; aborted
fi_FI: %d %d:sta QSO:sta on jo allekirjoitettu; keskeytetty

en: %s: %d QSO records were previously signed
fi_FI: %s: %d QSO-tietueet oli aiemmin allekirjoitettu

en: Invalid contact - QSO does not specify a Callsign
fi_FI: Virheellinen yhteys - QSO ei määrittele kutsumerkkiä

en: Invalid contact - QSO does not specify a band or frequency
fi_FI: Virheellinen yhteys - QSO ei määrittele taajuusaluetta tai taajuutta

en: Invalid contact - QSO does not specify a mode
fi_FI: Virheellinen yhteys - QSO ei määrittele lähetelajia

en: Invalid contact - QSO does not specify a date
fi_FI: Virheellinen yhteys - QSO ei määrittele päivämäärää

en: Invalid contact - QSO does not specify a time
fi_FI: Virheellinen yhteys - QSO ei määrittele kellonaikaa

en: This callsign certificate is already active and cannot be restored.
fi_FI: Tämä kutsumerkin varmenne on jo aktiivinen eikä sitä voida palauttaa.

en: Unable to open %s for output
fi_FI: Ei pystytä avaamaan %s:ää ulostuloon

en: No records output
fi_FI: Ei tietoja tulosteessa

en: %s: wrote %d records to %s
fi_FI: %s: kirjoitettiin %d tietoa %s:ään

en: %s is ready to be emailed or uploaded.
fi_FI: %s on valmis sähköpostitse lähetettäväksi tai ladattavaksi palveluun.

en: Note: TQSL assumes that this file will be uploaded to LoTW.
fi_FI: Huomaa: TQSL olettaa että tämä tiedosto lähetetään LoTW:iin.

en: Resubmitting these QSOs will cause them to be reported as already signed.
fi_FI: Näiden QSO:jen lähettäminen uudelleen aiheuttaa sen, että ne ilmoitetaan jo allekirjoitetuiksi.

en: To submit the signed log file to LoTW:
    1. Move the signed log file to a computer with internet access
    2. Log in to your LoTW Web Account
    3. Select the Upload File tab
    4. Click the Choose File button, and select the signed log file you created (%s)
    5. Click the Upload file button
    
    Alternatively, you can attach the signed log file to an email message, and send the message to lotw-logs@arrl.org
fi_FI: Lähettääksesi allekirjoitetun lokitiedoston LoTW:iin:
    1. Siirrä allekirjoitettu lokitiedosto internet-yhteydelliseen tietokoneeseen
    2. Kirjaudu sisään LoTW-tilillesi
    3. Valitse Upload File -välilehti
    4. Napsauta Choose File -painiketta ja valitse luomasi allekirjoitettu tiedosto (%s)
    5. Napsauta Upload file -painiketta
    
    Voit vaihtoehtoisesti liittää allekirjoitetun tiedoston sähköpostiin ja lähettää viestin osoitteeseen lotw-logs@arrl.org

en: Note: TQSL has not recorded signing these QSOs. You can submit this log file to LoTW or discard it.
fi_FI: Huomaa: TQSL:llä ti ole tietoa näiden QSO:jen allekirjoittamisesta. Voit lähettää tämän lokitiedoston LoTW:iin tai hylätä sen.

en: Error compressing before upload
fi_FI: Virhe kompressoinnissa ennen lähetystä

en: Unable to open ca-bundle.crt. Your TQSL installation is incomplete
fi_FI: Ei voitu avata tiedostoa ca-bundle.crt. TQSL-asennuksesi on epätäydellinen

en: Error: Could not upload file (CURL Init error)
fi_FI: Virhe: ei voitu lähettää tiedostoa (CURL:in alustusvirhe)

en: Attempting to upload one QSO
fi_FI: Yritetään lähettää yksi QSO-tieto

en: Attempting to upload %d QSOs
fi_FI: Yritetään lähettää %d QSO-tietoa

en: Attempting to upload %s
fi_FI: Yritetään lähettää %s

en: Uploading Callsign Certificate
fi_FI: Lähetetään kutsumerkin varmennetta

en: Uploading Callsign Certificate Request...
fi_FI: Lähetetään kutsumerkin varmennepyyntöä...

en: Could not spawn upload thread!
fi_FI: Ei onnistuttu luomaan lähetyssäiettä!

en: %s: Log uploaded successfully with result:
    
    %s
fi_FI: %s: Loki lähetettiin onnistuneesti tuloksella:
    
    %s

en: After reading this message, you may close this program.
fi_FI: Voit sulkea ohjelman tämän viestin lukemisen jälkeen.

en: %s uploaded with result:
    
    %s
fi_FI: %s: lähetettiin onnistuneesti tuloksella:
    
    %s

en: %s Uploaded with result:
    
    %s
fi_FI: %s lähetettiin tuloksella:
    
    %s

en: %s: Log uploaded successfully
fi_FI: %s: Loki lähetettiin onnistuneesti

en: %s uploaded successfully
fi_FI: %s lähetettiin onnistuneesti

en: %s: %s upload was rejected with result "%s"
fi_FI: %s: %s lähetyksestä kieltäydyttiin tuloksella "%s"

en: %s: %s upload was rejected
fi_FI: %s: %s lähetyksestä kieltäydyttiin

en: %s: Got an unexpected response on %s upload! Maybe the site is down?
fi_FI: %s: Vastauksena %s lähettämiseen tuli odottamaton vastaus! Ehkä palvelu on alhaalla?

en: %s: Unable to upload - either your Internet connection is down or LoTW is unreachable.
fi_FI: %s: Ei pystytä lähettämään - joko internet-yhteytesi on alhaalla tai LoTW:iin ei saada yhteyttä.

en: Please try uploading the %s later.
fi_FI: Yritä lähettää %s myöhemmin.

en: %s: Unable to upload. The network is down or the LoTW site is too busy.
fi_FI: %s: Ei voida lähettää. Verkko on alhaalla tai LoTW-palvelin on liian kiireinen.

en: %s: Unable to connect to the upload site.
fi_FI: %s: Ei pystytä yhdistämään tallennuspalvelimelle.

en: %s: Upload cancelled
fi_FI: %s: Lähetys peruttu

en: %s: Couldn't upload the file: CURL returned "%hs" (%hs)
fi_FI: %s: Ei voitu lähettää tiedostoa: CURL palautti "%hs" (%hs)

en: Your upload appears to have failed. Should TQSL try again?
fi_FI: Lähetyksesi näyttää epäonnistuneen. Pitäisikö TQSL:n yrittää uudelleen?

en: Retry?
fi_FI: Yritä uudelleen?

en: There are no callsign certificates for callsign %hs. This station location cannot be edited.
fi_FI: Varmenteita ei ole kutsumerkille %hs. Tätä aseman sijaintia ei voi muokata.

en: No Certificate
fi_FI: Ei varmennetta

en: There are no current callsign certificates for callsign %hs. This station location cannot be used to sign a log file.
fi_FI: Voimassaolevia varmenteita ei ole kutsumerkille %hs. Tätä aseman sijaintia ei voi käyttää lokitiedoston allekirjoittamiseen.

en: There is a newer callsign certificate for callsign %hs. This station location cannot be used to sign a log file until the new certificate is installed.
fi_FI: Kutsumerkin varmenteelle %hs on voimassa uudempi kutsumerkin varmenne. Tätä aseman sijaintia voi käyttää lokin allekirjoitukseen vasta kun se on asennettu.

en: The callsign certificate for callsign %hs has expired. This station location cannot be used to sign a log file until a valid callsign certificate is installed.
fi_FI: Kutsumerkin varmenne kutsulle %hs on vanhentunut. Tätä aseman sijaintia ei voi käyttää lokitiedoston allekirjoitukseen ennen kuin voimassa oleva kutsumerkin varmenne on asennettu.

en: Station Location data error
fi_FI: Aseman sijaintitiedoissa virhe

en: This should be corrected before signing a log file.
fi_FI: Tämä on syytä korjata ennen lokitiedoston allekirjoittamista.

en: TQSL Update Available
fi_FI: TQSL-päivitys saatavissa

en: A new TQSL release (V%s) is available!
fi_FI: Uusi TQSL-versio (V%s) on saatavissa!

en: An updated TrustedQSL configuration file (V%s) is available!
    The configuration file installs definitions for entities, modes, etc.
fi_FI: Päivitetty TrustedQSL-kokoonpanotiedosto (V%s) on saatavissa!
    Kokoonpanotiedosto asentaa määrittelyt maille, lähetelajeille jne.

en: Download from:
fi_FI: Lataa:

en: More details at:
fi_FI: Lisätietoja:

en: Click 'OK' to install the new version of TQSL, or Cancel to ignore it.
fi_FI: Valitse "OK" asentaaksesi TQSL:n uuden version tai "Peruuta" jättääksesi sen asentamatta.

en: Click 'OK' to install the new configuration file, or Cancel to ignore it.
fi_FI: Valitse "OK" asentaaksesi uuden kokoonpanotiedoston tai "Peruuta" jättääksesi sen asentamatta.

en: Can't open new configuration file %s: %hs
fi_FI: Ei voitu avata uutta kokoonpanotiedostoa %s: %hs

en: Error writing new configuration file %s: %hs
fi_FI: Virhe kirjoitettaessa uutta konfiguraatiotiedostoa %s: %hs

en: Configuration file successfully updated
fi_FI: Kokoonpanotiedoston päivitys onnistui

en: Update Completed
fi_FI: Päivitys valmis

en: Unable to update - either your Internet connection is down or LoTW is unreachable.
fi_FI: Ei voitu päivittää - joko internet-yhteytesi on poissa käytöstä tai LoTW:iin ei saada yhteyttä.

en: Please try again later.
fi_FI: Yritä uudelleen myöhemmin.

en: Unable to update. The network is down or the LoTW site is too busy.
fi_FI: Ei voida päivittää. Joko verkko on poissa käytöstä tai LoTW-sivusto on liian kiireinen.

en: Unable to connect to the update site.
fi_FI: Ei saatu yhteyttä päivityssivustoon.

en: Error downloading new configuration file:
fi_FI: Virhe ladattaessa uutta kokoonpanotiedostoa:

en: Update
fi_FI: Päivitä

en: Can't open TQSL update file %s: %hs
fi_FI: Ei voitu avata TQSL:n päivitystiedostoa %s: %hs

en: Error downloading new file:
fi_FI: Virhe ladattaessa uutta tiedostoa:

en: Error checking for expired callsign certificates:
fi_FI: Virhe tarkistettaessa vanhentuneita kutsumerkkien varmenteita:

en: Check Error
fi_FI: Tarkistusvirhe

en: The certificate for %hs expires in %d days.
fi_FI: Varmenne %hs:lle vanhenee %d:ssä päivässä.

en: The certificate for %hs expires in %d days
fi_FI: Varmenne %hs:lle vanhenee %d:ssa päivässä

en: Do you want to renew it now?
fi_FI: Haluatko uudistaa sen nyt?

en: Certificate Expiring
fi_FI: Varmenne vanhenee

en: A new TQSL release (V%s) is available.
fi_FI: Uusi TQSL-versio (V%s) on saatavissa.

en: A new TrustedQSL configuration file (V%s) is available.
fi_FI: Uusi TrustedQSL-kokoonpanotiedosto (V%s) on saatavilla.

en: Your system is up to date
fi_FI: Järjestelmäsi on päivitetty viimeisimpään versioon

en: TQSL Version %hs and Configuration Data Version %s
fi_FI: TQSL-versio %hs ja kokoonpanotietojen versio %s

en: are the newest available
fi_FI: ovat ajan tasalla

en: No Updates
fi_FI: Ei päivityksiä

en: Unable to check for updates - either your Internet connection is down or LoTW is unreachable.
fi_FI: Ei voitu tarkistaa päivityksiä - joko internet-yhteytesi on poissa käytöstä tai LoTW:iin ei saada yhteyttä.

en: Unable to check for updates. The network is down or the LoTW site is too busy.
fi_FI: Ei voida tarkistaa päivityksiä. Joko verkko on poissa käytöstä tai LoTW-sivusto on liian kiireinen.

en: Error downloading new version information:
fi_FI: Virhe ladattaessa uuden version tietoja:

en: Error downloading update version information:
fi_FI: Virhe ladattaessa päivityksen versiotietoja:

en: You have no callsign certificates to use to sign a log file.
fi_FI: Sinulla ei ole kutsumerkin varmenteita varmentaaksesi lokitiedoston.

en: Please install a callsign certificate then try again.
fi_FI: Asenna kutsumerkin varmenne ja yritä uudelleen.

en: No Callsign Certificates
fi_FI: Ei kutsumerkin varmenteita

en: |ADIF files (
fi_FI: |ADIF-tiedostot (

en: |Cabrillo files (
fi_FI: |Cabrillo-tiedostot (

en: Select file to Sign
fi_FI: Valitse allekirjoitettava tiedosto

en: TQSL compressed data files (*.tq8)|*.tq8
fi_FI: TQSL-pakatut datatiedostot (*.tq8)|*.tq8

en: TQSL data files (*.tq7)|*.tq7
fi_FI: TQSL-datatiedostot (*.tq7)|*.tq7

en: Select file to write to
fi_FI: Valitse tiedosto, johon kirjoitetaan

en: Select Station Location for Signing
fi_FI: Valitse aseman sijainti allekirjoitusta varten

en: Signing abandoned
fi_FI: Allekirjoittaminen hylätty

en: TQSL must wait for other running copies of TQSL to exit before backing up...
fi_FI: TQSL:n täytyy odottaa muiden ajettavien TQSL-kopioiden suorituksen päättymistä ennen varmuuskopiointia...

en: Error opening save file %s: %hs
fi_FI: Virhe avattaessa tallennustiedostoa %s: %hs

en: Saving callsign certificates
fi_FI: Tallennetaan kutsumerkkien varmenteita

en: Saving callsign certificate for %hs
fi_FI: Tallennetaan kutsumerkkien varmenteita %hs:lle

en: Saving Station Locations
fi_FI: Tallennetaan asemien sijainteja

en: Saving TQSL Preferences
fi_FI: Tallennetaan TQSL-asetuksia

en: Saving QSOs
fi_FI: Tallennetaan QSO:ja

en: Save operation complete.
fi_FI: Tallennus valmis.

en: Error performing automatic backup: %hs
fi_FI: Virhe automaattista varmuustallennusta tehtäessä: %hs

en: Backup Error
fi_FI: Varmuuskopiovirhe

en: Backup operation failed: %hs
fi_FI: Varmuustallennus epäonnistui: %hs

en: Enter file to save to
fi_FI: Syötä tiedosto, johon tallennetaan

en: Configuration files (*.tbk)|*.tbk|All files (*.*)|*.*
fi_FI: Kokoonpanotiedostot (*.tbk)|*.tbk|Kaikki tiedostot (*.*)|*.*

en: Restoring callsign certificate for %hs
fi_FI: Palautetaan kutsumerkin varmennetta %hs:lle

en: Restoring Preferences
fi_FI: Palautetaan asetuksia

en: Restoring Station Locations
fi_FI: Palautetaan asemien sijainteja

en: Restoring QSO records
fi_FI: Palautetaan QSO-tietoja

en: Error importing station locations: %hs
fi_FI: Virhe asemien sijainteja tuodessa: %hs

en: Restoring Callsign Certificates
fi_FI: Palautetaan kutsumerkkien varmenteita

en: Error parsing saved configuration file: %hs
fi_FI: Virhe jäsennettäessä tallennettua kokoonpanotiedostoa: %hs

en: Restore Complete.
fi_FI: Palautus valmis.

en: Error parsing station location file: %hs
fi_FI: Virhe jäsennettäessä aseman sijaintitiedostoa: %hs

en: Select saved configuration file
fi_FI: Valitse tallennettu kokoonpanotiedosto

en: Saved configuration files (*.tbk)|*.tbk
fi_FI: Tallennetut kokoonpanotiedostot (*.tbk)|*.tbk

en: Restore operation failed: %hs
fi_FI: Palautusoperaatio epäonnistui: %hs

en: Exit TQSL so I can re-run as a normal user
fi_FI: Poistu TQSL:stä jotta voin käynnistää sen uudelleen tavallisena käyttäjänä

en: Allow TQSL to continue this time.
fi_FI: Salli TQSL:n suoritus tällä kertaa.

en: Always allow running as Administrator.
fi_FI: Salli aina suoritus järjestelmänvalvojana.

en: TQSL must not be run 'As Administrator'
fi_FI: TQSL:ää ei pidä käynnistää järjestelmänvalvojana

en: Administrator Error
fi_FI: Järjestelmävalvoja-virhe

en: Specify dialog action - abort, all, compliant or ask
fi_FI: Määritä valintatilanteen toiminta - abort, all, complant tai ask

en: Specify start date for QSOs to sign
fi_FI: Määrittele alkamispäivämäärä allekirjoitettaville QSO:ille

en: Specify default callsign for log signing
fi_FI: Määrittele oletusarvoinen kutsumerkki lokin allekirjoitukseen

en: Suppress date range dialog
fi_FI: Piilotettavan päivämääräalueen valintaikkuna

en: Specify end date for QSOs to sign
fi_FI: Määrittele loppumispäivä allekirjoitettaville QSO:ille

en: Specify QSO verification action - ignore, report or update
fi_FI: Määrittele QSO.vahvistustoiminto: ohita, raportoi tai päivitä

en: Display command line help
fi_FI: Näytä komentoriviohje

en: Import a certificate file (.p12 or .tq6)
fi_FI: Tuo varmennetiedosto (.p12 tai .tq6)

en: Selects Station Location
fi_FI: Valitsee aseman sijainnin

en: Check for updates to tqsl and the configuration file
fi_FI: Tarkista päivitykset tqsl:ään ja kokoonpanotiedostoon

en: Output file name (defaults to input name minus extension plus .tq8
fi_FI: Tulostetiedoston nimi (oletusarvo syötetiedoston nimi miinus tarkenne plus .tq8

en: Passphrase for the signing key
fi_FI: Salalause varmennusavaimelle

en: Quiet Mode - same behavior as -x
fi_FI: Hiljainen toimintatila - sama käyttäytyminen kuin -x

en: Edit (if used with -l) or create Station Location
fi_FI: Muokkaa (jos käytetty -l:n kanssa) tai luo aseman sijainti

en: File name for diagnostic tracking log
fi_FI: Tiedoston nimi diagnoosiseurantatyökalulle

en: Upload after signing instead of saving
fi_FI: Lähetä allekirjoittamisen jälkeen tallentamisen sijaan

en: Display the version information and exit
fi_FI: Näytä versiotiedot ja sulje

en: Wipe the TQSL uploads database
fi_FI: Tyhjennä TQSL:n verkkoonlataustietokanta

en: Exit after processing log (otherwise start normally)
fi_FI: Poistu lokin käsittelyn jälkeen (muuten käynnisty normaalisti)

en: Input ADIF or Cabrillo log file to sign
fi_FI: Syötä ADIF- tai Cabrillotiedosto varmennettavaksi

en: Start date of %s is invalid
fi_FI: Alkamispäivämäärä %s on virheellinen

en: End date of %s is invalid
fi_FI: Loppupäivämäärä %s on virheellinen

en: The -a parameter %hs is not recognized
fi_FI: -a-parametria %hs ei tunnisteta

note: TRANSLATORS: -f is the command line switch for log QTH handling
en: The -f parameter %hs is not recognized
fi_FI: -f-parametria %hs ei tunnistettu

en: To import this passphrase protected P12 file, you must pass the passphrase on the command line
fi_FI: Jotta voisit tuoda tämän salalauseella suojatun P12-tiedoston, sinun on annettava salalause komentorivillä

en: No logfile to sign!
fi_FI: Ei lokitiedostoa allekirjoitettavaksi!

en: Warning: The TQSL ADIF editor only processes a limited number of ADIF fields.
    
    Using the editor on an ADIF file can cause QSO details to be lost!
fi_FI: Varoitus: TQSL:n ADIF-editori käsittelee vain rajatun määrän ADIF-kenttiä
    
    Jos käytät editoria ADIF-tiedostoon, QSO-tietoja saatetaan menettää!

en: Please review the introductory documentation before using this program.
fi_FI: Lue johdanto-ohjeet ennen tämän ohjelman käyttämistä.

en: Notice
fi_FI: Ilmoitus

en: You have no callsign certificate installed on this computer with which to sign log submissions.
fi_FI: Tähän tietokoneeseen ei ole asennettuna kutsumerkin varmennetta, jolla voisi allekirjoittaa lokin lähetyksen.

en: Would you like to request a callsign certificate now?
fi_FI: Haluatko pyytää kutsumerkin varmennetta nyt?

en: If you are planning to restore from a backup, please choose 'No'.
fi_FI: Jos aiot palauttaa tiedot varmuuskopiolta, valitse "Ei".

en: Alert
fi_FI: Hälytys

en: Display Callsign Certificate &Properties
fi_FI: &Näytä kutsumerkin varmenteen tiedot

en: &Load Callsign Certificate from File
fi_FI: &Lataa kutsumerkin varmenne tiedostosta

en: &Save Callsign Certificate to File...
fi_FI: &Tallenna kutsumerkin varmenne tiedostoon...

en: Request &New Callsign Certificate...
fi_FI: &Pyydä uutta kutsumerkin varmennetta...

en: &Renew Callsign Certificate
fi_FI: &Uudista kutsumerkin varmenne

en: &Delete Callsign Certificate
fi_FI: P&oista kutsumerkin varmenne

en: Restore Deleted Callsign Certificate
fi_FI: Palauta poistettu kutsumerkin varmenne

en: &Edit
fi_FI: &Muokkaa

en: &Delete
fi_FI: &Poista

en: Load Certificate File
fi_FI: Lataa varmennetiedosto

en: Request a new Callsign Certificate
fi_FI: Pyydä uutta kutsumerkin varmennetta

en: Do you want to upload this certificate request to LoTW now?
fi_FI: Haluatko lähettää tämän varmennepyynnön LoTW:ille nyt?

en: You do not need an account on LoTW to do this.
fi_FI: Et tarvitse LoTW-tiliä tehdäksesi tämän.

en: Upload
fi_FI: Lähetä

en: tQSL Cert Request files (*.
fi_FI: tQSL-varmenteen pyyntötiedostot (*.

en: |All files (
fi_FI: |Kaikki tiedostot (

en: Save request
fi_FI: Tallenna pyyntö

en: Request cancelled
fi_FI: Pyyntö peruttu

en: Error creating callsign certificate request: %hs
fi_FI: Virhe luotaessa kutsumerkin varmennepyyntöä: %hs

en: Error creating Callsign Certificate Request
fi_FI: Virhe luotaessa kutsumerkin varmennepyyntöä

en: Error opening certificate request file %s: %hs
fi_FI: Virhe avattaessa kutsumerkin varmennepyyntötiedostoa %s: %hs

en: Certificate Request
fi_FI: Varmennepyyntö

en: Your certificate request did not upload properly.
fi_FI: Varmennepyyntöäsi ei pystytty lähettämään oikein.

en: Your upload appears to have failed.
    Do you want to save this request for uploading later?
fi_FI: Lähetyksesi näyttää epäonnistuneen.
    
    Haluatko tallentaa tämän pyynnön myöhempää lähetystä varten?

en: You may now send your new certificate request (
fi_FI: Voit nyt lähettää uuden varmennepyyntösi (

en: to:
fi_FI: vastaanottaja:

en: or
fi_FI: tai

en: see:
fi_FI: käy osoitteessa:

en: Display a Callsign Certificate
fi_FI: Näytä kutsumerkin varmenne

en: Save the Callsign Certificate for
fi_FI: Tallenna kutsumerkin varmenne kutsulle

en: Display the Callsign Certificate properties for
fi_FI: Näytä kutsumerkin varmenne kutsulle

en: Renew the Callsign Certificate for
fi_FI: Uudista kutsumerkin varmenne kutsulle

en: Enter the name for the new Certificate Container file
fi_FI: Syötä nimi uudelle varmenteiden säilötiedostolle

en: Certificate Container files (*.p12)|*.p12|All files (*.*)|*.*
fi_FI: Varmenteiden säilötiedostot (*.p12)|*.p12|Kaikki tiedostot (*.*)|*.*

en: Enter the passphrase for the certificate container file.
fi_FI: Syötä salalause varmenteen säilötiedostolle.

en: If you are using a computer system that is shared with others, you should specify a passphrase to protect this certificate. However, if you are using a computer in a private residence, no passphrase need be specified.
fi_FI: Jos käytät tietokonetta, jota käyttävät muutkin henkilöt, sinun on syytä antaa salalause suojataksesi tämän varmenteen. Kuitenkin, jos käytät tietokonetta yksityistaloudessa, salasanaa ei ole tarvetta antaa.

en: You will have to enter the passphrase any time you load the file into TrustedQSL.
fi_FI: Sinun on annettava salalause joka kerta kun lataat tiedoston TrustedQSL:ään.

en: Certificate Container Passphrase
fi_FI: Varmenteiden säilötiedoston salalause

en: Export to %s failed: %hs
fi_FI: Vienti %s:ään epäonnistui: %hs

en: Certificate saved in file %s
fi_FI: Varmenne tallennettu tiedostoon %s

en: This will remove the selected callsign certificate from your system.
fi_FI: Tämä poistaa valitun kutsumerkin varmenteen järjestelmästäsi.

en: You will NOT be able to recover it by loading a .TQ6 file.
fi_FI: ET voi palauttaa sitä lataamalla .TQ6-tiedoston.

en: You WILL be able to recover it from a container (.p12) file,
fi_FI: VOIT palauttaa sen säilö(.p12)-tiedostosta,

en: if you have created one via the Callsign Certificate menu's
fi_FI: jos olet luonut sellaisen Kutsumerkin varmenne -valikon

en: 'Save Callsign Certificate' command.
fi_FI: "Tallenna kutsumerkin varmenne"-komennolla.

en: Are you sure you want to delete the certificate?
fi_FI: Haluatko varmasti poistaa tämän varmenteen?

en: There are no deleted Callsign Certificates to restore
fi_FI: Ei ole poistettuja kutsumerkin varmenteita, joita voitaisiin palauttaa

en: Undelete Error
fi_FI: Poiston perumisen virhe

en: Choose a Callsign Certificate to restore
fi_FI: Valitse palautettava kutsumerkin varmenne

en: Select a Station Location to process
fi_FI: Valitse aseman sijainti tehdäksesi muutoksia

en: Edit Station Location
fi_FI: Muokkaa aseman sijaintia

en: Delete Station Location
fi_FI: Poista aseman sijainti

en: Display Station Location Properties for
fi_FI: Näytä aseman sijaintitiedot:

en: This will remove this station location from your system.
fi_FI: Tämä poistaa tämän aseman sijainnin järjestelmästäsi.

en: Are you sure you want to delete this station location?
fi_FI: Haluatko varmasti poistaa tämän aseman sijainnin?

en: There are no deleted Station Locations to restore
fi_FI: Ei ole poistettuja aseman sijainteja, joita voitaisiin palauttaa

en: Choose a Station Location to restore
fi_FI: Valitse palautettava aseman sijainti

en: Please choose language:
fi_FI: Valitse kieli:

en: Certificate Properties
fi_FI: Varmenteen tiedot

en: Begins:
fi_FI: Alkaa:

en: Expires:
fi_FI: Päättyy:

en: Organization:
fi_FI: Organisaatio:

en: Serial:
fi_FI: Sarjanumero:

en: Operator:
fi_FI: Operaattori:

en: Call sign:
fi_FI: Kutsumerkki:

en: DXCC Entity:
fi_FI: DXCC-maa:

en: QSO Start Date:
fi_FI: Yhteyksien alkamispäivä:

en: QSO End Date:
fi_FI: Yhteyksien loppumispäivä:

en: Passphrase:
fi_FI: Salalause:

en: Missing from this computer
fi_FI: Puuttuu tältä tietokoneelta

en: Passphrase protected
fi_FI: Suojattu salalauseella

en: Private Key not found
fi_FI: Salaista avainta ei löytynyt

en: Unable to read - no permission
fi_FI: Ei voida avata - pääsyoikeus puuttuu

en: <ERROR>
fi_FI: <VIRHE>

en: No Private Key
fi_FI: Ei salaista avainta

en: None
fi_FI: Tyhjä

en: Awaiting response from ARRL
fi_FI: Odottaa ARRL:n vastausta

en: Replaced
fi_FI: Korvattu

en: Expired
fi_FI: Vanhentunut

en: Station Location Properties
fi_FI: Aseman paikkatiedot

en: Grid Square:
fi_FI: Lokaattori:

en: ITU Zone:
fi_FI: ITU-zone:

en: CQ Zone:
fi_FI: CQ-zone:

en: IOTA Locator:
fi_FI: IOTA-lokaattori:

en: State:
fi_FI: Osavaltio:

en: County:
fi_FI: Kunta:

en: Park:
fi_FI: Puisto:

en: Province:
fi_FI: Maakunta:

en: Verify QTH details:
fi_FI: Tarkista QTH-tiedot:

en: Signing File:
fi_FI: Allekirjoittava tiedosto:

en: Please verify that this is the correct Station Location for the QSOs being signed.
fi_FI: Tarkista, että tämä on oikea aseman sijainti allekirjoitettaville QSO:ille.

en: Click 'Cancel' if this is not the correct Station Location.
fi_FI: Napsauta "Peruuta" jos tämä ei ole oikea aseman sijainti.

en: Enter the Passphrase to unlock the callsign certificate
fi_FI: Syötä salalause avataksesi kutsumerkin varmenteen

en: Preferences
fi_FI: Asetukset

en: Options
fi_FI: Lisävalinnat

en: Log Handling
fi_FI: Lokitoiminnot

en: ADIF Modes
fi_FI: ADIF-lähetelajit

en: Cabrillo Specs
fi_FI: Cabrillo-määrittelyt

en: Network Proxy
fi_FI: Verkkovälityspalvelin (proxy)

en: Custom ADIF mode mappings:
fi_FI: Erityiset ADIF-lähetelajien kuvaukset:

en: Add...
fi_FI: Lisää...

en: Add ADIF mode
fi_FI: Lisää ADIF-lähetelaji

en: Add ADIF mode mapping:
fi_FI: Lisää ADIF-lähetelajin kuvaus:

en: ADIF Mode:
fi_FI: ADIF-lähetelaji:

en: Resulting TQSL mode:
fi_FI: Vastaava TQSL-lähetelaji:

en: This mode definition conflicts with a standard mode definition for %s
fi_FI: Tämä lähetelajimääritelmä on ristiriidassa vakiolähetelajimääritelmän %s kanssa

en: Mode Conflict
fi_FI: Lähetelajien ristiriita

en: Allow automatic configuration backup
fi_FI: Salli automaattinen kokoonpanon varmuuskopiointi

en: Backup File Folder:
fi_FI: Varmuuskopiointihakemisto:

en: Select a Folder
fi_FI: Valitse hakemisto

en: Number of Backups to retain:
fi_FI: Kuinka monta varmuuskopiota pidetään tallessa:

en: Open ADIF files in ADIF editor
fi_FI: Avaa ADIF-tiedostot ADIF-muokkaimessa

en: Display status messages in separate tab
fi_FI: Näytä tilaviestit erillisessä välilehdessä

en: Enable passphrases for Callsign Certificates
fi_FI: Ota käyttöön salalauseet kutsumerkin varmenteille

en: Export P12 files compatible with Apple Keychain
fi_FI: Vie P12-tiedostot Apple-avainketjuun yhteensopivassa muodossa

en: Changes to the status message configuration will take affect when TQSL is restarted
fi_FI: Muutokset tilaviestien asetuksiin tulevat käyttöön, kun TQSL on käynnistetty uudelleen

en: Cabrillo file extensions:
fi_FI: Cabrillo-tiedostopäätteet:

en: ADIF file extensions:
fi_FI: ADIF-tiedostopäätteet:

en: Allow nonamateur call signs
fi_FI: Salli muut kuin radioamatöörikutsut

en: Prompt for QSO Date range when signing
fi_FI: Kysy QSO:jen päivämääräaluetta kun allekirjoitetaan

en: Display details of previously signed QSOs when signing a log
fi_FI: Näytä tiedot aiemmin allekirjoitetuista QSO:ista kun lokia allekirjoitetaan

en: Ignore seconds in QSO times
fi_FI: Jätä huomioimatta sekunnit QSO-ajoista

en: Ignore callsigns in ADIF files
fi_FI: Jätä huomioimatta ADIF-tiedostojen kutsumerkit

en: Ignore QTH details from your log
fi_FI: Jätä huomioimatta lokisi QTH-tiedot

en: Report on QTH differences
fi_FI: Raportti QTH-eroavaisuuksista

en: Override Station Location with QTH details from your log
fi_FI: Ylikirjoita aseman sijainti lokisi QTH-tiedoilla

en: Handle QTH information in ADIF logs with what action?
fi_FI: Miten ADIF-lokien QTH-tieto käsitellään?

en: Use these settings to configure a network proxy for Internet uploads and downloads. You should only enable a proxy if directed by your network administrator.
fi_FI: Käytä näitä asetuksia määritelläksesi verkkovälityspalvelimen (proxyn) Internet-lähetyksiä ja latauksia varten. Välityspalvelin pitäisi määritellä vain jos verkon ylläpitäjä on niin ohjeistanut.

en: Incorrect settings can cause TQSL to be unable to upload logs or check for updates.
fi_FI: Väärät asetukset voivat aiheuttaa, että TQSL ei pysty lähettämään lokeja tai tarkistamaan päivityksiä.

en: Enable a Network Proxy
fi_FI: Käytä välityspalvelinta (proxy)

en: Proxy Address:
fi_FI: Välityspalvelimen osoite:

en: Port Number:
fi_FI: Porttinumero:

en: Proxy Type:
fi_FI: Välityspalvelimen tyyppi:

en: ProxyType
fi_FI: Välityspalvelimen tyyppi

en: Cabrillo CONTEST definitions:
fi_FI: Cabrillo KILPAILU-määrittelyt:

en: CONTEST
fi_FI: KILPAILU

en: Type
fi_FI: Tyyppi

en: Field
fi_FI: Kenttä

en: Edit
fi_FI: Muokkaa

en: Contest
fi_FI: Kilpailu

en: Cabrillo CONTEST
fi_FI: Cabrillo KILPAILU

en: CONTEST Name:
fi_FI: KILPAILUN nimi:

en: Contest type
fi_FI: Kilpailun tyyppi

en: Call-Worked Field Number:
fi_FI: Työskennelty-kutsu -kentän numero:

en: Contest name cannot be blank
fi_FI: Kilpailun nimi ei voi olla tyhjä

en: Call-worked field must be %d or greater
fi_FI: Työskennelty-kutsu -kenttä täytyy olla %d tai suurempi

note: TRANSLATORS: Invalid date component, such as "Invalid Month: 15"
en: Invalid %hs: "%hs"
fi_FI: Virheellinen %hs: "%hs"

en: You have changed the following fields in this Station Location: %s
    Do you want to discard those changes?
fi_FI: Olet muuttanut seuraavia kenttiä tämän aseman sijainnin tiedoissa: %s
    Haluatko hylätä nämä muutokset?

en: Changes have not been saved
fi_FI: Muutoksia ei ole tallennettu

en: [None]
fi_FI: [Tyhjä]

en: You must select a %hs
fi_FI: %hs on valittava

en: %s: Invalid Grid Field
fi_FI: %s: Virheellinen lokaattorikenttä

en: %s: Invalid Grid Square
fi_FI: %s: Virheellinen lokaattori

en: %s: Invalid Grid Subsquare
fi_FI: %s: Virheellinen lokaattorin aliruutu

en: %s: Invalid Grid Sub-subsquare
fi_FI: %s: Virheellinen lokaattorin ali-aliruutu

en: %s: Invalid Gridsquare Format
fi_FI: %s: Virheellinen lokaattoriruudun muoto

en: Grid %s is not correct for your QTH. Click 'Next' again to use it anyway.
fi_FI: Lokaattori %s ei ole oikea nykyiselle QTH:llesi. Jos haluat silti käyttää sitä, napsauta uudestaan "Seuraava".

en: Grid %s is not correct for your DXCC Entity. Click 'Next' again to use it anyway.
fi_FI: Ruutu %s ei ole oikea DXCC-maallesi. Napsauta "Seuraava", jos haluat silti käyttää sitä.

en: Grid %s is not correct for your %s. Click 'Next' again to use it anyway.
fi_FI: Ruutu %s ei ole oikea sinun %s:llesi. Napsauta uudestaan "Seuraava", jos haluat silti käyttää sitä.

en: IOTA value %s is not valid.
fi_FI: IOTA-arvo %s ei ole oikein.

en: IOTA reference %s is not correct. Must start with AF-, AN-, AS-, EU-, NA-, OC- or SA-
fi_FI: IOTA %s ei ole oikein. Sen täytyy alkaa AF-, AN-, AS-, EU-, NA-, OC- tai SA-

en: IOTA reference %s is not correct. Must have a number after the '-'
fi_FI: IOTA %s ei ole oikein. Väliviivan jälkeen täytyy olla lukuarvo.

en: Invalid zone selections for state
fi_FI: Väärät zone-valinnat osavaltiolle

en: Invalid zone selections for province
fi_FI: Väärät zone-valinnat maakunnalle

en: Invalid zone selections for oblast
fi_FI: Väärät zone-valinnat oblastille

en: Invalid zone selections for DXCC entity
fi_FI: Väärät zone-valinnat DXCC-maalle

en: Station Data input complete
fi_FI: Aseman tietojen syöttö valmis

en: Select or enter name of this station location
fi_FI: Valitse tai syötä nimi tälle aseman sijainnille

en: Station Location Name
fi_FI: Aseman sijainnin nimi

en: Station name must be provided
fi_FI: Aseman nimi on annettava

en: Memory allocation failure
fi_FI: Muistinvarausvirhe

en: Unable to initialize random number generator
fi_FI: Ei pystytty alustamaan satunnaislukugeneraattoria

en: Invalid argument
fi_FI: Virheellinen argumentti

en: Operator aborted operation
fi_FI: Käyttäjä keskeytti toiminnon

en: No Certificate Request matches the selected Callsign Certificate
fi_FI: Mikään varmennepyyntö ei sovi valittuun kutsumerkin varmenteeseen

en: Buffer too small
fi_FI: Puskuri liian pieni

en: Invalid date format
fi_FI: Väärä päivämäärän muoto

en: Certificate not initialized for signing
fi_FI: Varmennetta ei ole alustettu allekirjoitusta varten

en: Passphrase not correct
fi_FI: Väärä salalause

en: Expected name
fi_FI: Odotettu nimi

en: Name exists
fi_FI: Nimi on olemassa

en: Data for this DXCC entity could not be found
fi_FI: Tietoja tälle DXCC-maalle ei löytynyt

en: Invalid time format
fi_FI: Väärä kellonajan muoto

en: QSO date is not within the date range specified on your Callsign Certificate
fi_FI: QSO-päivämäärä ei ole kutsumerkin varmenteessa määritellyn ajanjakson sisällä

en: Certificate provider not found
fi_FI: Varmentajaa ei löytynyt

en: No callsign certificate for key
fi_FI: Ei kutsumerkin varmennetta avaimelle

en: Configuration file cannot be opened
fi_FI: Kokoonpanotiedostoa ei voida avata

en: The private key for this Callsign Certificate is not present on this computer; you can obtain it by loading a .tbk or .p12 file
fi_FI: Tämän kutsumerkin varmenteen salaista avainta ei ole tällä tietokoneella. Voit lisätä sen lataamalla .tbk- tai .p12-tiedoston

en: PKCS#12 file not TQSL compatible
fi_FI: PKCS#12-tiedosto ei ole TQSL-yhteensopiva

en: Callsign Certificate not TQSL compatible
fi_FI: Kutsumerkin varmenne ei ole TQSL-yhteensopiva

en: Date out of range
fi_FI: Päivämäärä alueen ulkopuolella

en: Previously Signed QSO detected
fi_FI: Aiemmin allekirjoitettu QSO havaittiin

en: Database error
fi_FI: Tietokantavirhe

en: The selected station location could not be found
fi_FI: Valittua aseman sijaintia ei löytynyt

en: The selected callsign could not be found
fi_FI: Valittua kutsumerkkiä ei löytynyt

en: The TQSL configuration file cannot be parsed
fi_FI: TQSL:n kokoonpanotiedostoa ei voida jäsentää

en: This file can not be processed due to a system error
fi_FI: Tätä tiedostoa ei voida käsitellä järjestelmävirheen vuoksi

en: The format of this file is incorrect.
fi_FI: Tämän tiedoston muoto on väärä.

en: Callsign certificate could not be installed
fi_FI: Kutsumerkin varmennetta ei voitu asentaa

en: Callsign Certificate does not match QSO details
fi_FI: Kutsumerkin varmenne ei vastaa QSO-tietoja

en: Station Location does not match QSO details
fi_FI: Aseman sijainti ei vastaa QSO-tietoja

en: New DB
fi_FI: Uusi tietokanta

en: Gridsquare is inconsistent with Station Location
fi_FI: Lokaattoriruutu ei vastaa aseman sijaintia

en: ADIF field has invalid contents
fi_FI: AFIF-kentässä on virheellistä tietoa

en: This Callsign Certificate cannot be installed as the first date where it is valid is in the future. Check if your computer is set to the proper date.
fi_FI: Tätä kutsumerkin varmennetta ei voi asentaa, koska sen ensimmäinen voimassaolopäivä on tulevaisuudessa. Tarkista onko tietokoneesi asetettu oikeaan päivämäärään.

en: This Callsign Certificate cannot be installed as it has expired. Check if your computer is set to the proper date and that this is the latest Callsign Certificate.
fi_FI: Tätä kutsumerkin varmennetta ei voi asentaa, koska se ei ole enää voimassa. Tarkista että tietokoneesi on asetettu oikeaan päivämäärään ja että tämä on viimeisin kutsumerkin varmenne.

en: NO ERROR
fi_FI: EI VIRHETTÄ

en: Unknown custom error
fi_FI: Tuntematon, erityinen virhe

en: TQSL is unable to sign QSOs because another instance of TQSL is busy.
    Terminate any other copies of TQSL and try again.
fi_FI: TQSL ei voi allekirjoittaa QSO:ja koska toinen TQSL:n kopio on toiminnassa.
    Lopeta muut TQSL:n kopiot ja yritä uudelleen.

en: Database Error: %hs
fi_FI: Tietokantavirhe: %hs

en: Uploads database error
fi_FI: Tietokantavirhe verkkoon lataamisessa

en: System error: %hs : %hs
fi_FI: Järjestelmävirhe: %hs : %hs

en: System error: %hs
fi_FI: Järjestelmävirhe: %hs

en: File syntax error: %hs
fi_FI: Tiedoston syntaksivirhe: %hs

en: File syntax error
fi_FI: Tiedoston syntaksivirhe

en: The private key for callsign %hs serial %ld is not present on this computer; you can obtain it by loading a .tbk or .p12 file
fi_FI: Kutsumerkin %hs, sarjanumeron %ld salaista avainta ei ole tällä tietokoneella. Voit lisätä sen lataamalla .tbk- tai .p12-tiedoston

en: Invalid error code: %d
fi_FI: Virheellinen virhekoodi: %d

en: Station Location
fi_FI: Aseman sijainti

note: TRANSLATORS: This message is for QSO details. For example, 'The Station Location GRIDSQUARE has value FM18ju while QSO has FM18jt'
en: The %s '%hs' has value '%hs' while QSO has '%hs'
fi_FI: %s '%hs':lla on arvo '%hs' mutta QSO-tiedoissa on arvo '%hs'

en: This log has invalid QSO information
fi_FI: Tässä lokissa on vääriä QSO-tietoja

note: TRANSLATORS: This message is for QSO details. For example, 'The log being signed has 'US County' set to Foobar which is not valid'
en: The log being signed has '%hs' set to value '%hs' which is not valid
fi_FI: Allekirjoitettavassa lokissa on parametri '%hs' asetettu arvoon '%hs', joka ei ole sallittu

en: There is no valid callsign certificate for %hs in entity %hs available. This QSO cannot be signed
fi_FI: %hs:lle kokonaisuudessa %hs ei ole voimassa olevaa kutsumerkin varmennetta. Tätä QSO:a ei voida allekirjoittaa

en: ADIF content is not valid. '%hs' is not valid for %hs
fi_FI: ADIF -sisältö ei ole pätevä. '%hs' ei ole pätevä %hs:lle

en: New passphrase
fi_FI: Uusi salalause

en: Enter new passphrase
fi_FI: Syötä uusi salalause

en: QSO Data
fi_FI: QSO-tiedot

en: Date
fi_FI: Päivämäärä

en: Time
fi_FI: Kellonaika
