tuxmath 1.9.0 - en to el translation catalogue (171 entries)

en: Congratulations! You win!
el: Συγχαρητήρια! Κέρδισες!

en: Round
el: Γύρος

en: -[Esc] to skip
el: -[Esc] για να το προσπεράσετε

en: Mission One: Careful Cadet
el: Πρώτη Αποστολή: Προσοχή Δόκιμε

en: I'm so glad you've come!
el: Είμαι τόσο χαρούμενος που ήρθες!

en: The penguins need your help! Comets are falling from the sky, and are melting the penguins' igloos. To save their homes, we need you to find the secret code that will zap each comet.
el: Οι πιγκουίνοι χρειάζονται τη βοήθειά σου! Οι κομήτες πέφτουν από τον ουρανό, και λιώνουν τα ιγκλού των πιγκουίνων. Για να σώσεις τα σπίτια τους, θα πρέπει να βρείς το μυστικό κωδικό που θα καταστρέφει κάθε κομήτη.

en: Do your best!
el: Βάλε τα δυνατά σου!

en: Mission Two: Smart Scout
el: Δεύτερη Αποστολή: Έξυπνος Ανιχνευτής

en: Great job! Since you saved the penguins' homes, we are promoting you to Scout. Scouts are good for keeping an eye out for trouble...
el: Θαυμάσια δουλειά! Αφού έσωσες τα σπίτια των πιγκουίνων, σε προάγουμε σε Ανιχνευτή. Οι ανιχνευτές είναι καλοί στο να έχουν τα μάτια τους ανοικτά για να αποφεύγουν κινδύνους.

en: ...like what's happening right now! The TakeAways have come, and they're sending new, trickier comets against the penguins!
el: ... όπως συμβαίνει και τώρα! Η takeaways έχουν έρθει, και στέλνουν νέους, πιο χοντρούς κομήτες εναντίον των πιγκουίνων!

en: But you can save them!
el: Αλλά εσύ μπορείς να τους σώσεις!

en: Mission Three: Royal Ranger
el: Τρίτη Αποστολή:Βασιλικός Διασώστης

en: You've done it again! The Penguin Emperor has chosen you to join his team of Rangers that help protect the city.  We're sending you there now...
el: Τα κατάφερες πάλι! Ο βασιλιάς των πιγκουίνων σε επέλεξε για να στελεχώσεις την ομάδα των διασωστών που προστατέυουν την πόλη. Σε στέλνουμε εκεί τώρα...

en: ...oh no! Now the Emperor himself is under attack, from new types of comets: these problems are multiplying! To fight these, you need great skill. We think you can do it. Join the Rangers and help save the city!
el: Ωχ όχι! Τώρα ο ίδιος ο βασιλιάς δέχεται επίθεση από νέους τύπους κομητών: τα προβλήματα πολλαπλασιάζονται! Για να τα πολεμήσεις, θα χρειαστείς πολλές γνώσεις. Εμείς πιστέυουμε πως μπορείς να τα καταφέρεις. Πήγαινε με τους διασώστες και βοήθα να σώσετε την πόλη!

en: Mission Four: Imperial Ace
el: Τέταρτη Αποστολή: Αυτοκρατορικός Άσσος

en: You did it! The Emperor wants to thank you in person. We are taking you to his ice palace for a great honor: you will become the Imperial Ace!
el: Τα κατάφερες! Ο αυτοκράτορας θέλει να σε ευχαριστήσει προσωπικά. Για αυτο παίρνεις μια θέση στο παλάτι του και πολύ μεγάλες τιμές: θα γίνεις ο αυτοκρατορικός Άσσος!

en: But right in the middle of the ceremony, a new attack from the land of Division starts!
el: Όμως, ακριβώς στη μέση της τελετής, μια νέα επίθεση από το έδαφος του τμήματος ξεκινά!

en: Now is no time for resting; the city needs your help!
el: Τώρα δεν είναι ώρα για ξεκούραση...η πόλη χρειάζεται τη βοήθειά σου!

en: Final Mission: Computing Commando
el: Τελευταία Αποστολή: Κομμάντο Πληροφορικής

en: Penguin scientists have learned that all these attacks are coming from a secret base, and they need you to go fight the final battle. They also give you this clue: first do multiplication and division, and then do addition and subtraction.
el: Οι πιγκουίνοι επιστήμονες έχουν μάθει ότι όλες οι επιθέσεις αυτές προέρχονται από μια μυστική βάση, και θα πρέπει να πας να αγωνιστείς στην τελική μάχη. Μπορούν επίσης να σου δώσουν αυτό το στοιχείο: πρώτα κάνε τον πολλαπλασιασμό και τη διαίρεση και στη συνέχεια κάντε πρόσθεση και αφαίρεση.

en: I hope that hint helps!
el: Ελπίζω οτι η συμβουλή θα βοηθήσει!

en: This is it! You can stop these attacks forever, Commando!
el: Έτσι είναι! Μπορείς να σταματήσεις όλες αυτες τις επιδρομές για πάντα, καταδρομέα!

en: Sorry, try again!
el: Λυπάμαι, δοκίμασε ξανά!

en: Mission accomplished. The galaxy is safe!
el: Η αποστολή εξετελέσθη. Ο γαλαξίας είναι ασφαλής!

en: TUX, OF MATH COMMAND
el: Ο TUX, ΤΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ

en: PART OF THE 'TUX4KIDS' PROJECT
el: ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ 'TUX4KIDS'

en: DESIGNED BY
el: ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟ ΑΠΟ

en: LEAD PROGRAMMERS
el: ΚΥΡΙΟΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΣ

en: ADDITIONAL CODE
el: ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ

en: ADDITIONAL ART
el: ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΓΡΑΦΙΚΑ

en: SOUND EFFECTS
el: ΗΧΗΤΙΚΑ ΕΦΕ

en: MUSIC
el: ΜΟΥΣΙΚΗ

en: PACKAGERS
el: ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ ΠΑΚΕΤΩΝ

en: 'TUX' THE PENGUIN CREATED BY
el: 'TUX' Ο ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ

en: TESTERS
el: ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΣ

en: USER WEBSITE
el: ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΡΗΣΤΩΝ

en: TUX4KIDS DEVELOPMENT HOSTED AT ALIOTH:
el: H ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ TUX4KIDS ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ALIOTH:

en: TuxMath is Free Software licensed under the GNU General Public License (GPL). As such, you are specifically granted the rights that are usually denied to users of proprietary software.
el: Το TuxMath είναι ελεύθερο λογισμικό και διανέμεται κάτω από την GNU General Public License (GPL). Έτσι, έχετε δικαιώματα που σε άλλους χρήστες είναι απαγορευμένα χρησιμοποιώντας ιδιόκτητο λογισμικό.

en: These rights include the freedom to study, copy, modify, and redistribute the program.
el: Αυτα τα δικαιώματα περιλαμβάνουν την ελευθερία να μελετήσετε, αντιγράψετε, τροποποιήσετε καθώς και να αναδιανέμετε το πρόγραμμα.

en: A full copy of the GPL is included with the documentation for this program.
el: Ένα ολόκληρο αντίγραφο της GPL περιλαμβάνεται μαζί με την τεκμηρίωση αυτου του προγράμματος.

en: For more information about Free Software and the GNU GPL, visit:
el: Για περισσότερες πληροφορίες σχετικα με το ελεύθερο λογισμικό και την GNU GPL, επισκευτείτε:

en: Objectives:
el: Στόχοι:

en: Hints:
el: Συμβουλές:

en: Welcome to TuxMath!
el: Καλωσόρισες στο TuxMath!

en: Your mission is to save your
el: Η αποστολή είναι να σώσεις

en: penguins' igloos from the
el: τα ιγλού των πιγκουίνων από

en: falling comets.
el: τους κομήτες που πέφτουν.

en: Stop a comet by typing
el: Σταμάτα τον κομήτη γράφοντας

en: the answer to the math problem
el: την απάντηση στο μαθηματικό πρόβλημα

en: and hitting 'space' or 'enter'.
el: και πατώντας το 'space' ή το 'enter'.

en: Try it now!
el: Δοκίμασε το τώρα!

en: Good shot!
el: Καλή βολή!

en: If an igloo gets hit by a comet,
el: εαν ένα ιγκλού χτυπήσει από έναν κομήτη,

en: it melts. But don't worry: the
el: θα λίωσει. Αλλά μην ανυσηχείς: Ο

en: penguin is OK!
el: πιγκουίνος είναι μια χαρά!

en: Just watch what happens:
el: Απλά πρόσεξε τι συμβαίνει:

en: (Press a key to start)
el: (Πάτησε ένα πλήκτρο για να ξεκινήσεις)

en: Notice the answer
el: Πρόσεχε στην απάντηση

en: If it gets hit again, the
el: Εάν χτυπηθεί ξανά, ο

en: penguin leaves.
el: πιγκουίνος θα φύγει

en: (Press a key when ready)
el: (Πάτησε ένα πλήκτρο όταν είσαι έτοιμος)

en: You can fix the igloos
el: Μπορείς να επισκευάσεις τα ιγκλού

en: by stopping bonus comets.
el: σταματώντας τους bonus κομήτες.

en: Zap it now!
el: Κατάστρεψε τον τώρα!

en: Great job!
el: Καλή δουλειά!

en: Quit at any time by pressing
el: Μπορείς να φύγεις οποιαδήποτε στιγμή πατώντας

en: 'Esc' or clicking the 'X'
el: 'Esc' ή κάνοντας κλικ στο 'X'

en: in the upper right corner.
el: στην πάνω δεξιά γωνία.

en: Do it now, and then play!
el: Κάνε το τώρα και μετά παίξε!

en: The Penguins Have Been Saved!
el: Οι πιγκουίνοι σώθηκαν!

en: Final Scores:
el: Τελική Βαθμολογία:

en: Hall Of Fame
el: Πίνακας Βαθμολογίας

en: Space Cadet
el: Στρατιώτης του Διαστήματος

en: Scout
el: Ανιχνευτής

en: Ranger
el: Διασώστης

en: Ace
el: Άσσος

en: Commando
el: Καταδρομέας

en: Factors
el: Παράγοντες

en: Fractions
el: Κλάσματα

en: You Are In The Hall of Fame!
el: Είσε στην λίστα με τους καλύτερους παίκτες!

en: Enter Your Name:
el: Γράψε το όνομα σου:

en: How many kids are playing?
el: Πόσα παιδιά θέλουν να παίξουν ;

en: (Between 2 and 4 players)
el: (από 2 έως 4 παίκτες)

en: The server is already running
el: Ο διακομιστής είναι ήδη ενεργός

en: Enter Server Name:
el: Δώσε όνομα για τον διακομιστή:

en: (limit 50 characters)
el: (όριο 50 χαρακτήρων)

en: Click or press key to select server lesson file
el: Κάνε κλικ ή πάτα ένα πλήκτρο για να επιλέξεις το διακομιστή με τα αρχεία του μαθήματος.

en: Sorry, this version built without network support.
el: Λυπούμαστε, αυτη η έκδοση δεν έχει δυνατότητα δικτύωσης.

en: Sorry, could not connect to server.
el: Λυπούμαστε, δεν είναι δυνατή η σύνδεση με το διακομιστή.

en: Then %s
el: Ύστερα %s

en: Who is playing first?
el: Ποιός παίζει πρώτος ;

en: Enter your name:
el: Γράψε το όνομα σου:

en: Who is playing next?
el: Ποιός παίζει μετά ;

en: How many rounds will you play?
el: Πόσους γύρους θα παίξετε ;

en: Enter a number
el: Γράψε έναν αριθμό

en: Number Typing
el: Πληκτρολόγιση αριθμών

en: Addition: 1 to 3
el: Πρόσθεση: 1 έως 3

en: Addition: 0 to 5
el: Πρόσθεση: 0 έως 5

en: Addition: Sums to 10
el: Πρόσθεση: Αθροίσματα έως 10

en: Addition: Sums to 15
el: Πρόσθεση: Αθροίσματα έως 15

en: Addition: Sums to 20
el: Πρόσθεση: Αθροίσματα έως 20

en: Addition: Two Digit Numbers
el: Πρόσθεση: Διψήφιοι Αριθμοί

en: Addition: Missing Numbers
el: Πρόσθεση: Συμπλήρωση Αριθμών

en: Subtraction: 0 to 10
el: Αφαίρεση: 0 έως 10

en: Subtraction: 0 to 20
el: Αφαίρεση: 0 έως 20

en: Subtraction: Two Digit Numbers
el: Αφαίρεση: Διψήφιοι Αριθμοί

en: Addition and Subtraction Review
el: Επανάληψη Πρόσθεσης και Αφαίρεσης

en: Multiplication: 0 to 3
el: Πολλαπλασιασμός: 0 έως 3

en: Multiples of 2
el: Πολλαπλάσια του 2

en: Multiples of 3
el: Πολλαπλάσια του 3

en: Multiples of 4
el: Πολλαπλάσια του 4

en: Multiples of 5
el: Πολλαπλάσια του 5

en: Multiplication: 0 to 5
el: Πολλαπλασιασμός: 0 έως 5

en: Multiples of 6
el: Πολλαπλάσια του 6

en: Multiples of 7
el: Πολλαπλάσια του 7

en: Multiplication: 0 to 7
el: Πολλαπλασιασμός: 0 έως 7

en: Multiples of 8
el: Πολλαπλάσια του 8

en: Multiples of 9
el: Πολλαπλάσια του 9

en: Multiples of 10
el: Πολλαπλάσια του 10

en: Multiplication: 0 to 10
el: Πολλαπλασιασμός: 0 έως 10

en: Multiples of 11 and 12
el: Πολλαπλάσια των 11 και 12

en: Multiplication: 0 to 12
el: Πολλαπλασιασμός: 0 έως 12

en: Multiples of 13, 14, and 15
el: Πολλαπλάσια των 13, 14 και 15

en: Multiplication: 0 to 15
el: Πολλαπλασιασμός: 0 έως 15

en: Multiplication: Missing Numbers
el: Πολλαπλασιασμός: Συμπλήρωση Αριθμών

en: Division by 2
el: Διαίρεση διά 2

en: Division by 3
el: Διαίρεση διά 3

en: Division by 4
el: Διαίρεση διά 4

en: Division by 5
el: Διαίρεση διά 5

en: Division: 1 to 5
el: Διαίρεση: 1 έως 5

en: Division by 6
el: Διαίρεση διά 6

en: Division by 7
el: Διαίρεση διά 7

en: Division by 8
el: Διαίρεση διά 8

en: Division by 9
el: Διαίρεση διά 9

en: Division by 10
el: Διαίρεση διά 10

en: Division: 1 to 10
el: Διαίρεση: 1 έως 10

en: Division by 11 and 12
el: Διαίρεση διά του 11 και του 12

en: Division: 1 to 12
el: Διαίρεση: 1 έως 12

en: Division by 13, 14, and 15
el: Διαίρεση διά του 13, του 14 και του 15

en: Division: 1 to 15
el: Διαίρεση: 1 έως 15

en: Multiplication and Division Review
el: Αναθεώρηση Πολλαπλασιασμού και Διαίρεσης

en: Typing Negative Numbers
el: Πληκτρολόγιση Αρνητικών Αριθμών

en: Subtraction: Negative Answers
el: Αφαίρεση: Αρνητικές Απαντήσεις

en: Adding Negatives to Positives
el: Πρόσθεση Αρνητικών με Θετικών

en: Adding Positives to Negatives
el: Πρόσθεση Θετικών με Αρνητικών

en: Subtracting Negatives From Positives
el: Αφαίρεση Αρνητικών από Θετικούς

en: Subtracting Positives From Negatives
el: Αφαίρεση Θετικών από Αρνητικούς

en: Adding Negatives to Negatives
el: Πρόσθεση Αρνητικών

en: Subtracting Negatives From Negatives
el: Αφαίρεση Αρνητικών

en: Negative and Positive Numbers Review
el: Αναθεώρηση Αρνητικών και Θετικών αριθμών

en: Multiplication and Division of Negatives
el: Πολλαπλασιασμός και Διαίρεση Αρνητικών

en: Multiplication of Positives and Negatives
el: Πολλαπλασιασμός Θετικών και Αρνητικών

en: Division of Positives and Negatives
el: Διαίρεση Θετικών και Αρνητικών

en: Credits
el: Συντελεστές

en: Demo
el: Επίδειξη

en: Elimination
el: Εξάλειψη

en: Help
el: Βοήθεια

en: Join Game
el: Συμμετοχή σε παιχνίδι

en: Main Menu
el: Κύριο Μενού

en: Math Command Fleet Missions
el: Αποστολές της Μαθηματικής Διοίκησης

en: Math Command Training Academy
el: Ακαδημία Εκπαίδευσης του Μαθηματικής Διοίκησης

en: More Options
el: Περισσότερες Επιλογές

en: Network Game
el: Διαδικτυακό Παιχνίδι

en: Play Alone
el: Παίξε μόνος

en: Play Arcade Game
el: Παίξε το κλασσικό παιχνίδι

en: Play Custom Game
el: Παίξε το Προσαρμοσμένο Παιχνίδι

en: Play With Friends
el: Παίξε με φίλους

en: Project Info
el: Πληροφορίες Έργου

en: Quit
el: Έξοδος

en: Run Server
el: Εκίνηση διακομιστή

en: Score Sweep
el: Απαλοιφή Βαθμολογίας
