tuxpaint-stamps - en to km translation catalogue (508 entries)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog-1.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog.png
en: A frog.
km: កង្កែប

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/adelaide-rosella.png
en: An Adelaide Rosella.
km: សេក​អូស្ដ្រាលី​ភាគ​អាគ្នេយ៍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/albino_peahen.png
en: An albino peahen (a female peafowl, or peacock).
km: ក្ងោក​ស

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/blackbird.png
en: A blackbird.
km: បក្សី​ខ្មៅ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crow.png
en: A crow.
km: ក្អែក

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cuckoo.png
en: A cuckoo.
km: តាវ៉ៅ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/drake.png
en: A drake.
km: ទា​ឈ្មោល

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/duck.png
en: A duck.
km: ទា

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/gander.png
en: A gander.
km: ក្ងាន​ឈ្មោល

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/guineafowl.png
en: A guinea fowl.
km: សត្វ​ស្លាប​ហ្គីនេ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/hen.png
en: A brown hen.
km: មេ​មាន់​ពណ៌​ត្នោត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/lark.png
en: A lark.
km: ក្រួច​អ៊ឺត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/little-penguin.png
en: A little penguin.
km: ផិនឃ្វីន​តូច

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magellanic_penguin.png
en: A Magellanic penguin.
km: ផិនឃ្វីនរកមើល

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magpie.png
en: A magpie.
km: ពពេច

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/nandou.png
en: A rhea.
km: ឆ្កែ​ចចក

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/ostrich.png
en: An ostrich.
km: អូទ្រីស

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/owl.png
en: An owl.
km: ទីទុយ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/peacock.png
en: A peacock (a male peafowl).
km: ក្ងោក

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/penguin.png
en: A penguin.
km: ផិនឃ្វីន

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pink_flamingo.png
en: A pink flamingo.
km: កុក​ពណ៌​ស៊ីជម្ពូរ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rooster.png
en: A colorful rooster.
km: មាន់​គក

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/seagull.png
en: A seagull.
km: រំពេ​សមុទ្រ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/silver-gull.png
en: A Silver Gull.
km: រំពេរ​ប្រាក់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/tucan.png
en: A toucan.
km: កេងកង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/turkey.png
en: A turkey.
km: មាន់បារាំង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/vulture.png
en: A vulture.
km: ត្មាត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/tux.png
en: Tux—the Linux mascot!
km: Tux - ជា​រូបតំណាង​របស់ លីនុច !

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/dinosaur/cartoon/dinosaurSings.png
en: A singing dinosaur!
km: ដាយណូស័រ​ច្រៀង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lobster.png
en: A spiny lobster, from the Hawaiian islands.
km: បង្កង​បន្លា មក​ពី​កោះ​ហាវ៉ៃ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/seahorse.png
en: A seahorse.
km: សេះ​សមុទ្រ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/shrimp.png
en: A shrimp.
km: កម្ពឹស

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/bee.svg
en: A bee.
km: ឃ្មុំ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/fly.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/fly.png
en: A fly.
km: រុយ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/grasshopper.png
en: A grasshopper.
km: កណ្ដូប

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hornet.png
en: A hornet.
km: ឪម៉ាល់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/xanthia.png
en: A xanthia.
km: មេអំបៅ​លឿង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/butterfly.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/butterfly.png
en: A butterfly.
km: មេអំបៅ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/dragonfly.png
en: A dragonfly.
km: កន្ទុំរុយ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug-2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug.svg
en: A ladybug.
km: អណ្ដើក​មាស

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail2.png
en: A happy snail.
km: ខ្យង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider2.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/spider.png
en: A spider.
km: ពីងពាង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/lizards/iguana.png
en: An iguana.
km: ទន្សង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/badger.png
en: A badger.
km: ស្កា

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/echidna.png
en: An echidna.
km: សត្វ​អ៊ីឈីឌណា

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/elephant.png
en: An elephant.
km: ដំរី

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/ferret.png
en: A ferret.
km: សំពោច

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/giraffe.png
en: A giraffe.
km: ជីរ៉ាហ្វ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/hippopotamus.png
en: An hippopotamus.
km: ដំរីទឹក

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig.png
en: A pig.
km: ជ្រូក

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden2.png
en: A Tamworth pig.
km: ជ្រូក​ក្រហម

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rabbit_little.png
en: A little rabbit.
km: ទន្សាយ​តូច

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rhino_black.png
en: A male black rhino.
km: រមាស​ឈ្មោល​ខ្មៅ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/chimp.png
en: A chimpanzee.
km: ស្វា​ឪ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/gorilla.png
en: A gorilla.
km: ស្វា​ធំ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/tamarin_emperor.png
en: An emperor tamarin.
km: ស្វា​រាជ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/dolphin.png
en: A dolphin.
km: ត្រី​ដូហ្វាំង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/orca.png
en: An orca.
km: បាឡែន​ខ្មៅ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/otter.png
en: An otter.
km: ភេ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/sea_lion.png
en: A sea lion.
km: តោ​សមុទ្រ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/whale.png
en: A whale.
km: ត្រី​បាឡែន

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/bear.png
en: A bear.
km: ខ្លាឃ្មុំ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bison.png
en: A bison.
km: គោព្រៃ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bull.png
en: A bull.
km: គោ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow_white.png
en: A cow.
km: គោ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/goat.png
en: A goat.
km: ពពែ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/indian_blackbuck.png
en: An Indian blackbuck.
km: រមាំង​ខ្មៅ មកពី​ឥណ្ឌា

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/mountaingoat.png
en: A mountaingoat.
km: ពពែ​ភ្នំ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/ram.png
en: A ram.
km: ជៀម​ឈ្មោល

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep.png
en: A sheep.
km: ចៀម

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep_lamb.png
en: A baby sheep (a lamb).
km: កូន​ចៀម

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/yak.png
en: A yak.
km: គោ​ចាមរី

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/camel.png
en: A camel.
km: អូដ្ឋ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/dromedary.png
en: A dromedary.
km: អូដ្ឋ​មាន​បូក​មួយ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion-2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion.png
en: A lion.
km: តោ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger.png
en: A tiger.
km: ខ្លា

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger_sumatran.png
en: A Sumatran tiger.
km: ខ្លា​ដំបង​ស៊ូម៉ាត្រា

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/cartoon/lion.png
en: A happy lion!
km: តោ​សប្បាយចិត្ត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/caribou.png
en: A caribou.
km: រមាំង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/deer.png
en: A deer.
km: ក្ដាន់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/doe.png
en: A doe.
km: ក្ដាន់​ញី

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dingo.png
en: A dingo.
km: ឆ្កែព្រៃ​អូស្ដ្រាលី

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dog.png
en: A dog.
km: ឆ្កែ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/fox.png
en: A fox.
km: កញ្ជ្រោង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey_eating.png
en: A donkey.
km: លា

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/horse.png
en: A horse.
km: សេះ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra2.svg
en: A zebra.
km: សេះ​បង្កង់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/beaver.png
en: A beaver.
km: ភេរ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/capybara.png
en: A sleeping capybara.
km: ជ្រូក​ទឹក

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/marmot.png
en: A marmot.
km: កំប៉្រុក​ភ្នំ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/mouse.png
en: A mouse.
km: កណ្ដុរ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rabbit.png
en: A rabbit.
km: ទន្សាយ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/squirrel.png
en: A squirrel.
km: កំប្រុក

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/kangaroo.png
en: A red kangaroo.
km: កង់ហ្គូរូ​ក្រហម

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/koala.png
en: A koala.
km: ខ្លាឃ្មុំ​អូស្ដ្រាលី

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/wombat.png
en: A wombat.
km: ខ្លាឃ្មុំ​ជើង​ខ្លី

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/cartoon/kangaroo-silo.png
en: A kangaroo.
km: កង់ហ្គូរូ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/abalone.png
en: An abalone.
km: ខ្យង​អាបាឡូន

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/murray-mussel.png
en: A freshwater mussel.
km: គ្រំ​ជំពុះទា​ នៅ​ទឹក​ស្អាត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_new.png
en: A modern clothespin.
km: ដង្កៀប​ខោអាវ​សម័យ​ឥឡូវ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_old.png
en: An old-fashioned clothespin.
km: ដង្កៀប​សំលៀក​បំពាក់​មូដ​ចាស់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/armor/cartoon/knight_helmet.png
en: A knight’s helmet.
km: មួក​អ្នក​ជិះសេះ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/blue_fedora.svg
en: A blue fedora.
km: ហ្វេដឺរ៉ា ខៀវ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/feathered_hat.svg
en: A feathered hat.
km: មួក​ស្លាប​សត្វ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/green_fedora.svg
en: A green fedora.
km: ហ្វេដឺរ៉ា​បៃតង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/propeller_hat.svg
en: A propeller hat.
km: មួក​កង្ហារ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/sombrero.svg
en: A sombrero.
km: មួក​ហាម​ធំ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/tophat.svg
en: A top hat.
km: មួក​បុរស​រាង​ខ្ពស់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/birthday_cake.svg
en: A birthday cake.
km: នំ​ខួបកំណើត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/pink_cake.svg
en: A pink cake.
km: នំ​ពណ៌​ស៊ីជម្ពូរ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Apricot_whole.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apricot.png
en: An apricot.
km: ផ្លែ​អែបព្រីខត់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Strawberry2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/strawberry.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/strawberry.svg
en: A strawberry.
km: ស្ត្របឺរី

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_fuji.png
en: A “Fuji” apple.
km: ប៉ោម “ហ្វូជី”

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_granny_smith.png
en: A “Granny Smith” apple.
km: ប៉ោម “ហ្គ្រែនី​ស្ម៊ីត”

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_green.png
en: A green apple.
km: ប៉ោម​បៃតង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_red.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple.svg
en: A red apple.
km: ប៉ោម​ក្រហម

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_sierra_beauty.png
en: A “Sierra Beauty” apple.
km: ប៉ោម “ស៊ីរ៉ា ប៊ីយូធី”

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/banana.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/banana.svg
en: A banana.
km: ចេក

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/grapes.png
en: A bunch of grapes.
km: ទំពាំង​បាយជូរ មួយ​ចង្កោម

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/lemon.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon.svg
en: A yellow lemon.
km: ក្រូចឆ្មា​ពណ៌​លឿង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mandarine.png
en: A mandarin orange.
km: ក្រូច​ឃ្វិច

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mango.png
en: A mango.
km: ស្វាយ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/orange.svg
en: An orange.
km: ក្រូច

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pear.png
en: A yellow pear.
km: ផ្លែ​ព័រ​ពណ៌​លឿង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pineapple.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pineapple.svg
en: A pineapple.
km: ម្នាស់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pomegranate.png
en: A pomegranate.
km: ទទឹម

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/raspberry.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/raspberry.svg
en: A raspberry.
km: ផ្លែ​រ៉ាស​ប៊័ររី

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_lime.png
en: A sliced lime.
km: ចំណិត​ក្រូច​ឆ្មា

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_orange.png
en: A sliced orange.
km: ចំណិត​ក្រូច

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core_01.svg
en: An apple core.
km: បណ្ដូល​ផ្លែប៉ោម

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/blueberry.svg
en: Some blueberries.
km: ផ្លែ​ប័ររី​ខៀវ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries2.svg
en: Some cherries.
km: ផ្លែ​ឈៀររី

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/grapes.svg
en: A cluster of grapes.
km: ទំពាំងបាយជូ មួយ​ចង្កោម

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon_slice.svg
en: A lemon slice.
km: ចំណិត​ក្រូចឆ្មា

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/peach.svg
en: A peach.
km: ផ្លែ​ប៉ែស

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pear.svg
en: A pear.
km: ផ្លែ​ព័រ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/prune.svg
en: A prune.
km: ផ្លែ​ព្រូន

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/watermelon.svg
en: A watermelon.
km: ឪឡឹក

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/almond.png
en: An almond.
km: ដើម​អាម៉ង់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/pecan.png
en: A pecan.
km: ផ្លែ​ភីខន

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut.png
en: A walnut.
km: ដើម​វ៉ាល់ណាត់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut_shelled.png
en: A walnut in its shell.
km: ដើម​វ៉ាល់ណាត់​ក្នុង​សំបក

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/broccoli.png
en: Eat your broccoli!
km: ញ៉ាំ​ខាត់ណា

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/carrot.png
en: A carrot.
km: ការ៉ុត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/chilepepper.png
en: A chile pepper.
km: ម្ទេស

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/eggplant.png
en: An eggplant.
km: ត្រប់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlic.png
en: A garlic bulb.
km: មើម​ខ្ទឹម

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlics.png
en: A string of garlic.
km: ខ្ទឹម​មួយ​ខ្សែ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/lettuce.png
en: A head of lettuce.
km: សាឡាត់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/mushroom.png
en: A mushroom.
km: ផ្សិត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/onion.png
en: An onion.
km: ខ្ទឹមបារាំង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pattypan_squash.png
en: A “pattypan” squash.
km: ផ្លែ​ស្រដៀង​ល្ពៅ ឬ​រនោង “រាង​សំប៉ែត”

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pepper.png
en: A green pepper.
km: ម្ទេស​ប្លោក

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/potato.png
en: A brown potato.
km: ដំឡូង​ពណ៌​ត្នោត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pumpkin_small.png
en: A very small pumpkin.
km: ល្ពៅ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/redlettuce.png
en: A head of red lettuce.
km: សាឡាត់​ក្រហម

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/tomato.png
en: A ripe, red tomato!
km: ប៉េងប៉ោះ​ទុំ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yam.png
en: A yam.
km: ដំឡូង​ជ្វា

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yellowpepper.png
en: A yellow pepper.
km: ម្ទេស​ពណ៌​លឿង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/binoculars.png
en: A pair of binoculars.
km: កែវយឹត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/camera_35mm.png
en: A camera.
km: ម៉ាស៊ីន​ថត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/brass/trumpet.png
en: A trumpet.
km: ត្រុំប៉ែត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drumkit.png
en: A drum kit.
km: គ្រឿង​ស្គរ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/cello.png
en: A cello.
km: វីយូឡុង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric.png
en: An electric guitar.
km: ហ្គីតា

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_classical.png
en: A classical guitar.
km: ហ្គីតា​បុរាណ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric_bass.png
en: An electric bass guitar.
km: ហ្គីតា​បាស់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin2.svg
en: A violin.
km: វីយូឡុង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/wind/bassoon.png
en: A bassoon.
km: ប៉ី

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/garbagecan.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/trash_can.svg
en: A silver garbage can.
km: ធុង​សំរាម

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/home_compost_bin.png
en: A home compost bin.
km: ជង្រុក​កំប៉ុស​នៅ​ផ្ទះ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/kettle.png
en: An electric kettle.
km: កំសៀវ​អាគ្គីសនី

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/key.png
en: A key.
km: សោ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/rubberduck.png
en: A rubber duck.
km: ទា​ជ័រ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/toilet.png
en: Remember to flush the toilet and wash your hands with soap!
km: កុំភ្លេច​បើក​ទឹក​បង្គន់ រួច​លាង​ដៃ​របស់​អ្នក​ជាមួយ​សាប៊ូ !

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/wheelie_bin.png
en: A wheelie bin! Give me your trash!
km: ធុង​សំរាម​មាន​កង់ ! សូម​ផ្ដល់​សំរាម​ឲ្យ​ខ្ញុំ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/highlighter.png
en: A highlighting pen.
km: ហ្វឺត​បន្លិច

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pen_dryerase.png
en: A dry erase marker.
km: ហ្វឺត​លុប​ស្ងួត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_closed.png
en: A pair of closed scissors.
km: កន្ត្រៃ​បិទ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_open.png
en: A pair of open scissors.
km: កន្ត្រៃ​បើក

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/glass.png
en: A glass of water.
km: ទឹក​មួយ​កែវ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/mug.png
en: A mug.
km: កា​ទឹក

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/pitcher_small.png
en: A very small pitcher.
km: ថូទឹក​តូច

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/teapot.png
en: A teapot.
km: ប៉ាន់តែ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pasta_pot.png
en: A large pot for pasta and soup.
km: ឆ្នាំង​សម្រាប់​ដាក់​សម្ល

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pressure_cooker.png
en: A pressure cooker.
km: ឆ្នាំង​ដាំបាយ​អគ្គីសនី

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/nutcracker.png
en: A nutcracker.
km: ប្រណាក

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/pepper_grinder.png
en: A pepper grinder.
km: ឧបករណ៍​កិន​ម្រេច

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer2.svg
en: A hammer.
km: ញញួរ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/mallet_metal.png
en: A large metal mallet.
km: អន្លូងក្បាលស្វា​លោហៈធំ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/measuring_tape.png
en: Measuring tape.
km: ម៉ែត្រ​វាស់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/paintbrush_large.png
en: A large paintbrush.
km: ជក់​គំនូរ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/plyers.png
en: A pair of pliers.
km: ដង្កាប់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/saw.png
en: A saw.
km: រណារ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/toolbox.png
en: A toolbox.
km: ប្រអប់​ដាក់​ឧបករណ៍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench.png
en: A wrench.
km: សោ​ម៉ាឡេត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_adjustable.png
en: An adjustable wrench.
km: ម៉ាឡេត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_plumbers.png
en: A plumber’s wrench.
km: សោ​មួល​ខ្ចៅ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/stethoscope.png
en: A stethoscope lets your doctor listen to your heart and lungs.
km: ឧរ៉ាទស្សន៍ ដែល​វិជ្ជបណ្ឌិត​ប្រើ​ដើម្បី​ស្ដាប់​បេះដូង និង​សួត​របស់​អ្នក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/syringe.png
en: A syringe.
km: ស៊ីរ៉ាំង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/final-roll-call.png
en: We remember those who have died.
km: ឧទ្ទិស​ជូន​អ្នក​ដែល​បាន​ស្លាប់ទៅ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/fireman240a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman200b.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman240a.png
en: A fireman.
km: អ្នក​ពន្លត់ភ្លើង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/paratrooper.png
en: A paratrooper.
km: ទាហាន​ឆ័ត្រ​យោង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/ammunition/old_naval_shell.png
en: This shell is hundreds of years old!
km: សំបក​នេះ មាន​អាយុ​រាប់រយ​ឆ្នាំ​មកហើយ !

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/infantry-stryker.png
en: With a fast APC like this Stryker, you can surprise the enemy.
km: ដោយមាន APC លឿន​ដូច​រថក្រោះ​ចម្បាំង អ្នក​អាច​ធ្វើ​ឲ្យ​សត្រូវ​របស់​អ្នក​ភ្ញាក់ផ្អើល ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/ww2_german_gun.png
en: This gun last saw service during World War 2.
km: កាំភ្លើង​រណារ ក្នុង​សង្គ្រាម​លោក​លើក​ទី ២

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/explosion.png
en: Boom!!!
km: ប៊ូម!!!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/fire.png
en: Fire! Fire! Fire!
km: ភ្លើង!​ភ្លើង!​ភ្លើង!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/lightningbolt.png
en: A lightning bolt.
km: សញ្ញា​ផ្លេក​បន្ទោរ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/toys/grannysmith.png
en: Grandma’s old rag doll.
km: កូនក្រមុំ​ជ័រ​ចាស់​របស់​លោកយាយ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/daffodil.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/daffodil.png
en: A daffodil.
km: ដែហ្វហ្វូឌីល

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/red-gazania.png
en: A Red Gazania.
km: ហ្កាហ្សានៀ​ក្រហម

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/rose.png
en: A rose.
km: កូឡាប

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/whitestar-petunia.png
en: A White Star Petunia.
km: ផ្កា​ផ្កាយ​ពណ៌​ស

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/holly_leaves.png
en: Holly leaves are shiny and have prickles!
km: ស្លឹក​ហូលី គឺ​ភ្លឺ និង​មាន​បន្លា

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/liberia-palm.png
en: A palm tree.
km: ដើម​ត្នោត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/pinecone.png
en: A pinecone.
km: ផ្លែ​ស្រល់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/rambutan.png
en: An alien tree!
km: ដើមឈើ​ចំឡែក

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_Tree_photo.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/tree.png
en: A Christmas tree.
km: ដើម្បី​ណូអែល

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/bow.png
en: A colorful bow.
km: បូ​

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/candy_cane.svg
en: A candy cane.
km: ឈើច្រត់​ស្ករ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift2.png
en: A gift.
km: កាដូ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/hard_candy.png
en: Hard candy—yum!
km: ស្ករ​គ្រាប់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/lamp.png
en: A Christmas light.
km: ភ្លើង​បុណ្យ​ណូអែល

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat2.svg
en: A Christmas hat.
km: មួក​​បុណ្យ​ណូអែល

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/star.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/star.png
en: A star.
km: ផ្កាយ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/stocking.png
en: A Christmas stocking.
km: ស្រោមជើង​បុណ្យ​ណូអែល

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmas_tp_bulb.png
en: A bulb ornament.
km: អំពូល​សម្រាប់​តុបតែង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmaswreath.png
en: A pine wreath.
km: កម្រង​ស្រល់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bluebird.png
en: A bluebird.
km: បក្សី​ខៀវ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-egg.png
en: A bunny with an Easter egg.
km: ទន្សាយ​មាន​ស៊ុត​អ៊ីស្ទ័រ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-head.png
en: A bunny.
km: ទន្សាយ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny.png
en: A floppy-eared bunny.
km: ទន្សាយ​ត្រចៀក​បាក់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-hatched.png
en: A chick hatched from an egg.
km: កូនមាន់​ញាស់ចេញ​ពី​ស៊ុត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-in-egg.png
en: A chick inside an egg.
km: កូនមាន់​ក្នុង​ស៊ុត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick.png
en: A chick.
km: កូនមាន់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg_2.png
en: A chocolate easter egg. Yum!
km: ស៊ុត​អ៊ីស្ទ័រ​សុកូឡា ។ ឆ្ងាញ់ណាស់ !

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/bat_left.png
en: A bat.
km: ប្រចៀវ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/blackcat.png
en: A black cat.
km: ឆ្មា​ខ្មៅ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/ghost.png
en: A ghost.
km: ខ្មោច

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-j.png
en: A gravestone.
km: ថ្ម​ដាក់​នៅ​ផ្នូរ​ក្បាលខ្មោច

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-b.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-i.png
en: A headstone.
km: ផ្ទាំង​ថ្ម​នៅ​ផ្នូរ​ខ្មោច

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-c.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-g.png
en: A grave marker.
km: ថ្ម​ដាក់​នៅ​ផ្នូរ​ក្បាលខ្មោច

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-d.png
en: A tombstone.
km: ថ្ម​ដាក់​នៅ​ផ្នូរ​ខ្មោច

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-f.png
en: A monument stone.
km: ថ្ម​ដាក់​នៅ​ផ្នូរខ្មោច

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-h.png
en: Another tombstone.
km: ថ្ម​ដាក់​នៅ​ផ្នូរខ្មោច​មួយ​បែបទៀត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/jackolantern_mean.svg
en: A Jack-o’-lantern.
km: ល្ពៅ​ឆ្លាក់ Jack-o’-lantern

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/skull.png
en: A skull.
km: ​លលាដ៍​ក្បាល

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-gimmel.png
en: Gimel stands for gants or all. If the dreidel lands on gimel, take everything in the middle.
km: Gimel (ג) តំណាង​ឲ្យ gants ឬ​ទាំងអស់ ។ ប្រសិន​បើ ​ឌ្រីដេល ឈរ​នៅ​ចំ gimmel (ג) គឺ​ដាក់​អ្វី​ទាំងអស់​នៅ​កណ្ដាល ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-hay.png
en: Hei stands for halb or half. If the dreidel lands on hei, take half of what’s in the middle plus one if there’s an odd number of objects.
km: Hay ( ה) ជំនួស​ឲ្យ​ពាក់ halb ឬ​កណ្ដាល ។ ប្រសិនបើ ឌ្រីដេល ឈរ​នៅ​ចំ hay (ה) នឹង​យក​ពាក់កណ្ដាល​នៃ​អ្វី​ដែលនៅ​កណ្ដាល បូក​នឹង​មួយ ប្រសិន​បើ​មាន​ចំនួន​វត្ថុ​សេស ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-nun.png
en: Nun stands for nisht or nothing. If the dreidel lands on nun, you do nothing.
km: Nun (נ) តំណាង​ឲ្យ nicht ឬ​​គ្មាន​អ្វី​សោះ ។ ប្រសិន​បើ​ឌ្រីដេល​ឈរ​នៅ​ចំ nun (נ) នោះ​អ្នក​កុំធ្វើ​អ្វី​ទាំងអស់ ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl.png
en: A dreidel.
km: ឌ្រីដេល

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/holiday_candle.png
en: A candle.
km: ទៀន

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/confetti.png
en: Confetti.
km: ផ្កា​ក្រដាស

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks2.png
en: Big fireworks.
km: កាំជ្រួច

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-hat.png
en: A party hat.
km: មួក​ជប់លៀង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-in.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-out.png
en: A party horn.
km: ប៉ី​ជប់លៀង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/apollo_lander.png
en: The Apollo lunar lander module.
km: យាន​អាប៉ូឡូ ចុះ​នៅ​ភព​ព្រះច័ន្ធ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/spacewalk.png
en: An astronaut making a spacewalk!
km: អ្នក​អាវកាស ដើរ​លើ​លំហ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/voyager2.png
en: The Voyager-2 deep-space probe.
km: យាន​រុករក​ក្នុង​លំហ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_3qt.png
en: Our moon.
km: ព្រះច័ន្ទ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_crescent.png
en: Our moon as a crescent.
km: ព្រះច័ន្ធ​មួយ​ចំហៀង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_full.png
en: The full moon.
km: ព្រះច័ន្ទ​ពេញវង់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/0_sun.png
en: The Sun.
km: ព្រះអាទិត្យ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/1_mercury.png
en: Mercury—the planet closest to the Sun.
km: ផ្កាយ​ព្រះ​ពុធ - ជា​ភព​ដែល​នៅ​ជិត​ព្រះ​អាទិត្យ​ជាង​គេ ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/2_venus.png
en: Venus—the second planet in the solar system—and the most inhospitable!
km: ផ្កាយ​ព្រះសុក្រ - ភព​ទីពី​នៅ​ក្នុង​ប្រព័ន្ធ​សុរិយគតិ ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/3_earth.png
en: The Earth. Our planet!
km: ភព​ផែនដី

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/4_mars.png
en: Mars—the red planet. It’s just beyond earth.
km: ផ្កាយ​ព្រះ​អង្គារ - ជា​ភព​ពណ៌​ក្រហម ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/5_jupiter.png
en: Jupiter—the largest planet in our solar system!
km: ផ្កាយ​ព្រហស្បតិ៍ - ជា​ភព​ធំជាងគេ​នៅ​ក្នុង​ប្រព័ន្ធ​សុរិយគតិ ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/6_saturn.png
en: Saturn—the second largest planet in our solar system—and the one with the most rings.
km: ភព​ព្រះសៅរ៍ - ភព​ធំជាង​គេ​ទីពីរ​ក្នុង​ប្រព័ន្ធ​សុរិយគតិ ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/7_uranus.png
en: Uranus—one of the “gas giants” in our solar system.
km: អ៊ុយរ៉ានុស - គឺ​ភព​ធំមួយ​នៅ​ក្នុរ​ប្រព័ន្ធ​សុរិយគតិ ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/8_neptune.png
en: Neptune—one of the “gas giants” in our solar system.
km: ភព​ណិបទូន - ជា​ភព​ធំ​មួយ​ក្នុង​ប្រព័ន្ធ​សុរិយគតិ ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/9_pluto.png
en: Pluto—until recently, it was considered the 9th planet in our solar system.
km: ភព​ព្លុយតូ - ជា​ភព​ទី ៩ នៅ​ក្នុង​ប្រព័ន្ធ​សុរិយគតិ ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/australian_rules_football.png
en: A football used in Australian Rules.
km: បាល់ទាត់ ប្រើ​ក្នុង​ក្បួន​អូស្ដ្រាលី

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/basketball.png
en: A basketball.
km: បាល់បោះ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cricketball.png
en: A cricket ball.
km: បាល់​​ក្រិកកែត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/rugby_goal_posts.png
en: Rugby goal posts.
km: បង្គោលទី​បាល់​ឱប

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/soccer.png
en: A soccer ball.
km: បាល់ទាត់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_ball.png
en: A tennis ball.
km: បាល់ តីន្នីស

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_racket.png
en: A tennis racket.
km: រ៉ុកកែត​វាយ​តីន្នីស

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/trophy_cup.png
en: A trophy cup.
km: ពានរង្វាន់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clockface.png
en: A clock face.
km: មុខ​នាឡិកា

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/recycle.png
en: This means something can be recycled. Don’t stick it with the regular trash!
km: នេះ​មាន​ន័យ​ថា មាន​អ្វី​មួយ​អាច​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ឡើងវិញ ។ កុំ​តុក​វា​ក្នុងធុងសំរាម​ធម្មតា ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_a.png
en: The sign for the letter A in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ A ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_b.png
en: The sign for the letter B in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ B ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_c.png
en: The sign for the letter C in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ C ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_d.png
en: The sign for the letter D in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ D ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_e.png
en: The sign for the letter E in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ E ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_f.png
en: The sign for the letter F in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ F ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_g.png
en: The sign for the letter G in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ G ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_h.png
en: The sign for the letter H in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ H ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_i.png
en: The sign for the letter I in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ I ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_j.png
en: The sign for the letter J in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ J ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_k.png
en: The sign for the letter K in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ K ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_l.png
en: The sign for the letter L in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ L ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_m.png
en: The sign for the letter M in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ M ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_n.png
en: The sign for the letter N in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ N ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_o.png
en: The sign for the letter O in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ O ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_p.png
en: The sign for the letter P in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ P ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_q.png
en: The sign for the letter Q in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ Q ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_r.png
en: The sign for the letter R in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ R ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_s.png
en: The sign for the letter S in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ S ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_t.png
en: The sign for the letter T in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ T ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_u.png
en: The sign for the letter U in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ U ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_v.png
en: The sign for the letter V in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ V ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_w.png
en: The sign for the letter W in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ W ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_x.png
en: The sign for the letter X in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ X ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_y.png
en: The sign for the letter Y in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ Y ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_z.png
en: The sign for the letter Z in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ Z ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_0.png
en: The sign for the number 0 in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ 0 ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_1.png
en: The sign for the number 1 in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ 1 ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_2.png
en: The sign for the number 2 in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ 2 ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_3.png
en: The sign for the number 3 in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ 3 ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_4.png
en: The sign for the number 4 in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ 4 ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_5.png
en: The sign for the number 5 in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ 5 ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_6.png
en: The sign for the number 6 in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ 6 ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_7.png
en: The sign for the number 7 in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ 7 ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_8.png
en: The sign for the number 8 in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ 8 ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_9.png
en: The sign for the number 9 in American Sign Language.
km: សញ្ញា​អក្សរ 9 ជា​ភាសា​សញ្ញា​អាមេរិក ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/a_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/a_outline.png
en: The letter a.
km: អក្សរ a

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/b_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/b_outline.png
en: The letter b.
km: អក្សរ b

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/c_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/c_outline.png
en: The letter c.
km: អក្សរ c

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/d_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/d_outline.png
en: The letter d.
km: អក្សរ d

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/e_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/e_outline.png
en: The letter e.
km: អក្សរ e

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/f_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/f_outline.png
en: The letter f.
km: អក្សរ f

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/g_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/g_outline.png
en: The letter g.
km: អក្សរ g

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/h_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/h_outline.png
en: The letter h.
km: អក្សរ h

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/i_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/i_outline.png
en: The letter i.
km: អក្សរ i

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/j_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/j_outline.png
en: The letter j.
km: អក្សរ j

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/k_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/k_outline.png
en: The letter k.
km: អក្សរ k

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/l_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/l_outline.png
en: The letter l.
km: អក្សរ l

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/m_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/m_outline.png
en: The letter m.
km: អក្សរ m

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/n_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/n_outline.png
en: The letter n.
km: អក្សរ n

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/o_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/o_outline.png
en: The letter o.
km: អក្សរ o

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/p_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/p_outline.png
en: The letter p.
km: អក្សរ p

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/q_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/q_outline.png
en: The letter q.
km: អក្សរ q

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/r_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/r_outline.png
en: The letter r.
km: អក្សរ r

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/s_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/s_outline.png
en: The letter s.
km: អក្សរ s

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/t_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/t_outline.png
en: The letter t.
km: អក្សរ t

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/u_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/u_outline.png
en: The letter u.
km: អក្សរ u

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/v_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/v_outline.png
en: The letter v.
km: អក្សរ v

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/w_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/w_outline.png
en: The letter w.
km: អក្សរ w

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/x_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/x_outline.png
en: The letter x.
km: អក្សរ x

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/y_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/y_outline.png
en: The letter y.
km: អក្សរ y

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/z_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/z_outline.png
en: The letter z.
km: អក្សរ z

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/A_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/A_outline.png
en: The letter A.
km: អក្សរ A

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/B_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/B_outline.png
en: The letter B.
km: អក្សរ B

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/C_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/C_outline.png
en: The letter C.
km: អក្សរ C

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/D_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/D_outline.png
en: The letter D.
km: អក្សរ D

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/E_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/E_outline.png
en: The letter E.
km: អក្សរ E

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/F_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/F_outline.png
en: The letter F.
km: អក្សរ F

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/G_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/G_outline.png
en: The letter G.
km: អក្សរ G

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/H_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/H_outline.png
en: The letter H.
km: អក្សរ H

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/I_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/I_outline.png
en: The letter I.
km: អក្សរ I

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/J_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/J_outline.png
en: The letter J.
km: អក្សរ J

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/K_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/K_outline.png
en: The letter K.
km: អក្សរ K

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/L_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/L_outline.png
en: The letter L.
km: អក្សរ L

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/M_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/M_outline.png
en: The letter M.
km: អក្សរ M

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/N_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/N_outline.png
en: The letter N.
km: អក្សរ N

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/O_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/O_outline.png
en: The letter O.
km: អក្សរ O

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/P_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/P_outline.png
en: The letter P.
km: អក្សរ P

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Q_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Q_outline.png
en: The letter Q.
km: អក្សរ Q

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/R_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/R_outline.png
en: The letter R.
km: អក្សរ R

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/S_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/S_outline.png
en: The letter S.
km: អក្សរ S

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/T_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/T_outline.png
en: The letter T.
km: អក្សរ T

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/U_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/U_outline.png
en: The letter U.
km: អក្សរ U

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/V_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/V_outline.png
en: The letter V.
km: អក្សរ V

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/W_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/W_outline.png
en: The letter W.
km: អក្សរ W

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/X_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/X_outline.png
en: The letter X.
km: អក្សរ X

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Y_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Y_outline.png
en: The letter Y.
km: អក្សរ Y

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Z_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Z_outline.png
en: The letter Z.
km: អក្សរ Z

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/a_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/a_with_umlaut_outline.png
en: The letter a with an umlaut.
km: អក្សរ a ជា​ស្រះ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/o_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/o_with_umlaut_outline.png
en: The letter o with an umlaut.
km: អក្សរ o ជា​ស្រះ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/ss_eszett_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/ss_eszett_outline.png
en: The German letter sz or sharp s.
km: តួអក្សរ​អាល្លឺម៉ង់ sz ឬ s សូរ្យ​តូច

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/u_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/u_with_umlaut_outline.png
en: The letter u with an umlaut.
km: អក្សរ u ជា​ស្រះ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/A_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/A_with_umlaut_outline.png
en: The letter A with an umlaut.
km: អក្សរ A ជា​ស្រះ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/O_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/O_with_umlaut_outline.png
en: The letter O with an umlaut.
km: អក្សរ O ជា​ស្រះ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/U_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/U_with_umlaut_outline.png
en: The letter U with an umlaut.
km: អក្សរ U ជា​ស្រះ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/filled/lowercase/n_with_tilda_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/outlined/lowercase/n_with_tilda_outline.png
en: The Spanish letter n with a tilde.
km: តួអក្សរ​អេស្ប៉ាញ n ដោយ​មាន​សញ្ញា ~

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/filled/uppercase/N_with_tilda_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/outlined/uppercase/N_with_tilda_outline.png
en: The Spanish letter N with a tilde.
km: តួអក្សរ​អេស្ប៉ាញ N ដោយ​មាន​សញ្ញា ~

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_1_king.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_1_king.png
en: King. Can move one step in any direction. Protect him!
km: ស្ដេច - អាច​ផ្លាស់ទី​បាន​មួយ​ជំហាន ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_2_queen.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_2_queen.png
en: Queen. Can move in any direction.
km: ស្ដេចស្រី - អាច​ផ្លាស់ទី​ទៅ​ណា​ក៏បាន

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_3_bishop.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_3_bishop.png
en: Bishop. Can only move diagonally, staying on the same colored squares.
km: ឈ្នៀង អាច​ផ្លាស់ទី​តែ​បញ្ឆៀងៗ ដោយ​ត្រូវ​ដើរ​នៅ​ក្រឡា​ពណ៌​ដូចគ្នា ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_4_knight.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_4_knight.png
en: Knight. The only piece that can jump over others. Move forward or back two, then left or right one—or move left or right two, and forward or back one.
km: សេះ - អាច​លោត​លើ​គេ​បាន ។ ផ្លាស់ទី​ទៅ​មុខ ឬ​ថយក្រោយ​បាន​ពីរ​ជំហាន ហើយ​ទៅ​ឆ្វេង ឬ​ស្ដាំមួយ​ជំហាន - ឬ​ផ្លាស់ទី​ទៅ​ឆ្វេង ឬ​ស្ដាំ​ពីរ និង​ទៅ​មុខ ឬ​ថយក្រោយ​មួយ​ជំហាន ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_5_rook.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_5_rook.png
en: Rook. Can only move forward, back, left or right, but not diagonally.
km: ខុន អាច​ផ្លាស់ទី​តែ​ទៅមុខ ថយក្រោយ ទៅ​ឆ្វេង ឬ​ស្ដាំ​បាន ប៉ុន្តែ​មិនអាច​ផ្លាស់ទី​បញ្ឆៀង​បានទេ ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_6_pawn.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_6_pawn.png
en: Pawn. Can only move forward, unless capturing. Can move two squares on the first move, but later only one. Captures diagonally one square.
km: ត្រី អាច​ផ្លាស់ទី​តែ​ទៅមុខ​បាន លុះត្រា​តែ​ចាប់បាន ។ ពេល​ដំបូង វា​អាច​ផ្លាស់ទី​​បាន​ពីរ​ក្រឡា ប៉ុន្តែ​ក្រោយ​មក​បាន​តែ​មួយ​ក្រឡាទេ ។ ចាប់យក​ពី​បញ្ឆៀង​បាន​មួយ​ក្រឡា ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/excited.png
en: Excited!
km: ភ្ញាក់ផ្អើល

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/happy.png
en: Happy!
km: សប្បាយ!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/mad.png
en: Mad!
km: ឆ្កួត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/sad.png
en: Sad!
km: ក្រៀមក្រំ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/0.png
en: Zero.
km: សូន្យ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/1.png
en: One.
km: មួយ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/2.png
en: Two.
km: ពីរ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/3.png
en: Three.
km: បី

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/4.png
en: Four.
km: បួន

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/5.png
en: Five.
km: ប្រាំ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/6.png
en: Six.
km: ប្រាំមួយ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/7.png
en: Seven.
km: ប្រាំពីរ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/8.png
en: Eight.
km: ប្រាំបី

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/9.png
en: Nine.
km: ប្រាំបួន

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op0_plus.png
en: Plus.
km: បូក

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op1_minus.png
en: Minus.
km: ដក

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op2_multiply.png
en: Times.
km: ពេលវេលា

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op3_divide.png
en: Divided by.
km: ចែក

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op4_equals.png
en: Equals.
km: ស្មើ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op5_notequals.png
en: Not equal to.
km: មិនស្មើ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op6_lessthan.png
en: Less than.
km: តូចជាង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op7_greaterthan.png
en: Greater than.
km: ធំជាង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op8_lessthanequal.png
en: Less than or equal to.
km: តូចជាង ឬ​ស្មើ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op9_greaterthanequal.png
en: Greater than or equal to.
km: ធំជាង ឬ​ស្មើ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/001penny.png
en: A Canadian 1 cent piece ($.01) called a penny.
km: ប្រាក់​កាណាដា ១ សេន (០,០១ ដុល្លា)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/005nickel.png
en: A Canadian 5 cent piece ($.05) called a nickel.
km: ប្រាក់​កាណាដា ៥ សេន (០,០៥ ដុល្លា)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/010dime.png
en: A Canadian 10 cent piece ($.10) called a dime.
km: ប្រាក់​កាណាដា ១០ សេន (០,១០ ដុល្លា)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/025quarter.png
en: A Canadian 25 cent piece ($.25) called a quarter.
km: ប្រាក់​កាណាដា ២៥ សេន (០,២៥ ដុល្លា)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/100loonie.png
en: A Canadian dollar ($1.00) called a loonie. It’s named after the bird on the coin—a loon.
km: ប្រាក់​កាណាដា ១ ដុល្លា (១,០០ ដុល្លា)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/200toonie.png
en: A Canadian two dollar coin ($2.00) called a toonie. (Its name is a play on the name of the one dollar “loonie” coin and the number two.)
km: កាក់ប្រាក់​កាណាដា ២ ដុល្លា (២,០០ ដុល្លា)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/001.png
en: A European coin of 1 cent (0.01 €).
km: កាក់​ប្រាក់​អឺរ៉ុប ១ សេន (០,០១ អឺរ៉ូ)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/002.png
en: A European coin of 2 cents (0.02 €).
km: កាក់​ប្រាក់​អឺរ៉ុប ២ សេន (០,២០ អឺរ៉ូ)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/005.png
en: A European coin of 5 cents (0.05 €).
km: កាក់​ប្រាក់​អឺរ៉ុប ៥ សេន (០,០៥ អឺរ៉ូ)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/010.png
en: A European coin of 10 cents (0.10 €).
km: កាក់​ប្រាក់​អឺរ៉ុប ១០ សេន (០,១០ អឺរ៉ូ)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/020.png
en: A European coin of 20 cents (0.20 €).
km: កាក់​ប្រាក់​អឺរ៉ុប ២០ សេន (០,២០ អឺរ៉ូ)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/050.png
en: A European coin of 50 cents (0.50 €).
km: កាក់​ប្រាក់​អឺរ៉ុប ៥០ សេន (០,៥០ អឺរ៉ូ)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/100.png
en: A European coin of 1 euro (1 €).
km: កាក់​ប្រាក់​អឺរ៉ុប ១ អឺរ៉ូ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/200.png
en: A European coin of 2 euros (2 €).
km: កាក់​ប្រាក់​អឺរ៉ុប ២ អ៊ឺរ៉ូ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen001.png
en: 1 Japanese yen.
km: ប្រាក់​ជប៉ុន ១ យ៉េន

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen005.png
en: 5 Japanese yen.
km: ប្រាក់​ជប៉ុន ៥ យ៉េន

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen010.png
en: 10 Japanese yen.
km: ប្រាក់​ជប៉ុន ១០ យ៉េន

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen050.png
en: 50 Japanese yen.
km: ប្រាក់​ជប៉ុន ៥០ យ៉េន

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen100.png
en: 100 Japanese yen.
km: ប្រាក់​ជប៉ុន ១០០ យ៉េន

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen500.png
en: 500 Japanese yen.
km: ប្រាក់​ជប៉ុន ៥០០ យ៉េន

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/001penny.png
en: A US 1 cent piece ($.01) called a penny.
km: ប្រាក់​សហរដ្ឋ​អាមេរិក ១ សេន (០,០១ ដុល្លា)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/005nickel.png
en: A US 5 cent piece ($.05) called a nickel.
km: ប្រាក់​សហរដ្ឋ​អាមេរិក ៥ សេន (០,០៥ ដុល្លា)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/010dime.png
en: A US 10 cent piece ($.10) called a dime.
km: ប្រាក់​សហរដ្ឋ​អាមេរិក ១០ សេន (០,១០ ដុល្លា)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/025quarter.png
en: A US 25 cent piece ($.25) called a quarter.
km: ប្រាក់​សហរដ្ឋ​អាមេរិក ២៥ សេន (០,២៥ ដុល្លា)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/050kennedy-halfdollar.png
en: A US 50 cent piece ($.50) called a “Kennedy Half Dollar.”
km: ប្រាក់​សហរដ្ឋ​អាមេរិក ៥០ សេន (០,៥០ ដុល្លា)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/100sacagawea.png
en: A US “Sacagawea” dollar ($1.00).
km: ប្រាក់​សហរដ្ឋ​អាមេរិក ១ ដុល្លា

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef0_treble.png
en: The treble clef.
km: ណោត​ភ្លេង​បីដង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef1_bass.png
en: The bass clef.
km: ណោត​បាស់​ភ្លេង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_sharp.png
en: Sharp.
km: ណោត​ខ្ពស់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_b.png
en: Quarter note.
km: មួយ​ភាគ​បួន​ណោត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_b.png
en: Half note.
km: ណោត​ពាក់​កណ្ដាល

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_100.png
en: Whole note.
km: ណោត​ពេញ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/rest_025.png
en: Quarter rest.
km: មួយ​ភាគ​បួន​ណោត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/hand.png
en: A hand.
km: ដៃ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/heart.svg
en: A heart.
km: បេះដូង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/pawprint.png
en: A paw print.
km: ដាន​ជើង​ឆ្កែ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/scream_balloon.svg
en: A scream balloon.
km: បាឡុង​ស្រែក

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/speech_balloon.svg
en: A speech balloon.
km: បាឡុង​សំដី

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/thought_balloon.svg
en: A thought balloon.
km: ប៉ាឡុង​គំនិត

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/uk_post_box.png
en: A UK post box. Put your letter in here!
km: ប្រអប់​សំបុត្រ​ចក្រភព​អង់គ្លេស ។ ដាក់​សំបុត្រ​របស់​អ្នក​នៅ​ក្នុង​វា​ទៅ !

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/usps_mailbox.png
en: A mailbox.
km: ប្រអប់​សំបុត្រ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/blue-and-yellowflag.png
en: A blue and yellow flag.
km: ទង់​ខៀវ និង​លឿង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/checkeredflag.png
en: A checkered flag.
km: ទង់​ផ្ដាច់ព្រ័ត្រ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/greenflag.png
en: A green flag.
km: ទង់​បៃតង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/redflag.png
en: A red flag.
km: ទង់​ក្រហម

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/whiteflag.png
en: A white flag.
km: ទង់​ពណ៌​ស

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/yellowflag.png
en: A yellow flag.
km: ទង់ពណ៌​លឿង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cityhouse.svg
en: Two city houses.
km: ផ្ទះ​ទីក្រុង​ពីរ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fairytale_castle.svg
en: A fairytale castle.
km: វិមាន​ទេវតា

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/igloo.svg
en: An igloo.
km: ផ្ទះ​ទឹកកក

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/pinkhome.svg
en: A pink dream house.
km: ផ្ទះ​សុបិន្ដ​ពណ៌​ស៊ី​ជម្ពូរ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/swisshome.svg
en: A Swiss house.
km: ផ្ទះ​ស្វីស

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tent.svg
en: A tent.
km: តង់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tepee.svg
en: A tepee.
km: ខ្ទម

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/wooden_cottage.svg
en: A wooden cottage.
km: ផ្ទះ​ឈើ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/arrow.png
en: “Arrow”.
km: “ព្រួញ”

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/crossroads.png
en: “Crossroads”.
km: “ផ្លូវ​ខ្វែង​កាត់”

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/dead_end_sign.png
en: Dead end ahead!
km: ផ្លូវ​ទាល់ នៅ​ខាងមុខ!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/give_way_sign.png
en: “Give Way” means you have to let other people go first.
km: “ផ្ដល់​ផ្លូវ” មានន័យ​ថា​អ្នក​ត្រូវ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​អ្នក​ផ្សេង​ទៅ​មុន

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/hospital.png
en: “Hospital”.
km: “មន្ទីរពេទ្យ”

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_entry_sign.png
en: No entry!
km: ហាមចូល

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_uturn.png
en: “No U-Turn”.
km: “ហាម​បត់​ត្រឡប់​ក្រោយ”

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/railroad_crossing.png
en: A railroad crossing.
km: មាន​ផ្លូវ​រថភ្លើង​កាត់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/roundabout.png
en: Roundabout ahead! Which way will you go?
km: ផ្លូវ​វាង​នៅ​ខាងមុខ ! តើ​អ្នក​ទៅ​ផ្លូវ​មួយ​ណា ?

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/school_sign.png
en: School ahead! Drive slowly!
km: មាន​សាលា​នៅ​ខាងមុន ! ត្រូវ​បើក​យឺតៗ !

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_01_red.png
en: The red light means you must stop now.
km: ភ្លើង​ពណ៌​ក្រហម មានន័យ​ថា​អ្នក​ត្រូវតែ​ឈប់​ ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_02_yellow.png
en: The yellow light means you should stop if it is safe to do so.
km: ភ្លើង​ពណ៌​លឿង មានន័យថា​អ្នក​គួរតែ​ឈប់ ប្រសិន​បើ​មាន​សុវត្ថិភាព ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_03_green.png
en: The green light means you can go if it is safe to do so.
km: ភ្លើង​ពណ៌​បៃតង មានន័យថា​អ្នក​អាចទៅបាន បើ​មាន​សុវត្ថិភាព

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/t-junction.png
en: “T-intersection”.
km: “ផ្លូវ​ប្រសព្វ​អក្សរ T”

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/toilets.png
en: “Toilets”.
km: “បង្គន់”

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/traffic_cone.png
en: A traffic cone.
km: សាជី​ចរាចរ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_ped.png
en: Pedestrian Crossing (“PED XING”).
km: មាន​អ្នកថ្មើ​ជើង​ឆ្លងកាត់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_school.png
en: “School Crossing”.
km: “សិស្ស​សាលា​ឆ្លងកាត់”

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/yield.png
en: “Yield” means you have to let other people go first.
km: “ព្រម​ឲ្យ” មានន័យ​ថា អ្នក​ត្រូវ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​អ្នក​ផ្សេងទៀត​ទៅ​មុន

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_fireengine.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/firetruck.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/cartoon/fire_engine.png
en: A fire truck.
km: រថយន្ដ​អាគ្គីភ័យ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/beetle.png
en: A VW Beetle.
km: រថយន្ដ​វ៉ូលវ៉ាហ្គេន

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/cementMixer.png
en: A colorful toy cement truck.
km: ឡាន​ស៊ីម៉ង់ត៍​ជ័រ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/terex.png
en: A huge dump truck.
km: រថយន្ដ​ដឹក​សំរាម

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/towTruck.png
en: A colorful toy tow truck.
km: រថយន្ត​សណ្ដោង​ជ័រ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/pink_tricycle.png
en: A pink tricycle.
km: រទេះ​កង់បី​ពណ៌​ស៊ីជម្ពូរ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/farming/cartoon/tux_tractor.png
en: Tux the penguin in a farm tractor!
km: Tux គឺ​ផិនឃ្វីន​នៅ​ក្នុង​ត្រាក់ទ័រ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/balloon360.png
en: A hot air balloon.
km: បាឡុង​ហោះ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/747.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/plane.svg
en: An airplane.
km: យន្ដហោះ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/cartoon/plane.png
en: Tux Airways.
km: អាកាសចរ Tux

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/boxcar.png
en: A boxcar is used to carry livestock.
km: រថយន្ត ដែល​ប្រើ​សម្រាប់​ដឹក​បសុ​សត្វ ។

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/caboose.png
en: The caboose—a carriage for the guard.
km: ទូ​បុគ្គលិក​អយស្ម័យ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/carriage.png
en: A passenger carriage.
km: រទេះ​អ្នក​ដំណើរ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tanker.png
en: Tankers carry bulk liquids.
km: នាវា​ដឹក​ប្រេង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tender.png
en: The tender carries water and coal for the engine.
km: ទូរ​ដាក់​ទឹក និង​ធ្យូង​សម្រាប់​ម៉ាស៊ីន

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/toy_train.png
en: A steam locomotive.
km: ក្បាល​រថភ្លើង​ចំហាយទឹក

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/trainSign.png
en: A train sign.
km: ផ្លាក​សញ្ញា​រថភ្លើង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/green_korean_bus.png
en: A green bus.
km: រថយន្ដ​ក្រុង​បៃតង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/double_decker_bus.png
en: A double decker bus.
km: រថយន្ដ​ក្រុង​ពីរ​ជាន់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/indycar.png
en: A race car.
km: រថយន្ដ​ប្រណាំង

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/chineseJunk.png
en: An old Chinese sailing ship.
km: សំពៅ​ចិន​បុរាណ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/walnutBoat.png
en: A walnut sailboat.
km: ទូកក្ដោង​វ៉ាល់ណាត់

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/bathyscape.png
en: UB2006 “Penguin II” deep sea research vessel.
km: នាវា​ស្រាវជ្រាវ​ក្នុង​បាត​សមុទ្រ UB2006 “ផិនឃ្វីន II”

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/tugboat.png
en: A colorful toy tugboat.
km: នាវា​សណ្ដោង​ជ័រ
