tuxmath - en to oc translation catalogue (45 entries)

en: Addition: 1 to 3
oc: Adicion  : de 1 a 3

en: Addition: 0 to 5
oc: Adicion  : de 0 a 5

en: Addition: Sums to 10
oc: Adicion  : sumas fins a 10

en: Addition: Sums to 15
oc: Adicion  : sumas fins a 15

en: Addition: Sums to 20
oc: Adicion  : sumas fins a 20

en: Subtraction: 0 to 10
oc: Sostraccion : de 0 a 10

en: Subtraction: 0 to 20
oc: Sostraccion : de 0 a 20

en: Subtraction: Two Digit Numbers
oc: Sostraccions : nombres de doas chifras

en: Multiplication: 0 to 3
oc: Multiplicacion : de 0 a 3

en: Multiples of 2
oc: Multiples de 2

en: Multiples of 3
oc: Multiples de 3

en: Multiples of 4
oc: Multiples de 4

en: Multiples of 5
oc: Multiples de 5

en: Multiplication: 0 to 5
oc: Multiplicacion : de 0 a 5

en: Multiples of 6
oc: Multiples de 6

en: Multiples of 7
oc: Multiples de 7

en: Multiplication: 0 to 7
oc: Multiplicacion : de 0 a 7

en: Multiples of 8
oc: Multiples de 8

en: Multiples of 9
oc: Multiples de 9

en: Multiples of 10
oc: Multiples de 10

en: Multiplication: 0 to 10
oc: Multiplicacion : de 0 a 10

en: Multiples of 11 and 12
oc: Multiples de 11 e 12

en: Multiplication: 0 to 12
oc: Multiplicacion : de 0 a 12

en: Multiples of 13, 14, and 15
oc: Multiples de 13, 14 e 15

en: Multiplication: 0 to 15
oc: Multiplicacion : de 0 a 15

en: Division by 2
oc: Division per 2

en: Division by 3
oc: Division per 3

en: Division by 4
oc: Division per 4

en: Division by 5
oc: Division per 5

en: Division: 1 to 5
oc: Division : de 1 a 5

en: Division by 6
oc: Division per 6

en: Division by 7
oc: Division per 7

en: Division by 8
oc: Division per 8

en: Division by 9
oc: Division per 9

en: Division by 10
oc: Division per 10

en: Division: 1 to 10
oc: Division : de 1 a 10

en: Division by 11 and 12
oc: Division per 11 e 12

en: Division: 1 to 12
oc: Division : de 1 a 12

en: Division by 13, 14, and 15
oc: Division per 13, 14 e 15

en: Division: 1 to 15
oc: Division : de 1 a 15

en: Credits
oc: Mercejaments

en: Help
oc: Ajuda

en: Main Menu
oc: Menut principal

en: More Options
oc: Mai d'opcions

en: Quit
oc: Sortir
