tuxmath - en to ja translation catalogue (71 entries)

en: Hall Of Fame
ja: 殿堂入り

en: Space Cadet
ja: 訓練生

en: Scout
ja: 上等兵

en: Ranger
ja: 特殊部隊

en: Ace
ja: 超能力者

en: Number Typing
ja: 数字を入力する

en: Addition: 1 to 3
ja: 足し算: 1 から 3

en: Addition: 0 to 5
ja: 足し算: 0 から 5

en: Addition: Sums to 10
ja: 足し算: 合計を 10 にする

en: Addition: Sums to 15
ja: 足し算: 合計を 15 にする

en: Addition: Sums to 20
ja: 足し算: 合計を 20 にする

en: Addition: Two Digit Numbers
ja: 足し算: ２桁の数

en: Addition: Missing Numbers
ja: 足し算: 数字の穴埋め

en: Subtraction: 0 to 10
ja: 引き算: 0 から 10

en: Subtraction: 0 to 20
ja: 引き算: 0 から 20

en: Subtraction: Two Digit Numbers
ja: 引き算: 2桁の数

en: Addition and Subtraction Review
ja: 足し算と引き算のまとめ

en: Multiplication: 0 to 3
ja: 掛け算: 0 から 3

en: Multiples of 2
ja: 2の掛け算

en: Multiples of 3
ja: 3の掛け算

en: Multiples of 4
ja: 4の掛け算

en: Multiples of 5
ja: 5の掛け算

en: Multiplication: 0 to 5
ja: 掛け算: 0 から 5

en: Multiples of 6
ja: 6の掛け算

en: Multiples of 7
ja: 7の掛け算

en: Multiplication: 0 to 7
ja: 掛け算: 0 から 7

en: Multiples of 8
ja: 8の掛け算

en: Multiples of 9
ja: 9の掛け算

en: Multiples of 10
ja: 10の掛け算

en: Multiplication: 0 to 10
ja: 掛け算: 0 から 10

en: Multiples of 11 and 12
ja: 11 と12の掛け算

en: Multiplication: 0 to 12
ja: 掛け算: 0 から 12

en: Multiples of 13, 14, and 15
ja: 13から15の掛け算

en: Multiplication: 0 to 15
ja: 掛け算: 0 から15

en: Multiplication: Missing Numbers
ja: 掛け算: 穴埋め

en: Division by 2
ja: 2の割り算

en: Division by 3
ja: 3の割り算

en: Division by 4
ja: 4の割り算

en: Division by 5
ja: 5の割り算

en: Division: 1 to 5
ja: 割り算: 1 から 5

en: Division by 6
ja: 6の割り算

en: Division by 7
ja: 7の割り算

en: Division by 8
ja: 8の割り算

en: Division by 9
ja: 9の割り算

en: Division by 10
ja: 10の割り算

en: Division: 1 to 10
ja: 割り算: 1 から 10

en: Division by 11 and 12
ja: 11と12の割り算

en: Division: 1 to 12
ja: 割り算: 1 から 12

en: Division by 13, 14, and 15
ja: 13から15の割り算

en: Division: 1 to 15
ja: 割り算: 1 から 15

en: Multiplication and Division Review
ja: 掛け算と割り算のまとめ

en: Typing Negative Numbers
ja: 負の数の入力

en: Subtraction: Negative Answers
ja: 引き算: 負の数の答え

en: Adding Negatives to Positives
ja: 負の数と正の数の足し算

en: Subtracting Negatives From Positives
ja: 正の数から負の数を引く

en: Adding Negatives to Negatives
ja: 負の数と負の数の足し算

en: Subtracting Negatives From Negatives
ja: 負の数から負の数を引く

en: Negative and Positive Numbers Review
ja: 負の数と正の数のまとめ

en: Multiplication and Division of Negatives
ja: 負の数の掛け算と割り算

en: Multiplication of Positives and Negatives
ja: 正の数と負の数の掛け算

en: Division of Positives and Negatives
ja: 正の数と負の数の割り算

en: Credits
ja: クレジット

en: Demo
ja: デモ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Math Command Training Academy
ja: 計算戦隊訓練学校

en: More Options
ja: 他のオプション

en: Play Arcade Game
ja: 一般訓練開始

en: Play Custom Game
ja: 特殊訓練開始

en: Project Info
ja: プロジェクト情報

en: Quit
ja: 終了
