tuxpaint - en to ach translation catalogue (233 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
ach: Col!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
ach: Ocido buruburu atika! Jo mukene gi coyo ni '' ocido yitoyito atika''.

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
ach: Ocido buruburu! Jo mukene gi coyo ni '' ocido yitoyito''.

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
ach: Tar!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
ach: Kwar!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
ach: Oreny!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
ach: Yelo!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
ach: Alumalum!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
ach: Cido ma lalum!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
ach: Bululu calo pol!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
ach: Bululu!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
ach: Macalo papul!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
ach: Papul!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
ach: Pinki!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
ach: Lobolobo

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
ach: Apuapua!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
ach: Okwor-okwor!

note: distinct line-like characters (e.g., 'l' (lowercase elle) vs. '1' (one) vs. 'I' (capital aye))
en: 1Il|
ach: 1II|

en: <1>spare-1a
ach: <1>cipea-1a

en: <1>spare-1b
ach: <1>cipea-1b

en: <9>spare-9a
ach: <9>cipea-9a

en: <9>spare-9b
ach: <9>cipea-9b

note: Congratulations #1
en: Great!
ach: Ber atika!

note: Congratulations #2
en: Cool!
ach: Leng!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
ach: Mede kwede anyim!

note: Congratulations #4
en: Good job!
ach: Tic maber!

note: Input Method: English mode
en: English
ach: Leb munu

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
ach: Lagwic angwen marom ducu

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
ach: Lagwic angwen me aryo ma opime romrom

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
ach: Lawala

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
ach: Lawala ma kidiyo tungcel

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
ach: Lagwic adek

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
ach: Lagwic abic maromrom

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
ach: Lagwic aboro maromrom

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
ach: Lagwic angwen marom ento tye ogotogot

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
ach: Cikwea obedo lagwic angwen ma romrom.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
ach: Rectangle tye ki lake angwen ki gwic angwen.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
ach: Circle obedo lawala ma aa ki kamoo keken ki ibute oo icwinye romaroma

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
ach: Ellipse obedo lawala ma kitelo bute

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
ach: Triangle tye ki gwic adek

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
ach: Pentagon tye ki gwic abic

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
ach: Octagon tye ki bute aboro marom aroma

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
ach: Rhombus tye ki bute angwen marom, kun aryo ki iye otere maromaroma

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
ach: Jami tic

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
ach: Rangi

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
ach: Lajwac

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
ach: Laduny

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
ach: Ladong alama

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
ach: Kite

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
ach: Nukuta

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
ach: Tangu

note: Freehand painting tool
en: Paint
ach: Ling

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
ach: Dong alama

note: Line drawing tool
en: Lines
ach: Rek

note: Text tool
en: Text
ach: Coc

note: Label tool
en: Label
ach: Lanyut

note: Fill tool
en: Fill
ach: Pik

note: Undo last action
en: Undo
ach: Dwok kit macon

note: Redo undone action
en: Redo
ach: Dwok dok kit ma onongo itimo kwede

note: Eraser tool
en: Eraser
ach: Lajwa

note: Start a new picture
en: New
ach: Nyen

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
ach: Yabi

note: Save the current picture
en: Save
ach: Gwok maber

note: Print the current picture
en: Print
ach: Go i karatac

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
ach: Wek woko

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
ach: Kwany rangi ki kit pa lajwac cite igo kwede.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
ach: Kwany cal ma omyero idi iteng cal megi ma igoyo.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
ach: Dii me cako goyo rek. Wek wot ka tyeko goyo ne.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
ach: Yer kit coc mo keken.Di kum cal megi ci dong iromo cako goyo coc. Di Enter onyo Tab me tyeko coc megi.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
ach: Yer wek otime calo tangu tangu ikum cal megi!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
ach: Dwok kit macon!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
ach: Dwok kit ma onwongo itimo kede ni!

note: Eraser tool
en: Eraser!
ach: Lajwa!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
ach: Kwany rangi onyo cal ma omyero icak ki goc manyen.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
ach: Yab...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
ach: Cal megi ki tyeko gwoko woko!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
ach: Tye ka goyo coc i karatac...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
ach: Dong maber ba!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
ach: Wek citi ikum ladic me tyeko  rek.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
ach: Mak ladic me telo onyo nyayo kit cal megi.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
ach: Dir oyo me wiro cal mamegi.Dii me goyo ne.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
ach: Kakare...Wamede ki goyo cal eni ni!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
ach: Adaa imito aao?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
ach: Eyo,dong atyeko oo!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
ach: Ku, dwoka dok cen!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
ach: Ka i aao, ibino rwenyo cal mamegi woko! Imito gwoko ne?

en: Yes, save it!
ach: Eyo, gwoki!

en: No, don’t bother saving!
ach: Ku, pe iyele me gwoko ne!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
ach: Kong ki gwok cali maenini?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
ach: Yabo cal eno ni oloya woko!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
ach: Aya do.

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
ach: Pe tye fayil mo keken ma onongo kigwoko.

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
ach: Ki go cal mamegi ni dong ikaratac?

en: Yes, print it!
ach: Eyo, go ne!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
ach: Kityeko dong goyo cal mamegi woko!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
ach: Tim wa kica! Pe wa goyo cal mamegi!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
ach: Pwod pe iromo goyo cal mamegi

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
ach: Duny cal eni woko?

en: Yes, erase it!
ach: Eyo,duny oo!

en: No, don’t erase it!
ach: Ku, pe iduny!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
ach: Po me tic ki mapeca tung acam me oyo/ladic!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
ach: Yer cal ma imito, ci idi "Tuki".

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
ach: Dwon kineko oo weng.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
ach: Dwon kiyabu.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
ach: Tim ber ikur...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
ach: Duny

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
ach: cale macer malube aluba

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
ach: Cen

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
ach: Tuki

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
ach: Mede anyim

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
ach: Eyo

en: No
ach: Ku

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
ach: Kilok cal malube ki alokaloka itici manyeni?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
ach: Eyo,lok kun ileyo maconi oo!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
ach: Ku, gwok fayil manyen!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
ach: Yer cal ma imito, ci idi "Yabi"

en: Drawing program
ach: Purugram me goc

en: A drawing program for children.
ach: Purugram me goyo cal pa lutino.

en: Color Shift
ach: Diro rangi

en: Click to change the colors in your entire picture.
ach: Dii wek olok rangi ikom cal mamegi weng.

en: Blind
ach: Too wang

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
ach: Dii macok ki lak cal ma megi wek iywa ci iwum ki dirica ma latowang ikume.Ywa atira ci oyab onyo lor towang.

en: Blocks
ach: Bulok

en: Chalk
ach: Coka

en: Drip
ach: Ton

en: Blur
ach: Ma laribiribi.

en: Click to blur the entire image.
ach: Dii wek omi cal weng obed ma laribiribi.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
ach: Matapwali

en: Calligraphy
ach: Coc  ma mwonya

en: Cartoon
ach: Katuun

en: Confetti
ach: Kwone cale ma giyiko ma mile

en: Click to throw confetti!
ach: Dii ci iba cal ma gigoyo ma mile!

en: Distortion
ach: Rucurucu

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
ach: Dii ci iywa ladic wek omi cal mamegi rucere odoco.

en: Emboss
ach: Ling

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
ach: Dii ci iywa ladic wek iling  cal.

en: Lighten
ach: Cwinyi

en: Darken
ach: Cidi

en: Click to lighten your entire picture.
ach: Dii wek icwiny cal mamegi weng.

en: Click to darken your entire picture.
ach: Dii wek icid woko cal mamegi weng.

en: Fisheye
ach: Lawangrec

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
ach: Dii ki dul kom cal ma megi wek'oket ma calo lawangrec.

en: Flower
ach: Ature

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
ach: Dii ci iywa ka gono yat pa lature. Wek otyek ka gono lature.

en: Foam
ach: Bwoyo

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
ach: Dii ci iywa ladic wek owum kakare ki bwoyo ma otwak.

en: Fold
ach: Dol

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
ach: Yer rangi pa ka maneno calu bor ki dii wek owir  gwic pa pot katatac iwiye.

en: Glass Tile
ach: Matangula lum

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
ach: Dii ci iywa ladic wek oket matangula lum iwi cal mamegi.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
ach: Dii wek iwum cal mamegi weng icanduk pa matangula lum.

en: Grass
ach: Lum

en: Symmetric Left/Right
ach: Nucu mo ma romrom ki mukene ki caji ma Lacam/Lacuc

en: Symmetric Up/Down
ach: Nucu mo ma romrom ki mukene ki caji ma Lamal/Piny

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
ach: Dol matye ki ebukutu ma i kio

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
ach: Dii ci iywa ladic wek ogo ki lajwac aryo ma tye ki nucu mo maromrom arii ma lacam ki tung lacuc pa cal mamegi.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
ach: Dii ci iywa ladic wek ogo ki lajwac aryo ma tye ki nucu mo ma romrom arii itung ku wie ci piny pa cal mamegi.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
ach: Dii ci iywa ladic wek ogo ki lajwac ma nucu ne romrom ki mukene (akaleidoscope).

en: Light
ach: Cwiny

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
ach: Dii ci iywa wek ogo layin acara pa lero okom cal mamegi.

en: Metal Paint
ach: Dawa me nyonyo

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
ach: Dii ci iywa ladic wek oling ki rangi me nyonyo.

en: Mirror
ach: Kio

en: Flip
ach: Lok me oyoto

en: Click to make a mirror image.
ach: Dii wek iyik cal kio.

en: Click to flip the picture upside-down.
ach: Dii wek ilok cal laculawic.

en: Mosaic
ach: Cal ma kiketo kacel ki gwenge ma olinge(Mosaic)

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
ach: Dii wek imed teko pa cal ma kiketo kacel ki gwenge ikom cal mamegi weng.

en: Square Mosaic
ach: Cal ma kiketo kacel ki gwenge ma twoke angwen rorom

en: Hexagon Mosaic
ach: Cal ma kiketo kacel ki gwenge ma olinge ma twoke tye abicel

en: Irregular Mosaic
ach: Cal ma kiketo kacel ki gwenge ma olinge ma pe ki twoke

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
ach: Dii wek omed cal ma kiketo kacel ki gwenge ma olinge ma twoke angwen ikom cal mamegi weng.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
ach: Dii wek imed cal ma kiketo kacel ki gwenge ma olinge ma twoke abicel marom ikom cal mamegi weng.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
ach: Dii wek imed cal ma kiketo kacel ki gwenge ma olinge ma twoke tye ataata idul kum cal mamegi weng.

en: Negative
ach: Olutuke

en: Click to turn your painting into its negative.
ach: Dii wek olok wir mamegi dwoko ne nioo imarac.

en: Noise
ach: Dange

en: Click to add noise to your entire picture.
ach: Dii wek omed dange ikom cal mamegi weng.

en: Perspective
ach: Malube kwede

en: Zoom
ach: Nyaa

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
ach: Dii ikom itwoketwoke ite ywayo kama imito ryeyone cal mamegi.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
ach: Dii ki iywa lamal wek onya onyo ywa lapiny wek irid cal woko.

en: Puzzle
ach: Laruc wic

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
ach: Dii dul ikom cal mamegi ka ma imaro laruc wic iye.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
ach: Dii wek iyik laruc wic malac iwang kompiuta.

en: Rails
ach: Tyen-gar

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
ach: Dii ki iywa wek igo yoo tyen gar ikom cal mamegi.

en: Rainbow
ach: Itoloka

en: You can draw in rainbow colors!
ach: Itwero goyo ki rangi pa itoloka!

en: Rain
ach: Kot

en: Click to place a rain drop onto your picture.
ach: Dii wek olee ton pa kot ikom cal mamegi.

en: Click to cover your picture with rain drops.
ach: Dii wek iwum cal mamegi ki ton pa kot.

en: Real Rainbow
ach: Itolaka kikome

en: ROYGBIV Rainbow
ach: ROYGBIV Itolaka

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
ach: Dii kan ma imito ni itoloka mamegi ocake iye, ywa nioo kan ma imito ni en ogik iye, ki mii ociti ka gono itolaka.

en: Ripples
ach: Twagere pa pii

en: Click to make ripples appear over your picture.
ach: Dii wek imii twage pa pii onyute iwi cal mamegi.

en: Click and start drawing your rosette.
ach: Dii ki icak goyo rosette mamegi.

en: You can draw just like Picasso!
ach: Itwero goyo macalo Picasso kikome!

en: Edges
ach: Teng

en: Sharpen
ach: Paki

en: Silhouette
ach: Silhoutte

en: Click to trace edges in your entire picture.
ach: Dii wek okwed teng ical mamegi weng.

en: Click to sharpen the entire picture.
ach: Dii wek ipak cal mamegi weng.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
ach: Dii wek iyik silhoutte manen macol kwede matar ikom cal mamegi weng.

en: Shift
ach: Kobi

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
ach: Dii ki  iywa me kobo cal mamegi  iyi akina kum canvas.

en: Smudge
ach: Lililo

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
ach: Rangi madyaka

en: Snow Ball
ach: Odilo me Akuna

en: Snow Flake
ach: Pii mumake mapoto ki malo

en: Click to add snow balls to your picture.
ach: Dii wek  imed odilo akuna ikum cal mamegi.

en: Click to add snow flakes to your picture.
ach: Dii wek imed pii mumake mapoto ki malo ikom cal mamegi.

en: String edges
ach: Teng tol weng ma gikubu

en: String corner
ach: Gwic tol  ma gikubu

en: String 'V'
ach: Tol "V"

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
ach: Dii ki iywa wek igoo cale ki toltol. Ywa imalu-ki piny wek i goo rye manok onyo layin mapol, tung lacam onyo tung acuc wek oket i bur ma dit.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
ach: Dii ki iywa wek igoo latero ma gitiyo ki cale me toltol.

en: Draw string art arrows with free angles.
ach: Goo lacim cal toltol kwede akina gi tye mere ataa.

en: Tint
ach: Rangi ma gi rubu matar.

en: Color & White
ach: Rangi & Matar

en: Click to change the color of your entire picture.
ach: Dii wek ilok rangi pa cal mamegi weng.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
ach: Dii wek ilok kum cal mamegi weng odok matar ki rangi  ma yin iyero.

en: Toothpaste
ach: Yat lajwa lak

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
ach: Dii ki iywa wek ibibio yat lajwa lak ikom cal ma megi.

en: Tornado
ach: Yamo ajuru

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
ach: Dii ki iywa wek ogo cal lapik yamo ajuru ikum cal ma megi.

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
ach: Dii ci iywa wek omi dul kom cal ma megi onen calo ma gutye itelevision.

en: Click to make your picture look like it's on television.
ach: Dii wek omi cal ma megi nen ma calo tye itelevision.

en: Waves
ach: Yamu ma tago pii

en: Wavelets
ach: Yamu ma tago manok

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ach: Dii wek omi cal tage abutu. Dii macok ki wie pi tage macek, dol tere me tage maboco, lacam pi tage manok, ki tung lacuc pi tage mabor.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ach: Dii wek omi cal tage atir. Dii macok ki wiye pi tage macek, dol tere pi tage maboco, lacam pi tage manok, ki tung lacuc pi tage mabor.
