tuxpaint-stamps - en to hi translation catalogue (783 entries)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog-1.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog.png
en: A frog.
hi: एक मेंढक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/adelaide-rosella.png
en: An Adelaide Rosella.
hi: एक एडिलेड रोसेल्ला|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/albino_peahen.png
en: An albino peahen (a female peafowl, or peacock).
hi: एक सूरजमुखी मनुष्य मोरनी (एक मादा मोर, या मोर)|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/blackbird.png
en: A blackbird.
hi: एक काला पक्षी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/chicken_profile.png
en: A chicken.
hi: एक चिकन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crow.png
en: A crow.
hi: एक कौवा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crowned_crane.png
en: A crowned crane.
hi: एक ताज पहनी हुई क्रेन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cuckoo.png
en: A cuckoo.
hi: एक कोयल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/drake.png
en: A drake.
hi: एक मक्खी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/duck.png
en: A duck.
hi: एक बतख|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/gander.png
en: A gander.
hi: एक हंस|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/guineafowl.png
en: A guinea fowl.
hi: एक गिनी मुर्गा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/helmeted_guineafowl.png
en: A helmeted guinea fowl.
hi: एक हेलमेट पहनी हुई गिनी फाउल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/hen.png
en: A brown hen.
hi: एक भूरे रंग की मुर्गी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/heron_greatblue.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/heron_greatblue_flying.png
en: A great blue heron.
hi: एक महान नीला बगला|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/lark.png
en: A lark.
hi: एक लवा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/little-penguin.png
en: A little penguin.
hi: एक छोटा सा पेंगुइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magellanic_penguin.png
en: A Magellanic penguin.
hi: एक मैगेलैनिक पेंगुइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magpie.png
en: A magpie.
hi: एक अधेला|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/nandou.png
en: A rhea.
hi: एक रिया|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/ostrich.png
en: An ostrich.
hi: एक शुतुरमुर्ग|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/owl.png
en: An owl.
hi: एक उल्लू|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/peacock.png
en: A peacock (a male peafowl).
hi: एक मोर (एक नर मोर)|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pelican.png
en: A pelican.
hi: एक हवासील|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/penguin.png
en: A penguin.
hi: एक पेंगुइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pigeon.png
en: A pigeon.
hi: एक कबूतर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pink_flamingo.png
en: A pink flamingo.
hi: एक गुलाबी राजहंस|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/quetzal.png
en: A quetzal.
hi: एक कुएत्जल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rainbow-lorikeet.png
en: A rainbow lorikeet.
hi: एक इंद्रधनुष दूरबीन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rooster.png
en: A colorful rooster.
hi: एक रंगीन मुर्गा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/seagull.png
en: A seagull.
hi: एक समुद्र गल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/silver-gull.png
en: A Silver Gull.
hi: एक रजत गल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/swallow.svg
en: A swallow.
hi: एक निगल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/tucan.png
en: A toucan.
hi: एक टूकेन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/turkey.png
en: A turkey.
hi: एक टर्की|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/vulture.png
en: A vulture.
hi: एक गिद्ध|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/tux.png
en: Tux—the Linux mascot!
hi: टक्स-Linux के शुभंकर!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/dinosaur/cartoon/dinosaurSings.png
en: A singing dinosaur!
hi: एक गाता हुआ डायनासोर!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/bluegroper.png
en: George the blue groper.
hi: जॉर्ज नीला ग्रोपेर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/butterflyfish.png
en: A butterflyfish.
hi: एक तितली मछली|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/clownfish.png
en: A clownfish.
hi: एक जोकर मछली|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/coraltrout.png
en: A coral trout.
hi: एक मूँगे की ट्राउट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/dolphinfish.png
en: A dolphinfish.
hi: एक डोल्फिन मछली|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lionfish.png
en: A very poisonous lionfish!
hi: एक बहुत जहरीली शेर मछली!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lobster.png
en: A spiny lobster, from the Hawaiian islands.
hi: हवाई द्वीप से एक काँटेदार लॉबस्टर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/moonwrasse.png
en: A moon wrasse.
hi: एक चाँद व्रास्से|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/seahorse.png
en: A seahorse.
hi: एक कुंजी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/shrimp.png
en: A shrimp.
hi: एक चिंराट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/stripedfish.png
en: A stripey fish.
hi: एक स्त्रिपेय मछली|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Brown_slug.png
en: A brown slug.
hi: एक भूरे रंग का अलसाना|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Woodlouse.png
en: A woodlouse.
hi: एक लकड़ी जूं|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/bee.svg
en: A bee.
hi: एक मधुमक्खी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/fly.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/fly.png
en: A fly.
hi: एक मक्खी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/grasshopper.png
en: A grasshopper.
hi: एक टिड्डा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hornet.png
en: A hornet.
hi: एक पड़ी मक्खी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hoverfly.png
en: A hoverfly resembles a honeybee drone.
hi: एक मंडराना मक्खी एक शहद की मक्खी गबन जैसा दिखता है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/mantis.png
en: A mantis.
hi: एक प्रकार का कीड़ा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/xanthia.png
en: A xanthia.
hi: एक क्सान्थिया|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ant.svg
en: An ant.
hi: एक चींटी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/butterfly.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/butterfly.png
en: A butterfly.
hi: एक तितली|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/dragonfly.png
en: A dragonfly.
hi: एक ड्रैगनफ्लाई|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug-2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug.svg
en: A ladybug.
hi: एक प्रकार का गुबरैला|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/monarchbutterfly.svg
en: A monarch butterfly.
hi: एक राजा तितली|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail2.png
en: A happy snail.
hi: एक खुश घोंघा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider2.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/spider.png
en: A spider.
hi: एक मकड़ी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/lizards/iguana.png
en: An iguana.
hi: एक गोधा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/badger.png
en: A badger.
hi: एक बेजर

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/echidna.png
en: An echidna.
hi: एक इकिडना|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/elephant.png
en: An elephant.
hi: एक हाथी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/ferret.png
en: A ferret.
hi: एक भाल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/giraffe.png
en: A giraffe.
hi: एक जिराफ|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/hippopotamus.png
en: An hippopotamus.
hi: एक दरियाई घोड़ा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig.png
en: A pig.
hi: एक सुअर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden2.png
en: A Tamworth pig.
hi: एक टैमवर्थ सुअर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rabbit_little.png
en: A little rabbit.
hi: एक छोटा खरगोश|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rhino_black.png
en: A male black rhino.
hi: एक काला पुरुष राइनो|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/wildboar.png
en: Two wild boars.
hi: दो जंगली बोर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/chimp.png
en: A chimpanzee.
hi: एक चिंपांज़ी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/gorilla.png
en: A gorilla.
hi: एक गोरिल्ला|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/tamarin_emperor.png
en: An emperor tamarin.
hi: एक सम्राट तमारिन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/dolphin.png
en: A dolphin.
hi: एक डोल्फिन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/orca.png
en: An orca.
hi: एक ओरका|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/otter.png
en: An otter.
hi: एक ऊद|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/sea_lion.png
en: A sea lion.
hi: एक समुद्र शेर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/whale.png
en: A whale.
hi: एक व्हेल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/bear.png
en: A bear.
hi: एक भालू|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/european-bear.png
en: A european bear.
hi: एक यूरोपीय भालू|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/toys/edward_bear.png
en: Edward Bear.
hi: भालू एडवर्ड|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bison.png
en: A bison.
hi: एक बायसन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bull.png
en: A bull.
hi: एक बैल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow_white.png
en: A cow.
hi: एक गाय|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby-stand.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby.png
en: The baby of a gnu.
hi: ग्नू के बच्चे|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-sitting.png
en: A sitting gnu.
hi: एक बैठा हुआ ग्नू|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-stand.png
en: A blue gnu.
hi: एक नीला ग्नू|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/goat.png
en: A goat.
hi: एक बकरी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/indian_blackbuck.png
en: An Indian blackbuck.
hi: एक भारतीय हिरण|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/mountaingoat.png
en: A mountaingoat.
hi: एक पर्वत बकरी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/ram.png
en: A ram.
hi: एक राम|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep.png
en: A sheep.
hi: एक भेड़|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep_lamb.png
en: A baby sheep (a lamb).
hi: एक भेड़ का बच्चा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/yak.png
en: A yak.
hi: एक याक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/zebu.png
en: A zebu.
hi: एक ज़ेबू|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/camel.png
en: A camel.
hi: एक ऊंट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/dromedary.png
en: A dromedary.
hi: एक साँड़नी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/cheetah.svg
en: A cheetah.
hi: एक चीता|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/kitten.svg
en: A white kitten.
hi: एक सफेद बिल्ली का बच्चा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion-2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion.png
en: A lion.
hi: एक शेर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger.png
en: A tiger.
hi: एक शेर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger_sumatran.png
en: A Sumatran tiger.
hi: एक सुमतरण बाघ|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/cartoon/lion.png
en: A happy lion!
hi: एक खुश शेर!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/caribou.png
en: A caribou.
hi: एक कारिबू|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/deer.png
en: A deer.
hi: एक हिरण|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/doe.png
en: A doe.
hi: एक हरिणी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/wapiti.png
en: A wapiti.
hi: एक वापिती|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dingo.png
en: A dingo.
hi: कुत्ते का एक प्राकर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dog.png
en: A dog.
hi: एक कुत्ता|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/fox.png
en: A fox.
hi: एक लोमड़ी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey_eating.png
en: A donkey.
hi: एक गधा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/horse.png
en: A horse.
hi: एक घोड़ा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra2.svg
en: A zebra.
hi: एक ज़ेबरा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/beaver.png
en: A beaver.
hi: एक बीवर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/capybara.png
en: A sleeping capybara.
hi: एक सोया हुआ कैपिबरा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/marmot.png
en: A marmot.
hi: एक मर्मोट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/mouse.png
en: A mouse.
hi: एक चूहा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rabbit-2.png
en: A big eared rabbit.
hi: एक बड़े कान वाला खरगोश|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rabbit.png
en: A rabbit.
hi: एक खरगोश|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rat.png
en: A rat.
hi: एक चूहा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/squirrel.png
en: A squirrel.
hi: एक गिलहरी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/kangaroo.png
en: A red kangaroo.
hi: एक लाल कंगारू|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/koala.png
en: A koala.
hi: एक कोअला|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/wombat.png
en: A wombat.
hi: एक वोम्बत|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/cartoon/kangaroo-silo.png
en: A kangaroo.
hi: एक कंगारू|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/abalone.png
en: An abalone.
hi: एक मोती की सीप|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/murray-mussel.png
en: A freshwater mussel.
hi: एक ताजे पानी वाली सीपी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bellbottoms.svg
en: A pair of bell bottom pants.
hi: घंटी नीचे पैंट की एक जोड़ी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bikini.svg
en: A bikini.
hi: एक बिकिनी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/black_dress.svg
en: A black dress.
hi: एक काली पोशाक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bluejeans1.svg
en: A pair of blue jeans with patches.
hi: पैच के साथ नीले रंग की जींस की एक जोड़ी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bluejeans2.svg
en: A pair of blue jeans.
hi: नीले रंग की जींस की एक जोड़ी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bowtie.svg
en: A bow tie.
hi: एक बो टाई|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clotheshanger.svg
en: A wooden clothes hanger.
hi: एक लकड़ी का कपड़े रखने वाला हंगेर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_new.png
en: A modern clothespin.
hi: एक आधुनिक स्पिन कपड़े|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_old.png
en: An old-fashioned clothespin.
hi: एक पुराने ढंग के कपड़े का स्पिन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/glasses1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/glasses2.svg
en: A pair of glasses.
hi: चश्मे की एक जोड़ी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hikingboot.svg
en: A hiking boot.
hi: एक लंबी पैदल यात्रा के बूट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/jacket.svg
en: A grey jacket.
hi: एक ग्रे जैकेट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/red_handbag.svg
en: A red handbag.
hi: एक लाल हैंडबैग|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/red_highheel.svg
en: A red high-heeled shoe.
hi: एक लाल ऊँची एड़ी का जूते|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_01.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_02.svg
en: A pair of sunglasses.
hi: धूप का चश्मा की एक जोड़ी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t-shirt_01.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_tshirt.png
en: A t shirt.
hi: एक टी शर्ट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_baseballcap.png
en: A baseball cap.
hi: एक बेसबॉल टोपी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_glove.png
en: A glove.
hi: एक दस्ताना|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_jacket.png
en: A jacket.
hi: एक जैकेट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_pants.png
en: A pair of pants.
hi: पैंट की एक जोड़ी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_poloshirt.png
en: A polo shirt.
hi: एक पोलो शर्ट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_scarf.png
en: A scarf.
hi: एक दुपट्टा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_shirt.png
en: A folded shirt.
hi: एक तह शर्ट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_sock.png
en: A sock.
hi: एक जुर्राब|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/top_skirt.svg
en: A top and skirt.
hi: एक शीर्ष और स्कर्ट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/white_pants.svg
en: A pair of white pants.
hi: सफेद पैंट की एक जोड़ी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/armor/cartoon/knight_helmet.png
en: A knight’s helmet.
hi: एक शूरवीर हेलमेट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/blue_fedora.svg
en: A blue fedora.
hi: एक नीला फेडोरा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/brownhat.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/brownhat2.svg
en: A brown hat.
hi: एक भूरे रंग की टोपी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/cowboy_hat.svg
en: A cowboy hat.
hi: एक चरवाहा टोपी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/crown1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/crown2.svg
en: A crown.
hi: एक ताज|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/elfhat.svg
en: A green hat.
hi: एक हरे रंग की टोपी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/feathered_hat.svg
en: A feathered hat.
hi: एक पंखों से ढकी टोपी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/green_fedora.svg
en: A green fedora.
hi: एक हरे रंग का फेडोरा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/greenhat.svg
en: A green Irish hat.
hi: एक हरे रंग की आयरिश टोपी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/hardhat.svg
en: A yellow hard hat.
hi: एक पीले रंग की ठोस टोपी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/mortarboard.svg
en: A hat worn by a university student.
hi: एक विश्वविद्यालय छात्र द्वारा पहने जाने वाली एक टोपी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/propeller_hat.svg
en: A propeller hat.
hi: एक प्रोपेलर टोपी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/purplehat.svg
en: A purple hat.
hi: एक बैंगनी टोपी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/sombrero.svg
en: A sombrero.
hi: एक सोम्ब्रेरो|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/tophat.svg
en: A top hat.
hi: एक शीर्ष टोपी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/wizardhat.svg
en: A wizard's hat.
hi: एक जादूगर टोपी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/bread.svg
en: Eat your bread!
hi: अपनी रोटी खाओ!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/cheese.svg
en: Say cheese!
hi: बोलो चीस!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/loaf_of_bread.svg
en: Bread, sliced, and shared by everyone.
hi: रोटी, कटा हुआ है, और हर किसी के द्वारा साझा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/birthday_cake.svg
en: A birthday cake.
hi: एक जन्मदिन का केक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/pink_cake.svg
en: A pink cake.
hi: एक गुलाबी केक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Apricot_whole.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apricot.png
en: An apricot.
hi: एक खूबानी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Cherry_Stella.png
en: A pair of cherries.
hi: चेरी की एक जोड़ी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Strawberry2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/strawberry.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/strawberry.svg
en: A strawberry.
hi: एक स्ट्रॉबेरी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_fuji.png
en: A “Fuji” apple.
hi: एक "Fuji" सेब|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_granny_smith.png
en: A “Granny Smith” apple.
hi: एक "नानी स्मिथ" सेब|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_green.png
en: A green apple.
hi: एक हरा सेब|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_red.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple.svg
en: A red apple.
hi: एक लाल सेब|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_sierra_beauty.png
en: A “Sierra Beauty” apple.
hi: एक "सिएरा सौंदर्य" सेब|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/avocado.png
en: An avocado fruit.
hi: एक अवोकेडो फल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/banana.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/banana.svg
en: A banana.
hi: एक केला|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cherimoya.png
en: A cherimoya fruit.
hi: एक चेरिमोया फल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/grapes.png
en: A bunch of grapes.
hi: अंगूर का एक गुच्छा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/kiwi.png
en: A kiwifruit.
hi: एक कीवी फल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/lemon.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon.svg
en: A yellow lemon.
hi: एक पीला नींबू|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mandarine.png
en: A mandarin orange.
hi: एक नारंगी नारंगी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mango.png
en: A mango.
hi: एक आम|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/orange.svg
en: An orange.
hi: एक नारंगी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange_seville.png
en: A Seville orange, also called a bitter orange.
hi: एक सविल नारंगी को एक कड़वी नारंगी भी कहा जाता है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pear.png
en: A yellow pear.
hi: एक पीली नाशपाती|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pineapple.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pineapple.svg
en: A pineapple.
hi: एक अनानास|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pomegranate.png
en: A pomegranate.
hi: एक अनार|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/raspberry.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/raspberry.svg
en: A raspberry.
hi: एक रास्पबेरी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_lime.png
en: A sliced lime.
hi: एक कटा हुआ निम्बू|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_orange.png
en: A sliced orange.
hi: एक कटा हुआ नारंगी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core_01.svg
en: An apple core.
hi: एक सेब की कोर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/blueberry.svg
en: Some blueberries.
hi: कुछ ब्लूबेरी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries2.svg
en: Some cherries.
hi: कुछ चेरी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/grapes.svg
en: A cluster of grapes.
hi: अंगूर का एक गुच्छा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon_slice.svg
en: A lemon slice.
hi: नींबू का एक टुकड़ा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/peach.svg
en: A peach.
hi: एक आड़ू|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pear.svg
en: A pear.
hi: एक नाशपाती|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/prune.svg
en: A prune.
hi: एक छँटाई|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/watermelon.svg
en: A watermelon.
hi: एक तरबूज|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/almond.png
en: An almond.
hi: एक बादाम|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/pecan.png
en: A pecan.
hi: एक पैकन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut.png
en: A walnut.
hi: एक अखरोट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut_shelled.png
en: A walnut in its shell.
hi: अपने खोल में एक अखरोट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/spices/ginger.png
en: A ginger 'root'.
hi: एक अदरक 'जड़'|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/broccoli.png
en: Eat your broccoli!
hi: आपके ब्रोकोली खाओ!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/carrot.png
en: A carrot.
hi: एक गाजर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/chilepepper.png
en: A chile pepper.
hi: एक चिली मिर्च|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/corn.png
en: Sweet yellow corn.
hi: पीला मीठा मक्का|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/eggplant.png
en: An eggplant.
hi: एक अन्दपोधा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlic.png
en: A garlic bulb.
hi: एक लहसुन बल्ब|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlics.png
en: A string of garlic.
hi: लहसुन की एक स्ट्रिंग|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/lettuce.png
en: A head of lettuce.
hi: लेटिष के सिर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/mushroom.png
en: A mushroom.
hi: एक मशरूम|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/onion.png
en: An onion.
hi: एक प्याज|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pattypan_squash.png
en: A “pattypan” squash.
hi: एक स्क्वैश "pattypan"|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pepper.png
en: A green pepper.
hi: एक हरी मिर्च|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/potato.png
en: A brown potato.
hi: एक भूरे रंग का आलू|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pumpkin_small.png
en: A very small pumpkin.
hi: एक बहुत छोटे कद्दू|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/redlettuce.png
en: A head of red lettuce.
hi: लाल लेटिष का सिर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/tomato.png
en: A ripe, red tomato!
hi: एक परिपक्व, लाल टमाटर!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yam.png
en: A yam.
hi: एक रतालू|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yellowpepper.png
en: A yellow pepper.
hi: एक पीला मिर्च|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/binoculars.png
en: A pair of binoculars.
hi: दूरबीन की एक जोड़ी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/camera_35mm.png
en: A camera.
hi: एक कैमरा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/kite.svg
en: A kite.
hi: एक पतंग|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/knitting.svg
en: Knitting.
hi: बुनाई|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/brass/trumpet.png
en: A trumpet.
hi: एक तुरही|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/cymbal_crash.png
en: A crash cymbal.
hi: एक दुर्घटना के झांझ|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drum_tomtom_floor.png
en: A floor tom drum.
hi: एक मंजिल टॉम ड्रम|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drumkit.png
en: A drum kit.
hi: एक ड्रम किट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/cello.png
en: A cello.
hi: एक वायलनचेलो|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric.png
en: An electric guitar.
hi: एक इलेक्ट्रिक गिटार|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_classical.png
en: A classical guitar.
hi: एक शास्त्रीय गिटार|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric_bass.png
en: An electric bass guitar.
hi: एक इलेक्ट्रिक बास गिटार|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric_bass2.svg
en: A bass guitar.
hi: एक बास गिटार|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin2.svg
en: A violin.
hi: एक वायलिन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/wind/bassoon.png
en: A bassoon.
hi: एक बस्सून|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/Lightbulb.png
en: A lightbulb.
hi: एक प्रकाश बल्ब|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/Washing-machine.svg
en: A washing machine.
hi: एक वॉशिंग मशीन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/clothes_iron.svg
en: An iron for ironing clothes.
hi: कपड़े इस्त्री करने के लिए एक लोहे|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/cylinder.png
en: A gas cylinder.
hi: एक गैस सिलेंडर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/fridge.svg
en: A fridge.
hi: एक फ्रिज|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/garbagecan.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/trash_can.svg
en: A silver garbage can.
hi: एक चाँदी का कचरे का कैन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/globe.svg
en: A model of the earth.
hi: पृथ्वी का एक मॉडल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/home_compost_bin.png
en: A home compost bin.
hi: घर का एक खाद बिन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/kettle.png
en: An electric kettle.
hi: एक इलेक्ट्रिक केतली|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/key.png
en: A key.
hi: एक चाबी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/microwave.svg
en: A microwave oven.
hi: एक माइक्रोवेव ओवन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_closed.svg
en: A closed padlock.
hi: एक बंद ताला|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_open.svg
en: An open padlock.
hi: एक खुला ताला|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/recyclingbox.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/recyclingbox2.svg
en: A box for trash that can be recycled.
hi: रद्दी के लिए एक बॉक्स है जो पुनर्नवीनीकरण किया जा सकता है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/rubberduck.png
en: A rubber duck.
hi: एक रबर बतख|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tealight.svg
en: A tealight candle.
hi: एक चाय प्रकाश मोमबत्ती|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/toilet.png
en: Remember to flush the toilet and wash your hands with soap!
hi: शौचालय में फ्लश करना याद रखें और साबुन के साथ अपने हाथ धो लें!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/umbrella.svg
en: A red umbrella.
hi: एक लाल छतरी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/vacuum_cleaner.svg
en: A vacuum cleaner.
hi: एक वैक्यूम क्लीनर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/wheelie_bin.png
en: A wheelie bin! Give me your trash!
hi: एक पहिये वाला बिन! मुझे अपना कचरा दे दो!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/Pencil.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pencil2.svg
en: A pencil.
hi: एक पेंसिल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/ballpointpen.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/biro.svg
en: A ball point pen.
hi: एक बाल पॉइंट कलम|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/highlighter.png
en: A highlighting pen.
hi: एक हिलिह्टर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/painttube.svg
en: A tube of paint.
hi: रंग की एक ट्यूब|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pen_dryerase.png
en: A dry erase marker.
hi: एक सुखा मिटने वाला मारकर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_closed.png
en: A pair of closed scissors.
hi: बंद कैंची की एक जोड़ी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_open.png
en: A pair of open scissors.
hi: खुला कैंची की एक जोड़ी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/bottle.svg
en: A bottle.
hi: एक बोतल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/coffeecup.svg
en: A cup of coffee.
hi: कॉफी का एक कप|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/expresso.svg
en: A cup of espresso coffee.
hi: एस्प्रेसो कॉफी का एक कप|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/fork.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/fork.svg
en: A fork.
hi: एक कांटा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/glass.png
en: A glass of water.
hi: एक गिलास पानी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/knife.svg
en: A knife.
hi: एक चाकू|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/mug.png
en: A mug.
hi: एक मग|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/pitcher_small.png
en: A very small pitcher.
hi: एक बहुत छोटी पिचर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/spoon.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/spoon.svg
en: A spoon.
hi: एक चम्मच|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/teapot.png
en: A teapot.
hi: एक चायदानी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pasta_pot.png
en: A large pot for pasta and soup.
hi: पास्ता और सूप के लिए एक बड़ा बर्तन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pressure_cooker.png
en: A pressure cooker.
hi: एक प्रेशर कुकर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/nutcracker.png
en: A nutcracker.
hi: एक सरौता|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/pepper_grinder.png
en: A pepper grinder.
hi: एक काली मिर्च की चक्की|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/DSLR_Camera.svg
en: A big digital camera.
hi: एक बड़ा डिजिटल कैमरा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/calculator.svg
en: A calculator.  6x7=42
hi: एक कैलकुलेटर| 42 = 6x7

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/camera.svg
en: A camera.  Say Cheese!
hi: एक कैमरा| बोलो चीस!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/compact_disc.svg
en: A compact disc for music, movies, or data!
hi: संगीत, सिनेमा, या डेटा के लिए एक कॉम्पैक्ट डिस्क!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/digitalcamera.svg
en: A digital camera.
hi: एक डिजिटल कैमरा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/inkjet_printer.svg
en: Inkjet Printer.  Print this picture, please!
hi:  इंकजेट प्रिंटर|  कृपया, इस चित्र को प्रिंट करें!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/laptop.svg
en: A laptop computer.  Tap. Tap. Tap.
hi: एक लैपटॉप कंप्यूटर| टैप |टैप |टैप |

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/laser_printer.svg
en: Laser Printer.  Zip, zap, wow!
hi: प्रिंटर लेजर| ज़िप, जैप, वाह!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/mobile.svg
en: A mobile telephone.  Do you hear what I hear?
hi: एक मोबाइल टेलीफोन. क्या तुम सुनते हो जो मैं सुनता हूँ?

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/monitor.svg
en: A computer monitor. Do you see what I see?
hi: एक कंप्यूटर मॉनीटर| क्या आप वो देखते हो जो मैं देखता हूँ?

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/mouse.svg
en: A computer mouse. Squeak!
hi: एक कंप्यूटर माउस| स्क्वीक!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/phone.svg
en: A telephone.  Hello? Hello?
hi: एक टेलीफोन| हैलो? हैलो?

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/cementmixer.png
en: A cement mixer.
hi: एक सीमेंट मिश्रक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer2.svg
en: A hammer.
hi: एक हथौड़ा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/mallet_metal.png
en: A large metal mallet.
hi: एक बड़े धातु का हथौड़ा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/measuring_tape.png
en: Measuring tape.
hi: मापने के लिए टेप|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/paintbrush_large.png
en: A large paintbrush.
hi: एक बड़ी तूलिका|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/plyers.png
en: A pair of pliers.
hi: सरौता की एक जोड़ी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/saw.png
en: A saw.
hi: एक आरी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/screwdriver.svg
en: A screwdriver.
hi: एक शराबी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/spade.png
en: A garden spade.
hi: एक बगीचे की कुदाल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/toolbox.png
en: A toolbox.
hi: एक उपकरण बॉक्स|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench.png
en: A wrench.
hi: एक रिंच|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_adjustable.png
en: An adjustable wrench.
hi: एक समायोज्य रिंच|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_plumbers.png
en: A plumber’s wrench.
hi: एक प्लम्बर रिंच|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/bandage_adhesive.png
en: An adhesive bandage.
hi: एक चिपकने वाली पट्टी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/digitalthermometer.svg
en: A digital thermometer for taking your temperature.
hi: आपका तापमान लेने के लिए एक डिजिटल थर्मामीटर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/mercurythermometer.png
en: A mercury thermometer.
hi: एक पारा थर्मामीटर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/stethoscope.png
en: A stethoscope lets your doctor listen to your heart and lungs.
hi: एक परिश्रावक की मदद से चिकित्सक हमारे दिल और फेफड़ों को  सुन सकत हा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/syringe.png
en: A syringe.
hi: एक सिरिंज|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/final-roll-call.png
en: We remember those who have died.
hi: जो मर गया है वो हमें याद हैं|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/fireman240a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman200b.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman240a.png
en: A fireman.
hi: एक आग भुजाने वाला आदमी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/longsword.svg
en: A long sword.
hi: एक लंबी तलवार|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/paratrooper.png
en: A paratrooper.
hi: एक पैरातत्रूपेर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/ammunition/bullet.svg
en: A bullet.
hi: एक गोली|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/ammunition/old_naval_shell.png
en: This shell is hundreds of years old!
hi: इस शैल सैकड़ों वर्ष पुराने है!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/bradley.png
en: A tough APC like this M-3 Bradley Fighting Vehicle gets you to battle, and then it joins the action!
hi: यह एम 3 ब्राडली लड़ वाहन की तरह एक मुश्किल APC में ले जाता है जहाँ आप लड़ाई का मजा उठा सकते हैं!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/f22_raptor.png
en: An F-22 Raptor.
hi: एक एफ -22 राप्टर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/infantry-stryker.png
en: With a fast APC like this Stryker, you can surprise the enemy.
hi: इस स्ट्राइकर की तरह एक तेज APC के साथ, आप दुश्मन आश्चर्य कर सकते हैं|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/mustang.svg
en: A mustang airplane.
hi: एक घोड़ा हवाई जहाज|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/ww2_german_gun.png
en: This gun last saw service during World War 2.
hi: इबन्दूक ने पिछले विश्व युद्ध में सेवा देखि थी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/explosion.png
en: Boom!!!
hi: बूम!!!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/fire.png
en: Fire! Fire! Fire!
hi: आग! आग! आग!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/lightningbolt.png
en: A lightning bolt.
hi: एक बिजली बोल्ट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye2_drawing.svg
en: An eye.
hi: एक नज़र|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_blue_left.svg
en: A blue eye.
hi: एक नीली आँख|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_brown_left.svg
en: A brown eye.
hi: एक भूरे रंग की आंख|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_green_left.svg
en: A green eye.
hi: एक हरे रंग की आँख|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_yellow.svg
en: A yellow eye.
hi: एक पीले रंग की आँख|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/girlface.svg
en: A female head.
hi: एक महिला का सिर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/hair_manga.svg
en: Silver pig tails.
hi: सुअर की चांदी की पूंछ|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/hair_manga_2.svg
en: Brown hair.
hi: भूरे रंग के बाल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/head_female.svg
en: A head.
hi: एक सिर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/manga_eye_left.svg
en: Left eye.
hi: बाईं आंख|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/manga_eye_right.svg
en: Right eye.
hi: दाईं आँख|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/moustache.svg
en: A moustache.
hi: एक मूंछ|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig2.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig3.svg
en: Hair.
hi: बाल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/girl_in_wheelchair.svg
en: A girl in a wheelchair.
hi: एक व्हीलचेयर में एक लड़की|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/man_in_suit.svg
en: A man in a suit.
hi: एक सूट में एक आदमी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/scarecrow.svg
en: A scarecrow.
hi: एक बिजूका|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/snowman.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowman.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowman2.svg
en: A snowman.
hi: एक बर्फ आदमी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_chemist.svg
en: A scientist.
hi: एक वैज्ञानिक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_dancing.svg
en: A woman dancing in a ball gown.
hi: एक गेंद गाउन में नाचती हुई एक औरत|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_doctor.svg
en: A doctor.
hi: एक डॉक्टर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_nurse.svg
en: A nurse.
hi: एक नर्स|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_2.svg
en: A police officer.
hi: एक पुलिस अधिकारी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/toys/grannysmith.png
en: Grandma’s old rag doll.
hi: दादी की पुरानी चीरी हुई गुड़िया|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/eggplant.png
en: An eggplant with fruit.
hi: फल के साथ एक अंडापोधा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/lavender.png
en: A plant of common lavender.
hi: आम लैवेंडर का एक संयंत्र|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/lettuce_bolted.png
en: A bolted lettuce.
hi: एक बोल्टेद सलाद|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/thyme.png
en: A thyme plant.
hi: एक अजवायन के फूल पौधे|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/toadstool.svg
en: A toadstool.
hi: एक मेंढक मल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/adeenia.png
en: Adenium (Desert Rose)
hi: अदेनियम (डेजर्ट गुलाब)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/anemone_red.png
en: A red and white anemone flower.
hi: एक लाल और सफेद रंग के फूल एनेमोन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/anthoorium.png
en: Anthurium
hi: अन्ठुरियम

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/appooppanthady.png
en: Appooppan Thaadi (Indian Milkweed)
hi: अप्पूप्पन थाड़ी(भारतीय दूध)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/bolsom.png
en: Balsam.
hi: बालसम|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/chemparathi.png
en: Hibiscus
hi: हिबिस्कुस

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/daffodil.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/daffodil.png
en: A daffodil.
hi: एक दफ्फोदिल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower1.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower3.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower5.png View at https://tuxp
en: A flower.
hi: एक फूल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower10.png
en: A hibiscus flower.
hi: एक हिबिस्कुस फूल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower4.png
en: Two flowers.
hi: दो फूल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower7.png
en: Some flowers.
hi: कुछ फूल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower9.png
en: A flower covered in dew drops.
hi: एक फूल ओस की बूंदोंसे ढाका हुआ|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/iris.png
en: An iris.
hi: एक परितारिका|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/marigold.png
en: A marigold.
hi: एक गेंदा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/pigface.png
en: A purple pigface flower.
hi: एक बैंगनी सुअर चेहरा फूल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/red-gazania.png
en: A Red Gazania.
hi: एक लाल गजानिया|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/rose.png
en: A rose.
hi: एक गुलाब|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/whitestar-petunia.png
en: A White Star Petunia.
hi: एक  गहरे नीले रंग का श्वेत स्टार|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/yellow-flower.png
en: A yellow flower.
hi: एक पीला फूल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/plastic/chuvanna_plastic_poo.png
en: Red plastic flower.
hi: लाल प्लास्टिक के फूल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep-1.png
en: A cep.
hi: एक सीईपी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep-2.png
en: It's a cep, or they are two ceps?
hi: यह एक सेप है, या वे दो सेप्स रहे हैं?

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep.png
en: A red headed cep.
hi: एक लाल अध्यक्षता सीईपी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/birch.png
en: A birch at winter.
hi: सर्दियों में एक भूर्ज|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/holly_leaves.png
en: Holly leaves are shiny and have prickles!
hi: होली पत्ते चमकदार होते हैं और उस में प्रिच्क्लेस होते हैं!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/holm_oak.png
en: A holm oak.
hi: एक होल्म ओक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/liberia-palm.png
en: A palm tree.
hi: एक ताड़ का पेड़|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/pinecone.png
en: A pinecone.
hi: एक सनोबर की चिलग़ोज़ा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/rambutan.png
en: An alien tree!
hi: एक विदेशी पेड़!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/tree336.png
en: A pili nut tree.
hi: एक अखरोट का पेड़|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/balloon.svg
en: A balloon!
hi: एक गुब्बारा!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/candle.png
en: A lit candle.
hi: एक जली हुई मोमबत्ती|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/clover.svg
en: A four leaf clover is said to bring good luck!
hi:  ऐसा कहा जाता है की एक चार पत्ती तिपतिया घास अच्छी किस्मत लाती है!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/leafrake.svg
en: A rake for sweeping leaves.
hi: व्यापक पत्तियों के लिए एक रेक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/shamrock.svg
en: A shamrock is a symbol of St Patrick's Day.
hi: एक तिपतिया सेंट पैट्रिक दिवस का प्रतीक है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_1.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_2.png
en: A candy cane is a traditional Christmas treat in the United States.
hi: एक कैंडी बेंत संयुक्त राज्य अमेरिका में एक पारंपरिक क्रिसमस की दावत है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_Tree_photo.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/tree.png
en: A Christmas tree.
hi: एक क्रिसमस पेड़|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_pudding.png
en: A christmas pudding is eaten on Christmas Day in England.
hi: एक क्रिसमस का हलवा इंग्लैंड में क्रिसमस दिवस पर खाया जाता है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/German_Christmas_toy.png
en: A wooden toy from Germany called a "Räuchermännchen".
hi: जर्मनी से एक लकड़ी के खिलौना नामक  "Räuchermännchen ".

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Roast_turkey.png
en: Roast turkey is traditionally eaten on Thanksgiving in the United States, and on Christmas Day in the UK.
hi: भुनी टर्की पारंपरिक रूप से संयुक्त राज्य अमेरिका में धन्यवाद, पर और ब्रिटेन में क्रिसमस दिवस पर खाया जाता है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/bow.png
en: A colorful bow.
hi: एक रंगीन बो|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/candy_cane.svg
en: A candy cane.
hi: एक कैंडी बेंत|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/elfhat.svg
en: An elf's hat.
hi: किसी योगिनी की टोपी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift2.png
en: A gift.
hi: एक तोहफा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/hard_candy.png
en: Hard candy—yum!
hi: हार्ड कैंडी यम!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/lamp.png
en: A Christmas light.
hi: एक क्रिसमस प्रकाश|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/rudolf_reindeer.svg
en: A red-nosed reindeer.
hi: एक लाल नाकवाला हिरन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat2.svg
en: A Christmas hat.
hi: एक क्रिसमस टोपी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/star.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/star.png
en: A star.
hi: एक सितारा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/stocking.png
en: A Christmas stocking.
hi: एक क्रिसमस मोजा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmas_tp_bulb.png
en: A bulb ornament.
hi: एक बल्ब आभूषण|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmaswreath.png
en: A pine wreath.
hi: एक देवदार पुष्पांजलि|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bluebird.png
en: A bluebird.
hi: एक नीली चिड़िया|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-egg.png
en: A bunny with an Easter egg.
hi: एक ईस्टर अंडे के साथ एक करगोश|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-head.png
en: A bunny.
hi: एक करगोश|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny.png
en: A floppy-eared bunny.
hi: एक फ्लॉपी कान वाला खरगोश|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-hatched.png
en: A chick hatched from an egg.
hi: एक चूजा एक अंडे से रचा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-in-egg.png
en: A chick inside an egg.
hi: एक अंडे के अंदर एक चूजा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick.png
en: A chick.
hi:  एक चूजा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg_2.png
en: A chocolate easter egg. Yum!
hi: एक चॉकलेट ईस्टर अंडा| यम!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/bat_left.png
en: A bat.
hi: एक बल्ला|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/blackcat.png
en: A black cat.
hi: एक काली बिल्ली|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/ghost.png
en: A ghost.
hi: एक भूत|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-j.png
en: A gravestone.
hi: एक कब्र पत्थर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-b.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-i.png
en: A headstone.
hi: एक क़ब्र का पत्थर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-c.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-g.png
en: A grave marker.
hi: एक कब्र मार्कर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-d.png
en: A tombstone.
hi: एक समाधि|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-f.png
en: A monument stone.
hi: एक स्मारक पत्थर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-h.png
en: Another tombstone.
hi: एक और समाधि का पत्थर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/jackolantern_mean.svg
en: A Jack-o’-lantern.
hi: एक छलावा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/skull.png
en: A skull.
hi: एक खोपड़ी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-gimmel.png
en: Gimel stands for gants or all. If the dreidel lands on gimel, take everything in the middle.
hi: गिम्मेल गंज या सभी के लिए खड़ा है| गिम्मेल पर द्रेइदेल भूमि है, तो बीच में सब कुछ ले लो|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-hay.png
en: Hei stands for halb or half. If the dreidel lands on hei, take half of what’s in the middle plus one if there’s an odd number of objects.
hi: घास हल्ब या आधे के लिए खड़ा है| घास पर द्रेइदेल भूमि है, तो क्या बीच में है एक से अधिक के आधे से ले अगर वहाँ वस्तुओं की एक विषम संख्या है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-nun.png
en: Nun stands for nisht or nothing. If the dreidel lands on nun, you do nothing.
hi: नन निचट या कुछ नहीं के लिए खड़ा है|नन पर द्रेइदेल भूमि, तो आप कुछ न करें|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl.png
en: A dreidel.
hi: एक द्रेय्द्ल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/holiday_candle.png
en: A candle.
hi: एक मोमबत्ती|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/menorah.png
en: An important part of Hanukkah is the menorah—a candleholder with eight candles and a shammash, or servant candle. One candle is lit by the shammash for each of night of Hanukkah.
hi: हनुक्कः का एक महत्वपूर्ण हिस्सा मेनोरह आठ मोमबत्ती और एक शम्माश, या नौकर मोमबत्ती के साथ एक मोमबत्ती धारक है| एक मोमबत्ती हनुक्कः की रात से प्रत्येक के लिए शम्माश द्वारा जलाई है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/confetti.png
en: Confetti.
hi: कंफ़ेद्दी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks2.png
en: Big fireworks.
hi: बड़ी आतिशबाजी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-hat.png
en: A party hat.
hi: पार्टी की टोपी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-in.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-out.png
en: A party horn.
hi: पार्टी के एक सींग|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/sledge.svg
en: A sledge.
hi: एक स्लेज|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowflake.svg
en: A snowflake.
hi: एक हिमपात का एक खंड|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/apollo_lander.png
en: The Apollo lunar lander module.
hi: अपोलो चंद्र मॉड्यूल लैंडर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/spacewalk.png
en: An astronaut making a spacewalk!
hi: एक अंतरिक्ष यात्री अन्तरिक्ष यात्रा करते हुए!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/toyrocket.svg
en: A toy rocket.
hi: एक खिलौना रॉकेट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/voyager2.png
en: The Voyager-2 deep-space probe.
hi: मल्लाह 2 गहरे अंतरिक्ष जांच|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_3qt.png
en: Our moon.
hi: हमारा चाँद|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_crescent.png
en: Our moon as a crescent.
hi: एक अर्द्ध चंद्राकार रूप में हमारा चांद|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_full.png
en: The full moon.
hi: पूर्णिमा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/0_sun.png
en: The Sun.
hi: रवि|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/1_mercury.png
en: Mercury—the planet closest to the Sun.
hi: पारा सूर्य के निकटतम ग्रह|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/2_venus.png
en: Venus—the second planet in the solar system—and the most inhospitable!
hi: वीनस-सौर प्रणाली और सबसे दुर्गम में दूसरा ग्रह!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/3_earth.png
en: The Earth. Our planet!
hi: पृथ्वी| हमारा ग्रह!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/4_mars.png
en: Mars—the red planet. It’s just beyond earth.
hi: मंगल ग्रह-लाल ग्रह| यह पृथ्वी से बस परे है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/5_jupiter.png
en: Jupiter—the largest planet in our solar system!
hi: बृहस्पति हमारे सौर मंडल में सबसे बड़े ग्रह!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/6_saturn.png
en: Saturn—the second largest planet in our solar system—and the one with the most rings.
hi: शनि-दूसरा हमारे सौर मंडल और सबसे छल्ले के साथ एक में सबसे बड़ा ग्रह|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/7_uranus.png
en: Uranus—one of the “gas giants” in our solar system.
hi: यूरेनस, हमारे सौर मंडल में "गैस दिग्गजों" में से एक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/8_neptune.png
en: Neptune—one of the “gas giants” in our solar system.
hi: नेप्च्यून, हमारे सौर मंडल में "गैस दिग्गजों" में से एक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/9_pluto.png
en: Pluto—until recently, it was considered the 9th planet in our solar system.
hi: प्लूटो-हाल ही में जब तक, यह हमारी सौर प्रणाली में 9 ग्रह माना जाता था|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/australian_rules_football.png
en: A football used in Australian Rules.
hi: ऑस्ट्रेलियाई के नियमों में इस्तेमाल कि जाने वाली एक फुटबॉल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/basketball.png
en: A basketball.
hi: एक बास्केटबॉल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cricketball.png
en: A cricket ball.
hi: क्रिकेट की गेंद|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/rugby_goal_posts.png
en: Rugby goal posts.
hi: रग्बी गोल पोस्ट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/soccer.png
en: A soccer ball.
hi: एक फुटबॉल की गेंद|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/stopwatch.svg
en: A stopwatch.
hi: एक स्टॉपवॉच|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_ball.png
en: A tennis ball.
hi: एक टेनिस गेंद|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_racket.png
en: A tennis racket.
hi: एक टेनिस रैकेट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/trophy_cup.png
en: A trophy cup.
hi: एक ट्राफी कप|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/football_helmet_front.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/football_helmet_side.png
en: – Because a brain is a terrible thing to waste…
hi: - क्योंकि एक मस्तिष्क बर्बाद करने के लिए एक भयानक बात है ...

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/volleyball.png
en: A volleyball.
hi: एक वॉलीबॉल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clock.svg
en: A clock.
hi: एक घड़ी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clockface.png
en: A clock face.
hi: एक घड़ी का चेहरे|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/recycle.png
en: This means something can be recycled. Don’t stick it with the regular trash!
hi: इसका मतलब यह है कुछ पुनर्नवीनीकरण किया जा सकता है| यह नियमित रूप से रद्दी के साथ छड़ी नहीं है!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_a.png
en: The sign for the letter A in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर A के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_b.png
en: The sign for the letter B in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर B के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_c.png
en: The sign for the letter C in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर C के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_d.png
en: The sign for the letter D in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर D के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_e.png
en: The sign for the letter E in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर E के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_f.png
en: The sign for the letter F in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर F के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_g.png
en: The sign for the letter G in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर G के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_h.png
en: The sign for the letter H in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर H के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_i.png
en: The sign for the letter I in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर I के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_j.png
en: The sign for the letter J in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर I के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_k.png
en: The sign for the letter K in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर K के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_l.png
en: The sign for the letter L in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर L के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_m.png
en: The sign for the letter M in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर M के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_n.png
en: The sign for the letter N in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर N के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_o.png
en: The sign for the letter O in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर O के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_p.png
en: The sign for the letter P in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर P के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_q.png
en: The sign for the letter Q in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर Q के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_r.png
en: The sign for the letter R in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर R के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_s.png
en: The sign for the letter S in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर S के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_t.png
en: The sign for the letter T in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर T के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_u.png
en: The sign for the letter U in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर U के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_v.png
en: The sign for the letter V in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर V के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_w.png
en: The sign for the letter W in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर W के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_x.png
en: The sign for the letter X in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर X के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_y.png
en: The sign for the letter Y in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर Y के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_z.png
en: The sign for the letter Z in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में अक्षर Z के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_0.png
en: The sign for the number 0 in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में संख्या 0 के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_1.png
en: The sign for the number 1 in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में संख्या 1 के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_2.png
en: The sign for the number 2 in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में संख्या 2 के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_3.png
en: The sign for the number 3 in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में संख्या 3 के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_4.png
en: The sign for the number 4 in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में संख्या 4 के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_5.png
en: The sign for the number 5 in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में संख्या 5 के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_6.png
en: The sign for the number 6 in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में संख्या 6 के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_7.png
en: The sign for the number 7 in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में संख्या 7 के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_8.png
en: The sign for the number 8 in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में संख्या 8 के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_9.png
en: The sign for the number 9 in American Sign Language.
hi: अमेरिकी सांकेतिक भाषा में संख्या 9 के लिए साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/a_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/a_outline.png
en: The letter a.
hi: अक्षर a|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/b_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/b_outline.png
en: The letter b.
hi: अक्षर b|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/c_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/c_outline.png
en: The letter c.
hi: अक्षर c|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/d_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/d_outline.png
en: The letter d.
hi: अक्षर d|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/e_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/e_outline.png
en: The letter e.
hi: अक्षर e |

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/f_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/f_outline.png
en: The letter f.
hi: अक्षर f|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/g_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/g_outline.png
en: The letter g.
hi: अक्षर g|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/h_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/h_outline.png
en: The letter h.
hi: अक्षर h|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/i_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/i_outline.png
en: The letter i.
hi: अक्षर i|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/j_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/j_outline.png
en: The letter j.
hi: अक्षर j|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/k_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/k_outline.png
en: The letter k.
hi: अक्षर j|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/l_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/l_outline.png
en: The letter l.
hi: अक्षर l|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/m_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/m_outline.png
en: The letter m.
hi: अक्षर m|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/n_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/n_outline.png
en: The letter n.
hi: अक्षर n|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/o_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/o_outline.png
en: The letter o.
hi: अक्षर o|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/p_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/p_outline.png
en: The letter p.
hi: अक्षर p|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/q_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/q_outline.png
en: The letter q.
hi: अक्षर q|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/r_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/r_outline.png
en: The letter r.
hi: अक्षर r |

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/s_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/s_outline.png
en: The letter s.
hi: अक्षर s |

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/t_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/t_outline.png
en: The letter t.
hi: अक्षर t|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/u_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/u_outline.png
en: The letter u.
hi: अक्षर u|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/v_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/v_outline.png
en: The letter v.
hi: अक्षर v|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/w_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/w_outline.png
en: The letter w.
hi: अक्षर w|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/x_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/x_outline.png
en: The letter x.
hi: अक्षर x|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/y_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/y_outline.png
en: The letter y.
hi: अक्षर y|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/z_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/z_outline.png
en: The letter z.
hi: अक्षर z|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/A_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/A_outline.png
en: The letter A.
hi: अक्षर A|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/B_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/B_outline.png
en: The letter B.
hi: अक्षर B|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/C_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/C_outline.png
en: The letter C.
hi: अक्षर C|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/D_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/D_outline.png
en: The letter D.
hi: अक्षर D|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/E_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/E_outline.png
en: The letter E.
hi: अक्षर E|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/F_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/F_outline.png
en: The letter F.
hi: अक्षर F|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/G_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/G_outline.png
en: The letter G.
hi: अक्षर G|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/H_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/H_outline.png
en: The letter H.
hi: अक्षर H|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/I_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/I_outline.png
en: The letter I.
hi: अक्षर I|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/J_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/J_outline.png
en: The letter J.
hi: अक्षर J|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/K_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/K_outline.png
en: The letter K.
hi: अक्षर K|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/L_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/L_outline.png
en: The letter L.
hi: अक्षर L|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/M_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/M_outline.png
en: The letter M.
hi: अक्षर M|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/N_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/N_outline.png
en: The letter N.
hi: अक्षर N|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/O_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/O_outline.png
en: The letter O.
hi: अक्षर O|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/P_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/P_outline.png
en: The letter P.
hi: अक्षर P|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Q_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Q_outline.png
en: The letter Q.
hi: अक्षर Q|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/R_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/R_outline.png
en: The letter R.
hi: अक्षर R|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/S_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/S_outline.png
en: The letter S.
hi: अक्षर S|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/T_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/T_outline.png
en: The letter T.
hi: अक्षर T|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/U_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/U_outline.png
en: The letter U.
hi: अक्षर U|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/V_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/V_outline.png
en: The letter V.
hi: अक्षर V|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/W_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/W_outline.png
en: The letter W.
hi: अक्षर W|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/X_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/X_outline.png
en: The letter X.
hi: अक्षर X|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Y_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Y_outline.png
en: The letter Y.
hi: अक्षर Y|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Z_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Z_outline.png
en: The letter Z.
hi: अक्षर Z|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/a_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/a_with_umlaut_outline.png
en: The letter a with an umlaut.
hi: एक ऊमलायूट साथ अक्षर a|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/o_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/o_with_umlaut_outline.png
en: The letter o with an umlaut.
hi: एक ऊमलायूट साथ अक्षर o|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/ss_eszett_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/ss_eszett_outline.png
en: The German letter sz or sharp s.
hi: जर्मन अक्षर SZ या तेज एस|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/u_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/u_with_umlaut_outline.png
en: The letter u with an umlaut.
hi: एक ऊमलायूट साथ अक्षर u|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/A_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/A_with_umlaut_outline.png
en: The letter A with an umlaut.
hi: एक ऊमलायूट साथ अक्षर A|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/O_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/O_with_umlaut_outline.png
en: The letter O with an umlaut.
hi: एक ऊमलायूट साथ अक्षर O|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/U_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/U_with_umlaut_outline.png
en: The letter U with an umlaut.
hi: एक ऊमलायूट साथ अक्षर U|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/filled/lowercase/n_with_tilda_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/outlined/lowercase/n_with_tilda_outline.png
en: The Spanish letter n with a tilde.
hi: जर्मन अक्षर n तिदले के साथ|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/filled/uppercase/N_with_tilda_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/outlined/uppercase/N_with_tilda_outline.png
en: The Spanish letter N with a tilde.
hi: जर्मन अक्षर N तिदले के साथ|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_1_king.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_1_king.png
en: King. Can move one step in any direction. Protect him!
hi: राजा| किसी भी दिशा में एक कदम हिला सकते है| उसकी रक्षा करो!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_2_queen.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_2_queen.png
en: Queen. Can move in any direction.
hi: रानी| किसी भी दिशा में स्थानांतरित कर सकते हैं|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_3_bishop.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_3_bishop.png
en: Bishop. Can only move diagonally, staying on the same colored squares.
hi: बिशप. केवल तिरछे जाते हैं, एक ही रंग के वर्गों पर रहकर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_4_knight.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_4_knight.png
en: Knight. The only piece that can jump over others. Move forward or back two, then left or right one—or move left or right two, and forward or back one.
hi: नाइट| केवल टुकड़ा है कि दूसरों पर कूद कर सकते हैं| कदम आगे या पीछे दो, तो छोड़ दिया है या सही एक या बाएँ या दाएँ ले जाने दो, और आगे या पीछे एक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_5_rook.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_5_rook.png
en: Rook. Can only move forward, back, left or right, but not diagonally.
hi: रूक | केवल आगे बढ़ना है, वापस, या छोड़ दिया सही है, लेकिन नहीं तिरछे सकता|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_6_pawn.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_6_pawn.png
en: Pawn. Can only move forward, unless capturing. Can move two squares on the first move, but later only one. Captures diagonally one square.
hi: प्यादा| केवल आगे कैप्चरिंग जब तक, हिला सकते है| पहला कदम पर दो वर्गों, लेकिन केवल एक ही बाद में स्थानांतरित कर सकते हैं| तिरछे एक वर्ग को कब्जा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/excited.png
en: Excited!
hi: उत्साहित!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/happy.png
en: Happy!
hi: खुश!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/mad.png
en: Mad!
hi: पागल!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/sad.png
en: Sad!
hi: दुखी!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/0.png
en: Zero.
hi: शून्य|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/1.png
en: One.
hi: एक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/2.png
en: Two.
hi: दो|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/3.png
en: Three.
hi: तीन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/4.png
en: Four.
hi: चार|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/5.png
en: Five.
hi: पांच|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/6.png
en: Six.
hi: छह|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/7.png
en: Seven.
hi: सात|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/8.png
en: Eight.
hi: आठ|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/9.png
en: Nine.
hi: नौ|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op0_plus.png
en: Plus.
hi: प्लस|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op1_minus.png
en: Minus.
hi: माइनस|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op2_multiply.png
en: Times.
hi: बार|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op3_divide.png
en: Divided by.
hi: से विभाजित|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op4_equals.png
en: Equals.
hi: बराबरी

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op5_notequals.png
en: Not equal to.
hi: बराबर नहीं

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op6_lessthan.png
en: Less than.
hi: से भी कम|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op7_greaterthan.png
en: Greater than.
hi: इससे बड़ा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op8_lessthanequal.png
en: Less than or equal to.
hi: कम से कम या बराबर है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op9_greaterthanequal.png
en: Greater than or equal to.
hi: इससे छोटा या इसके बराबर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/dollars_1_dollar.svg
en: Dollar sign.
hi: डॉलर साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/dollars_2_cent.svg
en: Cent sign. 100 cents make 1 dollar.
hi:  सेंट का साइन| 100 सेंट 1 डॉलर बनाते हैं|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/euro_1_euro.svg
en: Euro sign.
hi: यूरो साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/euro_2_cent.svg
en: Euro cent sign. 100 Euro cents make 1 Euro.
hi:  यूरो सेंट चिह्न | 100 यूरो सेंट 1 यूरो है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/gbp_1_pound.svg
en: Pound sign.
hi: पौंड साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/gbp_2_penny.svg
en: Penny sign. 100 pence make 1 pound sterling.
hi: पैसा साइन| 100 पेंस £ 1 स्टर्लिंग बनाते हैं|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/yen_1_yen.svg
en: Japanese Yen sign.
hi: जापानी येन साइन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/001penny.png
en: A Canadian 1 cent piece ($.01) called a penny.
hi: कनाडा का १ सेंट ($.01) १ पेनी कहलाता है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/005nickel.png
en: A Canadian 5 cent piece ($.05) called a nickel.
hi: कनाडा के ५ सेंट($.05) १ निकेल कहलातें है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/010dime.png
en: A Canadian 10 cent piece ($.10) called a dime.
hi: कनाडा के १० सेंट($.10)१ डाईम कहलाता है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/025quarter.png
en: A Canadian 25 cent piece ($.25) called a quarter.
hi: कनाडा के २५ सेंट($.25) १ कुआर्टर कहलातें है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/100loonie.png
en: A Canadian dollar ($1.00) called a loonie. It’s named after the bird on the coin—a loon.
hi: कनाडा का एक डॉलर($1.00)लूनी कहलाता है|यह नाम एक लूनी नामक पक्षी के नाम के ऊपर रखा गया है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/200toonie.png
en: A Canadian two dollar coin ($2.00) called a toonie. (Its name is a play on the name of the one dollar “loonie” coin and the number two.)
hi: कनाडा के दो डॉलर($2.00) टूनी कहलातें हैं|(जैसे एक डॉलर का नाम लूनी है तो दो डॉलर का नाम टूनी रखा गया है|)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/001.png
en: A European coin of 1 cent (0.01 €).
hi: १ सेंट का एक यूरोपीअन सिक्का(0.01 €)|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/002.png
en: A European coin of 2 cents (0.02 €).
hi: २ सेंट का एक यूरोपीअन सिक्का (0.02 €)|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/005.png
en: A European coin of 5 cents (0.05 €).
hi: ५ सेंट का एक यूरोपीअन सिक्का(0.05 €)|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/010.png
en: A European coin of 10 cents (0.10 €).
hi: १० सेंट का एक यूरोपीअन सिक्का(0.10 €)|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/020.png
en: A European coin of 20 cents (0.20 €).
hi: २० सेंट का एक यूरोपीअन सिक्का (0.20 €)|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/050.png
en: A European coin of 50 cents (0.50 €).
hi: ५० सेंट का एक यूरोपीअन सिक्का (0.50 €)|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/100.png
en: A European coin of 1 euro (1 €).
hi: १ यूरो का एक यूरोपीअन सिक्का(1 €)|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/200.png
en: A European coin of 2 euros (2 €).
hi: २ यूरो का एक यूरोपीअन सिक्का (2 €)|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen001.png
en: 1 Japanese yen.
hi: 1 जापानी येन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen005.png
en: 5 Japanese yen.
hi: 5 जापानी येन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen010.png
en: 10 Japanese yen.
hi: 10 जापानी येन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen050.png
en: 50 Japanese yen.
hi: 50 जापानी येन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen100.png
en: 100 Japanese yen.
hi: 100 जापानी येन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen500.png
en: 500 Japanese yen.
hi: 500 जापानी येन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/001penny.png
en: A US 1 cent piece ($.01) called a penny.
hi: अमरीका का १ सेंट($.01)एक पेंनी कहलाता है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/005nickel.png
en: A US 5 cent piece ($.05) called a nickel.
hi: अमरीका के ५ सेंट ($.05)एक निकेल कहलातें हैं|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/010dime.png
en: A US 10 cent piece ($.10) called a dime.
hi: अमरीका के १० सेंट($.10)एक डाईम कहलातें हैं|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/025quarter.png
en: A US 25 cent piece ($.25) called a quarter.
hi: अमरीका के २५ सेंट($.25)एक कुआर्टर कहलातें हैं|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/050kennedy-halfdollar.png
en: A US 50 cent piece ($.50) called a “Kennedy Half Dollar.”
hi: अमरीका के ५० सेंट  केन्नेडी हाफ डॉलर कहलातें हैं|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/100sacagawea.png
en: A US “Sacagawea” dollar ($1.00).
hi: एक अमरीकी सकागावेया डॉलर ($1.00)|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef0_treble.png
en: The treble clef.
hi: तिहरा कुंजी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef1_bass.png
en: The bass clef.
hi: बास कुंजी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_flat.png
en: Flat.
hi: फ्लैट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_sharp.png
en: Sharp.
hi: तेज|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_b.png
en: Eighth note.
hi: आठवा नोट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_b.png
en: Quarter note.
hi: क्वार्टर नोट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_b.png
en: Half note.
hi: आधा नोट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_100.png
en: Whole note.
hi: पूरा नोट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/rest_025.png
en: Quarter rest.
hi: बाकी क्वार्टर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/hand.png
en: A hand.
hi: एक हाथ|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/heart.svg
en: A heart.
hi: एक दिल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/pawprint.png
en: A paw print.
hi: एक पंजा प्रिंट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/scream_balloon.svg
en: A scream balloon.
hi: एक चीख गुब्बारा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/speech_balloon.svg
en: A speech balloon.
hi: एक भाषण गुब्बारा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/thought_balloon.svg
en: A thought balloon.
hi: एक सोचा गुब्बारा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/uk_post_box.png
en: A UK post box. Put your letter in here!
hi: यह एक ब्रिटेन का पोस्ट बॉक्स है| यहाँ अपने पत्र डालें!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/usps_mailbox.png
en: A mailbox.
hi: एक मेलबॉक्स|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/docks.svg
en: Down at the docks.
hi: नीचे नाव पर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/fountain.svg
en: The fountain of youth.
hi: युवाओं का फ़ौवारा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/gate.svg
en: A gate.
hi: एक द्वार|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/mine.svg
en: A mine.
hi: एक मेरा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/ruins.svg
en: A castle in ruins.
hi: खंडहर में एक महल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/shipwreck.svg
en: A shipwreck.
hi: एक जहाज़ की तबाही|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/watch_tower.svg
en: A watch tower.
hi: नज़र रखने के लिए टॉवर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/wishing_well.svg
en: A wishing well.
hi: चाह पूरी करने वाला कुआ|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/blue-and-yellowflag.png
en: A blue and yellow flag.
hi: एक नीला और पीला झंडा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/checkeredflag.png
en: A checkered flag.
hi: एक चेकर झंडा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/greenflag.png
en: A green flag.
hi: एक हरा झंडा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/redflag.png
en: A red flag.
hi: एक लाल झंडा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/whiteflag.png
en: A white flag.
hi: एक सफेद झंडा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/yellowflag.png
en: A yellow flag.
hi: एक पीला झंडा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/blacksmith.svg
en: The blacksmith shop.
hi: लोहार की दुकान|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cathedral.svg
en: Cathedral.
hi: गिरजाघर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cave_entrance.svg
en: Enter the cave.
hi: गुफा के अन्दर जाएं|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/circus.svg
en: Circus tent.
hi: सर्कस तम्बू|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/city.svg
en: A medieval city.
hi: एक मध्यकालीन शहर है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cityhouse.svg
en: Two city houses.
hi: दो शहर घर |

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fairytale_castle.svg
en: A fairytale castle.
hi: एक परियों वाली कहानी का महल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/farm.svg
en: A farm.
hi: एक खेत|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fishery.svg
en: A fishery.
hi: एक मछली पालन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fort.svg
en: A fort.
hi: एक किला|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fortress.svg
en: A fortress.
hi: एक किले की मालकिन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/hunter.svg
en: The house of the hunter.
hi: शिकारी का घर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/igloo.svg
en: An igloo.
hi: एक इग्लू|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/inn.svg
en: An inn.
hi: एक सराय|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/jailhouse.svg
en: A jailhouse.
hi: एक जेल घर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/lighthouse.svg
en: A lighthouse.
hi: एक प्रकाश स्तंभ|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/medieval_tent.svg
en: A medieval tent.
hi: एक मध्ययुगीन तम्बू|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/monastery.svg
en: A monastery.
hi: एक मठ|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/pinkhome.svg
en: A pink dream house.
hi: एक गुलाबी सपनों का घर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/stables.svg
en: A stable.
hi: एक घुडसाल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/swisshome.svg
en: A Swiss house.
hi: एक स्विस घर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tavern.svg
en: A tavern.
hi: एक मधुशाला|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tent.svg
en: A tent.
hi: एक तम्बू|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tepee.svg
en: A tepee.
hi: एक तेपि|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_flag_red.svg
en: A tower with a red flag.
hi: एक लाल झंडा के साथ एक टावर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round.svg
en: A round tower.
hi: एक दौर टॉवर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round_flag.svg
en: A round tower with a pink flag.
hi: एक गुलाबी ध्वज के साथ एक दौर टॉवर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_square.svg
en: A square tower.
hi: एक वर्ग टॉवर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/townhall.svg
en: The town hall.
hi: टाउन हॉल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/university.svg
en: A university.
hi: एक विश्वविद्यालय|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/warehouse.svg
en: A warehouse.
hi: एक गोदाम|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/windmill.svg
en: A windmill.
hi: एक पवन चक्की|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/wooden_cottage.svg
en: A wooden cottage.
hi: एक लकड़ी के कुटीर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/inukshuk-outline.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/inukshuk-photo.png
en: An inukshuk (or inuksuk), a landmark made of stones. It was used as a milestone or directional marker by the Inuit of the Canadian Artic.
hi: एक (या इनुक्सुक ) इनुक्शुक , एक मील का पत्थर पत्थरों का बना| यह एक या कनाडा अर्टिक के इनुइत द्वारा दिशात्मक मार्कर मील का पत्थर के रूप में इस्तेमाल किया गया था|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/graveyard.svg
en: A graveyard.
hi: एक कब्रिस्तान|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/magic_stones.svg
en: Magic stones.
hi: जादू पत्थर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/obelisk.svg
en: An obelisk.
hi: एक ओबिलिस्क|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/pyramid.svg
en: A pyramid.
hi: एक पिरामिड|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/statue.svg
en: A statue.
hi: एक प्रतिमा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/sword_in_the_stone.svg
en: A sword in the stone.
hi: पत्थर में तलवार|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/totem.svg
en: A totem pole.
hi: एक टोटेम पोल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/arrow.png
en: “Arrow”.
hi: "एरो"|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/blankroadsign.svg
en: An empty roadsign to draw on!
hi: एक खली रोडसाइन बनाने के लिए!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/crossroads.png
en: “Crossroads”.
hi: "चौराहे"|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/dead_end_sign.png
en: Dead end ahead!
hi: मृत अंत आगे!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/give_way_sign.png
en: “Give Way” means you have to let other people go first.
hi: "दो मार्ग 'का मतलब है आप के लिए दो अन्य लोगों को पहले जाना है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/hospital.png
en: “Hospital”.
hi: "हॉस्पिटल"|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_entry_sign.png
en: No entry!
hi: प्रवेश बंद!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_uturn.png
en: “No U-Turn”.
hi: "कोई उ टर्न नहीं"|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/railroad_crossing.png
en: A railroad crossing.
hi: एक रेल पार|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/roundabout.png
en: Roundabout ahead! Which way will you go?
hi: के बारे में आगे गोल! किस तरह से आपको जाना होगा?

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/school_sign.png
en: School ahead! Drive slowly!
hi: आगे स्कूल है! धीरे चलाओ!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stop.png
en: A “Stop” sign. Stop here, then go when it’s your turn.
hi: एक रुको का चिह्न|यहाँ रुको,जब तुम्हारी बारी आये तब जाना|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_01_red.png
en: The red light means you must stop now.
hi: लाल बत्ती का मतलब अब तुम रुकना होगा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_02_yellow.png
en: The yellow light means you should stop if it is safe to do so.
hi: पीले प्रकाश का मतलब है कि आप अगर ऐसा करना सुरक्षित है बंद कर देना चाहिए|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_03_green.png
en: The green light means you can go if it is safe to do so.
hi: हरी बत्ती का मतलब है आप अगर ऐसा करना सुरक्षित है जा सकते हैं|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/t-junction.png
en: “T-intersection”.
hi: "टी चौराहे "|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/toilets.png
en: “Toilets”.
hi: "शौचालय"|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/traffic_cone.png
en: A traffic cone.
hi: एक यातायात कोन|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_ped.png
en: Pedestrian Crossing (“PED XING”).
hi: पैदल चलने वालों का पार ("PED XING")|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_school.png
en: “School Crossing”.
hi: "स्कूल पार"|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/yield.png
en: “Yield” means you have to let other people go first.
hi: का अर्थ है "उपज"क्या आप दो अन्य लोगों को पहले जाना है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/7spoke256.png
en: A wheel! Put the brake calipers toward the rear.
hi: एक पहिया! पीछे की ओर ब्रेक नली का व्यास रखो|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/bikewheel.svg
en: A bicycle wheel.
hi: एक साइकिल पहिया|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/blue_truck.svg
en: A blue truck.
hi: एक नीले रंग की ट्रक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/garbagetruck.png
en: A garbage truck.
hi: एक कचरा ट्रक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_bus.svg
en: A bus.
hi: एक बस|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_fireengine.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/firetruck.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/cartoon/fire_engine.png
en: A fire truck.
hi: एक आग भुजाने वाली ट्रक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry1.svg
en: A logging truck.
hi: एक प्रवेश ट्रक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry2.svg
en: A tanker truck.
hi: एक टैंकर ट्रक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry3.svg
en: A container truck.
hi: एक कंटेनर ट्रक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry4.svg
en: A small dump truck.
hi: एक छोटा सा डम्प ट्रक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/toy_truck.svg
en: A toy truck.
hi: एक खिलौना ट्रक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/tyre_with_rim.svg
en: A tire.
hi: एक टायर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/wheel_tractor.png
en: A tractor wheel.
hi: एक ट्रैक्टर पहिया|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/beetle.png
en: A VW Beetle.
hi: एक वोल्क्सवागेन बीटल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sedan.png
en: A sedan car.
hi: एक पालकी गाड़ी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar3.svg
en: A sports car.
hi: एक स्पोर्ट्स कार|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/truck.png
en: A pickup truck.
hi: एक पिक ट्रक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/dumper.png
en: A dumper. It carries its load in the front.
hi: एक डम्पर| यह सामने अपने भार वहन करती है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/bulldozer.svg
en: A bulldozer. It pushes dirt with a big shovel.
hi: एक बुलडोजर|यह एक बड़े फावड़ा से गंदगी को हटाता है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/cementMixer.png
en: A colorful toy cement truck.
hi: एक रंगीन खिलौना सीमेंट ट्रक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift2.svg
en: A forklift truck.
hi: एक फोर्कलिफ्ट ट्रक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/terex.png
en: A huge dump truck.
hi: एक बड़ा डम्प ट्रक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/towTruck.png
en: A colorful toy tow truck.
hi: एक रंगीन टो खिलौना ट्रक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/bluebike.svg
en: A blue bicycle.
hi: एक नीले रंग की साइकिल|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/motorbike.svg
en: A motor bike.
hi: एक मोटर बाइक|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/pink_tricycle.png
en: A pink tricycle.
hi: एक गुलाबी त्रि चक्र|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/sedan_police.png
en: Police car emblems to put on the sedan.
hi: पुलिस की गाड़ी प्रतीक पालकी पर रख दिया|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/farming/cartoon/tractor.svg
en: A tractor.
hi: एक ट्रैक्टर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/farming/cartoon/tux_tractor.png
en: Tux the penguin in a farm tractor!
hi: एक खेत में ट्रैक्टर पेंगुइन टक्स!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/balloon360.png
en: A hot air balloon.
hi: एक गर्म हवा का गुब्बारा|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/cartoon/eddieCopter.png
en: Eddie the Helicopter.
hi: हेलीकाप्टर एडी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/747.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/plane.svg
en: An airplane.
hi: एक हवाई जहाज|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/cartoon/plane.png
en: Tux Airways.
hi: टक्स एयरवेज|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/white_train.svg
en: A white locomotive.
hi: एक सफेद लोकोमोटिव|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/boxcar.png
en: A boxcar is used to carry livestock.
hi: एक मालगाड़ी पशुओं को ले जाने के लिए है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/caboose.png
en: The caboose—a carriage for the guard.
hi: केबूज़-गार्ड के लिए एक गाड़ी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/carriage.png
en: A passenger carriage.
hi: एक यात्री गाड़ी|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tanker.png
en: Tankers carry bulk liquids.
hi: टैंकरों थोक तरल पदार्थ ले|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tender.png
en: The tender carries water and coal for the engine.
hi: निविदा इंजन के लिए पानी और कोयला वहन करती है|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/toy_train.png
en: A steam locomotive.
hi: एक भाप लोकोमोटिव|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/trainSign.png
en: A train sign.
hi: एक ट्रेन हस्ताक्षर|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/green_korean_bus.png
en: A green bus.
hi: एक हरे रंग की बस|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/double_decker_bus.png
en: A double decker bus.
hi: एक डबल डेकर बस|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/schoolbus.svg
en: A yellow school bus.
hi: एक पीले रंग की स्कूल बस|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/f1_car.svg
en: A formula one race car.
hi: एक फार्मूला वन रेस कार|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/indycar.png
en: A race car.
hi: एक रेस कार|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/chineseJunk.png
en: An old Chinese sailing ship.
hi: एक पुरानी चीनी नौकायन जहाज|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/sail_boat1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/sail_boat2.svg
en: A sail boat.
hi: एक पाल नाव|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/walnutBoat.png
en: A walnut sailboat.
hi: एक अखरोट सेलबोट|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/bathyscape.png
en: UB2006 “Penguin II” deep sea research vessel.
hi: UB2006 "पेंग्विन द्वितीय " गहरे समुद्र में अनुसंधान पोत|

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/tugboat.png
en: A colorful toy tugboat.
hi: एक रंगीन खिलौना टग नाव|
