tuxpaint - en to ar translation catalogue (199 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
ar: أسود

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
ar: رمادي غامق بعض الناس يسمونه ”رصاصي غامق“.

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
ar: رمادي فاتح بعض الناس يسمونه “رصاصي فاتح“.

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
ar: أبيض

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
ar: أحمر

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
ar: برتقالي

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
ar: أصفر

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
ar: أخضر فاتح

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
ar: أخضر غامق

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
ar: أزرق سماوي

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
ar: أزرق

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
ar: أرجواني شاحب

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
ar: أرجواني

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
ar: وردي

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
ar: بني

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
ar: قمحي

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
ar: بيج

note: common punctuation (e.g., '?', '!', '.', ',', etc.)
en: ,.?!
ar: ،.؟!

note: Congratulations #1
en: Great!
ar: عظيم

note: Congratulations #2
en: Cool!
ar: رائع

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
ar: جيد للأمام

note: Congratulations #4
en: Good job!
ar: أحسنت

note: Input Method: English mode
en: English
ar: الإنجليزية

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
ar: هيراغنا

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
ar: كتاكنا

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
ar: هانكول

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
ar: مربع

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
ar: مستطيل

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
ar: دائرة

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
ar: بيضاوي ,القطع الناقص

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
ar: مثلث

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
ar: خماسي

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
ar: مثمن, مثمن الزوايا والأضلاع

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
ar: معيّن

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
ar: المربع هو مستطيل بأربعة اضلاع متساويةِ.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
ar: المستطيل لَهُ أربعة اضلاع وأربع زوايا قائمةِ.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
ar: الدائرة هي منحنى حيث كُلّ النقاط لَها نفس البعد عنْ المركزِ.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
ar: الشكل البيضاوي هو دائرة ممطوطة.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
ar: المثلث لَهُ ثلاثة اضلاع.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
ar: الخماسي لَهُ خمسة اضلاع.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
ar: المثمن لَهُ ثمانيه اضلاع متساويه.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
ar: المعين لَهُ أربعة اضلاع متساويةِ، واضلاعه المتقابلة متوازية.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
ar: أدوات

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
ar: ألوان

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
ar: فرشاة

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
ar: مِمْحايات

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
ar: أختام

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
ar: أشكال

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
ar: حروف

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
ar: سحر

note: Freehand painting tool
en: Paint
ar: طلاء

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
ar: ختم

note: Line drawing tool
en: Lines
ar: خطوط

note: Text tool
en: Text
ar: نَصّ

note: Fill tool
en: Fill
ar: املأ

note: Undo last action
en: Undo
ar: تراجع

note: Redo undone action
en: Redo
ar: تقّدم

note: Eraser tool
en: Eraser
ar: مِمْحاة

note: Start a new picture
en: New
ar: جديد

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
ar: افتح

note: Save the current picture
en: Save
ar: احفظ

note: Print the current picture
en: Print
ar: اطبع

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
ar: اخرج

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
ar: اختر لون وشكل الفرشاة التي سترسم بها.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
ar: اختر الصورة التي ستختم بها حول رسمتك.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
ar: انقرْ للبَدْء برَسْم خط. ثم اتركْ لإكْماله.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
ar: اختر تأثير سحري لاسْتِعْماله على رسمكَ

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
ar: تراجع

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
ar: تقدم

note: Eraser tool
en: Eraser!
ar: مِمْحاة

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
ar: اختر الصورة او اللون  الذي ستبداء به  رسمتك الجديده.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
ar: افتح...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
ar: لقد حُفِظت صورتك

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
ar: جارِ الطبع...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
ar: مع السلامة

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
ar: اتركْ الزرِّ لإكْمال الخَطِّ.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
ar: امسك زر الفأرة الزرَّ لمطّ الشكلِ.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
ar: حرّكْ الفأرَة لإدَارَة الشكلِ. انقرْ لرسَمه.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
ar: إذن …  دعنا نَستمرُّ برسَم هذا الشكل

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
ar: أتُريدُ حقاً الخروج؟

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
ar: نعم، لقد انتهيت

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
ar: لا، عُد بي ثانية

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
ar: إذا خرجت الآن، ستفقد صورتك أتريد حفظها؟

en: Yes, save it!
ar: نعم، احفظها الآن

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
ar: أأحفظ صورتك أولاً؟

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
ar: لايمكن فتح هذه الصورة

note: Generic dialog dismissal
en: OK
ar: موافق

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
ar: لايوجد أي ملف محفوظ

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
ar: أأطبع صورتك الآن؟

en: Yes, print it!
ar: نعم، اطبع الصورة

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
ar: لقد طُبِعت صورتك

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
ar: لا يمكنك الطبع الآن

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
ar: أتريد مسح هذه الصورة؟

en: Yes, erase it!
ar: نعم، امسحه

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
ar: تذكر استخدام زر الفأرة الأيسر

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
ar: اختر الصورة التي تريد، ثم انقر ”شغّل“.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
ar: بلا صوت

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
ar: شغل الصوت

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
ar: من فضلك انتظر...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
ar: امسح

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
ar: شرائح

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
ar: الخلف

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
ar: شغّل

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
ar: التالي

note: Label for 'Letters' buttons (font selector, down the right when the Text tool is being used); used to show the difference between font faces
en: Aa
ar: انتبه

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
ar: أأستبدل الصورة بتعديلاتك؟

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
ar: نعم، استبدل الملف القديم

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
ar: لا، احفظ باسم جديد

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
ar: اختر الصورة التي تريد، ثم انقر على ”فتح“.

en: Tux Paint
ar: رسم توكس

en: Drawing program
ar: برنامج رسم

en: A drawing program for children.
ar: برنامج رسومات للأطفال.

en: Blocks
ar: مكعبات

en: Chalk
ar: طباشير

en: Drip
ar: قطرة

en: Blur
ar: تمويه , شىء ضبابي

en: Click to blur the entire image.
ar: انقر لجعل كامل الصورة ضبابى.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
ar: طوب

en: Calligraphy
ar: خط اليد

en: Cartoon
ar: كرتون , كاريكاتور

en: Confetti
ar: قصاصات ورق ملون

en: Click to throw confetti!
ar: اضغط الفأره لتلقي بقصاصات من الورق الملون

en: Distortion
ar: تشويه

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
ar: انقر واسحب الفأره لتتسبب في تشويه صورتك

en: Emboss
ar: زين بنقوش بارزة

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
ar: انقر واسحب الماوس لزخرفه الصورة بطريقه بارزه

en: Lighten
ar: تخفيف , أضاء,

en: Darken
ar: تعتيم

en: Click to lighten your entire picture.
ar: انقر الماوس لزياده الاضاءه على كافه أجزاء من الصورة الخاصة بك

en: Click to darken your entire picture.
ar: انقر وحرك الماوس لتقليل الاضاءه على صورتك.

en: Fisheye
ar: عين السمكه

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
ar: انقر على جزء من الصورة الخاصة بك لخلق تأثير منظور عين السمكه

en: Flower
ar: زهر

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
ar: انقر واسحب الفأره  لرسم ساق زهرة  و توقف عن السحب و النقر ليتم اكمال شكل الزهره. .

en: Foam
ar:  رغوة

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
ar: انقر واسحب الماوس لتغطية المنطقه برغاوي و فقاعات.

en: Fold
ar: اثنى

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
ar: اختر لون الخلفية وانقر لتغير الصفحة

en: Glass Tile
ar: بلاط زجاجي

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
ar: انقر واسحب الماوس لوضع  بلاط من الزجاج على اجزاء من صورتك

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
ar: انقر الماوس لوضع  بلاط من الزجاج على كل صورتك

en: Grass
ar: عشب

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
ar: مشكال رسم متغير الألوان

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
ar: انقر واسحب الفأره للرسم بفرش متناسقه  (مشكال.

en: Light
ar: اضاءه

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
ar: انقر واسحب الفأره لرسم شعاع من الضوء على صورتك

en: Metal Paint
ar: الطلاء المعدني

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
ar: انقر واسحب الفأره  للطلاء بلون معدنى

en: Mirror
ar: مرآة

en: Flip
ar: اقلب

en: Click to make a mirror image.
ar: انقر لتنعكس الصورة كالصورة في المرآة.

en: Click to flip the picture upside-down.
ar: انقر لقلب الصورة رأساً على عقب.

en: Mosaic
ar: صورة مرسومة بالفسيسفاء, فسيفساء

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
ar: انقر الفأره لإضافة تأثير الفسيفساء لأجزاء من صورتك.

en: Negative
ar: سالب

en: Noise
ar: تشويش

en: Click to add noise to your entire picture.
ar: انقر الفأره لإضافة تأثير التشويش على صورتك.

en: Puzzle
ar: لغز, أحجية, شىء مربك

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
ar: انقر فوق جزء من صورتك حيث تريد لغزا محيرا.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
ar: انقر فوق صورتك لتكون لغزا محيرا من كل الصوره ملء الشاشه .

en: Rails
ar: سياج

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
ar: انقر واسحب لوضع مسار من قضبان القطار علي صورتك

en: Rainbow
ar: قوس قزح

en: You can draw in rainbow colors!
ar: يُمْكِنُ أَنْ ترسم بألوانِ قوس قزحِ.

en: Rain
ar: مطر

en: Click to place a rain drop onto your picture.
ar:  انقر لوضع قطرات من المطر على الصوره

en: Click to cover your picture with rain drops.
ar: انقر تغطى قطرات من المطر كل الصوره

en: Ripples
ar: تموج

en: Click to make ripples appear over your picture.
ar: انقر لجعل تموجات تظهر على  صورتك.

en: Rosette
ar: شىء على شكل وردة

en: Picasso
ar: بيكاسو

en: Click and start drawing your rosette.
ar: وانقر لبدءرسم شكل الوردة.

en: You can draw just like Picasso!
ar: يمكنك وضع مثل بيكاسو!

en: Edges
ar: حواف

en: Sharpen
ar: جعله حادا, جعله أكثر وضوحا

en: Silhouette
ar: رسم صورة ظلية او خيال

en: Click to trace edges in your entire picture.
ar: انقر  الفأره لتعقب حواف و اطر كل صورتك

en: Click to sharpen the entire picture.
ar: انقر  الفأره لجعل صورتك اكثر حده و وضوحا

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
ar: انقر  الفأره لجعل كل الصورة ظلية سوداء وبيضاء

en: Shift
ar: تغير او تحويل

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
ar: انقر واسحب لتحريك صورتك على مساحه العمل .

en: Smudge
ar: تلطيخ

en: Snow Ball
ar: كره ثلج

en: Snow Flake
ar: رقائق من الثلج

en: Click to add snow balls to your picture.
ar: انقر لإضافة كرات الثلج لصورتك.

en: Click to add snow flakes to your picture.
ar: انقر لإضافة رقائق الثلج لصورتك.

en: Tint
ar: صبغة

en: Color & White
ar: الابيض و الالوان

en: Click to change the color of your entire picture.
ar: انقر لتغير لون كل الصوره

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
ar: انقر وحرك الفأره نحو لتحويل صورتك إلى اللون الأبيض و لون تختاره .

en: Toothpaste
ar: معجون أسنان

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
ar: انقر واسحب انشر معجون الاسنان على الصوره

en: TV
ar: تلفاز

en: Click to make your picture look like it's on television.
ar: انقر لجعل صورتك تبدو انها على شاشة التلفزيون

en: Waves
ar: تموجات, أمواج

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ar: انقر لجعل الصورة متموجة أفقيا.انقر على نحو الأعلى لموجات قصيره.نحو الاسفل من اجل موجات متوسطه. و الى اليمين من اجل الموجات الطويله

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ar: انقر لجعل الصورة متموجة رأسيا.انقر على نحو الأعلى لموجات قصيره.نحو الاسفل من اجل موجات متوسطه. و الى اليمين من اجل الموجات الطويله
