tuxpaint - en to fi translation catalogue (248 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
fi: Musta!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
fi: Tummanharmaa!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
fi: Vaaleanharmaa!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
fi: Valkoinen!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
fi: Punainen!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
fi: Oranssi!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
fi: Keltainen!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
fi: Vaaleanvihreä!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
fi: Tummanvihreä!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
fi: Taivaansininen!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
fi: Sininen!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
fi: Laventelinvärinen eli sinertävän violetti!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
fi: Violetti! Jotkut käyttävät myös nimiä lilanvärinen, sinipunainen ja purppura.

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
fi: Vaaleanpunainen!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
fi: Ruskea!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
fi: Vaaleanruskea!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
fi: Beesi! Jotkut käyttävät myös nimiä beessi ja beige.

note: distinct circle-like characters (e.g., 'O' (capital oh) vs. '0' (zero))
en: O0
fi: 00

en: <1>spare-1a
fi: <1>vara-1a

en: <1>spare-1b
fi: <1>vara-1b

en: <9>spare-9a
fi: <9>vara-9a

en: <9>spare-9b
fi: <9>vara-9b

note: Congratulations #1
en: Great!
fi: Erinomaista!

note: Congratulations #2
en: Cool!
fi: Hienoa!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
fi: Jatka samaan tapaan!

note: Congratulations #4
en: Good job!
fi: Hyvin tehty!

note: Input Method: English mode
en: English
fi: englanti

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
fi: Japanilaiset hiragana-merkit

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
fi: Japanilaiset katakana-merkit

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
fi: Korealaiset hangul-merkit

note: Input Method: Traditional Chinese mode
en: ZH_TW
fi: Kiina

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
fi: Neliö

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
fi: Nelikulmio

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
fi: Ympyrä

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
fi: Ellipsi

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
fi: Kolmio

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
fi: Viisikulmio

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
fi: Kahdeksankulmio

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
fi: Vinoneliö

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
fi: Neliössä on neljä samankokoista sivua. Neliö on myös neljäkäs.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
fi: Suorakaiteessa on neljä sivua ja neljä suoraa kulmaa.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
fi: Ympyrä on kaari, jonka kaikki pisteet ovat samalla etäisyydellä keskipisteestä.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
fi: Ellipsi on venytetty ympyrä. Ellipsistä käytetään myös nimeä soikio.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
fi: Kolmiossa on kolme sivua.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
fi: Viisikulmiossa on viisi sivua.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
fi: Kahdeksankulmiossa on kahdeksan sivua.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
fi: Vinoneliössä on neljä yhtä pitkää sivua ja vastakkaiset sivut ovat samansuuntaiset. Vinoneliö on myös neljäkäs ja suunnikas.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
fi: Työkalut

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
fi: Värit

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
fi: Siveltimet

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
fi: Pyyhekumit

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
fi: Leimat

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
fi: Muodot

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
fi: Kirjaimet

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
fi: Taiat

note: Freehand painting tool
en: Paint
fi: Maalaa

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
fi: Leima

note: Line drawing tool
en: Lines
fi: Viivat

note: Text tool
en: Text
fi: Teksti

note: Label tool
en: Label
fi: Nimike

note: Fill tool
en: Fill
fi: Täytä

note: Undo last action
en: Undo
fi: Peru

note: Redo undone action
en: Redo
fi: Palauta

note: Eraser tool
en: Eraser
fi: Pyyhekumi

note: Start a new picture
en: New
fi: Uusi

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
fi: Avaa

note: Save the current picture
en: Save
fi: Tallenna

note: Print the current picture
en: Print
fi: Tulosta

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
fi: Poistu

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
fi: Valitse väri ja siveltimen muoto, joilla haluat piirtää.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
fi: Valitse kuva, jolla haluat leimata maalauksesi.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
fi: Aloita viivan piirtäminen painamalla hiiren painike alas. Lopeta piirtäminen päästämällä painike vapaaksi.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
fi: Valitse tekstityyli.  Napsauta maalaustasi, niin voit aloittaa kirjoittamisen. Paina [Enter] tai [Tab] kun olet valmis.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
fi: Valitse taika, jota haluat käyttää maalauksessasi!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
fi: Peru!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
fi: Palauta!

note: Eraser tool
en: Eraser!
fi: Pyyhekumi!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
fi: Valitse väri, jolla haluat aloittaa uuden maalauksen.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
fi: Avaa…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
fi: Kuvasi on tallennettu!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
fi: Tulostetaan…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
fi: Hei hei!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
fi: Piirrä viiva valmiiksi päästämällä hiiren painike.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
fi: Venytä muotoa pitämällä hiiren painike alhaalla.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
fi: Pyöritä muotoa hiirellä. Lopeta napsauttamalla painiketta.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
fi: Hyvä on… Jatketaan tämän piirtämistä!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
fi: Haluatko varmasti lopettaa?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
fi: Kyllä, valmista on!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
fi: Ei, palaa takaisin maalaukseen!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
fi: Menetät maalauksen jos lopetat! Tallennetaanko se?

en: Yes, save it!
fi: Kyllä, tallenna se!

en: No, don’t bother saving!
fi: Ei, älä tallenna!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
fi: Tallennetaanko maalauksesi ensin?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
fi: Maalauksen avaaminen ei onnistu!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
fi: Hyvä

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
fi: Ei löytynyt yhtään tallennettua maalausta!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
fi: Tulostetaanko maalauksesi nyt?

en: Yes, print it!
fi: Kyllä, tulosta se!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
fi: Maalauksesi on tulostettu!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
fi: Pahoittelut! Maalaustasi ei voitu tulostaa!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
fi: Et voi vielä tulostaa!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
fi: Poistetaanko tämä kuva?

en: Yes, erase it!
fi: Kyllä, poista se!

en: No, don’t erase it!
fi: Ei, älä poista sitä!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
fi: Muista käyttää hiiren vasenta painiketta!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
fi: Valikoi haluamasi maalaukset, ja valitse “Näytä“.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
fi: Äänet mykistetty.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
fi: Äänet käytössä.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
fi: Odota hetki…

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
fi: Poista

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
fi: Diat

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
fi: Takaisin

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
fi: Näytä

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
fi: Seuraava

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
fi: Korvataanko maalaus sinun muutoksillasi?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
fi: Kyllä, korvaa vanha maalaus!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
fi: Ei, tallenna uusi maalaus!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
fi: Valikoi haluamasi maalaus ja valitse “Avaa”.

en: Tux Paint
fi: Tux Taiteilija

en: Drawing program
fi: Maalausohjelma

en: A drawing program for children.
fi: Maalausohjelma lapsille.

en: Color Shift
fi: Värin vaihto

en: Click to change the colors in your entire picture.
fi: Vaihda koko maalauksesi värit painamalla hiiren painiketta.

en: Blind
fi: Verhot

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
fi: Napsauta kuvan reunan lähellä vetääksesi verhot sen yli. Liikuta kohtisuoraan avataksesi tai sulkeaksi verhot.

en: Blocks
fi: Rakeet

en: Chalk
fi: Liitu

en: Drip
fi: Pisara

en: Blur
fi: Sumenna

en: Click to blur the entire image.
fi: Sumenna koko maalaus hiirtä napsauttamalla.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
fi: Tiilet

en: Calligraphy
fi: Kalligrafia

en: Cartoon
fi: Ääriviivat

en: Confetti
fi: Konfetti

en: Click to throw confetti!
fi: Heitä konfetteja (värikkäitä paperipaloja) hiirtä napsauttamalla.

en: Distortion
fi: Vääristymä

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
fi: Vääristä maalaustasi raahaamalla hiirtä.

en: Emboss
fi: Korosta

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
fi: Korosta maalausta raahaamalla hiirtä.

en: Lighten
fi: Vaalenna

en: Darken
fi: Tummenna

en: Click to lighten your entire picture.
fi: Vaalenna koko maalauksesi hiirtä napsauttamalla.

en: Click to darken your entire picture.
fi: Tummenna koko maalauksesi hiirtä napsauttamalla.

en: Fisheye
fi: Kalansilmä

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
fi: Tee kalansilmäefekti napsauttamalla maalaustasi.

en: Flower
fi: Kukka

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
fi: Piirrä kukan varsi raahaamalla hiirtä. Päästä irti, niin kukka valmistuu.

en: Foam
fi: Vaahto

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
fi: Peitä alue maalauksestasi vaahtokuplilla raahamalla hiirtä.

en: Fold
fi: Taite

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
fi: Valitse taustaväri ja napsauta taittaaksesi jonkin maalauksen nurkan.

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
fi: Napsauta ympäröidäksesi kuvan toistuvilla kuvioilla.

en: Glass Tile
fi: Lasiruudukko

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
fi: Peitä maalauksesi lasiruudukolla raahaamalla hiirtä.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
fi: Peitä koko maalauksesi lasiruudukolla hiirtä napsauttamalla.

en: Grass
fi: Nurmikko

en: Halftone
fi: Harmaasävy

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
fi: Napsauta ja vedä muuttaaksesi piirustuksen sanomalehdeksi.

en: Symmetric Left/Right
fi: Symmetrinen vasen tai oikea

en: Symmetric Up/Down
fi: Symmetrinen ylös tai alas

en: Pattern
fi: Kuvio

en: Tiles
fi: Laatat

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
fi: Kaleidoskooppi

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
fi: Napsauta ja vedä hiirtä piirtääksesi kahdella siveltimellä, jotka ovat symmetrisiä vasemmalle ja oikealle kuvassasi.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
fi: Napsauta ja vedä hiirtä piirtääksesi kahdella siveltimellä, jotka ovat symmetrisiä ylös ja alas kuvassasi.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
fi: Napsauta ja vedä hiirtä piirtääksesi kuvion kuvaan.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
fi: Piirrä kaleidoskooppikuvioita raahaamalla hiirtä.

en: Light
fi: Valo

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
fi: Piirrä valonsäde maalauksessi raahaamalla hiirtä.

en: Metal Paint
fi: Metalliväri

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
fi: Piirrää metallivärillä raahaamalla hiirtä.

en: Mirror
fi: Peilikuva

en: Flip
fi: Käännä

en: Click to make a mirror image.
fi: Tee kuvasta peilikuva painamalla hiiren painiketta.

en: Click to flip the picture upside-down.
fi: Käännä kuva ylösalaisin painamalla hiiren painiketta.

en: Mosaic
fi: Mosaiikki

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
fi: Tee kuvastasi mosaiikki hiirtä napsauttamalla.

en: Square Mosaic
fi: Neliömosaiikki

en: Hexagon Mosaic
fi: Kuusikulmainen mosaiikki

en: Irregular Mosaic
fi: Epäsäännöllinen mosaiikki

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
fi: Lisää neliömosaiikki koko maalaukseesi hiirtä napsauttamalla.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
fi: Lisää kuusikulmaista mosaiikkia koko maalaukseesi hiirtä napsauttamalla.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
fi: Lisää epäsäännöllistä mosaiikkia koko maalaukseesi hiirtä raahaamalla.

en: Negative
fi: Vastaväri

en: Click to turn your painting into its negative.
fi: Vaihda koko maalauksen värit vastakkaisiksi hiirtä napsauttamalla.

en: Noise
fi: Häiriö

en: Click to add noise to your entire picture.
fi: Lisää häiriötä koko maalaukseesi hiirtä napsauttamalla.

en: Perspective
fi: Näkökulma

en: Zoom
fi: Zoomaus

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
fi: Venytä maalausta napsauttamalla nurkkia ja raahaamalla hiirtä.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
fi: Zoomaa kuvaa lähemmäs raahaamalla hiirtä ylöspäin, ja kauemmas raahaamalla alaspäin.

en: Puzzle
fi: Palapeli

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
fi: Lisää palapeli haluamaasi maalauksen kohtaan hiirtä napsauttamalla.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
fi: Tee palapeli kokoruudun tilassa hiirtä napsauttamalla.

en: Rails
fi: Raiteet

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
fi: Piirrä junaraiteita maalaukseesi raahaamalla hiirtä.

en: Rainbow
fi: Sateenkaari

en: You can draw in rainbow colors!
fi: Voit piirtää sateenkaaren väreissä!

en: Rain
fi: Sade

en: Click to place a rain drop onto your picture.
fi: Lisää sadepisara maalaukseesi hiirta napsauttamalla.

en: Click to cover your picture with rain drops.
fi: Peitä koko maalauksesi sadepisaroilla hiirtä napsauttamalla.

en: Real Rainbow
fi: Oikea sateenkaari

en: ROYGBIV Rainbow
fi: Sateenkaari

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
fi: Napsauta sateenkaaren alkupistettä, raahaa loppupisteeseen ja päästä hiiren napista irti.

en: Ripples
fi: Väreet

en: Click to make ripples appear over your picture.
fi: Lisää väreilyä maalaukseesi hiirtä napsauttamalla.

en: Rosette
fi: Ruusukuvio

en: Click and start drawing your rosette.
fi: Piirrä ruusukuvio hiirtä raahaamalla.

en: You can draw just like Picasso!
fi: Voit piirtää kuin Picasso!

en: Edges
fi: Reunat

en: Sharpen
fi: Terävöitä

en: Silhouette
fi: Varjokuva

en: Click to trace edges in your entire picture.
fi: Erottele ääriviivat koko maalauksestasi hiirtä napsauttamalla.

en: Click to sharpen the entire picture.
fi: Terävöitä koko maalaus painamalla hiiren painiketta.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
fi: Tee koko maalauksestasi varjokuva hiirtä napsauttamalla.

en: Shift
fi: Siirrä

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
fi: Siirrä maalaustasi eri kohtaan hiirtä raahaamalla.

en: Smudge
fi: Töhri

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
fi: Märkä maali

en: Snow Ball
fi: Lumipallo

en: Snow Flake
fi: Lumihiutale

en: Click to add snow balls to your picture.
fi: Lisää lumipalloja maalaukseesi hiirtä napsauttamalla.

en: Click to add snow flakes to your picture.
fi: Lisää lumihiutaleita maalaukseesi hiirtä napsauttamalla.

en: String edges
fi: Narureunat

en: String corner
fi: Narunurkka

en: String 'V'
fi: V-narut

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
fi: Piirrä narutaidetta raahaamalla. Raahaa ylhäältä alas piirtääkseei vähemmän tai enemmän naruja, vasemmalle tai oikealle tehdäksesi suuremman reiän.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
fi: Tee narutaiteesta nuolia hiirtä raahaamalla.

en: Draw string art arrows with free angles.
fi: Piirrä narutaidetta vapaasti sijoittaen.

en: Tint
fi: Värisävy

en: Color & White
fi: Väri & valkoinen

en: Click to change the color of your entire picture.
fi: Vaihda koko maalauksesi värit hiirtä napsauttamalla.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
fi: Muuta koko maalauksesi kaksiväriseksi (valitsemasi väri ja valkoinen) hiirtä raahaamalla.

en: Toothpaste
fi: Hammastahna

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
fi: Ruiskuta hammastahnaa maalaukseesi hiirtä raahaamalla.

en: Tornado
fi: Pyörremyrsky

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
fi: Piirrä pyörremyrsky maalaukseesi hiirtä raahaamalla.

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
fi: Tee maalauksen osat näyttämään televisiokuvalta hiirtä raahaamalla.

en: Click to make your picture look like it's on television.
fi: Tee koko maalaus näyttämään televisiokuvalta hiirtä napsauttamalla.

en: Waves
fi: Aallot

en: Wavelets
fi: Pystyaallot

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
fi: Lisää maalaukseen vaakasuuntaisia aaltoja napsauttamalla hiirellä. Napsauta yläosaan tehdäksesi lyhyempiä aaltoja, alaosaan korkeampia aaltoja, vasemmalle pienempiä aaltoja ja oikealle pidempiä aaltoja.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
fi: Lisää maalaukseen pystysuuntaisia aaltoja napsauttamalla hiirellä. Napsauta yläosaan tehdäksesi lyhyempiä aaltoja, alaosaan korkeampia aaltoja, vasemmalle pienempiä aaltoja ja oikealle pidempiä aaltoja.

en: Xor Colors
fi: Xor-värit

en: Click and drag to draw a XOR effect
fi: Napsauta ja vedä piirtääksesi XOR-efektillä

en: Click to draw a XOR effect on the whole picture
fi: Napsauta vetääksesi XOR-efektin koko kuvaan
