tuxpaint - en to ast translation catalogue (234 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
ast: ¡Prietu!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
ast: ¡Gris escuru!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
ast: ¡Gris claru!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
ast: ¡Blancu!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
ast: ¡Coloráu!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
ast: ¡Naranxa!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
ast: ¡Mariellu!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
ast: ¡Verde claru!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
ast: ¡Verde escuru!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
ast: ¡Celeste!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
ast: ¡Azul!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
ast: ¡Llavanda!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
ast: ¡Púrpura!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
ast: ¡Rosáu!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
ast: ¡Marrón!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
ast: ¡Tostáu!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
ast: ¡Crema!

en: <1>spare-1a
ast: <1>repuestu-1a

en: <1>spare-1b
ast: <1>repuestu-1b

en: <9>spare-9a
ast: <9>repuestu-9a

en: <9>spare-9b
ast: <9>repuestu-9b

note: Congratulations #1
en: Great!
ast: ¡Perbién!

note: Congratulations #2
en: Cool!
ast: ¡Xenial!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
ast: ¡Sigui asina!

note: Congratulations #4
en: Good job!
ast: ¡Bon trabayu!

note: Input Method: English mode
en: English
ast: Inglés

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
ast: Xaponés (Hiragana)

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
ast: Xaponés (Katakana)

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
ast: Coreanu (Hangul)

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
ast: Cuadráu

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
ast: Rectángulu

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
ast: Círculu

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
ast: Elipse

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
ast: Triángulu

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
ast: Pentágonu

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
ast: Octógonu

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
ast: Rombu

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
ast: Un cuadráu ye un rectángulu colos cuatro llaos iguales.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
ast: Un rectángulu tien cuatro llaos y cuatro ángulos.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
ast: Un círculu ye una curva nel que tolos puntos tán a la mesma distancia del centru.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
ast: Una elipse ye un círculu estiráu.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
ast: Un triángulu tien tres llaos.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
ast: Un pentágonu tien cinco llaos.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
ast: Un octágonu tien ocho llaos iguales.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
ast: Un rombu tien cuatro llaos iguales, colos llaos opuestos paralelos.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
ast: Ferramientes

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
ast: Collores

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
ast: Pinceles

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
ast: Gomes

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
ast: Cuños

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
ast: Figures

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
ast: Lletres

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
ast: Máxiques

note: Freehand painting tool
en: Paint
ast: Pintar

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
ast: Cuños

note: Line drawing tool
en: Lines
ast: Llínies

note: Text tool
en: Text
ast: Testu

note: Label tool
en: Label
ast: Etiqueta

note: Fill tool
en: Fill
ast: Rellenar

note: Undo last action
en: Undo
ast: Desfacer

note: Redo undone action
en: Redo
ast: Refacer

note: Eraser tool
en: Eraser
ast: Goma

note: Start a new picture
en: New
ast: Nuevu

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
ast: Abrir

note: Save the current picture
en: Save
ast: Guardar

note: Print the current picture
en: Print
ast: Imprentar

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
ast: Salir

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
ast: Escueyi un color y la forma del pincel col que dibuxar.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
ast: Escueyi un cuñu pa estampar nel to dibuxu.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
ast: Calca pa entamar a dibuxar una llinia. Suelta'l botón pa finala.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
ast: Escueyi un estilu de testu. Calca nel dibuxu y yá pues escribir. Prime [Intro] o [Tab] pa finar el testu.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
ast: ¡Escueyi un efeutu máxicu pa emplegar nel dibuxu!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
ast: ¡Desfacer!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
ast: ¡Refacer!

note: Eraser tool
en: Eraser!
ast: ¡Goma de borrar!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
ast: Escueyi un color o una imaxe cola qu'entamar un dibuxu nuevu.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
ast: Abrir...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
ast: ¡Guardóse la to imaxe!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
ast: Imprentando...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
ast: ¡Hasta llueu!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
ast: Suelta'l botón pa finar la llínia.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
ast: Caltén el botón calcáu pa espurrir la figura.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
ast: Muevi'l mur pa xirar la figura. Calca pa dibuxala.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
ast: Ta bien... ¡Vamos siguir dibuxando nesta imaxe!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
ast: ¿De xuru quies colar?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
ast: ¡Sí, llistu!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
ast: ¡Non, quiero volver!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
ast: ¡Si coles vas perder la imaxe! ¿Quies guardala?

en: Yes, save it!
ast: ¡Sí, guárdala!

en: No, don’t bother saving!
ast: ¡Non, nun quiero guardala!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
ast: ¿Vas guardar la imaxe enantes?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
ast: ¡Nun se pue abrir esa imaxe!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
ast: Aceutar

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
ast: ¡Nun hai ficheros guardaos!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
ast: ¿Imprentar la to imaxe agora?

en: Yes, print it!
ast: ¡Sí, impréntala!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
ast: ¡Imprentóse la imaxe!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
ast: ¡Llaméntolo, pero la to imaxe nun s'imprentó!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
ast: ¡Entá nun pues imprentar!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
ast: ¿Esborrar esta imaxe?

en: Yes, erase it!
ast: ¡Sí, esbórrala!

en: No, don’t erase it!
ast: ¡Non, nun la esborres!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
ast: ¡Remembra emplegar el botón izquierdu del mur!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
ast: Escueyi les imáxenes que quieras, llueu calca en “Reproducir”.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
ast: Soníu silenciáu.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
ast: Soníu activu.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
ast: Espera, por favor...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
ast: Borrar

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
ast: Diapositives

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
ast: Tornar

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
ast: Reproducir

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
ast: Siguiente

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
ast: Sí

en: No
ast: Non

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
ast: ¿Sobroescribir la imaxe pola nueva?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
ast: ¡Sí, guárdala!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
ast: ¡Non, guardar nun ficheru nuevu!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
ast: Escueyi la imaxe que quieras, llueu calca en “Abrir”.

en: Drawing program
ast: Programa de dibuxu

en: A drawing program for children.
ast: Un programa de dibuxu pa neños y neñes.

en: Color Shift
ast: Camuda Collor

en: Click to change the colors in your entire picture.
ast: Calca pa camudar los collores de tola imaxe.

en: Blind
ast: Persiana

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
ast: Calca nos bordes de la imaxe pa poner persianes. Muevi perpendicularmente p'abrir o zarrar les persianes.

en: Blocks
ast: Bloques

en: Chalk
ast: Tiza

en: Drip
ast: Gotiar

en: Blur
ast: Desenfocar

en: Click to blur the entire image.
ast: Calca pa desenfocar la imaxe entera.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
ast: Lladrillos

en: Calligraphy
ast: Caligrafía

en: Cartoon
ast: Caricatura

en: Confetti
ast: Confeti

en: Click to throw confetti!
ast: ¡Calca pa llanzar confeti!

en: Distortion
ast: Distorsión

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
ast: Calca y arrastra pa distorsionar la imaxe.

en: Emboss
ast: Baxurrelieve

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
ast: Calca y arrastra'l mur pa facer un baxurrelieve cola imaxe.

en: Lighten
ast: Aclariar

en: Darken
ast: Escurecer

en: Click to lighten your entire picture.
ast: Calca pa illuminar la imaxe entera.

en: Click to darken your entire picture.
ast: Calca pa escurecer la imaxe entera.

en: Fisheye
ast: Güeyu de pexe

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
ast: Calca pa llograr un efeutu de güeyu de pexe.

en: Flower
ast: Flor

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
ast: Calca y arrastra pa dibuxar el tallu d'una flor. Suelta pa finar la flor.

en: Foam
ast: Espluma

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
ast: Calca y arrastra pa estrar un área con una espluma de burbuyes.

en: Fold
ast: Doblez

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
ast: Escueyi un collor de fondu de pantalla y calca pa camudar la esquina de la páxina siguiente.

en: Glass Tile
ast: Azulexu

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
ast: Calca y arrastra'l mur pa colocar azulexos na to imaxe.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
ast: Calca pa cubrir tola imaxe con baldoses.

en: Grass
ast: Yerba

en: Symmetric Left/Right
ast: Simetría Izquierda/Drecha

en: Symmetric Up/Down
ast: Simetría Arriba/Abaxo

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
ast: Caleidoscopiu

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
ast: Calca y arrastra'l mur pa dibuxar con dos pinceles simétricos d'izquierda a drecha de la imaxe.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
ast: Calca y arrastra'l mur pa dibuxar con dos pinceles simétricos d'arriba a abaxo de la imaxe.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
ast: Calca y arrastra'l mur pa dibuxar con pinceles simétricos (un caleidoscopiu).

en: Light
ast: Lluz

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
ast: Calca y arrastra pa dibuxar un rayu de lluz nel to dibuxu.

en: Metal Paint
ast: Pintura metalizao

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
ast: Calca y arrastra'l mur pa pintar con pintura metalizao.

en: Mirror
ast: Espeyu

en: Flip
ast: Invertir

en: Click to make a mirror image.
ast: Calca pa facer una imaxe a espeyu.

en: Click to flip the picture upside-down.
ast: Calca pa voltiar la imaxe.

en: Mosaic
ast: Mosaicu

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
ast: Calca pa llograr un efeutu mosaicu en tola imaxe.

en: Square Mosaic
ast: Mosaicu de Cuadraos

en: Hexagon Mosaic
ast: Mosaicu d'Hexágonos

en: Irregular Mosaic
ast: Mosaicu Irregular

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
ast: Calca pa llograr un efeutu mosaicu de cuadraos en tola imaxe.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
ast: Calca pa llograr un efeutu mosaicu d'hexágonos en tola imaxe.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
ast: Calca pa llograr un efeutu mosaicu irregular en tola imaxe.

en: Negative
ast: Negativu

en: Click to turn your painting into its negative.
ast: Calca pa camudar la imaxe en negativu.

en: Noise
ast: Ruíu

en: Click to add noise to your entire picture.
ast: Calca p'amestar ruiu a tola imaxe.

en: Perspective
ast: Perspeutiva

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
ast: Calca nes esquines y arrastra onde quieras estirar la imaxe.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
ast: Calca y arrastra p'arriba p'averar o p'abaxo p'alloñar la imaxe.

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
ast: Calca y arrastra pa mover el to dibuxu sobro la tela.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
ast: Calca pa facer un puzzle a pantalla completa.

en: Rails
ast: Víes

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
ast: Calca y arrastra pa dibuxar víes de tren na imaxe.

en: Rainbow
ast: Arcu la vieya

en: You can draw in rainbow colors!
ast: ¡Pues dibuxar colos colores del arcu la vieya!

en: Rain
ast: Lluvia

en: Click to place a rain drop onto your picture.
ast: Calca p'allugar una gota de lluvia na imaxe.

en: Click to cover your picture with rain drops.
ast: Calca pa cubrir la imaxe con gotes de lluvia.

en: Real Rainbow
ast: Arcu la Vieya

en: ROYGBIV Rainbow
ast: Arcu la Vieya ROYGBIV

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
ast: Calca onde quieras qu'entame l'arcu la vieya y arrastra hasta onde quieras que fine.

en: Ripples
ast: Ondes

en: Click to make ripples appear over your picture.
ast: Calca pa qu'apaezan ondes nel to dibuxu.

en: Rosette
ast: Roseta

en: Click and start drawing your rosette.
ast: Calca pa entamar a dibuxar una roseta.

en: You can draw just like Picasso!
ast: ¡Pues dibuxar como Picasso!

en: Edges
ast: Borde

en: Sharpen
ast: Afilar

en: Silhouette
ast: Silueta

en: Click to trace edges in your entire picture.
ast: Calca p'amestar bordes en tola imaxe.

en: Click to sharpen the entire picture.
ast: Calca p'afilar tola imaxe.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
ast: Calca pa llograr una silueta en blancu y prietu de tola imaxe.

en: Shift
ast: Mover

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
ast: Calca y arrastra pa mover el to dibuxu sobro la tela.

en: Smudge
ast: Emporcar

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
ast: Pintura llento

en: Snow Ball
ast: Bola de ñeve

en: Snow Flake
ast: Falopu

en: Click to add snow balls to your picture.
ast: Calca p'amestar boles de ñeve al dibuxu.

en: Click to add snow flakes to your picture.
ast: Calca p'amestar falopos nel dibuxu.

en: String edges
ast: Borde de filos

en: String corner
ast: Esquina de filos

en: String 'V'
ast: Filos en 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
ast: Calca y arrasta pa dibuxar filos artísticos. Arrastra d'arriba p'abaxo pa dibuxar más o menos llinies, izquierda o drecha pa facer el furacu mayor.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
ast: Calca y arrastra pa dibuxar fleches feches de filos artísticos.

en: Draw string art arrows with free angles.
ast: Dibuxa fleches con filos artísticos d'ángulos llibres.

en: Tint
ast: Tiñir

en: Color & White
ast: Collor y Blancu

en: Click to change the color of your entire picture.
ast: Calca pa camudar el collor de tola imaxe.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
ast: Calca pa camudar tola imaxe en blancu y el collor que escueyas.

en: Toothpaste
ast: Pasta de dientes

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
ast: Calca y arrastra pa chiscar con pasta de dientes.

en: Tornado
ast: Tornáu

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
ast: Calca y arrastra pa dibuxar un tornáu na imaxe.

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
ast: Calca y arrastra pa llograr que partes de la imaxe paezan de televisión.

en: Click to make your picture look like it's on television.
ast: Calca pa llograr que la imaxe paeza de televisión.

en: Waves
ast: Foles

en: Wavelets
ast: Ondes

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ast: Calca pa ondular la imaxe horizontalmente. Calca arriba pa llograr ondes más cortes y p'abaxo pa faceles más altes, a la manzorga pa faceles más pequeñes y a la drecha pa faceles más llargues.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ast: Calca pa ondular la imaxe verticalmente. Calca arriba pa llograr ondes más cortes y p'abaxo pa faceles más altes, a la manzorga pa faceles más pequeñes y a la drecha pa faceles más llargues.
