tuxpaint-stamps - en to he translation catalogue (514 entries)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog-1.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog.png
en: A frog.
he: צפרדע

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/blackbird.png
en: A blackbird.
he: שחרור

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crow.png
en: A crow.
he: עורב

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cuckoo.png
en: A cuckoo.
he: קוקייה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/drake.png
en: A drake.
he: דרייק

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/duck.png
en: A duck.
he: ברווז.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/gander.png
en: A gander.
he: להציץ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/guineafowl.png
en: A guinea fowl.
he: פניניה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/hen.png
en: A brown hen.
he: חום תרנגולת

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/lark.png
en: A lark.
he: עפרוני

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/little-penguin.png
en: A little penguin.
he: קצת פינגווין

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magellanic_penguin.png
en: A Magellanic penguin.
he: מגלן פינגווין

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magpie.png
en: A magpie.
he: עורב

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/nandou.png
en: A rhea.
he: ריאה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/ostrich.png
en: An ostrich.
he: יענה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/owl.png
en: An owl.
he: ינשוף

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/peacock.png
en: A peacock (a male peafowl).
he: טוס (זכר טוסה).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/penguin.png
en: A penguin.
he: פינגווין

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pigeon.png
en: A pigeon.
he: יונה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pink_flamingo.png
en: A pink flamingo.
he: פלמינגו ורוד

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rooster.png
en: A colorful rooster.
he: צבעוני תרנגול

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/seagull.png
en: A seagull.
he: שחף

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/silver-gull.png
en: A Silver Gull.
he: כסף לפתות

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/tucan.png
en: A toucan.
he: טוקן

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/turkey.png
en: A turkey.
he: תרנגול הודו

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/vulture.png
en: A vulture.
he: עיט

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/dinosaur/cartoon/dinosaurSings.png
en: A singing dinosaur!
he: הדינוזאור לשיר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/butterflyfish.png
en: A butterflyfish.
he: פרפר דג.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/coraltrout.png
en: A coral trout.
he: אלמוג פורל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/dolphinfish.png
en: A dolphinfish.
he: דולפין דג

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lionfish.png
en: A very poisonous lionfish!
he:  רעיל מאוד דגים האריה!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lobster.png
en: A spiny lobster, from the Hawaiian islands.
he: קוצני לובסטר, החל בסגנון הוואי איי

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/seahorse.png
en: A seahorse.
he: סוסון ים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/shrimp.png
en: A shrimp.
he: חסילון

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Brown_slug.png
en: A brown slug.
he: חשופית חום

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Woodlouse.png
en: A woodlouse.
he: טחבית

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/bee.svg
en: A bee.
he: דבורה.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/fly.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/fly.png
en: A fly.
he: זבוב

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/grasshopper.png
en: A grasshopper.
he: חגב

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hornet.png
en: A hornet.
he: צרעה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/mantis.png
en: A mantis.
he: גמל שלמה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ant.svg
en: An ant.
he: נמלי

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/butterfly.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/butterfly.png
en: A butterfly.
he: פרפר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/dragonfly.png
en: A dragonfly.
he: שפירית

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug-2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug.svg
en: A ladybug.
he: מוּשִׁיתִיים (שם מדעי: Coccinellidae; מוכרות בשם העממי פרות משה רבנו)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail2.png
en: A happy snail.
he: שבלול שמח

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider2.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/spider.png
en: A spider.
he: עכביש

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/lizards/iguana.png
en: An iguana.
he: איגואנה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/badger.png
en: A badger.
he: גירית

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/elephant.png
en: An elephant.
he: פיל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/ferret.png
en: A ferret.
he: בלש

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/giraffe.png
en: A giraffe.
he: ג 'ירפה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/hippopotamus.png
en: An hippopotamus.
he: היפופוטם

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig.png
en: A pig.
he: חזיר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden2.png
en: A Tamworth pig.
he: Tamworth חזיר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rabbit_little.png
en: A little rabbit.
he: קצת שפן

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rhino_black.png
en: A male black rhino.
he: זכר שחור קרנף

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/chimp.png
en: A chimpanzee.
he: שימפנזה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/gorilla.png
en: A gorilla.
he: גורילה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/dolphin.png
en: A dolphin.
he: דולפין

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/orca.png
en: An orca.
he: קטלן

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/otter.png
en: An otter.
he: כלב נהר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/sea_lion.png
en: A sea lion.
he: ארי הים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/whale.png
en: A whale.
he: לוויתן

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/bear.png
en: A bear.
he: דוב

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/european-bear.png
en: A european bear.
he: דוב אירופית

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bison.png
en: A bison.
he: ביזון

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bull.png
en: A bull.
he: שור.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow_white.png
en: A cow.
he: פרה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby-stand.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby.png
en: The baby of a gnu.
he: תינוק של הגנו

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-sitting.png
en: A sitting gnu.
he: יושב גנו

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-stand.png
en: A blue gnu.
he: כחול גנו.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/goat.png
en: A goat.
he: עז

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/mountaingoat.png
en: A mountaingoat.
he: יעלה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/ram.png
en: A ram.
he: אייל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep.png
en: A sheep.
he: כבשה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep_lamb.png
en: A baby sheep (a lamb).
he: תינוקת כבשים (כבש).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/yak.png
en: A yak.
he: יאק

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/camel.png
en: A camel.
he: גמל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/dromedary.png
en: A dromedary.
he: גמל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion-2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion.png
en: A lion.
he: אריה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger.png
en: A tiger.
he: נמר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger_sumatran.png
en: A Sumatran tiger.
he: טיגריס סומטרה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/cartoon/lion.png
en: A happy lion!
he: האריה שמח!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/caribou.png
en: A caribou.
he: אייל הצפון (שם מדעי: Rangifer tarandus)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/deer.png
en: A deer.
he: צבי

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/doe.png
en: A doe.
he: צביה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/wapiti.png
en: A wapiti.
he: אייל קנדי (שם מדעי: Cervus canadensis)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dog.png
en: A dog.
he: כלב

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/fox.png
en: A fox.
he: שועל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey_eating.png
en: A donkey.
he: חמור

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/horse.png
en: A horse.
he: סוס

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra2.svg
en: A zebra.
he: זברה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/beaver.png
en: A beaver.
he: בונה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/capybara.png
en: A sleeping capybara.
he: קפיברה שינה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/marmot.png
en: A marmot.
he: מרמיטה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/mouse.png
en: A mouse.
he: עכבר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rabbit-2.png
en: A big eared rabbit.
he:  שפן באוזן גדול

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rabbit.png
en: A rabbit.
he: שפן

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rat.png
en: A rat.
he: עכברוש

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/squirrel.png
en: A squirrel.
he: סנאי

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/kangaroo.png
en: A red kangaroo.
he: קנגורו בצבע אדום

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/koala.png
en: A koala.
he: קואלה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/wombat.png
en: A wombat.
he: וומבט

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/cartoon/kangaroo-silo.png
en: A kangaroo.
he: קנגורו

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/murray-mussel.png
en: A freshwater mussel.
he: שבלול מתוקים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_new.png
en: A modern clothespin.
he: מודרני הבגדים הקוד הסודי

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_01.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_02.svg
en: A pair of sunglasses.
he: זוג משקפי שמש

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/armor/cartoon/knight_helmet.png
en: A knight’s helmet.
he: קסדת אביר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/blue_fedora.svg
en: A blue fedora.
he: כחול פדורה.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/feathered_hat.svg
en: A feathered hat.
he: כובע נוצה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/green_fedora.svg
en: A green fedora.
he: ירוק פדורה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/propeller_hat.svg
en: A propeller hat.
he: מדחף הכובע

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/sombrero.svg
en: A sombrero.
he: הסומבררו

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/tophat.svg
en: A top hat.
he: צילינדר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/birthday_cake.svg
en: A birthday cake.
he: עוגת יום הולדת.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/pink_cake.svg
en: A pink cake.
he: עוגת ורוד

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Apricot_whole.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apricot.png
en: An apricot.
he: משמש

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Cherry_Stella.png
en: A pair of cherries.
he: זוג דובדבנים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Strawberry2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/strawberry.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/strawberry.svg
en: A strawberry.
he: תות

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_green.png
en: A green apple.
he: ירוק תפוח

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_red.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple.svg
en: A red apple.
he: תפוח בצבע אדום

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/avocado.png
en: An avocado fruit.
he: אבוקדו

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/banana.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/banana.svg
en: A banana.
he: בננה.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cherimoya.png
en: A cherimoya fruit.
he: אנונת הכלאיים (Anona atemoya)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/grapes.png
en: A bunch of grapes.
he: אשכול ענבים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/kiwi.png
en: A kiwifruit.
he: קיווי

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/lemon.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon.svg
en: A yellow lemon.
he: צהוב לימון.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mandarine.png
en: A mandarin orange.
he: מנדרינה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mango.png
en: A mango.
he: מנגו

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/orange.svg
en: An orange.
he: תפוז

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange_seville.png
en: A Seville orange, also called a bitter orange.
he: סביליה כתום, נקרא גם מר כתום

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pear.png
en: A yellow pear.
he:  אגס צהוב

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pineapple.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pineapple.svg
en: A pineapple.
he: אננס

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pomegranate.png
en: A pomegranate.
he: רמון

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/raspberry.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/raspberry.svg
en: A raspberry.
he: פטל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_lime.png
en: A sliced lime.
he: פרוס לימונית

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_orange.png
en: A sliced orange.
he: פרוס תפוזים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core_01.svg
en: An apple core.
he: תפוח עץ הליבה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/blueberry.svg
en: Some blueberries.
he: אוכמנית

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries2.svg
en: Some cherries.
he: כמה דובדבנים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/grapes.svg
en: A cluster of grapes.
he: אשכול ענבים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon_slice.svg
en: A lemon slice.
he: פלח לימון

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/peach.svg
en: A peach.
he: אפרסק

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pear.svg
en: A pear.
he: אגס

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/prune.svg
en: A prune.
he: שזיף

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/watermelon.svg
en: A watermelon.
he: אבטיח

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/almond.png
en: An almond.
he: שקד

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/pecan.png
en: A pecan.
he: פקאן

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut.png
en: A walnut.
he: אגוז מלך

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut_shelled.png
en: A walnut in its shell.
he: אגוז מלך שלו פגז

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/spices/ginger.png
en: A ginger 'root'.
he: זנגויל שורש

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/broccoli.png
en: Eat your broccoli!
he: תאכל את ברוקולי!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/carrot.png
en: A carrot.
he: גזר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/chilepepper.png
en: A chile pepper.
he: פלפל צ 'ילה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/corn.png
en: Sweet yellow corn.
he: תירס מתוק צהוב

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/eggplant.png
en: An eggplant.
he: חצילים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlic.png
en: A garlic bulb.
he: בצל השום

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlics.png
en: A string of garlic.
he: מחרוזת של שום

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/lettuce.png
en: A head of lettuce.
he: ראש חסה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/mushroom.png
en: A mushroom.
he: פטריות

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/onion.png
en: An onion.
he: בצל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pepper.png
en: A green pepper.
he: פלפל ירוק

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/potato.png
en: A brown potato.
he: תפוח אדמה חום

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pumpkin_small.png
en: A very small pumpkin.
he: קטן מאוד דלעת

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/redlettuce.png
en: A head of red lettuce.
he: ראש חסה אדומה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/tomato.png
en: A ripe, red tomato!
he: בשל, עגבניות אדום!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yam.png
en: A yam.
he: יאם

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yellowpepper.png
en: A yellow pepper.
he: פלפל צהוב

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/binoculars.png
en: A pair of binoculars.
he: זוג משקפת

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/camera_35mm.png
en: A camera.
he: המצלמה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/knitting.svg
en: Knitting.
he: סריגה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/brass/trumpet.png
en: A trumpet.
he: חצוצרה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/cymbal_crash.png
en: A crash cymbal.
he: מצלה לקרוס

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drum_tomtom_floor.png
en: A floor tom drum.
he: קומה תוף טום

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drumkit.png
en: A drum kit.
he: תוף ערכה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/cello.png
en: A cello.
he: צ 'לו

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric.png
en: An electric guitar.
he: גיטרה חשמלית

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_classical.png
en: A classical guitar.
he: גיטרה קלאסית.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin2.svg
en: A violin.
he: כינור

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/wind/bassoon.png
en: A bassoon.
he: בסון.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/Lightbulb.png
en: A lightbulb.
he: נורית

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/garbagecan.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/trash_can.svg
en: A silver garbage can.
he: פח אשפה כסף

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/home_compost_bin.png
en: A home compost bin.
he: בית האם קומפוסט

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/kettle.png
en: An electric kettle.
he: קומקום חשמלי

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/key.png
en: A key.
he: מפתח

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_closed.svg
en: A closed padlock.
he: מנעול סגור

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_open.svg
en: An open padlock.
he: מנעול פתוח

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/rubberduck.png
en: A rubber duck.
he: ברווז גומי

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/toilet.png
en: Remember to flush the toilet and wash your hands with soap!
he: זכור להסמיק בשירותים ו לשטוף ידיים עם סבון!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/vacuum_cleaner.svg
en: A vacuum cleaner.
he: שאבק

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/highlighter.png
en: A highlighting pen.
he: עט הדגשה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pen_dryerase.png
en: A dry erase marker.
he: סמן למחוק יבש

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_closed.png
en: A pair of closed scissors.
he: זוג מספריים סגור.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_open.png
en: A pair of open scissors.
he: זוג מספריים פתוחים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/expresso.svg
en: A cup of espresso coffee.
he: ספל קפה אספרסו

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/glass.png
en: A glass of water.
he: כוס מים.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/mug.png
en: A mug.
he: שוטה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/pitcher_small.png
en: A very small pitcher.
he: קנקן קטן מאוד.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/teapot.png
en: A teapot.
he: טיון

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pasta_pot.png
en: A large pot for pasta and soup.
he: סיר גדול של פסטה או מרק

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pressure_cooker.png
en: A pressure cooker.
he: סיר לחץ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/nutcracker.png
en: A nutcracker.
he: מפצח האגוזים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/pepper_grinder.png
en: A pepper grinder.
he: פלפל מלתעה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer2.svg
en: A hammer.
he: פטיש

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/mallet_metal.png
en: A large metal mallet.
he: הלמן מתכת גדול

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/measuring_tape.png
en: Measuring tape.
he: סרט מדידה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/paintbrush_large.png
en: A large paintbrush.
he: בנוסף, חלק גדול מכחול

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/plyers.png
en: A pair of pliers.
he: זוג צבת

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/saw.png
en: A saw.
he: מסור

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/toolbox.png
en: A toolbox.
he: הכלים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench.png
en: A wrench.
he: מפתח שבדי

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_plumbers.png
en: A plumber’s wrench.
he: אינסטלטור של כאב

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/bandage_adhesive.png
en: An adhesive bandage.
he: אגד מידבק

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/stethoscope.png
en: A stethoscope lets your doctor listen to your heart and lungs.
he: מסכת הרופא שלך מאפשר להאזין את הלב ואת הריאות

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/syringe.png
en: A syringe.
he: מזרק

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/final-roll-call.png
en: We remember those who have died.
he: אנחנו צריכים לזכור מי מת

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/fireman240a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman200b.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman240a.png
en: A fireman.
he: כבאי

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/paratrooper.png
en: A paratrooper.
he: צנחן

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/bradley.png
en: A tough APC like this M-3 Bradley Fighting Vehicle gets you to battle, and then it joins the action!
he: רכב משוריין קשוחה כמו זה M-3 בראדלי לוחמות רכב אתה מקבל את הקרב, ואז זה מצטרף את הפעולה!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/ww2_german_gun.png
en: This gun last saw service during World War 2.
he: זה הנשק האחרון ראה שירות במלחמת העולם 2

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/explosion.png
en: Boom!!!
he: 	בום!!!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/fire.png
en: Fire! Fire! Fire!
he: אש! אש! אש!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/lightningbolt.png
en: A lightning bolt.
he: בזק לבלוע.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/scarecrow.svg
en: A scarecrow.
he: דחליל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_chemist.svg
en: A scientist.
he: מדען

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_doctor.svg
en: A doctor.
he: רופא

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_nurse.svg
en: A nurse.
he: 	אחות

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_2.svg
en: A police officer.
he: שוטר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/eggplant.png
en: An eggplant with fruit.
he: חצילים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/lettuce_bolted.png
en: A bolted lettuce.
he: ראש חסה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/thyme.png
en: A thyme plant.
he: קורנית הצמח

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/toadstool.svg
en: A toadstool.
he: פטריות (שם מדעי: Fungi)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/anemone_red.png
en: A red and white anemone flower.
he: בצבע אדום ולבן כלנית פרחים.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/daffodil.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/daffodil.png
en: A daffodil.
he: נרקיס

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower1.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower3.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower5.png View at https://tuxp
en: A flower.
he: פרח

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower10.png
en: A hibiscus flower.
he: היביסקוס פרח

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower4.png
en: Two flowers.
he: שני פרחים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower7.png
en: Some flowers.
he: פורח

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/iris.png
en: An iris.
he: איריס

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/marigold.png
en: A marigold.
he: צפורני החתול

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/red-gazania.png
en: A Red Gazania.
he: גזניה אדום .

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/rose.png
en: A rose.
he: ורד (שם מדעי: Rosa) הוא סוג פרח ממשפחת הוורדיים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/whitestar-petunia.png
en: A White Star Petunia.
he: כוכב לבן פתוניה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/yellow-flower.png
en: A yellow flower.
he: פרח צהוב.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/birch.png
en: A birch at winter.
he: שדר בשעה החורף

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/liberia-palm.png
en: A palm tree.
he: דקל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/pinecone.png
en: A pinecone.
he: צנובר צנובר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/balloon.svg
en: A balloon!
he: בלון!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/candle.png
en: A lit candle.
he: נר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/clover.svg
en: A four leaf clover is said to bring good luck!
he: ארבע עלה תלתן הוא אמר להביא מזל טוב!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_1.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_2.png
en: A candy cane is a traditional Christmas treat in the United States.
he: קנדי קיין הוא חג המולד המסורתי לטפל בארצות הברית

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_Tree_photo.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/tree.png
en: A Christmas tree.
he: על עץ חג המולד.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_pudding.png
en: A christmas pudding is eaten on Christmas Day in England.
he: פשטידה חג המולד הוא אכול על חג המולד באנגליה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Roast_turkey.png
en: Roast turkey is traditionally eaten on Thanksgiving in the United States, and on Christmas Day in the UK.
he: הודו צלוי מסורתי הוא אכול על חג ההודיה בארה"ב, ועל חג המולד באנגליה.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/bow.png
en: A colorful bow.
he: 	קשת צבעונית

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/candy_cane.svg
en: A candy cane.
he: קנדי קיין

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift2.png
en: A gift.
he: מתנה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/lamp.png
en: A Christmas light.
he: האור של חג המולד.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat2.svg
en: A Christmas hat.
he: הכובע של חג המולד.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/star.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/star.png
en: A star.
he: כוכב

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/stocking.png
en: A Christmas stocking.
he: גרב של חג המולד.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmas_tp_bulb.png
en: A bulb ornament.
he: נורה חלי

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmaswreath.png
en: A pine wreath.
he: צנובר זר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bluebird.png
en: A bluebird.
he: ציפור כחולה.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-egg.png
en: A bunny with an Easter egg.
he: ארנבת עם ביצת פסחא

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-head.png
en: A bunny.
he: ארנבת

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-hatched.png
en: A chick hatched from an egg.
he: הגוזל לבקוע מתוך ביצה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-in-egg.png
en: A chick inside an egg.
he: גוזל בתוך ביצה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick.png
en: A chick.
he: הגוזל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg_2.png
en: A chocolate easter egg. Yum!
he: שוקולד ביצת פסחא. יאם!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/bat_left.png
en: A bat.
he: עטלף.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/blackcat.png
en: A black cat.
he: חתול שחור

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/ghost.png
en: A ghost.
he: רוח

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-j.png
en: A gravestone.
he: מצבה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-c.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-g.png
en: A grave marker.
he: סמן קבר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-d.png
en: A tombstone.
he: מצבה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-f.png
en: A monument stone.
he: מצבה אבן

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-h.png
en: Another tombstone.
he: מצבה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/jackolantern_mean.svg
en: A Jack-o’-lantern.
he: Jack-A-o'עששית.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/skull.png
en: A skull.
he: הגולגולת

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl.png
en: A dreidel.
he: סביבון

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/holiday_candle.png
en: A candle.
he: נר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/confetti.png
en: Confetti.
he: קונפטי

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks2.png
en: Big fireworks.
he: זיקוקים גדולים.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-hat.png
en: A party hat.
he: מסיבה הכובע

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-in.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-out.png
en: A party horn.
he: מסיבה צופר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_3qt.png
en: Our moon.
he: ירח

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_full.png
en: The full moon.
he: את הירח המלא.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/0_sun.png
en: The Sun.
he: השמש

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/1_mercury.png
en: Mercury—the planet closest to the Sun.
he: מרקורי. הכוכב הקרוב ביותר לשמש

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/2_venus.png
en: Venus—the second planet in the solar system—and the most inhospitable!
he: ונוס. הכוכב השני במערכת השמש ואת ביותר ב-מכניס אורחים!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/3_earth.png
en: The Earth. Our planet!
he: כדור הארץ. כדור הארץ!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/4_mars.png
en: Mars—the red planet. It’s just beyond earth.
he: מאדים. הכוכב האדום. זה רק מעבר של כדור הארץ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/5_jupiter.png
en: Jupiter—the largest planet in our solar system!
he: יופיטר-הכוכב הגדול ביותר של מערכת השמש שלנו!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/6_saturn.png
en: Saturn—the second largest planet in our solar system—and the one with the most rings.
he: סטורן. כוכב הלכת השני בגודלו במערכת השמש שלנו. ואת זה עם הכי הרבה טבעות

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/7_uranus.png
en: Uranus—one of the “gas giants” in our solar system.
he: אורנוס אחד של "גז הענקים" מערכת השמש שלנו

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/8_neptune.png
en: Neptune—one of the “gas giants” in our solar system.
he: נפטון אחד של "גז הענקים" מערכת השמש שלנו

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/9_pluto.png
en: Pluto—until recently, it was considered the 9th planet in our solar system.
he: פלוטו עד לאחרונה, היה נחשב כוכב לכת 9 את מערכת השמש שלנו

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/australian_rules_football.png
en: A football used in Australian Rules.
he: כדורגל השתמשו ב האוסטרלית כללים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/basketball.png
en: A basketball.
he: כדורסל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cricketball.png
en: A cricket ball.
he: כדור קריקט

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/rugby_goal_posts.png
en: Rugby goal posts.
he: רוגבי המטרה הודעות

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/soccer.png
en: A soccer ball.
he: כדורגל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_ball.png
en: A tennis ball.
he: כדור טניס

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_racket.png
en: A tennis racket.
he: מחבט טניס

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/trophy_cup.png
en: A trophy cup.
he: שלל כוס

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/football_helmet_front.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/football_helmet_side.png
en: – Because a brain is a terrible thing to waste…
he: מאחר המוח הוא דבר נורא לבזבז ...

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/volleyball.png
en: A volleyball.
he: כדורעף

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clockface.png
en: A clock face.
he: השעון הפנים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/a_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/a_outline.png
en: The letter a.
he: האות a

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/b_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/b_outline.png
en: The letter b.
he: האות b

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/c_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/c_outline.png
en: The letter c.
he: האות c

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/d_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/d_outline.png
en: The letter d.
he: האות d

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/e_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/e_outline.png
en: The letter e.
he: האות e

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/f_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/f_outline.png
en: The letter f.
he: האות f

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/g_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/g_outline.png
en: The letter g.
he: האות g

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/h_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/h_outline.png
en: The letter h.
he: האות h

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/i_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/i_outline.png
en: The letter i.
he: האות i

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/j_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/j_outline.png
en: The letter j.
he: האות j

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/k_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/k_outline.png
en: The letter k.
he: האות k

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/l_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/l_outline.png
en: The letter l.
he: האות l

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/m_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/m_outline.png
en: The letter m.
he: האות m

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/n_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/n_outline.png
en: The letter n.
he: האות n

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/o_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/o_outline.png
en: The letter o.
he: האות o

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/p_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/p_outline.png
en: The letter p.
he: האות p

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/q_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/q_outline.png
en: The letter q.
he: האות q

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/r_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/r_outline.png
en: The letter r.
he: האות r

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/s_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/s_outline.png
en: The letter s.
he: האות s

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/t_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/t_outline.png
en: The letter t.
he: האות t

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/u_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/u_outline.png
en: The letter u.
he: האות u

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/v_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/v_outline.png
en: The letter v.
he: האות v

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/w_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/w_outline.png
en: The letter w.
he: האות w

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/x_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/x_outline.png
en: The letter x.
he: האות x

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/y_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/y_outline.png
en: The letter y.
he: האות y

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/z_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/z_outline.png
en: The letter z.
he: האות z

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/A_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/A_outline.png
en: The letter A.
he: האות A

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/B_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/B_outline.png
en: The letter B.
he: האות B

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/C_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/C_outline.png
en: The letter C.
he: האות C

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/D_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/D_outline.png
en: The letter D.
he: האות D

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/E_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/E_outline.png
en: The letter E.
he: האות E

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/F_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/F_outline.png
en: The letter F.
he: האות F

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/G_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/G_outline.png
en: The letter G.
he: האות G

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/H_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/H_outline.png
en: The letter H.
he: האות H

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/I_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/I_outline.png
en: The letter I.
he: האות I

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/J_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/J_outline.png
en: The letter J.
he: האות J

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/K_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/K_outline.png
en: The letter K.
he: האות K

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/L_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/L_outline.png
en: The letter L.
he: האות L

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/M_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/M_outline.png
en: The letter M.
he: האות M

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/N_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/N_outline.png
en: The letter N.
he: האות N

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/O_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/O_outline.png
en: The letter O.
he: האות O

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/P_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/P_outline.png
en: The letter P.
he: האות P

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Q_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Q_outline.png
en: The letter Q.
he: האות Q

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/R_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/R_outline.png
en: The letter R.
he: האות R

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/S_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/S_outline.png
en: The letter S.
he: האות S

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/T_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/T_outline.png
en: The letter T.
he: האות T

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/U_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/U_outline.png
en: The letter U.
he: האות U

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/V_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/V_outline.png
en: The letter V.
he: האות V

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/W_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/W_outline.png
en: The letter W.
he: האות W

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/X_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/X_outline.png
en: The letter X.
he: האות X

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Y_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Y_outline.png
en: The letter Y.
he: האות Y

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Z_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Z_outline.png
en: The letter Z.
he: האות Z

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_3_bishop.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_3_bishop.png
en: Bishop. Can only move diagonally, staying on the same colored squares.
he: בישוף. האם רק להזיז באלכסון, נשארת על אותה ריבועים צבעוניים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/excited.png
en: Excited!
he: נרגשת!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/happy.png
en: Happy!
he: שמח!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/mad.png
en: Mad!
he: כועס!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/sad.png
en: Sad!
he: עצוב!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/0.png
en: Zero.
he: אפס

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/1.png
en: One.
he: אחת

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/2.png
en: Two.
he: שתיים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/3.png
en: Three.
he: שלוש

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/4.png
en: Four.
he: ארבע.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/5.png
en: Five.
he: חמש.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/6.png
en: Six.
he: שש

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/7.png
en: Seven.
he: שבעה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/8.png
en: Eight.
he: שמונה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/9.png
en: Nine.
he: תשע

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op0_plus.png
en: Plus.
he: ועוד

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op1_minus.png
en: Minus.
he: פחות

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op2_multiply.png
en: Times.
he: כפול

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op3_divide.png
en: Divided by.
he: חלקי

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op4_equals.png
en: Equals.
he: שווה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op5_notequals.png
en: Not equal to.
he: לא שווה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op6_lessthan.png
en: Less than.
he: פחות

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op7_greaterthan.png
en: Greater than.
he: גדול יותר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op8_lessthanequal.png
en: Less than or equal to.
he: פחות או שווה ל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op9_greaterthanequal.png
en: Greater than or equal to.
he: גדול יותר או שווה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/001penny.png
en: A Canadian 1 cent piece ($.01) called a penny.
he: 1 סנט קנדי חתיכת ($ .01) נקרא פני.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/005nickel.png
en: A Canadian 5 cent piece ($.05) called a nickel.
he: קנדית חתיכת 5 סנט ($ .05) נקרא ניקל.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/010dime.png
en: A Canadian 10 cent piece ($.10) called a dime.
he: קנדי 10 סנט חתיכת ($ .10) נקרא דיים.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/025quarter.png
en: A Canadian 25 cent piece ($.25) called a quarter.
he: קנדי 25 סנט חתיכת ($ .25) קרא רבע.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/100loonie.png
en: A Canadian dollar ($1.00) called a loonie. It’s named after the bird on the coin—a loon.
he: קנדי דולר ($ 1.00) נקרא לוני. זהו שמו של ציפור על מטבע שהוא מטורף.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/200toonie.png
en: A Canadian two dollar coin ($2.00) called a toonie. (Its name is a play on the name of the one dollar “loonie” coin and the number two.)
he: שני דולר קנדי מטבע ($ 2.00) נקרא טוני. (שמו הוא משחק על השם של דולר אחד "לוני" מטבע ואת מספר שתיים.)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/001.png
en: A European coin of 1 cent (0.01 €).
he: מטבע אירופי של 1 סנט (0.01 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/002.png
en: A European coin of 2 cents (0.02 €).
he: אירופי מטבע של 2 סנטים (0.02 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/005.png
en: A European coin of 5 cents (0.05 €).
he: אירופי מטבע של 5 סנט (0.05 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/010.png
en: A European coin of 10 cents (0.10 €).
he: אירופי מטבע של 10 סנט (0.10 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/020.png
en: A European coin of 20 cents (0.20 €).
he: אירופי מטבע של 20 סנט (0.20 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/050.png
en: A European coin of 50 cents (0.50 €).
he: אירופי מטבע של 50 סנט (0.50 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/100.png
en: A European coin of 1 euro (1 €).
he: אירופי של מטבע האירו 1 (1 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/200.png
en: A European coin of 2 euros (2 €).
he: אירופי מטבע של 2 אירו (€ 2).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen001.png
en: 1 Japanese yen.
he: 1 ין יפני

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen005.png
en: 5 Japanese yen.
he: 5 ין יפני.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen010.png
en: 10 Japanese yen.
he: 10 ין יפני.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen050.png
en: 50 Japanese yen.
he: 50 ין יפני.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen100.png
en: 100 Japanese yen.
he: 100 ין יפני.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen500.png
en: 500 Japanese yen.
he: 	500 ין יפני.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/001penny.png
en: A US 1 cent piece ($.01) called a penny.
he: 1 סנט ארה"ב חתיכת ($ .01) נקרא פני

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/005nickel.png
en: A US 5 cent piece ($.05) called a nickel.
he: 5 סנט ארה"ב חתיכת ($ .05) נקרא ניקל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/010dime.png
en: A US 10 cent piece ($.10) called a dime.
he: בארה"ב 10 סנט חתיכת ($ .10) נקרא דיים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/025quarter.png
en: A US 25 cent piece ($.25) called a quarter.
he: בארה"ב 25 סנט חתיכת ($ .25) קרא רבע.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/050kennedy-halfdollar.png
en: A US 50 cent piece ($.50) called a “Kennedy Half Dollar.”
he: בארה"ב 50 סנט חתיכת ($ .50) נקרא "חצי דולר קנדי."

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/100sacagawea.png
en: A US “Sacagawea” dollar ($1.00).
he: בארה"ב "Sacagawea" דולר ($ 1.00).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_flat.png
en: Flat.
he: שטוח.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_b.png
en: Eighth note.
he: הצליל השמיני.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_b.png
en: Half note.
he: חצי צליל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_100.png
en: Whole note.
he: צליל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/hand.png
en: A hand.
he: יד

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/heart.svg
en: A heart.
he: לב

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/pawprint.png
en: A paw print.
he: לגעת להדפיס

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/scream_balloon.svg
en: A scream balloon.
he: לצעוק בלון

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/speech_balloon.svg
en: A speech balloon.
he: נאום בלון

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/thought_balloon.svg
en: A thought balloon.
he: מחשבה אחת בלון

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/uk_post_box.png
en: A UK post box. Put your letter in here!
he: בריטניה תיבת דואר. שים את המכתב כאן!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/usps_mailbox.png
en: A mailbox.
he: תיבת דואר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/fountain.svg
en: The fountain of youth.
he: את מבוע של הנוער

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/gate.svg
en: A gate.
he: שער

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/mine.svg
en: A mine.
he: מוקש

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/ruins.svg
en: A castle in ruins.
he: בתוך ההריסות של טירת

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/shipwreck.svg
en: A shipwreck.
he: טביעת אנייה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/watch_tower.svg
en: A watch tower.
he: מגדל שמירה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/blue-and-yellowflag.png
en: A blue and yellow flag.
he: כחול וצהוב דגל.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/checkeredflag.png
en: A checkered flag.
he: תהפוכות דגל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/greenflag.png
en: A green flag.
he: דגל ירוק

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/redflag.png
en: A red flag.
he: דגל אדום

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/whiteflag.png
en: A white flag.
he: דגל לבן

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/yellowflag.png
en: A yellow flag.
he: דגל צהוב.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/blacksmith.svg
en: The blacksmith shop.
he: נפח חנות

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cathedral.svg
en: Cathedral.
he: קתדרלה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cave_entrance.svg
en: Enter the cave.
he: הזן את המערות

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/circus.svg
en: Circus tent.
he: אוהל קרקס

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/city.svg
en: A medieval city.
he: של ימי הביניים בעיר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cityhouse.svg
en: Two city houses.
he: מגדלים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fairytale_castle.svg
en: A fairytale castle.
he: סיפור מעשיות הטירה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/farm.svg
en: A farm.
he: משק

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fishery.svg
en: A fishery.
he: דיג

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fort.svg
en: A fort.
he: פורט

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fortress.svg
en: A fortress.
he: מבצר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/hunter.svg
en: The house of the hunter.
he: אוהל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/igloo.svg
en: An igloo.
he: איגלו

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/jailhouse.svg
en: A jailhouse.
he: לבית כלא

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/lighthouse.svg
en: A lighthouse.
he: מגדלור

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/medieval_tent.svg
en: A medieval tent.
he: אוהל ימי הביניים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/monastery.svg
en: A monastery.
he: מנזר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/pinkhome.svg
en: A pink dream house.
he: חלום ורוד הבית

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/stables.svg
en: A stable.
he: יציבה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/swisshome.svg
en: A Swiss house.
he: הבית שווייץ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tavern.svg
en: A tavern.
he: פונדק

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tent.svg
en: A tent.
he: באוהל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tepee.svg
en: A tepee.
he: טיפי (משפת בני שבט הסו - בית/מעון)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_flag_red.svg
en: A tower with a red flag.
he: מגדל עם דגל אדום

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round.svg
en: A round tower.
he: להתעגל המגדל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round_flag.svg
en: A round tower with a pink flag.
he: להתעגל מגדל ורוד עם דגל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_square.svg
en: A square tower.
he: ריבוע המגדל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/townhall.svg
en: The town hall.
he: בניין העירייה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/university.svg
en: A university.
he: באוניברסיטה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/warehouse.svg
en: A warehouse.
he: המחסן

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/windmill.svg
en: A windmill.
he: טחנת רוח

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/graveyard.svg
en: A graveyard.
he: בית קברות

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/magic_stones.svg
en: Magic stones.
he: אבני קסם

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/obelisk.svg
en: An obelisk.
he: אובליסק

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/pyramid.svg
en: A pyramid.
he: פירמידת

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/statue.svg
en: A statue.
he: פסל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/sword_in_the_stone.svg
en: A sword in the stone.
he: חרב של אבן

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/totem.svg
en: A totem pole.
he: עמוד טוֹטם (הוא עמוד עץ מגולף עצום ממדים)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/crossroads.png
en: “Crossroads”.
he: פרשת דרכים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/dead_end_sign.png
en: Dead end ahead!
he: דרך ללא מוצא קדימה!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/give_way_sign.png
en: “Give Way” means you have to let other people go first.
he: לתת זכות קדימה אומר שאתה צריך לתת לאנשים אחרים, עבור הראשון

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/hospital.png
en: “Hospital”.
he: בית חולים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_entry_sign.png
en: No entry!
he: אין כניסה!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/railroad_crossing.png
en: A railroad crossing.
he: מעבר מסילת ברזל

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/roundabout.png
en: Roundabout ahead! Which way will you go?
he: ? כיכר קדימה! איזו דרך תגרום לך ללכת

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/school_sign.png
en: School ahead! Drive slowly!
he: בית הספר קדימה! סע לאט!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_01_red.png
en: The red light means you must stop now.
he: האור האדום אומר שאתה חייב לעצור עכשיו

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_02_yellow.png
en: The yellow light means you should stop if it is safe to do so.
he: האור הצהוב אומר שאתה צריך להפסיק אם זה בטוח לעשות זאת

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_03_green.png
en: The green light means you can go if it is safe to do so.
he: אור ירוק אומר שאתה יכול ללכת אם הוא בטוח לעשות כך.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/t-junction.png
en: “T-intersection”.
he: T-הצטלבות

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/toilets.png
en: “Toilets”.
he: שירותים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/traffic_cone.png
en: A traffic cone.
he: תנועה קונוס

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_school.png
en: “School Crossing”.
he: בית הספר מעבר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/yield.png
en: “Yield” means you have to let other people go first.
he: תן זכות קדימה אומר שאתה צריך לתת לאנשים אחרים, עבור הראשון

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/7spoke256.png
en: A wheel! Put the brake calipers toward the rear.
he: גלגל! שים את הבלם מחוגה לכיוון החלק האחורי.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_fireengine.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/firetruck.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/cartoon/fire_engine.png
en: A fire truck.
he: משאית כיבוי אש

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/beetle.png
en: A VW Beetle.
he: פולקסוואגן  ה"חיפושית"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sedan.png
en: A sedan car.
he: מכונית סגורה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar3.svg
en: A sports car.
he: מכונית ספורט

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/truck.png
en: A pickup truck.
he: טנדר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/dumper.png
en: A dumper. It carries its load in the front.
he: משאית פריקה. היא מבצעת את הטעינה בחזית ..

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/cementMixer.png
en: A colorful toy cement truck.
he: צבעוני צעצוע משאית מלט

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift2.svg
en: A forklift truck.
he: מלגזה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/terex.png
en: A huge dump truck.
he: מצבור ענק משאית

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/towTruck.png
en: A colorful toy tow truck.
he: צעצוע צבעוני גרר

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/pink_tricycle.png
en: A pink tricycle.
he: תלת אופן ורוד

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/balloon360.png
en: A hot air balloon.
he: כדור פורח

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/cartoon/eddieCopter.png
en: Eddie the Helicopter.
he: אדי המסוק.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/747.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/plane.svg
en: An airplane.
he: מטוס

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/carriage.png
en: A passenger carriage.
he: קרון נוסעים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/toy_train.png
en: A steam locomotive.
he: קטר קיטור

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/trainSign.png
en: A train sign.
he: רכבת לחתום

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/green_korean_bus.png
en: A green bus.
he: ירוק האוטובוס

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/double_decker_bus.png
en: A double decker bus.
he: אוטובוס קומתיים

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/indycar.png
en: A race car.
he: מכונית מרוץ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/bathyscape.png
en: UB2006 “Penguin II” deep sea research vessel.
he: UB2006 “Penguin II” מחקר עמוק לים קשוה

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/tugboat.png
en: A colorful toy tugboat.
he: 	צעצוע צבעוני גוררת
