tuxpaint - en to be translation catalogue (252 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
be: Чорны!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
be: Цёмна-шэры!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
be: Светла-шэры!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
be: Белы!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
be: Чырвоны!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
be: Аранжавы!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
be: Жоўты!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
be: Светла-зялёны!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
be: Цёмна-зялёны!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
be: Блакітны!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
be: Сіні!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
be: Бэзавы!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
be: Пурпуровы!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
be: Ружовы!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
be: Карычневы!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
be: Загар!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
be: Бэжавы!

en: <1>spare-1a
be: <1>дадатковая-1a

en: <1>spare-1b
be: <1>дадатковая-1b

en: <9>spare-9a
be: <9>дадатковая-9a

en: <9>spare-9b
be: <9>дадатковая-9b

note: Congratulations #1
en: Great!
be: Цудоўна!

note: Congratulations #2
en: Cool!
be: Вельмі добра!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
be: Так і трымайце!

note: Congratulations #4
en: Good job!
be: Добрая работа!

note: Input Method: English mode
en: English
be: Англійская

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
be: Хірагана

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
be: Катакана

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
be: Хангыль

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
be: Тайская

note: Input Method: Traditional Chinese mode
en: ZH_TW
be: Традыцыйная кітайская

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
be: Квадрат

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
be: Прамавугольнік

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
be: Круг

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
be: Эліпс

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
be: Трохвугольнік

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
be: Пяцівугольнік

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
be: Васьмівугольнік

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
be: Ромб

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
be: Квадрат - гэта прамавугольнік з чатырма аднолькавымі старанамі.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
be: Прамавугольнік мае чатыры стараны і чатыры прамых кута.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
be: Акружнасць - гэта крывая, усе пункты якой выдалены на аднолькавую адлегласць ад цэнтра.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
be: Эліпс - гэта выцягнутая акружнасць.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
be: Трохвугольнік мае тры стараны.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
be: Пяцівугольнік мае чатыры стараны.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
be: Васьмівугольнік мае восем аднолькавых старон.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
be: Ромб мае чатыры аднолькавыя стараны. Процілеглыя староны - паралельныя.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
be: Інструменты

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
be: Колеры

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
be: Пэндзалі

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
be: Гумкі

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
be: Штампы

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
be: Фігуры

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
be: Літары

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
be: Магія

note: Freehand painting tool
en: Paint
be: Фарба

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
be: Штамп

note: Line drawing tool
en: Lines
be: Лініі

note: Text tool
en: Text
be: Тэкст

note: Label tool
en: Label
be: Метка

note: Fill tool
en: Fill
be: Запоўніць

note: Undo last action
en: Undo
be: Адмяніць

note: Redo undone action
en: Redo
be: Паўтарыць

note: Eraser tool
en: Eraser
be: Гумка

note: Start a new picture
en: New
be: Новы

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
be: Адчыніць

note: Save the current picture
en: Save
be: Захаваць

note: Print the current picture
en: Print
be: Друкаваць

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
be: Выхад

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
be: Выберыце колер і форму пэндзля, якім вы жадаеце маляваць.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
be: Выберыце карцінку для капіявання на малюнак.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
be: Націсніце, каб пачаць маляваць лінію. Адпускіце кнопку, каб скончыць.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
be: Выберыце стыль тэксту. Націсніце на вашым малюнку і пячатайце. Націсніце [Enter] або [Tab] для завяршэння.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
be: Выберыце магічны эфект для свайго малюнка!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
be: Адмяніць!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
be: Паўтарыць!

note: Eraser tool
en: Eraser!
be: Сцерці!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
be: Выберыце колер, ці малюнак, каб намаляваць новы малюнак.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
be: Адчыніць…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
be: Ваш малюнак быў захаваны!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
be: Друкуецца...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
be: Да пабачэння!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
be: Адпусціце кнопку, каб скончыць лінію.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
be: Утрымлівайце кнопку, каб расцягнуць фігуру.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
be: Павярціце фігуру, потым націсніце, каб намаляваць яе.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
be: Добра, працягваем маляваць!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
be: Вы сапраўды жадаеце выйсці?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
be: Так, я скончыў!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
be: Не, хачу назад!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
be: Калі вы выйдзеце, вы страціце ваш малюнак! Захаваць?

en: Yes, save it!
be: Так, захаваць!

en: No, don’t bother saving!
be: Не, не трэба захоўваць!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
be: Захаваць адразу ваш малюнак?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
be: Немагчыма адчыніць гэты малюнак!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
be: Добра

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
be: Няма захаваных малюнкаў!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
be: Надрукаваць ваш малюнак зараз?

en: Yes, print it!
be: Так, надрукаваць!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
be: Ваш малюнак быў надрукаваны!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
be: Прабачце! Ваш малюнак не можа быць надрукаваны!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
be: Вы яшчэ не можаце друкаваць!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
be: Выдаліць гэты малюнак?

en: Yes, erase it!
be: Так, выдаліць!

en: No, don’t erase it!
be: Не, не выдаляць!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
be: Выкарыстоўвайце толькі левую кнопку мышы!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
be: Выберыце малюнкі, а потым націсніце "Запуск".

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
be: Гукі адключаны.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
be: Гукі ўключаны.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
be: Калі ласка, пачакайце...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
be: Выдаліць

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
be: Слайды

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
be: Назад

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
be: Запуск

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
be: Далей

note: Label for 'Letters' buttons (font selector, down the right when the Text tool is being used); used to show the difference between font faces
en: Aa
be: Аа

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
be: Так

en: No
be: Не

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
be: Замяніць стары малюнак?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
be: Так, замяніць стары малюнак!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
be: Не, захаваць у новы файл!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
be: Выберыце малюнак, а потым націсніце "Адчыніць".

en: Tux Paint
be: Малюй разам з Tux!

en: Drawing program
be: Праграма для малявання

en: A drawing program for children.
be: Дзіцячая праграма для малявання.

en: Color Shift
be: Зрух колеру

en: Click to change the colors in your entire picture.
be: Націсніце, каб змяніць колеры малюнку.

en: Blind
be: Шторы

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
be: Націсніце каля края вашага малюнка, каб нацягнуць шторы над ім. Вядзіце перпендыкулярна, каб адчыніць ці зачыніць шторы.

en: Blocks
be: Мазайка

en: Chalk
be: Крэйда

en: Drip
be: Капанне

en: Blur
be: Размыццё

en: Click to blur the entire image.
be: Націсніце, каб размыць малюнак.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
be: Цэгла

en: Calligraphy
be: Каліграфія

en: Cartoon
be: Мультфільм

en: Confetti
be: Канфеці

en: Click to throw confetti!
be: Націсніце, каб раскідаць канфеці!

en: Distortion
be: Скажэнне

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
be: Націсніце і вядзіце мыш, каб выклікаць скажэнні на вашым малюнку.

en: Emboss
be: Рэльеф

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
be: Націсніце і вядзіце мыш, каб зрабіць малюнак рэльефным.

en: Lighten
be: Святлей

en: Darken
be: Цямней

en: Click to lighten your entire picture.
be: Націсніце, каб асвятліць ваш малюнак.

en: Click to darken your entire picture.
be: Націсніце, каб зацямніць ваш малюнак.

en: Fisheye
be: Уздуць

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
be: Націсніце на частку вашага малюнка, каб зрабіць эфект уздуцця.

en: Flower
be: Кветка

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
be: Націсніце і цягніце, каб намаляваць сцябло. Адпусціце, каб скончыць кветку.

en: Foam
be: Бурбалка

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
be: Націсніце і вядзіце мыш, каб намаляваць мыльныя бурбалкі.

en: Fold
be: Згіб

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
be: Выберыце фонавы колер і націсніце, каб загнуць куток старонкі.

en: Fretwork
be: Разьба

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
be: Націсніце, каб абкружыць ваш малюнак узорам, які паўтараецца.

en: Glass Tile
be: Шкло

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
be: Націсніце і вядзіце мыш, каб пакрыць малюнак шкляной пліткай.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
be: Націсніце, каб пакрыць малюнак шкляной пліткай.

en: Grass
be: Трава

en: Halftone
be: Паўтон

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
be: Націсніце, каб пераўтварыць ваш малюнак ў газету.

en: Symmetric Left/Right
be: Сіметрычна налева/направа

en: Symmetric Up/Down
be: Сіметрычна ўверх/уніз

en: Pattern
be: Узор

en: Tiles
be: Плітка

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
be: Калейдаскоп

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
be: Націсніце і вядзіце мыш, каб маляваць двума сіметрычнымі пэндзлямі праз левую і правую часткі вашага малюнка.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
be: Націсніце і вядзіце мыш, каб маляваць двума сіметрычнымі пэндзлямі праз верх і ніз вашага малюнка.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
be: Націсніце і вядзіце мыш, каб намаляваць узор праз увесь малюнак.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
be: Націсніце і вядзіце мыш, каб маляваць сіметрычнымі пэндзлямі (калейдаскоп).

en: Light
be: Святло

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
be: Націсніце і вядзіце мыш, каб намаляваць прамень святла.

en: Metal Paint
be: Метал

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
be: Націсніце і вядзіце, каб маляваць металічным колерам.

en: Mirror
be: Люстэрка

en: Flip
be: Пераварот

en: Click to make a mirror image.
be: Націсніце на малюнак, каб ператварыць яго ў люстраное адлюстраванне.

en: Click to flip the picture upside-down.
be: Націсніце на малюнак, каб перавярнуць яго зверху уніз.

en: Mosaic
be: Мазайка

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
be: Націсніце, каб дадаць эфект мазайкі да вашага малюнку.

en: Square Mosaic
be: Квадратная мазайка

en: Hexagon Mosaic
be: Шасцівугольная мазайка

en: Irregular Mosaic
be: Няроўная мазайка

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
be: Націсніце, каб дадаць эфект квадратнай мазайкі да вашага малюнку.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
be: Націсніце, каб дадаць эфект шасцівугольнай мазайкі да вашага малюнку.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
be: Націсніце, каб дадаць эфект няроўнай мазайкі да вашага малюнку.

en: Negative
be: Негатыў

en: Click to turn your painting into its negative.
be: Націсніце, каб пераўтварыць ваш малюнак ў негатыў.

en: Noise
be: Шум

en: Click to add noise to your entire picture.
be: Націсніце, каб дадаць шум да вашага малюнку.

en: Perspective
be: Перспектыва

en: Zoom
be: Павялічэнне

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
be: Націсніце на куты і вядзіце мыш там, дзе вы жадаеце расцягнуць малюнак.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
be: Націсніце і вядзіце мыш уверх для павелічэння, ці ўніз для памяншэння малюнка.

en: Puzzle
be: Галаваломка

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
be: Націсніце, дзе вы жадаеце зрабіць малюнак падобным да галаваломкі.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
be: Націсніце, каб стварыць галаваломку ў поўнаэкранным рэжыме.

en: Rails
be: Рэйкі

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
be: Націсніце і пацягніце мыш, каб намаляваць чыгуначныя рэйкі.

en: Rainbow
be: Вясёлка

en: You can draw in rainbow colors!
be: Вы можаце маляваць колерамі вясёлкі!

en: Rain
be: Дождж

en: Click to place a rain drop onto your picture.
be: Націсніце, каб змясціць каплі дажджу на ваш малюнак.

en: Click to cover your picture with rain drops.
be: Націсніце, каб пакрыць ваш малюнак каплямі дажджу.

en: Real Rainbow
be: Вясёлка

en: ROYGBIV Rainbow
be: Вясёлка

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
be: Націсніце, каб паказаць пачатак вясёлкі, цягніце да канца.

en: Ripples
be: Кругі

en: Click to make ripples appear over your picture.
be: Націсніце, каб стварыць эфект "кругоў на вадзе".

en: Rosette
be: Разетка

en: Picasso
be: Пікасо

en: Click and start drawing your rosette.
be: Націсніце, каб пачаць маляваць разетку.

en: You can draw just like Picasso!
be: Вы можаце маляваць як Пікасо!

en: Edges
be: Края

en: Sharpen
be: Рэзкасць

en: Silhouette
be: Сілуэт

en: Click to trace edges in your entire picture.
be: Націсніце, каб вылучыць края аб'ектаў на ўсім малюнку.

en: Click to sharpen the entire picture.
be: Націсніце, каб павялічыць рэзкасць малюнку.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
be: Націсніце, каб стварыць чорна-белы сілуэт усяго малюнка.

en: Shift
be: Зрух

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
be: Націсніце і вядзіце мыш, каб зрушыць малюнак адносна палатна.

en: Smudge
be: Змазаць

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
be: Мокрае маляванне

en: Snow Ball
be: Сняжок

en: Snow Flake
be: Сняжынка

en: Click to add snow balls to your picture.
be: Націсніце, каб дадаць снежкі на ваш малюнак.

en: Click to add snow flakes to your picture.
be: Націсніце, каб дадаць сняжынкі на ваш малюнак.

en: String edges
be: Павуцінка

en: String corner
be: Куток

en: String 'V'
be: Ніткі

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
be: Націсніце і пацягніце, каб намаляваць павуцінку з нітак. Пацягніце ўверх ці ўніз, каб намаляваць менш ці больш ліній; налева ці направа, каб павялічыць адтуліну.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
be: Націсніце і пацягніце, каб намаляваць стралу з нітак.

en: Draw string art arrows with free angles.
be: Намалюйце каркас з нітак пад любым вуглом.

en: Tint
be: Змена колеру

en: Color & White
be: Два колера

en: Click to change the color of your entire picture.
be: Націсніце, каб змяніць колер вашага малюнку.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
be: Націсніце, каб пакінуць на малюнку белы і абраны вамі колер.

en: Toothpaste
be: Паста

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
be: Націсніце і павадзіце па малюнку, каб выціснуць пасту на яго.

en: Tornado
be: Тарнада

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
be: Націсніце і пацягніце, каб намаляваць тарнада.

en: TV
be: ТБ

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
be: Націсніце і пацягніце, каб ваш малюнак выглядаў як па тэлевізары.

en: Click to make your picture look like it's on television.
be: Націсніце, каб ваш малюнак выглядаў, як па тэлевізары.

en: Waves
be: Хвалі

en: Wavelets
be: Рабізна

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
be: Націсніце, каб намаляваць гарызантальныя хвалі. Рухайце ўверх, каб зрабіць хвалі ніжэй, уніз - вышэй, налева - для кароткіх хваль, направа - для доўгіх.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
be: Націсніце, каб намаляваць вертыкальныя хвалі. Рухайце ўверх, каб зрабіць хвалі ніжэй, уніз - вышэй, налева - для кароткіх хваль, направа - для доўгіх.

en: Xor Colors
be: Выключнае АБО колераў

en: Click and drag to draw a XOR effect
be: Націсніце і пацягніце, каб намаляваць эфект «Выключнае АБО».

en: Click to draw a XOR effect on the whole picture
be: Націсніце, каб намаляваць эфект «Выключнае АБО» на ўсім малюнку
