tuxpaint-stamps - en to ml translation catalogue (783 entries)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog-1.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog.png
en: A frog.
ml: ഒരു തവള

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/adelaide-rosella.png
en: An Adelaide Rosella.
ml: ഒരു അടെലൈടെ രോസേല്ല

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/albino_peahen.png
en: An albino peahen (a female peafowl, or peacock).
ml: ഒരു മയാല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/blackbird.png
en: A blackbird.
ml: ഒരു കര്റെ  കിളി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/chicken_profile.png
en: A chicken.
ml: ഒരു കോയി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crow.png
en: A crow.
ml: ഒരു കാക്ക

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crowned_crane.png
en: A crowned crane.
ml: ഒരു ക്രൌനെദ് കരനെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cuckoo.png
en: A cuckoo.
ml: ഒരു ക്കൂ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/drake.png
en: A drake.
ml: ഒരു ദ്രകെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/duck.png
en: A duck.
ml: ഒരു തറവ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/gander.png
en: A gander.
ml: ഒരു താരാവ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/guineafowl.png
en: A guinea fowl.
ml: ഒരു ഫൌള്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/helmeted_guineafowl.png
en: A helmeted guinea fowl.
ml: ഒരു ഗുഇനെഅ ഫൌള്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/hen.png
en: A brown hen.
ml: ഒരു ബ്രൌണ്‍ കോയി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/heron_greatblue.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/heron_greatblue_flying.png
en: A great blue heron.
ml: ഒരു ഗ്രേറ്റ്‌ ബ്ലൂ ഹെരോണ്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/lark.png
en: A lark.
ml: ഒരു ലാര്‍ക്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/little-penguin.png
en: A little penguin.
ml: ഒരു പെന്ഗുഇന്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magellanic_penguin.png
en: A Magellanic penguin.
ml: ഒരു പെന്‍ഗിന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magpie.png
en: A magpie.
ml: ഒരു മഗ്പിഎ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/nandou.png
en: A rhea.
ml: ഒരു ര്‍ഹെയ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/ostrich.png
en: An ostrich.
ml: ഒരു ഒസ്തൃച്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/owl.png
en: An owl.
ml: ഒരു ഓവല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/peacock.png
en: A peacock (a male peafowl).
ml: ഒരു മയാല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pelican.png
en: A pelican.
ml: ഒരു പെളികാന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/penguin.png
en: A penguin.
ml: ഒരു പെന്ഗുഇന്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pigeon.png
en: A pigeon.
ml: ഒരു പ്രാവ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pink_flamingo.png
en: A pink flamingo.
ml: ഒരു പിങ്ക് ഫ്ലാമിന്ഗോ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/quetzal.png
en: A quetzal.
ml: ഒരു കുഎട്ഴല്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rainbow-lorikeet.png
en: A rainbow lorikeet.
ml: ഒരു രിന്ബോ ലോരികീറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rooster.png
en: A colorful rooster.
ml: ഒരു കലൌര്ഫുല്‍ രൂസ്റെര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/seagull.png
en: A seagull.
ml: ഒരു സീഗുല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/silver-gull.png
en: A Silver Gull.
ml: ഒരു  സില്‍വര്‍ ഗുല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/swallow.svg
en: A swallow.
ml: ഒരു ശ്വല്ലോ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/tucan.png
en: A toucan.
ml: ഒരു ടൌകാന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/turkey.png
en: A turkey.
ml: ഒരു ടര്കേ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/vulture.png
en: A vulture.
ml: ഒരു  പരന്ദ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/tux.png
en: Tux—the Linux mascot!
ml: റ്റൂ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/dinosaur/cartoon/dinosaurSings.png
en: A singing dinosaur!
ml: ഒരു സിന്ഗിംഗ് ദിനോസൌര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/bluegroper.png
en: George the blue groper.
ml: ഗ്രൂപേര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/butterflyfish.png
en: A butterflyfish.
ml: ഒരു തുമ്പിമേഇന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/clownfish.png
en: A clownfish.
ml: ഒരു ക്ലൌന്‍ഫിഷ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/coraltrout.png
en: A coral trout.
ml: ഒരു കരള്‍ ട്രൌട്ട്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/dolphinfish.png
en: A dolphinfish.
ml: ഒരു ഡോള്‍ഫിന്‍ഫിഷ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lionfish.png
en: A very poisonous lionfish!
ml: ഒരു വെരി പൊയസോനൌസ് ലിഒന്ഫിഷ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lobster.png
en: A spiny lobster, from the Hawaiian islands.
ml: ഒരു ലോബ്സ്റെര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/moonwrasse.png
en: A moon wrasse.
ml: ഒരു മൂണ്‍ വ്രസ്സെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/seahorse.png
en: A seahorse.
ml: ഒരു സീഹോര്സേ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/shrimp.png
en: A shrimp.
ml: ഒരു ശ്രിമ്പ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/stripedfish.png
en: A stripey fish.
ml: ഒരു സ്തൃപേ ഫിഷ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Brown_slug.png
en: A brown slug.
ml: ഒരു ബ്രൌണ്‍ സ്ലുഗ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Woodlouse.png
en: A woodlouse.
ml: ഒരു വൂടെന്‍ലൌസേ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/bee.svg
en: A bee.
ml: ഒരു തേനിച്ച

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/fly.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/fly.png
en: A fly.
ml: ഒരു എച്ച

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/grasshopper.png
en: A grasshopper.
ml: ഒരു പച്ചകുതിര

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hornet.png
en: A hornet.
ml: ഒരു ഹോര്നെറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hoverfly.png
en: A hoverfly resembles a honeybee drone.
ml: ഒരു ഹോവേര്ഫ്ലി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/mantis.png
en: A mantis.
ml: ഒരു മന്റിസ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/xanthia.png
en: A xanthia.
ml: ഒരു ക്ഷന്തിഅ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ant.svg
en: An ant.
ml: ഒരു ഒരുമ്പ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/butterfly.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/butterfly.png
en: A butterfly.
ml: ഒരു തുമ്പി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/dragonfly.png
en: A dragonfly.
ml: ഒരു തുമ്പി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug-2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug.svg
en: A ladybug.
ml: ഒരു ലദ്യ്ബുഗ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/monarchbutterfly.svg
en: A monarch butterfly.
ml: ഒരു പൂമ്പാറ്റ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail2.png
en: A happy snail.
ml: ഒരു സനില്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider2.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/spider.png
en: A spider.
ml: ഒരു ചിലന്തി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/lizards/iguana.png
en: An iguana.
ml: ഒരു ഇഗുഅന

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/badger.png
en: A badger.
ml: ഒരു ബട്ഗേര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/echidna.png
en: An echidna.
ml: ഒരു എചിട്ന

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/elephant.png
en: An elephant.
ml: ഒരു എലെഫന്റ്റ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/ferret.png
en: A ferret.
ml: ഒരു ഫെര്രെറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/giraffe.png
en: A giraffe.
ml: ഒരു ജിറാഫ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/hippopotamus.png
en: An hippopotamus.
ml: ഒരു ഹിപ്പോ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig.png
en: A pig.
ml: ഒരു പണി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden2.png
en: A Tamworth pig.
ml: ഒരു  തമ്വോര്ത് പിഗ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rabbit_little.png
en: A little rabbit.
ml: ഒരു മുയല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rhino_black.png
en: A male black rhino.
ml: ഒരു രിണോ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/wildboar.png
en: Two wild boars.
ml: ടു വൈല്‍ഡ്‌  ബോര്‍സ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/chimp.png
en: A chimpanzee.
ml: ഒരു ചിമ്പന്ഴീ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/gorilla.png
en: A gorilla.
ml: ഒരു ഗോരില

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/tamarin_emperor.png
en: An emperor tamarin.
ml: ഒരു എമ്പെരോര്‍ തമ്രിന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/dolphin.png
en: A dolphin.
ml: ഒരു ഡോള്‍ഫിന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/orca.png
en: An orca.
ml: ഒരു ഒര്ചാ മീന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/otter.png
en: An otter.
ml: ഒരു ഒറ്റെര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/sea_lion.png
en: A sea lion.
ml: ഒരു സീ ലിഒന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/whale.png
en: A whale.
ml: ഒരു വ്ഹലെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/bear.png
en: A bear.
ml: ഒരു കരടി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/european-bear.png
en: A european bear.
ml: ഒരു യൂറോപീന്‍ കരടി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/toys/edward_bear.png
en: Edward Bear.
ml: ബാര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bison.png
en: A bison.
ml: ഒരു ബിസോന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bull.png
en: A bull.
ml: ഒരു കല

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow_white.png
en: A cow.
ml: ഒരു പശു

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby-stand.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby.png
en: The baby of a gnu.
ml: ദി ബേബി ഓഫ് എ ഗ്നു

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-sitting.png
en: A sitting gnu.
ml: ഒരു ഗ്നു

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-stand.png
en: A blue gnu.
ml: ഒരു നീല ഗ്നു

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/goat.png
en: A goat.
ml: ഒരു ആട്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/indian_blackbuck.png
en: An Indian blackbuck.
ml: ഒരു ഇന്ത്യന്‍ ബ്ലാക്ക്ബുച്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/mountaingoat.png
en: A mountaingoat.
ml: ഒരു മൌന്റൈങ്ങോറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/ram.png
en: A ram.
ml: ഒരു റാം

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep.png
en: A sheep.
ml: ഒരു ആട്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep_lamb.png
en: A baby sheep (a lamb).
ml: ഒരു കുയ്ന്‍ അട

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/yak.png
en: A yak.
ml: ഒരു യച്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/zebu.png
en: A zebu.
ml: ഒരു സെപ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/camel.png
en: A camel.
ml: ഒരു ഒറാഗം

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/dromedary.png
en: A dromedary.
ml: ഒരു ദ്രോമെടരി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/cheetah.svg
en: A cheetah.
ml: ഒരു പുള്ളി  കടുവ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/kitten.svg
en: A white kitten.
ml: ഒരു വലെതെ പുച്ച കുന്യ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion-2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion.png
en: A lion.
ml: ഒരു സിംഹം

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger.png
en: A tiger.
ml: ഒരു ടിഗേര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger_sumatran.png
en: A Sumatran tiger.
ml: ഒരു  സുമാത്രന്‍ ടിഗേര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/cartoon/lion.png
en: A happy lion!
ml: ഒരു സിന്ഘം

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/caribou.png
en: A caribou.
ml: ഒരു ചരിബൌ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/deer.png
en: A deer.
ml: ഒരു മാന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/doe.png
en: A doe.
ml: ഒരു പ്രവ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/wapiti.png
en: A wapiti.
ml: ഒരു  വാപിടി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dingo.png
en: A dingo.
ml: ഒരു ദിന്ഗോ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dog.png
en: A dog.
ml: ഒരു പട്ടി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/fox.png
en: A fox.
ml: ഒരു കുറുക്കന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey_eating.png
en: A donkey.
ml: ഒരു ഗയ്ട

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/horse.png
en: A horse.
ml: ഒരു കുട്രാ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra2.svg
en: A zebra.
ml: ഒരു സേബര

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/beaver.png
en: A beaver.
ml: ഒരു ബീവേര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/capybara.png
en: A sleeping capybara.
ml: ഒരു സ്ലീപിംഗ് കാപ്യ്ബാര

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/marmot.png
en: A marmot.
ml: ഒരു മര്മോറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/mouse.png
en: A mouse.
ml: ഒരു മൗസ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rabbit-2.png
en: A big eared rabbit.
ml: ഒരു വിലെ ചെവി ഇലെ മുയേല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rabbit.png
en: A rabbit.
ml: ഒരു മുയല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rat.png
en: A rat.
ml: ഒരു എലി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/squirrel.png
en: A squirrel.
ml: ഒരു അണ്ണന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/kangaroo.png
en: A red kangaroo.
ml: ഒരു റെഡ് കങ്ങരൂ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/koala.png
en: A koala.
ml: ഒരു കോള

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/wombat.png
en: A wombat.
ml: ഒരു വോമ്ബറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/cartoon/kangaroo-silo.png
en: A kangaroo.
ml: ഒരു കങ്ങരൂ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/abalone.png
en: An abalone.
ml: ഒരു അബലോനെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/murray-mussel.png
en: A freshwater mussel.
ml: ഒരു സനില്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bellbottoms.svg
en: A pair of bell bottom pants.
ml: ഒരു പെയര്‍ ഓഫ് ബെല്‍ ബോട്ടം പാന്റ്സ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bikini.svg
en: A bikini.
ml: ഒരു ബികിനി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/black_dress.svg
en: A black dress.
ml: ഒരു കര്റെ കുപയം

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bluejeans1.svg
en: A pair of blue jeans with patches.
ml: ഒരു പെയര്‍ ഓഫ് ബ്ലൂ ജീന്‍സ് വിട്ട് പട്ചെസ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bluejeans2.svg
en: A pair of blue jeans.
ml: ഒരു പെയര്‍ ഓഫ് ബ്ലൂ ജീന്‍സ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bowtie.svg
en: A bow tie.
ml: ഒരു ബോ ടൈ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clotheshanger.svg
en: A wooden clothes hanger.
ml: ഒരു വൂടെന്‍ ക്ലോതെസ് ഹന്ഗേര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_new.png
en: A modern clothespin.
ml: ഒരു മോഡേണ്‍ ക്ലോതെസ്പിന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_old.png
en: An old-fashioned clothespin.
ml: ഒരു ഓള്‍ഡ്‌-ഫശിഒനെദ് ക്ലോതെസ്പിന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/glasses1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/glasses2.svg
en: A pair of glasses.
ml: ഒരു പെയര്‍ ഓഫ് ഗ്ലാസ്സെസ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hikingboot.svg
en: A hiking boot.
ml: ഒരു ഹികിംഗ് ബൂട്ട്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/jacket.svg
en: A grey jacket.
ml: ഒരു ഗ്രേ ജാക്കേട്ട്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/red_handbag.svg
en: A red handbag.
ml: ഒരു റെഡ് ഹന്ട്ബഗ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/red_highheel.svg
en: A red high-heeled shoe.
ml: ഒരു റെഡ് ഹൈ ഹീലെദ് ഷൂ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_01.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_02.svg
en: A pair of sunglasses.
ml: ഒരു പെയര്‍ ഓഫ് സുന്ഗ്ലാസ്സെസ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t-shirt_01.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_tshirt.png
en: A t shirt.
ml: ഒരു ടി ഷര്‍ട്ട്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_baseballcap.png
en: A baseball cap.
ml: ഒരു ബസേബല്‍ തോപി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_glove.png
en: A glove.
ml: ഒരു കൈഉറ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_jacket.png
en: A jacket.
ml: ഒരു ജച്കെറ്റ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_pants.png
en: A pair of pants.
ml: ഒരു പെയര്‍ ഓഫ് പാന്റ്സ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_poloshirt.png
en: A polo shirt.
ml: ഒരു പോളോ ഷര്‍ട്ട്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_scarf.png
en: A scarf.
ml: ഒരു സ്ക്രഫ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_shirt.png
en: A folded shirt.
ml: ഒരു മട്കേ ഷര്‍ട്ട്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_sock.png
en: A sock.
ml: ഒരു സോക്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/top_skirt.svg
en: A top and skirt.
ml: ഒരു ടോപ്‌ ആന്‍ഡ്‌ സ്ക്രിറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/white_pants.svg
en: A pair of white pants.
ml: ഒരു പെയര്‍ ഓഫ് വൈറ്റ് പാന്റ്സ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/armor/cartoon/knight_helmet.png
en: A knight’s helmet.
ml: ഒരു ക്നിഘ്ട്സ് ഹെല്‍മെറ്റ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/blue_fedora.svg
en: A blue fedora.
ml: ഒരു നീല ഫെഡോറ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/brownhat.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/brownhat2.svg
en: A brown hat.
ml: ഒരു ബ്രൌണ്‍ തൊപ്പി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/cowboy_hat.svg
en: A cowboy hat.
ml: ഒരു കൌബോയ് തോപി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/crown1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/crown2.svg
en: A crown.
ml: ഒരു ക്രിടം

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/elfhat.svg
en: A green hat.
ml: ഒരു പച്ച തോപി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/feathered_hat.svg
en: A feathered hat.
ml: ഒരു തുവല്‍ ഇലെ തോപി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/green_fedora.svg
en: A green fedora.
ml: ഒരു പച്ച ഫെഡോറ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/greenhat.svg
en: A green Irish hat.
ml: ഒരു ഇരിഷ് തോപി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/hardhat.svg
en: A yellow hard hat.
ml: ഒരു യെല്ലോ ഹാര്‍ഡ് തോപി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/mortarboard.svg
en: A hat worn by a university student.
ml: ഒരു തോപി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/propeller_hat.svg
en: A propeller hat.
ml: ഒരു പ്രോപെല്ലെര്‍ തോപി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/purplehat.svg
en: A purple hat.
ml: ഒരു പുര്‍പ്ലെ തോപി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/sombrero.svg
en: A sombrero.
ml: ഒരു സോമ്ബ്രെരോ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/tophat.svg
en: A top hat.
ml: ഒരു ടോപ്‌ തോപി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/wizardhat.svg
en: A wizard's hat.
ml: ഒരു വിഴാര്ദ് തോപി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/bread.svg
en: Eat your bread!
ml: ഏറ്റ്‌ യുവര്‍ ബ്രീഡ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/cheese.svg
en: Say cheese!
ml: സെ ചീസേ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/loaf_of_bread.svg
en: Bread, sliced, and shared by everyone.
ml: ബ്രീഡ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/birthday_cake.svg
en: A birthday cake.
ml: ഒരു ബര്ത്ഡേ കേക്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/pink_cake.svg
en: A pink cake.
ml: ഒരു പിങ്ക് കേക്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Apricot_whole.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apricot.png
en: An apricot.
ml: ഒരു അപ്രികറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Cherry_Stella.png
en: A pair of cherries.
ml: ഒരു പെയര്‍ ഓഫ് ചെര്രീസ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Strawberry2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/strawberry.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/strawberry.svg
en: A strawberry.
ml: ഒരു സ്ടവ്ബെര്രി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_fuji.png
en: A “Fuji” apple.
ml: ഒരു ഫുജി ആപ്പിള്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_granny_smith.png
en: A “Granny Smith” apple.
ml: ഒരു ഗ്രന്നി സ്മിത്ത് ആപ്പിള്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_green.png
en: A green apple.
ml: ഒരു പച്ച  ആപ്പിള്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_red.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple.svg
en: A red apple.
ml: ഒരു റെഡ് ആപ്പിള്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_sierra_beauty.png
en: A “Sierra Beauty” apple.
ml: ഒരു സിഎര്ര ബൌടി ആപ്പിള്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/avocado.png
en: An avocado fruit.
ml: ഒരു അവോകാടോ ഫ്രൂട്ട്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/banana.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/banana.svg
en: A banana.
ml: ഒരു പായം

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cherimoya.png
en: A cherimoya fruit.
ml: ഒരു ചെരിമോയ  ഫ്രൂട്ട്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/grapes.png
en: A bunch of grapes.
ml: ഒരു കേട്ട് മുദ്രിക്യന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/kiwi.png
en: A kiwifruit.
ml: ഒരു കിവിഫ്രുഇറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/lemon.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon.svg
en: A yellow lemon.
ml: ഒരു യെല്ലോ ലെമോന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mandarine.png
en: A mandarin orange.
ml: ഒരു ഓറഞ്ച്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mango.png
en: A mango.
ml: ഒരു മാങ്ങാ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/orange.svg
en: An orange.
ml: ഒരു ഓറഞ്ച്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange_seville.png
en: A Seville orange, also called a bitter orange.
ml: ഒരു  സേവില്ലേ ഓറഞ്ച്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pear.png
en: A yellow pear.
ml: ഒരു യെല്ലോ പീര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pineapple.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pineapple.svg
en: A pineapple.
ml: ഒരു പിനീപ്പ്ലെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pomegranate.png
en: A pomegranate.
ml: ഒരു പോമെഗ്രന്റെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/raspberry.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/raspberry.svg
en: A raspberry.
ml: ഒരു രസ്പ്ബെര്രി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_lime.png
en: A sliced lime.
ml: ഒരു സ്ലിസിദ് ലിമേ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_orange.png
en: A sliced orange.
ml: ഒരു സ്ലിസിദ് ഓറഞ്ച്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core_01.svg
en: An apple core.
ml: ഒരു ആപ്പിള്‍ കരെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/blueberry.svg
en: Some blueberries.
ml: സോമേ ബ്ലുഎബെറിഎസ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries2.svg
en: Some cherries.
ml: സോമേ ചെര്രീസ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/grapes.svg
en: A cluster of grapes.
ml: ഒരു ക്ലുസ്റെര്‍ ഓഫ് ഗ്രപെസ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon_slice.svg
en: A lemon slice.
ml: ഒരു ലെമോന്‍ സ്ലിചെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/peach.svg
en: A peach.
ml: ഒരു പീച്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pear.svg
en: A pear.
ml: ഒരു പീര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/prune.svg
en: A prune.
ml: ഒരു പ്രുനെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/watermelon.svg
en: A watermelon.
ml: ഒരു തനിമാതന്ഖ്‌യന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/almond.png
en: An almond.
ml: ഒരു ബദാം

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/pecan.png
en: A pecan.
ml: ഒരു പെകാന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut.png
en: A walnut.
ml: ഒരു  വാല്നുറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut_shelled.png
en: A walnut in its shell.
ml: ഒരു  വാല്നുറ്റ് ഇന്‍ ഷെല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/spices/ginger.png
en: A ginger 'root'.
ml: ഒരു ഇഞ്ചി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/broccoli.png
en: Eat your broccoli!
ml: ഏറ്റ്‌ യുവര്‍ ബ്രോക്കോളി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/carrot.png
en: A carrot.
ml: ഒരു കാര്രോറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/chilepepper.png
en: A chile pepper.
ml: കുരു മുളഗ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/corn.png
en: Sweet yellow corn.
ml: സ്വീറ്റ് കോരന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/eggplant.png
en: An eggplant.
ml: ഒരു എഗ്ഗ്പ്ലന്റ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlic.png
en: A garlic bulb.
ml: ഒരു ഗാര്‍ലിക് ബള്‍ബ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlics.png
en: A string of garlic.
ml: ഒരു സ്ട്രിപ് ഓഫ് ഗാര്‍ലിക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/lettuce.png
en: A head of lettuce.
ml: ഒരു ഹെഡ് ഓഫ് ലെട്ടുചെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/mushroom.png
en: A mushroom.
ml: ഒരു മുശ്രൂം

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/onion.png
en: An onion.
ml: ഒരു ഉളി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pattypan_squash.png
en: A “pattypan” squash.
ml: ഒരു പട്ടിപന്‍ സ്കുഅശ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pepper.png
en: A green pepper.
ml: ഒരു പച്ച പെപ്പെര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/potato.png
en: A brown potato.
ml: ഒരു ബ്രൌണ്‍ ഉര്ലകയ്നെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pumpkin_small.png
en: A very small pumpkin.
ml: ഒരു  വെരി സ്മാള്‍ പുംകിന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/redlettuce.png
en: A head of red lettuce.
ml: ഒരു ഹെഡ് ഓഫ് റെഡ്  ലെട്ടുചെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/tomato.png
en: A ripe, red tomato!
ml: ഒരു റിപെ റെഡ് താകാളി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yam.png
en: A yam.
ml: ഒരു യമ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yellowpepper.png
en: A yellow pepper.
ml: ഒരു യെല്ലോ പെപ്പെര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/binoculars.png
en: A pair of binoculars.
ml: ഒരു പെയര്‍ ഓഫ് ബിനോസുലര്സ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/camera_35mm.png
en: A camera.
ml: ഒരു ക്യാമറ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/kite.svg
en: A kite.
ml: ഒരു കിറെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/knitting.svg
en: Knitting.
ml: ക്നിട്ടിംഗ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/brass/trumpet.png
en: A trumpet.
ml: ഒരു ട്രുംപെറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/cymbal_crash.png
en: A crash cymbal.
ml: ഒരു ക്രാഷ് സിംബല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drum_tomtom_floor.png
en: A floor tom drum.
ml: ഒരു ഫ്ലോര്‍ ടോം ദ്രും

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drumkit.png
en: A drum kit.
ml: ഒരു ദ്രും കിറ്റ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/cello.png
en: A cello.
ml: ഒരു ചെല്ലോ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric.png
en: An electric guitar.
ml: ഒരു ഇലക്ട്രിക്‌ ഗുഇടര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_classical.png
en: A classical guitar.
ml: ഒരു ക്ലാസിക്കല്‍ ഗുഇടര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric_bass.png
en: An electric bass guitar.
ml: ഒരു ഇലക്ട്രിക്‌ ബസ്സ്‌ ഗുഇടര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric_bass2.svg
en: A bass guitar.
ml: ഒരു ബസ്സ്‌ ഗുഇടര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin2.svg
en: A violin.
ml: ഒരു  വയലിന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/wind/bassoon.png
en: A bassoon.
ml: ഒരു ബസ്സൂന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/Lightbulb.png
en: A lightbulb.
ml: ഒരു ലൈറ്റ് ബള്‍ബ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/Washing-machine.svg
en: A washing machine.
ml: ഒരു  വാഷിംഗ്‌ മെഷീന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/clothes_iron.svg
en: An iron for ironing clothes.
ml: ഒരു പ്രേസ്സിംഗ് മെഷീന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/cylinder.png
en: A gas cylinder.
ml: ഒരു ഗ്യാസ് കുറ്റി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/fridge.svg
en: A fridge.
ml: ഒരു ഫ്രിഡ്ജ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/garbagecan.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/trash_can.svg
en: A silver garbage can.
ml: ഒരു വെള്ളി കുഡ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/globe.svg
en: A model of the earth.
ml: ഒരു മോട്ലെ ഓഫ് ദി ഏരത്ത്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/home_compost_bin.png
en: A home compost bin.
ml: ഒരു ഹോം കമ്പോസ്റ്റ് ബിന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/kettle.png
en: An electric kettle.
ml: ഒരു ഇലക്ട്രിക്‌ കേട്ട്ലെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/key.png
en: A key.
ml: ഒരു ചഭി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/microwave.svg
en: A microwave oven.
ml: ഒരു മിച്രോവാവേ ഓവന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_closed.svg
en: A closed padlock.
ml: ഒരു ക്ലോസേദ് പട്ലോച്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_open.svg
en: An open padlock.
ml: ഒരു ഓപ്പണ്‍ പട്ലോച്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/recyclingbox.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/recyclingbox2.svg
en: A box for trash that can be recycled.
ml: ഒരു ചവര്കൊട

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/rubberduck.png
en: A rubber duck.
ml: ഒരു റബ്ബര്‍ ദുച്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tealight.svg
en: A tealight candle.
ml: ഒരു ടീളിഘ്റ്റ് കാണ്ട്ലെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/toilet.png
en: Remember to flush the toilet and wash your hands with soap!
ml: ദോ ഫ്ലുഷ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/umbrella.svg
en: A red umbrella.
ml: ഒരു റെഡ് കോട്ട

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/vacuum_cleaner.svg
en: A vacuum cleaner.
ml: ഒരു വചുഉം ക്ലീനെര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/wheelie_bin.png
en: A wheelie bin! Give me your trash!
ml: ഒരു വ്ഹേലിഎ ബിന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/Pencil.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pencil2.svg
en: A pencil.
ml: ഒരു പെന്‍സില്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/ballpointpen.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/biro.svg
en: A ball point pen.
ml: ഒരു ബോള്‍ പോയിന്റ്‌ പെന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/highlighter.png
en: A highlighting pen.
ml: ഒരു ഹിഘ്ളിഗ്ടിംഗ് പെന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/painttube.svg
en: A tube of paint.
ml: ഒരു ട്യൂബ് ഓഫ് പെയിന്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pen_dryerase.png
en: A dry erase marker.
ml: ഒരു ഡ്രൈ  എരസേ മര്കേര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_closed.png
en: A pair of closed scissors.
ml: ഒരു പെയര്‍ ഓഫ് ക്ലോസേദ് സ്സിസ്സോര്സ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_open.png
en: A pair of open scissors.
ml: ഒരു പെയര്‍ ഓഫ് ഓപ്പണ്‍ സ്സിസ്സോര്സ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/bottle.svg
en: A bottle.
ml: ഒരു ബോട്ട്ലെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/coffeecup.svg
en: A cup of coffee.
ml: ഒരു കപ്പ്‌ ഓഫ് കോഫി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/expresso.svg
en: A cup of espresso coffee.
ml: ഒരു കപ്പ്‌ ഓഫ് എസ്പ്രേസ്സോ  കോഫി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/fork.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/fork.svg
en: A fork.
ml: ഒരു ഫോര്‍ക്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/glass.png
en: A glass of water.
ml: ഒരു ഗ്ലാസ്‌ വെള്ളം

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/knife.svg
en: A knife.
ml: ഒരു കത്തി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/mug.png
en: A mug.
ml: ഒരു മുഗ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/pitcher_small.png
en: A very small pitcher.
ml: ഒരു  വെരി സ്മാള്‍ പിറ്ചെര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/spoon.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/spoon.svg
en: A spoon.
ml: ഒരു തവി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/teapot.png
en: A teapot.
ml: ഒരു ടീപോറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pasta_pot.png
en: A large pot for pasta and soup.
ml: ഒരു കുടം

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pressure_cooker.png
en: A pressure cooker.
ml: ഒരു പ്രഷര്‍ കോകേര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/nutcracker.png
en: A nutcracker.
ml: ഒരു നുട്ച്രച്കേര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/pepper_grinder.png
en: A pepper grinder.
ml: ഒരു പെപ്പെര്‍ ഗ്രിന്ടെര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/DSLR_Camera.svg
en: A big digital camera.
ml: ഒരു വിലെ ഡിജിറ്റല്‍ ക്യാമറ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/calculator.svg
en: A calculator.  6x7=42
ml: ഒരു കാല്സുലടോര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/camera.svg
en: A camera.  Say Cheese!
ml: ഒരു ക്യാമറ സെ ചീസേ!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/compact_disc.svg
en: A compact disc for music, movies, or data!
ml: ഒരു സദ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/digitalcamera.svg
en: A digital camera.
ml: ഒരു ഡിജിറ്റല്‍ ക്യാമറ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/inkjet_printer.svg
en: Inkjet Printer.  Print this picture, please!
ml: ഇന്ക്ജെറ്റ് പ്രിന്‍റര

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/laptop.svg
en: A laptop computer.  Tap. Tap. Tap.
ml: ഒരു ലാപ്ടോപ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/laser_printer.svg
en: Laser Printer.  Zip, zap, wow!
ml: ലാസര്‍ പ്രിന്‍റര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/mobile.svg
en: A mobile telephone.  Do you hear what I hear?
ml: ഒരു മൊബൈല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/monitor.svg
en: A computer monitor. Do you see what I see?
ml: ഒരു കമ്പ്യൂട്ടര്‍ മോനിടോര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/mouse.svg
en: A computer mouse. Squeak!
ml: ഒരു കമ്പ്യൂട്ടര്‍ മൗസ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/phone.svg
en: A telephone.  Hello? Hello?
ml: ഒരു ടെലിഫോണ്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/cementmixer.png
en: A cement mixer.
ml: ഒരു സിമന്റ്‌ മിക്ഷെര്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer2.svg
en: A hammer.
ml: ഒരു ചുടിഗ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/mallet_metal.png
en: A large metal mallet.
ml: ഒരു ലര്‍ഗെ മേടല്‍ മല്ലെറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/measuring_tape.png
en: Measuring tape.
ml: മീസുരിംഗ് ടേപ്പ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/paintbrush_large.png
en: A large paintbrush.
ml: ഒരു ലര്‍ഗെ പെയിന്റ്ബ്രഷ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/plyers.png
en: A pair of pliers.
ml: ഒരു പെയര്‍ ഓഫ് പ്ലിഎര്സ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/saw.png
en: A saw.
ml: ഒരു സോ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/screwdriver.svg
en: A screwdriver.
ml: ഒരു സ്ക്രെവ്ടിവേര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/spade.png
en: A garden spade.
ml: ഒരു ഗാര്‍ഡന്‍ സ്പടെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/toolbox.png
en: A toolbox.
ml: ഒരു ടോല്ബൊക്ഷ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench.png
en: A wrench.
ml: ഒരു വ്രെന്ച്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_adjustable.png
en: An adjustable wrench.
ml: ഒരു അട്ജുസ്ടബ്ലെ വ്രെന്ച്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_plumbers.png
en: A plumber’s wrench.
ml: ഒരു പ്ലുംബെര്‍ വ്രെന്ച്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/bandage_adhesive.png
en: An adhesive bandage.
ml: ഒരു അധെസിവേ ബന്ടഗെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/digitalthermometer.svg
en: A digital thermometer for taking your temperature.
ml: ഒരു ഡിജിറ്റല്‍ തെര്മോമെറെര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/mercurythermometer.png
en: A mercury thermometer.
ml: ഒരു തെര്മോമെറെര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/stethoscope.png
en: A stethoscope lets your doctor listen to your heart and lungs.
ml: ഒരു സ്റെതോസ്കോപേ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/syringe.png
en: A syringe.
ml: ഒരു സ്യ്രിങ്ങെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/final-roll-call.png
en: We remember those who have died.
ml: വെ രേമെമ്ബെര്‍ തോസേ വ്ഹോ ദിഎദ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/fireman240a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman200b.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman240a.png
en: A fireman.
ml: ഒരു ഫിരെമന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/longsword.svg
en: A long sword.
ml: ഒരു വാല

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/paratrooper.png
en: A paratrooper.
ml: ഒരു പരത്രോഒപേര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/ammunition/bullet.svg
en: A bullet.
ml: ഒരു വേദി ഒണ്ട

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/ammunition/old_naval_shell.png
en: This shell is hundreds of years old!
ml: ഷെല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/bradley.png
en: A tough APC like this M-3 Bradley Fighting Vehicle gets you to battle, and then it joins the action!
ml: ഒരു ഫിഘ്ടിംഗ് വെഹിക്ലെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/f22_raptor.png
en: An F-22 Raptor.
ml: ഒരു ഫ-22 രാപ്ടോര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/infantry-stryker.png
en: With a fast APC like this Stryker, you can surprise the enemy.
ml: സ്ട്ര്യ്കേര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/mustang.svg
en: A mustang airplane.
ml: ഒരു അഎരോപ്ലനെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/ww2_german_gun.png
en: This gun last saw service during World War 2.
ml: ദി ഗണ്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/explosion.png
en: Boom!!!
ml: ബ്രൂം

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/fire.png
en: Fire! Fire! Fire!
ml: ഫയര്‍ ഫയര്‍ ഫയര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/lightningbolt.png
en: A lightning bolt.
ml: ഒരു മിന്നല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye2_drawing.svg
en: An eye.
ml: ഒരു കണ്ണ്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_blue_left.svg
en: A blue eye.
ml: ഒരു നീല കുന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_brown_left.svg
en: A brown eye.
ml: ഒരു ബ്രൌണ്‍ കുന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_green_left.svg
en: A green eye.
ml: ഒരു പച്ച കണ്ണ്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_yellow.svg
en: A yellow eye.
ml: ഒരു യെല്ലോ ഐ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/girlface.svg
en: A female head.
ml: ഒരു തുവല്‍ ഇലെ തോപി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/hair_manga.svg
en: Silver pig tails.
ml: സില്‍വര്‍ പിഗ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/hair_manga_2.svg
en: Brown hair.
ml: ബ്രൌണ്‍ മുടി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/head_female.svg
en: A head.
ml: ഒരു തല

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/manga_eye_left.svg
en: Left eye.
ml: ലെഫ്റ്റ് ഐ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/manga_eye_right.svg
en: Right eye.
ml: റൈറ്റ് കണ്ണ്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/moustache.svg
en: A moustache.
ml: ഒരു മിഷ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig2.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig3.svg
en: Hair.
ml: മൂടി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/girl_in_wheelchair.svg
en: A girl in a wheelchair.
ml: എ ഗേള്‍ ഇന്‍ എ വ്ഹീല്ച്ചിര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/man_in_suit.svg
en: A man in a suit.
ml: ഒരു മാന്‍ ഇന്‍ എ സുഇറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/scarecrow.svg
en: A scarecrow.
ml: ഒരു സ്കാരെക്രോ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/snowman.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowman.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowman2.svg
en: A snowman.
ml: ഒരു സ്നൌമന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_chemist.svg
en: A scientist.
ml: ഒരു സ്കിഎന്ടിസ്ട

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_dancing.svg
en: A woman dancing in a ball gown.
ml: ഒരു വോമെന്‍ ദാന്ചിംഗ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_doctor.svg
en: A doctor.
ml: ഒരു ഡോക്ടര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_nurse.svg
en: A nurse.
ml: ഒരു നേഴ്സ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_2.svg
en: A police officer.
ml: ഒരു പോലീസെ ഓഫീസര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/toys/grannysmith.png
en: Grandma’s old rag doll.
ml: ദോല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/eggplant.png
en: An eggplant with fruit.
ml: ഒരു എഗ്ഗ്പ്ലന്റ്റ് വിത്ത്‌ ഫ്രൂട്ട്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/lavender.png
en: A plant of common lavender.
ml: ഒരു പ്ലാന്റ് ഓഫ് കോമണ്‍ ലവേന്ടെര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/lettuce_bolted.png
en: A bolted lettuce.
ml: ഒരു ബോല്റെദ് ലെട്ടുചെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/thyme.png
en: A thyme plant.
ml: ഒരു ത്യ്മേ പ്ലാന്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/toadstool.svg
en: A toadstool.
ml: ഒരു ടോട്സ്റൂല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/adeenia.png
en: Adenium (Desert Rose)
ml: അഡീനിയ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/anemone_red.png
en: A red and white anemone flower.
ml: ഒരു അനെമോനെ പോവഹ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/anthoorium.png
en: Anthurium
ml: ആന്തൂറിയം

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/appooppanthady.png
en: Appooppan Thaadi (Indian Milkweed)
ml: അപ്പൂപ്പന്‍ താടി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/bolsom.png
en: Balsam.
ml: ബോള്‍സം

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/chemparathi.png
en: Hibiscus
ml: ചെമ്പരത്തി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/daffodil.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/daffodil.png
en: A daffodil.
ml: ഒരു ദാഫ്ഫോടില്‍ പോവഹ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower1.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower3.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower5.png View at https://tuxp
en: A flower.
ml: ഒരു പോവഹ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower10.png
en: A hibiscus flower.
ml: ഒരു ഹിബിസ്കുസ് പോവഹ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower4.png
en: Two flowers.
ml: ടു ഫ്ലവര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower7.png
en: Some flowers.
ml: കൊരച് പോവഹ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower9.png
en: A flower covered in dew drops.
ml: ഒരു ഫ്ലവര്‍ കവേരെദ് ഇന്‍ ദെവ് ദ്രോപ്സ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/iris.png
en: An iris.
ml: ഒരു ഇരിസ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/marigold.png
en: A marigold.
ml: ഒരു മരിഗോല്ദ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/pigface.png
en: A purple pigface flower.
ml: ഒരു പുര്‍പ്ലെ പിഗ്ഫചെ പോവഹ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/red-gazania.png
en: A Red Gazania.
ml: ഒരു ചുവന്ന ഗഴാനിയ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/rose.png
en: A rose.
ml: ഒരു റോസേ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/whitestar-petunia.png
en: A White Star Petunia.
ml: ഒരു വൈറ്റ് സ്റ്റാര്‍ പെടുനിയ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/yellow-flower.png
en: A yellow flower.
ml: ഒരു യെല്ലോ പോവഹ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/plastic/chuvanna_plastic_poo.png
en: Red plastic flower.
ml: ചുവന്ന പ്ലാസ്റ്റിക് പൂവ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep-1.png
en: A cep.
ml: ഒരു സെപ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep-2.png
en: It's a cep, or they are two ceps?
ml: സെപ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep.png
en: A red headed cep.
ml: ഒരു റെഡ് ഹെഡ് സെപ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/birch.png
en: A birch at winter.
ml: ഒരു ഭരിച് മരം

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/holly_leaves.png
en: Holly leaves are shiny and have prickles!
ml: ഹോല്ലി ലീവേസ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/holm_oak.png
en: A holm oak.
ml: ഒരു ഹോലം ഒഅക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/liberia-palm.png
en: A palm tree.
ml: ഒരു പാലം ട്രീ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/pinecone.png
en: A pinecone.
ml: ഒരു പിനെകനെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/rambutan.png
en: An alien tree!
ml: ഒരു അലിഎന്‍ ട്രീ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/tree336.png
en: A pili nut tree.
ml: ഒരു പിളി നട്ട് ട്രീ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/balloon.svg
en: A balloon!
ml: ഒരു ബള്ളൂന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/candle.png
en: A lit candle.
ml: ഒരു കാണ്ട്ളെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/clover.svg
en: A four leaf clover is said to bring good luck!
ml: ഒരു പോച്ച

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/leafrake.svg
en: A rake for sweeping leaves.
ml: ഒരു രാകേ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/shamrock.svg
en: A shamrock is a symbol of St Patrick's Day.
ml: ഒരു ശംരോച്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_1.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_2.png
en: A candy cane is a traditional Christmas treat in the United States.
ml: കാണ്ട്ലെ കാനെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_Tree_photo.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/tree.png
en: A Christmas tree.
ml: ഒരു ക്രിസ്മസ് ട്രീ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_pudding.png
en: A christmas pudding is eaten on Christmas Day in England.
ml: ഒരു ക്രിസ്മസ് പുദ്ദിംഗ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/German_Christmas_toy.png
en: A wooden toy from Germany called a "Räuchermännchen".
ml: ഒരു വൂടെന്‍ ടോയ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Roast_turkey.png
en: Roast turkey is traditionally eaten on Thanksgiving in the United States, and on Christmas Day in the UK.
ml: റോസ്റ്റ് ടര്കേ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/bow.png
en: A colorful bow.
ml: ഒരു കലൌര്ഫുല്‍ ബോ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/candy_cane.svg
en: A candy cane.
ml: കാണ്ട്ലെ കാനെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/elfhat.svg
en: An elf's hat.
ml: ഒരു എല്ഫ് തോപി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift2.png
en: A gift.
ml: ഒരു സമ്മാനം

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/hard_candy.png
en: Hard candy—yum!
ml: ഹാര്‍ഡ് ചാണ്ടി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/lamp.png
en: A Christmas light.
ml: ഒരു ക്രിസ്`മസ്സ് ലൈറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/rudolf_reindeer.svg
en: A red-nosed reindeer.
ml: ഒരു റെഡ് നോസേദ് രിണ്ടീര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat2.svg
en: A Christmas hat.
ml: ഒരു ക്രിസ്`മസ്സ് തൊപ്പി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/star.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/star.png
en: A star.
ml: ഒരു സ്റ്റാര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/stocking.png
en: A Christmas stocking.
ml: ഒരു ക്രിസ്`മസ്സ് സ്ടൊകിംഗ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmas_tp_bulb.png
en: A bulb ornament.
ml: ഒരു ബള്‍ബ്‌ ഒര്നമെന്റ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmaswreath.png
en: A pine wreath.
ml: ഒരു പൈന്‍ വറീത്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bluebird.png
en: A bluebird.
ml: ഒരു നീല കിളി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-egg.png
en: A bunny with an Easter egg.
ml: എ  ബന്നി വിത്ത്‌ ആന്‍ ഈസ്റെര്‍ എഗ്ഗ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-head.png
en: A bunny.
ml: ഒരു മുയേല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny.png
en: A floppy-eared bunny.
ml: ഒരു ഫ്ലോപ്പി-ഏരെദ് ബന്നി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-hatched.png
en: A chick hatched from an egg.
ml: ഒരു ചിക്ക് ഹട്ചെദ് ഫ്രം ആന്‍ എഗ്ഗ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-in-egg.png
en: A chick inside an egg.
ml: ഒരു ചിക്ക് ഇന്സിടെ ആന്‍ എഗ്ഗ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick.png
en: A chick.
ml: ഒരു കൊയികുനി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg_2.png
en: A chocolate easter egg. Yum!
ml: ഒരു ചോക്ലേറ്റ് എഗ്ഗ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/bat_left.png
en: A bat.
ml: ഒരു ബാറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/blackcat.png
en: A black cat.
ml: ഒരു കര്റെ പുച്ച

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/ghost.png
en: A ghost.
ml: ഒരു ഭൂതം

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-j.png
en: A gravestone.
ml: ഒരു ഗ്രവേസ്റൊനെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-b.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-i.png
en: A headstone.
ml: ഒരു ഹീട്സ്റൊനെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-c.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-g.png
en: A grave marker.
ml: ഒരു ഗ്രവേ മര്കേര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-d.png
en: A tombstone.
ml: ഒരു ടോമ്ബ്സ്റൊനെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-f.png
en: A monument stone.
ml: ഒരു കല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-h.png
en: Another tombstone.
ml: ടോമ്ബ്സ്റൊനെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/jackolantern_mean.svg
en: A Jack-o’-lantern.
ml: ഒരു ലന്റെര്ന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/skull.png
en: A skull.
ml: ഒരു സ്കുല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-gimmel.png
en: Gimel stands for gants or all. If the dreidel lands on gimel, take everything in the middle.
ml: ഗന്ഴ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-hay.png
en: Hei stands for halb or half. If the dreidel lands on hei, take half of what’s in the middle plus one if there’s an odd number of objects.
ml: ഹേ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-nun.png
en: Nun stands for nisht or nothing. If the dreidel lands on nun, you do nothing.
ml: ന്ന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl.png
en: A dreidel.
ml: ഒരു ദ്രെഇദെല്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/holiday_candle.png
en: A candle.
ml: ഒരു മേയ്ഗത്രി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/menorah.png
en: An important part of Hanukkah is the menorah—a candleholder with eight candles and a shammash, or servant candle. One candle is lit by the shammash for each of night of Hanukkah.
ml: ഒരു കാണ്ട്ലെഹോല്ടെര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/confetti.png
en: Confetti.
ml: കന്ഫെട്ടി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks2.png
en: Big fireworks.
ml: വില്ലിയ പടകം

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-hat.png
en: A party hat.
ml: ഒരു പാര്‍ട്ടി തോപി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-in.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-out.png
en: A party horn.
ml: ഒരു പാര്‍ട്ടി ഹോര്ന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/sledge.svg
en: A sledge.
ml: ഒരു സ്ലെട്ഗെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowflake.svg
en: A snowflake.
ml: ഒരു സ്നൌഫ്ലാകെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/apollo_lander.png
en: The Apollo lunar lander module.
ml: ദി അപോല്ലോ ലുനാര്‍ ലങ്ടെര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/spacewalk.png
en: An astronaut making a spacewalk!
ml: ഒരു അസ്ട്രോനുറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/toyrocket.svg
en: A toy rocket.
ml: ഒരു ടോയ് രോച്കെറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/voyager2.png
en: The Voyager-2 deep-space probe.
ml: ദി വോയഗേര്‍-൨-ദീപ-സ്പേസ് പ്രോബെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_3qt.png
en: Our moon.
ml: മൂണ്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_crescent.png
en: Our moon as a crescent.
ml: മൂണ്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_full.png
en: The full moon.
ml: ഫുള്‍ മൂണ്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/0_sun.png
en: The Sun.
ml: ദി സണ്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/1_mercury.png
en: Mercury—the planet closest to the Sun.
ml: മേര്സുരി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/2_venus.png
en: Venus—the second planet in the solar system—and the most inhospitable!
ml: വെനുസ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/3_earth.png
en: The Earth. Our planet!
ml: ദി ഏരത്ത്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/4_mars.png
en: Mars—the red planet. It’s just beyond earth.
ml: മാര്‍സ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/5_jupiter.png
en: Jupiter—the largest planet in our solar system!
ml: ജുപിറെര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/6_saturn.png
en: Saturn—the second largest planet in our solar system—and the one with the most rings.
ml: സടുര്ന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/7_uranus.png
en: Uranus—one of the “gas giants” in our solar system.
ml: ഉറനുസ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/8_neptune.png
en: Neptune—one of the “gas giants” in our solar system.
ml: നേപ്ടുനെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/9_pluto.png
en: Pluto—until recently, it was considered the 9th planet in our solar system.
ml: പ്ലുടോ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/australian_rules_football.png
en: A football used in Australian Rules.
ml: ഒരു ഓസ്ട്രല്യന്‍ ഫുട്ബോള്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/basketball.png
en: A basketball.
ml: ഒരു ബസ്കെട്ബല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cricketball.png
en: A cricket ball.
ml: ഒരു ക്രിക്കറ്റ്‌ പണ്ട്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/rugby_goal_posts.png
en: Rugby goal posts.
ml: റഗ്ബി ഗോള്‍ പോസ്റ്സ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/soccer.png
en: A soccer ball.
ml: ഒരു സോച്ചേര്‍ ബോള്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/stopwatch.svg
en: A stopwatch.
ml: ഒരു സ്റൊപ്വട്ച്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_ball.png
en: A tennis ball.
ml: ഒരു ടെന്നീസ് ബോള്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_racket.png
en: A tennis racket.
ml: ഒരു ടെന്നീസ് രച്കെറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/trophy_cup.png
en: A trophy cup.
ml: ഒരു മെടല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/football_helmet_front.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/football_helmet_side.png
en: – Because a brain is a terrible thing to waste…
ml: ബ്രെയിന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/volleyball.png
en: A volleyball.
ml: ഒരു വോല്ലെയ്ബല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clock.svg
en: A clock.
ml: ഒരു ക്ലോക്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clockface.png
en: A clock face.
ml: ഒരു ക്ലോക്ക് ഫേസ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/recycle.png
en: This means something can be recycled. Don’t stick it with the regular trash!
ml: രേസിക്ലെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_a.png
en: The sign for the letter A in American Sign Language.
ml: A

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_b.png
en: The sign for the letter B in American Sign Language.
ml: B

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_c.png
en: The sign for the letter C in American Sign Language.
ml: C

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_d.png
en: The sign for the letter D in American Sign Language.
ml: D

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_e.png
en: The sign for the letter E in American Sign Language.
ml: E

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_f.png
en: The sign for the letter F in American Sign Language.
ml: F

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_g.png
en: The sign for the letter G in American Sign Language.
ml: G

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_h.png
en: The sign for the letter H in American Sign Language.
ml: H

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_i.png
en: The sign for the letter I in American Sign Language.
ml: I

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_j.png
en: The sign for the letter J in American Sign Language.
ml: J

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_k.png
en: The sign for the letter K in American Sign Language.
ml: K

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_l.png
en: The sign for the letter L in American Sign Language.
ml: L

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_m.png
en: The sign for the letter M in American Sign Language.
ml: M

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_n.png
en: The sign for the letter N in American Sign Language.
ml: N

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_o.png
en: The sign for the letter O in American Sign Language.
ml: O

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_p.png
en: The sign for the letter P in American Sign Language.
ml: P

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_q.png
en: The sign for the letter Q in American Sign Language.
ml: Q

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_r.png
en: The sign for the letter R in American Sign Language.
ml: R

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_s.png
en: The sign for the letter S in American Sign Language.
ml: S

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_t.png
en: The sign for the letter T in American Sign Language.
ml: T

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_u.png
en: The sign for the letter U in American Sign Language.
ml: U

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_v.png
en: The sign for the letter V in American Sign Language.
ml: V

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_w.png
en: The sign for the letter W in American Sign Language.
ml: W

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_x.png
en: The sign for the letter X in American Sign Language.
ml: X

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_y.png
en: The sign for the letter Y in American Sign Language.
ml: Y

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_z.png
en: The sign for the letter Z in American Sign Language.
ml: Z

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_0.png
en: The sign for the number 0 in American Sign Language.
ml: 0

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_1.png
en: The sign for the number 1 in American Sign Language.
ml: 1

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_2.png
en: The sign for the number 2 in American Sign Language.
ml: 2

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_3.png
en: The sign for the number 3 in American Sign Language.
ml: 3

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_4.png
en: The sign for the number 4 in American Sign Language.
ml: 4

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_5.png
en: The sign for the number 5 in American Sign Language.
ml: 5

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_6.png
en: The sign for the number 6 in American Sign Language.
ml: 6

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_7.png
en: The sign for the number 7 in American Sign Language.
ml: 7

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_8.png
en: The sign for the number 8 in American Sign Language.
ml: 8

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_9.png
en: The sign for the number 9 in American Sign Language.
ml: 9

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/a_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/a_outline.png
en: The letter a.
ml: a

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/b_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/b_outline.png
en: The letter b.
ml: b

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/c_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/c_outline.png
en: The letter c.
ml: c

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/d_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/d_outline.png
en: The letter d.
ml: d

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/e_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/e_outline.png
en: The letter e.
ml: e

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/f_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/f_outline.png
en: The letter f.
ml: f

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/g_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/g_outline.png
en: The letter g.
ml: g

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/h_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/h_outline.png
en: The letter h.
ml: h

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/i_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/i_outline.png
en: The letter i.
ml: i

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/j_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/j_outline.png
en: The letter j.
ml: j

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/k_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/k_outline.png
en: The letter k.
ml: k

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/l_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/l_outline.png
en: The letter l.
ml: l

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/m_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/m_outline.png
en: The letter m.
ml: m

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/n_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/n_outline.png
en: The letter n.
ml: n

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/o_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/o_outline.png
en: The letter o.
ml: o

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/p_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/p_outline.png
en: The letter p.
ml: p

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/q_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/q_outline.png
en: The letter q.
ml: q

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/r_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/r_outline.png
en: The letter r.
ml: r

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/s_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/s_outline.png
en: The letter s.
ml: s

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/t_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/t_outline.png
en: The letter t.
ml: t

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/u_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/u_outline.png
en: The letter u.
ml: u

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/v_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/v_outline.png
en: The letter v.
ml: v

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/w_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/w_outline.png
en: The letter w.
ml: w

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/x_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/x_outline.png
en: The letter x.
ml: x

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/y_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/y_outline.png
en: The letter y.
ml: y

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/z_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/z_outline.png
en: The letter z.
ml: z

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/A_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/A_outline.png
en: The letter A.
ml: A

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/B_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/B_outline.png
en: The letter B.
ml: B

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/C_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/C_outline.png
en: The letter C.
ml: C

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/D_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/D_outline.png
en: The letter D.
ml: D

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/E_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/E_outline.png
en: The letter E.
ml: E

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/F_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/F_outline.png
en: The letter F.
ml: F

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/G_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/G_outline.png
en: The letter G.
ml: G

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/H_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/H_outline.png
en: The letter H.
ml: H

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/I_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/I_outline.png
en: The letter I.
ml: I

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/J_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/J_outline.png
en: The letter J.
ml: J

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/K_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/K_outline.png
en: The letter K.
ml: K

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/L_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/L_outline.png
en: The letter L.
ml: L

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/M_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/M_outline.png
en: The letter M.
ml: M

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/N_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/N_outline.png
en: The letter N.
ml: N

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/O_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/O_outline.png
en: The letter O.
ml: O

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/P_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/P_outline.png
en: The letter P.
ml: P

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Q_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Q_outline.png
en: The letter Q.
ml: Q

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/R_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/R_outline.png
en: The letter R.
ml: R

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/S_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/S_outline.png
en: The letter S.
ml: S

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/T_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/T_outline.png
en: The letter T.
ml: T

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/U_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/U_outline.png
en: The letter U.
ml: U

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/V_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/V_outline.png
en: The letter V.
ml: V

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/W_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/W_outline.png
en: The letter W.
ml: W

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/X_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/X_outline.png
en: The letter X.
ml: X

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Y_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Y_outline.png
en: The letter Y.
ml: Y

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Z_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Z_outline.png
en: The letter Z.
ml: Z

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/a_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/a_with_umlaut_outline.png
en: The letter a with an umlaut.
ml: എ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/o_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/o_with_umlaut_outline.png
en: The letter o with an umlaut.
ml: ഓ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/ss_eszett_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/ss_eszett_outline.png
en: The German letter sz or sharp s.
ml: സ്ഴ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/u_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/u_with_umlaut_outline.png
en: The letter u with an umlaut.
ml: ഉ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/A_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/A_with_umlaut_outline.png
en: The letter A with an umlaut.
ml: എ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/O_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/O_with_umlaut_outline.png
en: The letter O with an umlaut.
ml: ഓ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/U_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/U_with_umlaut_outline.png
en: The letter U with an umlaut.
ml: ഉ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/filled/lowercase/n_with_tilda_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/outlined/lowercase/n_with_tilda_outline.png
en: The Spanish letter n with a tilde.
ml: ന

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/filled/uppercase/N_with_tilda_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/outlined/uppercase/N_with_tilda_outline.png
en: The Spanish letter N with a tilde.
ml: ന

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_1_king.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_1_king.png
en: King. Can move one step in any direction. Protect him!
ml: കിംഗ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_2_queen.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_2_queen.png
en: Queen. Can move in any direction.
ml: ക്വീന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_3_bishop.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_3_bishop.png
en: Bishop. Can only move diagonally, staying on the same colored squares.
ml: ബിഷപ്പ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_4_knight.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_4_knight.png
en: Knight. The only piece that can jump over others. Move forward or back two, then left or right one—or move left or right two, and forward or back one.
ml: ക്നിഘ്റ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_5_rook.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_5_rook.png
en: Rook. Can only move forward, back, left or right, but not diagonally.
ml: രൂക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_6_pawn.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_6_pawn.png
en: Pawn. Can only move forward, unless capturing. Can move two squares on the first move, but later only one. Captures diagonally one square.
ml: പവന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/excited.png
en: Excited!
ml: എക്ഷ്കിടെദ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/happy.png
en: Happy!
ml: ഹാപ്പി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/mad.png
en: Mad!
ml: വാറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/sad.png
en: Sad!
ml: സദ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/0.png
en: Zero.
ml: സീറോ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/1.png
en: One.
ml: ഒന്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/2.png
en: Two.
ml: ടു

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/3.png
en: Three.
ml: ത്രീ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/4.png
en: Four.
ml: ഫൌര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/5.png
en: Five.
ml: ഫൈവ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/6.png
en: Six.
ml: സിക്ഷ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/7.png
en: Seven.
ml: സെവെന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/8.png
en: Eight.
ml: എഇഘ്ട

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/9.png
en: Nine.
ml: നിനെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op0_plus.png
en: Plus.
ml: പ്ലസ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op1_minus.png
en: Minus.
ml: മിനിസ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op2_multiply.png
en: Times.
ml: ടൈംസ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op3_divide.png
en: Divided by.
ml: ദിവിടെദ് ബൈ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op4_equals.png
en: Equals.
ml: എകുഅല്സ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op5_notequals.png
en: Not equal to.
ml: നോട എകുഅല് ടോ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op6_lessthan.png
en: Less than.
ml: ലെസ്സ് തന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op7_greaterthan.png
en: Greater than.
ml: ഗ്രീറെര്‍ തന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op8_lessthanequal.png
en: Less than or equal to.
ml: ലെസ്സ് തന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op9_greaterthanequal.png
en: Greater than or equal to.
ml: എകുഅല് ടോ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/dollars_1_dollar.svg
en: Dollar sign.
ml: ഡോളര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/dollars_2_cent.svg
en: Cent sign. 100 cents make 1 dollar.
ml: സെന്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/euro_1_euro.svg
en: Euro sign.
ml: എ‌രോ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/euro_2_cent.svg
en: Euro cent sign. 100 Euro cents make 1 Euro.
ml: എ‌രോ സെന്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/gbp_1_pound.svg
en: Pound sign.
ml: പൌണ്ട്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/gbp_2_penny.svg
en: Penny sign. 100 pence make 1 pound sterling.
ml: പെന്നി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/yen_1_yen.svg
en: Japanese Yen sign.
ml: ജപനെസേ യെന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/001penny.png
en: A Canadian 1 cent piece ($.01) called a penny.
ml: കനടിയന്‍ 1 സെന്റ് ($.01) നെ ഒരു പെന്നി എന്നാണ് പറയുക

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/005nickel.png
en: A Canadian 5 cent piece ($.05) called a nickel.
ml: കനടിയന്‍ 5 സെന്റ് ($.05) നെ ഒരു നിക്കല്‍ എന്നാണ് പറയുക

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/010dime.png
en: A Canadian 10 cent piece ($.10) called a dime.
ml: കനടിയന്‍ 10 സെന്റ് ($.10) നെ ഒരു ഡൈം എന്നാണ് പറയുക

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/025quarter.png
en: A Canadian 25 cent piece ($.25) called a quarter.
ml: കനടിയന്‍ 25 സെന്റ് ($.25) നെ ഒരു ക്വാര്‍ട്ടര്‍ എന്നാണ് പറയുക

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/100loonie.png
en: A Canadian dollar ($1.00) called a loonie. It’s named after the bird on the coin—a loon.
ml: കനടിയന്‍ 1 ദൊളളര്‍  ($1.00) നെ ഒരു ലൂണി എന്നാണ് പറയുക. കൊയിന്‍-എ ലൂണിലെ പക്ഷിയുടെ പുറത്താണ് ഈ പേര് ഇട്ടിരിക്കൂന്നത്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/200toonie.png
en: A Canadian two dollar coin ($2.00) called a toonie. (Its name is a play on the name of the one dollar “loonie” coin and the number two.)
ml: കനടിയന്‍ 2 ദൊളളര്‍  ($2.00) നെ ഒരു ടൂണി എന്നാണ് പറയുക. (ലൂണിയും 'രന്‍ടും' കൂടിയാണ് ഈ പേര് ഇട്ടിരിക്കൂന്നത്)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/001.png
en: A European coin of 1 cent (0.01 €).
ml: 1 യൂറോപീന്‍ സെന്‍റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/002.png
en: A European coin of 2 cents (0.02 €).
ml: 2 യൂറോപീന്‍ സെന്‍റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/005.png
en: A European coin of 5 cents (0.05 €).
ml: 5 യൂറോപീന്‍ സെന്‍റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/010.png
en: A European coin of 10 cents (0.10 €).
ml: 10 യൂറോപീന്‍ സെന്‍റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/020.png
en: A European coin of 20 cents (0.20 €).
ml: 20 യൂറോപീന്‍ സെന്‍റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/050.png
en: A European coin of 50 cents (0.50 €).
ml: 50 യൂറോപീന്‍ സെന്‍റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/100.png
en: A European coin of 1 euro (1 €).
ml: 1 യൂറോപീന്‍ യൂറോ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/200.png
en: A European coin of 2 euros (2 €).
ml: 2 യൂറോപീന്‍ യൂറോ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen001.png
en: 1 Japanese yen.
ml: 1 ജപ്പാനീസ് യെന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen005.png
en: 5 Japanese yen.
ml: 5 ജപ്പാനീസ് യെന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen010.png
en: 10 Japanese yen.
ml: 10 ജപ്പാനീസ് യെന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen050.png
en: 50 Japanese yen.
ml: 50 ജപ്പാനീസ് യെന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen100.png
en: 100 Japanese yen.
ml: 100 ജപ്പാനീസ് യെന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen500.png
en: 500 Japanese yen.
ml: 500 ജപ്പാനീസ് യെന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/001penny.png
en: A US 1 cent piece ($.01) called a penny.
ml: ഒരു അസ്‌ 1 സെന്‍റ് (പെന്നി) ($.01)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/005nickel.png
en: A US 5 cent piece ($.05) called a nickel.
ml: ഒരു അസ്‌ 10 സെന്‍റ് (നിച്കേല്‍) ($.05)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/010dime.png
en: A US 10 cent piece ($.10) called a dime.
ml: ഒരു അസ്‌ 10 സെന്‍റ് (ദിമേ) ($.10)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/025quarter.png
en: A US 25 cent piece ($.25) called a quarter.
ml: ഒരു അസ്‌ 10 സെന്‍റ് (ഖുഅറെര്‍) ($.25)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/050kennedy-halfdollar.png
en: A US 50 cent piece ($.50) called a “Kennedy Half Dollar.”
ml: ഒരു അസ്‌ 10 സെന്‍റ് (കേന്നെടി ഹാഫ് ഡോളര്‍) ($.50)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/100sacagawea.png
en: A US “Sacagawea” dollar ($1.00).
ml: ഒരു അസ്‌ ഡോളര്‍ ($1.00)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef0_treble.png
en: The treble clef.
ml: ട്രെബ്ലെ ക്ലെഫ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef1_bass.png
en: The bass clef.
ml: ദി ബസ്സ്‌ ക്ലെഫ്3

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_flat.png
en: Flat.
ml: ഫ്ലാറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_sharp.png
en: Sharp.
ml: ഷാര്‍പ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_b.png
en: Eighth note.
ml: എഇഘ്ത നോട്ട്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_b.png
en: Quarter note.
ml: ഖുഅര്റെര്‍ നോട്ട്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_b.png
en: Half note.
ml: ഹാഫ് നോട്ട്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_100.png
en: Whole note.
ml: വ്ഹോലെ നോട്ട്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/rest_025.png
en: Quarter rest.
ml: ഖുഅര്റെര്‍ റസ്റ്റ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/hand.png
en: A hand.
ml: ഒരു കിയ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/heart.svg
en: A heart.
ml: ഒരു ഹൃദയം

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/pawprint.png
en: A paw print.
ml: ഒരു പവ് പ്രിന്റ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/scream_balloon.svg
en: A scream balloon.
ml: ഒരു സ്ക്രീം ബള്ളൂന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/speech_balloon.svg
en: A speech balloon.
ml: ഒരു സ്പീച് ബള്ളൂന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/thought_balloon.svg
en: A thought balloon.
ml: ഒരു തൌഘ്റ്റ് ബള്ളൂന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/uk_post_box.png
en: A UK post box. Put your letter in here!
ml: ഒരു ഉക് പൊസ്ട്ബൊക്ഷ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/usps_mailbox.png
en: A mailbox.
ml: ഒരു പോസ്റ്റ്‌ ബോക്സ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/docks.svg
en: Down at the docks.
ml: ഡൌണ്‍ അറ്റ്‌ ദി ഡോക്ക്സ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/fountain.svg
en: The fountain of youth.
ml: ഫൌന്റൈന്‍ ഓഫ് യൂത്ത്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/gate.svg
en: A gate.
ml: ഒരു ഗേറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/mine.svg
en: A mine.
ml: ഒരു മിനെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/ruins.svg
en: A castle in ruins.
ml: എ കാസ്റ്ലെ ഇന്‍ റിന്‍സ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/shipwreck.svg
en: A shipwreck.
ml: ഒരു ശിപ്വ്രെച്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/watch_tower.svg
en: A watch tower.
ml: ഒരു  വാച്ച് ടോവേര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/wishing_well.svg
en: A wishing well.
ml: ഒരു വിശിംഗ് വെല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/blue-and-yellowflag.png
en: A blue and yellow flag.
ml: ഒരു മാന്യ നീല കോടി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/checkeredflag.png
en: A checkered flag.
ml: ഒരു ചെച്കെരെദ് കോടി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/greenflag.png
en: A green flag.
ml: ഒരു പച്ച കൊടി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/redflag.png
en: A red flag.
ml: ഒരു റെഡ് കൊട്ടി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/whiteflag.png
en: A white flag.
ml: ഒരു വലെതെ കോടി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/yellowflag.png
en: A yellow flag.
ml: ഒരു യെല്ലോ കോടി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/blacksmith.svg
en: The blacksmith shop.
ml: ദി ബ്ലാക്ക്സ്മിത് ഷോപ്പ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cathedral.svg
en: Cathedral.
ml: കാതെദ്രല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cave_entrance.svg
en: Enter the cave.
ml: എന്റര്‍ ദി കാവേ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/circus.svg
en: Circus tent.
ml: സിര്‍ചുസ് ടെന്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/city.svg
en: A medieval city.
ml: ഒരു മേടിഎവല്‍ സിറ്റി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cityhouse.svg
en: Two city houses.
ml: ടു സിറ്റി ഹൌസ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fairytale_castle.svg
en: A fairytale castle.
ml: ഒരു ഫിര്യ്ടലെ കാസ്റ്ലെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/farm.svg
en: A farm.
ml: ഒരു ഫാറം

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fishery.svg
en: A fishery.
ml: ഒരു ഫിശേരി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fort.svg
en: A fort.
ml: ഒരു കോട്ട

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fortress.svg
en: A fortress.
ml: ഒരു കോട്ട

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/hunter.svg
en: The house of the hunter.
ml: ഹുന്റെര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/igloo.svg
en: An igloo.
ml: ഒരു ഇഗ്ളൂ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/inn.svg
en: An inn.
ml: ഒരു ഇന്ന

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/jailhouse.svg
en: A jailhouse.
ml: ഒരു ജൈല്‍ഹൌസേ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/lighthouse.svg
en: A lighthouse.
ml: ഒരു ലിഘ്തൌസ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/medieval_tent.svg
en: A medieval tent.
ml: ഒരു മേടിഎവല്‍ ടെന്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/monastery.svg
en: A monastery.
ml: ഒരു മോനസ്ട്രേ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/pinkhome.svg
en: A pink dream house.
ml: ഒരു പിങ്ക് ഡ്രീം ഹൌസ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/stables.svg
en: A stable.
ml: ഒരു സ്ടബ്ലെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/swisshome.svg
en: A Swiss house.
ml: ഒരു  സ്വിസ് വിട

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tavern.svg
en: A tavern.
ml: ഒരു ടാന്വേര്ന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tent.svg
en: A tent.
ml: ഒരു ടെന്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tepee.svg
en: A tepee.
ml: ഒരു റെപീ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_flag_red.svg
en: A tower with a red flag.
ml: ഒരു ടോവേര്‍ വിത്ത്‌ റെഡ് ഫ്ലാഗ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round.svg
en: A round tower.
ml: ഒരു റൌണ്ട് ടോവേര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round_flag.svg
en: A round tower with a pink flag.
ml: ഒരു റൌണ്ട് ടോവേര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_square.svg
en: A square tower.
ml: ഒരു സ്കുഅരെ ടോവേര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/townhall.svg
en: The town hall.
ml: ടൌണ്‍ ഹാള്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/university.svg
en: A university.
ml: ഒരു ഉനിവേര്സിടി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/warehouse.svg
en: A warehouse.
ml: ഒരു  വാരെഹൌസ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/windmill.svg
en: A windmill.
ml: ഒരു വിണ്ട്മില്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/wooden_cottage.svg
en: A wooden cottage.
ml: ഒരു വൂടെന്‍ കട്ടഗെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/inukshuk-outline.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/inukshuk-photo.png
en: An inukshuk (or inuksuk), a landmark made of stones. It was used as a milestone or directional marker by the Inuit of the Canadian Artic.
ml: ഒരു ലണ്ട്മാര്‍ക്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/graveyard.svg
en: A graveyard.
ml: ഒരു ഗ്രവേയര്ദ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/magic_stones.svg
en: Magic stones.
ml: മാജിക്‌ സ്റൊനെസ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/obelisk.svg
en: An obelisk.
ml: ഒരു ഒബെളിസ്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/pyramid.svg
en: A pyramid.
ml: ഒരു പ്യ്രമിദ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/statue.svg
en: A statue.
ml: ഒരു സ്ടടുഎ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/sword_in_the_stone.svg
en: A sword in the stone.
ml: ഒരു സ്വോര്ദ് ഇന്‍ സ്റൊനെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/totem.svg
en: A totem pole.
ml: ഒരു ടോറെം പോലെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/arrow.png
en: “Arrow”.
ml: അര്രോ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/blankroadsign.svg
en: An empty roadsign to draw on!
ml: ഒരു എമ്പ്ടി റോഡ്‌ സൈന്‍ ടോ ദ്രവ് ഓണ്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/crossroads.png
en: “Crossroads”.
ml: ക്രോസ്സ്രോട്സ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/dead_end_sign.png
en: Dead end ahead!
ml: ഡെഡ് ഏന്‍ഡ് ആഹീദ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/give_way_sign.png
en: “Give Way” means you have to let other people go first.
ml: ഗിവ് വായ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/hospital.png
en: “Hospital”.
ml: ഹോസിപിടല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_entry_sign.png
en: No entry!
ml: നോ എന്‍ട്രി

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_uturn.png
en: “No U-Turn”.
ml: നോ ഉ ടേണ്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/railroad_crossing.png
en: A railroad crossing.
ml: ഒരു രൈല്രൊഅദ് ക്രോസിംഗ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/roundabout.png
en: Roundabout ahead! Which way will you go?
ml: രൌന്ദബൌട് ആഹീദ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/school_sign.png
en: School ahead! Drive slowly!
ml: സ്കൂള്‍ ആഹീദ് ദ്രിവേ സ്ലോ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stop.png
en: A “Stop” sign. Stop here, then go when it’s your turn.
ml: ഒരു സ്റ്റോപ്പ്‌ സൈന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_01_red.png
en: The red light means you must stop now.
ml: റെഡ് ലൈറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_02_yellow.png
en: The yellow light means you should stop if it is safe to do so.
ml: യെല്ലോ ലൈറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_03_green.png
en: The green light means you can go if it is safe to do so.
ml: ഗ്രീന്‍ ലൈറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/t-junction.png
en: “T-intersection”.
ml: ടി ഇന്റെര്സേച്റേന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/toilets.png
en: “Toilets”.
ml: ടൊഇലെട്സ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/traffic_cone.png
en: A traffic cone.
ml: ഒരു ട്രാഫിക്‌ കോനെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_ped.png
en: Pedestrian Crossing (“PED XING”).
ml: പെടെസ്ട്രിന്‍ ക്രോസിംഗ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_school.png
en: “School Crossing”.
ml: സ്കൂള്‍ ക്രോസിംഗ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/yield.png
en: “Yield” means you have to let other people go first.
ml: യിഎല്ദ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/7spoke256.png
en: A wheel! Put the brake calipers toward the rear.
ml: ഒരു വീല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/bikewheel.svg
en: A bicycle wheel.
ml: ഒരു സൈക്കിള്‍ വീല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/blue_truck.svg
en: A blue truck.
ml: ഒരു നീല ട്രുച്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/garbagetruck.png
en: A garbage truck.
ml: ഒരു ഗര്ബഗെ ട്രുച്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_bus.svg
en: A bus.
ml: ഒരു ബസ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_fireengine.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/firetruck.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/cartoon/fire_engine.png
en: A fire truck.
ml: ഒരു ഫയര്‍ ട്രുച്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry1.svg
en: A logging truck.
ml: ഒരു ലോഗ്ഗിംഗ് ട്രുച്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry2.svg
en: A tanker truck.
ml: ഒരു ടാന്കേര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry3.svg
en: A container truck.
ml: ഒരു കോണ്ടിനെര്‍ ട്രുച്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry4.svg
en: A small dump truck.
ml: ഒരു ദുംപ് ട്രുച്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/toy_truck.svg
en: A toy truck.
ml: ഒരു ടോയ് ട്രുച്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/tyre_with_rim.svg
en: A tire.
ml: ഒരു തിരെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/wheel_tractor.png
en: A tractor wheel.
ml: ഒരു ട്രാക്ടര്‍ വീല്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/beetle.png
en: A VW Beetle.
ml: ഒരു വോള്‍ക്സ്വഗെന്‍ ബീട്ലെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sedan.png
en: A sedan car.
ml: ഒരു സെടാന്‍ കാര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar3.svg
en: A sports car.
ml: ഒരു സ്പോര്‍ട്സ് കാര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/truck.png
en: A pickup truck.
ml: ഒരു പിച്കുപ് ട്രുച്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/dumper.png
en: A dumper. It carries its load in the front.
ml: ഒരു ദുംപേര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/bulldozer.svg
en: A bulldozer. It pushes dirt with a big shovel.
ml: ഒരു ബുല്ല്ടോഴേര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/cementMixer.png
en: A colorful toy cement truck.
ml: ഒരു കലൌര്ഫുല്‍ ടോയ് സിമന്റ്‌ ട്രുച്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift2.svg
en: A forklift truck.
ml: ഒരു ഫോര്‍ക്ക്ലിഫ്റ്റ്‌ ട്രുച്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/terex.png
en: A huge dump truck.
ml: ഒരു കുട ട്രുച്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/towTruck.png
en: A colorful toy tow truck.
ml: ഒരു കലൌര്ഫുല്‍ ടോയ് ടോ  ട്രുച്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/bluebike.svg
en: A blue bicycle.
ml: ഒരു നീല സൈക്കിള്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/motorbike.svg
en: A motor bike.
ml: ഒരു മോട്ടോര്‍ ബൈക്ക്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/pink_tricycle.png
en: A pink tricycle.
ml: ഒരു പിങ്ക് തൃസിക്ലെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/sedan_police.png
en: Police car emblems to put on the sedan.
ml: പോലീസെ കാര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/farming/cartoon/tractor.svg
en: A tractor.
ml: ഒരു ട്രാക്ടര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/farming/cartoon/tux_tractor.png
en: Tux the penguin in a farm tractor!
ml: റ്റൂ ദി ഏങൂഈണ് ഇന്‍ എ ഫാറം ട്രാക്ടര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/balloon360.png
en: A hot air balloon.
ml: ഒരു ഹോട എയര്‍ ബള്ളൂന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/cartoon/eddieCopter.png
en: Eddie the Helicopter.
ml: ഹെളികപ്റെര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/747.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/plane.svg
en: An airplane.
ml: ഒരു അഎരോപ്ലനെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/cartoon/plane.png
en: Tux Airways.
ml: റ്റൂ ഐര്വയ്സ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/white_train.svg
en: A white locomotive.
ml: ഒരു വലെതെ പുച്ച ലോകമോടിവേ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/boxcar.png
en: A boxcar is used to carry livestock.
ml: ഒരു ബൊക്ഷ്കര്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/caboose.png
en: The caboose—a carriage for the guard.
ml: കാബൂസേ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/carriage.png
en: A passenger carriage.
ml: ഒരു പസ്സെങ്ങേര്‍ കാര്രിഅഗെ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tanker.png
en: Tankers carry bulk liquids.
ml: ടാന്കെര്സ് കേറ്റി ബള്‍ക്ക് ലികുഇദ്സ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tender.png
en: The tender carries water and coal for the engine.
ml: ദി റെന്ടെര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/toy_train.png
en: A steam locomotive.
ml: ഒരു സ്ടീം ലോകമോടിവേ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/trainSign.png
en: A train sign.
ml: ഒരു ട്രെയിന്‍ സൈന്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/green_korean_bus.png
en: A green bus.
ml: ഒരു പച്ച ബസ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/double_decker_bus.png
en: A double decker bus.
ml: ഒരു ഡബിള്‍ ടെച്കേര്‍ ബസ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/schoolbus.svg
en: A yellow school bus.
ml: ഒരു യെല്ലോ സ്കൂള്‍ ബസ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/f1_car.svg
en: A formula one race car.
ml: ഒരു രചെ കാര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/indycar.png
en: A race car.
ml: ഒരു രചെ കാര്‍

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/chineseJunk.png
en: An old Chinese sailing ship.
ml: ഒരു ഓള്‍ഡ്‌ ചൈനീസ് സിലിംഗ് ഷിപ്‌

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/sail_boat1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/sail_boat2.svg
en: A sail boat.
ml: ഒരു സില്‍ ബോട്ട്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/walnutBoat.png
en: A walnut sailboat.
ml: ഒരു  വാല്നുറ്റ് സൈല്ബോറ്റ്

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/bathyscape.png
en: UB2006 “Penguin II” deep sea research vessel.
ml: പെന്ഗുഇന് 2

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/tugboat.png
en: A colorful toy tugboat.
ml: ഒരു കലൌര്ഫുല്‍ ടോയ് ടുഗ്ബോറ്റ്
