TQSL V2.7 - en to sv_SE translation catalogue (641 entries)

en: Callsign Certificates
sv_SE: Anropssignalcertifikat

en: Error while accessing certificate store
sv_SE: Fel vid åtkomst till certifikatlagringsplats

en: Error parsing certificate for issuer
sv_SE: Fel vid tolkning av certifikat för certifikatutgivaren

en: Error parsing certificate for call sign
sv_SE: Fel vid tolkning av certifikat för anropssignal

en: Error parsing certificate for DXCC entity
sv_SE: Fel vid tolkning av certifikat för DXCC-utfärdaren

en: Active, usable certificates
sv_SE: Aktiva, användbara certifikat

en: Invalid, unusable
sv_SE: Ogiltiga, ej användbara

en: Certificates that are awaiting ARRL approval
sv_SE: Certifikat som inväntar ARRL godkännande

en: Certificates replaced with a newer one
sv_SE: Certifikat som ersatts med ett nytt

en: Certificates that have expired
sv_SE: Certifikat som har löpt ut

en: This will create a new Callsign Certificate request file.
sv_SE: Detta skapar en ny begäran om ett Callsign Certificate.

en: Once you supply the requested information and the request file has been created, you must send the request file to the certificate issuer.
sv_SE: När du har angett den begärda informationen och den begärda filen har skapats, måste du skicka filen till certifikatutfärdaren.

en: Certificate Issuer:
sv_SE: Certifikatutfärdare:

en: Error
sv_SE: Fel

en: Email:
sv_SE: E-post

en: DXCC entity:
sv_SE: DXCC utfärdare:

en: Call sign:
sv_SE: Anropssignal:

en: Date of the first QSO you made or will make using this callsign:
sv_SE: Datum för det första QSO du gjorde eller kommer att göra med denna Anropssinal:

en: Date of the last QSO you made or will make using this callsign:
    (Leave this date blank if this is still your valid callsign.)
sv_SE: Datum för det senaste QSO du gjorde eller kommer att göra med denna Anropssignal:
    (Lämna det här datumet tomt om detta fortfarande är ditt giltiga anropssignal.)

en: Please select a Callsign Certificate to validate your request.
sv_SE: Välj ett Anropssignal Certifikat för att validera din begäran.

en: Zip/Postal
sv_SE: Postnummer

en: Name
sv_SE: Namn

en: Address
sv_SE: Adress

en: City
sv_SE: Stad

en: Country
sv_SE: Land

en: Your e-mail address
sv_SE: Din e-postadress

en: Note: The e-mail address you provide here is the address to which the issued Certificate will be sent. Make sure it's the correct address!
sv_SE: Obs! Den e-postadress du anger här är den adress till vilken det utfärdade certifikatet kommer att skickas. Se till att det är rätt adress!

en: You may protect this Callsign Certificate using a passphrase. If you are using a computer system that is shared with others, you should specify a passphrase to protect this Callsign Certificate. However, if you are using a computer in a private residence, no passphrase need be specified.
sv_SE: Du kan skydda anropssignalcertifikatet med en lösenordfras. Om du använder ett datorsystem som delas med andra bör du ange en lösenfras för att skydda anropssignalcertifikatet. Men om du använder en dator i en privat bostad behöver ingen lösenfras anges.

en: Leave the passphrase blank and click 'Next' unless you want to use a passphrase.
sv_SE: Lämna lösenordsfrasen tom och klicka på "Nästa" om du inte vill använda en lösenordsfras.

en: Passphrase:
sv_SE: Lösenordsfras:

en: Enter the passphrase again for verification:
sv_SE: Ange lösenordfrasen igen för verifiering:

en: DO NOT lose the passphrase you choose! You will be unable to use the Certificate without this passphrase!
sv_SE: Förlora INTE den lösenordfras du väljer! Du kommer inte att kunna använda certifikatet utan denna lösenordfras!

en: Leave the passphrase blank and click 'Finish' unless you want to use a passphrase.
sv_SE: Lämna lösenordfrasen tom och klicka på "Slutför" om du inte vill använda en lösenordfras.

en: The callsign is too long. Only %d characters are allowed.
sv_SE: Anropssignalen är för lång. Endast %d-tecken är tillåtna.

en: You must enter a valid call sign.
sv_SE: Du måste ange en giltigt Anropssignal.

en: You must select a DXCC entity.
sv_SE: Du måste välja en DXCC-utgivare.

en: QSO begin date: You must choose proper values for Year, Month and Day.
sv_SE: QSO-startdatum: Du måste välja rätt värden för år, månad och dag.

en: QSO end date: You must either choose proper values for Year, Month and Day or leave all three blank.
sv_SE: QSO-slutdatum: Du måste antingen välja rätt värden för år, månad och dag eller lämna alla tre tomma.

en: QSO end date cannot be before QSO begin date.
sv_SE: QSO-slutdatum kan inte vara före QSO-startdatum.

en: The date of your first QSO is before the first valid date (%hs) of the selected DXCC Entity %hs
sv_SE: Datumet för ditt första QSO är före det första giltiga datumet (%hs) för den valda DXCC-utgivaren %hs

en: The date of your first QSO is after the last valid date (%hs) of the selected DXCC Entity %hs
sv_SE: Datumet för ditt första QSO är efter det sista giltiga datumet (%hs) för den valda DXCC-utgivaren %hs

en: The date of your last QSO is before the first valid date (%hs) of the selected DXCC Entity %hs
sv_SE: Datumet för ditt senaste QSO är före det första giltiga datumet (%hs) för den valda DXCC-utgivaren %hs

en: The date of your last QSO is after the last valid date (%hs) of the selected DXCC Entity %hs
sv_SE: Datumet för ditt senaste QSO är efter det sista giltiga datumet (%hs) för den valda DXCC-utgivaren %hs

note: TRANSLATORS: first argument is callsign (%s), second is the related DXCC entity name (%hs)
en: You have an overlapping Certificate for %s (DXCC=%hs) having QSO dates:
sv_SE: Du har ett överlappande certifikat för %s (DXCC = %hs) med QSO-datum:

note: TRANSLATORS: here "to" separates two dates in a date range
en:  to
sv_SE:  till

en: You have already requested a Callsign Certificate for %s and can not request another until that request has been processed by LoTW Staff.
sv_SE: Du har redan begärt ett Anropssignal Certifikat för %s och kan inte begära ett annat förrän den begäran har behandlats av LoTW personal.

en: Please wait until you receive an e-mail bearing your requested Callsign Certificate.
sv_SE: Vänta tills du får ett e-postmeddelande med ditt begärda Anropssignal Certifikat.

en: If you are sure that the earlier request is now invalid you should delete the pending Callsign Certificate for %s.
sv_SE: Om du är säker på att den tidigare begäran nu är ogiltig bör du ta bort det väntande anropssignalcertifikatet för %s.

en: You have already requested more than three Callsign Certificates for %s in the past 24 hours. You should submit a request only once, then wait for that request to processed by LoTW Staff. This may take several business days.
sv_SE: Du har redan begärt mer än tre Anropssignal Certifikat för %s under det senaste dygnet. Du bör skicka en begäran bara en gång och vänta tills den begäran behandlas av LoTW-personal. Det kan ta flera arbetsdagar.

en: The callsign %s is not currently registered in the FCC ULS database as of %s.
    If this is a newly registered call, you must wait at least one business day for it to be valid. Please enter a currently valid callsign.
sv_SE: Anropssignalen %s är för närvarande inte registrerad i FCC ULS-databasen från %s.
    Om detta är ett nyregistrerat samtal måste du vänta minst en arbetsdag på att det ska vara giltigt. Ange ett för närvarande giltigt anropstecken.

en: You cannot select DXCC Entity NONE as you must sign any request for entity NONE and you have no valid Callsign Certificates that you can use to sign this request.
sv_SE: Du kan inte välja DXCC-utfärdaren INGEN eftersom du måste underteckna en begäran om utfärdare INGEN och du har inga giltiga anropssignalcertifikat som du kan använda för att underteckna denna begäran.

en: TQSL Error
sv_SE: TQSL fel

en: You have selected DXCC Entity NONE
sv_SE: Du har angivit DXCC utgivare NONE

en: QSO records signed using the Certificate will not be valid for DXCC award credit (but will be valid for other applicable awards). If the Certificate is to be used for signing QSOs from maritime/marine mobile, shipboard, or air mobile operations, that is the correct selection. Otherwise, you probably should use the "Back" button to return to the DXCC page after clicking "OK"
sv_SE: QSO-poster som undertecknats med certifikatet gäller inte för DXCC-tilldelningskredit (men gäller för andra tillämpliga utmärkelser). Om certifikatet ska användas för att underteckna QSO från maritima / marina mobil-, fartygs- eller flygmobiloperationer, är det rätt val. Annars bör du antagligen använda knappen "Tillbaka" för att återgå till DXCC-sidan efter att ha klickat på "OK"

en: TQSL Warning
sv_SE: TQSL Varning

en: You cannot request a certificate for a 1x1 callsign as you must sign those requests, but you have no valid Callsign Certificates that you can use to sign this request.
sv_SE: Du kan inte begära ett certifikat för ett 1x1-anropssignal eftersom du måste underteckna dessa förfrågningar, men du har inga giltiga anropssignalcertifikat som du kan använda för att underteckna denna begäran.

en: You have chosen a QSO end date for this Callsign Certificate. The 'QSO end date' should ONLY be set if that date is the date when that callsign's license expired or the license was replaced by a new callsign.
sv_SE: Du har valt ett QSO-slutdatum för detta ANropssinal Certifikat. 'QSO-slutdatum' bör ENDAST ställas in om det datumet är det datum då Anropssignalens licens upphörde att gälla eller licensen ersattes med en ny Anropssignal.

en: If you set an end date, you will not be able to sign QSOs past that date, even if the Callsign Certificate itself is still valid.
sv_SE: Om du anger ett slutdatum kommer du inte att kunna underteckna QSO efter det datumet, även om själva anropssignalcertifikatet fortfarande är giltigt.

en: If you still hold this callsign (or if you plan to renew the license for the callsign), you should not set a 'QSO end date'.
sv_SE: Om du fortfarande har den här Anropssignalen (eller om du planerar att förnya licensen för samtalsignalen) ska du inte ange ett 'QSO-slutdatum'.

en: Do you really want to keep this 'QSO end date'?
sv_SE: Vill du verkligen behålla detta 'QSO-slutdatum'?

en: Warning
sv_SE: Varning

en: You must enter your name
sv_SE: Du måste ange ditt namn

en: You must enter your address
sv_SE: Du måste ange din adress

en: You must enter your city
sv_SE: Du måste ange din Stad

en: This address must match the FCC ULS database.
    If this address information is incorrect, please correct your FCC record.
sv_SE: Den här adressen måste matcha FCC ULS-databasen.
    Om adressinformationen är felaktig, korrigera din FCC-post.

en: You must enter a valid email address
sv_SE: Du måste ange en giltig e-postadress

en: The two copies of the passphrase do not match.
sv_SE: De två kopiorna av lösenordfrasen matchar inte.

en: Click 'Finish' to complete this Callsign Certificate request.
sv_SE: Klicka på "Slutför" för att slutföra denna begäran om anropssignal.

note: TRANSLATORS: This is part of an deleted DXCC entity name
en: DELETED
sv_SE: RADERADE

en: Cancel
sv_SE: Anulera

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: New passphrase:
sv_SE: Ny lösenordfras:

en: Enter again to confirm:
sv_SE: Ange igen för att verifiera :

en: Passphrase entries do not match
sv_SE: Lösenordfraserna matchar inte

en: Passphrase confirmed
sv_SE: Lösenordfrasen bekräftad

en: Import completed successfully
sv_SE: Importen har slutförts

en: OK to install
sv_SE: OK att installera

en: certificate?
sv_SE: certifikat?

en: Install Certificate
sv_SE: Installera Certifikat

en: This callsign certificate is already installed
sv_SE: Detta anropssignalcertifikat är redan installerat

en: Trusted root certificate
sv_SE: Betrott rotcertifikat

en: Certificate Authority certificate
sv_SE: Certifikatutfärdarcertifikat

en: Callsign Certificate
sv_SE: Anropssignal certifikat

en: Enter a passphrase for this callsign certificate.
sv_SE: Ange en lösenordfras för det här anropssignalcertifikatet.

en: If you are using a computer system that is shared with others, you should specify a passphrase to protect this certificate. However, if you are using a computer in a private residence no passphrase need be specified.
sv_SE: Om du använder ett datorsystem som delas med andra bör du ange en lösenordfras för att skydda certifikatet. Men om du använder en dator i en privat bostad behöver ingen lösenordfras anges.

en: This passphrase will have to be entered each time you use this callsign certificate for signing or when saving the key.
sv_SE: Den här lösenordfrasen måste anges varje gång du använder anropssignalcertifikatet för signering eller när du sparar nyckeln.

en: Leave the passphrase blank and click 'OK' unless you want to use a passphrase.
sv_SE: Lämna lösenordfrasen tom och klicka på "OK" om du inte vill använda en lösenordfras.

en: New Passphrase
sv_SE: Ny lösenordfras

en: You will not be able to use this tq6 file to recover your callsign certificate if it gets lost. For security purposes, you should back up your certificate on removable media for safe-keeping.
sv_SE: Du kan inte använda den här tq6-filen för att återställa ditt anropssignalcertifikat om det går vilse. Av säkerhetsskäl bör du säkerhetskopiera ditt certifikat på flyttbara medier för säker förvaring.

en: Would you like to back up your callsign certificate now?
sv_SE: Vill du säkerhetskopiera ditt anropssignalcertifikat nu?

en: Callsign Certificate container files (*.p12,*.P12;*.tq6;*.TQ6)|*.p12;*.P12;*.tq6;*.TQ6
sv_SE: Anropssignalcertifikat behållare (*.p12,*. P12;*.tq6;*. TQ6)|*.p12;*. P12;*.tq6;*. TQ6

en: Callsign Certificate container files (*.p12,*.tq6))|*.p12;*.tq6
sv_SE: Anropssignalcertifikat behållare (*.p12,*.tq6)))|*.p12;*.tq6

en: |All files (*.*)|*.*
sv_SE: | Alla filer (*. *) | *. *

en: Select Certificate File
sv_SE: Välj certifikatfil

en: This file is not a valid P12 file
sv_SE: Den här filen är inte en giltig P12-fil

en: Loading complete
sv_SE: Laddningen är klar

en: No status information available
sv_SE: Ingen statusinformation tillgänglig

en: Enter the passphrase to unlock the .p12 file:
sv_SE: Ange lösenfrasen för att låsa upp P12-filen:

en: Passphrase error
sv_SE: Lösenordfrasfel

en: Station Locations
sv_SE: Stationsplatser

en: NONE
sv_SE: INGEN

en: UP
sv_SE: UPP

en: Call Sign:
sv_SE: Anropssignal:

en: UTC Date (YYYY-MM-DD):
sv_SE: UTC Datum (ÅÅÅÅ-MM-DD) :

en: UTC Time (HHMM):
sv_SE: UTC tid (TTMM) :

en: Mode:
sv_SE: Mod:

en: Frequency (MHz):
sv_SE: Frekvens (MHz):

en: RX Frequency (MHz):
sv_SE: RX Frekvens (MHz):

en: Propagation Mode:
sv_SE: Fortplantnings Mod:

en: Satellite:
sv_SE: Satellit:

en: Go to the first QSO in this log
sv_SE: Gå till det första QSO i den här loggen

en: Go to the previous QSO in this log
sv_SE: Gå till föregående QSO i den här loggen

en: Go to the next QSO in this log
sv_SE: Gå till nästa QSO i den här loggen

en: Go to the last QSO in this log
sv_SE: Gå till det sista QSO i den här loggen

en: Add QSO
sv_SE: Lägg till QSO

en: Delete
sv_SE: Radera

en: QSO Frequency is invalid
sv_SE: QSO-frekvensen är ogiltig

en: QSO Data Error
sv_SE: QSO-datafel

en: QSO Frequency is out of range for the selected band
sv_SE: QSO-frekvensen är utanför intervallet för det valda bandet

en: QSO RX Frequency is invalid
sv_SE: QSO RX-frekvensen är ogiltig

en: QSO RX Frequency is out of range for the selected band
sv_SE: QSO RX-frekvensen ligger utanför intervallet för det valda bandet

en: You must select a band or enter a frequency
sv_SE: Du måste välja ett band eller ange en frekvens

en: Call Sign cannot be empty
sv_SE: Anropssignal får inte vara tomt

en: 'Satellite' propagation mode selected, so a Satellite must be chosen
sv_SE: Fortplantningsläget 'Satellit' har valts, så en satellit måste väljas

en: Satellite choice requires that Propagation Mode be 'Satellite'
sv_SE: Satellitval kräver att fortplantningsläget är 'satellit'

en: QSO Data: Invalid Mode ignored - %s
sv_SE: QSO-data: Ogiltigt Mod ignoreras - %s

en: No QSO records
sv_SE: Inga QSO-poster

en: Save File
sv_SE: Spara fil

en: ADIF files (*.adi;*.adif;*.ADI;*.ADIF)|*.adi;*.adif;*.ADI;*.ADIF|All files (*.*)|*.*
sv_SE: ADIF filer (*.adi;*.adif;*.ADI;*.ADIF)|*.adi;*.adif;*.ADI;*.ADIF|Alla filer (*.*)|*.*

en: ADIF files (*.adi;*.adif)|*.adi;*.adif|All files (*.*)|*.*
sv_SE: ADIF filer (*.adi;*.adif)|*.adi;*.adif|Alla filer (*.*)|*.*

en: Wrote %d QSO records to %s
sv_SE: Skrev %d QSO-poster till %s

en: The file has not been saved. Should the QSOs be saved?
sv_SE: Filen har inte sparats. Ska QSO sparas?

en: Confirm Close
sv_SE: Bekräfta stängning

en: One QSO Record
sv_SE: En QSO-post

en: %d QSO Records
sv_SE: %d QSO-poster

en: &Properties
sv_SE: &Egenskaper

en: Properties
sv_SE: Egenskaper

en: Value
sv_SE: Värde

en: Select Station Data
sv_SE: Välj stationsdata

en: Save Station Data
sv_SE: Spara stationsdata

en: Enter a name for this Station Location
sv_SE: Ange ett namn för denna stationsplats

en: Selected Station Location
sv_SE: Vald stationsplats

en: New...
sv_SE: Ny...

en: Edit...
sv_SE: Redigera...

en: Delete "
sv_SE: Ta bort "

en: TQSL Confirm
sv_SE: TQSL Bekräfta

en: Call Sign
sv_SE: Anropssignal

en: Province
sv_SE: Provence

en: Continent
sv_SE: Kontinent

en: CQ Zone
sv_SE: CQ Zon

en: DXCC Entity
sv_SE: DXCC utgivare

en: Grid Square
sv_SE: Rutnäyt

en: ITU Zone
sv_SE: ITU Zon

en: County
sv_SE: Län

en: You have no Station Locations defined.
sv_SE: Du har inga stationer definierade.

en: You must define at least one Station Location to use for signing.
sv_SE: Du måste definiera minst en stationsplats för att kunna signera.

en: Use the "New" Button of the dialog you're about to see to define a Station Location.
sv_SE: Använd "Ny" -knappen i den dialogruta du ska se för att definiera en stationsplats.

en: Success
sv_SE: Framgång

en: User Cancelled
sv_SE: Användaren avbruten

en: Upload Rejected
sv_SE: Uppladdning avvisad

en: Unexpected LoTW Response
sv_SE: Oväntat LoTW-svar

en: TQSLLib Error
sv_SE: TQSLLib-fel

en: Error opening input file
sv_SE: Det gick inte att öppna inmatningsfilen

en: Error opening output file
sv_SE: Fel vid öppning av utdatafilen

en: No QSOs written
sv_SE: Inga QSO skrivna

en: Some QSOs suppressed
sv_SE: Vissa QSO undertrycktes

en: Command Syntax Error
sv_SE: Kommandosyntaxfel

en: LoTW Connection Failed
sv_SE: LoTW-anslutning misslyckades

en: Unknown
sv_SE: Okänd

en: The duplicates database is locked
sv_SE: Dubblettdatabasen är låst

en: Final Status: %hs (%d)
sv_SE: Slutlig status: %hs (%d)

note: TRANSLATORS: this is followed by the callsign and entity name
en: Enter the passphrase to unlock the callsign certificate for %hs -- %hs
    (This is the passphrase you made up when you installed the callsign certificate.)
sv_SE: Ange lösenordfrasen för att låsa upp anropssignalcertifikatet för %hs -- %hs
    (Det här är lösenordfrasen du hittade på när du installerade anropssignalcertifikatet.)

en: Enter passphrase
sv_SE: Ange lösenordfras

en: Signing QSO Data
sv_SE: Undertecknar QSO-data

en: Converting
sv_SE: Konverterar

en: to TQSL format
sv_SE: till TQSL-format

en: Uploading Signed Data
sv_SE: Ladda upp signerade data

en: Uploading signed log data...
sv_SE: Laddar upp signerade loggdata ...

en: QSO Date Range
sv_SE: QSO-datumintervall

en: You may set the starting and/or ending QSO dates in order to select QSOs from the input file.
sv_SE: Du kan ställa in start- och / eller slutdatum för QSO för att välja QSO från inmatningsfilen.

en: QSOs prior to the starting date or after the ending date will not be signed or included in the output file.
sv_SE: QSO före startdatumet eller efter slutdatumet kommer inte att signeras eller inkluderas i utdatafilen.

en: You may leave either date (or both dates) blank.
sv_SE: Du kan lämna antingen datum (eller båda datum) tomma.

en: Start Date (YYYY-MM-DD)
sv_SE: Startdatum (ÅÅÅÅ-MM-DD)

en: End Date (YYYY-MM-DD)
sv_SE: Slutdatum (ÅÅÅÅ-MM-DD)

en: Start date is invalid
sv_SE: Startdatum är ogiltigt

en: End date is invalid
sv_SE: Slutdatum är ogiltigt

en: Already Uploaded QSOs Detected
sv_SE: Redan uppladdade QSO upptäckta

en: This log contains %d QSO(s) which appear to have already been signed for upload to LoTW, and no new QSOs.
sv_SE: Den här loggen innehåller %d QSO som redan verkar ha signerats för uppladdning till LoTW och inga nya QSO.

en: Click 'Cancel' to abandon processing this log file (Recommended).
sv_SE: Klicka på 'Avbryt' för att avbryta behandlingen av denna loggfil (rekommenderas).

en: Click 'Re-Upload QSOs' to re-process this log while allowing already uploaded QSOs.
sv_SE: Klicka på "Överför igen QSO" för att bearbeta den här loggen samtidigt som redan uppladdade QSO tillåts.

en: This log contains %d QSO(s) which appear to have already been signed for upload to LoTW, and %d QSOs which are new.
sv_SE: Den här loggen innehåller %d QSO (s) som verkar redan ha signerats för uppladdning till LoTW och %d QSO som är nya.

en: Click 'New QSOs Only' to sign normally, without the already uploaded QSOs (Recommended).
sv_SE: Klicka på "Endast nya QSO" för att signera normalt utan de redan laddade QSO (rekommenderas).

en: Click 'Cancel' to abandon processing this log file.
sv_SE: Klicka på 'Avbryt' för att avbryta behandlingen av denna loggfil.

en: This log contains %d QSO(s) which appear to have already been signed for upload to LoTW, and one QSO which is new.
sv_SE: Den här loggen innehåller %d QSO som verkar redan ha signerats för uppladdning till LoTW och ett QSO som är nytt.

en: The log file you are uploading using your QSO Logging system consists entirely of previously uploaded QSOs that create unnecessary work for LoTW. There may be a more recent version of your QSO Logging system that would prevent this. Please check with your QSO Logging system's vendor for an updated version.
sv_SE: Loggfilen du laddar upp med ditt QSO-loggningssystem består helt av tidigare uppladdade QSO som skapar onödigt arbete för LoTW. Det kan finnas en nyare version av ditt QSO-loggningssystem som skulle förhindra detta. Kontakta din leverantör av QSO-loggningssystemet för en uppdaterad version.

en: In the meantime, please note that some loggers may exhibit strange behavior if an option other than 'Re-Upload QSOs' is clicked. Choosing 'Cancel' is usually safe, but a defective logger not checking the status messages reported by TrustedQSL may produce strange (but harmless) behavior such as attempting to upload an empty file or marking all chosen QSOs as 'sent'
sv_SE: Under tiden, observera att vissa loggar kan uppvisa konstigt beteende om man klickar på ett annat alternativ än "Ladda upp QSO igen". Att välja "Avbryt" är vanligtvis säkert, men en defekt logg som inte kontrollerar statusmeddelandena som rapporterats av TrustedQSL kan ge konstigt (men ofarligt) beteende som att försöka ladda upp en tom fil eller markera alla valda QSO som "skickade"

en: The log file you are uploading using your QSO Logging system includes some previously uploaded QSOs that create unnecessary work for LoTW. There may be a more recent version of your QSO Logging system that would prevent this. Please check with your QSO Logging system's vendor for an updated version.
sv_SE: Loggfilen du laddar upp med ditt QSO-loggningssystem innehåller några tidigare uppladdade QSO som skapar onödigt arbete för LoTW. Det kan finnas en nyare version av ditt QSO-loggningssystem som skulle förhindra detta. Kontakta din leverantör av QSO-loggningssystemet för en uppdaterad version.

en: In the meantime, please note that some loggers may exhibit strange behavior if an option other than 'Re-Upload QSOs' is clicked. 'New QSOs Only' is recommended, but a logger that does its own upload tracking may incorrectly set the status in this case. A logger that doesn't track uploads should be unaffected by choosing 'New QSOs Only' and if it tracks 'QSO sent' status, will correctly mark all selected QSOs as sent - they are in your account even though they would not be in this specific batch
sv_SE: Under tiden, observera att vissa loggar kan uppvisa konstigt beteende om man klickar på ett annat alternativ än "Ladda upp QSO igen". 'Endast nya QSO' rekommenderas, men en logg som gör sin egen uppladdningsspårning kan felaktigt ställa in status i detta fall. En logg som inte spårar uppladdningar ska inte påverkas genom att välja "Endast nya QSO" och om den spårar "Sända QSO" -status markerar alla valda QSO korrekt som skickade - de finns i ditt konto även om de inte skulle vara i denna specifika omgång

en: Choosing 'Cancel' is usually safe, but a defective logger not checking the status messages reported by TrustedQSL may produce strange (but harmless) behavior such as attempting to upload an empty file or marking all chosen QSOs as 'sent'
sv_SE: Att välja "Avbryt" är vanligtvis säkert, men en defekt logg som inte kontrollerar statusmeddelandena som rapporterats av TrustedQSL kan ge konstigt (men ofarligt) beteende som att försöka ladda upp en tom fil eller markera alla valda QSO som "skickade"

en: New QSOs Only
sv_SE: Endast nya QSO

en: Re-Upload QSOs
sv_SE: Ladda upp QSO igen

en: The only reason to re-sign already uploaded QSOs is if a previous upload was not processed by LoTW, either because it was never uploaded, or there was a server failure
sv_SE: Den enda anledningen att omsignera redan uppladdade QSOs är om en tidigare uppladdning inte behandlades av LoTW, antingen för att den aldrig laddades upp eller om det fanns ett serverfel

en: Are you sure you want to proceed? Click 'No' to review the choices
sv_SE: Är du säker på att du vill fortsätta? Klicka på 'Nej' för att granska alternativen

en: Are you sure?
sv_SE: Är du säker?

en: Errors Detected
sv_SE: Fel upptäcktes

en: Ignore
sv_SE: Ignorera

en: Your custom mode map %s conflicts with the standard mode definition for %hs and was deleted.
sv_SE: Din anpassade mod-karta %s strider mot standard-mode-definitionen för %hs och raderades.

en: Error renaming backup file %s: %hs
sv_SE: Fel vid byte av namn på säkerhetskopian %s: %hs

en: Checking for TQSL updates...
sv_SE: Söker efter TQSL-uppdateringar ...

en: Sign and &upload ADIF or Cabrillo File...
sv_SE: Signera och ladda &upp ADIF- eller Cabrillo-fil ...

en: &Sign and save ADIF or Cabrillo file...
sv_SE: &Underteckna och spara ADIF- eller Cabrillo-fil ...

en: &Backup Station Locations, Certificates, and Preferences...
sv_SE: &Backup Stationsplatser, certifikat och inställningar ...

en: &Restore Station Locations, Certificates, and Preferences...
sv_SE: &Återställ stationsplatser, certifikat och inställningar ...

en: Create &New ADIF file...
sv_SE: Skapa &Ny ADIF-fil ...

en: &Edit existing ADIF file...
sv_SE: &Redigera befintlig ADIF-fil ...

en: &Preferences...
sv_SE: &Inställningar ...

en: Display or Modify &Preferences...
sv_SE: Visa eller ändra &inställningar ...

en: Language
sv_SE: Språk

en: Dia&gnostic Mode
sv_SE: Dia&gnostiskt Mod

en: E&xit TQSL	Alt-X
sv_SE: E&xit TQSL Alt-X

en: &Display Station Location Properties
sv_SE: &Visa Egenskaper för stationsplats

en: &Edit Station Location
sv_SE: &Redigera stationsplats

en: &Add Station Location
sv_SE: &Lägg till stationsplats

en: &Restore a Deleted Station Location
sv_SE: &Återställ en borttagen stationsplats

en: &Contents
sv_SE: &Innehåll

en: Display &Documentation
sv_SE: Display &Dokumentation

en: Check for &Updates...
sv_SE: Sök efter &uppdateringar...

en: &About
sv_SE: &Om

en: &File
sv_SE: &Fil

en: &Station Location
sv_SE: &Stationsplats

en: Callsign &Certificate
sv_SE: Anropssignalcertifikat

en: &Help
sv_SE: &Hjälp

en: Log Operations
sv_SE: Loggfunktioner

en: Status Log
sv_SE: Statuslogg

en: Sign a log and upload it automatically to LoTW
sv_SE: Signera en logg och ladda upp den automatiskt till LoTW

en: Sign a log and save it for uploading later
sv_SE: Underteckna en logg och spara den för uppladdning senare

en: Create an ADIF file for signing and uploading
sv_SE: Skapa en ADIF-fil för signering och uppladdning

en: Log in to the Logbook of the World Site
sv_SE: Logga in i LoTW sidan

en: Select a Station Location to process
sv_SE: Välj en stationsplats som ska bearbetas

en: Create a new Station Location
sv_SE: Skapa en ny stationsplats

en: Edit a Station Location
sv_SE: Redigera en stationsplats

en: Delete a Station Location
sv_SE: Ta bort en stationsplats

en: Display Station Location Properties
sv_SE: Visa egenskaper för stationsplats

en: Select a Callsign Certificate to process
sv_SE: Välj ett Anropssignalcertifikat att bearbeta

en: Load a Callsign Certificate
sv_SE: Ladda ett Anropssignalcertifikat

en: Save a Callsign Certificate
sv_SE: Spara ett Anropssignalcertifikat

en: Renew a Callsign Certificate
sv_SE: Förnya ett Anropssignalcertifikat

en: Display a Callsign Certificate's Properties
sv_SE: Visa egenskaper för ett Anropssignalcertifikat

en: Add Station Location
sv_SE: Lägg till stationsplats

en: About
sv_SE: Om

en: Log File
sv_SE: Loggfil

en: Log files (*.log)|*.log|All files (*.*)|*.*
sv_SE: Loggfiler (* .log) | * .log | Alla filer (*. *) | *. *

en: Error opening diagnostic log %s: %hs
sv_SE: Fel vid öppning av diagnostiklogg %s: %hs

en: Log File Error
sv_SE: Loggfel

note: TRANSLATORS: uncommon error - error in a station location, followed by the ignore message that follows.
en: The invalid data was ignored.
sv_SE: Ogiltiga data ignorerades.

en: Location data error
sv_SE: Platsdatafel

en: Edit Station Location : %hs - %s
sv_SE: Redigera stationsplats: %hs - %s

en: Edit Station Location
sv_SE: Redigera stationsplats

en: Close
sv_SE: Stänga

en: Open File
sv_SE: Öppna fil

en: Please choose a callsign for this Station Location
sv_SE: Välj en anropssignal för denna stationsplats

en: Select Callsign
sv_SE: Välj anropssignal

en: There are no valid callsign certificates for callsign
sv_SE: Det finns inga giltiga anropssignalcertifikat för anropssignal

en: in entity
sv_SE: under utfärdande

en: Signing aborted.
sv_SE: Underteckningen avbröts.

en: Signing using Callsign %hs, DXCC Entity %hs
sv_SE: Signering med Anropssignal %hs, DXCC utfärdare %hs

en: TQSL must wait for other running copies of TQSL to exit before signing...
sv_SE: TQSL måste vänta på att andra kopior av TQSL ska avslutas innan de signerar ...

en: Cancelled
sv_SE: Inställt

en: QSOs: %d
sv_SE: QSO: %d

en: Already Uploaded: %d
sv_SE: Redan uppladdad: %d

en: Errors: %d
sv_SE: Fel: %d

en: Already uploaded: %d
sv_SE: Redan uppladdad: %d

en: on line %d
sv_SE: uppkopplad %d

en: Your QTH Details changed for this QSO.
    
    Originally these were: %s
    Now they are:%s
    
    Please verify that you intended to change this QSO!
sv_SE: Dina QTH-uppgifter har ändrats för denna QSO.
    
    Ursprungligen var dessa: %s
    Nu är de: %s
    
    Kontrollera att du tänkte ändra detta QSO!

en: Click 'Ignore' to continue signing this log while ignoring errors.
sv_SE: Klicka på "Ignorera" för att fortsätta signera den här loggen medan du ignorerar fel.

en: Click 'Cancel' to abandon signing this log.
sv_SE: Klicka på 'Avbryt' för att avbryta signeringen av den här loggen.

en: Signing cancelled
sv_SE: Underteckningen avbröts

en: Signing aborted
sv_SE: Underteckningen avbröts

en: Signing aborted due to errors
sv_SE: Underteckningen avbröts på grund av fel

en: %s: %d QSO records were outside the selected date range
sv_SE: %s: %d QSO-poster låg utanför det valda datumintervallet

en: All QSOs are already uploaded; aborted
sv_SE: Alla QSO har redan laddats upp; avbruten

en: %d of %d QSOs are already uploaded; aborted
sv_SE: %d av %d QSO har redan laddats upp; avbruten

en: %s: %d QSO records were already uploaded
sv_SE: %s: %d QSO-poster överfördes redan

en: Invalid contact - QSO does not specify a Callsign
sv_SE: Ogiltig kontakt - QSO anger inte en anropssignal

en: Invalid contact - QSO does not specify a band or frequency
sv_SE: Ogiltig kontakt - QSO anger inte ett band eller en frekvens

en: Invalid contact - QSO does not specify a mode
sv_SE: Ogiltig kontakt - QSO anger inget Mod

en: Invalid contact - QSO does not specify a date
sv_SE: Ogiltig kontakt - QSO anger inget datum

en: Invalid contact - QSO does not specify a time
sv_SE: Ogiltig kontakt - QSO anger inget datum

en: This callsign certificate is already active and cannot be restored.
sv_SE: Detta Anropssigancertifikat är redan aktivt och kan inte återställas.

en: Unable to open %s for output
sv_SE: Det går inte att öppna %s för utdata

en: No records output
sv_SE: Inga poster skickas

en: %s: wrote %d records to %s
sv_SE: %s: skrev %d poster till %s

en: %s is ready to be emailed or uploaded.
sv_SE: %s är redo att mailas eller laddas upp.

en: Note: TQSL assumes that this file will be uploaded to LoTW.
sv_SE: Obs! TQSL förutsätter att den här filen laddas upp till LoTW.

en: Resubmitting these QSOs will cause them to be reported as already uploaded.
sv_SE: Om du skickar dessa QSO igen kommer de att rapporteras som redan uppladdade.

en: No records to upload
sv_SE: Inga poster att ladda upp

en: Error compressing before upload
sv_SE: Fel vid komprimering före uppladdning

en: Unable to open ca-bundle.crt. Your TQSL installation is incomplete
sv_SE: Det gick inte att öppna ca-bundle.crt. Din TQSL-installation är ofullständig

en: Error: Could not upload file (CURL Init error)
sv_SE: Fel: Det gick inte att ladda upp filen (CURL Init-fel)

en: Attempting to upload one QSO
sv_SE: Försöker ladda upp ett QSO

en: Attempting to upload %d QSOs
sv_SE: Försöker ladda upp %d QSO

en: Attempting to upload %s
sv_SE: Försöker ladda upp %s

en: Uploading Callsign Certificate
sv_SE: Överför Anropssignalcertifikat

en: Uploading Callsign Certificate Request...
sv_SE: Laddar upp begäran om anropssignalcertifikat ...

en: Could not spawn upload thread!
sv_SE: Det gick inte att skapa/ladda upp tråden!

en: %s: Log uploaded successfully with result:
    
    %s
sv_SE: %s: Logg har laddats upp med resultat:
    
     %s

en: After reading this message, you may close this program.
sv_SE: Efter att ha läst detta meddelande kan du stänga programmet.

en: %s uploaded with result:
    
    %s
sv_SE: %s uppladdat med resultat:
    
     %s

en: %s Uploaded with result:
    
    %s
sv_SE: %s Uppladdat med resultat:
    
     %s

en: %s: Log uploaded successfully
sv_SE: %s: Loggen har laddats upp

en: %s uploaded successfully
sv_SE: %s laddades upp

en: %s: %s upload was rejected with result "%s"
sv_SE: %s: %s uppladdning avvisades med resultatet "%s"

en: %s: %s upload was rejected
sv_SE: %s: %s uppladdning avvisades

en: %s: Got an unexpected response on %s upload! Maybe the site is down?
sv_SE: %s: Fick ett oväntat svar vid %s uppladdning! Kanske är webbplatsen nere?

en: %s: Unable to upload - either your Internet connection is down or LoTW is unreachable.
sv_SE: %s: Det går inte att ladda upp - antingen är din internetanslutning nere eller kan inte LoTW nås.

en: Please try uploading the %s later.
sv_SE: Försök ladda upp %s senare.

en: %s: Unable to upload. The network is down or the LoTW site is too busy.
sv_SE: %s: Det gick inte att ladda upp. Nätverket är nere eller så är LoTW-webbplatsen för upptagen.

en: %s: Unable to connect to the upload site.
sv_SE: %s: Det går inte att ansluta till uppladdningswebbplatsen.

en: %s: Upload cancelled
sv_SE: %s: Uppladdningen avbruten

en: %s: Couldn't upload the file: CURL returned "%hs" (%hs)
sv_SE: %s: Det gick inte att ladda upp filen: CURL returnerade "%hs" (%hs)

en: Your upload appears to have failed. Should TQSL try again?
sv_SE: Din uppladdning verkar ha misslyckats. Ska TQSL försöka igen?

en: Retry?
sv_SE: Försök igen?

en: There are no callsign certificates for callsign %hs. This station location cannot be edited.
sv_SE: Det finns inga anropssignalcertifikat för anropssignal %hs. Denna stationsplats kan inte redigeras.

en: No Certificate
sv_SE: Inget certifikat

en: There are no current callsign certificates for callsign %hs. This station location cannot be used to sign a log file.
sv_SE: Det finns inga aktuella anropssignalcertifikat för anropssignal %hs. Denna stationsplats kan inte användas för att signera en loggfil.

en: There is a newer callsign certificate for callsign %hs. This station location cannot be used to sign a log file until the new certificate is installed.
sv_SE: Det finns ett nyare anropssigneringscertifikat för anropssignal %hs. Den här stationsplatsen kan inte användas för att signera en loggfil förrän den är installerad.

en: The callsign certificate for callsign %hs has expired. This station location cannot be used to sign a log file until a valid callsign certificate is installed.
sv_SE: Anropssignalcertifikatet för anropssignalen %hs har upphört att gälla. Den här stationsplatsen kan inte användas för att signera en loggfil förrän ett giltigt anropssignalcertifikat har installerats.

en: Station Location data error
sv_SE: Fel på stationsplatsdata

en: This should be corrected before signing a log file.
sv_SE: Detta bör korrigeras innan du lsignerar en loggfil.

en: TQSL Update Available
sv_SE: TQSL-uppdatering tillgänglig

en: A new TQSL release (V%s) is available!
sv_SE: En ny TQSL-release (V %s) är tillgänglig!

en: An updated TrustedQSL configuration file (V%s) is available!
    The configuration file installs definitions for entities, modes, etc.
sv_SE: En uppdaterad TrustedQSL-konfigurationsfil (V%s) är tillgänglig!
    Konfigurationsfilen installerar definitioner för utförare, Moder etc.

en: Download from:
sv_SE: Ladda ner från:

en: More details at:
sv_SE: Mer information på:

en: Click 'OK' to install the new version of TQSL, or Cancel to ignore it.
sv_SE: Klicka på 'OK' för att installera den nya versionen av TQSL eller Avbryt för att ignorera den.

en: Click 'OK' to install the new configuration file, or Cancel to ignore it.
sv_SE: Klicka på 'OK' för att installera den nya konfigurationsfilen eller Avbryt för att ignorera den.

en: Can't open new configuration file %s: %hs
sv_SE: Det går inte att öppna den nya konfigurationsfilen %s: %hs

en: Error writing new configuration file %s: %hs
sv_SE: Fel vid skrivning av ny konfigurationsfil %s: %hs

en: Configuration file successfully updated
sv_SE: Konfigurationsfilen har uppdaterats

en: Update Completed
sv_SE: Uppdateringen slutförd

en: Unable to update - either your Internet connection is down or LoTW is unreachable.
sv_SE: Det går inte att uppdatera - antingen så är din internetanslutning nere eller kan inte LoTW nås.

en: Please try again later.
sv_SE: Vänligen försök igen senare.

en: Unable to update. The network is down or the LoTW site is too busy.
sv_SE: Det gick inte att uppdatera. Nätverket är nere eller så är LoTW-webbplatsen för upptagen.

en: Unable to connect to the update site.
sv_SE: Det går inte att ansluta till webbplatsen för uppdateringar.

en: Error downloading new configuration file:
sv_SE: Fel vid nedladdning av ny konfigurationsfil:

en: Update
sv_SE: Uppdatering

en: Can't open TQSL update file %s: %hs
sv_SE: Det går inte att öppna TQSL-uppdateringsfilen %s: %hs

en: Error downloading new file:
sv_SE: Fel vid nedladdning av ny fil:

en: Error checking for expired callsign certificates:
sv_SE: Fel vid kontroll av utgångna anropssignalcertifikat:

en: Check Error
sv_SE: Kontrollera fel

en: The certificate for %hs expires in %d days.
sv_SE: Certifikatet för %hs upphör att gälla om %d dagar.

en: The certificate for %hs expires in %d days
sv_SE: Certifikatet för %hs upphör att gälla om %d dagar

en: Do you want to renew it now?
sv_SE: Vill du förnya det nu?

en: Certificate Expiring
sv_SE: Certifikatet löper ut

en: A new TQSL release (V%s) is available.
sv_SE: En ny TQSL-utgåva (V %s) är tillgänglig.

en: A new TrustedQSL configuration file (V%s) is available.
sv_SE: En ny TrustedQSL-konfigurationsfil (V%s) är tillgänglig.

en: Your system is up to date
sv_SE: Ditt system är uppdaterat

en: TQSL Version %hs and Configuration Data Version %s
sv_SE: TQSL-version %hs och konfigurationsdataversion %s

en: are the newest available
sv_SE: är de senaste tillgängliga

en: No Updates
sv_SE: Inga uppdateringar

en: Unable to check for updates - either your Internet connection is down or LoTW is unreachable.
sv_SE: Det går inte att söka efter uppdateringar - antingen så är din internetanslutning nere eller kan LoTW inte nås.

en: Unable to check for updates. The network is down or the LoTW site is too busy.
sv_SE: Det går inte att söka efter uppdateringar. Nätverket är nere eller så är LoTW-webbplatsen för upptagen.

en: Error downloading new version information:
sv_SE: Fel vid nedladdning av ny versionsinformation:

en: Error downloading update version information:
sv_SE: Fel vid nedladdning av uppdaterad versionsinformation:

en: You have no callsign certificates to use to sign a log file.
sv_SE: Du har inga anropssignalcertifikat för att signera en loggfil.

en: Please install a callsign certificate then try again.
sv_SE: Installera ett certifikat för anropssignal och försök igen.

en: No Callsign Certificates
sv_SE: Inga Anropssigancertifikat

en: |ADIF files (
sv_SE: |ADIF filer (

en: |Cabrillo files (
sv_SE: |Cabrillo filer (

en: Select file to Sign
sv_SE: Välj fil att signera

en: TQSL compressed data files (*.tq8)|*.tq8
sv_SE: TQSL komprimerade datafiler (* .tq8) | * .tq8

en: TQSL data files (*.tq7)|*.tq7
sv_SE: TQSL-datafiler (* .tq7) | * .tq7

en: Select file to write to
sv_SE: Välj fil att skriva till

en: Select Station Location for Signing
sv_SE: Välj stationsplats för signering

en: Signing abandoned
sv_SE: Signering övergiven

en: TQSL must wait for other running copies of TQSL to exit before backing up...
sv_SE: TQSL måste vänta tills andra körande kopior av TQSL avslutas innan du säkerhetskopierar ...

en: Error opening save file %s: %hs
sv_SE: Fel vid öppning av spara fil %s: %hs

en: Saving callsign certificates
sv_SE: Sparar anropssignalcertifikat

en: Saving callsign certificate for %hs
sv_SE: Sparar anropssignalcertifikat för %hs

en: Saving Station Locations
sv_SE: Spara stationsplatser

en: Saving TQSL Preferences
sv_SE: Sparar TQSL-inställningar

en: Saving QSOs
sv_SE: Sparar QSO

en: Save operation complete.
sv_SE: Spara operationen klar.

en: Error performing automatic backup: %hs
sv_SE: Fel vid automatisk säkerhetskopiering: %hs

en: Backup Error
sv_SE: Säkerhetskopieringsfel

en: Backup operation failed: %hs
sv_SE: Säkerhetskopiering misslyckades: %hs

en: Enter file to save to
sv_SE: Ange fil att spara till

en: Configuration files (*.tbk)|*.tbk|All files (*.*)|*.*
sv_SE: Konfigurationsfiler (* .tbk) | * .tbk | Alla filer (*. *) | *. *

en: Restoring callsign certificate for %hs
sv_SE: Återställer anropssignalcertifikat för %hs

en: Restoring Preferences
sv_SE: Återställ inställningar

en: Restoring Station Locations
sv_SE: Återställa stationsplatser

en: Restoring QSO records
sv_SE: Återställa QSO-poster

en: Error importing station locations: %hs
sv_SE: Fel vid import av stationsplatser: %hs

en: Restoring Callsign Certificates
sv_SE: Återställ ANropssignalcertifikat

en: Error parsing saved configuration file: %hs
sv_SE: Fel vid tolkning av sparad konfigurationsfil: %hs

en: Restore Complete.
sv_SE: Återställing komplett.

en: Error parsing station location file: %hs
sv_SE: Fel vid tolkning av stationsplatsfil: %hs

en: Select saved configuration file
sv_SE: Välj sparad konfigurationsfil

en: Saved configuration files (*.tbk)|*.tbk
sv_SE: Sparade konfigurationsfiler (* .tbk) | * .tbk

en: Restore operation failed: %hs
sv_SE: Återställningen misslyckades: %hs

en: Exit TQSL so I can re-run as a normal user
sv_SE: Avsluta TQSL så att jag kan starta om som vanlig användare

en: Allow TQSL to continue this time.
sv_SE: Tillåt TQSL att fortsätta den här gången.

en: Always allow running as Administrator.
sv_SE: Tillåt alltid att köra som administratör.

en: TQSL must not be run 'As Administrator'
sv_SE: TQSL får inte köras 'som administratör'

en: Administrator Error
sv_SE: Administratörsfel

en: Specify dialog action - abort, all, compliant or ask
sv_SE: Ange dialogåtgärd - avbryt, alla, kompatibla eller fråga

en: Specify start date for QSOs to sign
sv_SE: Ange startdatum för QSO att underteckna

en: Specify default callsign for log signing
sv_SE: Ange standardanropssignal för loggsignering

en: Suppress date range dialog
sv_SE: Dämpa dialogrutan för datumintervall

en: Specify end date for QSOs to sign
sv_SE: Ange slutdatum för QSO att underteckna

en: Specify QSO verification action - ignore, report or update
sv_SE: Ange QSO-verifieringsåtgärd - ignorera, rapportera eller uppdatera

en: Display command line help
sv_SE: Visa kommandoradshjälp

en: Import a certificate file (.p12 or .tq6)
sv_SE: Importera en certifikatfil (.p12 eller .tq6)

en: Selects Station Location
sv_SE: Väljer stationsplats

en: Check for updates to tqsl and the configuration file
sv_SE: Sök efter uppdateringar av tqsl och konfigurationsfilen

en: Output file name (defaults to input name minus extension plus .tq8
sv_SE: Utdatafilnamn (standard är inmatningsnamn minus tillägg plus .tq8

en: Passphrase for the signing key
sv_SE: Lösenordfras för signeringsnyckeln

en: Quiet Mode - same behavior as -x
sv_SE: Tyst läge - samma beteende som -x

en: Edit (if used with -l) or create Station Location
sv_SE: Redigera (om den används med -l) eller skapa stationsplats

en: File name for diagnostic tracking log
sv_SE: Filnamn för diagnostisk spårningslogg

en: Upload after signing instead of saving
sv_SE: Ladda upp efter signering istället för att spara

en: Display the version information and exit
sv_SE: Visa versionsinformation och avsluta

en: Exit after processing log (otherwise start normally)
sv_SE: Avsluta efter bearbetningsloggen (annars starta normalt)

en: Input ADIF or Cabrillo log file to sign
sv_SE: Ange ADIF- eller Cabrillo-loggfilen för att signera

en: Start date of %s is invalid
sv_SE: Startdatum för %s är ogiltigt

en: End date of %s is invalid
sv_SE: Slutdatum för %s är ogiltigt

en: The -a parameter %hs is not recognized
sv_SE: Parametern -a %hs känns inte igen

note: TRANSLATORS: -f is the command line switch for log QTH handling
en: The -f parameter %hs is not recognized
sv_SE: Parametern %hs -hs känns inte igen

en: To import this passphrase protected P12 file, you must pass the passphrase on the command line
sv_SE: Om du vill importera den här lösenordfrasskyddade P12-filen måste du skicka lösenordfrasen på kommandoraden

en: No logfile to sign!
sv_SE: Ingen loggfil att signera!

en: Warning: The TQSL ADIF editor only processes a limited number of ADIF fields.
    
    Using the editor on an ADIF file can cause QSO details to be lost!
sv_SE: Varning: TQSL ADIF-redigeraren bearbetar endast ett begränsat antal ADIF-fält.
    
    Att använda redigeraren på en ADIF-fil kan orsaka att QSO-detaljer går förlorade!

en: Please review the introductory documentation before using this program.
sv_SE: Läs introduktionsdokumentationen innan du använder detta program.

en: Notice
sv_SE: Notera

en: You have no callsign certificate installed on this computer with which to sign log submissions.
sv_SE: Du har inget Anropssignalcertifikat installerat på den här datorn med vilket du ska undertecknas logginläggen med.

en: Would you like to request a callsign certificate now?
sv_SE: Vill du begära ett certifikat för anropssignal nu?

en: Alert
sv_SE: Varna

en: Display Callsign Certificate &Properties
sv_SE: Visa Anropssignalcertifikat &Eegenskaper

en: &Load Callsign Certificate from File
sv_SE: &Ladda Anropssignalcertifikat från Filen

en: &Save Callsign Certificate to File...
sv_SE: &Spara anropssignal till fil ...

en: Request &New Callsign Certificate...
sv_SE: Begär &Nytt Anropssignalcertifikat ...

en: &Renew Callsign Certificate
sv_SE: &Förnya Anropssignalcertifikat

en: &Delete Callsign Certificate
sv_SE: &Ta bort Anropssignalcertifikat

en: Restore Deleted Callsign Certificate
sv_SE: Återställ borttaget Anropssignalcertifikat

en: &Edit
sv_SE: &Redigera

en: &Delete
sv_SE: Ra&dera

en: Load Certificate File
sv_SE: Ladda certifikatfil

en: Request a new Callsign Certificate
sv_SE: Begär ett nytt Anropssignalcertifikat

en: Do you want to upload this certificate request to LoTW now?
sv_SE: Vill du ladda upp den här certifikatförfrågan till LoTW nu?

en: You do not need an account on LoTW to do this.
sv_SE: Du behöver inte ett konto på LoTW för att göra detta.

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: tQSL Cert Request files (*.
sv_SE: tQSL-certifikatförfråganfiler (*.

en: |All files (
sv_SE: | Alla filer (

en: Save request
sv_SE: Spara begäran

en: Request cancelled
sv_SE: Begäran avbruten

en: Error creating callsign certificate request: %hs
sv_SE: Fel vid skapande av begäran om anropssignalcertifikat: %hs

en: Error creating Callsign Certificate Request
sv_SE: Fel vid skapande av begäran om anropssignalcertifikat

en: Error opening certificate request file %s: %hs
sv_SE: Fel vid öppning av certifikatförfrågningsfil %s: %hs

en: Certificate Request
sv_SE: Certifikatförfrågan

en: Your certificate request did not upload properly
sv_SE: Din certifikatförfrågan laddades inte upp ordentligt

en: Please try again.
sv_SE: Var god försök igen.

en: You may now send your new certificate request (
sv_SE: Du kan nu skicka din nya certifikatförfrågan (

en: to:
sv_SE: till:

en: or
sv_SE: eller

en: see:
sv_SE: ser:

en: Display a Callsign Certificate
sv_SE: Visa ett Anropssignalcertifikat

en: Save the Callsign Certificate for
sv_SE: Spara Anropssignalcertifikat för

en: Display the Callsign Certificate properties for
sv_SE: Visa egenskaperna för Anropssignalcertifikat för

en: Renew the Callsign Certificate for
sv_SE: Förnya Anropssignalcertifikat för

en: Enter the name for the new Certificate Container file
sv_SE: Ange namnet på den nya certifikatbehållarfilen

en: Certificate Container files (*.p12)|*.p12|All files (*.*)|*.*
sv_SE: Certifikatbehållarfiler (* .p12) | * .p12 | Alla filer (*. *) | *. *

en: Enter the passphrase for the certificate container file.
sv_SE: Ange lösenordfrasen för certifikat behållaren.

en: If you are using a computer system that is shared with others, you should specify a passphrase to protect this certificate. However, if you are using a computer in a private residence, no passphrase need be specified.
sv_SE: Om du använder ett datorsystem som delas med andra bör du ange en lösenordfras för att skydda certifikatet. Men om du använder en dator i en privat bostad behöver ingen lösenordfras anges.

en: You will have to enter the passphrase any time you load the file into TrustedQSL.
sv_SE: Du måste ange lösenordfrasen varje gång du läser in filen i TrustedQSL.

en: Certificate Container Passphrase
sv_SE: Lösenordfras för certifikatbehållare

en: Export to %s failed: %hs
sv_SE: Exporten till %s misslyckades: %hs

en: Certificate saved in file %s
sv_SE: Certifikat sparat i filen %s

en: This will remove the selected callsign certificate from your system.
sv_SE: Detta tar bort det valda anropssignalcertifikatet från ditt system.

en: You will NOT be able to recover it by loading a .TQ6 file.
sv_SE: Du kommer INTE att kunna återställa den genom att ladda en .TQ6-fil.

en: You WILL be able to recover it from a container (.p12) file,
sv_SE: Du kommer att kunna återställa den från en container (.p12) -fil,

en: if you have created one via the Callsign Certificate menu's
sv_SE: om du har skapat en via menyn Anropssignalcertifikat

en: 'Save Callsign Certificate' command.
sv_SE: Kommandot 'Save Callsign Certificate'.

en: Are you sure you want to delete the certificate?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort certifikatet?

en: There are no deleted Callsign Certificates to restore
sv_SE: Det finns inga raderade Anropssignalcertifikat att återställa

en: Undelete Error
sv_SE: Återställ fel

en: Choose a Callsign Certificate to restore
sv_SE: Välj ett Anropssignalcertifikat att återställa

en: Select a Station Location to process
sv_SE: Välj en stationsplats som ska bearbetas

en: Edit Station Location
sv_SE: Redigera stationsplats

en: Delete Station Location
sv_SE: Ta bort stationsplats

en: Display Station Location Properties for
sv_SE: Visa stationsplatsegenskaper för

en: This will remove this station location from your system.
sv_SE: Detta tar bort denna stationsplats från ditt system.

en: Are you sure you want to delete this station location?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort den här stationsplatsen?

en: There are no deleted Station Locations to restore
sv_SE: Det finns inga raderade stationsplatser att återställa

en: Choose a Station Location to restore
sv_SE: Välj en stationsplats att återställa

en: Please choose language:
sv_SE: Välj språk:

en: Certificate Properties
sv_SE: Certifikatsegenskaper

en: Begins:
sv_SE: Börjar:

en: Expires:
sv_SE: Går ut:

en: Organization:
sv_SE: Organisation:

en: Serial:
sv_SE: Serie:

en: Operator:
sv_SE: Operatör:

en: Call sign:
sv_SE: Anropssignal:

en: DXCC Entity:
sv_SE: DXCC Utgivare:

en: QSO Start Date:
sv_SE: QSO startdatum:

en: QSO End Date:
sv_SE: QSO slutdatum:

en: Passphrase:
sv_SE: Lösenordfras:

en: Missing from this computer
sv_SE: Saknas från den här datorn

en: Passphrase protected
sv_SE: Skyddad lösenordfras

en: Private Key not found
sv_SE: Privat nyckel hittades inte

en: Unable to read - no permission
sv_SE: Det går inte att läsa - inget tillstånd

en: <ERROR>
sv_SE: <FEL>

en: No Private Key
sv_SE: Ingen privat nyckel

en: None
sv_SE: Ingen

en: Awaiting response from ARRL
sv_SE: Väntar på svar från ARRL

en: Replaced
sv_SE: Ersatt

en: Expired
sv_SE: Utgånget

en: Station Location Properties
sv_SE: Egenskaper för stationsplats

en: Grid Square:
sv_SE: Rutnät:

en: ITU Zone:
sv_SE: ITU Zon:

en: CQ Zone:
sv_SE: CQ Zon:

en: IOTA Locator:
sv_SE: IOTA Lokator:

en: County:
sv_SE: Län:

en: Park:
sv_SE: Parkera:

en: Verify QTH details:
sv_SE: Verifiera QTH-informationen:

en: Please verify that this is the correct Station Location for the QSOs being signed.
sv_SE: Kontrollera att detta är rätt stationsplats för de QSO som signeras.

en: Click 'Cancel' if this is not the correct Station Location.
sv_SE: Klicka på "Avbryt" om det inte är rätt stationsplats.

en: Enter the Passphrase to unlock the callsign certificate
sv_SE: Ange lösenordfrasen för att låsa upp anropssignalcertifikatet

en: Preferences
sv_SE: Inställningar

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Log Handling
sv_SE: Logghantering

en: ADIF Modes
sv_SE: ADIF Mod

en: Cabrillo Specs
sv_SE: Cabrillo Specifikationer

en: Network Proxy
sv_SE: Nätverksproxy

en: Custom ADIF mode mappings:
sv_SE: Anpassade mappar för ADIF-läge:

en: Add...
sv_SE: Lägg till...

en: Add ADIF mode
sv_SE: Lägg till ADIF-läge

en: Add ADIF mode mapping:
sv_SE: Lägg till ADIF-Mod mappning:

en: ADIF Mode:
sv_SE: ADIF Mod:

en: Resulting TQSL mode:
sv_SE: Resulterande TQSL-Mod:

en: This mode definition conflicts with a standard mode definition for %s
sv_SE: Denna Mod definition strider mot en standard Mod definition för %s

en: Mode Conflict
sv_SE: Mod konflikt

en: Allow automatic configuration backup
sv_SE: Tillåt automatisk säkerhetskopiering av konfigurationen

en: Backup File Folder:
sv_SE: Mapp för säkerhetskopia:

en: Select a Folder
sv_SE: Välj en mapp

en: Number of Backups to retain:
sv_SE: Antal säkerhetskopior som ska behållas:

en: Open ADIF files in ADIF editor
sv_SE: Öppna ADIF-filer i ADIF-redigeraren

en: Display status messages in separate tab
sv_SE: Visa statusmeddelanden i separat flik

en: Enable passphrases for Callsign Certificates
sv_SE: Aktivera lösenordfraser för Anropssignalcertifikat

en: Changes to the status message configuration will take affect when TQSL is restarted
sv_SE: Du kommer att behöva starta om TSQL för att ändringarna för statusmeddelandekonfigurationen ska aktiveras.

en: Cabrillo file extensions:
sv_SE: Cabrillo filändelser:

en: ADIF file extensions:
sv_SE: ADIF filändelser:

en: Allow nonamateur call signs
sv_SE: Tillåt icke-amatöranropssignaler

en: Prompt for QSO Date range when signing
sv_SE: Be om QSO-datumintervall vid signering

en: Display details of already uploaded QSOs when signing a log
sv_SE: Visa information om redan uppladdade QSO när du loggar in

en: Ignore seconds in QSO times
sv_SE: Aktivera lösenordfraser för Anropssignalcertifikat

en: Ignore QTH details from your log
sv_SE: Ignorera QTH-information från din logg

en: Report on QTH differences
sv_SE: Rapport om QTH-skillnader

en: Override Station Location with QTH details from your log
sv_SE: Åsidosätt stationsplats med QTH-information från din logg

en: Handle QTH information in ADIF logs with what action?
sv_SE: Hantera QTH-information i ADIF-loggar med vilken åtgärd?

en: Use these settings to configure a network proxy for Internet uploads and downloads. You should only enable a proxy if directed by your network administrator.
sv_SE: Använd dessa inställningar för att konfigurera en nätverksproxy för uppladdningar och nedladdningar via Internet. Du bör bara aktivera en proxy om din nätverksadministratör anger det.

en: Incorrect settings can cause TQSL to be unable to upload logs or check for updates.
sv_SE: Felaktiga inställningar kan orsaka att TQSL inte kan ladda upp loggar eller söka efter uppdateringar.

en: Enable a Network Proxy
sv_SE: Aktivera en nätverksproxy

en: Proxy Address:
sv_SE: Proxyadress:

en: Port Number:
sv_SE: Port nummer:

en: Proxy Type:
sv_SE: Proxy typ:

en: ProxyType
sv_SE: Proxy typ

en: Cabrillo CONTEST definitions:
sv_SE: Cabrillo CONTEST definitioner:

en: Type
sv_SE: Typ

en: Field
sv_SE: Fält

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: CONTEST Name:
sv_SE: CONTEST Namn:

en: Contest type
sv_SE: Contest typ

en: Call-Worked Field Number:
sv_SE: Fältnummer för körda signaler:

en: Contest name cannot be blank
sv_SE: Contest namn kan inte vara blank

en: Call-worked field must be %d or greater
sv_SE: Fältnummer för körda signalermåste vara %d eller större

note: TRANSLATORS: Invalid date component, such as "Invalid Month: 15"
en: Invalid %hs: "%hs"
sv_SE: Ogiltig %hs: "%hs"

en: [None]
sv_SE: [Ingen]

en: You must select a %hs
sv_SE: Du måste välja %hs

en: %s: Invalid Grid Square Field
sv_SE: %s: Ogiltigt rutnätfält

en: %s: Invalid Grid Square
sv_SE: %s: Ogiltigt rutnät

en: %s: Invalid Subsquare
sv_SE: %s: Ogiltigt delruta

en: Grid %s is not correct for your QTH. Click 'Next' again to use it anyway.
sv_SE: Rutnät %s är inte korrekt för ditt QTH. Klicka på 'Nästa' igen för att använda det ändå.

en: IOTA value %s is not valid.
sv_SE: IOTA-värdet %s är ogiltigt.

en: IOTA reference %s is not correct. Must start with AF-, AN-, AS-, EU-, NA-, OC- or SA-
sv_SE: IOTA %s är inte korrekt. Måste börja med AF-, AN-, AS-, EU-, NA-, OC- eller SA-

en: IOTA reference %s is not correct. Must have a number after the '-'
sv_SE: IOTA %s är inte korrekt. Måste ha ett nummer efter "-"

en: Invalid zone selections for state
sv_SE: Ogiltiga zonval för Land

en: Invalid zone selections for province
sv_SE: Ogiltiga zonval för kommunen

en: Invalid zone selections for oblast
sv_SE: Ogiltiga zonval för Länet

en: Invalid zone selections for DXCC entity
sv_SE: Ogiltiga zonval för DXCC-utfärdare

en: Station Data input complete
sv_SE: Station datainmatning klar

en: Select or enter name of this station location
sv_SE: Välj eller ange namnet på denna stationsplats

en: Station Location Name
sv_SE: Namn på stationsplats

en: Station name must be provided
sv_SE: Stationens namn måste anges

en: Memory allocation failure
sv_SE: Misslyckad minnesallokering

en: Unable to initialize random number generator
sv_SE: Det gick inte att initiera slumpgenerator

en: Invalid argument
sv_SE: Ogiltigt argument

en: Operator aborted operation
sv_SE: Operatören avbröt operationen

en: No Certificate Request matches the selected Callsign Certificate
sv_SE: Ingen certifikatförfrågan matchar det valda Anropssignalcertifikatet

en: Buffer too small
sv_SE: Buffert är för liten

en: Invalid date format
sv_SE: Ogiltigt datumformat

en: Certificate not initialized for signing
sv_SE: Certifikatet initialiserades inte för signering

en: Passphrase not correct
sv_SE: Lösenordfrasen är inte korrekt

en: Expected name
sv_SE: Ange namn

en: Name exists
sv_SE: Namnet finns

en: Data for this DXCC entity could not be found
sv_SE: Data för denna DXCC-enhet kunde inte hittas

en: Invalid time format
sv_SE: Ogiltigt tidsformat

en: QSO date is not within the date range specified on your Callsign Certificate
sv_SE: QSO-datum ligger inte inom det datumintervall som anges i ditt Anropssignalcertifikat

en: Certificate provider not found
sv_SE: Certifikatleverantören hittades inte

en: No callsign certificate for key
sv_SE: Inget anropssignal för nyckel

en: Configuration file cannot be opened
sv_SE: Konfigurationsfilen kan inte öppnas

en: The private key for this Callsign Certificate is not present on this computer; you can obtain it by loading a .tbk or .p12 file
sv_SE: Den privata nyckeln för detta Anropssigancertifikat finns inte på den här datorn; du kan få den genom att ladda en .tbk- eller .p12-fil

en: PKCS#12 file not TQSL compatible
sv_SE: PKCS#12-fil är inte TQSL-kompatibel

en: Callsign Certificate not TQSL compatible
sv_SE: Anropssignalcertifikatet är inte TQSL-kompatibel

en: Date out of range
sv_SE: Datum utanför området

en: Already Uploaded QSO suppressed
sv_SE: Redan uppladdad QSO undertrycks

en: Database error
sv_SE: Databas fel

en: The selected station location could not be found
sv_SE: Den valda stationsplatsen kunde inte hittas

en: The selected callsign could not be found
sv_SE: Den valda anropssignalen kunde inte hittas

en: The TQSL configuration file cannot be parsed
sv_SE: TQSL-konfigurationsfilen kan inte analyseras

en: This file can not be processed due to a system error
sv_SE: Den här filen kan inte bearbetas på grund av ett systemfel

en: The format of this file is incorrect.
sv_SE: Filens format är felaktigt.

en: Callsign certificate could not be installed
sv_SE: Anropssignalcertifikatet kunde inte installeras

en: Callsign Certificate does not match QSO details
sv_SE: Anropssignalcertifikatet matchar inte QSO-informationen

en: Station Location does not match QSO details
sv_SE: Stationsplatsen matchar inte QSO-informationen

en: NO ERROR
sv_SE: INGET FEL

en: Unknown custom error
sv_SE: Okänt fel

en: Database Error: %hs
sv_SE: Databasfel: %hs

en: System error: %hs : %hs
sv_SE: Systemfel: %hs: %hs

en: System error: %hs
sv_SE: Systemfel: %hs

en: File syntax error: %hs
sv_SE: Filsyntaxfel: %hs

en: File syntax error
sv_SE: Filsyntaxfel

en: The private key for callsign %hs serial %ld is not present on this computer; you can obtain it by loading a .tbk or .p12 file
sv_SE: Den privata nyckeln för anropssignal %hs serial %ld finns inte på den här datorn. du kan få den genom att ladda en .tbk- eller .p12-fil

en: Invalid error code: %d
sv_SE: Ogiltig felkod: %d

en: Station Location
sv_SE: Stationens plats

note: TRANSLATORS: This message is for QSO details. For example, 'The Station Location GRIDSQUARE has value FM18ju while QSO has FM18jt'
en: The %s '%hs' has value '%hs' while QSO has '%hs'
sv_SE: %s %hs har värdet %hs medan QSO har %hs

en: This log has invalid QSO information
sv_SE: Den här loggen har ogiltig QSO-information

note: TRANSLATORS: This message is for QSO details. For example, 'The log being signed has 'US County' set to Foobar which is not valid'
en: The log being signed has '%hs' set to value '%hs' which is not valid
sv_SE: Loggen som signeras har %hs inställt på värdet %hs som inte är giltigt

en: New passphrase
sv_SE: Ny lösenordfras

en: Enter new passphrase
sv_SE: Ange ny lösenordfras

en: QSO Data
sv_SE: QSO-data

en: Date
sv_SE: Datum

en: Time
sv_SE: Tid
