tuxpaint-stamps - en to mk translation catalogue (174 entries)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/drake.png
en: A drake.
mk: Патка.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/guineafowl.png
en: A guinea fowl.
mk: Бисерка.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/hen.png
en: A brown hen.
mk: Кафена кокошка.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/ostrich.png
en: An ostrich.
mk: Ној.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/peacock.png
en: A peacock (a male peafowl).
mk: Паун.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lobster.png
en: A spiny lobster, from the Hawaiian islands.
mk: Морски рак, од Хавајските острови.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/shrimp.png
en: A shrimp.
mk: Морско ракче.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/butterfly.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/butterfly.png
en: A butterfly.
mk: Пеперутка.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug-2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug.svg
en: A ladybug.
mk: Бубамара.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider2.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/spider.png
en: A spider.
mk: Пајак.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/giraffe.png
en: A giraffe.
mk: Жирафа.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra2.svg
en: A zebra.
mk: Зебра.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_new.png
en: A modern clothespin.
mk: Модерна штипка.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_old.png
en: An old-fashioned clothespin.
mk: Старомодна штипка.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/blue_fedora.svg
en: A blue fedora.
mk: Сина капа.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/feathered_hat.svg
en: A feathered hat.
mk: Капа од пердуви.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/green_fedora.svg
en: A green fedora.
mk: Зелена капа.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/sombrero.svg
en: A sombrero.
mk: Сомбреро.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/tophat.svg
en: A top hat.
mk: Цилиндер.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/birthday_cake.svg
en: A birthday cake.
mk: Роденденска торта.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Strawberry2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/strawberry.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/strawberry.svg
en: A strawberry.
mk: Јагода.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_green.png
en: A green apple.
mk: Зелено јаболко.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_red.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple.svg
en: A red apple.
mk: Црвено јаболко.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/banana.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/banana.svg
en: A banana.
mk: Банана.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/lemon.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon.svg
en: A yellow lemon.
mk: Жолт лимон.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mango.png
en: A mango.
mk: Манго.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/orange.svg
en: An orange.
mk: Портокал.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pear.png
en: A yellow pear.
mk: Жолта круша.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pineapple.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pineapple.svg
en: A pineapple.
mk: Ананас.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pomegranate.png
en: A pomegranate.
mk: Калинка.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/raspberry.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/raspberry.svg
en: A raspberry.
mk: Малина.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_lime.png
en: A sliced lime.
mk: Парче лимон.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_orange.png
en: A sliced orange.
mk: Парче портокал.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core_01.svg
en: An apple core.
mk: Срцевина од јаболка.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries2.svg
en: Some cherries.
mk: Цреши.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/grapes.svg
en: A cluster of grapes.
mk: Грозд.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon_slice.svg
en: A lemon slice.
mk: Парче лимон.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pear.svg
en: A pear.
mk: Цреши.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/prune.svg
en: A prune.
mk: Слива.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/almond.png
en: An almond.
mk: Бадем.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut.png
en: A walnut.
mk: Орев.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut_shelled.png
en: A walnut in its shell.
mk: Орев во својата лушпа.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/carrot.png
en: A carrot.
mk: Морков.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/eggplant.png
en: An eggplant.
mk: Модар патлиџан.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlic.png
en: A garlic bulb.
mk: Главица лук.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/mushroom.png
en: A mushroom.
mk: Печурка.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/onion.png
en: An onion.
mk: Кромид.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pepper.png
en: A green pepper.
mk: Зелена пиперка.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/potato.png
en: A brown potato.
mk: Кафен компир.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pumpkin_small.png
en: A very small pumpkin.
mk: Многу мала тиква.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/tomato.png
en: A ripe, red tomato!
mk: Зрел, црвен патлиџан!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yam.png
en: A yam.
mk: Сладок компир.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yellowpepper.png
en: A yellow pepper.
mk: Жолта пиперка.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/binoculars.png
en: A pair of binoculars.
mk: Двоглед.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/camera_35mm.png
en: A camera.
mk: Камера.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/garbagecan.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/trash_can.svg
en: A silver garbage can.
mk: Сребрена канта за ѓубре.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/key.png
en: A key.
mk: Клуч.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/rubberduck.png
en: A rubber duck.
mk: Гумена патка.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_closed.png
en: A pair of closed scissors.
mk: Пар затворени ножици.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_open.png
en: A pair of open scissors.
mk: Пар отворени ножици.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/glass.png
en: A glass of water.
mk: Чаша со вода.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/teapot.png
en: A teapot.
mk: Чајник.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer2.svg
en: A hammer.
mk: Чекан.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/paintbrush_large.png
en: A large paintbrush.
mk: Голема четка.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/saw.png
en: A saw.
mk: Пила.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/toolbox.png
en: A toolbox.
mk: Кутија за алат.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench.png
en: A wrench.
mk: Клуч.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_plumbers.png
en: A plumber’s wrench.
mk: Водоводџиски клуч.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/fireman240a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman200b.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman240a.png
en: A fireman.
mk: Пожарникар.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/paratrooper.png
en: A paratrooper.
mk: Војник во падобрански одред.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/explosion.png
en: Boom!!!
mk: Грмеж!!!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/fire.png
en: Fire! Fire! Fire!
mk: Оган! Оган! Оган!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/lightningbolt.png
en: A lightning bolt.
mk: Грмотевица

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/daffodil.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/daffodil.png
en: A daffodil.
mk: Нарцис.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/rose.png
en: A rose.
mk: Роза.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/liberia-palm.png
en: A palm tree.
mk: Палма.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/pinecone.png
en: A pinecone.
mk: Шишарка.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_Tree_photo.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/tree.png
en: A Christmas tree.
mk: Божиќна елка.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift2.png
en: A gift.
mk: Подарок.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/lamp.png
en: A Christmas light.
mk: Божиќна светилка.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat2.svg
en: A Christmas hat.
mk: Божиќна капа.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/star.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/star.png
en: A star.
mk: Ѕвезда.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmaswreath.png
en: A pine wreath.
mk: Боров венец.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-egg.png
en: A bunny with an Easter egg.
mk: Зајче со Велигденско јајце.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-head.png
en: A bunny.
mk: Зајче.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny.png
en: A floppy-eared bunny.
mk: Зајче со висечки уши.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-hatched.png
en: A chick hatched from an egg.
mk: Пиле испилено од јајце.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-in-egg.png
en: A chick inside an egg.
mk: Пиле во јајце.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick.png
en: A chick.
mk: Пиле.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/bat_left.png
en: A bat.
mk: Стап.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/blackcat.png
en: A black cat.
mk: Црна мачка.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/ghost.png
en: A ghost.
mk: Дух.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-f.png
en: A monument stone.
mk: Споменик.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/jackolantern_mean.svg
en: A Jack-o’-lantern.
mk: Jack-o’-lantern.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/skull.png
en: A skull.
mk: Череп.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/holiday_candle.png
en: A candle.
mk: Свеќа.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/confetti.png
en: Confetti.
mk: Конфети.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks2.png
en: Big fireworks.
mk: Голем огномет.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-hat.png
en: A party hat.
mk: Свечено капче.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/apollo_lander.png
en: The Apollo lunar lander module.
mk: Аполо модул за слетување на Месечината.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_3qt.png
en: Our moon.
mk: Нашата месечина.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_crescent.png
en: Our moon as a crescent.
mk: Нашата месечина со облик на полумесечина.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_full.png
en: The full moon.
mk: Полна месечина.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/0_sun.png
en: The Sun.
mk: Сонце.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/1_mercury.png
en: Mercury—the planet closest to the Sun.
mk: Меркур-планета најблиска до Сонцето.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/2_venus.png
en: Venus—the second planet in the solar system—and the most inhospitable!
mk: Венера-втората планета во сончевиот систем-и најнегостољубивата!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/3_earth.png
en: The Earth. Our planet!
mk: Земја. Нашата планета!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/4_mars.png
en: Mars—the red planet. It’s just beyond earth.
mk: Марс-црвената планета. Таа е веднаш зад Земјата.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/5_jupiter.png
en: Jupiter—the largest planet in our solar system!
mk: Јупитер-најголемата планета во нашиот сончев систем!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/6_saturn.png
en: Saturn—the second largest planet in our solar system—and the one with the most rings.
mk: Сатурн-втората по големина планета во нашиот сончев систем-и со најмногу прстени.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/7_uranus.png
en: Uranus—one of the “gas giants” in our solar system.
mk: Уран-една од „гигантите со гас“ во нашиот сончев систем.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/8_neptune.png
en: Neptune—one of the “gas giants” in our solar system.
mk: Нептун-една од „гигантите со гас“ во нашиот сончев систем.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/soccer.png
en: A soccer ball.
mk: Фудбалска топка.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/trophy_cup.png
en: A trophy cup.
mk: Пехар.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/excited.png
en: Excited!
mk: Возбуден!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/happy.png
en: Happy!
mk: Весел!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/mad.png
en: Mad!
mk: Бесен!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/sad.png
en: Sad!
mk: Тажен!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/0.png
en: Zero.
mk: Нула.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/1.png
en: One.
mk: Еден.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/2.png
en: Two.
mk: Два.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/3.png
en: Three.
mk: Три.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/4.png
en: Four.
mk: Четири.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/5.png
en: Five.
mk: Пет.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/6.png
en: Six.
mk: Шест.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/7.png
en: Seven.
mk: Седум.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/8.png
en: Eight.
mk: Осум.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/9.png
en: Nine.
mk: Девет.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op0_plus.png
en: Plus.
mk: Плус.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op1_minus.png
en: Minus.
mk: Минус.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op2_multiply.png
en: Times.
mk: Помножено.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op3_divide.png
en: Divided by.
mk: Поделен со.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op4_equals.png
en: Equals.
mk: Еднакво.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op5_notequals.png
en: Not equal to.
mk: Не е еднаков на.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op6_lessthan.png
en: Less than.
mk: Помал од.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op7_greaterthan.png
en: Greater than.
mk: Поголем од.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op8_lessthanequal.png
en: Less than or equal to.
mk: Помал или еднаков на.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op9_greaterthanequal.png
en: Greater than or equal to.
mk: Поголем или еднаков на.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/025quarter.png
en: A Canadian 25 cent piece ($.25) called a quarter.
mk: 25 Канадски центи ($.25) наречени четвртина.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/001.png
en: A European coin of 1 cent (0.01 €).
mk: Европска монета од 1 цент (0.01 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/002.png
en: A European coin of 2 cents (0.02 €).
mk: Европска монета од 2 центи (0.02 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/005.png
en: A European coin of 5 cents (0.05 €).
mk: Европска монета од 5 центи (0.05 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/010.png
en: A European coin of 10 cents (0.10 €).
mk: Европска монета од 10 центи (0.10 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/020.png
en: A European coin of 20 cents (0.20 €).
mk: Европска монета од 20 центи (0.20 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/050.png
en: A European coin of 50 cents (0.50 €).
mk: Европска монета од 50 центи (0.50 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/100.png
en: A European coin of 1 euro (1 €).
mk: Европска монета од 1 евро (1 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/200.png
en: A European coin of 2 euros (2 €).
mk: Европска монета од 2 евра (2 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_flat.png
en: Flat.
mk: Рамен.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_sharp.png
en: Sharp.
mk: Остар.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_b.png
en: Eighth note.
mk: Осмина нота.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_b.png
en: Quarter note.
mk: Четвртина нота.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_b.png
en: Half note.
mk: Половина нота.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_100.png
en: Whole note.
mk: Цела нота.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/rest_025.png
en: Quarter rest.
mk: Четвртина пауза.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/hand.png
en: A hand.
mk: Рака.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/heart.svg
en: A heart.
mk: Срце.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/pawprint.png
en: A paw print.
mk: Трага од шепа.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/usps_mailbox.png
en: A mailbox.
mk: Поштенско сандаче.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/blue-and-yellowflag.png
en: A blue and yellow flag.
mk: Сино и жолто знаме.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/greenflag.png
en: A green flag.
mk: Зелено знаме.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/redflag.png
en: A red flag.
mk: Црвено знаме.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/whiteflag.png
en: A white flag.
mk: Бело знаме.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/yellowflag.png
en: A yellow flag.
mk: Жолто знаме.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fairytale_castle.svg
en: A fairytale castle.
mk: Замок од бајките.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/igloo.svg
en: An igloo.
mk: Иглу.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/pinkhome.svg
en: A pink dream house.
mk: Розева куќа од соништата.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/swisshome.svg
en: A Swiss house.
mk: Швајцарска куќа.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tent.svg
en: A tent.
mk: Шатор.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/wooden_cottage.svg
en: A wooden cottage.
mk: Дрвена куќичка.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_uturn.png
en: “No U-Turn”.
mk: Без свртување во спротивна насока.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/railroad_crossing.png
en: A railroad crossing.
mk: Железничка пруга.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_01_red.png
en: The red light means you must stop now.
mk: Црвеното светло значи дека мора да застанеш веднаш.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/balloon360.png
en: A hot air balloon.
mk: Балон со жежок воздух.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/747.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/plane.svg
en: An airplane.
mk: Авион.
