Tumbler - en to ja translation catalogue (24 entries)

en: Failed to call the specialized thumbnailer: timeout
ja: 特殊サムネイラーの呼び出しに失敗しました: タイムアウト

en: Failed to call the specialized thumbnailer: %s
ja: 特殊サムネイラーの呼び出しに失敗しました: %s

en: Invalid format
ja: 不正なフォーマット

en: RGB Colorspace
ja: RGB 色空間

en: Thumbnail could not be inferred from file contents
ja: ファイル内容からサムネイルを推測できませんでした

en: Only local files are supported
ja: ローカルファイルのみサポートされます

en: Corrupt thumbnail PNG: '%s'
ja: 破損したサムネイルPNG: '%s'

en: Could not save thumbnail to "%s"
ja: サムネイルを "%s" へ保存できませんでした

en: The file "%s" is a thumbnail itself
ja: ファイル "%s" はサムネイル自身です

en: No thumbnailer available for "%s"
ja: "%s" 用のサムネイラーはありません

en: The thumbnailer service is shutting down
ja: サムネイラーサービスを終了しています

en: Unsupported thumbnail flavor requested
ja: サポートしていないサムネイルフレーバーが要求されました

en: Failed to load the poster image "%s"
ja: ポスター画像 "%s" の読み込みに失敗しました

en: Failed to load the metadata from "%s"
ja: "%s" からのメタデータの読み込みに失敗しました

en: Invalid API key, you must be granted a valid key. The Movie DB backend will be disabled.
ja: 不正な API キーです。正しいキーを受け取ってください。動画 DB バックエンドは無効になります。

en: No poster key found in metadata
ja: メタデータ内に poster キーが見つかりませんでした

en: Movie title is too short
ja: 動画タイトルが短過ぎます

note: there was an error in the freetype initialization, abort
en: Could not initialize freetype: %s
ja: freetype を初期化できませんでした: %s

note: there was an error, emit error signal
en: Could not load file contents: %s
ja: ファイルの内容を読み込めませんでした: %s

note: the font file could not be loaded, emit an error signal
en: Could not open font file: %s
ja: フォントファイルを開けませんでした: %s

note: emit an error signal
en: Could not set the character map: %s
ja: キャラクターマップを設定できませんでした: %s

note: emit an error signal
en: Could not render glyphs: %s
ja: グリフをレンダリングできませんでした: %s

en: The document is empty
ja: ドキュメントは空です

en: First page of the document could not be read
ja: ドキュメントの最初のページを読み込めませんでした
