tuxmath 1.9.0 - en to ro translation catalogue (169 entries)

en: Congratulations! You win!
ro: Felicitări! Ai câștigat!

en: Round
ro: Rotund

en: -[Esc] to skip
ro: -[Esc] pentru a trece mai departe

en: Mission One: Careful Cadet
ro: Prima misiune: Cadetul grijuliu

en: I'm so glad you've come!
ro: Mă bucur că ai venit!

en: The penguins need your help! Comets are falling from the sky, and are melting the penguins' igloos. To save their homes, we need you to find the secret code that will zap each comet.
ro: Pinguinii au nevoie de ajutorul tău! Cometele cad de pe cer, și topesc igluurile pinguinilor. Pentru a le salva casele, trebuie să găseșticodul secret care va lovi fiecare cometă.

en: Do your best!
ro: Fă ce poți mai bine!

en: Mission Two: Smart Scout
ro: A doua misiune: Cercetașul deștept

en: Great job! Since you saved the penguins' homes, we are promoting you to Scout. Scouts are good for keeping an eye out for trouble...
ro: Bună treabă! Din moment ce ați salvaț casele pinguinilor, te promovămla gradul de cercetaș. Cercetașii sunt buni pentru a avea grijă să nu fie probleme...

en: ...like what's happening right now! The TakeAways have come, and they're sending new, trickier comets against the penguins!
ro: ...de exemplu ce se întâmplă chiar acum! TakeAways au venit, și trimit comete noi, mai șirete, asupra pinguinilor!

en: But you can save them!
ro: Dar poți să îi salvezi!

en: Mission Three: Royal Ranger
ro: A treia misiune: Vânătorul regal

en: You've done it again! The Penguin Emperor has chosen you to join his team of Rangers that help protect the city.  We're sending you there now...
ro: Ai făcut-o din nou! Împăratul Pinguin a ales să te alăture echipei salede vânători care ajută la protejarea orașului. Vă trimitem acum acolo...

en: ...oh no! Now the Emperor himself is under attack, from new types of comets: these problems are multiplying! To fight these, you need great skill. We think you can do it. Join the Rangers and help save the city!
ro: ...O nu! Împăratul este atacat de tipuri noi de comete: problemele se înmulțesc!Pentru a te lupta cu acestea, ai nevoie de îndemânare. Noi știm că poți face asta. Alătură-te vânătorilor și salvează orașul!

en: Mission Four: Imperial Ace
ro: A patra misiune: Campionul Imperial

en: You did it! The Emperor wants to thank you in person. We are taking you to his ice palace for a great honor: you will become the Imperial Ace!
ro: Ai făcut-o! Împăratul vrea să îți mulțumească personal. Te ducem la palatul lui de gheață pentru o mare onoare: vei deveni Campionul Imperial

en: But right in the middle of the ceremony, a new attack from the land of Division starts!
ro: Dar chiar în mijlocul ceremoniei, un nou atac din țara Diviziei începe!

en: Now is no time for resting; the city needs your help!
ro: Nu este timp de odihnit; orașul are nevoie de ajutorul tău!

en: Final Mission: Computing Commando
ro: Misiunea finală: Comandoul de calcul

en: Penguin scientists have learned that all these attacks are coming from a secret base, and they need you to go fight the final battle. They also give you this clue: first do multiplication and division, and then do addition and subtraction.
ro: Pinguinii de știință au invațat că toate atacurile vin dintr-o bază secretă și au nevoie de tine pentru a duce bătălia la capăt. Ei îți dau acest indiciu: prima dată fă înmulțirea și împărțirea, și apoi adunarea și scăderea.

en: I hope that hint helps!
ro: Sper că indiciul te ajută!

en: This is it! You can stop these attacks forever, Commando!
ro: Aceasta este! Poți aceste atacuri pentru totdeauna, Comando

en: Sorry, try again!
ro: Ne pare rău, încearcă din nou!

en: Mission accomplished. The galaxy is safe!
ro: Misiune îndeplinită. Galaxia este în siguranță!

en: TUX, OF MATH COMMAND
ro: TUX, COMANDA MATEMATICII

en: PART OF THE 'TUX4KIDS' PROJECT
ro: PARTE DIN PROIECTUL 'TUX4KIDS'

en: DESIGNED BY
ro: MODELAT DE

en: LEAD PROGRAMMERS
ro: PROGRAMATORII CONDUCĂTORI

en: ADDITIONAL CODE
ro: COD SUPLIMENTAR

en: ADDITIONAL ART
ro: ARTA SUPLIMENTARĂ

en: SOUND EFFECTS
ro: EFECTE DE SUNET

en: MUSIC
ro: MUZICĂ

en: PACKAGERS
ro: ASAMBLARE

en: 'TUX' THE PENGUIN CREATED BY
ro: PINGUINUL 'TUX' CREAT DE

en: TESTERS
ro: TESTĂRI

en: USER WEBSITE
ro: PAGINA WEB UTILIZATORILOR

en: TUX4KIDS DEVELOPMENT HOSTED AT ALIOTH:
ro: DEZVOLTAREA TUX4KIDS GĂZDUIT LA ALIOTH:

en: TuxMath is Free Software licensed under the GNU General Public License (GPL). As such, you are specifically granted the rights that are usually denied to users of proprietary software.
ro: TuxMath este software liber licențiat sub Licența Publică Generala GNU(GPL).Așadar, primiți în mod specific drepturile care sunt blocate în mod uzual pentru utilizatorii de software proprietar.

en: These rights include the freedom to study, copy, modify, and redistribute the program.
ro: Aceste drepturi includ libertatea de a studia, copia, modifica, și redistribuiacest program.

en: A full copy of the GPL is included with the documentation for this program.
ro: O copie întregă a GPL a fost inclusă împreună cu documentația pentru acest program.

en: For more information about Free Software and the GNU GPL, visit:
ro: Pentru mai multe informații despre Software Liber și GNU GPL vizitați:

en: Welcome to TuxMath!
ro: Bine ai venit la TuxMath!

en: Your mission is to save your
ro: Misiunea ta este să salvezi

en: penguins' igloos from the
ro: igluurile pinguinilor de

en: falling comets.
ro: cometele care cad.

en: Stop a comet by typing
ro: Oprește o cometă scriind

en: the answer to the math problem
ro: răspunsul la problema de matematică

en: and hitting 'space' or 'enter'.
ro: și apăsând 'spțiu' sau 'enter'.

en: Try it now!
ro: Încearcă acum!

en: Good shot!
ro: Bună lovitură!

en: If an igloo gets hit by a comet,
ro: Dacă un iglu este lovit de o cometă,

en: it melts. But don't worry: the
ro: se topește. Dar nu te îngrijora:

en: penguin is OK!
ro: pinguinul este OK!

en: Just watch what happens:
ro: Doar privește ce se întâmplă:

en: (Press a key to start)
ro: (Apasă o tastă pentru a începe)

en: Notice the answer
ro: Observă răspunsul

en: If it gets hit again, the
ro: Dacă primește o lovitură din nou,

en: penguin leaves.
ro: pinguinul pleacă.

en: (Press a key when ready)
ro: (Apasă o tastă când ești pregătit)

en: You can fix the igloos
ro: Poți să repari igluurile

en: by stopping bonus comets.
ro: oprind cometele bonus.

en: Zap it now!
ro: Lovește-l acum!

en: Great job!
ro: Bună treabă!

en: Quit at any time by pressing
ro: Ieși oricând apăsând tasta

en: 'Esc' or clicking the 'X'
ro: 'Esc' sau apăsând 'X'

en: in the upper right corner.
ro: în colțul din stânga sus.

en: Do it now, and then play!
ro: Fă-o acum, apoi joacă-te!

en: The Penguins Have Been Saved!
ro: Pinguinii au fost salvaţi!

en: Final Scores:
ro: Scoruri finale:

en: Hall Of Fame
ro: Holul Faimei

en: Space Cadet
ro: Cadetul Spațiului

en: Scout
ro: Cercetător

en: Ranger
ro: Vânător

en: Ace
ro: Campion

en: Commando
ro: Comando

en: Factors
ro: Factori Primi

en: Fractions
ro: Fracții

en: You Are In The Hall of Fame!
ro: Te aflii în Holul Faimei!

en: Enter Your Name:
ro: Introdu numele:

en: How many kids are playing?
ro: Cați copii se joacă?

en: (Between 2 and 4 players)
ro: (Între 2 și 4 jucători)

en: The server is already running
ro: Acest server deja rulează

en: Enter Server Name:
ro: Introdu numele serverului:

en: (limit 50 characters)
ro: (limita 50 caractere)

en: Click or press key to select server lesson file
ro: Fă clic cu mausul sau apasă o tastă pentru a selecta fișierul cu lecția serverului

en: Sorry, this version built without network support.
ro: Ne pare rău, această versiune nu are suport pentru rețea.

en: Sorry, could not connect to server.
ro: Ne pare rău, nici un server nu a fost găsit.

en: Then %s
ro: Apoi %s

en: Who is playing first?
ro: Cine se joacă primul?

en: Enter your name:
ro: Introdu numele:

en: Who is playing next?
ro: Cine se joacă următorul?

en: How many rounds will you play?
ro: Câte runde te vei juca?

en: Enter a number
ro: Introdu un număr

en: Number Typing
ro: Introducere Număr

en: Addition: 1 to 3
ro: Adunare: 1 cu 3

en: Addition: 0 to 5
ro: Adunare: 0 cu 5

en: Addition: Sums to 10
ro: Adunare: Adunat la 10

en: Addition: Sums to 15
ro: Adunare: Adunat la 15

en: Addition: Sums to 20
ro: Adunare: Adunat la 20

en: Addition: Two Digit Numbers
ro: Adunare: Numere de două cifre

en: Addition: Missing Numbers
ro: Adunare: Numere lipsă

en: Subtraction: 0 to 10
ro: Scădere: 0 cu 10

en: Subtraction: 0 to 20
ro: Scădere: 0 cu 20

en: Subtraction: Two Digit Numbers
ro: Scădere: Numere cu două cifre

en: Addition and Subtraction Review
ro: Verificare adunare și scădere

en: Multiplication: 0 to 3
ro: Înmulțire: 0 cu 3

en: Multiples of 2
ro: Multipli de 2

en: Multiples of 3
ro: Multipli de 3

en: Multiples of 4
ro: Multipli de 4

en: Multiples of 5
ro: Multipli de 5

en: Multiplication: 0 to 5
ro: Înmulțire: 0 cu 5

en: Multiples of 6
ro: Multipli de 6

en: Multiples of 7
ro: Multipli de 7

en: Multiplication: 0 to 7
ro: Înmulțire: 0 cu 7

en: Multiples of 8
ro: Multipli de 8

en: Multiples of 9
ro: Multipli de 9

en: Multiples of 10
ro: Multipli de 10

en: Multiplication: 0 to 10
ro: Înmulțire: 0 cu 10

en: Multiples of 11 and 12
ro: Multipli lui 11 și 12

en: Multiplication: 0 to 12
ro: Înmulțire: 0 cu 12

en: Multiples of 13, 14, and 15
ro: Multipli lui 13, 14 și 15

en: Multiplication: 0 to 15
ro: Înmulțire: 0 cu 15

en: Multiplication: Missing Numbers
ro: Înmulțire: numere lipsă

en: Division by 2
ro: Împărțire cu 2

en: Division by 3
ro: Împărțire cu 3

en: Division by 4
ro: Împărțire cu 4

en: Division by 5
ro: Împărțire cu 5

en: Division: 1 to 5
ro: Împărțire: 1 la 5

en: Division by 6
ro: Împărțire cu 6

en: Division by 7
ro: Împărțire cu 7

en: Division by 8
ro: Împărțire cu 8

en: Division by 9
ro: Împărțire cu 9

en: Division by 10
ro: Împărțire cu 10

en: Division: 1 to 10
ro: Împărțire: 1 la 10

en: Division by 11 and 12
ro: Împărțire cu 11 și 12

en: Division: 1 to 12
ro: Împărțire: 1 la 12

en: Division by 13, 14, and 15
ro: Împărțire cu 13, 14 și 15

en: Division: 1 to 15
ro: Împărțire: 1 la 15

en: Multiplication and Division Review
ro: Verificare înmulțire și împărțire

en: Typing Negative Numbers
ro: Scrierea numerelor negative

en: Subtraction: Negative Answers
ro: Scădere: răspunsuri negative

en: Adding Negatives to Positives
ro: Adunare numere negative la numere pozitive

en: Adding Positives to Negatives
ro: Adunare numere pozitive la numere negative

en: Subtracting Negatives From Positives
ro: Scădere numere negative din numere pozitive

en: Subtracting Positives From Negatives
ro: Scădere numere pozitive din numere negative

en: Adding Negatives to Negatives
ro: Adunare numere negative la numere negative

en: Subtracting Negatives From Negatives
ro: Scădere numere negativel din numere negative

en: Negative and Positive Numbers Review
ro: Verificare numere pozitive și numere negative

en: Multiplication and Division of Negatives
ro: Înmulțirea și împărțirea numerelor negative

en: Multiplication of Positives and Negatives
ro: Înmulțirea numerelor pozitive și numerelor negative

en: Division of Positives and Negatives
ro: Împarțirea numerelor pozitive și numerelor negative

en: Credits
ro: Credite

en: Demo
ro: Demonstrație

en: Elimination
ro: Eliminare

en: Help
ro: Ajutor

en: Join Game
ro: Intră în joc

en: Main Menu
ro: Meniu principal

en: Math Command Fleet Missions
ro: Comanda matematicii misiuni flotă

en: Math Command Training Academy
ro: Comanda matematicii academia de antrenare

en: More Options
ro: Mai multe opțiuni

en: Network Game
ro: Joc de rețea

en: Play Alone
ro: Joacă singur

en: Play Arcade Game
ro: Joacă joc arcade

en: Play Custom Game
ro: Joacă joc personalizat

en: Play With Friends
ro: Joacă cu prietenii

en: Project Info
ro: Informații proiect

en: Quit
ro: Ieșire

en: Run Server
ro: Pornește serverul

en: Score Sweep
ro: Măturare scor
