tuxpaint - en to as translation catalogue (248 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
as: কলা!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
as: ঘন ধোঁৱা-বৰণীয়া! কিছুমান মানুহে এইটো “ঘন ধোঁৱা-বৰণীয়া” হিচাপে উচ্ছাৰণ কৰে.

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
as: পাতল ধোঁৱা-বৰণীয়া! কিছুমান মানুহে এইটো “পাতল ধোঁৱা-বৰণীয়া” হিচাপে উচ্ছাৰণ কৰে.

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
as: বগা!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
as: ৰঙা!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
as: কমলা!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
as: হালধীয়া!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
as: পাতল সেউজীয়া!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
as: ঘন সেউজীয়া!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
as: আকাশী নীলা!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
as: নীলা!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
as: বেঙুনীয়া!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
as: বেঙুনীয়া!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
as: গুলপীয়া!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
as: মুগা!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
as: তাম-বৰণীয়া!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
as: মুগা-চানেকীয়া!

en: <1>spare-1a
as: <1>অতিৰিক্ত-1a

en: <1>spare-1b
as: <1>অতিৰিক্ত-1b

en: <9>spare-9a
as: <9>অতিৰিক্ত-9a

en: <9>spare-9b
as: <9>অতিৰিক্ত-9b

note: Congratulations #1
en: Great!
as: মহান!

note: Congratulations #2
en: Cool!
as: ঠাণ্ডা!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
as: এইটো চলাই থাকক!

note: Congratulations #4
en: Good job!
as: ভাল কাম!

note: Input Method: English mode
en: English
as: ইংৰাজী

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
as: হীৰাগানা

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
as: কেটাকানা

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
as: হাংগুল

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
as: থাইলেণ্ড

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
as: বৰ্গক্ষেত্ৰ

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
as: আয়তক্ষেত্ৰ

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
as: বৃত্ত

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
as: উপবৃত্ত

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
as: ত্ৰিভুজ

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
as: পঞ্চভুজ

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
as: অষ্টভুজ

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
as: ৰম্বাছ

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
as: বৰ্গক্ষেত্ৰ হ'ল এটা আয়তক্ষেত্ৰ যাৰ চাৰিওটা বাহু সমান.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
as: আয়তক্ষেত্ৰ এটাৰ চাৰিটা বাহু আৰু চাৰিটা সমকোণ আছে.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
as: বৃত্ত এটা হ'ল এডাল বক্ৰ যত আটাইবোৰ বিন্দু কেন্দ্ৰটোৰ পৰা সমদূৰৱৰ্তী.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
as: উপবৃত্ত এটা হ'ল এটা বহল কৰা বৃত্ত.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
as: ত্ৰিভুজ এটাৰ তিনিডাল বাহু থাকে.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
as: পঞ্চভুজ এটাৰ পাঁচডাল বাহু থাকে.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
as: এটা অষ্টভুজৰ আঠডাল সমান বাহু থাকে.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
as: ৰম্বাছ এটাৰ চাৰিডাল সমান বাহু থাকে, আৰু বিপৰীত বাহুবোৰ সমান্তৰাল.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
as: টুলবোৰ

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
as: ৰংবোৰ

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
as: ব্ৰাছবোৰ

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
as: মচাবোৰ

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
as: ষ্টেম্পবোৰ

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
as: আকৃতিবোৰ

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
as: আখৰবোৰ

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
as: মেজিক

note: Freehand painting tool
en: Paint
as: পেইন্ট

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
as: ষ্টাম্প

note: Line drawing tool
en: Lines
as: ৰেখাবোৰ

note: Text tool
en: Text
as: টেক্সট্

note: Label tool
en: Label
as: লেবেল

note: Fill tool
en: Fill
as: পূৰ্ণ কৰক

note: Undo last action
en: Undo
as: পূৰ্ব নিৰ্দেশ বাতিল কৰক

note: Redo undone action
en: Redo
as: পুনৰ কৰক

note: Eraser tool
en: Eraser
as: মোচাটো

note: Start a new picture
en: New
as: নতুন

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
as: খোলক

note: Save the current picture
en: Save
as: ছেভ কৰক

note: Print the current picture
en: Print
as: ছপা কৰক

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
as: ত্যাগ কৰক

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
as: ...সৈতে অংকন কৰিবলৈ এটা ৰং আৰু এডাল ব্ৰাছৰ আকৃতি লওক.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
as: আপোনাৰ নক্সাখনৰ চাৰিওফালে ষ্টাম্প কৰিবলৈ এখন ছবি লওক.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
as: ৰেখা এটা ড্ৰয়িং কৰা আৰম্ভ কৰিবলৈ ক্লিক কৰিব. এতিয়া এইটো সম্পূৰ্ণ হবলৈ দিয়ক.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
as: টেক্সটৰ শৈলী এটা নিৰ্বাচন কৰক. আপোনাৰ ড্ৰয়িংটোত ক্লিক কৰক আৰু আপুনি টাইপিং আৰম্ভ কৰিব পাৰে. টেক্সটো সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ [ভৰাওক] বা [টেব] টো প্ৰেছ কৰক.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
as: আপোনাৰ ড্ৰয়িংত ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ এটা যাদুকৰী প্ৰভাৱ লওক!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
as: পূৰ্ব নিৰ্দেশ বাতিল কৰক!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
as: পুনৰ কৰক!

note: Eraser tool
en: Eraser!
as: মোচাটো!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
as: এটা নতুন ড্ৰয়িং আৰম্ভ কৰিবলৈ এটা ৰং বা ছবি লওক.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
as: খোলক…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
as: আপোনাৰ ছবিটো ছেভ কৰা হৈছে!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
as: ছপা কৰি আছে…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
as: বাই বাই!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
as: ৰেখাডাল সম্পূৰ্ণ

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
as: আকৃতিটো বহলাবলৈ বাটনটো ধৰি ৰাখক.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
as: আকৃতিটো আৱৰ্তন কৰাবলৈ মাউছটো স্থানান্তৰ কৰক. এইটো অংকন কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
as: তেতিয়া হলে OK … এতিয়া এইটো ড্ৰয়িং কৰি থাকক!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
as: আপুনি সচাকৈয়ে এইটো ত্যাগ কৰিব বিচাৰে নেকি?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
as: হয়, মই কৰিলো!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
as: নহয়, মোক ওভতাই লওক!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
as: যদি আপুনি ত্যাগ কৰে, আপুনি আপোনাৰ ছবিটো হেৰুৱাব! এইটো ছেভ কৰে নে?

en: Yes, save it!
as: হয়, এইটো ছেভ কৰক!

en: No, don’t bother saving!
as: নহয়, ছেভ কৰোতে চিন্তা নকৰিব!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
as: প্ৰথমে আপোনাৰ ছবিটো ছেভ কৰে নে?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
as: সেই ছবিটো খুলিব নোৱাৰি!

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
as: কোনো ছেভ কৰা ফাইল নাই!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
as: আপোনাৰ ছবিটো এতিয়া ছপা কৰে নে?

en: Yes, print it!
as: হয়, এইটো ছপা কৰক!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
as: আপোনাৰ ছবিটো ছপা কৰা হৈছে!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
as: দুখিত! আপোনাৰ ছবিটো ছপা কৰিব পৰা নগল!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
as: আপুনি এতিয়াই ছপা কৰিব নোৱাৰে!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
as: এই ছবিটো মোচে নে?

en: Yes, erase it!
as: হয়, এইটো মোচক!

en: No, don’t erase it!
as: নহয়, এইটো মোচি নিদিব!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
as: বাওফালৰ মাউছ বাটনটো ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ মনত পেলাওক!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
as: আপুনি বিচৰা ছবিবোৰ নিৰ্বাচন কৰক, তেতিয়া “খেলা” টোত ক্লিক কৰক.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
as: শব্দটো শব্দহীন কৰা হ'ল.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
as: শব্দটোৰ শব্দহীনটো বাতিল কৰা হ'ল.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
as: অনুগ্ৰহ কৰি অপেক্ষা কৰক…

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
as: মোচক

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
as: পিছলাই নিয়ক

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
as: ঘূৰি যাওক

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
as: খেলক

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
as: পৰৱৰ্তী

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
as: হয়

en: No
as: নহয়

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
as: আপোনাৰ সলনিবোৰৰ সৈতে ছবিটো প্ৰতিস্থাপিত কৰে নে?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
as: হয়, পুৰণি এটা প্ৰতিস্থাপিত কৰক!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
as: নহয়, এটা নতুন ছেভ কৰক!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
as: আপুনি বিচৰা ছবিটো নিৰ্বাচন কৰক, তেতিয়া “খোলক” টোত ক্লিক কৰক.

en: Tux Paint
as: টাক্স পেইন্টটো

en: Drawing program
as: ড্ৰয়িংৰ কাৰ্য্যসূচীটো

en: A drawing program for children.
as: শিশুবোৰৰ কাৰণে এটা ড্ৰয়িংৰ কাৰ্য্যসূচী.

en: Color Shift
as: ৰংটো ছিফট কৰক

en: Click to change the colors in your entire picture.
as: আপোনাৰ সম্পূৰ্ণ ছবিটোত ৰংবোৰ সলনি কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Blind
as: পৰ্দাখন

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
as: ইয়াৰ ওপৰেৰে উইণ্ডোৰ পৰ্দাবোৰ টানিবলৈ আপোনাৰ ছবিৰ কাষটোৰ ফালে ক্লিক কৰক. পৰ্দাবোৰ খুলিবলৈ বা বন্ধ কৰিবলৈ উলম্বভাৱে আতৰ কৰক.

en: Blocks
as: খণ্ডবোৰ

en: Chalk
as: চক-পেঞ্চিল

en: Drip
as: টোপালটো

en: Blur
as: অস্পষ্টটো

en: Click to blur the entire image.
as: সম্পূৰ্ণ ছবিটো অস্পষ্ট কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
as: ইটাবোৰ

en: Calligraphy
as: কেলিগ্ৰাফি

en: Cartoon
as: কাৰ্টুন

en: Confetti
as: ৰঙীণ কাগজৰ টুকুৰাবোৰ

en: Click to throw confetti!
as: ৰঙীণ কাগজ টুকুৰাবোৰ চটিয়াই দিবলৈ ক্লিক কৰক!

en: Distortion
as: বিকৃতিটো

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
as: আপোনাৰ ছবিটোত বিকৃতিটো কৰিবলৈ মাউছটোত ক্লিক কৰক আৰু টানক.

en: Emboss
as: এম্বোছ

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
as: ছবিটোত এম্বোছ কৰিবলৈ মাউছটোত ক্লিক কৰক আৰু টানক.

en: Lighten
as: পোহৰ কৰাটো

en: Darken
as: আন্ধাৰ কৰাটো

en: Click to lighten your entire picture.
as: আপোনাৰ সম্পূৰ্ণ ছবিটো পোহৰ কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Click to darken your entire picture.
as: আপোনাৰ সম্পূৰ্ণ ছবিটো আন্ধাৰ কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Fisheye
as: ফিছআই

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
as: এটা ফিছআই প্ৰভাৱ দিবলৈ আপোনাৰ ছবিটোৰ অংশটোত ক্লিক কৰক.

en: Flower
as: ফুলটো

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
as: এটা ফুলৰ ঠাৰি অংকন কৰিবলৈ ক্লিক কৰক আৰু টানক. বলক এতিয়া ফুলটো সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ যাও.

en: Foam
as: ফেন

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
as: ফেনযুক্ত বুৰবুৰণিৰ সৈতে ক্ষেত্ৰ এখন আবৃত কৰিবলৈ মাউছটোত ক্লিক কৰক আৰু টানক.

en: Fold
as: ভাজ কৰক

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
as: এটা পটভূমিৰ ৰং নিৰ্বাচন কৰক আৰু পৃষ্ঠাটোৰ চুকটো লুটিয়াবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Fretwork
as: ফুল কটা কাম

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
as: পুৰাবৃত্ত আৰ্হিৰ সৈতে আপোনাৰ ফটো ঘেৰি ৰাখিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Glass Tile
as: গ্লাছৰ টাইল

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
as: আপোনাৰ ছবিটোৰ ওপৰত গ্লাছৰ টাইল লগাবলৈ মাউছটোত ক্লিক কৰক আৰু টানক.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
as: আপোনাৰ সম্পূৰ্ণ ছবিটো গ্লাছ টাইলবোৰত আবৃত কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Grass
as: ঘাঁহ

en: Halftone
as: অৰ্দ্ধসুৰলহৰ

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
as: আপোনাৰ নক্সাখন এখন বাতৰিকাগজলৈ ৰূপান্তৰ কৰিবলৈ ক্লিক কৰক আৰু টানি আনক.

en: Symmetric Left/Right
as: সমমিত বাওঁফাল/সোঁফাল

en: Symmetric Up/Down
as: সমমিত ওপৰ/তল

en: Pattern
as: আৰ্হি

en: Tiles
as: টাইলচ্

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
as: কেলাইডোস্কোপ

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
as: দুডাল ব্ৰাছেৰে অংকন কৰিবলৈ মাউছটোত ক্লিক কৰক আৰু টানক যিবোৰ আপোনাৰ ছবিটোৰ বাওঁফাল আৰু সোঁফালফালটোলৈ সমমিত.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
as: দুডাল ব্ৰাছেৰে অংকন কৰিবলৈ মাউছটোত ক্লিক কৰক আৰু টানক যিবোৰ আপোনাৰ ছবিটোৰ ওপৰ আৰু তলটোলৈ সমমিত.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
as: ছবিখনত ইমুৰৰ পৰা সিমুৰলৈ এটা আৰ্হি আকিবলৈ মাউচটো ক্লিক কৰক আৰু টানক.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
as: সমমিত ব্ৰাছবোৰৰ সৈতে অংকন কৰিবলৈ মাউছটোত ক্লিক কৰক আৰু টানক ( এটা কেলাইডোস্কোপ).

en: Light
as: পোহৰ

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
as: আপোনাৰ ছবিটোত পোহৰৰ বিকিৰণ এটা অংকন কৰিবলৈ ক্লিক কৰক আৰু টানক.

en: Metal Paint
as: ধাতৱ পেইন্ট

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
as: ধাতৱ ৰং এটাৰ সৈতে পেইন্ট কৰিবলৈ মাউছটোত ক্লিক কৰক আৰু টানক.

en: Mirror
as: দাপোণ

en: Flip
as: লুটিয়াওক

en: Click to make a mirror image.
as: দাপোণৰ ছবি এটা তৈয়াৰ কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Click to flip the picture upside-down.
as: ছবিটোৰ ওপৰফাল-তল টো লুটিয়াবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Mosaic
as: মোজেইক

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
as: আপোনাৰ সম্পূৰ্ণ ছবিটোলৈ এটা মোজেইক প্ৰভাৱ যোগ কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Square Mosaic
as: বৰ্গক্ষেত্ৰৰ মোজেইক

en: Hexagon Mosaic
as: ষষ্ঠভূজৰ মোজেইক

en: Irregular Mosaic
as: অনিয়মিত মোজেইক

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
as: আপোনাৰ সম্পূৰ্ণ ছবিটোলৈ এটা বৰ্গক্ষেত্ৰ মোজেইক যোগ কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
as: আপোনাৰ সম্পূৰ্ণ ছবিটোলৈ এটা ষষ্ঠভুজ মোজেইক যোগ কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
as: আপোনাৰ সম্পূৰ্ণ ছবিটোলৈ এটা অনিয়মিত মোজেইক যোগ কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Negative
as: ঋণাত্মক

en: Click to turn your painting into its negative.
as: আপোনাৰ পেইন্টিংটো ইয়াৰ ঋণাত্মকলৈ ৰূপান্তৰ কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Noise
as: হুলস্থূলটো

en: Click to add noise to your entire picture.
as: আপোনাৰ সম্পূৰ্ণ ছবিটোলৈ হুলস্থূলটো যোগ কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Perspective
as: ত্রৈমাত্রিক অংকনৰ পদ্ধতি

en: Zoom
as: জুম কৰক

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
as: চুকবোৰত ক্লিক কৰক আৰু টানক যত আপুনি ছবিটো বহল কৰিবলৈ বিচাৰে.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
as: ক্লিক কৰক আৰু ছবিটো ভিতৰলৈ জুম কৰিবলৈ ওপৰলৈ টানক বা বাহিৰলৈ জুম কৰিবলৈ তললৈ টানক.

en: Puzzle
as: বিভ্ৰান্তি

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
as: আপোনাৰ ছবিৰ অংশটোত ক্লিক কৰক যত আপুনি এটা বিভ্ৰান্তি বিচাৰে.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
as: সম্পূৰ্ণ স্ক্ৰীনৰ ধৰণত বিভ্ৰান্তি এটা সজাবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Rails
as: ছিৰিবোৰ

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
as: আপোনাৰ ছবিত ৰেলপথৰ ছিৰিবোৰ অংকন কৰিবলৈ ক্লিক কৰক আৰু টানক.

en: Rainbow
as: ৰামধেনু

en: You can draw in rainbow colors!
as: আপুনি ৰামধেনুৰ ৰংবোৰত অংকন কৰিব পাৰে!

en: Rain
as: বৰষুণ

en: Click to place a rain drop onto your picture.
as: আপোনাৰ ছবিত বৰষুণৰ টোপাল এটা অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Click to cover your picture with rain drops.
as: আপোনাৰ ছবিটো বৰষুণৰ টোপালবোৰৰ সৈতে ঢাকিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Real Rainbow
as: প্ৰকৃত ৰামধেনু

en: ROYGBIV Rainbow
as: ROYGBIV ৰামধেনু

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
as: আপুনি আপোনাৰ ৰামধেনুটো যত আৰম্ভ কৰিবলৈ বিচাৰে ক্লিক কৰক, এইটো আপুনি যত শেষ কৰিবলৈ বিচাৰে তালৈ টানক, আৰু তেতিয়া এটা ৰামধেনু অংকন কৰিবলৈ যাওক.

en: Ripples
as: মৃদু ঢৌবোৰ

en: Click to make ripples appear over your picture.
as: আপোনাৰ ছবিটোৰ ওপৰত মৃদু ঢৌবোৰৰ উপস্থিতিটো সজাবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Rosette
as: ৰোছেট

en: Picasso
as: পিকাছো

en: Click and start drawing your rosette.
as: ক্লিক কৰক আৰু আপোনাৰ ৰোছেট ড্ৰয়িং আৰম্ভ কৰক.

en: You can draw just like Picasso!
as: আপুনি মাত্ৰ পিকাছোৰ দৰে অংকন কৰিব পাৰে!

en: Edges
as: কাষবোৰ

en: Sharpen
as: তীক্ষ্ণ কৰাটো

en: Silhouette
as: প্ৰান্তছায়াচিত্ৰটো

en: Click to trace edges in your entire picture.
as: আপোনাৰ সম্পূৰ্ণ ছবিটোত কাষবোৰ ট্ৰেছ কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Click to sharpen the entire picture.
as: আপোনাৰ সম্পূৰ্ণ ছবিটোত তীক্ষ্ণ কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
as: আপোনাৰ সম্পূৰ্ণ ছবিৰ এটা কলা আৰু বগা প্ৰান্তছায়াচিত্ৰটো তৈয়াৰ কৰিবলৈ ক্লিক কৰক

en: Shift
as: ছিফট কৰক

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
as: কেনভাছটোত চাৰিওফালে আপোনাৰ ছবিটো ছিফট কৰিবলৈ ক্লিক কৰক আৰু টানক.

en: Smudge
as: প্ৰলেপটো

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
as: সেমেকা পেইন্টটো

en: Snow Ball
as: বৰফৰ বল

en: Snow Flake
as: বৰফৰ চকলা

en: Click to add snow balls to your picture.
as: আপোনাৰ ছবিলৈ বৰফৰ বলবোৰ যোগ কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Click to add snow flakes to your picture.
as: আপোনাৰ ছবিলৈ বৰফৰ চকলাবোৰ যোগ কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: String edges
as: আখৰৰ কাষবোৰ

en: String corner
as: আখৰৰ চুকটো

en: String 'V'
as: 'V' আখৰটো

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
as: আখৰৰ আৰ্ট অংকন কৰিবলৈ ক্লিক কৰক আৰু টানক. কম বা অধিক ৰেখা অংকন কৰিবলৈ ওপৰফালে-তলফালে, এটা অধিক ডাঙৰ বিন্ধা তৈয়াৰ কৰিবলৈ বাওঁফালে বা সোঁফালে টানক.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
as: আখৰৰ আৰ্টৰ দ্বাৰা তৈয়াৰ কৰা কাঁড়বোৰ অংকন কৰিবলৈ ক্লিক কৰক আৰু টানক.

en: Draw string art arrows with free angles.
as: মুক্ত কোণবোৰৰ সৈতে আখৰৰ আৰ্টৰ কাঁড়বোৰ অংকন কৰক.

en: Tint
as: ৰঙৰ গাঢ়তা

en: Color & White
as: ৰঙীণ & বগা

en: Click to change the color of your entire picture.
as: আপোনাৰ সম্পূৰ্ণ ছবিৰ ৰংটো সলনি কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
as: আপোনাৰ সম্পূৰ্ণ ছবিটো বগা আৰু আপুনি নিৰ্বাচন কৰা ৰং এটালৈ ৰূপান্তৰ কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Toothpaste
as: দন্ত-মঞ্জন

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
as: আপোনাৰ ছবিত দন্ত-মঞ্জন চিৰচিৰাই উলিয়াবলৈ ক্লিক কৰক আৰু টানক.

en: Tornado
as: ঘূৰ্ণীবতাহ

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
as: আপোনাৰ ছবিত ঘূৰ্ণীবতাহৰ চুপি এটা অংকন কৰিবলৈ ক্লিক কৰক আৰু টানক

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
as: আপোনাৰ ছবিৰ অংশবোৰ দূৰদৰ্শনত থকাৰ দৰে সজাবলৈ ক্লিক কৰক আৰু টানক.

en: Click to make your picture look like it's on television.
as: আপোনাৰ ছবিটো দূৰদৰ্শনত থকাৰ দৰে সজাবলৈ ক্লিক কৰক.

en: Waves
as: তৰংগবোৰ

en: Wavelets
as: ৱেভলেটছ

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
as: ছবিটো অনুভূমিকভাৱে তৰংগযুক্ত কৰিবলৈ ক্লিক কৰক. অধিক সৰু তৰংগবোৰৰ কাৰণে ওপৰলৈ,  অধিক দীঘল তৰংগবোৰৰ কাৰণে তললৈ, সৰু তৰংগবোৰৰ কাৰণে বাওফালটোলৈ, আৰু দীঘল তৰংগবোৰৰ কাৰণে সোঁফালটোলৈ ক্লিক কৰক.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
as: ছবিটো উলম্বভাৱে তৰংগযুক্ত কৰিবলৈ ক্লিক কৰক. অধিক সৰু তৰংগবোৰৰ কাৰণে ওপৰলৈ, অধিক দীঘল তৰংগবোৰৰ কাৰণে তললৈ, সৰু তৰংগবোৰৰ কাৰণে বাওফালটোলৈ, আৰু দীঘল তৰংগবোৰৰ কাৰণে সোঁফালটোলৈ ক্লিক কৰক.

en: Xor Colors
as: জৰ ৰংবোৰ

en: Click and drag to draw a XOR effect
as: এটা জৰ পৰিণাম আকিবলৈ ক্লিক কৰক আৰু টানক.

en: Click to draw a XOR effect on the whole picture
as: গোটেই ছবিখনত এটা জৰ পৰিণাম আকিবলৈ ক্লিক কৰক
