tuxpaint - en to az translation catalogue (149 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
az: Qara!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
az: Tünd boz!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
az: Açıq boz!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
az: Ağ!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
az: Qırmızı!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
az: Narıncı!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
az: Sarı!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
az: Açıq yaşıl!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
az: Tünd yaşıl!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
az: Göy rəngində!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
az: Mavi!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
az: Solğun bənövşəyi!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
az: Tünd qırmızı!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
az: Çəhrayı!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
az: Qəhvəyi!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
az: Sarı-darçını!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
az: Bej!

note: Congratulations #1
en: Great!
az: Çox gözəl!

note: Congratulations #2
en: Cool!
az: Əla!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
az: Belə də davam et!

note: Congratulations #4
en: Good job!
az: Yaxşı iş!

note: Input Method: English mode
en: English
az: İngilis

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
az: Xirgana

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
az: Tai

note: Input Method: Traditional Chinese mode
en: ZH_TW
az: Ənənəvi çin

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
az: Dördkünc

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
az: Düzbucaqlı dördbucaq

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
az: Dairə

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
az: Ellips

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
az: Üçbucaq

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
az: Beşbucaq

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
az: Səkkizbucaq

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
az: Romb

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
az: Dörd tərəfi bərabər olan düzbucaq.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
az: Düzbucağın dörd tərəfi və dörd düz bucağı olur.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
az: İndi dairə çəkə bilərsən.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
az: Ellips uzadılmış çevrədir.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
az: Üçbucağın üç tərəfi olur.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
az: Beşbucağın beş tərəfi olur.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
az: Səkkizbucağın səkkiz bərabər tərəfi olur.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
az: İndi romb çəkə bilərsən.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
az: Alətlər

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
az: Rənglər

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
az: Fırça

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
az: Pozanlar

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
az: Möhürlər

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
az: Fiqurlar

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
az: Hərflər

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
az: Möcüzə

note: Freehand painting tool
en: Paint
az: Fırçalar

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
az: Möhür

note: Line drawing tool
en: Lines
az: Xəttlər

note: Text tool
en: Text
az: Mətn

note: Fill tool
en: Fill
az: Doldurmaq

note: Undo last action
en: Undo
az: Ləğv etmək

note: Redo undone action
en: Redo
az: Yenidən etmək

note: Eraser tool
en: Eraser
az: Pozan

note: Start a new picture
en: New
az: Yeni

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
az: Açmaq

note: Save the current picture
en: Save
az: Yaddaşa yaz

note: Print the current picture
en: Print
az: Çap etmək

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
az: Çıxmaq

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
az: Şəkil çəkmək üçün rəngi və fırçanı seç.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
az: Möhürün şəkilini seç.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
az: Xəttin çəkməsini başlamaq üçün mausun sol düyməsini bas və mausu hərəkətə gətir. Xətti çəkmək üçün mausun düyməsini burax.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
az: Möcüzəli effekti seç!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
az: Ləğv etmək!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
az: Yenidən etmək!

note: Eraser tool
en: Eraser!
az: Pozan!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
az: Şəkil çəkmək üçün rəngi və ya da şəkili seç.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
az: Aç...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
az: Sənin şəkilin yaddaşa yazılib!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
az: Çap edilir...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
az: Hələlik!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
az: İndi də mausun düyməsini burax və xətt çəkiləcək.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
az: Fiqurun ölçülqrini dəyişdirmək üçün mausun düyməsini saxla.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
az: Fiquru fırlatmaq üçün mausu tərpəd. Fiquru çəkmək üçün mausun sol düyməsini bas.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
az: Yaxşı... Onda bu şəkil ilə davam edək!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
az: Sən doğrudan da çıxmaq istəyirsən?

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
az: Yox, məni geriyə qaytar!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
az: Əqər çıxsan şəkil yaddaşa salınmayacaq! Mən onu yaddaşa salım?

en: Yes, save it!
az: Bəli, yaddaşa sal!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
az: Şəkili yaddaşa salım?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
az: Bu şəkili aça bilmirəm!

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
az: Burada yaddaşda olan heç bir şəkil yoxdur!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
az: Sənin səkilini indi çap edim?

en: Yes, print it!
az: Bəli, çap et!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
az: Şəkilin çap edilib!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
az: Çap edə bilmirəm!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
az: Şəkili pozum?

en: Yes, erase it!
az: Bəli, poz!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
az: Mausun sol düyməsindən istifadə et!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
az: İstədiyin şəkilləri şeç və "Oyna" düyməsini bas.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
az: Səs söndürülüb.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
az: Səs icazə olunub.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
az: Bir az gözlə...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
az: Poz

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
az: Cizgi filmi

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
az: Geri

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
az: Oyna

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
az: İrəli

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
az: Bəli

en: No
az: Yox

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
az: Əvvəlki şəkili əvəz edim?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
az: Bəli, əvəz et!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
az: Yox, yeni şəkil kimi yaddaşa sal!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
az: İstədiyin şəkili şeç və "Aç" düyməsini bas.

en: Tux Paint
az: Tuks ilə şəkil çək.

en: Drawing program
az: Rəsm proqramı

en: A drawing program for children.
az: Uşaqlar üçün rəsm proqramı.

en: Blocks
az: Mozaika

en: Chalk
az: Təbaşir

en: Drip
az: Damcılamaq

en: Blur
az: Ləkə

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
az: Kərpic

en: Calligraphy
az: Gözəl xətlə yazma

en: Cartoon
az: Cizgi filmi

en: Distortion
az: Əyilmə

en: Emboss
az: Relyef

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
az: Şəkili relyefli etmək üçün mausun sol düyməsini bas və mausu hərəkətə gətir.

en: Lighten
az: İşıqlandırmaq

en: Darken
az: Qaralmaq

en: Flower
az: Çiçək

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
az: Çiçəyin gövdəni çəkmək üçün mausun sol düyməsini bas və mausu hərəkətə gətir. Çiçəyi çəkmək üçün mausun düyməsini burax.

en: Foam
az: Köpük

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
az: Şəkili köpük ilə örtmək üçün  mausun sol düyməsini bas və mausu hərəkətə gətir.

en: Glass Tile
az: Mozaika

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
az: Şəkili mozaika ilə örtmək üçün  mausun sol düyməsini bas və mausu hərəkətə gətir.

en: Grass
az: Ot

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
az: Kaleydoskop

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
az: Şəkili kaleydoskopa çevirmək üçün mausun sol düyməsini bas və mausu hərəkətə gətir.

en: Light
az: İşıq

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
az: Şəkili işıqlandırmaq üçün mausun sol düyməsini bas və mausu hərəkətə gətir.

en: Metal Paint
az: Dəmir rəngləmə

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
az: Şəkili dəmir kimi rəngləmək üçün mausun sol düyməsini bas və mausu hərəkətə gətir.

en: Mirror
az: Güzgü

en: Flip
az: Çevirmək

en: Click to make a mirror image.
az: Şəkili güzgüdəki kimi görmək üçün mausun sol düyməsini bas.

en: Click to flip the picture upside-down.
az: Şəkili çevirmək üçün mausun sol düyməsini bas.

en: Negative
az: Neqativ

en: Rainbow
az: Göy qurşağı

en: You can draw in rainbow colors!
az: Sən göy qurşağını çəkə bilərsən!

en: Ripples
az: Zərif dalğalar

en: Click to make ripples appear over your picture.
az: Zərif dalğalar çəkmək üçün mausun sol düyməsini bas.

en: Shift
az: Hərəkət

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
az: Şəkili yerindən çəkmək üçün mausun sol düyməsini bas və mausu hərəkətə gətir.

en: Smudge
az: Ləkələmək

en: Tint
az: Ton

en: Waves
az: Dalğalar
