tuxmath - en to pt translation catalogue (153 entries)

en: Congratulations! You win!
pt: Parabéns! Ganhaste!

en: Round
pt: Volta

en: -[Esc] to skip
pt: -[Esc] para saltar

en: Mission One: Careful Cadet
pt: Missão Um: Cuidado Cadete

en: I'm so glad you've come!
pt: Estou tão feliz por teres chegado!

en: The penguins need your help! Comets are falling from the sky, and are melting the penguins' igloos. To save their homes, we need you to find the secret code that will zap each comet.
pt: Os pinguins precisam da tua ajuda! Estão a cair cometas do céu, e estão a derreter os iglos dos pinguins. Para salvar as casas deles, precisamos de ti para encontrar o código secreto que vai dar um tiro a cada um dos cometas.

en: Do your best!
pt: Faz o teu melhor!

en: Mission Two: Smart Scout
pt: Missão Dois: Batedor Inteligente

en: Great job! Since you saved the penguins' homes, we are promoting you to Scout. Scouts are good for keeping an eye out for trouble...
pt: Bom trabalho! Uma vez que salvas-te as casas dos pinguins, vais ser promovido para Batedor. Os Batedores são bons para manter um olho fora dos sarilhos...

en: ...like what's happening right now! The TakeAways have come, and they're sending new, trickier comets against the penguins!
pt: ...como o que está acontecer agora mesmo! Os TakeAways vieram, e eles estão a mandar de novo cometas contra os pinguins!

en: But you can save them!
pt: Mas tu podes salvá-los!

en: Mission Three: Royal Ranger
pt: Missão Três: Ranger Nobre

en: You've done it again! The Penguin Emperor has chosen you to join his team of Rangers that help protect the city.  We're sending you there now...
pt: Tu conseguiste outra vez! O Pinguim Imperador escolheu a ti para participar na sua equipe de Rangers que ajudam a proteger a cidade.  Vamos enviar-te para lá agora...

en: ...oh no! Now the Emperor himself is under attack, from new types of comets: these problems are multiplying! To fight these, you need great skill. We think you can do it. Join the Rangers and help save the city!
pt: ...oh não! Agora, o Pinguim Imperador está a ser atacado, por novos tipos de cometas: estes multiplicam-se! Para combater contra estes, precisas de uma grande habilidade. Achamos que tu podes fazer isso. Junta-te aos Rangers e ajuda a salvar a cidade!

en: Mission Four: Imperial Ace
pt: Missão Quatro: Ás Imperial

en: You did it! The Emperor wants to thank you in person. We are taking you to his ice palace for a great honor: you will become the Imperial Ace!
pt: Conseguiste! O Imperador quer agradecer-te pessoalmente. Estamos a levar-te para o seu palácio de gelo com grande honra: tornas-te o Ás Imperial!

en: But right in the middle of the ceremony, a new attack from the land of Division starts!
pt: Mas mesmo no meio da cerimónia, um novo ataque a partir da terra da Divisão começa!

en: Now is no time for resting; the city needs your help!
pt: Agora não é hora para descansar, a cidade precisa da tua ajuda!

en: Final Mission: Computing Commando
pt: Missão Final: Comando Informático

en: Penguin scientists have learned that all these attacks are coming from a secret base, and they need you to go fight the final battle. They also give you this clue: first do multiplication and division, and then do addition and subtraction.
pt: Cientistas Pinguins aprenderam que todos estes ataques são provenientes de uma base secreta, e eles precisam de ti para combater a batalha final. Eles também te dão esta dica: em primeiro lugar fazer multiplicação e divisão, e depois fazer soma e subtracção.

en: I hope that hint helps!
pt: Espero que a dica ajude!

en: This is it! You can stop these attacks forever, Commando!
pt: É isso! Tu podes parar esses ataques para sempre, Comando!

en: Sorry, try again!
pt: Desculpa, tenta outra vez!

en: Mission accomplished. The galaxy is safe!
pt: Missão cumprida. A galáxia está segura!

en: TUX, OF MATH COMMAND
pt: TUX, COMANDO DA MATEMÁTICA

en: PART OF THE 'TUX4KIDS' PROJECT
pt: PARTE DO PROJECTO "TUX4KIDS"

en: DESIGNED BY
pt: DESENHADO POR

en: LEAD PROGRAMMERS
pt: PROGRAMADORES LÍDERES

en: ADDITIONAL CODE
pt: CÓDIGO ADICIONAL

en: ADDITIONAL ART
pt: ARTE ADICIONAL

en: SOUND EFFECTS
pt: EFEITOS DE SOM

en: MUSIC
pt: MUSICA

en: PACKAGERS
pt: EMPACOTADOR

en: 'TUX' THE PENGUIN CREATED BY
pt: 'TUX' O PINGUIM CRIADO POR

en: TESTERS
pt: TESTADORES

en: TuxMath is Free Software licensed under the GNU General Public License (GPL). As such, you are specifically granted the rights that are usually denied to users of proprietary software.
pt: TuxMath é Software Livre licenciado sob a GNU General Public License (GPL). Como tal, é-lhe concedido especificamente os direitos de que são geralmente negado aos usuários de software proprietário.

en: These rights include the freedom to study, copy, modify, and redistribute the program.
pt: Estes direitos incluem a liberdade de estudar, copiar, modificar e redistribuir o programa.

en: For more information about Free Software and the GNU GPL, visit:
pt: Para mais informações sobre Software Livre e da GNU GPL, visite:

en: Welcome to TuxMath!
pt: Bem-vindo ao TuxMath!

en: Your mission is to save your
pt: A tua missão é salvar os

en: penguins' igloos from the
pt: iglos dos pinguins da

en: falling comets.
pt: queda dos cometas.

en: Stop a comet by typing
pt: Pára um cometa

en: the answer to the math problem
pt: respondendo ao problema matemático

en: and hitting 'space' or 'enter'.
pt: e carrega na tecla 'espaço' ou 'enter'.

en: Try it now!
pt: Tenta agora!

en: Good shot!
pt: Bom tiro!

en: If an igloo gets hit by a comet,
pt: Se um iglo for atingido por um cometa,

en: it melts. But don't worry: the
pt: ele derrete-se. Mas não te preocupes: o

en: penguin is OK!
pt: pinguim está bem!

en: Just watch what happens:
pt: Basta veres o que acontece

en: (Press a key to start)
pt: (Carrega numa tecla para começar)

en: Notice the answer
pt: Observa a resposta

en: If it gets hit again, the
pt: Se for atingindo outra vez, o

en: penguin leaves.
pt: pinguim vai embora.

en: (Press a key when ready)
pt: (carrega numa tecla quando estiveres preparado)

en: You can fix the igloos
pt: Tu podes reparar os iglos

en: by stopping bonus comets.
pt: parando os cometas bónus.

en: Zap it now!
pt: Destrói-o agora!

en: Great job!
pt: Bom trabalho!

en: Quit at any time by pressing
pt: Sai a qualquer momento carregando em

en: 'Esc' or clicking the 'X'
pt: 'Esc' ou 'X'

en: in the upper right corner.
pt: que está no canto superior direito.

en: Do it now, and then play!
pt: Faz isso agora e, depois joga!

en: Hall Of Fame
pt: Corredor da Fama

en: Space Cadet
pt: Cadete Espacial

en: Scout
pt: Batedor

en: Ace
pt: Ás

en: Commando
pt: Comando

en: Factors
pt: Factores

en: Fractions
pt: Divisões

en: You Are In The Hall of Fame!
pt: Tu estás no Corredor da Fama

en: Enter Your Name:
pt: Coloca o Teu Nome:

en: How many kids are playing?
pt: Quantas crianças vão jogar?

en: (Between 2 and 4 players)
pt: (Entre 2 a 4 jogadores)

en: Who is playing first?
pt: Quem vai jogar primeiro?

en: Enter your name:
pt: Coloca o teu nome:

en: Who is playing next?
pt: Quem joga a seguir?

en: How many rounds will you play?
pt: Quantas voltas querem jogar?

en: Enter a number
pt: Coloca um número

en: Number Typing
pt: Número de Digitalização

en: Addition: 1 to 3
pt: Soma: 1 até 3

en: Addition: 0 to 5
pt: Soma: 0 até 5

en: Addition: Sums to 10
pt: Soma: Somas até 10

en: Addition: Sums to 15
pt: Soma: Somas até 15

en: Addition: Sums to 20
pt: Soma: Somas até 20

en: Addition: Two Digit Numbers
pt: Soma: Números com Dois Dígitos

en: Addition: Missing Numbers
pt: Soma: Falta Números

en: Subtraction: 0 to 10
pt: Subtracção: 0 até 10

en: Subtraction: 0 to 20
pt: Subtracção: 0 até 20

en: Subtraction: Two Digit Numbers
pt: Subtracção: Números com Dois Dígitos

en: Addition and Subtraction Review
pt: Revisão de Soma e Subtracção

en: Multiplication: 0 to 3
pt: Multiplicação: 0 até 3

en: Multiples of 2
pt: Múltiplos de 2

en: Multiples of 3
pt: Múltiplos de 3

en: Multiples of 4
pt: Múltiplos de 4

en: Multiples of 5
pt: Múltiplos de 5

en: Multiplication: 0 to 5
pt: Multiplicação: 0 até 5

en: Multiples of 6
pt: Múltiplos de 6

en: Multiples of 7
pt: Múltiplos de 7

en: Multiplication: 0 to 7
pt: Multiplicação: 0 até 7

en: Multiples of 8
pt: Múltiplos de 8

en: Multiples of 9
pt: Múltiplos de 9

en: Multiples of 10
pt: Múltiplos de 10

en: Multiplication: 0 to 10
pt: Multiplicação: 0 até 10

en: Multiples of 11 and 12
pt: Múltiplos de 11 e 12

en: Multiplication: 0 to 12
pt: Multiplicação: 0 até 12

en: Multiples of 13, 14, and 15
pt: Múltiplos de 13, 14 e 15

en: Multiplication: 0 to 15
pt: Multiplicação: 0 até 15

en: Multiplication: Missing Numbers
pt: Multiplicação: Falta Números

en: Division by 2
pt: Divisão por 2

en: Division by 3
pt: Divisão por 3

en: Division by 4
pt: Divisão por 4

en: Division by 5
pt: Divisão por 5

en: Division: 1 to 5
pt: Divisão: 1 até 5

en: Division by 6
pt: Divisão por 6

en: Division by 7
pt: Divisão por 7

en: Division by 8
pt: Divisão por 8

en: Division by 9
pt: Divisão por 9

en: Division by 10
pt: Divisão por 10

en: Division: 1 to 10
pt: Divisão: 1 até 10

en: Division by 11 and 12
pt: Divisão por 11 e 12

en: Division: 1 to 12
pt: Divisão: 1 até 12

en: Division by 13, 14, and 15
pt: Divisão por 13, 14 e 15

en: Division: 1 to 15
pt: Divisão: 1 até 15

en: Multiplication and Division Review
pt: Revisão da Multiplicação e da Divisão

en: Typing Negative Numbers
pt: Digitar Números Negativo

en: Subtraction: Negative Answers
pt: Subtracção: Respostas Negativas

en: Adding Negatives to Positives
pt: Somar Negativos com Positivos

en: Adding Positives to Negatives
pt: Somar Positivos com Negativos

en: Subtracting Negatives From Positives
pt: Subtraindo Negativos com Positivos

en: Subtracting Positives From Negatives
pt: Subtraindo Positivos com Negativos

en: Adding Negatives to Negatives
pt: Somar Negativos com Negativos

en: Subtracting Negatives From Negatives
pt: Subtraindo Negativos com Negativos

en: Negative and Positive Numbers Review
pt: Revisão dos Números Negativos e Positivos

en: Multiplication and Division of Negatives
pt: Multiplicação e Divisão de Negativos

en: Multiplication of Positives and Negatives
pt: Multiplicação de Positivos e Negativos

en: Division of Positives and Negatives
pt: Divisão de Positivos e Negativos

en: Credits
pt: Créditos

en: Demo
pt: Demonstração

en: Elimination
pt: Eliminação

en: Help
pt: Ajuda

en: Main Menu
pt: Menu Principal

en: Math Command Fleet Missions
pt: Frota de Missões para Comando da Matemática

en: Math Command Training Academy
pt: Academia de Treino Comando da Matemática

en: More Options
pt: Mais Opções

en: Play Alone
pt: Jogar Sozinho

en: Play Arcade Game
pt: Jogar Modo Arcada

en: Play Custom Game
pt: Jogar Modo de Prática

en: Play With Friends
pt: Jogar Com Amigos

en: Project Info
pt: Informação do Projecto

en: Quit
pt: Sair

en: Score Sweep
pt: Pontuação
