tuxmath - en to cs translation catalogue (70 entries)

en: Hall Of Fame
cs: Síň slávy

en: Space Cadet
cs: Nováček

en: Scout
cs: Průzkumník

en: Ranger
cs: Střelec

en: Ace
cs: Borec

en: Number Typing
cs: Psaní číslic

en: Addition: 1 to 3
cs: Sčítání: Od 1 do 3

en: Addition: 0 to 5
cs: Sčítání: Od 0 do 5

en: Addition: Sums to 10
cs: Sčítání: Součty do 10

en: Addition: Sums to 15
cs: Sčítání: Součty do 15

en: Addition: Sums to 20
cs: Sčítání: Součty do 20

en: Addition: Two Digit Numbers
cs: Sčítání: Dvouciferná čísla

en: Addition: Missing Numbers
cs: Sčítání: Vynechaná čísla

en: Subtraction: 0 to 10
cs: Odčítání: Od 0 do 10

en: Subtraction: 0 to 20
cs: Odčítání: Od 0 do 20

en: Subtraction: Two Digit Numbers
cs: Odčítání: Dvojciferná čísla

en: Addition and Subtraction Review
cs: Sčítání a odčítání: Opakování

en: Multiplication: 0 to 3
cs: Násobení: Od 0 do 3

en: Multiples of 2
cs: Násobilka 2

en: Multiples of 3
cs: Násobilka 3

en: Multiples of 4
cs: Násobilka 4

en: Multiples of 5
cs: Násobilka 5

en: Multiplication: 0 to 5
cs: Násobení: Od 0 do 5

en: Multiples of 6
cs: Násobilka 6

en: Multiples of 7
cs: Násobilka 7

en: Multiplication: 0 to 7
cs: Násobení: od 0 do 7

en: Multiples of 8
cs: Násobilka 8

en: Multiples of 9
cs: Násobilka 9

en: Multiples of 10
cs: Násobilka 10

en: Multiplication: 0 to 10
cs: Násobení: Od 0 do 10

en: Multiples of 11 and 12
cs: Násobilka 10 a 11

en: Multiplication: 0 to 12
cs: Násobení: Od 0 do 12

en: Multiples of 13, 14, and 15
cs: Násobilka 13, 14 a 15

en: Multiplication: 0 to 15
cs: Násobení: Od 0 do 15

en: Multiplication: Missing Numbers
cs: Násobení: Vynechaná čísla

en: Division by 2
cs: Dělení 2

en: Division by 3
cs: Dělení 3

en: Division by 4
cs: Dělení 4

en: Division by 5
cs: Dělení 5

en: Division: 1 to 5
cs: Dělení 1 až 5

en: Division by 6
cs: Dělení 6

en: Division by 7
cs: Dělení 7

en: Division by 8
cs: Dělení 8

en: Division by 9
cs: Dělení 9

en: Division by 10
cs: Dělení 10

en: Division: 1 to 10
cs: Dělení 1 až 10

en: Division by 11 and 12
cs: Dělení 11 a 12

en: Division: 1 to 12
cs: Dělení 1 až 12

en: Division by 13, 14, and 15
cs: Dělení 13, 14 a 15

en: Division: 1 to 15
cs: Dělení 1 až 15

en: Multiplication and Division Review
cs: Násobení a dělení: Opakování

en: Typing Negative Numbers
cs: Psaní záporných čísel

en: Subtraction: Negative Answers
cs: Odčítání: Včetně záporných čísel

en: Adding Negatives to Positives
cs: Sčítání a odčítání kladných a záporných čísel

en: Subtracting Negatives From Positives
cs: Odčítání záporných od kladných čísel

en: Adding Negatives to Negatives
cs: Sčítání záporných čísel

en: Subtracting Negatives From Negatives
cs: Odčítání záporných čísel

en: Negative and Positive Numbers Review
cs: Kladná a záporná čísla: Opakování

en: Multiplication and Division of Negatives
cs: Násobení a dělení záporných čísel

en: Multiplication of Positives and Negatives
cs: Násobení kladných a záporných čísel

en: Division of Positives and Negatives
cs: Dělení kladných a záporných čísel

en: Credits
cs: Poděkování

en: Help
cs: Nápověda

en: Main Menu
cs: Hlavní menu

en: Math Command Training Academy
cs: Akademie vesmírné matematiky

en: More Options
cs: Více možností

en: Play Arcade Game
cs: Hra

en: Play Custom Game
cs: Vlastní hra

en: Project Info
cs: Info o projektu

en: Quit
cs: Ukončit
