TQSL V2.8.3 - en to ja translation catalogue (715 entries)

en: Callsign Certificates
ja: コールサイン証明書

en: Error while accessing certificate store
ja: 証明書ストアにアクセス中にエラー

en: Error parsing certificate for issuer
ja: 証明書の発行者の解析でエラー

en: Error parsing certificate for call sign
ja: 証明書のコールサインの解析でエラー

en: Error parsing certificate for DXCC entity
ja: 証明書のDXCCエンティティの解析でエラー

en: Active, usable certificates
ja: 有効な証明書

en: Unusable: Missing Private Key
ja: 使用不可: 秘密鍵が不明

en: Incomplete Certificates - requires a matching TQ6
ja: 不完全な証明書 - TQ6の一致が必要

en: Certificates replaced with a newer one
ja: 新しく更新された証明書

en: Certificates that have expired
ja: 期限切れの証明書

en: This callsign replaces my existing callsign
ja: 以前のコールサインをこのコールサインで入替えます

en: This is my former callsign
ja: これは私の以前のコールサインです

en: I am the QSL manager for this callsign
ja: 私はこのコールサインのQSLマネージャーです

en: This is a club callsign
ja: これはクラブ局のコールサインです

en: This is a DXpedition callsign
ja: これはDXペディションのコールサインです

en: This is a special event callsign
ja: これは特別イベント局のコールサインです

en: None of these apply
ja: 上のいずれでもありません

en: This will create a new Callsign Certificate request file.
ja: 新しいコールサインの証明書リクエストファイルを作成します。

en: Once you supply the requested information and the request file has been created, you must send the request file to the certificate issuer.
ja: あなたが要求された情報を提供し、リクエストファイルが作成されたら、証明書発行者にリクエストファイルを送信する必要があります。

en: Certificate Issuer:
ja: 証明書発行者：

en: Error
ja: エラー

en: Email:
ja: Eメール：

en: DXCC entity:
ja: DXCC エンティティ:

en: Call sign:
ja: コールサイン：

en: Date of the first QSO you made or will make using this callsign:
ja: このコールサインを使用した (またはこれから使用する) 最初の QSO の日付:

en: Date of the last QSO you made or will make using this callsign:
    (Leave this date blank if this is still your valid callsign.)
ja: このコールサインを使用した (またはこれから使用する) 最後の QSO の日付:
    (このコールサインが今後も有効なものであれば空欄のままにしてください)

en: Zip/Postal
ja: 郵便番号

en: Name
ja: 名前

en: Address
ja: 住所

en: City
ja: 市区町村

en: State
ja: 都道府県

en: Country
ja: 国

en: Your e-mail address
ja: あなたのEメールアドレス

en: Note: The e-mail address you provide here is the address to which the issued Certificate will be sent. Make sure it's the correct address!
ja: 注意：　ここに入力したEメールアドレスあてに発行された証明書が送信されます。正しいアドレスが入力されているか、確認してください！

en: You may protect this Callsign Certificate using a passphrase. If you are using a computer system that is shared with others, you should specify a passphrase to protect this Callsign Certificate. However, if you are using a computer in a private residence, no passphrase need be specified.
ja: パスフレーズを使用してこのコールサイン証明書を保護することができます。あなたが他の人とコンピュータシステムを共有している場合は、コールサイン証明書を保護するため、パスフレーズを指定するべきです。あなたの個人宅でコンピュータを使用している場合などは、パスフレーズを指定する必要はありません。

en: Leave the passphrase blank and click 'Next' unless you want to use a passphrase.
ja: パスフレーズを使用するのでなければ、パスフレーズ欄は空欄のままにして「次へ」をクリックしてください。

en: Passphrase:
ja: パスフレーズ:

en: Enter the passphrase again for verification:
ja: 確認のためにもう一度パスフレーズを入力してください:

en: DO NOT lose the passphrase you choose! You will be unable to use the Certificate without this passphrase!
ja: あなたの決めたパスフレーズを**決して**忘れないでください！このパスフレーズなしでは証明書を使用することができなくなってしまいます！

en: Leave the passphrase blank and click 'Finish' unless you want to use a passphrase.
ja: パスフレーズを使用しないならば、空のパスフレーズのまま「完了」をクリックしてください。

en: What is this Callsign Certificate for?
ja: このコールサイン証明書は次のどれにあたりますか？

en: Since you have no Callsign Certificates, you must submit an 'Unsigned' certificate request. This will allow you to create your initial Callsign Certificate for LoTW use. Click 'Finish' to complete this Callsign Certificate request.
ja: あなたはコールサイン証明書をまだ持っていないので、「署名されていない」証明書のリクエストをまず提出する必要があります。これにより、LoTWを使うための最初のコールサイン証明書が作成されます。「完了」をクリックして、コールサイン証明書のリクエストを終えてください。

en: This Callsign Certificate request requires approval using an existing Callsign Certificate.
ja: このコールサイン証明書のリクエストにはすでに所持しているコールサイン証明書による承認が必要です。

en: Is this new certificate for a callsign where you already have a LoTW account, and you want the QSOs for this call to be added to an existing LoTW account?
ja: この新しいコールサイン証明書は、あなたがすでに登録しているLoTWアカウントのもので、その既存のLoTWアカウントにQSOを追加登録するためのものですか？

en: If so, choose a callsign below for the primary LoTW account. If not, click 'Finish', and a new LoTW account will be set up for these QSOs.
ja: もしそうであれば、主たるLoTWアカウントのコールサインを以下から選択してください。そうでなければ「完了」を選択してください。このQSOのための新たなLoTWアカウントがセットアップされます。

en: CAUTION: Mixing QSOs for unrelated callsigns into one LoTW account can cause issues with handling awards.
ja: 注意：関連のない複数のコールサインでのQSOをひとつのLoTWアカウントに登録することはアワードの取扱い上、問題となる可能性があります。

en: The callsign is too long. Only %d characters are allowed.
ja: コールサインが長過ぎます。%d文字だけ設定できます。

en: You must enter a valid call sign.
ja: 有効なコールサインを入力する必要があります。

en: You must select a DXCC entity.
ja: DXCCエンティティを選択する必要があります。

en: QSO begin date: You must choose proper values for Year, Month and Day.
ja: QSO 開始日：　適切な年月日を選択する必要があります。

en: QSO end date: You must either choose proper values for Year, Month and Day or leave all three blank.
ja: QSO 終了日：　適切な年月日を選択するか、3か所とも空欄のままとしてください。

en: QSO end date cannot be before QSO begin date.
ja: QSO 終了日を QSO 開始日より前の日付にすることはできません。

en: The date of your first QSO is before the first valid date (%hs) of the selected DXCC Entity %hs
ja: あなたの QSO　の最初の日付が、選択された DXCC エンティティ　%2$hs の有効である最初の日付 (%1$hs)より前です

en: The date of your first QSO is after the last valid date (%hs) of the selected DXCC Entity %hs
ja: あなたの QSO　の最初の日付が、選択された DXCC エンティティ　%2$hs の有効である最後の日付 (%1$hs)より後です

en: The date of your last QSO is before the first valid date (%hs) of the selected DXCC Entity %hs
ja: あなたの QSO　の最後の日付が、選択された DXCC エンティティ　%2$hs の有効である最初の日付 (%1$hs)より前です

en: The date of your last QSO is after the last valid date (%hs) of the selected DXCC Entity %hs
ja: あなたの QSO　の最後の日付が、選択された DXCC エンティティ　%2$hs の有効である最後の日付 (%1$hs)より後です

en: US 1x1 callsigns must start with W, K, or N
ja: US 1x1 コールサインはW, K, Nのいずれかで始まらなければならない

en: US 1x1 callsigns must have a number as the second character
ja: US 1x1 コールサインの2文字目は数字でなければならない

en: US 1x1 callsigns must end in letters A-Z excluding 'X'
ja: US 1x1 コールサインはXを除いたAからZの文字で終わらなければならない

en: US 1x1 callsign requests must provide an end date
ja: US 1x1 コールサインのリクエストでは終了の日付を指定しなければならない

note: TRANSLATORS: first argument is callsign (%s), second is the related DXCC entity name (%hs)
en: You have an overlapping Certificate for %s (DXCC=%hs) having QSO dates:
ja: %s （DXCC=%hs) の証明書に重複があります。証明書のQSOの日付は次のとおりです：

note: TRANSLATORS: here "to" separates two dates in a date range
en:  to
ja: 　より

en: You have already requested a Callsign Certificate for %s and can not request another until that request has been processed by LoTW Staff.
ja: あなたは既に %s のコールサイン証明書をリクエストしています。そのリクエストが LoTW スタッフによって処理されるまで、別の証明書をリクエストすることはできません。

en: Please wait until you receive an e-mail bearing your requested Callsign Certificate.
ja: あなたがリクエストしたコールサイン証明書をEメールで受信するまで、しばらくお待ちください。

en: If you are sure that the earlier request is now invalid you should delete the pending Callsign Certificate for %s.
ja: 先のリクエストは無効であることが確実である場合、保留中である %s のコールサイン証明書を削除する必要があります。

en: You have already requested more than three Callsign Certificates for %s in the past 24 hours. You should submit a request only once, then wait for that request to be processed by LoTW Staff. This may take several business days.
ja: 過去24時間のうちに3件以上、%s のコールサイン証明書をリクエストしています。リクエストは1度だけおこない、そのリクエストが LoTW スタッフにより処理されるのを待つべきです。リクエストの処理には営業日で数日かかることもあります。

en: You cannot request a Callsign Certificate for a former callsign unless you hold a valid Callsign Certificate to be used to verify that request.
ja: このリクエストを検証するための有効なコールサイン証明書を持っていないと、以前のコールサインの証明書をリクエストすることはできません。

en: The callsign %s is not currently registered in the FCC ULS database.
    If this is a newly registered call, you must wait at least one business day for it to be valid. Please enter a currently valid callsign.
ja: コールサイン %s は現時点でFCC ULSのデータベースに登録されていません。
    新しく登録されたコールサインについては、有効となるまでに最短1営業日、待つ必要があります。現在有効なコールサインを入力してください。

en: If you are using a US callsign outside of the US persuant to CEPT, IARP or other Reciprocity arrangements, FCC rules require you to be a US Citizen.
ja: もしあなたが合衆国の国外においてCEPT, IARP, その他の相互運用協定にしたがって合衆国のコールサインを使おうとするなら、FCCの規定はあなたが合衆国市民でなければならないと定めています。

en: Warning
ja: 警告

en: You cannot select DXCC Entity NONE as you must sign any request for entity NONE and you have no valid Callsign Certificates that you can use to sign this request.
ja: DXCC エンティティ NONE は選択できません。なぜなら DXCC エンティティ NONE についてのリクエストにはあなたのサインが必要であり、このリクエストに署名する有効なコールサイン証明書を持っていないためです。

en: TQSL Error
ja: TQSL　エラー

en: You have selected DXCC Entity NONE
ja: DXCC エンティティ NONE を選択しています

en: QSO records signed using the Certificate will not be valid for DXCC award credit (but will be valid for other applicable awards). If the Certificate is to be used for signing QSOs from maritime/marine mobile, shipboard, or air mobile operations, that is the correct selection. Otherwise, you probably should use the "Back" button to return to the DXCC page after clicking "OK"
ja: この証明書を使用して署名した QSO の記録は、DXCC アワードのクレジットとして有効ではありません（しかし、他の適用可能なアワードでは有効となります）。海上モービル、船舶、または航空機のモービル運用における QSO に署名するために、この証明書を使用するならば正しい選択です。そのようなケースでない場合は、「OK」をクリックした後、DXCC ページに戻るため「戻る」ボタンを使用した方が無難です。

en: TQSL Warning
ja: TQSL　警告

en: You cannot request a certificate for a 1x1 callsign as you must sign those requests, but you have no valid Callsign Certificates that you can use to sign this request.
ja: あなたは1x1コールサインの証明書をリクエストすることはできません。なぜなら、このリクエストにあなたは署名しなければなりませんが、署名に使用可能なコールサイン証明書を持っていないからです。

en: You cannot request a certificate for a portable callsign as you must sign those requests, but you have no valid Callsign Certificates that you can use to sign this request.
ja: 移動用のコールサインの証明書をリクエストすることはできません。なぜなら、このリクエストに署名しなければなりませんが、署名に使用可能なコールサイン証明書を持っていないからです。

en: You have chosen a QSO end date for this Callsign Certificate. The 'QSO end date' should ONLY be set if that date is the date when that callsign's license expired or the license was replaced by a new callsign.
ja: あなたはこのコールサイン証明書の QSO 終了日を選択しています。その日付が、そのコールサインの免許の有効期限が切れる日であるか、新しいコールサインでその免許が置き換えられた日であるかの、いずれかの場合**のみ**に設定されるべきです。

en: If you set an end date, you will not be able to sign QSOs past that date, even if the Callsign Certificate itself is still valid.
ja: 終了日を設定した場合は、コールサインの証明書自体がまだ有効であっても、その日付を過ぎた日付の QSO に署名することはできません。

en: If you still hold this callsign (or if you plan to renew the license for the callsign), you should not set a 'QSO end date'.
ja: あなたがこのコールサインをまだ保持し続けている場合（つまり、このコールサインの免許更新を予定している場合）には、「QSO 終了日」を設定しないでください。

en: Do you really want to keep this 'QSO end date'?
ja: この「QSO 終了日」を本当に保存しますか？

en: You must enter your name
ja: あなたの名前を入力する必要があります

en: You must enter your address
ja: あなたの住所を入力する必要があります

en: You must enter your city
ja: あなたの市区町村名を入力する必要があります

en: This address must match the FCC ULS database.
    If this address information is incorrect, please correct your FCC record.
ja: 住所はFCC ULSデータベースと一致しなければなりません。この住所が正しくないならば、FCCの情報を訂正してください。

en: You must enter a valid email address
ja: 有効なEメールアドレスを入力する必要があります

en: The two copies of the passphrase do not match.
ja: 2つのパスフレーズ入力が一致しません。

en: Click 'Finish' to complete this Callsign Certificate request.
ja: このコールサイン証明書のリクエストを完了するために、「完了」をクリックしてください。

en: Please select a Callsign Certificate for the account where you would like the QSOs to be stored
ja: QSOを保存しようと思うアカウントのコールサイン証明書を選択してください。

en: Please select the Callsign Certificate for your current personal callsign to validate your request.
ja: リクエストに署名するあなたの現行個人局のコールサイン証明書を選んでください。

en: Please select a Callsign Certificate to validate this request
ja: リクエストに署名するためのコールサイン証明書を選んでください。

en: QSOs for %hs will be stored in the LoTW account for %s.
ja: %hs のQSOは LoTW アカウント %s に保存されます。

note: TRANSLATORS: This is part of an deleted DXCC entity name
en: DELETED
ja: 削除済み

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Help
ja: ヘルプ

en: New passphrase:
ja: 新しいパスフレーズ:

en: Enter again to confirm:
ja: 確認のためもう一度入力してください：

en: Passphrase entries do not match
ja: パスフレーズ入力が一致しません

en: Passphrase confirmed
ja: パスフレーズを確認

en: LoTW Username:
ja: LoTW ユーザー名:

en: LoTW Password:
ja: LoTW パスワード:

en: Import completed successfully
ja: インポートが正常に完了しました

en: OK to install
ja: 次の種類の証明書

en: certificate?
ja: をインストールしてよろしいでしょうか？

en: Install Certificate
ja: 証明書のインストール

en: This callsign certificate is already installed
ja: このコールサイン証明書はすでにインストールされています

en: Trusted root certificate
ja: 信頼できるルート証明書

en: Certificate Authority certificate
ja: 認証局(CA)の証明書

en: Callsign Certificate
ja: コールサイン証明書

en: Enter a passphrase for this callsign certificate.
ja: このコールサイン証明書のパスフレーズを入力してください。

en: If you are using a computer system that is shared with others, you should specify a passphrase to protect this certificate. However, if you are using a computer in a private residence no passphrase need be specified.
ja: あなたが他の人とコンピュータシステムを共有している場合は、この証明書を保護するため、パスフレーズを指定するべきです。あなたの個人宅でコンピュータを使用している場合などは、パスフレーズを指定する必要はありません。

en: This passphrase will have to be entered each time you use this callsign certificate for signing or when saving the key.
ja: ログに署名したり、キーを保存するときなど、コールサイン証明書を使用するたびにこのパスフレーズを入力する必要があります。

en: Leave the passphrase blank and click 'OK' unless you want to use a passphrase.
ja: パスフレーズを使用するのでなければ、パスフレーズ欄は空欄のままにして「OK」をクリックしてください。

en: New Passphrase
ja: 新しいパスフレーズ

en: You will not be able to use this tq6 file to recover your callsign certificate if it gets lost. For security purposes, you should back up your certificate on removable media for safe-keeping.
ja: コールサイン証明書を紛失した場合、コールサイン証明書を復旧するために、この tq6 ファイルを使用することはできません。セキュリティ上の理由から、あなたの証明書を保管用のリムーバブルメディアにバックアップするべきです。

en: Would you like to back up your callsign certificate now?
ja: あなたのコールサイン証明書を今、バックアップしますか？

en: Callsign Certificate container files (*.p12,*.P12;*.tq6;*.TQ6)|*.p12;*.P12;*.tq6;*.TQ6
ja: コールサイン証明書のコンテナファイル (*.p12,*.P12;*.tq6;*.TQ6)|*.p12;*.P12;*.tq6;*.TQ6

en: Callsign Certificate container files (*.p12,*.tq6))|*.p12;*.tq6
ja: コールサイン証明書のコンテナファイル (*.p12,*.tq6))|*.p12;*.tq6

en: |All files (*.*)|*.*
ja: |すべてのファイル (*.*)|*.*

en: Select Certificate File
ja: 証明書ファイルを選択

en: This file is not a valid P12 file
ja: このファイルは有効な P12 ファイルではありません

en: Loading complete
ja: ロード完了

en: No status information available
ja: 利用可能なステータス情報がありません

en: Enter the passphrase to unlock the .p12 file:
ja: .p12 ファイルのロックを解除するためのパスフレーズを入力してください：

en: Passphrase error
ja: パスフレーズ　エラー

en: Station Locations
ja: 局の所在地

en: Call Sign:
ja: コールサイン：

en: UTC Date (YYYY-MM-DD):
ja: UTC 日付 (YYYY-MM-DD)：

en: UTC Time (HHMM):
ja: UTC 時刻 (HHMM)：

en: Mode:
ja: モード:

en: Band:
ja: バンド：

en: RX Band:
ja: RX バンド：

en: Frequency (MHz):
ja: 周波数 (MHz)：

en: RX Frequency (MHz):
ja: RX 周波数 (MHz)：

en: Propagation Mode:
ja: 伝播モード：

en: Satellite:
ja: 衛星：

en: Add QSO
ja: QSO を追加

en: Delete
ja: 削除

en: QSO Frequency is invalid
ja: QSO の周波数が無効です

en: QSO Data Error
ja: QSO データエラー

en: QSO Frequency is out of range for the selected band
ja: QSO の周波数は、選択されたバンドの範囲外

en: QSO RX Frequency is invalid
ja: QSO の RX 周波数が無効です

en: QSO RX Frequency is out of range for the selected band
ja: QSO の RX 周波数は、選択されたバンドの範囲外

en: You must select a band or enter a frequency
ja: バンドを選択するか、周波数を入力する必要があります

en: Call Sign cannot be empty
ja: コールサインを空欄にすることはできません

en: 'Satellite' propagation mode selected, so a Satellite must be chosen
ja: 「衛星通信」モードが選択されたので、衛星を選択する必要があります

en: Satellite choice requires that Propagation Mode be 'Satellite'
ja: 衛星を選択するには、伝播モードを「衛星通信」としてください

en: QSO Data: Invalid Mode ignored - %s
ja: QSO データ：　無効なモードを無視 - %s

en: No QSO records
ja: QSO レコードがありません

en: Save File
ja: ファイルの保存

en: ADIF files (*.adi;*.adif;*.ADI;*.ADIF)|*.adi;*.adif;*.ADI;*.ADIF|All files (*.*)|*.*
ja: ADIFファイル (*.adi;*.adif;*.ADI;*.ADIF)|*.adi;*.adif;*.ADI;*.ADIF|すべてのファイル (*.*)|*.*

en: ADIF files (*.adi;*.adif)|*.adi;*.adif|All files (*.*)|*.*
ja: ADIFファイル (*.adi;*.adif)|*.adi;*.adif|すべてのファイル (*.*)|*.*

en: Wrote %d QSO records to %s
ja: %d 件の　QSO　レコードを　%s　に書き込み

en: The file has not been saved. Should the QSOs be saved?
ja: ファイルはセーブされていません。セーブしますか？

en: Confirm Close
ja: クローズの確認

en: One QSO Record
ja: 1 件の QSO レコード

en: %d QSO Records
ja: %d 件の QSO レコード

en: &Properties
ja: プロパティ (&P)

en: Properties
ja: プロパティ

en: Value
ja: 値

en: Select Station Data
ja: 局のデータを選択します

en: Save Station Data
ja: 局のデータを保存します

en: Enter a name for this Station Location
ja: この局の所在地の名前を入力してください

en: Selected Station Location
ja: 選択された局の所在地

en: New...
ja: 新規...

en: Edit...
ja: 編集...

en: Delete "
ja: 削除"

en: TQSL Confirm
ja: TQSL　確認

en: Call Sign
ja: コールサイン

en: Continent
ja: 大陸

en: CQ Zone
ja: CQ　ゾーン

en: DXCC Entity
ja: DXCC　エンティティ

en: Grid Square
ja: グリッドスクエア

en: IOTA ID
ja: IOTA　番号

en: ITU Zone
ja: ITU　ゾーン

en: County
ja: カウンティ

en: WPX Prefix
ja: WPX　プリフィックス

en: You have no Station Locations defined.
ja: 局の所在地が定義されていません。

en: You must define at least one Station Location to use for signing.
ja: 署名を行うには、少なくとも1つ局の所在地をを定義する必要があります。

en: Use the "New" Button of the dialog you're about to see to define a Station Location.
ja: 局の所在地を定義するダイアログが現れたら"新規"ボタンを使用してください。

en: Success
ja: 成功

en: User Cancelled
ja: ユーザーが中断

en: Upload Rejected
ja: アップロードが却下

en: Unexpected LoTW Response
ja: 予期しない　LoTW　の応答

en: TQSLLib Error
ja: TQSLLib　エラー

en: Error opening input file
ja: 入力ファイルのオープンエラー

en: Error opening output file
ja: 出力ファイルのオープンエラー

en: No QSOs to upload
ja: アップロードすべきQSOがない

en: Some QSOs not processed
ja: いくつかのQSOは未処理

en: Command Syntax Error
ja: コマンドの構文エラー

en: LoTW Connection Failed
ja: LoTW　接続に失敗

en: Unknown
ja: 不明

en: The TQSL upload tracking database is locked
ja: TQSLアップロード追跡データベースがロックされている

en: Previously signed QSOs were detected
ja: 以前に署名されたQSOが検出された

en: Incorrect passphrase when importing P12 file
ja: P12ファイルのインポート時のパスフレーズが正しくない

en: Final Status: %hs (%d)
ja: 最終ステータス： %hs　（%d）

note: TRANSLATORS: this is followed by the callsign and entity name
en: Enter the passphrase to unlock the callsign certificate for %hs -- %hs
    (This is the passphrase you made up when you installed the callsign certificate.)
ja: %hs -- %hs 用コールサイン証明書のロックを解除するパスフレーズを入力してくだささい。
    （これは、コールサインの証明書をインストールしたときに設定したパスフレーズです。）

en: Enter passphrase
ja: パスフレーズの入力

en: Signing QSO Data
ja: QSO　データの署名

en: Converting
ja: 次のファイル

en: to TQSL format
ja: を　TQSL　形式に変換

en: Uploading Signed Data
ja: 署名されたデータのアップロード

en: Uploading signed log data...
ja: 署名されたログデータをアップロードします...

en: QSO Date Range
ja: QSO　日付範囲

en: You may set the starting and/or ending QSO dates in order to select QSOs from the input file.
ja: 入力ファイルから　QSO　を抽出するために　QSO　の開始日、終了日を指定することができます。

en: QSOs prior to the starting date or after the ending date will not be signed or included in the output file.
ja: 開始日より前の　QSO、あるいは終了日より後の　QSO　は署名されないか、もしくは出力ファイルに含まれないことになります。

en: You may leave either date (or both dates) blank.
ja: いずれかの日付（または両方の日付）を空欄のままにすることもできます。

en: Start Date (YYYY-MM-DD)
ja: 開始日（YYYY-MM-DD）

en: End Date (YYYY-MM-DD)
ja: 終了日（YYYY-MM-DD）

en: Start date is invalid
ja: 開始日が無効です

en: End date is invalid
ja: 終了日が無効です

en: Previously Signed QSOs Detected
ja: 以前に署名されたQSOを検出

en: This log contains %d QSO(s) which appear to have been previously signed for upload to LoTW, and no new QSOs.
ja: このログには LoTW へのアップロードのために以前に署名済みの %d 件の QSO が含まれており、新しい QSO はありませんでした。

en: Click 'Cancel' to abandon processing this log file (Recommended).
ja: このログファイルの処理を中断するには「キャンセル」をクリックしてください。（推奨）

en: Click 'Re-Upload QSOs' to re-process this log while allowing previously signed QSOs.
ja: 以前に署名した QSO も含めて再度、処理するには「QSO の再アップロード」をクリックしてください。

en: This log contains %d QSO(s) which appear to have been previously signed for upload to LoTW, and %d QSOs which are new.
ja: このログには LoTW へのアップロードのために以前に署名済みの %d 件の QSO が含まれており、また %d 件の新しいQSOが含まれています。

en: Click 'New QSOs Only' to sign normally, without the previously signed QSOs (Recommended).
ja: 以前に署名した QSO を含まず、正常に署名するには「新しい QSO のみ」をクリックしてください。（推奨）

en: Click 'Cancel' to abandon processing this log file.
ja: このログファイルの処理を中断するには「キャンセル」をクリックしてください。

en: This log contains %d QSO(s) which appear to have been previously signed for upload to LoTW, and one QSO which is new.
ja: このログには LoTW へのアップロードのために以前に署名済みの %d 件の QSO が含まれており、また 1 件の新しいQSOが含まれています。

en: The log file you are uploading using your QSO Logging system consists entirely of previously uploaded QSOs that create unnecessary work for LoTW. There may be a more recent version of your QSO Logging system that would prevent this. Please check with your QSO Logging system's vendor for an updated version.
ja: あなたがお使いのロギングシステムが作成したアップロード用のログファイルはすべてが以前にアップロード済の　QSO　でした。これは　LoTW　に不要な作業をさせることになります。お使いのロギングシステムの、より最新のバージョンには、このようなことを防止する機能があるかもしれません。最新バージョンについてロギングシステムの提供元をご確認ください。

en: In the meantime, please note that some loggers may exhibit strange behavior if an option other than 'Re-Upload QSOs' is clicked. Choosing 'Cancel' is usually safe, but a defective logger not checking the status messages reported by TrustedQSL may produce strange (but harmless) behavior such as attempting to upload an empty file or marking all chosen QSOs as 'sent'
ja: 一方、いくつかのロギングシステムでは「QSO　の再アップロード」以外のオプションをクリックすると、奇妙な挙動を示すことがありますのでご注意ください。 「キャンセル」を選択するのは通常なら安全ですが、TrustedQSL　によって報告されたステータスメッセージをチェックしていない不良品ロギングシステムは、空のファイルをアップロードしようとしたり、選択されたすべての　QSO　を「送信済」とマークしたりといった奇妙な（しかし、無害な）挙動を示したりすることがあります。

en: The log file you are uploading using your QSO Logging system includes some previously uploaded QSOs that create unnecessary work for LoTW. There may be a more recent version of your QSO Logging system that would prevent this. Please check with your QSO Logging system's vendor for an updated version.
ja: あなたがお使いのロギングシステムが作成したアップロード用のログファイルには一部、以前にアップロード済の　QSO　が含まれていました。これは　LoTW　に不要な作業をさせることになります。お使いのロギングシステムの、より最新のバージョンには、このようなことを防止する機能があるかもしれません。最新バージョンについてロギングシステムの提供元をご確認ください。

en: In the meantime, please note that some loggers may exhibit strange behavior if an option other than 'Re-Upload QSOs' is clicked. 'New QSOs Only' is recommended, but a logger that does its own upload tracking may incorrectly set the status in this case. A logger that doesn't track uploads should be unaffected by choosing 'New QSOs Only' and if it tracks 'QSO sent' status, will correctly mark all selected QSOs as sent - they are in your account even though they would not be in this specific batch
ja: 一方、いくつかのロギングシステムでは「QSO　の再アップロード」以外のオプションをクリックすると、奇妙な挙動を示すことがありますのでご注意ください。 「新しい　QSO　のみ」を選択することを推奨しますが、独自のアップロード記録を残すようなロギングシステムでは、このようなケースにおいて不正確なステータス設定をおこなうかもしれません。独自のアップロード記録を残さないロギングシステムでは「新しい　QSO　のみ」を選択することで影響を受けることはありません。また、そのロギングシステムが「QSO　が送信済か」を記録しているならば、選択された　QSO　すべてを正しく送信済みとマークすることでしょう。それらの QSO　がこの送信バッチに含まれていなくても、あなたのアカウントには存在しているわけですから

en: Choosing 'Cancel' is usually safe, but a defective logger not checking the status messages reported by TrustedQSL may produce strange (but harmless) behavior such as attempting to upload an empty file or marking all chosen QSOs as 'sent'
ja: 「キャンセル」を選択するのは通常なら安全ですが、TrustedQSL　によって報告されたステータスメッセージをチェックしていない不良品ロギングシステムは、空のファイルをアップロードしようとしたり、選択されたすべての　QSO　を「送信済」とマークしたりといった奇妙な（しかし、無害な）挙動を示したりすることがあります。

en: New QSOs Only
ja: 新しい QSO のみ

en: Re-Upload QSOs
ja: QSO の再アップロード

en: The only reason to re-sign previously signed QSOs is if a previous upload was not processed by LoTW, either because it was never uploaded, or there was a server failure
ja: 以前に署名した QSO に再び署名するのは、以前のアップロードが LoTW によって処理されなかったケースに限られます。これはアップロード出来ていなかったか、サーバーがエラーであった場合に発生します

en: Are you sure you want to proceed? Click 'No' to review the choices
ja: 続行してもよろしいですか？選択内容を確認するためには「いいえ」をクリックしてください

en: Are you sure?
ja: 本当によろしいですか？

en: Errors Detected
ja: エラーを検出

en: Ignore
ja: 無視

en: Your custom mode map %s conflicts with the standard mode definition for %hs and was deleted.
ja: あなたのカスタム·モードマップ　%s　は　%hs 用の標準モード定義と競合するため削除されました。

en: Error renaming backup file %s: %hs
ja: バックアップファイル %s の名前変更でエラー: %hs

en: Checking for TQSL updates...
ja: TQSL の更新を確認しています...

en: Sign and &upload ADIF or Cabrillo File...
ja: 署名して ADIF または Cabrillo ファイルをアップロード(&u)...

en: &Sign and save ADIF or Cabrillo file...
ja: 署名して ADIF または Cabrillo ファイルを保存(&S)...

en: &Test Signing an ADIF or Cabrillo file...
ja: ADIF または Cabrillo ファイルの署名を試行(&T)...

en: &Backup Station Locations, Certificates, and Preferences...
ja: 局の所在地、証明書、および環境設定をバックアップ(&B)...

en: &Restore Station Locations, Certificates, and Preferences...
ja: 局の所在地、証明書、および環境設定を復元(&R)...

en: Create &New ADIF file...
ja: ADIF ファイルを作成(&N)...

en: &Edit existing ADIF file...
ja: 既存のADIFファイルを編集(&E)...

en: &Preferences...
ja: 環境設定(&P)...

en: Display or Modify &Preferences...
ja: 表示または環境設定を変更(&P)...

en: Language
ja: 言語

en: Dia&gnostic Mode
ja: 診断モード(&g)

en: E&xit TQSL	Alt-X
ja: TQSL を終了（&x） 	Alt-X

en: &Display Station Location Properties
ja: 局の所在地の設定を表示(&D)

en: &Edit Station Location
ja: 局の所在地を編集(&E)

en: &Add Station Location
ja: 局の所在地を追加(&A)

en: &Restore a Deleted Station Location
ja: 削除された局の所在地を復元(&R)

en: &Contents
ja: ヘルプ文書(&C)

en: Display &Documentation
ja: ヘルプ文書の表示(&D)

en: Check for &Updates...
ja: 更新を確認(&U)...

en: Synchronize upload data with LoTW...
ja: LoTW とアップロードデータを同期...

en: &About
ja: TQSL について(&A)

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Station Location
ja: 局の所在地(&S)

en: Callsign &Certificate
ja: コールサイン証明書(&C)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: Log Operations
ja: ログの操作

en: Status Log
ja: ステータスログ

en: Sign a log and upload it automatically to LoTW
ja: ログに署名し、LoTW に自動的にアップロード

en: Sign a log and save it for uploading later
ja: ログを署名し、後でアップロードするために保存

en: Create an ADIF file for signing and uploading
ja: 署名とアップロード用　ADIF　ファイルを作成

en: Log in to the Logbook of the World Site
ja: Logbook of the World サイトにログイン

en: Select a Station Location to process
ja: 処理する局の所在地を選択

en: Create a new Station Location
ja: 新しい局の所在地を作成

en: Edit a Station Location
ja: 局の所在地を編集

en: Delete a Station Location
ja: 局の所在地を削除

en: Display Station Location Properties
ja: 局の所在地のプロパティを表示

en: Select a Callsign Certificate to process
ja: 処理するコールサイン証明書を選択

en: Load a Callsign Certificate
ja: コールサイン証明書を読込み

en: Save a Callsign Certificate
ja: コールサイン証明書を保存

en: Renew a Callsign Certificate
ja: コールサイン証明書を更新

en: Display a Callsign Certificate's Properties
ja: コールサイン証明書のプロパティを表示します

en: Add Station Location
ja: 局の所在地を追加

en: About
ja: TQSL　について

en: Log File
ja: ログファイル

en: Log files (*.log)|*.log|All files (*.*)|*.*
ja: ログファイル(*.log)|*.log|すべてのファイル（*.*)|*.*

en: Error opening diagnostic log %s: %hs
ja: 診断ログ　%s　のオープンエラー： %hs

en: Log File Error
ja: ログファイルのエラー

note: TRANSLATORS: uncommon error - error in a station location, followed by the ignore message that follows.
en: The invalid data was ignored.
ja: 無効なデータは無視されました。

en: Location data error
ja: 所在地データのエラー

en: Edit Station Location : %hs - %s
ja: 局の所在地の編集： %hs- %s

en: Edit Station Location
ja: 局の所在地の編集

en: Close
ja: 閉じる

en: Open File
ja: ファイルをオープン

en: The vuccgrids.dat configuration file is missing or damaged. VUCC grid validation has been disabled.
ja: 設定ファイル vuccgrids.dat が存在しないか、壊れています。VUCC グリッドの検証は無効になりました。

en: Please choose a callsign for this Station Location
ja: この局の所在地のコールサインを選択してください

en: Select Callsign
ja: コールサインを選択

en: There are no valid callsign certificates for callsign
ja: 次のコールサインの有効なコールサイン証明書がありません

en: in entity
ja: 、エンティティは

en: Signing aborted.
ja: 署名を中止しました。

en: Signing using Callsign %hs, DXCC Entity %hs
ja: コールサイン　%hs、　DXCC　エンティティ　%hs　を使用して署名

en: Another copy of TQSL is signing a log
ja: 別のTQSLプログラムがログの署名を実行中

en: TQSL must wait for other running copies of TQSL to exit before signing ...
ja: TQSL　は署名する前に他の実行中の　TQSL　が終了するのを待つ必要があります...

en: Aborting due to user cancelling
ja: ユーザーのキャンセルにより処理を中止

en: Cancelled
ja: キャンセル

en: QSOs: %d
ja: 処理済　QSO： %d

en: Previously Signed: %d
ja: 以前に署名された QSO: %d

en: Errors: %d
ja: エラー： %d

en: Previously signed: %d
ja: 以前に署名された QSO: %d

en: This log has too many previously uploaded QSOs. Please only upload new QSOs or break the log into smaller pieces (50,000 QSOs or less).
ja: このログにはすでにアップロード済みの多数の QSO が含まれています。新しい QSO だけをアップロードするようにするか、あるいはログを 50,000 QSO 以下に分割するようにしてください。

en: on line %d
ja: 行番号　%d

en: Your QTH Details changed for this QSO.
    
    Originally these were: %s
    Now they are:%s
    
    Please verify that you intended to change this QSO!
ja: この QSO　の　QTH 詳細情報が変更されています。
    
    もともとは %s であったところが、
    現状は %s となっています。
    
    この QSO の変更が意図するものであることを確認してください!

en: Click 'Ignore' to continue signing this log while ignoring errors.
ja: エラーを無視して、このログに署名を継続するには「無視」をクリックしてください。

en: Click 'Cancel' to abandon signing this log.
ja: このログの署名を中断するには「キャンセル」をクリックしてください。

en: Signing cancelled
ja: 署名をキャンセル

en: Duplicate QSO detected
ja: 重複QSOを検出

en: Signing aborted
ja: 署名を中止

en: Signing aborted due to errors
ja: エラーにより署名は中止

en: %s: %d QSOs were outside the selected date range
ja: %s: 選択された日付範囲外のQSOが %d 件

en: All QSOs are previously signed; aborted
ja: 全ての QSO が以前に署名済み（動作中止）

en: %d of %d QSOs are previously signed; aborted
ja: %2$d 件中、%1$d 件の QSO が以前に署名済み（動作中止）

en: %s: %d QSO records were previously signed
ja: %s:  %d 件の QSO レコードは以前に署名済み

en: Invalid contact - QSO does not specify a Callsign
ja: 無効な交信 -  QSO　でコールサインが指定されていない

en: Invalid contact - QSO does not specify a band or frequency
ja: 無効な交信 -  QSO　でバンドまたは周波数が指定されていない

en: Invalid contact - QSO does not specify a mode
ja: 無効な交信 -  QSO　でモードが指定されていない

en: Invalid contact - QSO does not specify a date
ja: 無効な交信 -  QSO　で日付が指定されていない

en: Invalid contact - QSO does not specify a time
ja: 無効な交信 -  QSO　で時間が指定されていない

en: This callsign certificate is already active and cannot be restored.
ja: このコールサイン証明書はすでにアクティブで、復元することができません。

en: Unable to open %s for output
ja: 出力のために %s を開けない

en: No records output
ja: レコードの出力なし

en: %s: wrote %d records to %s
ja: %s: %d 件のレコードを %s に書き込んだ

en: %s is ready to be emailed or uploaded.
ja: %s はEメールによる送信またはアップロードの準備ができました。

en: Note: TQSL assumes that this file will be uploaded to LoTW.
ja: 注： TQSL は、このファイルが LoTW にアップロードされることを想定しています。

en: Resubmitting these QSOs will cause them to be reported as already signed.
ja: この QSO を再度、アップロードすると、署名済みとして報告されることになります。

en: To submit the signed log file to LoTW:
    1. Move the signed log file to a computer with internet access
    2. Log in to your LoTW Web Account
    3. Select the Upload File tab
    4. Click the Choose File button, and select the signed log file you created (%s)
    5. Click the Upload file button
    
    Alternatively, you can attach the signed log file to an email message, and send the message to lotw-logs@arrl.org
ja: 署名済みログをLoTWに送信するには:
    1. 署名済みログをインターネットに接続できるコンピューターに移します
    2. LoTW Webアカウントにログインします
    3. Upload Fileというタブを選択します
    4. Choose Fileボタンをクリックして、署名済みログ (%s)を選択します
    5. Upload fileボタンをクリックします
    
    または、Eメールの添付ファイルとして署名済みログをlotw-logs@arrl.orgに送信するという方法もあります

en: Note: TQSL has not recorded signing these QSOs. You can submit this log file to LoTW or discard it.
ja: 注： TQSL はこれらの QSO への署名を保存しませんでした。このログファイルをLoTW にアップロードすることもできますし、破棄することもできます。

en: Unable to open log file %hs: %hs
ja: ログファイル %hs が開けません: %hs

en: Unable to open ca-bundle.crt. Your TQSL installation is incomplete
ja: ca-bundle.crtが開けません。TQSLインストールは完了していません

en: Error: Could not upload file (CURL Init error)
ja: エラー：　ファイルをアップロードできませんでした　（CURL　初期化エラー）

en: Error: Could not open file %s: %m (CURL Init error)
ja: エラー: ファイル %s が開けません: %m (CURL 初期化エラー)

en: Error: out of memory (CURL Init error)
ja: エラー: メモリー不足 (CURL 初期化エラー)

en: Attempting to upload one QSO
ja: これより 1 件の　QSO　をアップロード

en: Attempting to upload %d QSOs
ja: これより %d 件の　QSO　をアップロード

en: Attempting to upload %s
ja: これより　%s をアップロード

en: Uploading Callsign Certificate
ja: コールサイン証明書のアップロード中

en: Uploading Callsign Certificate Request...
ja: コールサイン証明書のリクエストのアップロード中...

en: Could not spawn upload thread!
ja: アップロードスレッドを作成できない！

en: %s: Log uploaded successfully with result:
    
    %s
ja: %s:　ログを正常にアップロード。アップロード結果：
    
    %s

en: After reading this message, you may close this program.
ja: このメッセージを確認したら、このプログラムを終了してもかまいません。

en: %s uploaded with result:
    
    %s
ja: %s アップロード結果:
    
    %s

en: %s Uploaded with result:
    
    %s
ja: %s アップロード結果:
    
    %s

en: %s: Log uploaded successfully
ja: %s: ログを正常にアップロード

en: %s uploaded successfully
ja: %s 正常にアップロード

en: %s: %s upload was rejected with result "%s"
ja: %s： %s　のアップロードは結果"%s"のため拒否された

en: %s: %s upload was rejected
ja: %s: %s のアップロードは拒否された

en: %s: Got an unexpected response on %s upload!
    %s
    Maybe the site is down?
ja: %s: %s のアップロードで予期しないレスポンスがありました!
    %s
    もしかしてサイトが落ちてます?

en: %s: Unable to upload - either your Internet connection is down or LoTW is unreachable.
ja: %s：アップロードできません - あなたのインターネット接続がダウンしているか、LoTW につながらない状態です。

en: Please try uploading the %s later.
ja: %s　のアップロードを後でもう一度お試しください。

en: %s: Unable to upload. The network is down or the LoTW site is too busy.
ja: %s：アップロードできません。 ネットワークがダウンしているか、LoTW サイトがビジー状態です。

en: %s: Unable to connect to the upload site.
ja: %s：　アップロードサイトに接続することができません。

en: %s: Upload cancelled
ja: %s：　アップロードはキャンセル

en: %s: Couldn't upload the file: CURL returned "%hs" (%hs)
ja: %s：　ファイルをアップロードできませんでした：　CURL　の結果 "%hs"　（%hs）

en: Your upload appears to have failed. Should TQSL try again?
ja: アップロードが失敗したと思われます。 再試行しますか？

en: Retry?
ja: 再試行？

en: There are no callsign certificates for callsign %hs. This station location cannot be edited.
ja: コールサイン %hs のコールサイン証明書がありません。この局の所在地を編集することはできません。

en: No Certificate
ja: 証明書がありません

en: There are no current callsign certificates for callsign %hs. This station location cannot be used to sign a log file.
ja: コールサイン %hs のコールサイン証明書がありません。この局の所在地をログファイルの署名に使用することはできません。

en: There is a newer callsign certificate for callsign %hs. This station location cannot be used to sign a log file until the new certificate is installed.
ja: コールサイン %hs の新しいコールサイン証明書があります。この局の所在地は新しいコールサイン証明書がインストールされるまでログの署名に使うことはできません。

en: The callsign certificate for callsign %hs has expired. This station location cannot be used to sign a log file until a valid callsign certificate is installed.
ja: コールサイン %hs のコールサイン証明書は有効期限が切れています。この局の所在地は有効なコールサイン証明書がインストールされるまでログの署名に使うことはできません。

en: Station Location data error
ja: 局の所在地データエラー

en: This should be corrected before signing a log file.
ja: ログファイルに署名する前にこれを修正する必要があります。

en: TQSL Update Available
ja: 利用可能な　TQSL　アップデート

en: A new TQSL release (V%s) is available!
ja: 新しい　TQSL　リリース (V%s) が利用可能です！

en: An updated TrustedQSL configuration file (V%s) is available!
    The configuration file installs definitions for entities, modes, etc.
ja: 更新された　TrustedQSL　設定ファイル　(V%s) が利用可能です！
    設定ファイルはエンティティ、モード等の定義をインストールします。

en: Download from:
ja: 次の　URL　からダウンロード:

en: More details at:
ja: より詳細な情報：

en: Click 'OK' to install the new version of TQSL, or Cancel to ignore it.
ja: 新しい設定ファイルをインストールするには「OK」をクリックしてください。、無視するには「キャンセル」をクリックしてください。

en: Click 'OK' to install the new configuration file, or Cancel to ignore it.
ja: 新しい設定ファイルをインストールするには「OK」をクリックしてください。、無視するには「キャンセル」をクリックしてください。

en: Can't open new configuration file %s: %hs
ja: 新しい設定ファイル　%s　を開くことができません：　%hs

en: Error writing new configuration file %s: %hs
ja: 新しい設定ファイル　%s　の書き込みエラー：　%hs

en: Configuration file successfully updated
ja: 設定ファイルは正常に更新

en: Update Completed
ja: アップデート完了

en: Unable to update - either your Internet connection is down or LoTW is unreachable.
ja: 更新できません - あなたのインターネット接続がダウンしているか、LoTW　にアクセスできない状態です。

en: Please try again later.
ja: 後でもう一度お試しください。

en: Unable to update. The network is down or the LoTW site is too busy.
ja: 更新できません。 ネットワークがダウンしているか、LoTW　サイトがビジー状態です。

en: Unable to connect to the update site.
ja: 更新サイトに接続できません。

en: Error downloading new configuration file:
ja: 新しい設定ファイルのダウンロードエラー：

en: Update
ja: 更新

en: Can't open TQSL update file %s: %hs
ja: 新しい設定ファイル　%s　を開くことができません：　%hs

en: Error downloading new file:
ja: 新しい設定ファイルのダウンロードエラー：

en: Error checking for expired callsign certificates:
ja: 期限切れのコールサイン証明書の確認でエラー：

en: Check Error
ja: 確認のエラー

en: The certificate for %hs expires in %d days.
ja: %hs　の証明書は、%d　日で期限が切れます。

en: The certificate for %hs expires in %d days
ja: %hs　の証明書は、%d　日で期限切れ

en: Do you want to renew it now?
ja: 今、更新しますか？

en: Certificate Expiring
ja: 証明書の期限切れ

en: A new TQSL release (V%s) is available.
ja: 新しい　TQSL　リリース (V%s) が利用可能です。

en: A new TrustedQSL configuration file (V%s) is available.
ja: 新しい　TrustedQSL　設定ファイル　(V%s) が利用可能です。

en: Your system is up to date
ja: お使いのシステムは最新の状態です

en: TQSL Version %hs and Configuration Data Version %s
ja: TQSL バージョン %hs 、設定データのバージョン %s

en: are the newest available
ja: は利用可能な最新バージョンです

en: No Updates
ja: アップデートなし

en: Unable to check for updates - either your Internet connection is down or LoTW is unreachable.
ja: アップデートを確認できません - あなたのインターネット接続がダウンしているか、LoTW　にアクセスできない状態です。

en: Unable to check for updates. The network is down or the LoTW site is too busy.
ja: アップデートを確認できません。 ネットワークがダウンしているか、LoTW　サイトがビジー状態です。

en: Error downloading new version information:
ja: 新しいバージョン情報のダウンロードでエラー：

en: Error downloading update version information:
ja: アップデートバージョン情報のダウンロードでエラー：

en: You can not synchronize with LoTW more than once per day
ja: 1日に1回だけ、LoTW と同期できます。

en: Another copy of TQSL is busy
ja: 別の TQSL が作業中

en: TQSL must wait for other running copies of TQSL to exit before synchronizing ...
ja: 同期を実行する前に別の実行中の TQSL が終了するの待たなければなりません...

en: LoTW Login
ja: LoTW ログイン

en: TQSL needs your Logbook of the World (LoTW) username and password to retrieve the data needed to perform this operation.
    Please note that retrieving all of your LoTW data can take several minutes, so please be patient while LoTW collects that information.
    
    TQSL will appear to be unresponsive until LoTW completes extraction of your QSO history.
ja: この作業のためにあなたの Logbook of the World (LoTW) のユーザー名とパスワードが必要です。
    あなたの全てのデータを LoTW から取得するには、数分かかることがあります。LoTW の情報を取得中、お待ちくださるようお願いします。
    
    LoTW があなたの QSO 履歴の抽出を終えるまで、TQSL が反応しなくなるように見えることがあります。

en: Retrieving your QSO details from LoTW. Please be patient, this may take some time.
ja: LoTW から QSO 情報を取得中。しばらく時間がかかります。お待ち下さい。

en: Error writing log download file %s: %hs
ja: ダウンロードファイル %s のログ書込みエラー: %hs

en: Error reading log download file %s: %hs
ja: ダウンロードファイル %s のログ読込みエラー: %hs

en: Error logging in to LoTW: %s
ja: LoTW へのログインでエラー: %s

en: Response from LoTW is not recognized
ja: LoTW からの反応が不明

en: Loading your LoTW QSO data into TQSL
ja: LoTW の QSO データを TQSL にロード中

en: Synchronizing completed.
ja: 同期完了。

en: You have no callsign certificates to use to sign a log file.
ja: ログファイルに署名するコールサイン証明書がありません。

en: Please install a callsign certificate then try again.
ja: コールサイン証明書をインストールしてから、もう一度お試しください。

en: No Callsign Certificates
ja: コールサイン証明書がない

en: |ADIF files (
ja: |ADIFファイル　(

en: |Cabrillo files (
ja: |Cabrillo ファイル (

en: Select file to Sign
ja: 署名するファイルの選択

en: TQSL compressed data files (*.tq8)|*.tq8
ja: TQSL　圧縮データファイル　(*.tq8)|*.tq8

en: TQSL data files (*.tq7)|*.tq7
ja: TQSL データファイル (*.tq7)|*.tq7

en: Select file to write to
ja: 書き込むファイルの選択

en: Select Station Location for Signing
ja: 署名する局の所在地を選択

en: Signing abandoned
ja: 署名を中断

en: TQSL must wait for other running copies of TQSL to exit before backing up...
ja: TQSL　はバックアップする前に他の実行中の　TQSL　が終了するのを待つ必要があります...

en: Error opening save file %s: %hs
ja: 保存ファイル　%s　のオープンでエラー：　%hs

en: Saving callsign certificates
ja: コールサイン証明書を保存

en: Saving callsign certificate for %hs
ja: %hs のコールサイン証明書を保存

en: Saving Station Locations
ja: 局の所在地を保存

en: Saving TQSL Preferences
ja: TQSL　環境設定を保存

en: Saving QSOs
ja: QSO を保存

en: Save operation complete.
ja: 保存操作は完了しました。

en: Error performing automatic backup: %hs
ja: 自動バックアップの実行でエラー：　%hs

en: Backup Error
ja: バックアップエラー

en: Backup operation failed: %hs
ja: バックアップ操作は失敗：　%hs

en: Enter file to save to
ja: 保存するファイル名の入力

en: Configuration files (*.tbk)|*.tbk|All files (*.*)|*.*
ja: 設定ファイル　(*.tbk)|*.tbk|すべてのファイル (*.*)|*.*

en: Restoring callsign certificate for %hs
ja: %hs のコールサインを証明書の復元

en: Restoring Preferences
ja: 環境設定の復元

en: Restoring Station Locations
ja: 局の所在地を復元

en: Restoring QSO records
ja: QSO　レコードの復元

en: Error importing station locations: %hs
ja: 局の所在のインポートでエラー: %hs

en: Restoring Callsign Certificates
ja: コールサイン証明書の復元

en: Error parsing saved configuration file: %hs
ja: 保存された設定ファイルの解析でエラー: %hs

en: Restore Complete.
ja: 復元が完了しました。

en: Error parsing station location file: %hs
ja: 局の所在地ファイルの解析でエラー：　%hs

en: Restore operation failed: %hs
ja: 復元操作は失敗: %hs

en: Select saved configuration file
ja: 保存された設定ファイルの選択

en: Saved configuration files (*.tbk)|*.tbk
ja: 保存された設定ファイル (*.tbk)|*.tbk

en: Exit TQSL so I can re-run as a normal user
ja: 標準ユーザーとして実行しなおすために　TQSL　を終了

en: Allow TQSL to continue this time.
ja: 今回はこのまま　TQSL　の実行を継続.

en: Always allow running as Administrator.
ja: 管理者権限での実行を常に認める.

en: TQSL must not be run 'As Administrator'
ja: TQSL は管理者権限で実行すべきではありません

en: Administrator Error
ja: 管理者エラー

en: Specify dialog action - abort, all, compliant or ask
ja: ダイアログの反応を指定 - 中止、すべて、準拠、質問

en: Specify start date for QSOs to sign
ja: 署名する QSO の開始日を指定

en: Specify default callsign for log signing
ja: ログに署名するデフォルトのコールサインを指定

en: Suppress date range dialog
ja: 日付範囲のダイアログボックスを非表示

en: Specify end date for QSOs to sign
ja: 署名する QSO の終了日を指定

en: Specify QSO verification action - ignore, report or update
ja: QSOの確認結果に対しての動作を指定 - ignore（無視） report（報告） update（更新）

en: Display command line help
ja: コマンドラインヘルプを表示

en: Import a certificate file (.p12 or .tq6)
ja: 証明書ファイル　(.p12　または　.tq6) をインポート

en: Selects Station Location
ja: 局の所在地を選択

en: Check for updates to tqsl and the configuration file
ja: tqsl　と設定ファイルのアップデートを確認

en: Output file name (defaults to input name minus extension plus .tq8
ja: 出力ファイル名（デフォルトは入力ファイル名の拡張子を　.tq8　としたもの）

en: Passphrase for the signing key
ja: 署名鍵のパスフレーズ

en: Quiet Mode - same behavior as -x
ja: Quiet　モード - -x　オプションと同じ動作

en: Edit (if used with -l) or create Station Location
ja: 局の所在地を編集（-l　オプションの場合）または作成

en: File name for diagnostic tracking log
ja: 診断追跡ログのファイル名

en: Upload after signing instead of saving
ja: 署名後、保存する代わりにアップロード

en: Display the version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了

en: Wipe the TQSL uploads database
ja: TQSL アップロードデータベースを消去

en: Exit after processing log (otherwise start normally)
ja: ログの処理後に終了（そうでなければ通常起動）

en: Test sign a log
ja: ログに署名するテスト

en: Input ADIF or Cabrillo log file to sign
ja: 署名する　ADIF　または Cabrillo ログファイルを入力

en: Start date of %s is invalid
ja: 開始日　%s　は無効

en: End date of %s is invalid
ja: 終了日　%s　は無効

en: The -a parameter %hs is not recognized
ja: -a　パラメーター　%hs　が不明

note: TRANSLATORS: -f is the command line switch for log QTH handling
en: The -f parameter %hs is not recognized
ja: -f　パラメーター　%hs　が不明

en: To import this passphrase protected P12 file, you must pass the passphrase on the command line
ja: パスフレーズで保護されたp12ファイルをインポートするには、コマンドラインでパスフレーズを指定する必要があります

en: No logfile to sign!
ja: 署名するログファイルがない！

en: Warning: The TQSL ADIF editor only processes a limited number of ADIF fields.
    
    Using the editor on an ADIF file can cause QSO details to be lost!
ja: 警告：　TQSL ADIFエディタはADIFフィールドのうち限られたものしか処理できません。
    
    このエディタを使うことで　QSO　の詳細情報が失われる可能性があります！

en: Please review the introductory documentation before using this program.
ja: このプログラムを使用する前に、説明文書に目を通してください。

en: Notice
ja: 通知

en: You have no callsign certificate installed on this computer with which to sign log submissions.
ja: このコンピューターには、ログ提出のときに署名するためのコールサイン証明書がインストールされていません。

en: Would you like to request a callsign certificate now?
ja: コールサイン証明書を今、リクエストしますか？

en: If you are planning to restore from a backup, please choose 'No'.
ja: バックアップからの復元を予定しているなら、「いいえ」を選んでください。

en: Alert
ja: 警告

en: Display Callsign Certificate &Properties
ja: コールサイン証明書のプロパティを表示 (&P)

en: &Load Callsign Certificate from File
ja: ファイルからコールサイン証明書をロード (&L)

en: &Save Callsign Certificate to File...
ja: ファイルにコールサイン証明書を保存 (&S)...

en: Request &New Callsign Certificate...
ja: 新しいコールサイン証明書をリクエスト (&N)...

en: &Renew Callsign Certificate
ja: コールサイン証明書を更新 (&R)

en: &Delete Callsign Certificate
ja: コールサイン証明書を削除 (&D)

en: Restore Deleted Callsign Certificate
ja: 削除したコールサイン証明書を復元

en: &Edit
ja: 編集 (&E)

en: &Delete
ja: 削除 (&D)

en: Load Certificate File
ja: 証明書ファイルをロード

en: Request a new Callsign Certificate
ja: 新しいコールサイン証明書をリクエスト

en: Do you want to upload this certificate request to LoTW now?
ja: この証明書リクエストを　LoTW　に今、アップロードしますか？

en: You do not need an account on LoTW to do this.
ja: これを実行するために　LoTW　上のアカウントは必要ありません。

en: Upload
ja: アップロード

en: tQSL Cert Request files (*.
ja: tQSL　証明書リクエストファイル (*.

en: |All files (
ja: |すべてのファイル (

en: Save request
ja: リクエストを保存

en: Request cancelled
ja: リクエストは中止

en: Error creating callsign certificate request: %hs
ja: コールサイン証明書リクエストの作成でエラー：　%hs

en: Error creating Callsign Certificate Request
ja: コールサイン証明書リクエストの作成でエラー

en: Error opening certificate request file %s: %hs
ja: 証明書リクエストファイル　%s　のオープンでエラー：　%hs

en: Certificate Request
ja: 証明書リクエスト

en: Your certificate request did not upload properly.
ja: あなたの証明書リクエストは正常にアップロードされませんでした。

en: Your upload appears to have failed.
    Do you want to save this request for uploading later?
ja: アップロードは失敗したと思われます。
    あとでアップロードするためにこのリクエストを保存しますか？

en: You may now send your new certificate request (
ja: あなたの新しい証明書リクエストを送信可能です　(

en: to:
ja: 送信先:

en: or
ja: または

en: see:
ja: 以下を参照してください:

en: Display a Callsign Certificate
ja: コールサイン証明書を表示

en: Save the Callsign Certificate for
ja: 次のコールサインのコールサイン証明書を保存

en: Display the Callsign Certificate properties for
ja: 次のコールサインのコールサイン証明書のプロパティを表示

en: Renew the Callsign Certificate for
ja: 次のコールサインのコールサイン証明書を更新

en: Enter the name for the new Certificate Container file
ja: 新しい証明書コンテナのファイル名を入力

en: Certificate Container files (*.p12)|*.p12|All files (*.*)|*.*
ja: 証明書コンテナファイル (*.p12)|*.p12|すべてのファイル (*.*)|*.*

en: Enter the passphrase for the certificate container file.
ja: 証明書コンテナファイルのパスフレーズを入力してください。

en: If you are using a computer system that is shared with others, you should specify a passphrase to protect this certificate. However, if you are using a computer in a private residence, no passphrase need be specified.
ja: あなたが他の人とコンピュータシステムを共有している場合は、この証明書を保護するため、パスフレーズを指定するべきです。あなたの個人宅でコンピュータを使用している場合などは、パスフレーズを指定する必要はありません。

en: You will have to enter the passphrase any time you load the file into TrustedQSL.
ja: あなたが　TrustedQSL　にファイルをロードするたびに、パスフレーズを入力する必要があります。

en: Certificate Container Passphrase
ja: 証明書コンテナのパスフレーズ

en: Export to %s failed: %hs
ja: %s　へのエクスポートに失敗：　%hs

en: Certificate saved in file %s
ja: 証明書はファイル　%s　に保存

en: This will remove the selected callsign certificate from your system.
ja: 選択したコールサイン証明書はあなたのシステムから削除されます。

en: You will NOT be able to recover it by loading a .TQ6 file.
ja: .TQ6ファイルをロードすることにより、それを復元することは **できません**。

en: You WILL be able to recover it from a container (.p12) file,
ja: コンテナファイル (.p12) からなら復元することが **できます**,

en: if you have created one via the Callsign Certificate menu's
ja: ただし、これはあなたがメニューの「コールサイン証明書を保存」というコマンドを用いて

en: 'Save Callsign Certificate' command.
ja: コンテナファイルを作成した場合は、です。

en: Are you sure you want to delete the certificate?
ja: 本当に証明書を削除してもよろしいですか？

en: There are no deleted Callsign Certificates to restore
ja: 復元する削除されたコールサイン証明書がない

en: Undelete Error
ja: 削除復元のエラー

en: Choose a Callsign Certificate to restore
ja: 復元するコールサイン証明書の選択

en: Select a Station Location to process
ja: 処理する局の所在地を選択

en: Edit Station Location
ja: 局の所在地を編集

en: Delete Station Location
ja: 局の所在地を削除

en: Display Station Location Properties for
ja: 次のコールサインの局の所在地のプロパティを表示

en: This will remove this station location from your system.
ja: この局の所在地はあなたのシステムから削除されます。

en: Are you sure you want to delete this station location?
ja: 本当にこの局の所在地を削除してもよろしいですか？

en: There are no deleted Station Locations to restore
ja: 復元する削除済みの局の所在地がない

en: Choose a Station Location to restore
ja: 復元する局の所在地を選択

en: Please choose language:
ja: 言語を選択してください：

en: Certificate Properties
ja: 証明書のプロパティ

en: Begins:
ja: 開始：

en: Expires:
ja: 有効期限：

en: Organization:
ja: 組織：

en: Serial:
ja: シリアル番号：

en: Operator:
ja: オペレーター：

en: Call sign:
ja: コールサイン：

en: DXCC Entity:
ja: DXCC　エンティティ:

en: QSO Start Date:
ja: QSO　開始日：

en: QSO End Date:
ja: QSO　終了日：

en: Passphrase:
ja: パスフレーズ:

en: Missing from this computer
ja: コンピューターの中で行方不明

en: Passphrase protected
ja: パスフレーズ保護

en: Private Key not found
ja: 秘密鍵が見つからない

en: Unable to read - no permission
ja: 読込み不可能 - 許可がない

en: <ERROR>
ja: <エラー>

en: No Private Key
ja: 秘密鍵なし

en: Awaiting response from ARRL
ja: ARRL　からの返答待ち

en: Replaced
ja: 置き換え

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Station Location Properties
ja: 局の所在地のプロパティ

en: Grid Square:
ja: グリッドスクエア：

en: ITU Zone:
ja: ITU　ゾーン：

en: CQ Zone:
ja: CQ　ゾーン：

en: IOTA Locator:
ja: IOTA　ロケータ：

en: State:
ja: 状態：

en: County:
ja: County：

en: Oblast:
ja: Oblast：

en: Verify QTH details:
ja: QTH 詳細情報を確認:

en: Signing File:
ja: 署名するファイル:

en: Please verify that this is the correct Station Location for the QSOs being signed.
ja: 署名しようとしているQSOの「局の所在地」として正しいことを確認してください。

en: Click 'Cancel' if this is not the correct Station Location.
ja: 正しい局の所在地でなければ、「キャンセル」をクリックしてください。

en: Enter the Passphrase to unlock the callsign certificate
ja: コールサイン証明書のロックを解除するためのパスフレーズ入力

en: Preferences
ja: 設定

en: Options
ja: オプション

en: Log Handling
ja: ログの取扱

en: ADIF Modes
ja: ADIF モード

en: Cabrillo Specs
ja: Cabrillo　設定

en: Network Proxy
ja: ネットワーク　プロキシ

en: Custom ADIF mode mappings:
ja: カスタム　ADIF　モードのマッピング：

en: Add...
ja: 追加...

en: Add ADIF mode
ja: ADIF　モードを追加

en: Add ADIF mode mapping:
ja: ADIF モードのマッピングを追加:

en: ADIF Mode:
ja: ADIF モード：

en: Resulting TQSL mode:
ja: 得られた TQSL モード：

en: This mode definition conflicts with a standard mode definition for %s
ja: このモード定義は　%s　用の標準モード定義と競合

en: Mode Conflict
ja: モードの競合

en: Allow automatic configuration backup
ja: 自動設定バックアップの許可

en: Backup File Folder:
ja: バックアップファイルのフォルダ：

en: Select a Folder
ja: フォルダの選択

en: Number of Backups to retain:
ja: 保持するバックアップの数：

en: Open ADIF files in ADIF editor
ja: ADIF エディタで ADIF ファイルを開く

en: Display status messages in separate tab
ja: 別のタブにステータスメッセージを表示

en: Enable passphrases for Callsign Certificates
ja: コールサイン証明書のパスフレーズを有効にする

en: Export P12 files compatible with Apple Keychain
ja: P12 ファイルを Apple Keychain と互換性のある形式にエクスポート

en: Primary QSL Manager Callsign:
ja: 主たる QSL マネージャーのコールサイン:

en: Changes to the status message configuration will take affect when TQSL is restarted
ja: TQSL を再起動すると、ステータスメッセージの設定への変更が反映されます

en: Cabrillo file extensions:
ja: Cabrillo ファイル拡張子：

en: ADIF file extensions:
ja: ADIF ファイル拡張子：

en: Allow nonamateur call signs
ja: 非アマチュア局コールサインの許可

en: Prompt for QSO Date range when signing
ja: 署名するとき QSO 日付範囲の入力を求める

en: Display details of previously signed QSOs when signing a log
ja: ログに署名するとき、以前に署名された QSO の詳細を表示

en: Ignore seconds in QSO times
ja: QSO 時刻の「秒」を無視

en: Ignore callsigns in ADIF files
ja: ADIF ファイルのコールサインを無視

en: Ignore QTH details from your log
ja: ログの QTH 詳細情報を無視

en: Report on QTH differences
ja: QTH の違いを報告

en: Override Station Location with QTH details from your log
ja: ログの QTH 詳細情報で「局の所在地」を上書き

en: Handle QTH information in ADIF logs with what action?
ja: ADIF ログ中の QTH 情報をどのように取り扱いますか?

en: Use these settings to configure a network proxy for Internet uploads and downloads. You should only enable a proxy if directed by your network administrator.
ja: インターネットでのアップロード・ダウンロード用のネットワークプロキシを設定します。ネットワーク管理者が指示した場合にのみ、プロキシを有効とすべきです。

en: Incorrect settings can cause TQSL to be unable to upload logs or check for updates.
ja: 誤った設定をすると　TQSL　がログをアップロードできなくなったり、更新を確認できなくなったりすることがあります。

en: Enable a Network Proxy
ja: ネットワークプロキシを有効にする

en: Proxy Address:
ja: プロキシアドレス：

en: Port Number:
ja: ポート番号：

en: Proxy Type:
ja: プロキシの種類：

en: ProxyType
ja: ProxyTypeの

en: Cabrillo CONTEST definitions:
ja: Cabrillo コンテストの定義：

en: CONTEST
ja: コンテスト

en: Type
ja: タイプ

en: Field
ja: フィールド

en: Edit
ja: 編集

en: Contest
ja: コンテスト

en: Cabrillo CONTEST
ja: Cabrillo コンテスト

en: CONTEST Name:
ja: コンテスト名称：

en: Contest type
ja: コンテストの種類

en: Call-Worked Field Number:
ja: コールサイン・交信フィールド等の数：

en: Contest name cannot be blank
ja: コンテスト名称は空欄にすることはできません

en: Call-worked field must be %d or greater
ja: コールサイン・交信フィールド等の数は　%d　以上でなければなりません

note: TRANSLATORS: Invalid date component, such as "Invalid Month: 15"
en: Invalid %hs: "%hs"
ja: 無効な %hs：　"%hs"

en: You have changed the following fields in this Station Location: %s
    Do you want to discard those changes?
ja: 局の所在地の次のフィールドが変更されています: %s
    この変更を破棄しますか？

en: Changes have not been saved
ja: 変更は保存されませんでした

en: [None]
ja: [NONE]

en: You must select a %hs
ja: あなたは %hs を選択する必要があります

en: %s: Invalid Grid Field
ja: %s: 無効なグリッド・フィールド

en: %s: Invalid Grid Square
ja: %s: 無効なグリッド·スクエア

en: %s: Invalid Grid Subsquare
ja: %s: 無効なグリッド・サブスクエア

en: %s: Invalid Grid Sub-subsquare
ja: %s: 無効なグリッド・サブ・サブスクエア

en: %s: Invalid Gridsquare Format
ja: %s: 無効なグリッド・スクエア表式

en: Grid %s is not correct for your QTH. Click 'Next' again to use it anyway.
ja: グリッド %s はあなたの QTH に対して正しくありません。それでも、この値を使うというのなら、もう一度、「次へ」をクリックしてください。

en: Grid %s is not correct for your DXCC Entity. Click 'Next' again to use it anyway.
ja: グリッド %s はあなたの DXCC エンティティに対して正しくありません。それでも、この値を使うというのなら、もう一度、「次へ」をクリックしてください。

en: Grid %s is not correct for your %s. Click 'Next' again to use it anyway.
ja: グリッド %s はあなたの %s に対して正しくありません。それでも、この値を使うというのなら、もう一度、「次へ」をクリックしてください。

en: IOTA value %s is not valid.
ja: IOTA番号 %s は無効です。

en: IOTA reference %s is not correct. Must start with AF-, AN-, AS-, EU-, NA-, OC- or SA-
ja: IOTA %s は正しくありません。AF-, AN-, AS-, EU-, NA-, OC-, SA-などから始まらなければなりません

en: IOTA reference %s is not correct. Must have a number after the '-'
ja: IOTA %s は正しくありません。「-」の後は数字でなければなりません。

en: Invalid zone selections for state
ja: この州に対して無効なゾーンの選択

en: Invalid zone selections for province
ja: このprovinceに対して無効なゾーンの選択

en: Invalid zone selections for oblast
ja: このoblastに対して無効なゾーンの選択

en: Invalid zone selections for DXCC entity
ja: この DXCC エンティティに対して無効なゾーンの選択

en: Station Data input complete
ja: 局データの入力完了

en: Select or enter name of this station location
ja: この局の所在地の名前を選択するか、入力してください

en: Station Location Name
ja: 局の所在地名称

en: Station name must be provided
ja: 局の名称を指定する必要があります

en: Memory allocation failure
ja: メモリーの割当て失敗

en: Unable to initialize random number generator
ja: 乱数ジェネレータを初期化できない

en: Invalid argument
ja: 無効なコマンド引数

en: Operator aborted operation
ja: オペレータが中止操作を選択

en: No Certificate Request matches the selected Callsign Certificate
ja: 証明書のリクエストは、選択したコールサイン証明書と一致していない

en: Buffer too small
ja: バッファが小さすぎる

en: Invalid date format
ja: 無効な日付フォーマット

en: Certificate not initialized for signing
ja: 証明書が初期化されていない

en: Passphrase not correct
ja: パスフレーズが正しくない

en: Expected name
ja: 名称が必要

en: Name exists
ja: この名称は存在する

en: Data for this DXCC entity could not be found
ja: このDXCCエンティティのデータは見つからなかった

en: Invalid time format
ja: 無効な時刻フォーマット

en: QSO date is not within the date range specified on your Callsign Certificate
ja: QSO　の日付はあなたのコールサイン証明書に指定した日付範囲内にない

en: Certificate provider not found
ja: 証明書のプロバイダが見つからない

en: No callsign certificate for key
ja: キーに対するコールサイン証明がない

en: Configuration file cannot be opened
ja: 設定ファイルを開くことができない

en: The private key for this Callsign Certificate is not present on this computer; you can obtain it by loading a .tbk or .p12 file
ja: このコールサイン証明書の秘密鍵がコンピューターの中に見つかりません。.tbkファイルまたは.p12ファイルをロードすることで入手できます

en: PKCS#12 file not TQSL compatible
ja: PKCS＃12　ファイルが　TQSL　互換ではない

en: Callsign Certificate not TQSL compatible
ja: コールサイン証明が　TQSL　互換ではない

en: Date out of range
ja: 範囲外の日付

en: Previously Signed QSO detected
ja: 以前に署名されたQSOを検出

en: Database error
ja: データベースエラー

en: The selected Station Location (%hs) could not be found
ja: 選択された局の所在地 (%hs) が見つからなかった

en: The selected callsign could not be found
ja: 選択されたコールサインが見つからなかった

en: The TQSL configuration file cannot be parsed
ja: TQSL　設定ファイルは解析不能

en: This file can not be processed due to a system error
ja: このファイルは、システム·エラーのため処理不能

en: The format of this file is incorrect.
ja: このファイルのフォーマットは正しくない.

en: Callsign certificate could not be installed
ja: コールサイン証明書をインストールできない

en: Callsign Certificate does not match QSO details
ja: コールサイン証明書は QSO データの詳細と一致していない

en: Station Location does not match QSO details
ja: 局の所在地は QSO データの詳細と一致していない

en: New DB
ja: 新しいDB

en: Gridsquare is inconsistent with Station Location
ja: グリッドスクエアが局の所在地と不一致

en: ADIF field has invalid contents
ja: ADIFフィールドに無効な内容

en: This Callsign Certificate cannot be installed as the first date where it is valid is in the future. Check if your computer is set to the proper date.
ja: このコールサイン証明書はイントールできません。有効とされている最初の日付が未来の日付になっています。コンピュータの日付が正しく設定されているか確認してください。

en: This Callsign Certificate cannot be installed as it has expired. Check if your computer is set to the proper date and that this is the latest Callsign Certificate.
ja: このコールサイン証明書はイントールできません。すでに有効期限を過ぎたものです。コンピュータの日付が正しく設定されているか、またコールサイン証明書が最新のものであるか確認してください。

en: NO ERROR
ja: エラーなし

en: Unknown custom error
ja: 不明なカスタムエラー

en: TQSL is unable to sign QSOs because another instance of TQSL is busy.
    Terminate any other copies of TQSL and try again.
ja: 別のTQSLプログラムが実行中であるため、QSOに署名ができません。
    別のTQSLプログラムを終了して、再度、実行してください。

en: Database Error: %hs
ja: データベースエラー: %hs

en: Uploads database error
ja: アップロードデータベースのエラー

en: System error: %hs : %hs
ja: システムエラー：　%hs　：　%hs

en: System error: %hs
ja: システムエラー：　%hs

en: File syntax error: %hs
ja: ファイル構文エラー：　%hs

en: File syntax error
ja: ファイルの構文エラー

en: The private key for callsign %hs serial %ld is not present on this computer; you can obtain it by loading a .tbk or .p12 file
ja: コールサイン %hs　シリアル番号 %ld　の秘密鍵がコンピューターの中に見つかりません。.tbkファイルまたは.p12ファイルをロードすることで入手できます

en: Invalid error code: %d
ja: 無効なエラーコード：　%d

en: Station Location
ja: 局の所在地

note: TRANSLATORS: This message is for QSO details. For example, 'The Station Location GRIDSQUARE has value FM18ju while QSO has FM18jt'
en: The %s '%hs' has value '%hs' while QSO has '%hs'
ja: %s '%hs' の値は '%hs' ですが、QSO データの値は '%hs' です。

en: This log has invalid QSO information
ja: このログには無効なQSO情報が含まれています

note: TRANSLATORS: This message is for QSO details. For example, 'The log being signed has 'US County' set to Foobar which is not valid'
en: The log being signed has '%hs' set to value '%hs' which is not valid
ja: 署名しようとしているログには、'%hs'の値として'%hs'を設定していますが、これは正しくありません

en: There is no valid callsign certificate for %hs in entity %hs available. This QSO cannot be signed
ja: %hs (エンティティ %hs）の有効なコールサイン証明書がありません。この QSO データは署名できません。

en: ADIF content is not valid. '%hs' is not valid for %hs
ja: ADIF の内容が無効です。'%hs' は %hs の内容としては正しくありません。

en: New passphrase
ja: 新しいパスフレーズ

en: Enter new passphrase
ja: 新しいパスフレーズを入力してください

en: Enter your Logbook of the World user and password
ja: Logbook of the World のあなたのユーザー名とパスワードを入力してください

en: Enter password
ja: パスワードを入力してください

en: QSO Data
ja: QSO　データ

en: Date
ja: 日付

en: Time
ja: 時間
