tuxpaint - en to an translation catalogue (269 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
an: Negro!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
an: Gris fosco!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
an: Gris claro!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
an: Blanco!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
an: Royo!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
an: Narancha!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
an: Amariello!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
an: Verde claro!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
an: Verde fosco!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
an: Azul ciel!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
an: Azul!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
an: Espigol!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
an: Morau!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
an: Rosa!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
an: Pardo!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
an: Canela!

note: Congratulations #1
en: Great!
an: Muit bien!

note: Congratulations #2
en: Cool!
an: Chenial!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
an: Sigue asinas!

note: Congratulations #4
en: Good job!
an: Buen treballo!

note: Input Method: English mode
en: English
an: Anglés

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
an: Hiragana (chaponés)

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
an: Katakana (chaponés)

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
an: Hangul (coreano)

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
an: Tailandés

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
an: Quadrau

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
an: Rectanglo

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
an: Cerclo

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
an: Elipse

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
an: Trianglo

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
an: Pentagono

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
an: Octagono

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
an: Rombo

note: Triangle star (3 points star) Rhombus star (4 points star) Pentagone star (5 points star)
en: Star
an: Estrela

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
an: Un quadrau ye un rectanglo con os quatro costaus iguals.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
an: Un rectanglo tiene quatro costaus y quatro anglos rectos.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
an: La circumferencia ye una linia curva que totz los suyos puntos se troban a la mesma distancia d'o centro.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
an: Una elipse ye un cerclo esclafau.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
an: Un trianglo tiene tres costaus.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
an: Un pentagono tiene cinco costaus.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
an: Un octagono tiene ueito costaus iguals.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
an: Un rombo tiene quatro costaus iguals y os suyos costaus oposaus son paralelos.

en: A star with 3 points.
an: Una estrela de 3 punchas.

en: A star with 4 points.
an: Una estrela de 4 punchas.

en: A star with 5 points.
an: Una estrela de 5 punchas.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
an: Ferramientas

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
an: Pincels

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
an: Gomas

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
an: Siellos

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
an: Formas

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
an: Letras

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
an: Machia

note: Freehand painting tool
en: Paint
an: Pintura

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
an: Siello

note: Line drawing tool
en: Lines
an: Linias

note: Text tool
en: Text
an: Texto

note: Label tool
en: Label
an: Etiqueta

note: Fill tool
en: Fill
an: Replenar

note: Undo last action
en: Undo
an: Desfer

note: Redo undone action
en: Redo
an: Refer

note: Eraser tool
en: Eraser
an: Goma

note: Start a new picture
en: New
an: Nuevo

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
an: Ubrir

note: Save the current picture
en: Save
an: Alzar

note: Print the current picture
en: Print
an: Imprentar

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
an: Salir

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
an: Triga una color y un pincel pa dibuixar.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
an: Triga un siello pa estampar en o tuyo dibuixo.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
an: Fe clic con o ratet pa empecipiar a dibuixar una linia. Solta-lo pa completar-la.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
an: Triga un estilo de texto. Fe clic en o tuyo dibuixo pa empecipiar a escribir. Preta [Enter] u [Tab] quan haigas rematau d'escribir.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
an: Triga uno d'os efectos machicos pa fer-lo servir en o tuyo dibuixo!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
an: Desfer-lo!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
an: Tornar a fer-lo!

note: Eraser tool
en: Eraser!
an: Goma de borrar!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
an: Triga bella color u bell dibuixo pa prencipiar a dibuixar.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
an: Ubrindo…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
an: S'ha alzau la tuya imachen!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
an: Imprentando…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
an: Dica luego!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
an: Suelta o ratet pa completar la linia.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
an: Mantiene lo botón pretau pa estirar la forma.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
an: Mueve lo ratet pa rotar la forma. Fe clic pa dibuixar-la.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
an: Muit bien... A seguir dibuixando!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
an: De verdat que quiers ir-te-ne?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
an: Sí, ya ye prou por agora!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
an: No, quiero tornar!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
an: Si te'n vas, perderás o tuyo dibuixo. Lo quiers alzar?

en: Yes, save it!
an: Sí, alza-lo!

en: No, don’t bother saving!
an: No, m'importa igual!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
an: Quiers alzar antes lo tuyo dibuixo?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
an: No puetz ubrir ixe dibuixo!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
an: Acceptar

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
an: No i hai garra documento alzau!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
an: Quiers imprentar agora lo tuyo dibuixo?

en: Yes, print it!
an: Sí, imprenta-lo!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
an: O tuyo dibuixo s'ha imprentau.

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
an: Vai, ya lo siento! No s'ha puesto imprentar lo tuyo dibuixo.

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
an: No puetz imprentar encara!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
an: Quiers borrar iste dibuixo?

en: Yes, erase it!
an: Sí, borra-lo!

en: No, don’t erase it!
an: No, no lo borres!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
an: Fe servir lo botón zurdo d'o ratet!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
an: Triga lo dibuixo que quieras y dimpués fe clic en "Reproducir".

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
an: Lo son ye desactivau.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
an: Lo son ye activau.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
an: Aguarda un poquet…

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
an: Borrar

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
an: Diapositivas

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
an: Anterior

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
an: Reproducir

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
an: Siguient

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
an: Sí

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
an: Quiers reemplazar o dibuixo con os tuyos cambios?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
an: Sí, substituye-lo!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
an: No, alza un documento nuevo!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
an: Triga lo dibuixo que quieras y dimpués fe clic en "Ubrir".

note: Add "Color Select" color:
en: Select a color from your drawing.
an: Triga una color d'o tuyo dibuixo.

en: Drawing program
an: Un programa de dibuixo

en: A drawing program for children.
an: Un programa de dibuixo pa ninos.

en: Color Shift
an: Cambiar de color

en: Click and drag the mouse to change the colors in parts of your picture.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa cambiar las colors en bella parte d'o tuyo dibuixo.

en: Click to change the colors in your entire picture.
an: Fe clic pa cambiar las colors de tot o dibuixo.

en: Blind
an: Persianas

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
an: Fe clic en un canto d'a imachen pa dibuixar persianas. Mueve lo ratet perpendicularment pa ubrir-las u zarrar-las.

en: Blocks
an: Quadretz

en: Chalk
an: Clarión

en: Drip
an: Gotiar

en: Click and drag the mouse around to make the picture blocky.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa quadricular a imachen.

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa que lo dibuixo pareixca feito con clarión.

en: Click and drag the mouse around to make the picture drip.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa fer gotiar lo dibuixo.

en: Blur
an: Difuminar

en: Click and drag the mouse around to blur the image.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa difuminar lo dibuixo.

en: Click to blur the entire image.
an: Fe clic pa difuminar tot lo dibuixo.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
an: Ladrillos

en: Click and drag to draw large bricks.
an: Fe clic y arrociega pa dibuixar ladrillos grans.

en: Click and drag to draw small bricks.
an: Fe clic y arrociega pa dibuixar ladrillos chicotz.

en: Calligraphy
an: Caligrafía

en: Click and drag the mouse around to draw in calligraphy.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa dibuixar en modo caligrafía.

en: Cartoon
an: Comic

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a cartoon.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa que lo tuyo dibuixo pareixca un comic.

en: Confetti
an: Confeti

en: Click to throw confetti!
an: Lanza confeti fendo clic con o ratet!

en: Distortion
an: Distorsión

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa distorsionar lo tuyo dibuixo.

en: Emboss
an: Relieu

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa dar-le relieu a lo tuyo dibuixo.

en: Lighten
an: Aclarir

en: Darken
an: Escurir

en: Click and drag the mouse to lighten parts of your picture.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa aclarir bellas partes d'o tuyo dibuixo.

en: Click to lighten your entire picture.
an: Fe clic pa aclarir tot lo dibuixo.

en: Click and drag the mouse to darken parts of your picture.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa escurir bellas partes d'o tuyo dibuixo.

en: Click to darken your entire picture.
an: Fe clic pa escurir tot lo dibuixo.

en: Fisheye
an: Uello de peix

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
an: Fe clic en qualsequier parte d'o tuyo dibuixo pa creyar-ie un efecto de uello de peix.

en: Flower
an: Flor

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa dibuixar lo tallo d'a flor. Solta-lo pa rematar la flor.

en: Foam
an: Esbruma

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
an: Fe clic y arrociega o ratet pa creyar bambollas de sabón.

en: Fold
an: Doblar

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
an: Esliye una color de fondo y fe clic pa entornar una d'as cantonadas d'a fuella.

en: Fretwork
an: Marquetería

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
an: Fe clic pa rodiar lo dibuixo con patrons repetitivos.

en: Glass Tile
an: Rechola

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa meter recholas sobre lo tuyo dibuixo.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
an: Fe clic pa emplir lo tuyo dibuixo de recholas.

en: Grass
an: Hierba

en: Click and drag to draw grass. Don’t forget the dirt!
an: Fe clic y arrociega pa dibuixar hierba. No t'ixuplides d'a tierra!

en: Halftone
an: Semitonos

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
an: Fe clic y arrociega pa tornar lo tuyo dibuixo en un periodico.

en: Symmetric Left/Right
an: Simetrico zurda/dreita

en: Symmetric Up/Down
an: Simetrico alto/abaixo

en: Pattern
an: Patrón

en: Tiles
an: Recholas

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
an: Caleidoscopio

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa dibuixar con dos pincels simetricos con respecto a la zurda y dreita d'o tuyo dibuixo.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa dibuixar con dos pincels simetricos con respecto a l'alto y l'abaixo d'o tuyo dibuixo.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa dibuixar patrons sobre tot lo dibuixo.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern that is symmetric across the picture.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa dibuixar un patrón simétrico sobre tot lo dibuixo.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa dibuixar con pinceles simetricos (como en un caleidoscopio).

en: Light
an: Luz

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa dibuixar un rayo de luz.

en: Metal Paint
an: Pintura metalica

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa pintar con una color metalizada.

en: Mirror
an: Espiello

en: Flip
an: Voltiar

en: Click to make a mirror image.
an: Fe clic pa chirar la tuya imachen en horizontal.

en: Click to flip the picture upside-down.
an: Fe clic pa chirar la tuya imachen en vertical.

en: Mosaic
an: Mosaico

en: Click and drag the mouse to add a mosaic effect to parts of your picture.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa fer un efecto de mosaico en bella parte d'o tuyo dibuixo.

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
an: Fe clic pa aconseguir un efecto de mosaico en tot o dibuixo.

en: Square Mosaic
an: Mosaico quadrau

en: Hexagon Mosaic
an: Mosaico hexagonal

en: Irregular Mosaic
an: Mosaico irregular

en: Click and drag the mouse to add a square mosaic to parts of your picture.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa aconseguir un efecto de mosaico quadrau en bella parte d'o tuyo dibuixo.

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
an: Fe clic pa aconseguir un efecto de mosaico quadrau en tot lo dibuixo.

en: Click and drag the mouse to add a hexagonal mosaic to parts of your picture.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa aconseguir un efecto de mosaico hexagonal en bella parte d'o tuyo dibuixo.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
an: Fe clic pa aconseguir un efecto de mosaico hexagonal en tot lo dibuixo.

en: Click and drag the mouse to add an irregular mosaic to parts of your picture.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa aconseguir un mosaico irregular en partes d'o dibuixo.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
an: Fe clic pa aconseguir un efecto de mosaico irregular en tot lo dibuixo.

en: Negative
an: Negativo

en: Click and drag the mouse around to make your painting negative.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa veyer bella parte d'o tuyo dibuixo en negativo.

en: Click to turn your painting into its negative.
an: Fe clic pa veyer lo tuyo dibuixo en negativo.

en: Noise
an: Rudio

en: Click and drag the mouse to add noise to parts of your picture.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa anyader rudio a distintas partes d'o tuyo dibuixo.

en: Click to add noise to your entire picture.
an: Fe clic pa adhibir ruido a tot lo dibuixo.

en: Perspective
an: Perspectiva

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
an: Fe clic en as cantonadas y arrociega lo cursor pa estirar lo dibuixo.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa acercar u aluenyar o dibuixo.

en: Puzzle
an: Puzle

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
an: Fe clic en a parte d'o dibuixo que quiers que se veiga como un puzle.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
an: Fe clic pa convertir en un puzle tot lo dibuixo.

en: Rails
an: Vías de tren

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
an: Fe clic y arrociega pa dibuixar vías de tren en o tuyo dibuixo.

en: Rainbow
an: Arco de Sant Chuan

en: You can draw in rainbow colors!
an: Puetz dibuixar en as colors de l'arco de Sant Chuan!

en: Rain
an: Pluya

en: Click to place a rain drop onto your picture.
an: Fe clic pa dibuixar una gota de pluya en o tuyo dibuixo.

en: Click to cover your picture with rain drops.
an: Fe clic pa emplir lo tuyo dibuixo con gotas de plevia.

en: Real Rainbow
an: Arco de Sant Chuan real

en: ROYGBIV Rainbow
an: Arco de Sant Chuan

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
an: Fe clic an que quieras que prencipie lo tuyo arco de Sant Chuan; arrociega y dimpués suelta lo ratet.

en: Ripples
an: Ondas

en: Click to make ripples appear over your picture.
an: Fe clic pa dibuixar ondas en o tuyo dibuixo.

en: Rosette
an: Roseta

en: Click and start drawing your rosette.
an: Fe clic y empecipia a dibuixar la tuya roseta.

en: You can draw just like Picasso!
an: Puetz pintar igual que Picasso!

en: Edges
an: Cantos

en: Sharpen
an: Enfocar

en: Silhouette
an: Silueta

en: Click and drag the mouse to trace edges in parts of your picture.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa perfilar los cantos en bella parte d'o dibuixo.

en: Click to trace edges in your entire picture.
an: Fe clic pa perfilar los cantos de tot lo dibuixo.

en: Click and drag the mouse to sharpen parts of your picture.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa enfocar bella parte d'o tuyo dibuixo.

en: Click to sharpen the entire picture.
an: Fe clic pa enfocar tot lo dibuixo.

en: Click and drag the mouse to create a black and white silhouette.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa creyar siluetas en blanco y negro.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
an: Fe clic pa que lo tuyo dibuixo se veiga en blanco y negro.

en: Shift
an: Desplazar

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
an: Fe clic pa mover lo dibuixo sobre lo lienzo.

en: Smudge
an: Difuminar

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
an: Pintura humida

en: Click and drag the mouse around to smudge the picture.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa difuminar lo tuyo dibuixo.

note: if (which == 1)
en: Click and drag the mouse around to draw with wet, smudgy paint.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa dibuixar con pintura humida.

en: Snow Ball
an: Bola de nieu

en: Snow Flake
an: Floco de nieu

en: Click to add snow balls to your picture.
an: Fe clic pa dibuixar bolas de nieu.

en: Click to add snow flakes to your picture.
an: Fe clic pa dibuixar copos de nieu.

en: String edges
an: Filograma

en: String corner
an: Filograma 90º

en: String 'V'
an: Filograma en 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
an: Fe clic y arrociega pa dibuixar un filograma. Arrociega lo cursor enta alto u enta baixo pa creyar mas u menos linias, y enta la zurda u la dreita pa controlar la grandaria d'o forau central.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa dibuixar filogramas en anglo recto.

en: Draw string art arrows with free angles.
an: Dibuixa filogramas de distintos anglos.

en: Tint
an: Tintar

en: Color & White
an: Color y blanco

en: Click and drag the mouse around to change the color of parts of your picture.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa cambiar la color en bella parte d'o tuyo dibuixo.

en: Click to change the color of your entire picture.
an: Fe clic pa cambiar la color de tot lo tuyo dibuixo.

en: Click and drag the mouse around to turn parts of your picture into white and a color you choose.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa que bella parte d'o tuyo dibuixo amaneixca en blanco y a color que tu trigues.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
an: Fe clic pa que lo tuyo dibuixo amaneixca en blanco y a color que tu trigues.

en: Toothpaste
an: Pasta de dients

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
an: Fe clic y arrociega pa extender la pasta de dientes por lo tuyo dibuixo.

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa dibuixar un tornado.

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
an: Fe clic y arrociega lo ratet pa fer que bella parte d'o tuyo dibuixo se veigan como en a televisión.

en: Click to make your picture look like it's on television.
an: Fe clic pa que tot lo tuyo dibuixo se veiga como en a televisión.

en: Waves
an: Ondas

en: Wavelets
an: Ondular

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
an: Fe clic pa fer que lo dibuixo quede ondulau horizonalment. Fe clic en o cobalto pa obtener ondetas mas curtas, y en o cobaixo pa que sían mas largas, en a zurda pa que sían mas chicotas y en a dreita pa que sían mas grans.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
an: Fe clic pa que lo dibuixo quede ondulau verticalment. Fe clic alto pa obtener ondas mas curtas, abaixo pa que sían mas largas, a la zurda pa que sían mas chicotas y a la dreita pa que sían mas grans.

en: Xor Colors
an: XOR de colors

en: Click and drag to draw a XOR effect
an: Fe clic y arrociega pa dibuixar un efecto XOR

en: Click to draw a XOR effect on the whole picture
an: Fe clic pa dibuixar un efecto XOR sobre tot o dibuixo
