tuxmath 1.9.0 - en to uk translation catalogue (172 entries)

en: Congratulations! You win!
uk: Поздровляю! Ви виграли!

en: Round
uk: Раунд

en: -[Esc] to skip
uk: -[Esc] щоб пропустити

en: Mission One: Careful Cadet
uk: Місія 1: Обережний Курсант

en: I'm so glad you've come!
uk: Я так рад що ви прийшли!

en: The penguins need your help! Comets are falling from the sky, and are melting the penguins' igloos. To save their homes, we need you to find the secret code that will zap each comet.
uk: Пінгвіни требують вашої допомоги! Комети падають з ніба, та розтоплюють ігли пінгвінів. Вам потрібно знайти секретний код який знищить усі комети.

en: Do your best!
uk: Зробіть все можливе!

en: Mission Two: Smart Scout
uk: Місія Два: Розумний Розвідник

en: Great job! Since you saved the penguins' homes, we are promoting you to Scout. Scouts are good for keeping an eye out for trouble...
uk: Молодець! Ви врятували діма пінгвінів, ми підвищуємо тебе до Розвідника. Розвідники уміють помічаюти біду.

en: ...like what's happening right now! The TakeAways have come, and they're sending new, trickier comets against the penguins!
uk: ...що відбувається! Загарбники прийшли, і вони відсилають складніші комети против пінгвінів!

en: But you can save them!
uk: Але ви можете зберегти їх!

en: Mission Three: Royal Ranger
uk: Міссія Три: Королівський Рєйнджер

en: You've done it again! The Penguin Emperor has chosen you to join his team of Rangers that help protect the city.  We're sending you there now...
uk: Ви знову зробили це! Імператор Пінгвінів вибрав вас членом його команди Рєйнджеров які захищають місто.Ми відсилаємо тебе зараз туди...

en: ...oh no! Now the Emperor himself is under attack, from new types of comets: these problems are multiplying! To fight these, you need great skill. We think you can do it. Join the Rangers and help save the city!
uk: ...о ні! Тепер вони атакують Імператора новими кометами: це задачі на множення! Ви повинні мати багато майстерністі щоб боротися з ними. Ми вважаємо що ви можете зробити це. Приєднайтесь до Рєйнджерів та допоможіть їм зберегти місто.

en: Mission Four: Imperial Ace
uk: Місія Чотири: Імперський Майстер

en: You did it! The Emperor wants to thank you in person. We are taking you to his ice palace for a great honor: you will become the Imperial Ace!
uk: Ви справились! Імператор хоче подякувати вас. Ми возьмемо тебе з собою до його палацу: ви станете Імперським Майстром!

en: But right in the middle of the ceremony, a new attack from the land of Division starts!
uk: Але під час церемонії, почалась нова аттака з страни Ділення!

en: Now is no time for resting; the city needs your help!
uk: Зараз не врімя для відпочинку; місто потребує вашої допомоги!

en: Final Mission: Computing Commando
uk: Остання Міссія: Командир Підрахунка

en: Penguin scientists have learned that all these attacks are coming from a secret base, and they need you to go fight the final battle. They also give you this clue: first do multiplication and division, and then do addition and subtraction.
uk: Вчені пінгвіни узнали що всі ці нападення були відіслани з сікретної бази, та ви повинні боротися останній раз. Пінгвіни також дали тобі цю підсказку: спочатку помнож та діли, а потім додавай та віднімай.

en: I hope that hint helps!
uk: Я сподіваюся, що ця підсказка допоможе тобі!

en: This is it! You can stop these attacks forever, Commando!
uk: Ви можете зупинити ці нападення назавжди, Командер!

en: Sorry, try again!
uk: Спробуйте ще раз!

en: Mission accomplished. The galaxy is safe!
uk: Місія виконана. Тепер галактика буде в безпеці!

en: TUX, OF MATH COMMAND
uk: TUX, З КОММАНДИ МАТЕМАТИКИ

en: PART OF THE 'TUX4KIDS' PROJECT
uk: ЧАСТИНА ПРОЕКТУ ‘TUX4KIDS’

en: DESIGNED BY
uk: ДИЗАЙН

en: LEAD PROGRAMMERS
uk: ГОЛОВНІ ПРОГРАМИСТИ

en: ADDITIONAL CODE
uk: ДОДАТКОВИЙ КОД

en: ADDITIONAL ART
uk: ДОДАТКОВЕ МИСТЕЦТВО

en: SOUND EFFECTS
uk: ЗВУКОВІ ЕФЕКТИ

en: MUSIC
uk: МУЗИКА

en: PACKAGERS
uk: ПАКУВАЛЬНИКИ

en: 'TUX' THE PENGUIN CREATED BY
uk: ПІНГВІН ‘TUX’ СТВОРЕНО

en: TESTERS
uk: ТЕСТЕРИ

en: USER WEBSITE
uk: САЙТ КОРИСТУВАЧІВ

en: TUX4KIDS DEVELOPMENT HOSTED AT ALIOTH:
uk: РОЗВИТОК TUX4KIDS РОЗМІЩЕН НА ALIOTH:

en: TuxMath is Free Software licensed under the GNU General Public License (GPL). As such, you are specifically granted the rights that are usually denied to users of proprietary software.
uk: TuxMath є безкоштовним програмним забезпеченням під ліцензією GNU General Public License (GPL). Таким чином, ви спеціально маєте права, які, як правило, відмовляють користувачам пропрієтарного програмного забезпечення.

en: These rights include the freedom to study, copy, modify, and redistribute the program.
uk: Ці права включають свободу вивчання, копіювання, модифікування та перерозподіляння програми.

en: A full copy of the GPL is included with the documentation for this program.
uk: Повна копія GPL входить до складу документації цієї програми.

en: For more information about Free Software and the GNU GPL, visit:
uk: Для отримання додаткової інформації про Free Software та GNU GPL, зайдіть на:

en: Objectives:
uk: Завдання:

en: Hints:
uk: Підсказки:

en: Welcome to TuxMath!
uk: Ласкаво просимо до TuxMath!

en: Your mission is to save your
uk: Ваша місія полягає в збереженні

en: penguins' igloos from the
uk: ігол пінгвінів від

en: falling comets.
uk: падающих комет.

en: Stop a comet by typing
uk: Ви можете зупинити комету, ввівши

en: the answer to the math problem
uk: рішення на математичну задачу

en: and hitting 'space' or 'enter'.
uk: та натиснувши "пробіл" або "enter".

en: Try it now!
uk: Спробуйте це зараз!

en: Good shot!
uk: Хороший постріл!

en: If an igloo gets hit by a comet,
uk: Якщо комета потрапить в іглу,

en: it melts. But don't worry: the
uk: вона зтане. Але не турбуйтеся:

en: penguin is OK!
uk: пінгвін є в безпеці!

en: Just watch what happens:
uk: Подивіться, що відбувається:

en: (Press a key to start)
uk: (Натисніть будь-яку клавішу щоб начати)

en: Notice the answer
uk: Зверніть увагу на рішення

en: If it gets hit again, the
uk: Якщо вона знову потрапить під комету,

en: penguin leaves.
uk: пінгвін уйде.

en: (Press a key when ready)
uk: (Натисніть будь-яку клавішу, коли будете готові)

en: You can fix the igloos
uk: Ви можете починити іглу

en: by stopping bonus comets.
uk: зупинивши бонусну комету.

en: Zap it now!
uk: Знищ ее зараз!

en: Great job!
uk: Відмінна робота!

en: Quit at any time by pressing
uk: Ви можете вийти в будь-який момент, натиснувши

en: 'Esc' or clicking the 'X'
uk: "Esc" або натиснувши "X".

en: in the upper right corner.
uk: у верхньому правому кутку.

en: Do it now, and then play!
uk: Зробіть це зараз, а потім грайте!

en: The Penguins Have Been Saved!
uk: Пінгвіни були врятовані!

en: Final Scores:
uk: Кінцеві результати:

en: Hall Of Fame
uk: Зал слави

en: Space Cadet
uk: Космічний Курсант

en: Scout
uk: Розвідник

en: Ranger
uk: Рєйнджер

en: Ace
uk: Майстер

en: Commando
uk: Командер

en: Factors
uk: Множники

en: Fractions
uk: Дробі

en: You Are In The Hall of Fame!
uk: Ви в Залі слави!

en: Enter Your Name:
uk: Введіть Ваше ім'я:

en: How many kids are playing?
uk: Як багато дітей грають?

en: (Between 2 and 4 players)
uk: (Від 2 до 4 гравців)

en: The server is already running
uk: Сервер вже запущений

en: Enter Server Name:
uk: Введіть ім'я сервера:

en: (limit 50 characters)
uk: (не більш ніж 50 символів)

en: Click or press key to select server lesson file
uk: Клацніть або натисніть клавішу, щоб вибрати файл: серверний урок

en: Sorry, this version built without network support.
uk: На жаль, ця версія була зібрана без підтримки мережі.

en: Sorry, could not connect to server.
uk: На жаль, не вдається підключитися до сервера.

en: Sorry, this version built without network support
uk: На жаль, ця версія була зібрана без підтримки мережі

en: Then %s
uk: Далі %s

en: Who is playing first?
uk: Хто грає першим?

en: Enter your name:
uk: Ваше ім'я:

en: Who is playing next?
uk: Хто грає наступним?

en: How many rounds will you play?
uk: Скільки раундів ви будете грати?

en: Enter a number
uk: Введіть число

en: Number Typing
uk: Введення Числа

en: Addition: 1 to 3
uk: Додавання: з 1 по 3

en: Addition: 0 to 5
uk: Додавання: з 0 по 5

en: Addition: Sums to 10
uk: Додавання:  Суми до 10

en: Addition: Sums to 15
uk: Додавання:  Суми до 15

en: Addition: Sums to 20
uk: Додавання:  Суми до 20

en: Addition: Two Digit Numbers
uk: Додавання: Двозначні Числа

en: Addition: Missing Numbers
uk: Додавання: Відсутні Числа

en: Subtraction: 0 to 10
uk: Віднімання: від 0 до 10

en: Subtraction: 0 to 20
uk: Віднімання: від 0 до 20

en: Subtraction: Two Digit Numbers
uk: Віднімання: Двозначні Числа

en: Addition and Subtraction Review
uk: Додавання та Віднімання Огляд

en: Multiplication: 0 to 3
uk: Множення: від 0 до 3

en: Multiples of 2
uk: Кратні 2

en: Multiples of 3
uk: Кратні 3

en: Multiples of 4
uk: Кратні 4

en: Multiples of 5
uk: Кратні 5

en: Multiplication: 0 to 5
uk: Множення: від 0 до 5

en: Multiples of 6
uk: Кратні 6

en: Multiples of 7
uk: Кратні 7

en: Multiplication: 0 to 7
uk: Множення: від 0 до 7

en: Multiples of 8
uk: Кратні 8

en: Multiples of 9
uk: Кратні 9

en: Multiples of 10
uk: Кратні 10

en: Multiplication: 0 to 10
uk: Множення: від 0 до 10

en: Multiples of 11 and 12
uk: Кратні 11 та 12

en: Multiplication: 0 to 12
uk: Множення: від 0 до 12

en: Multiples of 13, 14, and 15
uk: Кратні 13, 14 та 15

en: Multiplication: 0 to 15
uk: Множення: від 0 до 15

en: Multiplication: Missing Numbers
uk: Множення: Відсутні Числа

en: Division by 2
uk: Ділення на 2

en: Division by 3
uk: Ділення на 3

en: Division by 4
uk: Ділення на 4

en: Division by 5
uk: Ділення на 5

en: Division: 1 to 5
uk: Ділення: з 1 по 5

en: Division by 6
uk: Ділення на 6

en: Division by 7
uk: Ділення на 7

en: Division by 8
uk: Ділення на 8

en: Division by 9
uk: Ділення на 9

en: Division by 10
uk: Ділення на 10

en: Division: 1 to 10
uk: Ділення: з 1 по 10

en: Division by 11 and 12
uk: Ділення на 11 та 12

en: Division: 1 to 12
uk: Ділення: з 1 по 12

en: Division by 13, 14, and 15
uk: Ділення на 13, 14 та 15

en: Division: 1 to 15
uk: Ділення: з 1 по 15

en: Multiplication and Division Review
uk:  Огляд Множення та Ділення

en: Typing Negative Numbers
uk: Введення Негативних Чисел

en: Subtraction: Negative Answers
uk: Віднімання: Негативні Відповіді

en: Adding Negatives to Positives
uk: Додавання Негативних чисел до Позитивних чисел

en: Adding Positives to Negatives
uk: Додавання Позитивних чисел до Негативних чисел

en: Subtracting Negatives From Positives
uk: Віднімання Негативних чисел від Позитивних чисел

en: Subtracting Positives From Negatives
uk: Віднімання Позитивних чисел від Негативних чисел

en: Adding Negatives to Negatives
uk: Додавання Негативних чисел до Негативних чисел

en: Subtracting Negatives From Negatives
uk: Віднімання Негативних чисел від Негативних чисел

en: Negative and Positive Numbers Review
uk:  Огляд Негативних та Позитивних чисел

en: Multiplication and Division of Negatives
uk: Множення та Ділення Негативних чисел

en: Multiplication of Positives and Negatives
uk: Множення Позитивних та Негативних чисел

en: Division of Positives and Negatives
uk: Ділення Позитивних та Негативних чисел

en: Credits
uk: Розробники

en: Demo
uk: Демонстрація

en: Elimination
uk: Ліквідація

en: Help
uk: Довідка

en: Join Game
uk: Приєднатися до Гри

en: Main Menu
uk: Головне Меню

en: Math Command Fleet Missions
uk: Флотні Місії Математичної Команди

en: Math Command Training Academy
uk: Академія Навчання Математичної Команди

en: More Options
uk: Додаткові Параметри

en: Network Game
uk: Мережева Гра

en: Play Alone
uk: Грати Одному

en: Play Arcade Game
uk: Грати В Аркаду

en: Play Custom Game
uk: Грати В Свою Гру

en: Play With Friends
uk: Грати З Друзями

en: Project Info
uk: Інформація Про Проект

en: Quit
uk: Вийти

en: Run Server
uk: Почати Сервер

en: Score Sweep
uk: Очки
