tuxmath - en to it translation catalogue (167 entries)

en: Congratulations! You win!
it: Congratulazioni! Hai vinto!

en: Round
it: Turno

en: -[Esc] to skip
it: -[Esc] per saltare

en: Mission One: Careful Cadet
it: Prima Missione: Cadetto Prudente

en: I'm so glad you've come!
it: Sono così contento che tu sia venuto!

en: The penguins need your help! Comets are falling from the sky, and are melting the penguins' igloos. To save their homes, we need you to find the secret code that will zap each comet.
it: I pinguini hanno bisogno del tuo aiuto! Delle comete stanno cadendo dalcielo e stanno sciogliendo gli igloo dei pinguini. Per salvare le loro case, devi trovare il codice segreto che distruggerà ogni cometa.

en: Do your best!
it: Fai del tuo meglio!

en: Mission Two: Smart Scout
it: Missione Due: Esploratore Intelligente

en: Great job! Since you saved the penguins' homes, we are promoting you to Scout. Scouts are good for keeping an eye out for trouble...
it: Grande! Visto che hai salvato le case dei pinguini, ti promuoviamo a Esploratore. Gli esploratori servono a tener d'occhio eventuali problemi...

en: ...like what's happening right now! The TakeAways have come, and they're sending new, trickier comets against the penguins!
it: ...proprio quello che sta accadendo adesso! I TakeAways sono arrivati e mandando nuove e più forti comete contro i pinguini!

en: But you can save them!
it: Ma tu puoi salvarli!

en: Mission Three: Royal Ranger
it: Missione Tre: Ranger Reale

en: You've done it again! The Penguin Emperor has chosen you to join his team of Rangers that help protect the city.  We're sending you there now...
it: Ce l'hai fatta di nuovo! L'Imperatore Pinguino ti ha scelto per far parte della squadra di Ranger che aiutano a proteggere la città. Ti stiamo mandando là adesso...

en: ...oh no! Now the Emperor himself is under attack, from new types of comets: these problems are multiplying! To fight these, you need great skill. We think you can do it. Join the Rangers and help save the city!
it: ...oh no! Ora lo stesso Imperatore è sotto attacco da comete di altro tipo: i problemi si stanno moltiplicando! Per combattere queste, ti serviranno grandi abilità. Pensiamo che tu ce la possa fare. Unisciti ai Ranger e aiuta a salvare la città!

en: Mission Four: Imperial Ace
it: Missione Quattro: Asso Imperiale

en: You did it! The Emperor wants to thank you in person. We are taking you to his ice palace for a great honor: you will become the Imperial Ace!
it: Ce l'hai fatta! L'Imperatore vuole ringraziarti di persona. Ti stiamo portando al suo palazzo di ghiaccio per un grande onore: diventerai l'Asso Imperiale!

en: But right in the middle of the ceremony, a new attack from the land of Division starts!
it: Ma proprio nel mezzo della cerimonia, parte un nuovo attacco dalla terra delle Divisioni!

en: Now is no time for resting; the city needs your help!
it: Non è certo il momento di riposare; la città ha bisogno del tuo aiuto!

en: Final Mission: Computing Commando
it: Missione Finale: Commando Operativo

en: Penguin scientists have learned that all these attacks are coming from a secret base, and they need you to go fight the final battle. They also give you this clue: first do multiplication and division, and then do addition and subtraction.
it: Gli scienziati pinguini hanno scoperto che tutti questi attacchi arrivano da una base segreta e hanno bisogno di te per combattere la battaglia finale. Ti danno anche questo suggerimento: prima esegui moltiplicazioni e divisioni, poi addizioni e sottrazioni

en: I hope that hint helps!
it: Spero che il suggerimento ti aiuti!

en: This is it! You can stop these attacks forever, Commando!
it: Ecco! Puoi fermare questi attacchi per sempre Commando!

en: Sorry, try again!
it: Spiacente, prova di nuovo!

en: Mission accomplished. The galaxy is safe!
it: Missione compiuta. La galassia è al sicuro!

en: TUX, OF MATH COMMAND
it: TUX, DI MATH COMMAND

en: PART OF THE 'TUX4KIDS' PROJECT
it: PARTE DEL PROGETTO 'TUX4KIDS'

en: DESIGNED BY
it: PROGETTATO DA

en: LEAD PROGRAMMERS
it: PROGRAMMATORI PRINCIPALI

en: ADDITIONAL CODE
it: CODICE ADDIZIONALE

en: ADDITIONAL ART
it: ALTRI ARTISTI

en: SOUND EFFECTS
it: EFFETTI SONORI

en: MUSIC
it: MUSICA

en: PACKAGERS
it: PACKAGER

en: 'TUX' THE PENGUIN CREATED BY
it: 'TUX' IL PINGUINO È STATO CREATO DA

en: TESTERS
it: TESTER

en: USER WEBSITE
it: SITO WEB DELL'UTENTE

en: TUX4KIDS DEVELOPMENT HOSTED AT ALIOTH:
it: LO SVILUPPO DI TUX4KIDS È OSPITATO DA ALIOTH:

en: TuxMath is Free Software licensed under the GNU General Public License (GPL). As such, you are specifically granted the rights that are usually denied to users of proprietary software.
it: TuxMath è un Software Libero sotto la GNU General Public License (GPL). Come tale, sono espressamente riconosiuti i diritti che solitamente sono negati agli utenti di software proprietario.

en: These rights include the freedom to study, copy, modify, and redistribute the program.
it: Questi diritti includono la libertà di studiare, copiare, modificare e ridistribuire il programma.

en: A full copy of the GPL is included with the documentation for this program.
it: Una copia completa della licenza GPL è inclusa nella documentazione di questo programma.

en: For more information about Free Software and the GNU GPL, visit:
it: Per maggiori informazioni sul Software Libero e sulla licenza GNU GPL, visita:

en: Objectives:
it: Obbiettivi:

en: Hints:
it: Suggerimenti:

en: Welcome to TuxMath!
it: Benvenuto in TuxMath!

en: Your mission is to save your
it: La tua missione è salvare gli

en: penguins' igloos from the
it: igloo dei tuoi pinguini dalle

en: falling comets.
it: comete cadenti.

en: Stop a comet by typing
it: Ferma una cometa digitando

en: the answer to the math problem
it: la risposta al problema di matematica

en: and hitting 'space' or 'enter'.
it: e premendo 'spazio' o 'invio'

en: Try it now!
it: Prova adesso!

en: Good shot!
it: Bel colpo!

en: If an igloo gets hit by a comet,
it: Se un igloo viene colpito da una cometa

en: it melts. But don't worry: the
it: si scioglie. Ma non ti preoccupare: il

en: penguin is OK!
it: pinguino sta bene!

en: Just watch what happens:
it: Guarda semplicemente cosa succede:

en: (Press a key to start)
it: (Premi un tasto per iniziare)

en: Notice the answer
it: Nota la risposta

en: If it gets hit again, the
it: Se viene colpito di nuovo, il

en: penguin leaves.
it: pinguino se ne va.

en: (Press a key when ready)
it: (Premi un tasto quando sei pronto)

en: You can fix the igloos
it: Puoi aggiustare gli igloo

en: by stopping bonus comets.
it: fermando le comete bonus.

en: Zap it now!
it: Distruggile adesso!

en: Great job!
it: Ben fatto!

en: Quit at any time by pressing
it: Esci in ogni momento premendo

en: 'Esc' or clicking the 'X'
it: 'Esc' o cliccando la 'X'

en: in the upper right corner.
it: nell'angolo in alto a destra.

en: Do it now, and then play!
it: Fallo ora, e poi inizia a giocare!

en: The Penguins Have Been Saved!
it: I Pinguini sono stati salvati!

en: Final Scores:
it: Punteggio Finale:

en: Hall Of Fame
it: Galleria dei Campioni

en: Space Cadet
it: Cadetto spaziale

en: Scout
it: Esploratore

en: Ace
it: Asso

en: Factors
it: Fattori

en: Fractions
it: Frazioni

en: You Are In The Hall of Fame!
it: Sei nella Galleria dei Campioni!

en: Enter Your Name:
it: Inserisci il tuo nome:

en: How many kids are playing?
it: Quandi bambini giocano?

en: (Between 2 and 4 players)
it: (Da 2 a 4 giocatori)

en: The server is already running
it: Il server è già in esecuzione

en: Enter Server Name:
it: Inserisci il nome del server:

en: (limit 50 characters)
it: (massimo 50 caratteri)

en: Click or press key to select server lesson file
it: Clicca o premi un tasto per selezionare un file di lezione dal server

en: Sorry, this version built without network support.
it: Spiacente, questa versione è stata compilata senza il supporto per la rete.

en: Sorry, could not connect to server.
it: Spiacente, non riesco a connettermi al server.

en: Then %s
it: Poi %s

en: Who is playing first?
it: Chi gioca per primo?

en: Enter your name:
it: Inserisci il tuo nome:

en: Who is playing next?
it: Chi gioca dopo?

en: How many rounds will you play?
it: Quante partite vuoi giocare?

en: Enter a number
it: Inserisci un numero

en: Number Typing
it: numeri

en: Addition: 1 to 3
it: Addizione: da 1 a 3

en: Addition: 0 to 5
it: Addizione: da 0 a 5

en: Addition: Sums to 10
it: Addizione: somme fino a 10

en: Addition: Sums to 15
it: Addizione: somme fino a 15

en: Addition: Sums to 20
it: Addizione: somme fino a 20

en: Addition: Two Digit Numbers
it: Addizione: numeri a due cifre

en: Addition: Missing Numbers
it: Addizione: numeri mancanti

en: Subtraction: 0 to 10
it: Sottrazione: da 0 a 10

en: Subtraction: 0 to 20
it: Sottrazione: da 0 a 20

en: Subtraction: Two Digit Numbers
it: Sottrazione: numeri a due cifre

en: Addition and Subtraction Review
it: Ripasso su addizioni e sottrazioni

en: Multiplication: 0 to 3
it: Moltiplicazione: da 0 a 3

en: Multiples of 2
it: Multipli di 2

en: Multiples of 3
it: Multipli di 3

en: Multiples of 4
it: Multipli di 4

en: Multiples of 5
it: Multipli di 5

en: Multiplication: 0 to 5
it: Moltiplicazione: da 0 a 5

en: Multiples of 6
it: Multipli di 6

en: Multiples of 7
it: Multipli di 7

en: Multiplication: 0 to 7
it: Moltiplicazione: da 0 a 7

en: Multiples of 8
it: Multipli di 8

en: Multiples of 9
it: Multipli di 9

en: Multiples of 10
it: Multipli di 10

en: Multiplication: 0 to 10
it: Moltiplicazione: da 0 a 10

en: Multiples of 11 and 12
it: Multipli di 11 e 12

en: Multiplication: 0 to 12
it: Moltiplicazione: da 0 a 12

en: Multiples of 13, 14, and 15
it: Multipli di 13, 14 e 15

en: Multiplication: 0 to 15
it: Moltiplicazione: da 0 a 15

en: Multiplication: Missing Numbers
it: Moltiplicazione: numeri Mancanti

en: Division by 2
it: Divisione per 2

en: Division by 3
it: Divisione per 3

en: Division by 4
it: Divisione per 4

en: Division by 5
it: Divisione per 5

en: Division: 1 to 5
it: Divisione: da 1 a 5

en: Division by 6
it: Divisione per 6

en: Division by 7
it: Divisione per 7

en: Division by 8
it: Divisione per 8

en: Division by 9
it: Divisione per 9

en: Division by 10
it: Divisione per 10

en: Division: 1 to 10
it: Divisione: da 1 a 10

en: Division by 11 and 12
it: Divisione per 11 e 12

en: Division: 1 to 12
it: Divisione: da 1 a 12

en: Division by 13, 14, and 15
it: Divisione per 13, 14 e 15

en: Division: 1 to 15
it: Divisione: da 1 a 15

en: Typing Negative Numbers
it: Scrivere numeri negativi

en: Subtraction: Negative Answers
it: Sottrazione: risultati negativi

en: Adding Negatives to Positives
it: Sommare numeri negativi a positivi

en: Adding Positives to Negatives
it: Sommare numeri positivi e negativi

en: Subtracting Negatives From Positives
it: Sottrarre numeri negativi e positivi

en: Subtracting Positives From Negatives
it: Sottrarre numeri positivi Da negativi

en: Adding Negatives to Negatives
it: Sommare numeri negativi

en: Subtracting Negatives From Negatives
it: Sottrarre numeri negativi

en: Negative and Positive Numbers Review
it: Ripasso sui numeri positivi e negativi

en: Multiplication and Division of Negatives
it: Moltiplicazione e divisione di numeri negativi

en: Multiplication of Positives and Negatives
it: Moltiplicazione di numeri positivi e negativi

en: Division of Positives and Negatives
it: Divisione di numeri positivi e negativi

en: Credits
it: Ringraziamenti

en: Elimination
it: Eliminazione

en: Help
it: Aiuto

en: Join Game
it: Unisciti al gioco

en: Main Menu
it: Menu principale

en: Math Command Fleet Missions
it: Missioni veloci di Math Command

en: Math Command Training Academy
it: Accademia di addestramento di Math Command

en: More Options
it: Altre opzioni

en: Network Game
it: Gioco in rete

en: Play Alone
it: Gioca da solo

en: Play Arcade Game
it: Gioca una partita arcade

en: Play Custom Game
it: Gioca una partita personalizzata

en: Play With Friends
it: Gioca con gli amici

en: Project Info
it: Informazioni sul progetto

en: Quit
it: Esci

en: Run Server
it: Fai partire il server

en: Score Sweep
it: Azzera il punteggio
