tuxmath 1.7.3 - en to ast translation catalogue (234 entries)

en: Congratulations! You win!
ast: ¡Norabona! ¡Ganasti!

en: Round
ast: Ronda

en: -[Esc] to skip
ast: -[Esc] pa saltar

en: Mission One: Careful Cadet
ast: Misión 1: Cuidáu Cadete

en: I'm so glad you've come!
ast: ¡Préstame tanto que vinieres!

en: The penguins need your help! Comets are falling from the sky, and are melting the penguins' igloos. To save their homes, we need you to find the secret code that will zap each comet.
ast: ¡Los pingüinos necesítente! Tán cayendo cometes dende'l cielu y derriten los iglús de los pingüinos. Pa salvar les sos cases, necesitamos qu'atopes el códigu secretu pa esborrar cada cometa.

en: Do your best!
ast: ¡Failo lo meyor que puedas!

en: Mission Two: Smart Scout
ast: Misión 2: Esplorador Intelixente

en: Great job! Since you saved the penguins' homes, we are promoting you to Scout. Scouts are good for keeping an eye out for trouble...
ast: ¡Bien fecho! Salvasti abondes cases, ascendímoste a Esplorador. Los Esploradores son bonos vixilando por si hai problemes...

en: ...like what's happening right now! The TakeAways have come, and they're sending new, trickier comets against the penguins!
ast: ...¡como'l d'agora mesmo! ¡Vinieron los Birlladores y tán mandando cometes nuevos y más complicaos escontra los pingüinos!

en: But you can save them!
ast: ¡Pero tu pues salvalos!

en: Mission Three: Royal Ranger
ast: Misión 3: Guarda Real

en: You've done it again! The Penguin Emperor has chosen you to join his team of Rangers that help protect the city.  We're sending you there now...
ast: ¡Llográstilo otra vuelta! L'Emperador Pingüín escoyóte pa ser el xefe del equipu de Guardes qu'ayuden a la ciudá. Tamos unviándote ellí agora mesmo...

en: ...oh no! Now the Emperor himself is under attack, from new types of comets: these problems are multiplying! To fight these, you need great skill. We think you can do it. Join the Rangers and help save the city!
ast: ...¡oh, non! ¡L'Emperador ta siendo atacáu por una triba nueva de cometes: los problemes multiplíquense! Pa derrotalos vas necesitar grandes habilidaes. Creyemos que pues facelo. ¡Garra los Guardes y ayuda a salvar la ciudá!

en: Mission Four: Imperial Ace
ast: Misión 4: As Imperial

en: You did it! The Emperor wants to thank you in person. We are taking you to his ice palace for a great honor: you will become the Imperial Ace!
ast: ¡Llográstilo! L'Emperador quier date les gracies en persona. Tamos mandándote al palaciu de xelu pa recibir un gran honor: ¡vas convertite n'As Imperial!

en: But right in the middle of the ceremony, a new attack from the land of Division starts!
ast: ¡Pero, xusto en metá de la ceremonia, un nuevu ataque dende la tierra de les Divisiones entama!

en: Now is no time for resting; the city needs your help!
ast: ¡Agora nun hai tiempu pa reposar, la ciudá necesítate!

en: Final Mission: Computing Commando
ast: Misión Final: Comandu Computador

en: Penguin scientists have learned that all these attacks are coming from a secret base, and they need you to go fight the final battle. They also give you this clue: first do multiplication and division, and then do addition and subtraction.
ast: Los científicos pingüinos averiguaron que tolos ataques vienen d'una base secreta, y necesiten que vayas ellí pa la batalla final. Amás, ellos quieren date una pista: primero fai les multiplicaciones y divisiones y depués fai les sumes y restes.

en: I hope that hint helps!
ast: ¡Espero que'l conseyu furrule!

en: This is it! You can stop these attacks forever, Commando!
ast: ¡Esta ye la tuya! ¡Pues acabar con esos ataques pa siempre, Comandu!

en: Sorry, try again!
ast: ¡Téntalo otra vuelta!

en: Mission accomplished. The galaxy is safe!
ast: Misión finada. ¡La galaxa ta segura!

en: VERSION
ast: VERSIÓN

en: PART OF THE 'TUX4KIDS' PROJECT
ast: PARTE DEL PROYEUTU 'TUX4KIDS'

en: DESIGNED BY
ast: DISEÑÁU POR

en: LEAD PROGRAMMERS
ast: PROGRAMADORES PRINCIPALES

en: ADDITIONAL CODE
ast: CÓDIGU ADICIONAL

en: LEAD ARTISTS
ast: DISEÑADORES PRINCIPALES

en: ADDITIONAL ART
ast: DISEÑU ARTÍSTICU ADICIONAL

en: SOUND EFFECTS
ast: EFEUTOS DE SONÍU

en: MUSIC
ast: MÚSICA

en: PACKAGERS
ast: EMPAQUETADORES

en: 'TUX' THE PENGUIN CREATED BY
ast: EL PENGÜÍN 'TUX' CREÁU POR

en: TESTERS
ast: PROBADORES

en: USER WEBSITE
ast: PÁXINA WEB DEL USUARIU

en: TUX4KIDS DEVELOPMENT HOSTED AT ALIOTH:
ast: DESENDOLQUE DE TUX4KIDS AGOSPIÁU N'ALIOTH:

en: TuxMath is Free Software licensed under the GNU General Public License (GPL). As such, you are specifically granted the rights that are usually denied to users of proprietary software.
ast: TuxMath ye Software Llibre llicenciáu embaxo la Llicencia Pública Xeneral (GPL) de GNU. Como tal, tán especialmente garantizaos los drechos que davezu nieguen los propietarios del software a los usuarios.

en: These rights include the freedom to study, copy, modify, and redistribute the program.
ast: Esos drechos incluyen la llibertá d'estudiar, copiar, camudar y esparder el programa

en: A full copy of the GPL is included with the documentation for this program.
ast: Una copia completa de la GPL ta incluyida na documentación del programa.

en: For more information about Free Software and the GNU GPL, visit:
ast: Pa más información no tocante a Software Llibre y la llicencia GPL de GNU, visita:

en: Powers of 2
ast: Potencies de 2

en: Products of 2 and 3
ast: Productos de 2 y 3

en: Products of 2, 3 and 5
ast: Productos de 2, 3 y 5

en: Products of 2, 3, 5 and 7
ast: Productos de 2, 3, 5 y 7

en: Products of 2, 3, 5, 7, and 11
ast: Productos de 2, 3, 5, 7 y 11

en: Products of 2, 3, 5, 7, 11 and 13
ast: Productos de 2, 3, 5, 7, 11 y 13

en: All multiples of 2 end in 2, 4, 6, 8, or 0
ast: Tolos múltiplos de 2 finen en 2, 4, 6, 8 o 0

en: The digits of a multiple of 3 add up to a multiple of 3
ast: Al sumar los díxitos d'un múltiplu de 3 sal 3 o un múltiplu de 3

en: All multiples of 5 end in 0 or 5
ast: Tolos múltiplos de 5 finen en 0 o 5

en: Sorry - there is no simple rule to identify multiples of 7.
ast: Siéntolo muncho pero nun hai una regla cenciella pa identificar múltiplos de 7.

en: Under 100, multiples of 11 have equal digits, such as 55 or 88.
ast: Perbaxo de 100, los múltiplos de 11 tinen díxitos iguales, como 55 o 88.

en: Sorry - there is no simple rule to identify multiples of 13.
ast: Siéntolo muncho pero nun hai una regla cenciella pa identificar múltiplos de 13.

en: Objectives:
ast: Oxetivos:

en: Hints:
ast: Pistes:

en: To win, you must destroy all the asteroids.
    Turn: arrow keys or mouse movement.
    Thrust: up arrow or right mouse button.
    Shoot: [Enter], [Space], or left mouse button.
    Switch Prime Number Gun: [D], [F], or mouse scroll wheel.
    Activate Powerup: [Shift].
    Shoot the rocks with their prime factors until they are all destroyed.
ast: Pa ganar tienes que destruir tolos asteroides.
    Xirar: fleches de cursor o movimientu del mur.
    Avanzar: flecha arriba o botón drechu del mur.
    Disparu: [Enter], [Espaciu], o botón izquierdu del mur.
    Cambiar Pistola de Númberu Primu: [D], [F] o rueda'l mur.
    Activar Powerup: [Mayúscula]
    Dispara a les roques col so factor hasta que les destruyas toes.

en: FRACTIONS: to win, you need destroy all the asteroids. Use the arrow keys to turn or go forward.  Aim at an asteroid, type a number that can simplify the fraction, and press space or return to split it.  Destroy fractions that can not be further simplified in a single shot!
ast: FRACCIONES: pa ganar tienes que destruir tolos asteroides. Usa les fleches del cursor pa xirar o avanzar. Apunta a un asteroide, escribi un númberu que pueda simplificar la fracción y calca la barra espaciadora o Intro pa dividilu. Destuye les fracciones que nun puen ser simplificaes disparando namás.

en: Welcome to TuxMath!
ast: ¡Bienllegáu a TuxMath!

en: Your mission is to save your
ast: La to misión ye salvar los

en: penguins' igloos from the
ast: iglús de los pingüinos de los

en: falling comets.
ast: cometes que caen.

en: Stop a comet by typing
ast: Para un cometa escribiendo

en: the answer to the math problem
ast: la rempuesta a la operación matemática

en: and hitting 'space' or 'enter'.
ast: y calcando 'espaciu' o 'intro'.

en: Try it now!
ast: ¡Téntalo agora!

en: Good shot!
ast: ¡Bon disparu!

en: If an igloo gets hit by a comet,
ast: Si un iglú ye golpeáu por un cometa,

en: it melts. But don't worry: the
ast: ésti queda dañáu. Pero nun t'esmolezas:

en: penguin is OK!
ast: ¡los pingüinos van tar bien!

en: Just watch what happens:
ast: Namás mira lo que pasa:

en: (Press a key to start)
ast: (Calca una tecla pa entamar)

en: Notice the answer
ast: Observa la rempuesta

en: If it gets hit again, the
ast: Si lu golpeen otra vuelta,

en: penguin leaves.
ast:  el pingüín marcha.

en: (Press a key when ready)
ast: (Calca una tecla cuando teas preparáu)

en: You can fix the igloos
ast: Pues iguar los iglúes

en: by stopping bonus comets.
ast: parando los cometes con bonus.

en: Zap it now!
ast: ¡Esbórralu agora!

en: Great job!
ast: ¡Bon trabayu!

en: Fast-moving powerup comets
ast: Colos cometes rápidos recargaos

en: earn you a secret weapon:
ast: ganes un arma secreta:

en: Quit at any time by pressing
ast: Colar en cualisquier momentu calcando

en: 'Esc' or clicking the 'X'
ast: 'Esc' o calcando la 'X'

en: in the upper right corner.
ast: de la esquina superior drecha.

en: Do it now, and then play!
ast: ¡Fecho, agora a xugar!

en: The Penguins Have Been Saved!
ast: ¡Salvasti a los pingüinos!

en: Final Scores:
ast: Puntuaciones Finales:

en: Network game terminated by server.
     The server is still running.
ast: Xuegu en rede termináu pol sirvidor.
    El sirvidor ta tovía corriendo.

en: Network game terminated.
     Connection with server was lost.
ast: Xuegu en rede termináu.
    Perdióse la conexón col sirvidor.

en: %s has left the game.
ast: %s dexó'l xuegu.

en: Hall Of Fame
ast: Salón de la Fama

en: Space Cadet
ast: Cadete Espacial

en: Scout
ast: Esplorador

en: Ranger
ast: Guarda

en: Ace
ast: As

en: Commando
ast: Comandu

en: Factors
ast: Factores

en: Fractions
ast: Fracciones

en: You Are In The Hall of Fame!
ast: ¡Entrasti nel Salón de la Fama!

en: Enter Your Name:
ast: Pon el to Nome:

en: TuxMath version %s is free and open-source!
    You can help make it better.
    Suggestions, artwork, and code are all welcome!
    Discuss TuxMath at tuxmath-devel@list.sourceforge.net
ast: ¡Tuxmath versión %s ye software llibre y de códigu abiertu!
    Pues ayudar a ameyoralu.
    ¡Agradécense suxerencies, gráficos y códigu!
    Llista de corréu de TuxMath en tuxmath-devel@list.sourceforge.net

en: Edit 'options' file in you home directory to create customized game!
    Press a key or click your mouse to start game.
    See README.txt for more information.
ast: ¡Edita'l ficheru 'options' nel direutoriu del home pa crear un xuegupersonalizáu!
    ¡Calca una tecla o col mur p'aniciar un xuegu.
    Llei README.txt pa más información.

en: How many kids are playing?
ast: ¿Cuántos neños van xugar?

en: (Between 2 and 4 players)
ast: (Ente 2 y 4 xugadores)

en: The server is already running
ast: El sirvidor ta tovía corriendo

en: The port is in use by another program on this computer, most likely another Tux Math server
ast: El puertu ta siendo usáu por otru programa d'esti ordenador, probablemente otru sirvidor de TuxMath

en: Enter Server Name:
ast: Mete'l Nome del Sirvidor:

en: (limit 50 characters)
ast: (50 carauteres máximo)

en: Click or press key to select server lesson file
ast: Calca o prime una tecla pa seleicionar un ficheru de lleición del sirvidor

en: Server Name:
    %s
    Selected Lesson:
    %s
ast: Nome del Sirvidor:
    %s
    Lleición Seleicionada:
    %s

en: 
    Sorry, this version built withour network support.
ast: 
    Esta versión nun tien sofitu de rede.

en: Sorry, this version built without network support.
ast: Siéntolo, esta versión nun tien sofitu de rede

en: The server is not running.
ast: El sirvidor nun ta corriendo.

en: Cannot stop server until current game finishes.
ast: Nun se pue parar el sirvidor hasta que'l xuegu actual fine.

en: The server has been stopped.
ast: El sirvidor aparó.

en: Sorry, could not connect to server.
ast: Nun se pudo coneutar col sirvidor.

en: Sorry, could not connect to server.
ast: Nun se pudo coneutar col sirvidor.

en: Sorry, game already in progress
ast: Siéntolo, el xuegu yá ta en marcha

en: Connection with server was lost
ast: Perdióse la conexón col sirvidor

en: Sorry, this version built without network support
ast: Esta versión nun tien sofitu de rede

en: Go!
ast: ¡Vamos!

en: Then %s
ast: Entós %s

en: Who is playing first?
ast: ¿Quién xuega primero?

en: Enter your name:
ast: Mete'l to nome:

en: Who is playing next?
ast: ¿Quién xuega depués?

en: How many rounds will you play?
ast: ¿Cuántes rondes vais xugar?

en: Enter a number
ast: Mete un númberu

en: Await player name
ast: Aguardando pol nome del xugador

en: Work In Progress!
    This feature is not ready yet
    Discuss the future of TuxMath at
    tuxmath-devel@lists.sourceforge.net
ast: ¡Trabayando nesta estaya!
    Esta meyora entá nun ta disponible
    Alderica no que cinca a TuxMath en
    tuxmath-devel@lists.sourceforge.net

en: Number Typing
ast: Escribiendo Númberos

en: Addition: 1 to 3
ast: Sumes de 1 a 3

en: Addition: 0 to 5
ast: Sumes de 0 a 5

en: Addition: Sums to 10
ast: Sumes hasta 10

en: Addition: Sums to 15
ast: Sumes hasta 15

en: Addition: Sums to 20
ast: Sumes hasta 20

en: Addition: Two Digit Numbers
ast: Sumes de dos díxitos

en: Addition: Missing Numbers
ast: Sumes de tolos númberos

en: Subtraction: 0 to 10
ast: Restes de 0 a 10

en: Subtraction: 0 to 20
ast: Restes de 0 a 20

en: Subtraction: Two Digit Numbers
ast: Restes: Númberos de Dos Díxitos

en: Addition and Subtraction Review
ast: Repasu de Sumes y Restes

en: Multiplication: 0 to 3
ast: Multiplicación de 0 a 3

en: Multiples of 2
ast: Múltiplos de 2

en: Multiples of 3
ast: Múltiplos de 3

en: Multiples of 4
ast: Múltiplos de 4

en: Multiples of 5
ast: Múltiplos de 5

en: Multiplication: 0 to 5
ast: Multiplicación de 0 a 5

en: Multiples of 6
ast: Múltiplos de 6

en: Multiples of 7
ast: Múltiplos de 7

en: Multiplication: 0 to 7
ast: Multiplicación de 0 a 7

en: Multiples of 8
ast: Múltiplos de 8

en: Multiples of 9
ast: Múltiplos de 9

en: Multiples of 10
ast: Múltiplos de 10

en: Multiplication: 0 to 10
ast: Multiplicación de 0 a 10

en: Multiples of 11 and 12
ast: Múltiplos de 11 y 12

en: Multiplication: 0 to 12
ast: Multiplicación de 0 a 12

en: Multiples of 13, 14, and 15
ast: Múltiplos de 13, 14 y 15

en: Multiplication: 0 to 15
ast: Multiplicación de 0 a 15

en: Multiplication: Missing Numbers
ast: Multiplicación de tolos númberos

en: Division by 2
ast: División por 2

en: Division by 3
ast: División por 3

en: Division by 4
ast: División por 4

en: Division by 5
ast: División por 5

en: Division: 1 to 5
ast: División de 1 a 5

en: Division by 6
ast: División por 6

en: Division by 7
ast: División por 7

en: Division by 8
ast: División por 8

en: Division by 9
ast: División por 9

en: Division by 10
ast: División por 10

en: Division: 1 to 10
ast: División de 1 a 10

en: Division by 11 and 12
ast: División por 11 y 12

en: Division: 1 to 12
ast: División de 1 a 12

en: Division by 13, 14, and 15
ast: División por 13, 14 y 15

en: Division: 1 to 15
ast: División de 1 a 15

en: Multiplication and Division Review
ast: Repasu de Multiplicaciones y Divisiones

en: Typing Negative Numbers
ast: Escribiendo Númberos Negativos

en: Subtraction: Negative Answers
ast: Restes: resultaos negativos

en: Adding Negatives to Positives
ast: Sumes de negativos a positivos

en: Adding Positives to Negatives
ast: Sumes de positivos a negativos

en: Subtracting Negatives From Positives
ast: Restanso negativos de positivos

en: Subtracting Positives From Negatives
ast: Restando positivos de negativos

en: Adding Negatives to Negatives
ast: Sumando negativos a negativos

en: Subtracting Negatives From Negatives
ast: Restando negativos de negativos

en: Negative and Positive Numbers Review
ast: Repasu de Númberos Positivos y Negativos

en: Multiplication and Division of Negatives
ast: Multiplicación y División de Negativos

en: Multiplication of Positives and Negatives
ast: Multiplicación de Positivos y Negativos

en: Division of Positives and Negatives
ast: División de Positivos y Negativos

en: Credits
ast: Créditos

en: Elimination
ast: Eliminación

en: Factoroids
ast: Factoroides

en: Help
ast: Aida

en: Join Game
ast: Xunise a una partida

en: Main Menu
ast: Menú Principal

en: Math Command Fleet Missions
ast: Misiones de Math Command

en: Math Command Training Academy
ast: Academia d'Entrenamientu de Math Command

en: More Options
ast: Más Opciones

en: Network Game
ast: Xuegu en Rede

en: Play Alone
ast: Xugar Solu

en: Play Arcade Game
ast: Xuegu Arcade

en: Play Custom Game
ast: Xuegu Personalizáu

en: Play With Friends
ast: Xugar con Collacios

en: Project Info
ast: Información del Proyeutu

en: Quit
ast: Colar

en: Run Server
ast: Arrancar Sirvidor

en: Score Sweep
ast: Puntuaciones

en: Stop Server
ast: Parar Sirvidor

en: Additional options
ast: Más opciones

en: Complete missions for the Math Command Fleet
ast: Completa misiones pa la Flota Math Command

en: Customize the game you play
ast: Personaliza'l to xuegu

en: Earn Gold Stars as you build your math skills with each mission
ast: Gana Estrelles Doraes mientres trabayes les habilidaes matemátiques con cada misión

en: Easier
ast: Más fácil

en: Easiest
ast: La más fácil

en: Easy
ast: Fácil

en: Exit to your desktop
ast: Colar al escritoriu

en: Factorize numbers with your laser beam!
ast: ¡Descompón en factores col rayu láser!

en: Hard
ast: Difícil

en: Hardest
ast: La Más Difícil

en: High Scores
ast: Meyores Puntuaciones

en: Join a game on a server running on your network
ast: Xuega nun sirvidor na to propia rede

en: Make the Hall of Fame by beating the highest score
ast: Entra na Tabla de Records meyorando la puntuación más alta

en: Moderate
ast: Moderáu

en: Play a game with your friends on a local network
ast: Xuega colos collacios nuna rede llocal

en: Play and learn on your own
ast: Xuega y apriendi tu solu

en: Players with the lowest scores are eliminated every round
ast: Elimínase en cada ronda al xugador cola peor puntuación

en: Return to the main menu
ast: Tornar al menú principal

en: Run a demo of the game
ast: Ver una demo del xuegu

en: See how to play the game
ast: Aprender como xugar

en: See the credits for the game
ast: Ver los créitos del xuegu

en: See the project info
ast: Ver la información del proyeutu

en: Start a server for a network game
ast: Anicia un sirvidor pa un xuegu en rede

en: Stop a server running on your machine
ast: Para'l sirvidor que ta corriendo na to máquina

en: Take turns in a game with your friends on a single computer
ast: Xuega por turnos colos collacios nun solu ordenador

en: The person with the highest score wins
ast: El xugador cola mayor puntuación gana
