TuxPaint - en to zam translation catalogue (212 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
zam: ¡Nagaat!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
zam: ¡kaá doos nagaat !

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
zam: ¡luút naagánt!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
zam: ¡Na kiss!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
zam: ¡Na neé!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
zam: ¡Naranj!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
zam: ¡Guúts!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
zam: ¡Naá yeé clar!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
zam: ¡Naá yeé nagaatt!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
zam: ¡Te sha nie loó beé!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
zam: ¡Te sha nie niit!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
zam: ¡Lavanda!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
zam: ¡Púrpura!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
zam: ¡Rosado!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
zam: ¡Te sha nie yuú!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
zam: ¡Tostado!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
zam: ¡Crema!

note: Congratulations #1
en: Great!
zam: ¡Vesta bli liíl!

note: Congratulations #2
en: Cool!
zam: ¡Besta niéey!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
zam: ¡lí reeta vaá!

note: Congratulations #4
en: Good job!
zam: ¡Vesta blil lí!

note: Input Method: English mode
en: English
zam: Skisha gring

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
zam: Japonés (Hiragana)

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
zam: Japonés (Katakana)

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
zam: Coreano (Hangul)

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
zam: dhaáp lad igual

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
zam: Rectángulo

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
zam: Koo redond

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
zam: Elipse

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
zam: Sohón laad

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
zam: Gaáy Laad

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
zam: Shoón laad

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
zam: Rombo

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
zam: Diíf cuadrado naák diíf rectángulo con reé taá lad igual.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
zam: Diíf rectángulo güenuú daap lad ner daap ángulos.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
zam: Diíf círculo naák diíf curva koó reé punt duú igual medid del centro.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
zam: Diíf elipse naák diíf círculo per estirado.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
zam: Diíf triángulo güe nuú sohon lad.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
zam: Diíf pentágono güe nuú gaáy laad

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
zam: Diíf octágono güe nuú shoón laad igual taá naak.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
zam: Diíf rombo güe nuú dhap laad igual, ner choop laad naáy naák paralelo.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
zam: Koó queél sihiín

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
zam: Saá niey

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
zam: Koó kuúmen

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
zam: Paár te doót men naá

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
zam: Paár queé men lo yets

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
zam: Reé mon

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
zam: Mke dizh

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
zam: Chán gües

note: Freehand painting tool
en: Paint
zam: Ku Kua

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
zam: Sey

note: Line drawing tool
en: Lines
zam: diíf ray

note: Text tool
en: Text
zam: keé leetr

note: Label tool
en: Label
zam: Te dont na

note: Fill tool
en: Fill
zam: kuú reé taá

note: Undo last action
en: Undo
zam: ¡Vereé!

note: Redo undone action
en: Redo
zam: ¡Teeneer!

note: Eraser tool
en: Eraser
zam: Te doón naá

note: Start a new picture
en: New
zam: Ko kuúb

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
zam: Sha al men

note: Save the current picture
en: Save
zam: Lo xhog ga

note: Print the current picture
en: Print
zam: Key lo yets

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
zam: Brú

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
zam: Toob xha lahs lu kuy.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
zam: Toob diif mon ner toob loo lar.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
zam: Gaás kue, keéy, ner toó leé, será tuub vaa keey.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
zam: Mxhen dif dizh. Ghas lo mun ner ke dizh.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
zam: ¡tood diif chan gües ner key loo lar!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
zam: ¡Veré!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
zam: ¡Tener!

note: Eraser tool
en: Eraser!
zam: ¡Te doót naá!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
zam: Kuan xha kul li ner key lo lar.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
zam: Xhal la...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
zam: ¡Moón naá luúu goóshog laá!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
zam: Key lo yets...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
zam: ¡Maál naáp!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
zam: Lá kue xha met loy.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
zam: Sheen kue, saá taak tiíl mach ha.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
zam: Mueve el ratón para rotar la figura. Haz clic para dibujarla.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
zam: Vesta daal.. ¡kuún naal kue!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
zam: ¿Gua lií kaa lash luu ruul gaá?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
zam: Bliy!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
zam: ¡Yeet taá, naá last naá vereén!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
zam: ¡This rul, tee guaán luu koo bliíl! ¿lash luú koo shog luy gaá?

en: Yes, save it!
zam: ¡ah, loó sobbaá!

en: No, don’t bother saving!
zam: ¡Yénta, naá last naá loó xhognay!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
zam: ¿Loó sog luú retrat antes gaá?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
zam: ¡Naá gaad schial dibug reé!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
zam: ah

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
zam: ¡Yent kuan bloo sohog luú!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
zam: ¿Lahaás luú keley loó yehes naál yaá?

en: Yes, print it!
zam: ¡Ah, toob vaá loó yehes!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
zam: ¡Mon naá luú duúl loó yehes!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
zam: ¡Gadt ken mon lo yes!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
zam: ¡Na gaád toob luy loó yehes nal!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
zam: ¿Teé doót dibuj reé gaá?

en: Yes, erase it!
zam: ¡Ah, Te doót naá!

en: No, don’t erase it!
zam: ¡Ye´nta, naá te doót liy!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
zam: ¡Recuerda usar el botón izquierdo del ratón!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
zam: Kuan koo lash luú, será toob "kee kiiy".

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
zam: Toóg saá  beés ha.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
zam: Saál saá beés ha.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
zam: Leé luút...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
zam: Te doót naá

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
zam: Güi saá niey

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
zam: Veré

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
zam: Mte tey

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
zam: Teneer ra

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
zam: Bliy

en: No
zam: Yee´nta

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
zam: ¿Seé eh dibug naá antes kon koó kuub gaá?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
zam: ¡ah, seéhell!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
zam: ¡Yeént ta, loó soógga leét diíf archiv kuúb!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
zam: Kuan koo lash luú, será toob "Sahal laa".

en: Drawing program
zam: Par kuú men

en: A drawing program for children.
zam: Diif program paar keé men Dibuj paar biét biss

en: Color Shift
zam: Mté tey

en: Click to change the colors in your entire picture.
zam: Gash mdin xha tak guen güil mon.

en: Blocks
zam: Bloques

en: Chalk
zam: Tiza

en: Drip
zam: Laá yiíy

en: Blur
zam: Desenfocar

en: Click to blur the entire image.
zam: Gaás ha par toób luú mon yec.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
zam: Ladrillos

en: Calligraphy
zam: Caligrafía

en: Cartoon
zam: Diif dibug luút

en: Confetti
zam: Yets bish

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
zam: Gaás ha ner te teé bdiín par toób luú azule sis mon.

en: Emboss
zam: Bajorrelieve

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
zam: Haz clic y arrastra el ratón para hacer un bajorrelieve con la imagen.

en: Lighten
zam: Toób va lo güis

en: Darken
zam: Toób lo yaál

en: Click to lighten your entire picture.
zam: Gash mdin xha tak guen güil mon.

en: Click to darken your entire picture.
zam: Gash mdin xha loo nit.

en: Flower
zam: Yeé

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
zam: Gaás ha ner te tey par toób luú gaá naá yeé. ¡Toó leéy par teé loó yeé.

en: Foam
zam: Espuma

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
zam: Haz clic y arrastra para cubrir un área con una espuma de burbujas.

en: Fold
zam: Te doppa

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
zam: Kuan xha niey xha mtete kuy.

en: Glass Tile
zam: Azulejo

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
zam: Gaás ha ner te teé bdiín  par toób luú azule sihiís mon.

en: Grass
zam: Yi ishh

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
zam: Gahs mdin xha xil lu mon lo lar.

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
zam: Caleidoscopio

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
zam: Gash mdin xha tak mkul kue.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
zam: Gash mdin xha tak mkul kue.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
zam: Gash mdin xha tak kel dif yi lo kue.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
zam: Haz clic y arrastra el ratón para dibujar con pinceles simétricos (un caleidoscopio).

en: Light
zam: Naá nií

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
zam: Gaás ha neér kuin naá paar toób luú diíf beél tií loó moón naá luú.

en: Metal Paint
zam: Kuúy saá nie yiíb

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
zam: Haz clic y arrastra el ratón para pintar con un color metalizado.

en: Mirror
zam: toób diif espej ah

en: Flip
zam: teé yeéc ha

en: Click to make a mirror image.
zam: Gaás ha par toób luú mon reveés .

en: Click to flip the picture upside-down.
zam: Gaás ha par toób luú mon de yeec.

en: Mosaic
zam: Chaán gües

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
zam: Gash mdin xha tak kel dif yi lo kue.

en: Square Mosaic
zam: dhaáp niey

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
zam: Gash mdin xha tak kel dif yi lo kue.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
zam: Gahs mdin xha xil lu mon lo lar.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
zam: Gash mdin xha tak kel dif yi lo kue.

en: Negative
zam: Lú nagaat ha

en: Click to add noise to your entire picture.
zam: Gash mdin xha tak kel dif yi lo kue.

en: Zoom
zam: Li lut o li mach ah

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
zam: Gash mdin xha tak kel dif yi lo kue.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
zam: Gash mdin xha tak kel dif yi lo kue.

en: Puzzle
zam: ¡Mkid kue!

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
zam: Gahs mdin xha xil lu mon lo lar.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
zam: Gaás ha par toób luú mon yec.

en: Rails
zam: Güin nit

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
zam: Gaás ha neér kuin naá paar toób luú diíf beél tií loó mon naá luú.

en: Rainbow
zam: Xha nie loo bé

en: You can draw in rainbow colors!
zam: ¡Tak kuy tesh xha nie loo bé!

en: Rain
zam: Yí

en: Click to place a rain drop onto your picture.
zam: Gash mdin xha tood lu nit lo mon.

en: Click to cover your picture with rain drops.
zam: Kuan xha nie mon ner mtete kuy.

en: Real Rainbow
zam: Loo beé

en: ROYGBIV Rainbow
zam: Loo beé

en: Ripples
zam: Ondas

en: Click to make ripples appear over your picture.
zam: Haz clic para que aparezcan ondas sobre tu dibujo.

en: Rosette
zam: Güiy tehs xha niey Rosette

en: Picasso
zam: Güiy tehs xha niey Picasso

en: Click and start drawing your rosette.
zam: Gaha kue, keéy, ner tó leé, será tub va key.

en: You can draw just like Picasso!
zam: ¡Tak kuli tesh xha nie loo beé!

en: Sharpen
zam: Reé mon

en: Click to trace edges in your entire picture.
zam: Gash mdin xha tood lu nit lo mon.

en: Click to sharpen the entire picture.
zam: Gash mdin xha tood lu nit lo mon.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
zam: Gaás ha neér kuin naá paar toób luú diíf beél tií loó mon naá luú.

en: Shift
zam: Teé tey

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
zam: Kuan xha kul li ner key lo lar.

en: Smudge
zam: Teé yuúy

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
zam: Kuúy saá nie yíb

en: Click to add snow balls to your picture.
zam: Gash mdin xha tood lu nit lo mon.

en: Click to add snow flakes to your picture.
zam: Gash mdin xha tood lu nit lo mon.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
zam: Gaás ha neér kuin naá paar toób luú diíf beél tií loó mon naá luú.

en: Tint
zam: Kuúy

en: Color & White
zam: Xha niey

en: Click to change the color of your entire picture.
zam: Gash mdin xha tak guen güil mon.

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
zam: Gash ha neér kuin naá paar toób luú diíf beél tií loó moón naá luú.

en: Tornado
zam: Bí

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
zam: Gash ha neér kuin naá paar toób luú diíf beél tií loó moón naá luú.

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
zam: Gahs mdin xha xil lu mon lo lar.

en: Click to make your picture look like it's on television.
zam: Gahs kue xha güiy lo TV

en: Waves
zam: Nit

en: Wavelets
zam: Nit güin

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
zam: Haz clic para dejar la imagen ondulada. Hacia arriba o abajo para obtener ondas más bajas o altas y hacia la izquierda o derecha para obtener ondas más cortas o largas.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
zam: Haz clic para dejar la imagen ondulada. Hacia arriba o abajo para obtener ondas más bajas o altas y hacia la izquierda o derecha para obtener ondas más cortas o largas.

en: Xor Colors
zam: Xha niey

en: Click and drag to draw a XOR effect
zam: Gaás ha neér kuin naá paar toób luú diíf beél tií loó mon naá luú.

en: Click to draw a XOR effect on the whole picture
zam: Gash mdin xha tak kel dif yi lo kue.
